12 Şubat 2018 Pazartesi

12.02.2018 Genel Gündem

12.02.2018

GÜNDEM

Türkıye 12 Kahraman Askerını Uğurladı 
Afrin harekâtında düşen helikopterde bulunan Kurmay Pilot Yüzbaşı Mehmet İlker Karaman'ın hikâyesi yürekleri burktu. Karaman'ın ailesi İzmir'de yaşıyordu. Habibe -Uğur Salim Karaman çiftinin üç çocuğundan biriydi. ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği yüksek lisans öğrencisi olan Karaman'ın sekiz yıllık eşi Duygu da aynı üniversitede Mimarlık Fakültesi'nde araştırma görevlisiydi. Karaman'ın dedesi ve babası da polisti. Üç kuşaktır vatana hizmet eden ailenin çocuğu olan Karaman, küçükken annesiyle gittikleri askeriyeye yanlarında kimlikleri olmadığı için giremeyince "Anneciğim üzülme ben asker olacağım. Bu kapıdan o zaman gururla gireceksin" demişti. Hep asker olmak için mücadele etti. Okulunu birincilikle bitirince askeriyeye girdi. Karaman, ailesine harekâta katıldığını endişelenmesinler diye söylememiş, en son bir gün önce babasıyla telefonda konuştuğunda "Merak etmeyin bizden büyük devreler gidiyor" demişti. Annesi taziye için gelenlere, "Hep okudu. Hep uzaktaydı. Hasret gittik" dedi. Annesi üç gün önce oğlunu rüyasında gördüğünü anlattı herkese. Ailesi en son kız kardeşinin kasım ayında yapılan nişanında görmüştü oğullarını.
Hürriyet  


2 Köy Daha Kurtarıldı 
Zeytin Dalı Harekatı'nın 23. gününde terör hedeflerinin karadan ve havadan ateş altına alınmasına devam edildi. Cinderes ve Ömer Uşağı'nda önceki gün yoğunlaşan çatışmalar dün de devam etti. Reyhanlı ve Kilis'te yoğun hava hareketliliği görüldü. Ayrıca Hatay'ın Suriye sınırındaki karakollardan da gece boyunca obüs ve çok namlulu roketatarlar ile terör örgütü hedeflerine atışlar yapıldı. Harekat kapsamında terör unsurlarından arındırılması hedeflenen Afrin'in Cinderes, Bafelyun Tepesi, Şeyh Huruz Dağı, Kefer Cenne, Şeran ve Racu beldesi bölgeleri havadan ve karadan ateş altına alındı. Tam isabetle vurulan terör hedeflerinden yükselen dumanlar, Türkiye'den de izlenebildi. Dün TSK ve ÖSO, Afrin'in batısındaki Cinderes beldesine bağlı Hacı İskender köyü ile Afrin'in kuzeydoğusundaki Şeran beldesine bağlı Serincek köyünü terörden arındırdı. Böylece harekatın başından bu yana PYD/PKK işgalindeki Afrin'in 5 beldesinde 1'i belde merkezi, 32'si köy, 3'ü köy altı yerleşim ve 13'ü stratejik dağ veya tepe olmak üzere 49 nokta örgütten kurtarılmış oldu. 
Milliyet 
 
Türk Akademisyene İsrail'de İşkence! 
İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cemil Tekeli, Türkiye'ye dönecekken gözaltına alınmıştı. İstanbul'dan hukukçulardan oluşan bir heyetle Filistin'e gittiklerini belirten Tekeli, Filistin hakim ve savcılarıyla beraber atölye çalışmaları yaptıklarını söyledi. Çalışmanın ardından birkaç gün daha orada kaldıklarını ve Kudüs'te Mescid- i Aksa ve diğer yerleri ziyaret ettiklerini ifade eden Tekeli, dönüş yolunda, Telaviv'de uçağa binmek üzereyken gözaltına alındığını anlattı. Petah Tikva askeri cezaevinde 26 gün boyunca tutulan ve askeri mahkemede yargılanan Tekeli'nin neyle suçlandığı bildirilmemişti. Dün bırakılan ve Türkiye'ye dönen Cemil Tekeli, yaşadıklarını anlattı: Her hakkımı istediğimde, büyükelçi ve avukatla görüşmek istediğimde daha kötü ve daha kötü şartlara koydular. En son koydukları odada çırılçıplak soydular beni, kelepçeli bir şekilde buz gibi bir odada beklettiler. VIP dedikleri bir oda varmış, 'seni VIP'e alacağız' dediler. VIP denince güzel bir oda sandım. VIP odası buzdolabı gibi. Oradaki esirler buraya 'buzdolabı' diyorlar. Affedersiniz idrarınızı tutmanız mümkün değil. En büyük işkence, gözaltında tutulduğumuz odalardı. Odalarda sırtınızı dayayamıyorsunuz, çünkü berbat sıvalanmış. Elinizden ve ayaklarınızdan kelepçelisiniz, doğrulamıyorsunuz. 'Kelepçe ayağımı sıkıyor' diyorum adama, 'gevşeteyim' diyor, daha basıp sıkıyor. Çıtçıtı daha da daraltıyor ve beni yürütüyor. Ellerim ayaklarım birbirine bağlı. 'Doğrulamıyorum' diyorum daha da küçültüyor, iki büklüm şekle getiriyor. 
Vatan

DÜNYA
Hızla Çakıldı 
Rusya'nın başkenti Moskova'daki Domodedova Halivamanı'ndan 65 yolcu ve altı mürettebatla kalkan Antonov An-148 tipi yolcu uçağı, havalandıktan dakikalar sonra düştü. Uçuş takip uygulaması Flightradar24'a göre; uçak kalkıştan beş dakika sonra dakikada bin metre hızla alçalmaya başladı. Bazı haberlerde ise son düşme hızı dakikada 6 bin 500 metre olarak aktarıldı. Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, uçakta bulunan herkesin hayatını kaybettiğini açıkladı. Saratov Havayolları'na ait olan uçak, Urallar'daki Orsk kentine gidiyordu. Enkaza ait parçalar, Moskova'nın 80 kilometre güneydoğusundaki Argunova köyünde geniş bir alana yayılmış halde bulundu. Acil Durumlar Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, uçağın 02.45'te radardan kaybolduğu yönünde mesaj alındığı, 03.40'ta ise enkaza ulaşıldığı" ifade edildi. Uçağın karakutularından biri bulunurken, kazanın nedeni yapılan inceleme sonucu anlaşılacak. Rusya Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov, cesetlerin tanınmaz halde olduğunu ve kimliklerin DNA testiyle belirleneceğini açıkladı. Sokolov, parçalanan cesetlerle ilgili "biyolojik kalıntı" ifadesini kullandı. Uçağın çakıldığı yerde iki metre derinliğinde, 17 metre genişliğinde çukur oluştu. Etrafa yayılan ceset parçalarının toplanmasının iki gün daha süreceği tahmin ediliyor. Kazada hayatını kaybedenler arasında İsviçre, Kazakistan ve Azerbaycan vatandaşları da bulunuyor. 
Hürriyet

Çift Taraflı Gövde Gösterisi 
İsrail'in Suriye'deki İran hedeflerine saldırı düzenlemesi ve bir F-16 uçağının bu saldırılar sırasında düşürülmesiyle tırmanan gerginlik, karşılıklı hamlelerle sürüyor. İran, İslam Devrimi'nin 39. yıldönümünde uzun menzilli yeni füzesini sergilerken, İsrail de, kuzey sınırındaki hava savunma sistemini güçlendirme kararı aldı. Önceki gün İsrail ordusu, Suriye'den havalanan ve İran'a ait olduğu belirtilen bir insansız hava aracının "İsrail hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle" düşürüldüğünü açıklaması, ardından da Suriye'de İsrail'e ait F-16 savaş uçağı düşürülmesiyle tırmanan kriz, dün her ne kadar yeni bir sıcak çatışmayı beraberinde getirmese de, "gövde gösterileri"yle sürdü. İran İslam Devrimi'nin 39. yıldönümünde konuşan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, isim vermeden İsrail ve ABD'yi eleştirdi. İsrail'in, önceki gün düşürdüğü insansız hava aracını hatırlatan Ruhani, "Bölgede gerginlik yaratmak istediler. Irak ve Suriye'yi bölmek istediler. Lübnan'da uzun sürecek bir kaos yaratmak istediler. Ama bizim de yardımımızla bu politikaları çöktü" ifadelerini kullandı. 
Milliyet  
 
Türkiye'den Rumlara Tepki 
Türkiye, Güney Kıbrıs Rum yönetiminin Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon faaliyetleri karşısında, Doğu Akdeniz'de kendi kıta sahanlığındaki hak ve menfaatlerini korumaya devam ederken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile gerekli adımları atmaya da kararlı olduğunu bildirdi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kıbrıs Adası'nın ortak sahibi olan Kıbrıs Türklerinin doğal kaynaklar üzerindeki asli haklarını hiçe sayan Rum yönetiminin, Türkiye'nin tüm uyarılarına rağmen, Doğu Akdeniz'de tek taraflı hidrokarbon faaliyetlerini sürdürdüğüne dikkat çekildi. Açıklamada, bu çerçevede son olarak, Rum yönetiminin sözde münhasır ekonomik bölgesindeki 3 numaralı parselde çalışmalara başlanmasının amaçlandığının görüldüğü belirtilerek, Kıbrıs Türk halkının bu konudaki haklı endişelerini paylaşan Türkiye'nin, KKTC Dışişleri Bakanlığı'nın yaptığı açıklamayı da desteklediğinin altı çizildi. 
Milliyet

'Çalınan Siber Silah İçin Fidye Ödediler' 
ABD istihbaratı, önceki gün yerel basında çıkan siber saldırı haberiyle çalkalanıyor. New York Times gazetesi ve Intercept sitesi, hafta içinde yayınladıkları haberlerde, Merkezi Haber Alma Teşkilatı'nın geçtiğimiz Eylül ayında, Ulusal Güvenlik Kurumu'ndan (NSA) çalınan 'siber silahı' geri almak için bir Rus vatandaşına 100 bin dolar ödeme yaptığı iddia edildi. İstihbarat kaynaklarına dayandırılan haberde Rus hackerın başlangıçta 10 milyon dolar istediği, ancak daha sonra bu rakamı 1 milyon dolara kadar düşürdüğü kaydedildi. Birkaç ay süren görüşmelerin ardından paranın Almanya'nın başkenti Berlin'deki bir otel odasına, valiz içerisinde bırakıldığı, ödenen 100 bin doların, 1 milyon dolarlık ödemenin sadece ilk kısmı olduğu ifade edildi. Habere göre kimliği belirsiz Rus vatandaşı, ödemeden sonra siber silahı vermedi, ancak ABD Başkanı Donald Trump'ı karalayacak birtakım dosyalar vermeyi önerdi. Amerikan istihbarat yetkilileri ise, muhtemelen Rus gizli servisleriyle ve Doğu Avrupa'daki bilgisayar korsanlarıyla bağlantısı olabilecek bu kişinin teklifini geri çevirdi. 
Vatan

EKONOMİ 
Euro: Euro 4,6778-4,6790
Sterlin: 5,2829-5,2852
Gram Altın: 161,5425-161,6680

Kamuda Kart Geçmiyor 
Türkiye'nin 2023 hedeflerinden biri 'nakitsiz toplum'. Nakitsiz toplum elimizi paraya sürmeden tüm ihtiyaçlarımızı karşılayabilmemiz anlamına geliyor. Yani otobüste, takside, bakkalda, markette, pastanede, vapurda ve kamuda her harcamamızı ya kartla ya da temassız ödeme sistemleriyle yapabilelim. Öyle ki Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko'nun verdiği bilgilere göre 2017 yılında ilk defa banka kartlarıyla yapılan alışveriş adedi nakit çekim adedini geride bıraktı. Artık her 3 kartlı ödemeden 1'inde banka kartı kullanılıyor. Bankalar ve özelde nakitsiz topluma gidiş hızlı peki kamuda? Aynı şeyi söylemek mümkün değil. Bankaların sunduğu hizmet sayesinde vergi, harç, SGK ödemelerinizi internet üzerinden yapabiliyorsunuz ama iş vergi dairesine, SGK müdürlüğüne geldiğinde değişiyor. Tek yanıt 'kart geçmez'. Ödemelerinizi nakit yapmak zorundasınız. FinTech İstanbul Kurucu Ortağı Selim Yazıcı kamu kurum ve kuruluşlarında banka ve kredi kartlarının kabulü yönünde atılacak adımın, fintechleri olumlu yönde etkileyeceğini hatta domino etkisi yaratacağını vurguladı. 
Hürriyet 

40 Milyarlık 'Tek Hesap 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, genel bütçe kapsamındaki idarelerin ödeme ve tahsilat işlemlerinin gerçekleştirildiği 'Tek Hazine Hesabı'nın kapsamını genişleteceklerini belirterek, "Böylelikle kamu nakit yönetiminin etkinliği artacak, güçlü bir nakit rezervi ortaya çıkacak ve kurumların ihtiyaçları daha etkin ve verimli bir şekilde karşılanacak. Hazine nakit yönetimi daha düşük borçlanma seviyeleriyle gerçekleştirilebileceğinden, borçlanma maliyetlerini sınırlayacak" dedi. Tek Hazine Hesabı'nın devletin tüm ödeme ve tahsilat işlemlerinin gerçekleştirildiği tek bir hesabı ya da kamu hesaplarının konsolide biçimde izlenebilmesini sağlayan bütünleştirilmiş bir yapıyı ifade ettiğini vurgulayan Şimşek, uluslararası birçok uygulamada sistemin geniş bir kapsama sahip olduğunu söyledi. Yeni tasarıda yer alan düzenlemeyle genel bütçe kapsamındaki idarelerin ödeme ve tahsilat işlemlerinin gerçekleştirildiği Tek Hazine Hesabı'nın kurumların mevcut idari ve bütçesel süreçlerinde herhangi bir değişikliğe yol açmadan genişletilmesinin amaçladığını ifade eden Şimşek, "Bununla kurumların mali kaynaklarının hak sahipliği değil, yalnızca yönetimi Hazine'ye geçmiş olacaktır" dedi. 
Hürriyet

En Etkin 50 İk Yöneticisi Belli Oldu 
Türkiye'nin En Etkin 50 CHRO (İnsan kaynakları yöneticisi) listesi belirlendi. İnsan kaynakları danışmanlık firması Data Expert'in ikinci kez hazırladığı liste, mevcut küresel ekonominin ve işyeri ortamının değişken doğasında insan kaynakları liderlerinin proaktif rolüne ve önemine dikkat çekmeyi hedefliyor. Günümüzde dijital anlamda bir devrime tanık oluyoruz. Yapay zeka, mobil platformlar, sensörler, sosyal kalibrasyon sistemleri iletişim hızını son derece artırmış durumda. Şirketlerin değişime adaptasyonu, ne kadar hızlı öğrendiği ve elindeki yetenekleri ne kadar hızlı geliştirdiği yeni dünyanın rekabet unsurları arasında ileri seviyede önem gösteriyor. Teknoloji ve insan arasındaki doğru denklemin kurulması, geleceğe hazır iş gücünün oluşturulmasının dayanak noktasında profesyonel İK yöneticileri var. Bu noktadan hareketle iş dünyasının yükselen değerleri CHRO'ların stratejik önemini vurgulamak amacıyla Fortune Türkiye&Data Expert'in aylardır yürüttüğü 'Türkiye'nin En Etkin 50 İnsan Kaynakları Yöneticisi' araştırması sonuçlandı. En Etkin 50 CHRO ödül töreni, 15 Şubat'ta Hilton İstanbul Bomonti'de düzenlenecek CHRO Summit 2018'de gerçekleşecek. Zirve İK liderlerinin büyük buluşmasına evsahipliği yapacak. 
Milliyet

Faizle Mücadele Halka Arzları Teşvikle Olur 
Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, "Faiz oranlarıyla mücadele halka arzları teşvik ederek, destekleyerek olur. Enflasyon ve faiz sarmalından kurtuluşun adresi sermaye piyasaları ve borsa" dedi. Yılın sonuna kadar önemli halka arzların gerçekleşeceğini bildiren Karadağ, önümüzdeki dönemde Enerjisa'da olduğu gibi yatırımcıların yoğun talep gösterdiği halka arzların devam edeceğini söyledi. Karadağ, endeksten 2 sıfır atılması konusuna da değindi. Dünya borsalarına bakıldığında BIST endeksinin çok sıfırlı kaldığını, çalışmaları sürdürdüklerini belirten Karadağ, "Belki bir gong töreni ile endeksten sıfır atma olayını gerçekleştiririz" dedi. 
Vatan

İthal Cep Telefonuna 2 Havalimanı Parası 
Türkiye'de, son 10 yılda ithal edilen cep telefonları için ödenen tutar, İstanbul Yeni Havalimanı maliyetinin yaklaşık 2 katına ulaştı. İthal edilen telefon sayısı bu dönemde 142.4 milyona ulaşırken, ödenen tutar 23 milyar 708 milyon 146 bin dolar oldu. Bu rakam 10.5 milyar euro (12.8 milyar dolar) olarak belirtenen İstanbul Yeni Havalimanı maliyetini ikiye katlıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, en fazla cep telefonu ithalatı 15 milyon 811 bin 936 adetle 2007'de yapıldı. En fazla ödeme yapılan yıl 3 milyar 136 milyon 596 bin dolarla 2015 oldu. 2017'de bu tutar 2 milyar 832 milyon 552 bin dolar olarak gerçekleşti. 
Vatan

POLİTİKA
 Rum Yönetimine Kıta Sahanlığı Uyarısı! 
Türkiye, Güney Kıbrıs Rum yönetiminin Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon faaliyetlerine tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Kıbrıs Adası'nın ortak sahibi olan Kıbrıs Türklerinin doğal kaynaklar üzerindeki asli haklarını hiçe sayan Rum yönetiminin, Türkiye'nin tüm uyarılarına rağmen Doğu Akdeniz'de tek taraflı hidrokarbon faaliyetlerini sürdürdüğüne dikkat çekildi. Açıklamada, bu çerçevede son olarak, Rum yönetiminin sözde münhasır ekonomik bölgesindeki 3 numaralı parselde çalışmalara başlanmasının amaçlandığının görüldüğü belirtilerek Kıbrıs Türk halkının bu konudaki haklı endişelerini paylaşan Türkiye'nin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı'nın dün yaptığı açıklamayı da desteklediğinin altı çizildi. Türkiye'nin daha önce de defalarca vurguladığı üzere Doğu Akdeniz'de kendi kıta sahanlığındaki hak ve menfaatlerini korumaya devam edeceği gibi, Türk tarafına verdiği destek çerçevesinde KKTC ile gerekli adımları atmaya da kararlı olduğu vurgulanan açıklamada, bunun sonucunda ortaya çıkabilecek durumun tek sorumlusunun ısrarla tek taraflı hidrokarbon faaliyetlerine devam eden Kıbrıs Rum tarafı olacağı ifade edildi.
Vatan 

Bu Husumet Sıcak Çatışmaya Gidiyor 
MHP Lideri Devlet Bahçeli, "Türkiye ile ABD arasında diyalog kopar, eller tetiğe giderse ve silah konuşursa olacakları hesap eden var mı? ABD, teröristlerle suçüstü yakalanmıştır. Bu kin, bu nefret, bu husumet tehlikeli bir noktaya, sıcak çatışmaya doğru gitmektedir" dedi. Bahçeli, il ve ilçe başkanlarıyla Antalya'da bir araya geldiği toplantının kapanışında özetle şunları söyledi: "Suriye'nin kuzeyine yuvalanmış hainler, tutundukları alanlardan teker teker sökülüp atılmazlarsa, vatan tehlikede, beka ateş altındadır. Bu itibarla 'Zeytin Dalı' harekâtı haklı, meşru ve milli bir duruşun sahaya yansımış, Afrin'e odaklanmış hali ve şeklidir. Nereye kadar gidiyorsa oraya kadar sürdürülmelidir. Afrin'den peş peşe gelen şehit haberleri elbette bizleri derin bir hüzne boğmaktadır. Devam eden harekât kapsamında, ATAK tipi bir helikopterimiz kırıma uğramış, maalesef iki kahramanımız şehit olmuştur. Helikopterimizin düştüğü anda yaşanan patlama akıllara pek çok ihtimali getirmiştir. Doçka saldırısından mı, yoksa teknik bir sorundan mı düştüğü sanıyorum kısa zaman içinde netlik kazanacaktır. Bir günde 11 şehidin acısı ocaklara kor gibi düşmüştür. Terörle mücadelenin bir doğası vardır. Vatan savunmasının arzu etmesek de acı verici sonuçları doğmaktadır."
Hürriyet

SPOR 
Vagner Love Kral Olabilir 
Cenk Tosun'u 22 milyon euro bonservis bedeli karşılığında Everton'a gönderdikten sonra forvet arayışına başlayan ve uzun uğraşların ardından Vagner Love'u kadroya katan Beşiktaş Yönetimi, Brezilyalı golcüye tam not verdi. Karabükspor maçında 2 gole imza atan Vagner Love'un çok doğru bir transfer olduğu görüşünde birleşen siyah-beyazlıların, "Açıkçası transferde diğer forvet adaylarıyla boşuna vakit kaybetmişiz. En doğru ismin Vagner Love olduğu belliydi" yorumunu yaptıkları belirlendi. Beşiktaşlı yöneticiler, Süper Lig'de 12 gole ulaşan Vagner Love'un üst üste ikinci yıl sezonu gol kralı olarak bitirebileceğini de iddia etti. Siyah-beyazlılar, "Son vuruşlara baktığımızda çok doğru bir transfer olduğunu bir kez daha görüyoruz. Onun böylesine iki golle başlangıç yapması sadece Love için değil takım için de çok iyi oldu. İyi ki transfer etmişiz. Böyle giderse yine gol kralı bile olabilir" diye konuştuğu öğrenildi. Bu arada Vagner Love'un Karabükspor maçından sonra tebrik yağmuruna tutulduğu belirtildi. Takım arkadaşlarına teşekkür eden Brezilyalı yıldızın, "Unutulmaz bir gece oldu. Kendi sahamızda böyle bir performans gösterdiğim için gerçekten çok mutluyum. Taraftar inanılmazdı. Beşiktaş'a gelmekle ne kadar doğru bir karar verdiğimi daha iyi anladım" ifadelerini kullandığı aktarıldı.
Milliyet

Sorumluluk Zamanı 
Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, kilit isim Belhanda'dan yine sorumluluk almasını istedi, bunun, hedefe ulaşma yolunda çok önemli olduğunu söyledi. Atiker Konyaspor ile yapılan kupa maçında güzel bir oyun ortaya koyan Faslı yıldızın, hastalığına rağmen oyun iştahından ve mücadelesinden çok memnun olan Terim, oyuncusuyla bire bir konuştu. Tecrübeli çalıştırıcı, Belhanda'ya, "Böyle oynaman bizim için çok önemli. Senden isteğim sorumluluk alman. Böyle bir dönemde bu katkı, hedefe ulaşmamızda önümüzü açacak" dedi. Sivas'ta oyuna sonradan giren ve etkili bir görüntü çizen, kupadaki Konya maçında da sahanın en iyisi olarak dikkat çeken 27 yaşındaki futbolcuyu sahadaki lideri olarak belirleyen tecrübeli teknik adam, bu nedenle Belhanda'nın oyun içerisinde yeri geldiğinde forvet arkası, yeri geldiğinde ise orta sahada inisiyatif almasını istiyor. Yıldız futbolcunun ise "Benden beklentilerin farkındayım. Kendimi gayet iyi hissediyorum. Tek düşüncem Galatasaray'ın şampiyonluğu. Bunun için hocamın benden neler istediğini biliyorum. Hocamızın felsefesini anlamaya ve öğrenmeye başladık. Bu anlayış sadace taraftara değil bize de heyecan verecek" dediği öğrenildi.
Milliyet

Şehrin Efendisi 
Maç öncesi "Ligin zirvesini etkileyecek bir maç gibi gözüküyor. Ama bizi etkilemeyecek" demişti Abdullah Avcı. Bu açıklama aslında ev sahibinin maça nasıl baktığını ve rahat çıktığını gösteriyordu. Üç eksiğine rağmen Başakşehir kendi oyunuyla Fenerbahçe'yi yenebileceğini düşünüyordu. Savunmadan sürekli pasla çıkma çabaları, kaleye paralel geçen tehlikeli toplar özgüven belirtisiydi. Tam da Fenerbahçe'nin aradığı ortamdı. Galatasaray, Beşiktaş ve son Trabzonspor karşısında gördük ki Kocaman'ın sistemi bu tip maçlarda çok daha etkili. Dünkü maç da bu profildeydi. Fenerbahçe için olmazsa olmaz önde baskı, dün çok işe yaradı. Başakşehir'in oyunu da buna adeta davetiye çıkarıyordu. Henüz ilk dakikada Giuliano net fırsatı kaçırdı. Yine Giuliano 19'da bu sefer direğe takıldı. Saniyeler sonra Fernandao çaprazdan değerlendiremedi. Başakşehir belli bölümlerde pas trafiği yapsa da tehlikeyi yaratan hep Fenerbahçe oldu. 32'de sarı-lacivertliler yine topu kaptı ve hızlı geçti orta sahayı. Fernandao temiz bir vuruşla direk dibine bıraktı: 0-1 Fenerbahçe hem oyun hem de skor üstünlüğünü almıştı bu sefer. Oynayıp da atamadığı ve basit golle geriye düştüğü maçlar akla geldi hemen. Başakşehir bocalıyordu. Sistem takımı gitti yerine "Arda'nın takımı" geldi. Tek başına bir şeyler yapmaya çalışması da sarılacivertli takımın işini daha da kolaylaştırdı. Dirar'ın Isla'ya açtığı topta Fernandao, net ortayı iyi değerlendirdi ve maçı 56'da bitirdi: 0-2. "Bitirdi" diyorum çünkü geriye 35 dakikadan fazla süre kalsa da oyun olarak Başakşehir'in umudu kırılmıştı. Fenerbahçe, oyun anlayışı ve zamanında bulduğu gollerle rakibini adeta çaresiz bıraktı. Kocaman'ın maç önü planları bu sefer kusursuz işledi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme