13 Şubat 2018 Salı

13.02.2018 Genel Gündem

13.02.2018
GÜNDEM 
Aklını başın toplamalı 
Başbakan Binali Yıldırım, ABD'ye "Kirli pazarlık içinde olmayız. NATO'da müttefikimiz, uzun yıllar stratejik ortak diye düşündüğümüz ABD'nin artık aklını başına toplayıp doğru dürüst bir karar vermesi lazım" mesajı verdi. Yıldırım, Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ile dün Çankaya Köşkü'ndeki basın toplantısında özetle şunları söyledi:"TÜRKİYE'nin bölgede yaptığı sadece kendi vatandaşlarının değil aynı zamanda bütün AB'nin, Balkanlar'ın güvenliğini de sağlamaktan ibarettir. Türkiye buralara sahip olmasa hem mülteci kriziyle hem de terör dalgasıyla bütün Avrupa bu işten büyük bir bedel öder. Bunun ne yazık ki Avrupa Birliği tarafından yeterince görülmediğini, takdir edilmediğini de yaşamaktayız, bu da ayrı bir tespit"
Hürriyet


Pyd'ye en ağır darbe indirildi 
Suriye'nin Afrin kentindeki PKK/PYD hedeflerine yönelik Zeytin Dalı Harekâtı'nın 24. gününde Afrin'in batısındaki Cinderes beldesine bağlı Muhammediye köyü ve Amara Tepesi PYD/PKK'dan kurtarıldı. Böylece 51 nokta temizlenmiş oldu. Genelkurmay Başkanlığı'ndan dün yapılan açıklamada 103 teröristin daha etkisiz hale getirildiği belirtildi. Zeytin Dalı Harekâtı'nın 24. günü geride kaldı. Harekat kapsamında özellikle Cinderes bölgesinde saldırı girişiminde bulunan teröristler, güvenlik güçlerince etkisiz hale getiriliyor. Terör unsurlarının bulunduğu noktalar, havadan ve karadan da ateş altına alınıyor. Dün Kilis'in karşısındaki Şeyh Horoz bölgesinde terör örgütü PYD/PKK'ya ait sığınak, barınak ve mevzilere Fırtına obüsleri ve tanklarla vuruldu.
Milliyet

İlişki ya düzelecek ya tamamen bozulacak! 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün İstanbul'da yapılan 'Türkiye-Afrika 2. Bakanlar Gözden Geçirme Konferansı'na katıldı. Afrika Birliği Komisyon Başkan Yardımcısı Thomas Kwesi Quartey ve Ruanda Dışişleri, İş Birliği ve Doğu Afrika Topluluğundan sorumlu Devlet Bakanı Olivier Nduhungirehe ile ortak basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu, ABD ile YPG'ye verdikleri destekten dolayı yaşanan gerilime değindi. Çavuşoğlu, Suriye'nin özellikle çöl ve Irak sınırına yakın bölgelerinde cepler halinde terör örgütü DEAŞ mevcudiyetinin bulunduğunu belirterek "(ABD güçleri) Sadece YPG ile iş birliğini devam ettirmek için bir bahane olarak buralardaki, cepler halindeki, küçük gruplar halindeki DEAŞ'lılara dokunmuyorlar" dedi. YPG'li teröristlerin tutuklu DEAŞ terör örgütü mensuplarını serbest bıraktığını ve (bu teröristlerin) Fırat'ın doğusundan bu teröristleri getirerek Afrin'de ÖSO ve Türk ordusuna karşı birlikte mücadeleye kalkıştıklarını anlatan Çavuşoğlu, "Ne yaparlarsa yapsınlar, arkalarında kim olursa olsun boş. Afrin operasyonumuz emin adımlarla havadan ve karadan ilerliyor" diye konuştu.
Vatan

DÜNYA 
Ürküten çağrıya protesto 
Almanya'da mülteci ve İslam karşıtı kampanyayla eyaletlerden sonra üçüncü güçlü büyük parti olarak Federal Meclis'e de giren aşırı sağcı AfD'nin Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Kay Gottschalk, Almanları Türk dükkânlarını boykota çağırdı. Almanya'nın Krefeld kentinde AfD'nin 24 Ocak'taki yılbaşı resepsiyonunda konuşan Gottschalk, "Vicdan sahibi tüm vatandaşlara sesleniyorum: Almanya'daki Türk dükkânlarını boykot edin. Onların yüzde 70'i (Cumhurbaşkanı) Erdoğan'ı destekliyor" dedi. Toplantıya katılan AfD Genel Başkanı Jörg Meuthen'in bu sözlere hiçbir tepki göstermemesi dikkat çekti.
Hürriyet 

Yıldırım almanya 'ya gidiyor 
Başbakan Binali Yıldırım, 16-17 Şubat tarihlerinde Almanya'daki Münih Uluslararası Güvenlik Konferansı'na katılacak. Başbakan Yıldırım, Alman mevkidaşı Angela Merkel ile de bir araya gelecek. Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert Merkel'in, 15 Şubat perşembe günü Başbakan Yıldırım'ı Berlin'deki Başbakanlık binasında ağırlayacağını duyurdu. Görüşmede "iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra uluslararası güncel konuların" ele alınacağı da bildirildi.
Hürriyet 
 
Daeş'in tahribatı 88 milyar dolar! 
Terör örgütü DAEŞ ile 3 yıl süren savaşın ardından Irak'taki yıkımı onarma amaçlı uluslararası yatırımcı konferansı Kuveyt'te başladı. Irak hükümeti, DAEŞ ile yapılan mücadelenin ülke genelinde büyük bir yıkım yarattığını, temel altyapının ve yıkılan binaların yeniden inşası için hesaplanan maliyetin de 88,2 milyar dolar olduğunu açıkladı. Konferansta konuşan Irak Planlama Bakanlığı Müsteşarı Kuzey Abdülfettah, kısa vadede 22 milyar dolara ihtiyaç duyulacağını, orta ve uzun vadede ise 65 milyar dolarlık bir yatırım gerekeceğini ifade etti. Abdülfettah özellikle konut sektörünün yatırıma en acil ihtiyaç duyulan alan olduğunu vurguladı. Ülkedeki çatışmalar nedeniyle 2.5 milyon yerinden edilmiş Iraklı olduğu, 138 bin evin ise ciddi zarar gördüğü belirtiliyor. Daha önce de Irak Başbakanı Haydar el İbadi ülkesinin yeniden inşası için 100 milyar dolara ihtiyaçları olduğunu açıklamıştı.
Milliyet

Irak istihbaratına göre bağdadi yaşıyor 
Irak İçişleri Bakanlığı'na bağlı olan İstihbarat ve Terörle Mücadele Birimi'nin Başkanı Ebu Ali el-Basri, terör örgütü DEAŞ'ın lideri Ebu Bekir Bağdadi'nin hayatta olduğunu açıkladı. El-Basri, Bağdadi'nin Suriye'deki bir sahra hastanesinde tedavi gördüğünü söyledi. Yetkili, Irak'taki Es-Sabah gazetesine yaptığı açıklamada "Terör örgütünün içindeki kaynaklardan elde ettiğimiz reddedilemez bilgi ve belgelere göre Bağdadi hâlâ hayatta ve saklanıyor" dedi. Rusya, haziran ayında Rakka yakınlarında Bağdadi'ye yönelik bir hava saldırısı düzenlediğini ve DEAŞ liderinin muhtemelen öldüğünü bildirmişti. Eylülde ise Amerikan ordu kaynakları, Bağdadi'nin yaşadığını ileri sürmüştü.
Hürriyet
 
EKONOMİ 
Dolar: 3,8005-3,8024
Euro: 4,6703-4,6735
Sterlin: 5,2589-5,2614         
Gram Altın: 161,5276-161,6505

Evin içinde 'yerli' problem 
Türkiye İnşaat Malzemeleri Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), yerli üretim yerine ithal ürünün kullanımına dikkat çeken bir rapor hazırladı. İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksleri gösteriyor ki 'Made in Turkey' (Türkiye'de üretildi) algısı henüz iç pazarda hak ettiği değeri bulamadı. Türkiye'de üretildiği halde kimi inşaat malzemelerinde ithal ürünlerin tercih edilmesini eleştiren Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan, "Birkaç ürün dışında hemen hemen ithal edilen ürünlerin hepsi ülkemizde var. Öyleyse neden ithal tercih ediliyor bu araştırılmalı. İç pazarda güven artmalı. Mesela muslukta kilosu 9 liraya ihracat yapıp, 19 liraya ithalat yapıyoruz. İş adamları çıkıp ihracat artsın diyor, müştemilatta yerli ürün kullanıp kendi evinde ithal ürün tercih ediyor. Ürün kalitesi anlamında hiçbir sorun yok, sorun algıda" dedi.
Hürriyet

Sağlık sigortasına yeni model geliyor 
Bireysel emeklilik şirketlerine sağlık sigortası izni verilmesiyle sektörde 360 derece hizmet anlayışının başladığını belirten Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, "Sağlık sigortası ürünlerinin de devreye girmesiyle katılım sigortacılığı, Bireysel Emeklilik Sistemi'nin, hayat ve ferdi kaza sigortalarının yanı sıra bu yeni kulvarla hayatın her alanını kapsamına aldı" diye konuştu. Türkiye'de faizsiz alanda büyük bir kapasite olduğunu geçen yıl daha iyi anlaşıldığını ve bu tarafta beklentiyi iyi analiz ederek en iyi çözümü geliştirdiklerini aktaran Ayhan Sincek, "Sağlık sigortasının da katılım sigortacılığı alternatifi olabileceğini göstereceğiz" diye devam etti.
Milliyet

Reformda hızlanacağız 
Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Türkiye'nin yüksek büyümesini sürdürebilmesi, gelirin daha adil dağılımı bizim için önümüzdeki dönemde reformları daha da hızlandıracağız" dedi. Şimşek, bu kapsamda eğitimi önceliklendirdiklerini, bütçede en çok harcamayı eğitime yaptıklarını söyledi. İslam Kalkınma Bankası "katılım platformu ve dönüşüm fonu" konulu toplantıda konuşan Şimşek, Türkiye'nin gelişmiş ülkelerle arayı kapattığını dile getirirken, "Özellikle her konuda bizim referansımız Avrupa Birliği (AB), onlarla arayı kapatmak istiyoruz. Demek ki Türkiye bir 15 yıl daha böyle giderse AB ile arayı kapatacak. Sonraki dönemde de Avrupa'yı geride bırakacak" ifadelerini kullandı.
Milliyet

8.5 milyar liralık 'hazine' ihalesi! 
Hazine, dün 3 tahvil ihalesinde 8.5 milyar lira borçlandı. İlk ihalede 10 ay bononun ilk ihracını yaptı. Ortalama basit faiz yüzde 13.25 oldu. Kamu kuruluşlarından gelen 400 milyon liralık teklifin tamamının karşılandığı ihalede, piyasa yapıcılarından 563 milyon liralık teklif alındı ve bu kesime 450 milyon liralık satış yapıldı. Diğer ihalede, 5 yıl vadeli, 6 ayda bir yüzde 6,1 kupon ödemeli sabit kuponlu devlet tahvilinin yeniden ihracı yapıldı. İhalede ortalama basit faiz yüzde 12,11 oldu. Kamu kuruluşlarından gelen 580 milyon liralık teklifin tamamının karşılandığı ihalede, piyasa yapıcılarından 3 milyar 553 milyon liralık teklif alındı ve bu kesime 1 milyar 954 milyon liralık satış yapıldı. Üçüncü ihalede ise 10 yıl vadeli, 6 ayda bir yüzde 1,45 reel kupon ödemeli TÜFE'ye endeksli devlet tahvilinin yeniden ihracına gidildi. Kamu kuruluşlarından gelen 400 milyon liralık teklifin tamamının karşılandığı ihalede, piyasa yapıcılarından 2 milyar 416 milyon liralık teklif alındı ve bu kesime 1 milyar 691 milyon liralık satış yapıldı. Hazine, böylece piyasaya toplam 8 milyar 509 milyon lira borçlandı.
Milliyet

Altın hesabında rekor 
Jeopolitik risklerdeki artış ve dövizdeki oynaklığın etkisiyle vatandaş yeniden güvenli liman altına yöneldi. Yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılmasına da aracılık eden altın hesapları, geçen yıl rekor seviyeye yükseldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Döviz bozdurup altın alın' çağırısı da altın hesaplarının zirve yapmasında etkili oldu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) verilerine göre, kıymetli maden depo hesaplarının tutarı, 2017'de 24 milyar 103 milyon liraya ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu rakamın 23 milyar 474 milyon lirası yurt içi, 629 milyon lirası yurt dışı yerleşiklerin hesaplarından oluştu.
Vatan

POLİTİKA
Gölge kabine 
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 36'ncı Olağan Kurultay'ın ardından merakla beklenen Merkez Yönetim Kurulu (MYK) listesini açıkladı. Kılıçdaroğlu, partiyi 2019'da yapılacak yerel seçimler, milletvekili seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine götürecek kurmaylarını belirlerken değişik dengeleri göz önünde bulundurdu. İstanbul, İzmir gibi büyük illerin kongrelerinde karşı karşıya gelen bazı isimler MYK'da aynı çatıda buluştu. Kılıçdaroğlu, geçmişte kendisine muhalefet eden isimlere de kurmayları arasında yer verdi. Kılıçdaroğlu, bir ilke imza atarak anahtar listesinde yer vermediği halde, listeyi delerek Parti Meclisi'ne (PM) giren Tuncay Özkan'ı MYK'ya alarak Basınla İlişkiler ve Kurumsal İletişim'den sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı'na getirdi.
Hürriyet 

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi: ay yıldız 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Antalya kampı dönüşünde Milliyet'e 2019'da hayata geçirilecek Cumhurbaşkanlığı sisteminin şifrelerini anlattı. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini Türk siyasi hayatının üçüncü evresi olarak nitelendiren Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemine, "ay yıldız" adını verdi. Elleriyle sembolleri tarif ederek, "ay yıldız yönetimini" anlatan Bahçeli, şunları kaydetti: "Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi; güçlü yönetim, güçlü Meclis'le birlikte iki sütun üzerindedir. Güçlü Meclis; yasama, denetim, denge, güçlü yürütme ise Cumhurbaşkanı ve hükümetten ibarettir. Birisi etkin yasama denge ve denetim diğeri de cumhurbaşkanı hükümet. Etkin yasama ve denetim Türkiye'de tüm siyasi partilerin katılımıyla oluşacak olan 600 milletvekilini temsil ediyor. Diğeri ise halk tarafından seçilmiş cumhurbaşkanı ve onun kuracağı hükümeti temsil ediyor. O zaman etkin yasama, etkin denetim ve denge ise 600 milletvekilinden oluşuyorsa o şöyle bir 'ay'dır. Cumhurbaşkanı ise hükümet olarak 'yıldız'dır. O zaman 2019'da oluşacak olan sistemin adının milli ve yerli kavram olarak, 'ay yıldız' diyebilirsiniz. 'Ay yıldız yönetimi' adı. Gelecek ay yıldızlı al bayrağın altındadır. İttifak olur olmaz adına ne denirse denilsin. Ama Cumhurbaşkanı hükümet sistemi şöyle iki tane sütuna dayanıyor. Tek olmuş olsa sistem değişikliği çok çabuk çıkarılır. O zaman değiştirmek kaldırmak kolaydır. Çift olursa iki sütün üzerine inşa edilirse güçlü olur sarsılmaz."
Milliyet

SPOR 
İradenin zaferi 
Fenerbahçe, uzun süredir ısrar ettiği oyun anlayışının karşılığını Medipol Başakşehir karşısında aldı. Teknik Direktör Aykut Kocaman, sezon başından bu yana oturtmaya çalıştığı sistemden dolayı çok fazla eleştirildi. Kocaman'ın sisteminde her alanda denge, önde baskı, kazanılan toplar, pas trafiği, yardımlaşma gibi birçok önemli detay rol oynuyordu. Bireysellikten ve kontrolsüz oyundan uzak bu sisteme uymayan Valbuena'dan vazgeçildi. Oynanan futbol heyecan vermese de Kocaman'ın kafasındaki takım doğru yoldaydı. Tek yapılması gereken bu oyunda ısrar etmekti.
Milliyet

Bir futbol eseri 
İtalya Serie A'da Roma ile çıktığı yolculuğunda yıldızını parlatmaya başlayan Cengiz Ünder, son Benevento mücadelesiyle zirve yaptı. Ligde son 2 maçta 3 gol 1 asist yaparak tam anlamıyla bir patlama yapan genç yıldız, Çizme'nin bir numaralı gündemi oldu. Cengiz'i bu başarılı yolculuğa çıkmasındaki temel nedenlerinde; altyapı, çok çalışma, doğru teknik direktörler, doğru sosyal hayat ve yabancı dil konusundaki gelişimi gibi faktörler göze çarptı.
Milliyet

Kral ve sarayı 
Yeni lider Galatasaray... Cim-Bom haftanın kapanışında düşme potasının sadece 1 puan üzerinde olan Hamza Hamzaoğlu yönetimindeki Antalyaspor'u farklı geçti ve haftalar sonra koltuğa oturdu. 20'de soldan Rodrigues sürüklediği atakta Gomis'e bıraktı. Fransız golcü, kalecinin sağına ayak içi plase ile vurdu ve skoru 2-0'a getirdi. 38'de Belhanda'nın ince ortasında Feghouli topu kontrol edip güzel bir dokunuşla 3-0 yaptı. 46'da Gomis'in vuruşu direkten döndü. İki takımın karşılıklı girişimlerinden sonuç çıkmayınca maç 3-0 sona erdi.
Milliyet

'Erteleme istemiyoruz' 
Beşiktaş'ta, Teknik Direktör Şenol Güneş gibi futbolcuların da Ziraat Türkiye Kupası yarı final turundaki Fenerbahçe maçının ileri bir tarihe ertelenmesine soğuk baktıkları ortaya çıktı. Başkan Fikret Orman geçtiğimiz hafta bir görüş olarak üç kulvarda üst üste oynayacakları zorlu maçlar nedeniyle kupa karşılaşmasının ertelenmesi gerektiğini ifade etmişti. Siyah-beyazlı oyuncuların ise "Biz bu yoğun dönemden çıkabilecek kalitede bir takımız" diye konuştukları belirlendi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme