14 Şubat 2018 Çarşamba

14.02.2018 Genel Gündem

14.02.2018
GÜNDEM
TBMM'deki Tacizi Affetmedi 
TBMM'de stajyer olarak çalışan lise öğrencisinin (16) aylar boyunca tacize uğradığı ortaya çıktı. Olayın ortaya çıkmasıyla TBMM Başkanı İsmail Kahraman bürokratlara, "Gereğini yapın" talimatı verdi. Genç kızı taciz ettiği öne sürülen memur F.K. görevden alınırken, hakkında soruşturma açıldı. Taciz olayı geçen hafta TBMM ana binada yaşanan olayla ortaya çıktı. Genel Sekreterlik ve Kanunlar Kararlar Dairesi Başkanlığı'nın bulunduğu katta sözleşmeli memur olarak çalışan F.K. (52) lise öğrencisi stajyer kızı sıkıştırarak taciz etti. Bunu gören başka bir çalışan durumu yetkililere bildirdi.
Milliyet


Roket Atan Hainler İşte Böyle Vuruldu 
Hatay, Reyhanlı ve Kilis'te bugüne kadar 7 sivilin öldüğü, 113 sivilin de yaralandığı roketli saldırıların faili olan PYD/PKK'lı teröristler, İHA'lar tarafından tespit edildi. Görüntülerde teröristlerin mahallenin arasından Türkiye'ye yönelik saldırılar gerçekleştirdiği görülüyor. Afrin'in batısındaki Cinderes'in kenar mahallelerinde çekilen görüntülerde, üzerinde top bulunan özel donanımlı bir aracın etrafında sivil kıyafetli üç terörist görülüyor. Bu sırada, uçaksavar yüklü bir araç da teröristlerin yanına yaklaşıp kısa süre bekledikten sonra buradan ayrılıyor.
Milliyet

Osmanlı Tokadı Yemedikleri Belli 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin PYD ve YPG'ye yönelik maddi yardımı sürdürme kararı ve ABD'li generalin yaptığı, "Bizi vururlarsa sert karşılık veririz" açıklamalarına çok sert tepki gösterdi. Erdoğan, "Suriye'deki DEAŞ tiyatrosunun sonuna geldik. Hele hele 'bizi vururlarsa sert karşılık veririz' diyenlerin ömürlerinde hiç Osmanlı tokadı yememiş oldukları da çok açık" dedi. Ak Parti'nin dünkü grup toplantısında HDP Kongresi'ndeki görüntülerle CHP'lilerin açıklamaları izletildi. Erdoğan, toplantıda özetle şu mesajları verdi: Aslında istihdamdaki gelişmelerden yatırım ortamının iyileştirilmesi konusunda yapılan hukuki ve idari hazırlıklara kadar, reform gündemiyle ilgili hususları paylaşacaktım. Aynı şekilde Antartika'da kurulacak Türk Üssü için çalışmalar yapmak üzere bu uzak kıtaya uğurlayacağımız bilim adamlarımızın çalışmalarından söz edecektim. Ancak yaşadığımız dönemin öncelikleri daha başka konuları milletimizle paylaşmamızı gerektiriyor.
Milliyet

DÜNYA 
Ab-Türkiye İlişkilerinde Kilometre Taşları Belirlendi 
Uzaktan bakıldığında, Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki ilişkiler, sanki çalkantılı seyir izliyormuş gibi bir görüntü ortaya koyuyor. AB başkentlerinden siyasi düzeyde yapılan açıklamalar da, bu kanaati teyid eder nitelikte... Ancak derinine inildiğinde, AB ile Türkiye arasındaki ilişkilerde çalkantılı dönem neredeyse geride kaldı. Bu, Brüksel-Ankara hattında inişli çıkışlı anlar olmayacağı anlamına gelmiyor elbette. Ama, en azından tansiyonun nihayet düştüğü söylenebilir... Bununla birlikte, ABTürkiye ilişkilerinde ortak çıkarlara dayalı kısa ve orta vadeli bir yol haritası da belirlendi. Bu çerçevede ay sonunda AB ile Türkiye arasında enerji diyaloğuna yönelik bir toplantının düzenlenmesi bekleniyor. Ardından da 26 Mart tarihinde AB dönem başkanlığını üstlenen Bulgaristan'ın Varna kentinde AB kurumlarının liderleriyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı biraraya getirecek bir zirve düzenlenecek.
Milliyet

Rusya'dan Abd'ye Bölücü Suçlaması 
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin, Suriye'de Fırat Nehri'nin doğu yakasından Irak sınırına kadar bir bölümde devlet benzeri bir yapı oluşturma yolunda adımlar attığını savundu. Başkent Moskova'da Belçikalı mevkidaşı Didier Reynders'le ortaklaşa bir basın toplantısı düzenleyen Lavrov, ABD'yi Suriye'nin toprak bütünlüğünü tehlikeye atan tek taraflı adımlar atmakla suçladı. ABD'nin, bu ülkede uzun süre, belki de sonsuza kadar kalmayı planladığını savunan Lavrov, "ABD, Suriye'de herkes için kabul edilebilir bir güç değişikliğiyle noktalanacak istikrarlı bir siyasi süreç oluşana kadar kalmak istediğini belirtiyor. Bu, rejim değişikliği demektir" diye konuştu. Lavrov, ABD'yi, Suriye'nin toprak bütünlüğünü tehlikeye atan tek taraflı adımlar atmakla suçlayarak "ABD'nin attığı adımların, Fırat Nehri'nin doğusundan başlayarak Irak sınırına kadar devlet benzeri bir yapı oluşturmaya yönelik olduğunu düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.
Milliyet

Macron'dan İslam Açılımı 
Son yıllarda terör örgütü DEAŞ'ın kanlı saldırılarına sahne olan Fransa'nın Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkede İslam'ın yeniden yapılandırılması için 2018'in ilk çeyreğinde, köktencilikle mücadelenin yanı sıra, Müslüman örgütlenmeleri ile onların devletle ve toplumla ilişkilerini yeniden düzenleyecek önemli reformlara imza atacaklarını duyurdu. Pazar gazetesi Journal du Dimanche'a röportaj veren Macron, "İslam'ın yeniden yapılanması üzerinde bir reform çalışması yürütüyoruz. Ama çalışma sona ermeden önerilerimi açıklamayacağım. Her alanda adım adım ilerleme metodunu seçtim" dedi. Projenin temelini atmak için entellektüeller ve bilim adamları ile görüşmeye ve fikir almaya devam ettiğini belirten Macron, "Bir organizasyon sorunu var, örgütlenme sorunu var. Ama daha da önemlisi İslam ve Cumhuriyet arasındaki ilişkide sorun var. Bütün bunların yeniden düzenlenmesi gerekiyor" diye konuştu.
Vatan

Batı Şeria'yı 'İşgal Planı' 
İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, ABD'li yetkililerle, işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan Yahudi yerleşkelerinin olası ilhakı planını görüştüklerini açıkladı. Netanyahu, iktidar partisi Likud'un üst düzey isimleriyle gerçekleştirdiği toplantıda yaptığı konuşmada, ABD tarafıyla görüşmelerinin tam içeriğini açıklamaktan kaçındı. Beyaz Saray'dan konuya ilişkin herhangi bir açıklama gelmemesi ise dikkati çekti. Filistin yönetimi, İsrail'in Batı Şeria'ya yönelik her türlü ilhak planının, barış sürecini tamamen ortadan kaldırcağı uyarısında bulundu. ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı, barış sürecine büyük darbe vurmuştu.
Vatan
 
Gerilim Kardak'ta 
Bodrum açıklarındaki Kardak yakınlarında önceki gece Türk ve Yunan sahil güvenlik teknelerinin çarpışması ile oluşan gerginliğe Avrupa Birliği de müdahil oldu. AB'den yapılan açıklamada Türkiye'ye yönelik uyarılar yer aldı. Bölgede Türk ve Yunan savaş gemileri nöbet tutarken Yunanistan Dışişleri Bakanlığı dün hem Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği, hem de Türk Dışişleri nezdinde durumu protesto ettiğini açıkladı. Türkiye ise Yunanistan'ın açıklamasının gerçeği yansıtmadığını duyurdu. Kardak kayalıklarındaki ilk gerginlik, önceki gece 23.30'da meydana geldi. Kardak bölgesine girmeye çalışan 'Gavdos' adlı Yunan Sahil Güvenlik botuna, 92 askerin bulunduğu '703' borda numaralı 'Umut' isimli Türk Sahil Güvenlik botu engel oldu. Manevralar sırasında Yunan botu, Türk botunun arka tarafına sürttü.
Hürriyet 

EKONOMİ 
Dolar: 3,8119-3,8135
Euro: 4,7150-4,7164
Sterlin: 5,2987-5,3019         
Gram Altın: 163,4454-163,5410

Enerjide Çok Daha Etkin Bir Ülkeyiz 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) Akdeniz'de tek taraflı doğalgaz arama faaliyetlerinde bulunduğunu belirterek, "Akdeniz siyasetinde, enerji politikalarında daha etkin bir Türkiye var. Kimsenin KKTC devletini, vatandaşlarını yok saymasına izin vermeyeceğiz. Uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımızı sonuna kadar kullanacağız" dedi.
Milliyet

Borçlu Esnafa 48 Ay Krediyle Emeklilik 
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası arasında emeklilik hakkı doğmuş ama prim borcu bulunan Bağ-Kur'lu esnafa yüzde 1.28 faiz oranı ve 48 ay vade imkanıyla kredi sağlanacak. Kullanılan kredi emekli aylıklarından kesilecek. Emekliliği gelmiş yaklaşık 100 bin prim borçlusu Bağ-Kur'lu bulunuyor. 'Emeklilik Hakkı Doğmuş Bağ-Kur'lu Esnafa Kredi Sağlanması Protokolü' Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ve SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı'nın katıldığı törenle imzalandı.
Vatan

Büyüklerin Döviz Düzenlemesi Haziran'da Biter 
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, büyük şirketlerin döviz borçluluğu ile ilgili düzenlemenin Haziran ayına kadar biteceğini bildirdi. Bloomberg'e konuşan Şimşek, şirketlerin tedbirsiz risk yönetimlerinin dalgalanmalara yol açmaması gerektiğini belirterek, "Haziran'a kadar biter. Yani orada küçükorta ölçekli firmaların ötesinde sadece hedge imkanı sunmayı düşünüyoruz" dedi. 2009'da vatandaşın dövizle borçlanmasını engellenmesinden sonra bu kez şirketlere sınırlama getirilmişti. Buna göre, döviz geliri olmayan şirketler yabancı para cinsinden kredi temin edemeyecek. Döviz geliri olanlar son 3 yılın kazancının 3 katından fazla kredi alamayacak. Kullanım tarihinde kredi bakiyesi 15 milyon dolar ve üzerinde olan Türkiye'de yerleşik kişilerce kullanılacak döviz kredileri bu kapsam dışında tutuldu. Karar, 2 Mayıs'ta yürürlüğe girecek.
Vatan

Köye Dönene Değil Köydekine 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Hürriyet ve Denizbank işbirliği ile düzenlenen 'Tarım Zirvesi'nde 300 koyun projesinin ayrıntılarını paylaştı. Proje kapsamında ilk yıl 500 bin anaç koyun dağıtılacağı bilgisini veren Fakıbaba, "Her üreticimize 300 koyun verilecek. Burada öncelik köydeki üreticinin şehre gitmesini engellemek, yani şehirdekini köye döndürmek değil. Ayrıca bu hayvanları dağıtırken merası olan bölgeler öncelikli olacak. Geldiğimiz günden beri ithalatı bitirmek için çalışıyoruz. Bu zamana kadar besiciliğe önem verilmiş çünkü daha fazla para kazandırıyor. Ancak biz üretici olursak bu işi başarabiliriz. Yetiştiriciliğe zaman ayırmalıyız" diye konuştu.
Hürriyet

İkıncı El Araçta Yeni Dönem 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, yılda 7.5 milyon aracın satıldığı ikinci el motorlu araç pazarında ticaretin yeni kurallarını yazdı. Vatandaşın vatandaşa satışı dışındaki ticareti kapsayan ve Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik şöyle: · İkinci el araç ticareti sadece yetki belgesi olan tacirler ile esnaf ve sanatkarlar tarafından yapılabilecek. Belgeler İç Ticaret İl Müdürlüğü tarafından 5 yıllığına verilecek. İkinci el araç galeriye teslim edilirken, taşıt teslim belgesi düzenlenecek. Belgede aracın ruhsat ve kilometre bilgileri, boyalı ve değişen parçaları, arıza ve hasar bilgileri yazılacak. Aracılık hizmeti karşılığında işletmeye ödenecek ücretin tutarı; aracın galeride kalış süresi, tarafların adres ve imzaları da teslim belgesine yazılacak.
Hürriyet
 
POLİTİKA
Balinaları Mı Konuşalım! 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli dün MHP grup toplantısında, Afrin ile ilgili açıklamaları nedeniyle eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'a tepki gösterdi. Bahçeli özetle şunları söyledi: İhtiyaç hasıl olursa Afrin'e giderim dedim, baktım ki, sözde en hızlı demokrasi bezirganları PYD'ye zırh oldular. İçimizden devşirilen küçük bir azınlık YPG'nin kuyruğuna takıldı. Çıkışımdan, terör bloğunun hazımsızlık yaşayacağını beklerken, tepki CHP'den İP'ten ve yedeklerinden sıra sıra geldi. Bre Gafiller! Bre Densizler! Sizler bu mücadeleyi sulandırmaya, basitleştirmeye utanmıyor musunuz? Dün Kerkük için en az 5 bin Bozkurt hazır dedim. Bugün de aynısını tekrar ediyorum. Yüzbinlerce Bozkurt Afrin için hazırdır.
Vatan

Kemal'in Takımı Zaten Afrin'de 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçadaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 'Afrin' ve 'millilik' eleştirilerine yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, dün CHP Grubu'nda özetle şunları söyledi: "MAN Adası belgelerini açıklamıştım. 'Sahte' diyorlardı. Benim adım Recep Bey değil, benim adım Kılıçdaroğlu. Seni önüne gelen herkes kandırır ama bu gariban kardeşinizi kimse kandıramaz. Götürdük savcılığa. Ben Recep Bey'e soruyorum, istifa edecek misin? Namusun, şerefin ve haysiyetin varsa bir dakika o koltukta oturmazsın. Hiçbirisinin sahte olmadığı ortaya çıktı. 'Hangi şirketi sattı?' diye sormuştum. Şerefin varsa bu soruya yanıt verirsin. Her Firavunun bir Musası var, o firavunun Musası da benim."
Hürriyet

 SPOR 
Yüksek Ateş! 
PTT Türkiye Kupası Basın Toplantısı'na Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, PTT Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, 8 takımın antrenör ve oyuncuları katıldı. Afrin'de yürütülen Zeytin Dalı Harekatı'nda şehit düşen askerlere rahmet dileyerek konuşmasına başlayan TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu, "Kupada bu yıl da sürprizler olabilir. Kupaya heyecan katan eleme sistemidir. Bu sayede finalde yer alacak takımları tahmin etmek zor" dedi. PTT Genel Müdürü Bozgeyik de, "Hidayet Türkoğlu burada olduğu sürece, PTT'nin desteği farklı alanlarda da devam edecektir" dedi.
Milliyet

Terim Ve Gomıs'e Hayran Kaldı 
Galatasaray ile Antalyaspor mücadelesinin dikkat çekici noktalarından biri, Milan'ın başkanı David Han Li'ydi. Çinli milyarderin sarı-kırmızılı kulübün hisselerini satın almak için geldiği dedikoduları ortaya dökülürken, locada beraber maçı izlediği Gutto. biz Scouting Direktörü Tarkan Batgün, Milan'ın sahibi ile aralarında geçen diyalogları aktardı.
Milliyet

Talısca'yı Zor Tutarız 
Beşiktaş Yönetimi'nin, Süper Lig'in ikinci yarısında forma giydiği 4 maçta 6 gole imza atan Anderson Talisca'yı kadroda tutma konusunda artık çok umutsuz olduğu ortaya çıktı. Brezilya Milli Takımı yetkililerinin yakın takibe aldığı yıldız futbolcunun, Benfica Kulübü tarafından sezon sonu yüksek bir bonservis bedeli karşılığında satılması planlanıyor.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme