15 Şubat 2018 Perşembe

15.02.2018 Genel Gündem15.02.2018
GÜNDEM
Şeyh Horoz'a Ateş Yağmuru Sürüyor 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Zeytin Dalı Harekâtı'nın 26. gününde Afrin'in kuzeybatısındaki Kude köyünü teröristlerden arındırdı. TSK, harekâtın başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısının bin 485'e yükseldiğini bildirdi. TSK ve ÖSO, harekatın 26. gününde Afrin'in kuzeybatısındaki Racu beldesine bağlı Kude köyünü PYD/PKK'dan kurtardı. TSK ve operasyonlara destek veren ÖSO güçleri, harekâtın başından bu yana PYD/PKK işgalindeki Afrin'in beş beldesinde biri belde merkezi, 36'sı köy, 3'ü köy altı yerleşim ve 14'ü stratejik dağ veya tepe olmak üzere 54 noktayı örgütten kurtarmış oldu.
Milliyet
 

'Fetö Tüm Dünya İçin Tehdit' 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Gambiya Cumhurbaşkanı Adama Barrow ile birlikte yaptığı açıklamada tüm dünyayı FETÖ'ye karşı tedbirli olmaya çağırdı. Erdoğan, dün Gambiya Cumhurbaşkanı Barrow'u, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde resmi törenle karşıladı. Erdoğan ve Barrow baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Gambiya'nın, FETÖ ile mücadeleye en kararlı desteği veren ülkelerden biri olduğunu söyleyen Erdoğan, "Afrika kıtasında FETÖ okullarını kapatan ilk ülke oldu. Bu nedenle Gambiya Hükümeti ve halkına teşekkür ediyoruz. Çıkarları için kan dökmekten çekinmeyen bu yapı, sadece Türkiye için değil varlık gösterdiği tüm ülkeler için büyük bir tehdittir. Afrikalı dostlarımız, örgüte yönelik ne kadar erken tedbir alırsa kendileri, çocukları ve gelecekleri için o kadar iyi olacaktır" dedi.
Milliyet

DÜNYA 
Ypg İtirafı 
ABD'nin tüm istihbarat kurumlarının yöneticileri önceki gün 2018 yılına ilişkin tehdit değerlendirmelerini paylaşmak için Senato İstihbarat Komitesi'ndeydi. CIA, NSA ve FBI direktörlerinin de hazır bulunduğu oturumda Ulusal İstihbarat Direktörü Daniel Coats, komiteye 'ABD İstihbarat Topluluğunun Dünya Genelinde Tehditler Değerlendirmesi' başlıklı raporu sundu. İlk kez ABD'de bir istihbarat raporunda YPG için açıkça 'PKK'nın Suriye'deki milisleri' ifadesi kullanıldı. YPG'nin Suriye'de muhtemelen bir çeşit özerklik arayışına gireceği ancak bu girişimin Türkiye, Rusya ve İran'ın direnciyle karşılaşacağı vurgulandı.
Hürriyet

İsrail'den 'Soykırım' Tasarısına Ret 
İsrail parlamentosu (Knesset), Yeş Atid (Gelecek Partisi) lideri Yair Lapid tarafından sunulan ve 1915 Olayları'nı 'soykırım' olarak nitelendiren yasa tasarısını reddetti. İsrail gazetesi Jerusalem Post'un haberine göre; Lapid, "Holokost'a maruz kalmış bir halkı temsil eden meclisin Ermeni soykırımını kabul etmemesinin bir nedeni olamaz" dedi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Tzipi Hotovely ise buna karşılık, 1915'in 100'üncü yıldönümünde Ermenistan'ın başkenti Erivan'a bir parlamento heyeti gönderdiklerini fakat karışık ve diplomatik yansımaları göz önüne alınacak olursa ve açık siyasi bağlantısı nedeniyle meclisin meseleye ilişkin resmi bir tavır takınmayacağını" vurguladı.
Hürriyet

İstifaya Direniyor 
İsrail'de polisin, Başbakan Benjamin Netanyahu hakkında aylardır yürüttüğü soruşturmalar tamamlandı. Polis, soruşturma neticesinde Netanyahu'nun 'rüşvet aldığı, yolsuzluk yaptığı ve görevini kötüye kullandığı şüphesine' dair yeterli delil bulunduğu sonucuna vararak, savcılığa Başbakan hakkında iddianame hazırlaması tavsiyesinde bulundu. İsrail polisi, bahsi geçen suçlamalarla ilgili olarak 'dava 1000' ve 'dava 2000' adlarıyla bilinen iki ayrı soruşturma yürütüyordu. Soruşturma kapsamında Netanyahu 7, eşi Sarah ise bir kez polise ifade vermişti.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,7775-3,7793
Euro: 4,7112-4,7125
Sterlin: 5,2994-5,3019         
Gram Altın: 164,4442-164,5792

Ağbal'dan Elektrikli Otomobil Savunması 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, elektrikli otomobillerden Motorlu Taşıtlı Vergisi (MTV) alınmasıyla ilgili düzenlemeyi "Kanuni boşluk söz konusuydu" diyerek anlattı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda torba tasarının görüşmelerinde, elektrikli otomobillerle ilgili vergi düzenlemesi kabul edildi. Komisyona bilgi veren Ağbal, elektrikli otobüs ve kamyonlarda bir vergi sorunu olmadığını belirtti. Bakan Ağbal, "Çünkü onlarda istiap haddi üzerinden gidiyoruz. Yaptığımız düzenlemeyle elektrikli otomobiller için MTV Kanunu'na motor gücünü de ekliyoruz. Elektrikli otomobillerde motor silindir hacmi olmadığı için onlarla ilgili bir boşluk vardı. O boşluğu gidermiş oluyoruz" dedi. Şu anda Türkiye'de 452 elektrikli otomobilin bulunduğunu kaydeden Ağbal, mevcut uygulamada elektrikli otomobillerden ÖTV alındığını ve bunun da süreceğini belirtti. Ağbal getirdikleri düzenlemeyle elektrikli otomobillerden daha düşük oranlı MTV alınmasını sağlayacaklarını da ifade ederken "Aynı nitelikteki otomobili alan 2 bin TL MTV öderken, burada söz konusu rakam 500 TL olacak" diye konuştu.
Hürriyet

Borsada Daraldı! 
Borsa İstanbul'a bir gayrimenkul yatırım ortaklığı daha geliyor. Borsada arzu edilen performansı gösteremeyen GYO'lara yeni eklenen ise İngiltere ve Almanya'da da proje geliştiren Peker GYO. Bugün ve yarın talep toplanacak ve yüzde 32'sini halka açan Peker GYO Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Peker, Türkiye'de halka açılmak istediklerini ancak Sermaye Piyasası Kurulu'nun tebliği nedeniyle istenilen büyüklükte halka arz yapamadıklarını söyledi. Yurtdışında 10 proje yaptıklarını vurgulayan Hasan Peker, GYO'nun portföyünde ise 31.12.2017 itibarıyla yurtdışından sadece bir projenin yer alacağını ifade etti. SPK'nın ortaklıklarla ilgili tebliği nedeniyle böyle bir karar aldıklarını söyledi.
Hürriyet

İhracatçı İyimser Şubat Rekoru Yolda 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, "2018'de ihracatçılarımızın yüzde 77.2'si, yani her 4 firmadan 3'ü yapacakları ihracatın artacağını öngörüyor. İhracatçı Eğilim Araştırması'nı 2013'ten bu yana yürütüyoruz. İhracat artışı bekleyen firmaların oranı hiçbir araştırmamızda bu denli yüksek olmamıştı" dedi. TİM İhracatçı Eğilim Araştırması 2017 yılı 4. Çeyrek Gerçekleşme ve 2018 yılı 1. Çeyrek Beklenti anketi sonuçlarına göre, ihracatçıların 2018 yılı 1. çeyrek büyüme tahmini yüzde 3.7, 2018 yılının tamamı için de yüzde 6.2 oldu. İhracatçıların bu yılın ilk çeyreğinde dolar kuru beklentisi 3.87, euro kuru beklentisi de 4.73 oldu.
Milliyet

Cari Açık Belası 
2017 yılında cari açık 33.1 milyar dolardan 47.1 milyar dolara yükseldi. Cari açığı sermaye hareketleriyle, borçlanmayla finanse edemedik. Döviz rezervlerimizden 8.2 milyar dolar yedik. 2016 yılında cari açığın GSYİH'ye göre (milli gelire göre) büyüklüğü yüzde 3.8 oranındayken, 2017 yılında yüzde 5.5'e yükseldi. 2017 yılında cari açığın büyüklüğü ve finansmanda karşılaşılan güçlükler, ekonomimizin öncelikli sorununun cari açık olduğunu açıklıkla ortaya koyuyor. Cari açık (döviz açığı), başta ithalat gideri olmak üzere olağan döviz giderlerimizle, başta ihracat ve turizm geliri olmak üzere olağan döviz gelirlerimiz arasındaki farktan oluşuyor.
Milliyet

Tek Hane 5 Çözüm 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, enflasyonun bu yıl tek haneye ineceğine inandıklarını belirterek, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve hükümet olarak bunun için gerekli çabayı gösterdiklerini söyledi. Şimşek, Reuters ile yaptığı söyleşide, "Bu yıl iç talepteki artış daha ılımlı olacak. 4-5 ana faktör var özetle" diye konuştu. Mehmet Şimşek'e göre bu 5 faktör enflasyonun kaderini belirleyecek... Türkiye'nin fon talebinin fon arzından daha fazla olmasının mevduat faizlerinde bir baskı yarattığına işaret eden Mehmet Şimşek, "Kredi mevduat oranı yüzde 125'in üzerine çıktı, bu da ister istemez bir miktar baskı yaratıyor. O nedenle birincisi aslında sisteme kazandırabilecek atıl kaynakları harekete geçirmek için geçen yıl başlattığımız bu atıl durumdaki altınları sisteme kazandırma çabamız var" diye konuştu.
Vatan

POLİTİKA
Ege Dostluk Denizi Olmalı 
Başbakan Binali Yıldırım, Ege'nin dostluk denizi olması gerektiğini belirterek, Ege Denizi'nin gerek Türkiye'nin gerekse Yunanistan'ın refahı için daha verimli bir şekilde kullanılmasının gerekli olduğunu düşündüklerini bildirdi. Yıldırım, resmi ziyaret gerçekleştireceği Belarus'un başkenti Minsk'e hareketinden önce dün Esenboğa Havalimanı'nda açıklama yaptı. Kardak Kayalıkları çevresinde Yunan ve Türk Sahil Güvenlik botları arasındaki sıcak temas üzerine Yunanistan Başbakan Aleksis Çipras ile yaptığı telefon görüşmesini değerlendiren Yıldırım, Çipras ile Yunanistan'ın Kıbrıs çevresindeki petrol hidrokarbon araştırması teşebbüsünü konuştuğunu söyledi.
Milliyet

'Başbuğ Davası Şantaj Unsuru' 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli tarafından tepki çeken sözlerine destek verdi. Fox TV'de İsmail Küçükkaya'nın sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, "Aslında olaya belki şuradan başlamak lazım. İlker Başbuğ'u 'terörist' diye hapse atmadılar mı? Bir ülkenin Genelkurmay Başkanı'nı..." dedi. Kılıçdaroğlu, "Kim attı?" sorusuna karşılık "İlker Başbuğ'la ilgili sert eleştirileri yapan ve Cumhurbaşkanlığı makamında oturan, orayı işgal eden zat yaptı. FETÖ yaptı, FETÖ'ye en büyük desteği bunlar vermediler mi?" diye yanıt verdi.
Vatan

Doğru Bilgilendirilmedi 
Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin kendisine yönelik eleştirilerine internet sitesinden yanıt verdi. Başbuğ, özetle şöyle dedi: "Sayın Bahçeli'nin şahsımı hedef alan maksatlı ve yersiz ithamları karşısında bir açıklama yapma gereği hasıl olmuştur. 7 Şubat'ta şahsıma yöneltilen bir soru üzerine 'Afrin'de Mehmetçik çatışıyor, askerimiz çatışıyor, şehit oluyor. Asker çatışırken, şehit olurken siyasidir falan gibi söylemlerin tartışılma zamanları değil' şeklinde bir yanıtım olmuştur. Zeytin Dalı harekâtına ilişkin görüşlerim, düşüncelerim ve desteğim ortada iken, şahsıma yöneltilen değerlendirmeleri, yersiz ithamları ve üslubu kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Siyaset, elbette ülkenin güvenlik konularını, beka sorunlarını konuşmalı, değerlendirmelidir. Bunun aksi düşünülemez. Önemli olan, bir harekâtın ortasında ülkenin bütün unsurlarıyla bir bütünlük göstermesidir. Her zaman altını çizmek istediğim husus budur.
Hürriyet

SPOR 
Sınır Harbi Efes'in 
Anadolu Efes, PTT Türkiye Kupası çeyrek finalinde Fenerbahçe Doğuş'u 83-80 ile geçti, yarı finalde Darüşşafaka ile eşleşti. Efesli oyuncuların son lig maçındaki 100 sayıya ulaşmak için yapılan faulleri dert ettiği maçın ilk dakikasından itibaren gözlerinden çıkan ateşten belliydi. Fenerbahçe için Euroleague'de zirveyi kovalarken kupaya çok konsantre olamazlar yorumları yaşanan gerginlikten sonra sonlanmış olsa da, maçı rakipleri kadar yaşamadıkları ilk yarı boyunca dikkat çekti. Ergin Ataman da maça Doğuş ile başlayarak, rakibi coşturmamayı hedeflediğini gösterirken, milli oyuncunun savunmadaki gayreti takımı ateşleyen etkendi. Fenerbahçe'nin iki uzunla sahada kalmasını da avantaja çevirip, hücuma daha çabuk geçen 6'da 5 ile ilk çeyreği bitiren Efes, 26-14 ile farkı çift hanelere yükseltti. Devre de Efes lehine 45-36 bitti.
Milliyet

Sistem Kazandı! 
Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, sezon başından bu yana bireysellikten uzak futbolun kendilerini hedefe ulaştıracağını savunuyordu. "Bireysel oynayarak hiçbir şey kazanamayız" ifadesini kullanan Kocaman takım ve sistem oyunu vurgusu yapıyordu. 21. hafta geride kaldığında yaşanan birçok şanssızlık ve sıkıntıya rağmen zirveden üç puan geride olan Fenerbahçe, Kocaman'ı doğrular şekilde yoluna devam ediyor. Gol, isabetli şut, şut, asist, ceza alanına gönderilen top, adam geçme gibi bireysel yeteneklerin ön planda olduğu istatistiklerde sarı-lacivertli futbolcular ya gerilerde kaldı ya da listeye giremedi. Bu tablo aslında negatif bir durum gibi gözükse de Aykut Kocaman'ın söylemlerini de bir anlamda destekler nitelikte...
Milliyet

Cezayı Yedi Fıfa'ya Gitti 
Ricardo Quaresma'nın kulüp tarafından kendisine verilen disiplin cezaları nedeniyle Beşiktaş'ı FIFA'ya şikayet ettiği ortaya çıktı. Portekizli yıldız geride kalan yaklaşık 2,5 sezonda performansıyla elde edilen başarılarda büyük pay sahibi olsa da gördüğü kartlar nedeniyle birçok kez takımı zor durumda bıraktı. Siyah-beyazlı yönetim de disiplin talimatı gereğince 2015-16'da 12 sarı, 2 kırmızı; 2016-17'de 10 sarı ve bu sezon 3 sarı, 1 kırmızı kart gören 34 yaşındaki futbolcuya toplamda yaklaşık 350 bin euro para cezası uyguladı. Ricardo Quaresma'nın geçen sezon genelde oyundan alındıktan sonra teknik heyete karşı ortaya koyduğu ölçüsüz tepkileri de göz önünde bulunduran siyah-beyazlılar, tecrübeli futbolcuya ağır bir fatura çıkardı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme