16 Şubat 2018 Cuma

16.02.2018 Genel Gündem16.02.2018

GÜNDEM

Özel Birlikler Cinderes'i Kuşattı 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Zeytin Dalı harekâtının 27'nci gününde Afrin'in batı ve güneybatı bölgelerini karadan ve havadan bombaladı. TSK ve destek verdiği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri dağlık olması nedeniyle coğrafi açıdan zor koşulların bulunduğu, terör örgütü PYD-PKK'nın yuvalandığı Cinderes bölgesi ve çevresine yoğunlaştı. Cinderes üzerinde keşif uçuşları yapan insansız hava araçları (İHA) çok sayıda terör örgütü hedefini işaretledi. İşaretlenen cephanelik, karargâh binaları gibi hedefler Fırtına obüsleri, çok namlulu roketatarlar (ÇNRA) ve silahlı insansız hava araçları (SİHA) ile vurularak imha edildi
Hürriyet


Ypg'yi Pkk İle Savaştırabiliriz 
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, ABD Savunma Bakanı James Mattis'in, "PYD/YPG'yi, PKK'dan ayırabilecekleri, hatta PKK'ya karşı savaştırabilecekleri" şeklinde açıklamada bulunduğunu belirtti. Canikli, dün NATO karargâhında düzenlediği basın toplantısında önceki akşam ABD Savunma Bakanı Mattis'le yaptığı ikili görüşmeyle diğer temaslarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Canikli, NATO Savunma Bakanları Toplantısı kapsamında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile İngiltere, İspanya, İtalya ve Fransa savunma bakanlarına yaptığı ikili görüşmelerde, Zeytin Dalı Harekatı hakkında bilgi verdiği anlattı.
Milliyet

 'Afrin'e 500 Bin Kişinin Dönmesi Bekleniyor...' 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, İstanbul'da Elite World Europe Hotel'de düzenlenen "6. Vatan Konferansı"na katıldı. Konferansta konuşan Erdoğan, Suriye'de yaşanan sorunların temelinin ne siyasi ne de politik olduğunu söyledi. Ahlaki bir meseleyle karşı karşıya olduklarını belirten Erdoğan, yaklaşık 7 yıldır kadınları evsizliğe, çocukları ana babasızlığa, insanları vatansız kalmaya mecbur bırakan bir dünya düzeniyle karşı karşıya olunduğunu vurguladı.
Vatan

DÜNYA 
Saldırganı Tanırdık Kaba Biriydi 
ABD'nin Florida eyaletinin güneyindeki Parkland kasabasındaki Marjory Stoneman Douglas Lisesi'nde 17 kişinin öldüğü ve 50'den fazla kişinin yaralandığı silahlı saldırıda iki Türk öğrenci sınıflarına saklanarak kurtuldu. Kuzeni Ajda Adak (17) ile aynı okulda eğitim gören Selin Adak (17) olayı Hürriyet'e şöyle anlattı: "Kuzenim Ajda ile birlikte okulun tek Türk öğrencileri biziz. Sabah erkenden bir yangın tatbikatı yapmıştık. Okulun bitmesine 10 dakika kala sınıfta bir sınavdaydım. Tekrar yangın alarmı çaldı. Öğretmen, bir yemek dersi sınıfında öğrencilerin bir şeyler yaktığını düşündü. Genellikle alarm bu yüzden çalıyordu. Koridora çıktık. Bazı patlamalar duyduk, ancak havai fişek sandık. Daha sonra bunların silah sesi olduğunu anlayınca çok korktuk. Sınıfa dönüp kapı ve penceleri kilitledik. O sırada anne ve babamı aradım. Silah sesleri durduktan sonra polis ellerimiz havada dışarıya koşmamızı anons etti. Dışarıda her yer polis kaynıyor, havada helikopterler uçuyordu. Ajda'yı aradım, o da okulun diğer tarafından çıkmıştı. Herkes bağırıyor ve ağlıyordu. Yandaki süpermarketin bahçesinde Ajda'yı görünce birbirimize sarılıp ağladık. Polis bizi süpermarkete sokup kapıyı kilitledi. Böyle bir şeyin kimsenin başına gelmesini istemem."
Hürriyet

Güney Afrika'da Yeni Dönem Başladı 
Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma görevinden istifa etti. Zuma, yaptığı basın açıklamasında, Güney Afrika için elinden geleni yaptığını ancak partisinin bölünmemesi için resmen istifa ettiğini açıkladı. Zuma'nın istifasının hemen ardından Afrika Ulusal Kongresi Partisince yapılan basın açıklamasında, istifayı parti olarak kabul ettikleri, Güney Afrika'ya ve ANC'ye yaptığı 60 senelik hizmetlerden dolayı kendisine teşekkür ettikleri bildirildi.
Milliyet

Irak'ta Bütçe Krizi Sürüyor 
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, mecliste bir türlü oylamaya sunulmayarak krize dönüşen 2018 yılı bütçesinin "nüfus yapısına göre" dağılımında ısrar ediyor. İbadi, daha önce yaptığı toplantılarda, bu yılki bütçenin kentlerdeki nüfus sayısına göre dağıtıldığını ve bunda kendisinin rolü olduğunu söyleyerek, bu tutumunu sürdüreceğini belirtmişti. Irak'ta önceki yıllarda yapılan bütçeler, kentlerdeki nüfus yapısına göre değil daha çok özellikle Bağdat ve Erbil arasında yapılan siyasi ittifaklara göre şekilleniyordu. Söz konusu ittifaklar sonucu ülke bütçelerinden yüzde 17 gibi önemli bir payı, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) alıyordu.
Milliyet

En Yakın Rakibine 64 Puan Fark Atacak 
Rusya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi (VTsIOM), ülkede 18 Mart'ta yapılacak devlet başkanlığı seçimleri öncesi tahmini oy oranlarıyla ilgili son anketinin sonuçlarını açıkladı. Ankete göre, seçimlerde şu anki Devlet Başkanı Vladimir Putin'i desteklemeyi planlayanların oranı Ocak ayının sonundan bu yana yüzde 69,90'dan yüzde 71,50'ye yükseldi. Komünist Parti'nin adayı Pavel Grudinin'in oy oranı ise aynı dönemde yüzde 7,20'den yüzde 7,30'a çıktı. Böylece Putin ile en yakın rakibi arasındaki fark yüzde 64,2 oldu. Bu durumda seçimin ilk turda bitmesi bekleniyor. Üçüncü sıradaki aşırı sağcı siyasetçi Vladimir Jirinovkski'ye oy vermeyi planlayanların oranı ankete göre yüzde 5,90'dan yüzde 5,50'ye, Kseniya Sobçak'ın oy oranı yüzde 1,20'den yüzde 1'e geriledi. Ankete göre seçmenlerin çoğu sağlık ve eğitim sisteminin eksikliklerinden ve maaşlarının düşüklüğünden yakınıyor. Seçmenlerin yüzde 80,4'ü sandığa gideceğini söylüyor.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,7635-3,7654
Euro: 4,7195-4,7214
Sterlin: 5,3143-5,3181         
Gram Altın: 164,1392-164,2766

Kadınlarla Yönetemedik  
Kadınlar, çalışma yaşamında oldukça az yer alıyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) dün açıkladığı verilere göre kadınların iş gücüne katılma oranı yüzde 33.8, istihdam oranı ise yüzde 29.3. Bu iş arayan ve işi olan 3 kadından sadece 1'inin işi olduğunu ortaya koyuyor. Kasım 2017'de genel işsizlik oranı yüzde 10.3 iken kadınlarda yüzde 13.4. İşgücü dışında olan iş aramayan, bulamayan, 'ev hanımı' olan 28 milyon 433 bin kişinin 20 milyon 112 bin kişisi de kadın. Yani işsizlik oranı aslında kadınlar işgücünde olmadığı için bu seviyelerde, iş aramaya başladıklarında çok daha yüksek olacak. TÜİK verilerine göre 1 milyon 414 bin yönetici bulunuyor Türkiye'de ve bunların kaçı mı kadın? Sadece 195 bini. TÜİK'in bu geniş kapsamlı ama sıkıntıyı ortaya koyan verisine bir destek de her yıl Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu'ndan geliyor. 2012 yılından beri Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerdeki kadın yöneticilerin ve yönetim kurulu üyelerinin istatistiğini tutuyorlar. Rapora göre 2017'de Borsa İstanbul şirketlerinin yönetim kurullarına 386 kadın üye seçildi. Toplam yönetim kurulu ve yönetici sayısı ise 2 bin 773. Kadınların oranının yüzde 13.9 olduğu ortaya çıkıyor. Bu oran 2016'da yüzde 14.2 idi.
Hürriyet

'Yerlı Oto'ya Ortak Oluruz 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, şirketleşme süreci devam eden yerli otomobilde en az beş modelle piyasaya girileceğini belirterek, "Her türlü desteği vereceğiz. 'Devlet ortak olsun' diye bir model ortaya çıkarsa, devlet ona da var" dedi. Sanayide yerlilik hamleleriyle ilgili bilgi veren Özlü, KOSGEB kredilerinde ise hibe yerine teşvik vereceklerini söyledi. Özlü, sanayinin ara eleman sorununu çözmek için de çalışmalarının sürdüğünü, bu kapsamda teknik kolej sayısını Türkiye genelinde 300'e çıkarmak istediklerini açıkladı.
Hürriyet
  
Gerginliği Bırakıp Fırsatlara Bakalım 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin, enerji kaynaklarının Avrupa'ya taşınmasında önemli bir güzergah olduğunu belirterek, "Türkiye, TANAP ve TAP ile Hazar'daki doğal kaynakların dünya piyasalarında taşınmasında ne kadar büyük önem arz ediyorsa, Doğu Akdeniz'deki doğal kaynakların Avrupa ve dünya pazarlarına taşınması için de en makul ve en rasyonel alternatiftir. Tüm uluslararası taraflara çağrıda bulunuyorum. Gelin bu fırsatları iyi kullanalım. Bölgedeki ihtilafları, belirsizlikleri daha da artıracak gerilimler yerine kazan-kazan usulünü uygulayalım" dedi. Albayrak, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen Güney Gaz Koridoru Danışma Kurulu 4. Bakanlar Toplantısı açılış oturumunda konuştu.
Milliyet

Tavan Fiyata Yeni Ayar 
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, trafik sigortasında yeni model üzerinde çalıştıklarını belirtti. Şimşek, sigortacılık sektörünün trafik sigortasından ciddi bir şekilde zarar ettiğini, bunun sürdürülebilir olmadığını söyledi. Geçen yıl reel olarak primlerde yüzde 28'lik bir düşüş yaşandığına dikkati çeken Şimşek, şunları kaydetti: "Biz ileride oturup bir miktar gözden geçirmek zorunda kalacağız. Sık sık kaza yapanların daha yüksek prim ödemesi kaçınılmazdır, bütün dünyada böyledir. Öngörülebilirliği daha nasıl artırabiliriz? Genel koşullar, şartlar var. Yargı kararları tam olarak uyuyor mu, o konuyu yakından takip ediyoruz. Biz birkaç boyutlu çalışıyoruz. Düzenlemeler çok net olacak. Biz yargımızın, kanunlara ve düzenlemelere uymasını istiyoruz.
Vatan

Bütçeden İyi Başlangıç 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, bütçe gelirlerinin Ocak'ta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1 azalarak 58.2 milyar lira, bütçe giderlerinin yüzde 19.4 artarak 56.5 milyar lira olduğunu, bütçenin 1.7 milyar lira fazla verdiğini açıkladı. Ağbal, faiz dışı fazlanın 7.7 milyar lira olarak gerçekleştiğini belirtti. Bakan Ağbal, vergi gelirlerinin yılın ilk ayında yüzde 7.4 artarak 52 milyar liraya ulaştığını ifade ederek, gelirler içinde gelir vergisi, kurumlar vergisi, MTV, petrol ve doğalgaz ürünleri ile motorlu taşıtlardan alınan ÖTV ve harç gelirlerinin ekonomideki gelişmeye paralel olarak yüksek artış kaydettiğini aktardı. Naci Ağbal, yeniden yapılandırma kapsamında Ocak'ta 2 milyar lira gelir elde edildiğinin altını çizdi.
Vatan

POLİTİKA
 Beştepe'de 3 Saat 15 Dakika 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, çalışma ziyareti için Türkiye'de bulunan ABD Dışışleri Bakanı Rex Tillerson'ı dün akşam Beştepe'de kabul etti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da katıldığı 3 saat 15 dakika süren görüşmede, başta Suriye ve Irak olmak üzere bölgesel gelişmeler, terörle mücadele meselesi ve ikili ilişkiler ele alındı. Görüşmede, Türkiye'nin tüm bu konulardaki öncelikleri ve beklentileri Tillerson'a açık bir şekilde iletildi. Müttefiklik ilişkileri içinde ABD'nin terör örgütü PYD-YPG'ye verdiği destekten Türkiye'nin duyduğu rahatsızlık, FETÖ elebaşının iadesi ve Zeytin Dalı operasyonunun da gündeme geldiği görüşmede iki ülke arasında son dönemde gerilen ilişkiler tüm boyutlarıyla ele alındı.
Hürriyet

Artık Yeni Bir Dönemdeyiz 
Başbakan Binali Yıldırım çalışma ziyareti çerçevesinde Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Berlin'de yaklaşık bir yıllık aranın ardından bir araya geldi. Berlin'e gelmeden önce, Türkiye'nin referandum Almanya'nın da seçim sürecinden bu yana gergin seyreden iki ülke ilişkisindeki tansiyonu düşürmek için "Normal hayata dönme vakti geldi" diyen Yıldırım'a, Merkel de açıklamalarıyla destek verdi. Başbakan Yıldırım, "Türkiye Almanya ilişkilerinin köklü geçmişi var. İnişli çıkışlı dönemler yaşamış olsak da orta ve uzun vadede bu ilişkilerin sağlıklı bir düzeyde devam edeceğine inanıyorum" dedi.
Milliyet

SPOR 
Kartal Şov 
PTT Erkekler Türkiye Kupası Sekizli Finalleri'nde 4. yarı finalist Banvit engelini 80-63 ile geçen Beşiktaş Sompo Japan oldu. Son transferi Lalenne ile ilk dakikalarda Vidmar'ı çok iyi savunan Beşiktaş karşısında Banvit ilk 7 dakika içinde sadece 3 üçlük isabeti bulabildi, buna karşın iyi savunma yapınca, ilk periyot 15-15 bitti. Ufuk Sarıca, rakibin ilk çeyrekteki etkili ismi Thomas'ın hazını, Weems'i 3 numaraya çekerek kesti, son maçlarda düşüş içinde olan Clark, bu kez oyuna çok iyi girince art arda üçlükleriyle takımını öne geçirdi. Banvit Vidmar ile Kulig'i yan yana oynatarak boyalı alanı devreye sokmaya çalışsa da, ikili oyunları biraz daha tepede oynayarak rakibine cezayı kesen Beşiktaş, soyunma odasına 41-32 önde girdi.
Milliyet 

İşimizi İyi Yapmalıyız 
Süper Lig'de tutunma mücadelesi veren Atiker Konyaspor ile bugün zirve yolunda çok kritik bir maça çıkacak olan Beşiktaş'ta, Teknik Direktör Şenol Güneş, rakibin gücü konusunda ciddi uyarılarda bulundu. Güneş'in, Atiker Konya'nın kendi evindeki son karşılaşmada Medipol Başakşehir'e karşı iyi bir futbol ortaya koyduğunu hatırlatarak, "Çok zor bir rakiple mücadele edeceğiz. İşimiz kolay değil ama üstesinden gelecek gücümüz var. Herkes sahada işini iyi yapmalı" ifadelerini kullandığı aktarıldı. Takım savunması konusunda hücum hattındaki oyuncuların dikkatini çeken siyah-beyazlı hocanın, "Siz savunmayı ileride başlatırsanız gerideki arkadaşlarınızın işi daha rahat olur. Rakibe ileride baskı uygulamalısınız. Oyunu mutlaka rakip alanda tutun. Kesinlikle oyundan düşmeden birbirinize yardım etmelisiniz" diye konuştuğu bildirildi.
Milliyet

Fotoğrafa Bile Girmedi 
Fenerbahçe, Medipol Başakşehir galibiyetiyle zirveye ortak oldu. Daha da önemlisi bu maçta oynadığı üstün futbolla özgüven kazanıp rakiplerine gözdağı verdi. Mevcut tabloda tek sıkıntı ise Mathieu Valbuena olarak gözüküyor. Sürekli oynamak isteyen ancak bir türlü teknik heyetin istediklerini yapamayan Fransız futbolcu son maçta süre alamamıştı. İlk kez böyle bir durum ile karşı karşıya gelenValbuena maç sonu pek mutlu değildi. Soyunma odasından ilk ayrılan isim olan Valbuena, karşılaşmanın ardından imza taleplerini de geri çevirdi. Hatta maç sonu tüm takım soyunma odasında galibiyet fotoğrafı çektirmek istedi. Ancak Fransız futbolcu fotoğrafa girme konusunda pek istekli davranmadı. Devamında da fotoğraf çekilmedi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme