17 Şubat 2018 Cumartesi

17.02.2018 Genel Gündem17.02.2018
GÜNDEM
Askeri Eğitim Uçağı Düştü: 2 Asker Şehit 
İzmir Çiğli 2'nci Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan dün 10.26'da iki pilot askerin bulunduğu SF-260D eğitim uçağı, tecrübe uçuşu için havalandı. Saat 10.49'da uçak ile radar irtibatı kesildi. Bunun üzerine arama kurtarma çalışmaları başlatılarak Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Arama, Kurtarma, Sağlık (AKS) ekipleri ile ambulanslar bölgeye sevk edildi. Uçağın enkazına havaalanının 3 kilometre kuzeyinde Menemen ilçesi Tuzçullu Mahallesi yakınlarındaki boş arazide ulaşıldı. Sağlık ekiplerinin yaptığı incelemede, uçaktaki iki pilotun da şehit düştüğü belirlendi.
Milliyet


Kritik İki Köy Daha Ele Geçirildi 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Suriye'nin Afrin bölgesindeki terör örgütlerine yönelik 28 gündür yürütülen Zeytin Dalı Harekâtı'nda etkisiz hale getirilen terörist sayısı bin 551'e yükseldi. Harekâtta dün Afrin'in batısındaki Racu beldesine bağlı Hasan Kelkavi ve Celeme köylerini terör örgütü PYD/PKK'dan kurtarıldı. Böylece Afrin önündeki 65 noktada kontrol sağlanmış oldu. Harekat Afrin'e açılan kapı konumundaki Cinderes bölgesinde yoğunlaştı. Cinderes'de tespitk edilen terör örgütü hedefleri de bombalanıyor. Hatay'ın Reyhanlı ilçesinin karşısında bulunan Suriye'nin Afrin kırsalındaki Cinderes bölgesindeki belirlenen terör örgütü hedefleri dün sabah saatlerinden itibaren karadan hedef alındı.
Milliyet

DÜNYA 
Fbı İhbarı Dikkate Almamış 
ABD'nin Florida eyaletindeki Parkland kentinde yer alan Marjory Stoneman Douglas Lisesi'nde 14 Şubat Sevgililer Günü'nde aralarında öğrencilerin bulunduğu 17 kişinin ateşli silahla öldürülmesi ile ilgili çarpıcı bir gerçek ortaya çıktı. Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI), katliamdan tam 6 hafta önce, katliamın faili Nikolas Cruz'un okul katliamı yapacağına dair bir ihbar aldıklarını ancak bunu araştırmadıklarını ve Miami ofisini de konuyla ilgili olarak bilgilendirmediklerini itiraf etti. Dün yazılı bir açıklama yayınlayan FBI, 5 Ocak tarihinde Cruz'un 'olası bir tehdit' olduğuyla ilgili kendilerine bir arama geldiğini ve yapılan ihbarda Cruz'un sahip olduğu silahlar, insanları öldürme isteği, tutarsız davranışları ve sarsıcı sosyal medya paylaşımları ile ilgili bilgilendirildiklerini aktardı. Aramada Cruz'un bir 'okul katliamı' yapabileceği belirtilmesine rağmen yetkililer bu ihbarı değerlendirmemiş. Video paylaşım sitesi You- Tube'a yüklenen bir içerikte ise Cruz'un, "Profesyonel bir okul katliamcısı olacağım" dediği, FBI'ın bu içeriklerle ilgili de geçen Eylül ayında uyarıldığı, ancak yüklemeyi kimin yaptığını saptayamadığı bildirildi.
Hürriyet
  
Hollanda'dan Skandal Karar 
Ankara Büyükelçisi'ni resmi olarak geri çekerek Türkiye ile diplomatik ilişkilerini askıya alan Hollanda'da parlamento, 1915'te yaşananları "Ermeni Soykırımı" olarak tanıdı. Hollanda Parlamentosu'nun alt kanadı, kararı tanıyan iki yasa tasarısını onayladı. Tasarılardan biri 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanımlıyor, diğer tasarı ise Hollandalı bir bakanın 24 Nisan'da Ermenistan'da düzenlenen törenlere katılmasını öngörüyor. Koalisyon ortağı Hıristiyan Birliği (CU) partisinin milletvekili Joel Voordewind tarafından gündeme getirilen önerinin kabul edilmesiyle, Türkiye ile Hollanda arasında zaten gergin olan ilişkilerin daha da kötü bir duruma geleceği ifade ediliyor. Bugüne dek Hollanda'da yetkililer "Ermeni Soykırımı meselesinden" söz etse de resmi tanıma gerçekleşmemişti.
Milliyet
  
Dünyanın Gündemi Suriye... 
Suriye'de çatışmaların şiddetlendiği bir dönemde, abluka altındaki bölgelere insani yardım sağlanması için ateşkes çabaları da sürüyor. İsveç ile Kuveyt tarafından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne sunulan ve Suriye'de 30 günlük ateşkes ilan edilmesini öngören ortak karar tasarısının taslağı, Rusya'nın endişeleri üzerine gözden geçirildi. DW Türkçe'nin haberine göre, taslakta El Kaide ve DAEŞ'e yönelik olan operasyonlara bir sınırlama bulunmuyor. Karar tasarısında yapılan değişikliklerin Rusya'nın endişelerine cevap verebileceği ifade ediliyor. Otuz günlük bir ateşkes sağlayacak olan tasarının önümüzdeki hafta oylanması bekleniyor.
Milliyet
  
Okuma Listesinde Orhan Pamuk Da Var 
ABD Başkanı Donald Trump'ın, 2005'te New York Times gazetesine gönderdiği bir mektupta, okuduğu yazarlar arasında John Updike, Philip Roth ve Orhan Pamuk'u saydığı ortaya çıktı. Trump'ın mektubu, Mark Singer'ın 'Karakter Araştırmaları' adlı kitabıyla ilgili yorum yazan Jeff MacGregor'a cevaben kaleme aldığı belirtiliyor. Trump mektubunda, kitabında kendisini eleştiren Singer'ın 'nitelikli' bir yazar olmadığını savunurken, Pamuk'u 'iyi ve başarılı yazarlar' arasında sayıyor. Trump'ın genelde iş dünyasında ve hayatta nasıl kazanılacağı konusunda yazdığı 19 kitabı yayımlandı. Trump mektubunda, yazdığı kitapların 'klasikler' diye övüldüğünü de öne sürüyor.
 Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,7462-3,7492
Euro: 4,6485-4,6506
Sterlin: 5,2498-5,2531         
Gram Altın: 164,4414-164,5945

Tek Platformda 3 Farklı Elektrikli 
'Türkiye'nin otomobili'ni yapacak 5 babayiğitten dün ilk resmi açıklama yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın himayelerinde 2 Kasım 2017 tarihinde imzalanan protokol ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) koordinasyonunda Anadolu Holding, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding'den oluşan 5 babayiğit yerli otomobil çalışmalarına son hızla devam ediyor. Türkiye'nin Otomobili Ortak Girişim Grubu (OGG) adı altında başlatılan çalışmalar hakkında yapılan resmi açıklamada şu görüşlere yer verildi:"İstanbul'da faaliyete geçirdiğimiz proje ofisinde proje operasyonlarının günlük yönetimi ve takibini yapmaktayız. Farklı ülkelerde başarılı işlere imza atmış çok geniş bir ekip ile çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Faruk Özlü başta olmak üzere devletimiz tarafından güçlü bir şekilde desteklenen dünya standartlarında bir sonuca ulaştırma gayesi içerisindeyiz."
Hürriyet

Hesap Karıştı 
Kamuda "Tek Hesap" kapsamını genişletme çalışmalarında hesap şaştı. Tek hesabı 40 milyar TL genişletecek düzenlemenin istenirse yerel yönetim ve işsizlik sigortasını da kapsayabileceği açıklamaları üzerine, Maliye Bakanı Naci Ağbal, görüşmelerin ertelenmesini talep etti. Talep kabul gördü. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 'Tek Hesabı'ın kapsamının mahalli idareler, kamu iktisadi teşebbüsleri (KİT), İşsizlik Sigortası Fonu (İSF) ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) dışında genişletileceğini geçen pazar açıklamıştı. Genel bütçe dışında kalan kurumların da "Tek Hesap" kapsamına alınması, önceki gün, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki torba tasarı görüşmelerinde ele alındı. Maliye Bakanı Ağbal uygulamanın nasıl olacağını anlattı. Ağbal, "Karayolları Genel Müdürlüğü bir kamu bankasında mevduat yapıp, o mevduat hesabından kullanabiliyor. Ama yeni sistemde Karayolları kendisi gidip banka hesabı açmayacak, nakdini Hazine Müsteşarlığı kendi hesaplarında tutacak, nasıl Maliye Bakanlığı ihtiyacı olduğunda nakit talep ediyorsa, Karayolları da aynı şekilde nakit talep edecek" diye konuştu.
Hürriyet

İşsizliğe 'İşbaşı' Formülü 
'İstihdam sef e r b e r l i ğ i ' kapsamında önemli adımlar atan kamu ve özel şirketler, iş arayanlar için önemli bir projede buluştu. Bir süredir ortaklıklar yaparak, işsizlere beceri kazandırarak iş bulmayı amaçlayan Türkiye İş kurumu (İŞKUR) ile Küresel İş Başında Eğitim Ağı (GAN Türkiye) adına Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) 'İşbaşı Eğitim Programı İşbirliği Protokolü'nü imzaladı. Bu protokol ile işbaşında eğitim yoluyla işsizlere ve öğrencilere beceri kazandırarak istihdamın artırılmasına katkı sağlanacak. Bu kapsamda İŞKUR, işverenin aradığı nitelikleri iş arayanlara kazandırmak için eğitimler verecek. İş arayanlar ise GAN Türkiye ağına katılan Türkiye'nin önde gelen 35 üye şirketinde iş başı yaparak 8 ay çalışacak. Aynı zamanda işverenler istihdam etmeyi planladıkları kişileri işbaşında tanıma ve eğitme fırsatı bulacak.
Milliyet

4 Sorun Çözülsün Rekorlar Garanti 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 60 ihracatçı birliği ve sektör konseyi başkanlarıyla birlikte ihracatın sorunlarını Ankara'daki toplantıyla masaya yatırdı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2018'de tüm zamanların ihracat rekorunu kırmak için çözülmesi gereken 4 temel sorunu, ekonomiden sorumlu bakanlara aktardı. Ankara'da gerçekleştirilen toplantıya, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan katıldı.
Milliyet 

Dünyanın En Hızlısı 
T urkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, şirketin 2017 finansal sonuçlarını açıkladı. 2015'te dijital operatör dönüşümü ile sektör liderliği için 2018'i işaret eden Terzioğlu, hedeflenen rakamlara 1 yıl önce ulaşmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Terzioğlu, "Data ve dijital servislerle kurduğumuz iş modelimiz, bizi telekomünikasyon sektörünün en yüksek cirosuna ulaştırdı. 2017'de, grup olarak yıllık yüzde 23.4 büyüme ile son 10 yılın en yüksek büyüme oranını kaydettik. Vergi uzlaşısı karşılığı hariç tutulduğunda net kârımız yüzde 52 artışla 2 milyar 479 milyon TL oldu. FAVÖK marjı son 9 yılın en yüksek oranı olan yüzde 35 olarak gerçekleşti. Böylece hem gelir büyümesinde hem de operasyonel kârlılıkta, yıl içinde iki kez yukarı yönde güncellediğimiz hedefleri de aşan sonuçları gerçekleştirmiş olduk. Bu güçlü finansal ve operasyonel sonuçlarımızla hisse performansımızı da tarihi zirvelere taşıdık" dedi. Şirket, piyasa değerine göre dünyadaki ilk 100 operatör sıralamasında, en hızlı büyüyen şirket oldu.
 Vatan

POLİTİKA
  Daha İyi Olacak 
Başbakan Binali Yıldırım önceki akşam Almanya Başbakanı Angela Merkel'le başkent Berlin'de görüştükten sonra 54. Uluslararası Güvenlik Konferansına katılmak üzere dün Münih'e geçti. Münih'te Diyanet İşleri Türk İslam Merkezi'ne (DİTİM) bağlı Merkez Camisi'nde cuma namazından sonra vatandaşlara seslenen Başbakan Yıldırım özetle şunları söyledi: "Almanya-Türkiye ilişkilerinde geçtiğimiz dönemde meydana gelen bazı sıkıntılar bugün giderilmiş gibi görünüyor. İnşallah daha iyi olacak. Bundan sonra ilişkilerimizi geliştirecek adımları karşılıklı atacağız. Bunu yaparken tabii ki bizim beklediğimiz, ülkemizde birliğimizi, beraberliğimizi bozmaya yönelik zararlı faaliyetlere izin verilmemesi, terör örgütlerine müsamaha gösterilmemesi. Bu bizim olmazsa olmazımız.
Hürriyet

Normalleşme Mekanizması 
ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'un iki gün süren Ankara ziyaretinde, Türkiye ile ABD arasında gerilen ilişkilerin yeniden normalleştirilmesi yönünde adım atılarak, terör örgütleri FETÖ ve YPG ile bağlantılı Suriye'deki sorunlarla ilgili iki ortak mekanizma oluşturulması kararı alındı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, martta hayata geçirilmesi planlanan mekanizmayla ilgili olarak, "Münbiç'ten başlayacağız. YPG buradan çıktıktan sonra, güven oluştuktan sonra ABD ile bu konularda adım atabiliriz ama YPG'nin bir an önce buradan çıkması lazım. Bu ABD'nin bize vermiş olduğu bir söz. Bu sözün uygulamada nasıl tutulacağını bu çalışmada da ele alacağız" dedi. Yapılan mutabakata göre, dışişleri bakanlıkların koordinesinde FETÖ ve kuzey Suriye'deki Münbiç başta olmak üzere sorun alanlarıyla ilgili kurulacak mekanizmalar, ilk toplantısını martta yapacak.
Milliyet

SPOR 
Scout Devrimi 
Fenerbahçe'de 2-3 Haziran 2018 tarihlerinde yapılacak Olağan Genel Kurul öncesi adaylığını resmi olarak açıklayan tek isim Ali Koç, hazırlıklarını büyük bir hızla sürdürüyor. Ekibiyle beraber profesyonelce bir çalışma yürüten Koç, A'dan Z'ye her konuyla ilgili proje çıkarıyor. Bu projelerin başında da futbol takımı için birçok yenilik yer alıyor. Koç ve ekibi, son dönemde bilhassa Avrupa futbolunda önemli yeri olan 'Scouting' konusunda çalışmalar yapıyor. Hem kulübün UEFA Finansal Fair Play konusundaki hassaslığı, hem de son dönem yaşanan hatalı hamleler nedeniyle Koç, bu işe çok önem veriyor. Benfica, Porto, Shakhtar Donetsk, Roma ve Sevilla gibi kulüplerin yapıları incelenirken, bir yandan da işin uzmanlarıyla temaslar kuruluyor.
Milliyet 

Hayata Dönüş 
Galatasaray'ın en flaş transferleri arasında gösterilen Sofiane Feghouli, son haftalarda yakaladığı çıkışla dikkatleri topluyor. Cezayirli yıldızın hem istatistik anlamında hem oyun bakımından hem de saha dışındaki olumlu etkisi günden güne artıyor. Valencia'da oynadığı günlerde Avrupa çapında önemli bir oyuncu olarak gözüken Feghouli, yeniden eski günlerine dönüş sinyalleri veriyor.
Milliyet
  
Bir Varmış Bir Yokmuş! 
Bu sezon deplasmanlarda yitirdiği puanlarla, şampiyonluk yarışında bir türlü rahat bir pozisyon bulamayan Beşiktaş, Atiker Konyaspor maçında da aynı sıkıntıları yaşadı. Oyuna hızlı ve istekli başlamasına rağmen, bu sezon bir türlü çare bulamadığı tempo düşüklüğüne yine yenilen siyah - beyaz takım, skor ne olursa olsun, gelecek haftalar adına umut vermedi. Teknik Direktör Şenol Güneş, Bayern Münih maçı nedeniyle, dün sahaya rotasyonlu bir kadro sürerken, siyah - beyazlı teknik adam bunun da sıkıntısını hissetti. 13. dakikada Talisca'nın auta giden vuruşuyla maça başlayan Beşiktaş, yine Talisca ile 24. dakikada gole yaklaştı ama Brezilyalı bu fırsatı değerlendiremedi. İlk yarıda ilginç bir gol bulan Beşiktaş'ta, Atiba attığı bu golle adeta maçın önüne geçti. 27. dakikada Babel'in şutu Atiba'nın sırtına çarparak kaleye gidince, siyah - beyazlı takım 1-0 öne geçmiş oldu. 36'da, Love yakaladığı net fırsatı değerlendiremeyince, Beşiktaş ciddi bir avantajı elinin tersiyle çevirmiş oldu. İkinci yarıda ise seyir zevki açısından müthiş bir oyun oynandı. 47'de Fabri ile karşı karşıya kalan Ömer Ali, bu fırsatı değerlendiremedi ama Jahovic skoru 1-1 yapan golü 60'ta attı. 65'te Talisca net pozisyonu auta gönderdi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme