20 Şubat 2018 Salı

20.02.2018 Genel Gündem


20.02.2018 
GÜNDEM 
Pyd Afrin’de Şam’a Sığındı 
Suriye rejimi ile terör örgütü PYD/YPG’nin, Afrin’e Şam tarafından silahlı güç gönderilmesi üzerinde anlaştığı iddia edildi. Yabancı haber ajanslarında terör örgütü PKK’nın uzantısı YPG kaynaklarına dayanılarak verilen haberlerin ardından Suriye resmi haber ajansı SANA, ‘halk güçlerinin Afrin’e gireceğini’ duyurdu. Ajansın ‘halk güçleri’ ifadesini kullanması Suriye askerleri yerine milis kuvvetlerin bölgeye sevk edileceğini gösterdi. Esad yanlısı Lübnan merkezli El Mayadin haber sitesi ise Afrin’e gidecek güçlerin ‘Ulusal Savunma Güçleri’ denilen oluşum olacağını yazdı. Terör örgütü YPG’nin üst düzey isimlerinden Sipan Hamo, gazetecilere “Suriye ordusunun Afrin’i savunmak için bölgeye girmesinde sorun görmediklerini” söyledi.
Hürriyet


Bölgenin Yüzde 15’i Kontrol Altında 
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye’nin Afrin kentindeki terör örgütleri hedeflerine yönelik 20 Ocak’ta başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı’nda 31. gün geride kaldı. Harekâtın başlangıcından bugüne dek geçen bir ayda toplam TSK ve ÖSO unsurlarınca bin 641 terörist etkisiz hale getirildi. Harekâtın 31. gününde TSK ve ÖSO, dün Afrin’in batısındaki Racu beldesine bağlı Hantalli köyü ile güneybatısındaki Cinderes beldesine bağlı Divan Tahtani köyü, üs olarak kullanılan Beyyada noktası, Kila Tepesi ve Sattuf evleri köy altı yerleşimini YPG/PKK-DEAŞ’tan kurtardı. Öğle saatlerinde de tarihi Nebi Huri Tepesi teröristlerden temizlendi. TSK ve operasyonlara destek veren ÖSO güçleri, harekatın başından bu yana YPG/PKKDEAŞ’ın işgalindeki Afrin’in 5 beldesinde biri belde merkezi, 52’si köy, 4’ü köy altı yerleşim ve 20’si stratejik dağ veya tepe, biri YPG/PKK’ya ait üs olmak üzere 78 noktayı örgütten kurtarmış oldu.
Milliyet
  
Rejimin Afrin’e Girmesi Felaket Olur 
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Suriye rejim güçlerinin Afrin’e gireceği iddiasının güvenlik güçlerince doğrulanmadığını açıkladı. Bakanlar Kurulu toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de yapıldı. Yaklaşık 5 saat süren toplantının ardından açıklamalarda bulunan Bozdağ, şunları söyledi: Zeytin Dalı Harekâtı başladığı gün nasıl bir hedefle başladıysa aynı hedef doğrultusunda planlı ve başarılı bir şekilde devam etmektedir. Geri dönüş söz konusu değildir, olmayacaktır da. Bölgedeki terör örgütlerinden PYD/ YPG’nin Suriye yönetimiyle görüştüğü ve anlaştığına dair haberler medyada da yer aldı, biz de tabi bu haberlerin doğru mu değil mi yakından takibini yapıyoruz.
Milliyet

DÜNYA  
Merkel Halefini İşaret Etti 
Eylül ayındaki seçimlerin ardından yeni hükümeti kurmakta zorlanan Almanya Başbakanı Angela Merkel’in halefini belirlediği konuşuluyor. 12 yıldır iktidar koltuğunda oturan ve geçen günlerde dört yıl daha Almanya Başbakanı olarak görevine devam etmeyi öngördüğünü açıklayan Merkel, Hıristiyan Demokrat Parti’nin (CDU) genel başkanlığına yakın çalışma arkadaşı Annegret Kramp-Karrenbauer’i aday gösterdi. CDU’nun genel sekreteri olan 44 yaşındaki Peter Tauber, hafta sonu sağlık sorunlarını gerekçe göstererek görevden ayrılacağını açıklamıştı. Kısaca ‘AKK’ diye bilinen Kramp-Karrenbauer, Saarland eyaleti Başbakanı. Geçen yıl ikinci kez bu göreve seçilerek yıldızı parlayan AKK’nın eylül ayındaki seçimlerden ikinci parti çıkan Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile federal bir hükümet kurulması pazarlıklarında da yer aldığı belirtiliyor.
Hürriyet 

‘Abd Ateşle Oynamasın’ 
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, başkent Moskova’da Valday Tartışma Kulübü’nce düzenlenen “Rusya, Ortadoğu’da: Tüm Sahnelerde Rol Sahibi” adlı oturumda ABD’nin, Suriye’de attığı adımları eleştirdi. Lavrov, “ABD’nin özellikle sahada, Fırat Nehri’nin doğusunda, Suriye’nin Türkiye ve Irak sınırında, Suriye’yi bölmeye yönelik adımlarını endişeyle takip ediyoruz. ABD’nin, Suriye’de tek amacının DAEŞ’le mücadele olduğuna yönelik güvencesini tekrar teyit edecek adımlara ihtiyaç var gibi görünüyor” diye konuştu. ABD’ye, Suriye’de günlük siyasi ihtiyaca yönelik kısa vadeli adımlar atmama çağrısında bulunan Lavrov, “ABD, PYD’yi (PYD/PKK) kullanarak Suriye’yi bölmeye yönelik adımlar atıyor. Bu da Türkiye ile ilişkilerin gerginleşmesine neden oldu. ABD’yi ateşle oynamamaya davet ediyoruz. Suriye’de Kürtler de dahil olmak üzere Suriye halkının uzun vadeli çıkarlarını gözeten adımlar atmaya çağırıyoruz” dedi.
Milliyet 

Hayatları İçin Yürüyecekler 
ABD’nin Florida eyaletine bağlı Parkland kentinde Çarşamba günü silahlı saldırıya uğrayan Marjory Stoenman Douglas Lisesi’nin öğrencileri, ülkedeki silahlanma yasalarında değişiklik yaptırmak için yürüyüş düzenlemeyi planlıyor. 19 yaşındaki Nikolas Cruz’un düzenlediği saldırıdan sağ kurtulmayı başaran öğrenciler, ‘Hayatlarımız için Yürüyüş’ (March for Our Lives) adlı bir kampanya başlattıklarını duyurdu. 17 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya sahne olan okulun öğrencileri 24 Mart’ta başkent Washington’da yürümeyi planlıyor.
Vatan
  
‘Ab’nin Kurtuluşu Hristiyanlıkta’ 
Macaristan’ın göçmen ve Müslüman karşıtı Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Birliği üyelerini Hristiyan kültürünün gerilemesine ve Müslümanlığın yükselişe geçmesine neden olmakla suçladı. Orban, başkent Budapeşte’de düzenlenen yıllık değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, Avrupa’da yaşayan Müslüman nüfusunun büyük artış gösterdiğini belirterek, “Kültürel değerlerin değişmesi, Hristiyan kültürüne sahip nüfusun azalmasıyla, büyük şehirlerin İslamlaşması günden güne ilerliyor” dedi.
Vatan

EKONOMİ  
Dolar: 3,7635-3,7649
Euro: 4,6637-4,6647
Sterlin: 5,2607-5,2642         
Gram Altın: 162,3259-162,4058

En Şeker Satış! 
Şeker fabrikalarında özelleştirme için düğmeye basılıyor. Son dakikada bir değişiklik olmazsa, bu hafta içinde çıkılacak ilanlarla, Afyon, Ağrı, Bor, Burdur, Çorum, Elbistan, Erzincan, Erzurum, Ilgın, Kastamonu, Kırşehir, Muş, Turhal ve Yozgat fabrikaları için ihale süreci başlayacak. Varlık satışı şeklinde yapılacak ihalelerin, iki ay gibi bir sürede tamamlanması hedefleniyor. Kulislerde konuşulanlara göre, özelleştirme sürecindeki tartışmaları en aza indirmek için, ihale şartnamelerine bazı maddelerin konulması planlanıyor. Bu kapsamda fabrikaların özelleştirildikten sonra, bulundukları ilde üretime devam etmesine yönelik olara, şartnamede hükümlerin yer alması bekleniyor. Ayrıca fabrikalara satış yapan çiftçiler, özelleştirmeden sonra, satış yapmaya devam edebilecek. Şartnamelerde çalışanların durumu da yer alacak. Buna ilişkin olarak, çalışanların fabrikada devam edebileceği veya 4B kadrosuna geçiş yapabileceği ifade ediliyor.
Hürriyet 

Melek Yatırım Atağı 
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, geleneksel finans kuruluşlarının, yüksek risk taşıdıkları için erken aşamadaki şirketleri finanse etmekte isteksiz olduğuna dikkat çekerek, “İş melekleri, girişimcilik ve finans arasındaki boşluğu kapatmak için bir katalizör olarak ortaya çıkmakta. Türkiye gibi pek çok ülkenin, melek yatırımcıları teşvik etmek için güçlü nedenleri bulunmakta” dedi. Dünya Melek Yatırım Forumu’nun (WBAF) açılışında konuşan Elvan, dinamik işletmelerin güçlü büyüme için kritik öneme sahip olduğunu, ancak bu işletmelerin genellikle küçük ölçekleri nedeniyle finansa erişimde zorluk yaşadığını anlattı. Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin gelişimini desteklemek için önemli gayretler gösterdiklerini ifade eden Elvan, “Melek yatırımcılar için yasal düzenlemeleri 2013 yılında hayata geçirdik. Bu sistemle kamudan lisans alan yatırımcıların yaptıkları yatırımın yüzde 75’i vergiden düşürülmektedir. Yatırım yapılan girişimin son 5 yıl içinde kamudan destek alması durumunda ise bu oran yüzde 100’e yükselmektedir” diye konuştu.
Milliyet
  
Ticari Dava Kararları Erişime Açıldı 
Adalet Bakanlığı, yatırım yapmak isteyenlerin, yargısal süreçler hakkında bilgilendirilmesi amacıyla başlatılan pilot uygulama kapsamında, belirlenen asliye ticaret ile fikri ve sinai haklar hukuk mahkemelerinin kararlarını erişime açarak ticari davalarda şeffaflık dönemini başlattı. Alınan aldığı bilgiye göre, Adalet Bakanlığı’nca, Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu’nun (YOİKK) çalışmaları ve Bakanlığın Stratejik Eylem Planı çerçevesinde özellikle iş dünyasının bazı ticari davalara yönelik kararlara ulaşması için çalışma başlatıldı. Ticari davalarda şeffaflığın sağlanması, yatırım yapmayı planlayanların Türkiye’deki yargısal süreçlerden haberdar olmaları amacıyla Adalet Bakanlığı’nca, kararların duyurulmasına yönelik pilot uygulamaya geçildi.
Milliyet
  
Avrupa Para Fonu İçin Yeşil Işık Yaktı 
Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, Avrupa İstikrar Mekanizması’nın (ESM), Avrupa Para Fonu’na dönüşmesine sıcak bakıyor. Fransa ve Almanya tarafından desteklenen Avrupa Para Fonu’yla ilgili olarak Lagarde, “Neden olmasın? Euro Bölgesi’nin yaşadığı kriz bölgenin bağımsız, hızlı hareket edebilen ve katı kurallar altında çalışabilecek bir sisteme ihtiyacı olduğunu gösterdi. Mekanizmanın adı ikincil bir önem taşıyor. Eğer adını Avrupa Para Fonu koymak istiyorsanız, buyurun koyun” ifadelerini kullandı.
Vatan

Avrupa Kendi Imf’sini Kuruyor 
Yunanistan’ın yaşadığı borç krizinden ağzı yanan Avrupa, kendi para fonunu kurmaya hazırlanıyor. Fon, finansman sorunu yaşayan Euro Bölgesi ülkelerine mali destek sağlamak için kurulan Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) yapısı üzerinde inşa edilecek. Avrupa Para Fonu, kurtarma paketi kullanan ülkelerin fonları nereye harcayacaklarını kendisi kontrol ederek IMF’nin rolünü de üstlenecek. Euro Bölgesi’nin 19 üyesi bulunuyor.
Haber Türk

POLİTİKA
Çok Seçenekli İttifak 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin önceki günkü görüşmelerinde son şeklini alan yeni seçim sistemine ilişkin değişiklik teklifi AK Parti ve MHP’nin ortak imzasıyla yarın Meclis’e sunulacak. Teklif Meclis’te süratle yasalaştırılacak. Yüzde 10 seçim barajını koruyan teklifle, dünya örnekleri de incelenerek birçok seçeneğin yer aldığı farklı bir model benimsendi. İttifak için sayı sınırlamasının olmayacağı, isteyenin istediği modeli seçebileceği bu sisteme göre, bir parti aynı anda bir başka partiyle ayrı, bir diğeriyle ortak liste üzerinden ittifak yapabilecek. AK Parti ile MHP’nin planladığı ittifak için en uygun formül olarak öne çıkan bu modelde, AK Parti MHP ile ayrı, BBP ile ortak liste yapabilecek. Ancak, isteyen partiler ise sadece ortak ya da ayrı listeler halinde ittifak oluşturabilecek.
Hürriyet

Çocuğa Cinsel İstismara Rekor Ceza! 
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Beştepe’de Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan 5 saatlik Bakanlar Kurulu’nun ardından “Çocukların korunması hususunda 6 bakanlıktan oluşan bir komisyon kuruldu. Komisyon, hükümete rapor sunacak” dedi. Bozdağ konuyla ilgili şunları söyledi: Çocuklarımızın korunması hususu da Bakanlar kurulumuzda detaylı bir şekilde görüşülmüş, değerlendirilmiştir. Başbakan Yardımcımız Recep Akdağ’ın başkanlığında, Adalet Bakanımız Abdülhamit Gül, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Betül Sayan Kaya, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz ve Sağlık Bakanımız Ahmet Demircan’dan oluşan bir komisyon kurulmuştur. Komisyonun kuruluş amacı, çocuklarımızın daha etkin korunması için neler yapılması gerektiği hususunu çalışmak ve en kısa sürede hükümetimize bir rapor sunmak olacaktır. Cezaların artırılması başta olmak üzere her alan, tek tek ele alınacak sonucunda yapılması gerekenler bir rapora bağlanacak. Yasal düzenleme gerektiren hususlar,
Vatan

SPOR 
Kral’ın Dediği Oldu 
NBA’de 67. All-star maçında LeBron James’in takımı, Stephen Jurry’nin takımını 148-145 yenmeyi başardı. Daha önceki yıllarda Doğu ve Batı karmaları şeklinde oynanan All Star maçı, bu yıl format değiştirmiş, kadrodaki isimleri, Doğu ve Batı konferanslarında en yüksek oyu alan iki isim belirlemişti. Cleveland Cavaliers forması giyen LeBron James ile Golden State Warriors’ın yıldızı Stephen Curry’nin, halk oylamasının ardından konferans ayrımı yapmadan oluşturdukları takımlar, müthiş bir mücadele sergileyerek, yeni formatın övgüler kazanmasını sağladı.
Milliyet 

Denge Politikası 
Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Mathieu Valbuena’yı Aytemiz Alanyaspor maçında 90 dakika oynatarak olası bir krizin önüne geçti. Medipol Başakşehir mücadelesinde süre alamayan ve buna çok bozulan Fransız futbolcu maçın ardından soyuma odasında çekilmesi planlanan galibiyet fotoğrafına girmemişti. Aslında Kocaman’ın kafasındaki ideal 11’de Valbuena artık yer almıyor. Özellikle zorluk derecesi yüksek ve deplasmanda oynanacak maçlarda Fransız oyuncunun forma giymesi taktik anlayış gereği mümkün değil. Bu yüzden Aykut Kocaman, Beşiktaş derbisinde yedek oturması planlanan Valbuena’yı, Aytemiz Alanyaspor maçında sahaya sürerek hem dengeleri korudu, hem de oyuncusunu kaybetmemiş oldu...
Milliyet

 ‘Ortalığı Karıştıranlar Var’ 
Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, Atiker Konyaspor maçının ardından yaşanan olaylarla birlikte Türkiye’de oluşan atmosferi yorumladı, “Bizi hiçbir şey etkilemedi, ortalığı toza dumana karıştıranlar var. Bayern maçı gelene kadar Bayern’i konuşanlar, Bayern gelince başka şeyler konuşmaya başlıyorlar” ifadelerini kullandı. Maçta favorinin Bayern Münih olduğunu hatırlatan Güneş, “Tabii burada kazanmak veya gollü bir beraberlik almak bizim için büyük bir avantaj olur. Her türlü sonuç çıkabilir. Kötü bir sonuç alsak da dünyanın sonu değildir, sadece oynadığınız oyunun karşılığını aldığınızda mutlu olursunuz. Saha da böyle çıkacağız. Bugüne kadar her Şampiyonlar Ligi’ndeki her maçta kendimizi favori gördük, bu maçta favori görmüyoruz” dedi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme