20 Şubat 2018 Salı

21.02.2018 Genel Gündem

21.02.2017
GÜNDEM
İstismara Ağır Ceza 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin dünkü Meclis grubunda, “Son günlerde ardı ardına karşımıza çıkan çocuklara yönelik alçakça saldırılarla ilgili haberler bizi bu sorumluluklarımız konusunda düşünmeye, kendimizi sigaya çekmeye yöneltmelidir. Genellikle istismar sözüyle ifade ediliyorsa da çocuklara yönelik bu alçaklıklar istismar değil, alenen izmihlaldir, toplumumuzu çöküşe götürecek birer dinamittir, alçaklıktır” dedi. Caydırıcı olması için bu suçlara yönelik en ağır cezai müeyyidelerin getirileceğini belirten Erdoğan, bakanlardan oluşturulan komisyonun hızlı ve etkin bir çalışma yürüteceğini, ilk Bakanlar Kurulu’nda konunun ele alınarak, hızla hayata geçirileceğini bildirdi.
Hürriyet

Teröristin Kilis’le Bağlantısı Kesildi 
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekâtı’nın 32. gününde TSK ve ÖSO unsurları 9 nokta ve köyü terör örgütü PYD/YPG’den kurtardı. Operasyonda son olarak Afrin’in kuzeydoğusundaki Dayr Savvan köyünün kurtarılmasıyla Kilis’in karşısına düşen Suriye sınır hattı teröristlerden temizledi. Afrin’in kuzeyindeki Bülbül beldesi ile muhaliflerin kontrolündeki Azez ilçesi birleştirildi. Böylece terör örgütünün yaklaşık 80 kilometrelik Kilis sınır hattı ile teması kesilmiş oldu. TSK ve ÖSO unsurları dün sabah saatlerinde Afrin’in kuzeyindeki Bülbül beldesine bağlı Şeyh Huruz köyü ve kuzeydoğusundaki Şeran beldesinin Sirgaya Tepesi ve Dikmetaş köyünden operasyon başlattı.
Milliyet

‘Türk Ordusunu Kimse Durduramaz’ 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Şu anda Afrin’e rejim güçleri henüz girmedi. Girip girmeyeceği de belli değil. Çelişkili açıklamalar var. Şu anda rejim ikilemler içinde; YPG mi daha iyi ehvenişer, Türkiye’nin orada olması mı daha iyi” dedi. Çavuşoğlu, 24 TV’de operasyona ilişkin açıklamalarda bulundu. Afrin merkezine Esad rejimine bağlı “halk güçleri” denilen grupların girip girmediğine ilişkin bir soruya Çavuşoğlu, “Şu anda Afrin’e rejim güçleri henüz girmedi. Girip girmeyeceği de belli değil. Çelişkili açıklamalar var. Dün (önceki gün) değişik kaynaklardan, hatta çok ciddi basın organlarından da buna benzer haberler geldi fakat daha sonra rejim bunu yalanladı, ‘doğru değil’ diye. Diğer taraftan, girilmediği de zaten açık, ortada” yanıtını verdi.
Milliyet

DÜNYA 
İran’da Bu Kez ‘Tarıkat Krizi  
İran’da geçen aralık ayının sonunda hayat pahalılığını protesto için patlak veren ve 25 kişinin hayatını kaybettiği olayların ardından ülke yeniden karıştı. Başkent Tahran’da Şii Sufi Gonabadi tarikatının Nimetullah Reyahi adlı bir üyesinin gözaltına alınması, tarikat lideri Nur Ali Tabende’nin (90) de gözaltına alınacağı iddiaları üzerine tarikat mensuplarıyla güvenlik güçleri arasında önceki akşam çıkan çatışmalarda 5 güvenlik gücü mensubu hayatını kaybetti.
Hürriyet

Doğu Guta’da Ağır Bilanço 
Suriye’de Beşar Esad rejiminin, abluka altında tuttuğu Doğu Guta bölgesine düzenlediği saldırılarda, dün ve önceki gün, aralarında kadın ve çocukların da olduğu çok sayıda sivil hayatını kaybetti. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, hava saldırıları ve roket ateşinde dün yaklaşık 100 sivilin öldüğünü duyurdu. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin duyurduğu ölü sayısı, bağımsız kaynaklarca henüz doğrulanmazken, Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) kaynakları da, bu sayının son iki günde 167’yi bulduğunu öne sürdü. Ölü sayısının artmasından endişe edilirken, saldırıların da aralıksız sürdüğü haber veriliyor. Suriye Ordusu’nun bölgeye bir kara operasyonu yapmaya hazırlandığı da gelen haberler arasında.
Milliyet

Müşterilere Sordu Silahlanmada Çark Etti 
Florida eyaletinde bir okulda gerçekleşen ve 17 kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırının ardından ABD Başkanı Donald Trump’ın, konuyla ilgili harekete geçtiği açıklandı. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders tarafından yapılan yazılı açıklamada, Trump’ın Cumhuriyetçi Senatör John Cornyn’le partilerüstü yasa tasarısıyla ilgili görüştüğünü belirtti. Silah satın almak isteyenlerin özgeçmiş kontrolunun güçlendirilmesini öngören tasarı, Cornyn ve Demokrat Senatör Chris Murphy tarafından hazırlandı. Beyaz Saray Sözcüsü Sanders “Görüşmeler yapılır ve çeşitli değişiklikler değerlendirilirken, başkan federal sicil kontrol sisteminin iyileştirilmesi çabalarına destek veriyor” dedi.
Milliyet

Abd’den Rusya’ya ‘Boğaz’lı Mesaj 
Dünyanın iki süper gücü ABD ile Rusya, Karadeniz’de karşılıklı hamlelere imza atıyor. USS Ross adlı bir destroyeri hali hazırda Karadeniz sularında olan ABD, bölgeye USS Carney adlı ikince destroyeri de sevk edince Rusya’dan cevap gecikmedi. Rusya ikinci Amerikan savaş gemisinin sevkinin ardından pazar günü bir fırkateyn ve iki devriye gemisini Karadeniz’e yönlendirdi. Avrupa’daki ABD donanma güçleri de cumartesi günü Twitter’daki duyurusunda Carney gemisinin İstanbul Boğazı’ndan geçişini ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü gösteren bir fotoğraf kullandı. Amerikan donanması, savaş gemisinin burnunda, silah başında dürbünle 3. Köprüye bakan bir ABD askeri görüldüğü fotoğrafı Avrupa’daki güçlerinin Twitter sayfasının kapak fotoğrafı da yaptı.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,7986-3,7999
Euro: 4,6872-4,6898
Sterlin: 5,3169-5,3196         
Gram Altın: 161,9830-162,0812

Mazot Maliyetinin Yarısı Devletten 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, çiftçilere tarım ve hayvancılık alanında yeni bir dönemin kapılarını aralayacak projelerin müjdesini verdi. Buna göre 23 Şubat tarihinden itibaren çiftçilerin mazot maliyetinin yarısını devlet ödeyecek. Talep eden yetiştiricilere Ziraat Bankası’ndan kredi kullandırılarak 300 başa kadar damızlık koyun ve yem temin edilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Beştepe Millet ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Çiftçiler Buluşması’nda üreticilere son 15 yılda 103 milyar lira nakit hibe desteği verdiklerini hatırlatarak “ Çiftçilerimizin üretim maliyetini azaltmak için 2003 yılında ilk kez mazot desteğini biz başlattık. 23 Şubat 2018 tarihinden itibaren çiftçilerimizin mazot maliyetinin yarısını biz ödemeye başlayacağız. Nasıl iyi mi?” dedi.
Hürriyet

Enerjik Kadınlara Özel Ödül Geliyor 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, enerji ve maden alanında yaptığı çalışmalarla sektöre katkı sağlayan kadınları ödüllendirecek. Cumhurbaşkanlığı’nın himayelerinde ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katılımı ile düzenlenecek ödül töreninde altı farklı kategoride ödüller verilecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tüm kategoriler için üniversitelerden, enerji ve maden şirketlerinden, kadın sivil toplum kuruluşlarından adaylarını istedi. Aday süreci tamamlanırken, her kategoride ödül kazanacak kişileri enerji alanındaki yatırım ve faaliyetleriyle tanınan iş insanları ile sanatçıların yer aldığı çok özel bir jüri heyeti belirleyecek. Jüride Meltem Demirören Oktay, Güler Sabancı, Ferit Şahenk, Hülya Koçyiğit, Prof. Dr. Erişah Arıcan, Serra Akçaoğlu, Gülsüm Azeri, Nilüfer Bulut, Sare Aydın Yılmaz bulunuyor.
Milliyet

Şimşek’ten İhracat Övgüsü 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Sanica markasıyla 72 ülkeye akrilik küvet, radyatör ve boru ihraç eden ve Çin’de pazar lideri olan Fatinoğlu Holding’i Twitter hesabından tebrik etti. Şimşek Twitter hesabında, “Büyük bir başarı!” başlığıyla şunları kaydetti: “Sanica markası ile global bir oyuncu haline gelen ve Çin’de pazar lideri olan Fatinoğlu Holding sahibini, yöneticilerini, çalışanlarını tebrik ederim. İnşallah bu başarı Asya pazarını ihmal eden firmalarımıza ilham kaynağı olur.” Sanica Holding Yönetim Kurulu Üyesi Emre Fatinoğlu, Dünya Gazetesi’ne yaptığı açıklama, Çin’de panel radyatörde yüzde 20 payla pazar lideri haline geldiklerini, İngiltere’de depo yatırımı yaptıklarını, Macaristan’da da üretim planladıklarını, kombi üretimine de nisanda başlayacaklarını anlattı. Geçen yıl yüzde 30 büyüdüklerini söyleyen Fatinoğlu, “İhraçat artışımız yüzde 50’nin üzerinde oldu. 2018 ciro hedefimiz 450 milyon TL, 5 yıl içinde 1 milyar TL ciroyu ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.
Milliyet

En Çok Avustralyalı Harcadı 1.312 Dolar 
Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) yapılan açıklamaya göre, Türkiye’yi 2017 yılında yüzde 12.2 pay ile en çok Ruslar ziyaret etti. Ruslar’ı, yüzde 9.3 pay ile Almanlar ve yüzde 7.2 pay ile Batı Asya ülkeleri (Irak, Suudi Arabistan, Ürdün) takip etti. Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçiler içinde 2017 yılında en fazla ortalama harcamayı 1.312 dolar ile Avustralyalılar yaptı. Japonlar’ın ortalama harcaması 1.008 dolar, Fransızlar’ın 839 dolar, Almanlar’ın 685 dolar, İngilizler’in 639 dolar, Ruslar’ın ortalama harcaması 458 dolar oldu.
Vatan

17 Milyar Liralık Torba 
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen torba tasarının devlete maliyeti, 17 milyar lirayı aşacak. Maliye Bakanlığı, Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile ilgili “etki analiz tablosu” hazırladı. Buna göre, tasarı ile getirilen düzenlemelerin devlete toplam maliyeti, 17 milyar 298 milyon 228 bin lira olacak. İşte bazı desteklerin devlete maliyeti: ¦ Torba tasarıyla istihdamın korunması amacıyla özel sektör işverenlerine asgari ücret desteği verilerek yıllık yaklaşık 9 milyar liralık gelirden vazgeçilecek. ¦ Sanayi sicil belgesine sahip işletmelerin, yatırım teşvik belgesi aranmadan imalat sanayisinde kullandıkları yeni makine ve teçhizat alımlarına 31 Aralık 2019’a kadar KDV istisnası getiriliyor. Düzenleme ile 1 milyarlık sağlanacak. ¦ Çeyiz desteğinin artırılması ve bu alanda tasarrufların özendirilmesi için devlet katkısı oranı yüzde 20’den yüzde 25’e, azami katkı da 5 bin liradan 7 bin 500 liraya yükseltiliyor. Bu düzenlemenin devlete getirdiği ilave maliyet 64 milyon lira olacak. Ücretli öğretmenler sözleşmeli öğretmenliğe geçiriliyor. ¦ 5 bin öğretmeni kapsayan bu düzenlemenin devlete maliyeti 224 milyon lira olacak.
Vatan

POLİTİKA
Devlet Devre Dışı 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’la görüşmesine ilişkin “Dışişleri Bakanlığı’ndan bir tek görevli yoktu. Devlet devre dışı. Tutanak var mı bilmiyoruz” dedi. Kılıçdaroğlu, dün CHP Meclis Grubu’nda şunları söyledi: “Aylardır hapiste olup iddianamesi olmayanlar var. İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi Nazlı Ilıcak, Mehmet Altan, Ahmet Altan, Fevzi Yazıcı, Yakup Şimşek ve Şükrü Tuğrul Özşengül hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Suçu cebir ve şiddet kullanarak anayasayı ortadan kaldırmak. Bunlar hangi cebir ve şiddeti kullandılar? Elinde sadece kalem var, silah yok. FETÖ’cü diye gazeteci, baklavacı, esnaf, buldun, bir tane siyasi yok mu? Ahmet Şık’ın ne günahı var? Murat Sabuncu aynı şekilde. Akın Atalay yurtdışındaydı, geldi. Kaçma falan yok. Alıyorsunuz, adalet diye hapse atıyorsunuz adalet diye. Deniz Yücel olayı... Tahliye olmasına sevindim. Ülkenin en tepesinde oturan kişi, ‘Bu ajan, terörist, asla bırakmayacağım’ diyor. Ama bırakılıyor, gidiyor. İddianame dahi hazırlanmadan, terörist ve ajansa niçin bıraktın? Demek ki terörist değil, o zaman sana bu bilgiyi kim verdi sevgili Erdoğan?
Hürriyet

‘Ayaklarımla Çiğniyorum’ 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün partisinin Meclis grubu toplantısında cinsel istismar konusunda “Kurulacak bir darağacında boğazına yağlı urgan dolanmalıdır” diyerek idam cezası istedi. Konuşmasında CHP PM üyesi Sera Kadıgil üzerinden CHP’ye yüklenen Bahçeli, Afrin’e girmesi gündeme gelen Beşar Esad için “Sonuçlarına katlanır” mesajı verdi. Bahçeli özetle şunları söyledi: CHP Parti Meclisi’ne seçilen bir şahsın; ‘hayatta hiçbir laftan tiksinmedim, şehitler ölmez vatan bölünmezden tiksindiğim kadar’ hakaretini ayaklarımın altında çiğniyor ve diyorum ki: Sevseler de sevmeseler de, beğenseler de beğenmeseler de, şehitler ölmez vatan bölünmez. Bayrak inmez, ezan dinmez. Bunlar YPG’ye meftun, PKK’ya vurgun, şehitlere suskundur. Bunlar FETÖ’ye hayran, milli şuura hasımdır. Ve de bunların Atatürk’le yolları ayrılmış; kimisi Pensilvanya’ya, kimisi Kandil’e, kimisi de PYD/YPG üzerinden Washington’a hızla dümen kırmıştır. Gandisini, muhasebecisini, muhallebicisini bilmem; yaptıklarıyla küçülenler kirli sözlerle büyüyeceklerini asla zannetmesinler. Afrin’de olağanüstü bir beka mücadelesi sürerken, cephe gerisinde fitne kuyusu kazmak dalalet, densizlik ve bozgunculuktur.
Vatan

SPOR 
‘Fenerbahçeli Gelsin’ 
Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, kendine has üslubuyla hakemleri eleştirirken, sözünü sakınmadı. Türk Telekom Arena’da Jeunesse Global ile yapılan sponsorluk anlaşmasında konuşan Başkan Mustafa Cengiz, kim yönetirse yönetsin Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Merkez Hakem Kurulu’nda (MHK) görev alanların tarafsız olması gerektiğini dile getirerek, “Federasyon bizim federasyonumuz, MHK bizim komitemiz. Basında anlamsız laflar var, ‘MHK Galatasaraylı, TFF Beşiktaşlı.’ diye. Federasyona da MHK’ye de fanatik Fenerbahçeli gelsin. En değerli rakibimiz oldukları için söylüyorum. Bir insan tuttuğu takım ne olursa olsun objektif değerleri yerin altına alıyorsa ‘Yazıklar olsun.’ deriz. Bu oyunda da olmayız, bu oyunu da bozarız” dedi.

Beşiktaş’ın Vıdası Çıktı 
Şampiyonlar Ligi son 16 turu ilk maçında Allianz Arena’ya çıkan siyah-beyazlı takım büyük hayal kırıklığına uğradı. Vida’ya çıkan kırmızıya rağmen iyi direnen Beşiktaş devre biterken Müller’i durduramadı. İkinci yarıda hiçbir varlık gösteremeyen Kartal; Coman, Müller ve Lewandowski’nin (2) golleriyle dağıldı, tur umudunu mucizeye bıraktı Hiç şüphe yok ki Beşiktaş’ın şubat fikstürünün en önemli maçı Bayern Münih sınavıydı. Skor hiç önemli değil, bu maç her şekilde, siyah- beyazlı takıma ligde itici güç sağlayacaktır. Ama Vida’nın 16. dakikada gördüğü kırmızı kart, o an Quaresma’nın da yaptığı gibi, kafamızı iki yana sallamamıza neden oldu. Atiba’nın hatalı kısa pası ve Vida’nın hamlesi, takımın tüm psikolojik üstünlüğünü silip süpürdü.
Milliyet

Türk Hücumu 
Beşiktaşlı taraftarlar, Bayern Münih deplasmanında da takımlarını yalnız bırakmadı. Beşiktaş Kulübü geçtiğimiz sezon olaylı Lyon maçının ardından UEFA’nın verdiği 2 yıl ertelemeli 1 yıl Avrupa kupalarından men cezası nedeniyle Almanya’daki tarihi maça da özel organizasyonla seyirci götürmedi. Kulüpler arasındaki anlaşma gereğince 70 bin kişilik Allianz Arena’da Beşiktaşlı taraftarlar için özel bir tribün ayrılmadı, ancak siyah-beyazlılar yine görev başındaydı. Bayern Münih kulübünün resmi bilet sistemi üzerinden günler önce bilet satın alan Türk taraftarlar, Allianz Arena’ya gelerek stadın tüm bölgelerine dağıldı. Almanya’da yaşayan ve Türkiye’den maça giden yaklaşık 5 bin Türk taraftar dev maçta siyahbeyazlılara destek verdi. Türk taraftarların coşkulu tezahüratları zaman zaman Alman seyircileri bastırdı. Beşiktaş taraftarı olan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, A Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu, Galatasaray eski başkanı Faruk Süren ve teknik direktör Cristoph Daum da maçı tribünden izledi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme