22 Şubat 2018 Perşembe

22.08.2018 Genel Gündem22.02.2018
GÜNDEM
Afrin’e Milis Girişinin Ciddi Sonuçları Olur 
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Afrin’e milis girişinin püskürtüldüğünü ifade ederek yeni bir girişim konusunda, “Böyle bir girişimde bulunan kim olursa olsun, bunun ciddi sonuçları olur... Bugün, yarın tekrar böyle bir teşebbüste tekrar bulunabilirler mi? Mümkündür, ama bununla ilgili tedbirler alınmıştır. Orada PYD-YPG terör örgütüne destek mahiyetinde atılacak her adım doğrudan bunların terör örgütleriyle aynı safta yer alması ve bizim için de meşru hedef haline gelmesi demektir” dedi. Kalın, Suriye ile bir temasın söz konusu olmadığını da ifade ederek, dolaylı ya da doğrudan “istihbari temasların” kurulabileceğini söyledi.
Milliyet
 
Bunların Affı Olmaz 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Beştepe’de dün düzenlenen 11. Kalkınma Planı Tanıtım Toplantısı’nda çocuk istismarına karşı hükümetin yasal düzenlemeler yaptığını hatırlatarak, özetle şunları söyledi: “Kadim medeniyetimizin değerlerinden o süzülüp gelen insani gelişmişlik yaklaşımımızı sadece maddi değil, manevi ölçülere göre de şekillendiriyoruz. İşte şu son günlerde yaşadığımız özellikle taciz olayları, ne yazık ki bu sıkıntının şu anda ülkemizde çok açık alçakça, adice bir uygulamasıdır. Şimdi hükümetimiz bununla ilgili yasal bir düzenleme yapıyor. Bu yasal düzenlemeyle de buradaki caydırıcılık hükümlerini ileri bir noktaya taşımanın hesabı, gayreti içindeyiz. Bunların affı olamaz, bunlar bağışlanamaz. Bunları görmemezlikten asla gelemeyiz. Ne gerekiyorsa bunu devlet planında bizim yapmamız gerekiyor.”
Hürriyet

Aktif Darbeciler Onun Ekibi 
15 TEMMUZ darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığı’nın işgal edilmesine ilişkin davada eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Abidin Ünal müşteki olarak ifade verdi. Ünal, darbe girişiminin bastırılması konusunda yaptığı faaliyetleri saat saat anlattı. Ünal, saat 22.13 sıralarında, Tümgeneral Cevat Yazgılı ile yaptığı telefon konuşması sırasında, “Yazgılı ne oluyor demeye kalmadan jet sesini duydum. Darbe teşebbüsü olduğunu o an anladım. Bana daha önce gelen bilgilerde en ufak bir emare yoktu” dedi. Ünal, 15 Temmuz gecesi Akın Öztürk ile yaptığı telefon görüşmesini ise şöyle aktardı: “Akın Paşa neredesin dedim. O da ‘Akıncı’da torunlarımlayım’ dedi. ‘Uçuşlar duyuyorsundur nedir o’ dedim. ‘Evet gece uçuşu var diye düşünüyorum’ dedi. Ben de ‘Hangi cuma bu saatte gece uçuşu olmuş. Darbe mi yapıyorlar bunlar, git konuş bana da bilgi ver’ dedim.”
Hürriyet

DÜNYA 
Doğu Guta Çıkmazı 
Suriye’de rejim güçlerinin son dönemde yoğun hava saldırıları düzenlediği, Şam’ın Doğu Guta banliyösünde son üç günde hayatını kaybedenlerin sayısının 310’a ulaştığı belirtildi. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre, son üç günde en az 310 kişi hayatını kaybetti. Başkent Şam yakınlarında muhaliflerin elinde tuttuğu Doğu Guta’daki saldırıların 2013’ten bu yana görülen en yoğun şiddet olayları olduğu ifade ediliyor. Bölgeye saldıran rejim yetkilileri Reuters’a yaptıkları açıklamada, hedeflerinin Şam’ın doğu mahallelerini hava toplarıyla vuran muhaliflerin engellenmesi olduğunu belirtti. Suriye ordusu yetkilileri, önümüzdeki günlerde bölgede bir kara harekatının da başlayabileceğini belirtiyor. Suriye devlet televizyonu, muhaliflerin saldırıları sonucu 6 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.
Milliyet

Kral İle Aynı Karede 
Suudi Arabistan’da Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Kasım ayında başlattığı yolsuzluk operasyonu kapsamında gözaltına alınan ve aylarca Ritz Carlton Oteli’nde tutulan Prens El Velid bin Talal, önceki gün başkent Riyad’da Kral Selman’la birlikte görüntülendi. 18.7 milyar dolarlık servetiyle Ortadoğu’nun en zengin kişisi olan Prens Bin Talal, 20 Şubat’ta gerçekleştirilen Janadriyah Kültür Festivali etkinliklerine katılan Kral ile kılıç dansı yaptı. Uluslararası basın, hakkında resmi bir suçlama bulunmamasına karşın uzun süre gözaltında tutulan Bin Talal’in servetinin üçte birini devlet kasasına bağışlaması karşılığında serbest kaldığını iddia etmişti, ancak Prens bu iddiayı yalanlamıştı. Talal’ın, Prens Muhammed tarafından kiralanan özel güvenlikçiler tarafından sorgulandığı, hatta işkence gördüğü öne sürülmüştü.
Vatan

Kimse Yapamadı Trump Yapıyor 
ABD Başkanı Donald Trump, 14 Şubat’ta Floria eyaletine bağlı Parkland kentinde yaşanan okul saldırısında kullanılan seri ateş düzeneğinin yasaklanması için talimat verdi. Trump, Adalet Bakanlığı’nın yarı otomatik silahları tam otomatik silahın ateş hızına eriştiren özel dipçiklerin (bump stock) satışının yasaklanmasıyla görevlendirdiğini açıkladı. ABD lideri yeni kuralların yakında yürürlüğe girebileceğini belirtti. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders da medya mensuplarına yaptığı açıklamada, saldırgan Nikolas Cruz’un katliamda kullandığı AR-15 tipi taarruz tüfeğinin satışında yaş sınırı uygulamasına geçilebileceğini vurguladı. 19 yaşındaki Cruz, geçen hafta atıldığı liseye düzenlediği baskında 13’ü öğrenci 17 kişiyi öldürmüştü. Başkan Trump katliamın ardından silah yasalarının değiştirilebileceğini duyurmuştu.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,7962-3,7980
Euro: 4,6660-4,6681
Sterlin: 5,2854-5,2890         
Gram Altın: 161,5611-162,6890

Son Sürat Kalkınma 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “kötü komşu ev sahibi yapar” sözünü hatırlatarak, “Bu kötü komşular bizi en sonunda SİHA (silahlı insansız hava aracı) ve İHA (insansız hava aracı) sahibi yaptılar. Öyle bir yere gelmemiz lazım ki, insansız tankları da üretir hale gelmemiz lazım ki, bunu da yapacağız” dedi. Türkiye’nin gelecek 5 yılda uygulamaya koyacağı ekonomik ve sosyal politikalara rehber oluşturacak.
Milliyet

Enflasyon Ve Faizde Hedef Yüzde 7’nin Altı 
Başbakan Binali Yıldırım, enflasyon ve faizin yüzde 7’nin altına çekilmesi gerektiğini söyleyerek, “Bunu başarır Türkiye, şartlarımız müsait” dedi. Yıldırım, “Bütün göstergeler iyi de neden faizler istediğimiz düzeyde değil? Bu sorunun cevabından sadece biz sorumlu değiliz. Türkiye’de iş yapan herkes sorumludur. Bu bir ortak sorumluluktur. Bir seferberlik anlayışı içerisinde bu mücadeleyi birlikte yapmamız gerekiyor. Bankacılık sektörümüz, sanayi sektörümüz sorumluluk alacak, devlet sorumluluk alacak zaten almak durumunda, alıyoruz. El birliği ile enflasyonu da faizi de sürdürülebilir bir düzeye, tercihen yüzde 7’lerin altına çekmek mecburiyetindeyiz” diye konuştu. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu, dün Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü’nde toplandı.
Milliyet

Booking.Com Bu Yıl Faaliyetlerine Yeniden Başlar 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye Seyehat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından açılan dava nedeniyle Türkiye’deki faaliyetleri durdurulan Booking. com’un operasyonlarına yeniden başlayabileceğini açıkladı. Zeybekci, “Bu sezon çalışmaya başlayacaklar” dedi. Mahkemenin daha önce verdiği haksız rekabet kararının dönemin şartlarında doğru olduğunu vurgulayan Zeybekci, “Buna çözüm getirmekle ilgili daha olumlu bir noktadalar. Türkiye’de büro açmak, sorumlu şirket haline gelmekle ilgili bir çözüme doğru gidiyoruz” ifadelerini kullandı. Zeybekci, şunları kaydetti: “Yurt dışından yabancılara Türkiye’nin pazarlanmasıyla ilgili Booking’in bir problemi yok. Türkiye’deki Türk turizm alanlarını, tesislerini Türklere pazarlayıp da buradan elde ettiği gelire karşılık kestiği ya da kesmediği faturalarla ilgili sıkıntı.”
Vatan

9 Yılın Zirvesine Çıktı 
Kredi ve mevduat faizlerinde yeni yılda da artış sürerken, Şubat itibarıyla faizler 9 yılın en yüksek seviyesini gördü. 9 Şubat itibarıyla yüzde 13.56’yı gören 3 ay vadeli mevduat faizleri Ocak 2009’dan bu yana en yüksek seviyesine çıkarak, 9 yılın zirvesinde seyrediyor. Bankaların kredilere uyguladığı faiz oranlarında Haziran 2013’te tarihi düşük seviyeler görüldü. Bu dönemde taşıt kredisi faiz oranı yüzde 9.61, konut kredisi faiz oranı yüzde 8.30 ve ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 11.82’ye geriledi. Aylık bazda aynı kredi türlerinde faiz oranları sırasıyla yüzde 0.80, yüzde 0.69 ve yüzde 0.99 olarak kayıtlara geçti.
Vatan

Emeklilik Fonları Enflasyonu Yendi 
BIREYSEL Emeklilik Sistemi (BES) katılımcısı, 2017’de, yüzde 15 getiri elde etti. Geçen yıl yüzde 11,92’lik enflasyon ile mukayese edildiğinde ise emeklilik fonları, enflasyonu geride bırakarak, tasarruf sahiplerine yüzde 3 reel getiri sağladı. Geçen yıl, BES yatırımcılarına en fazla kazandıran ilk 5 fon ise; hisse senedi, endeks hisse, uluslararası karmaesnek, altın ve kamu dış borçlanma fonları oldu. Özellikle hisse senetleri başta olmak üzere riskli varlık sınıflarına yatırım yapan fonları tercih eden yatırımcılar yüzde 50’lere varan getiriler elde etti. İş Portföy Genel Müdürü Tevfik Eraslan, 2017’de, yatırımcıların en fazla tercih ettiği fon türünün 17,2 milyar TL ile değişken fonlar olduğunu, kamu iç borçlanma araçları fonlarının 14,1 milyar TL’lik büyüklük ile ikinci sırayı izlediğini belirterek, likit ve kamu dış borçlanma araçları fonları da geçen yıl yatırımcıların rağbet gösterdiği fon türleri olduğunu söyledi.
Hürriyet

POLİTİKA
Cumhur İttifakı’ Teklifi Meclis’te 
Ak Parti ve MHP’nin ortak imzasıyla “seçim ittifakının” önünü açan yasal düzenleme TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Dört kanunda değişiklik içeren 26 maddelik ittifak teklifinin TBMM Başkanlığı’na sunulmasının ardından Ak Partili Mustafa Şentop, Abdulhamit Gül, Mahir Ünal ile MHP’li Mustafa Kalaycı, Mehmet Parsak ve İsmail Faruk Asu Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Ak Partili Şentop, dünya ve bölgedeki tehdit ve riskler nedeniyle yeni bir siyaset ortaya koymak mecburiyetinin ortaya çıktığını belirtti. MHP’li Kalaycı ise Ak Parti ile birlikte hareket ederek Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi’nin kökleşmesine katkı sağlamayı hedeflediklerini, amaçlarının ise “Türkiye’nin birlik ve dirliğini koruma, beka ve istiklalini yaşatma” olduğunu kaydetti.
Milliyet

Chp: Hani Koalisyon Dönemi Bitecekti? 
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, AK Parti ve MHP arasındaki ittifaka tepki gösterdi. Tezcan, dün partisinin genel merkezindeki MYK toplantısı sonrası açıklamasında şunları söyledi: “Siyasetin gündeminde ittifak tartışmaları var. Şimdi ilginç bir tablo var. Nisan 2017’de referanduma giderken AKP Genel Başkanı ve referandumu savunanlar koalisyon dönemi bitecek diyorlardı. Şimdi bu yaptığınız ne? Hani bitecekti koalisyonlar dönemi? Milleti aldatmaya doymadınız. Bu bir tek adam rejimi ittifakıdır. Bu bir tek adam koalisyonudur. Ortada tek adam koalisyonu vardır. Bu koalisyonun bir tane hedefi vardır”
Vatan

SPOR 
Gelmiş Geçmiş En İyisi 
2018 Kış Olimpiyatları’nda dün herkes tarihi bir ana sahne oldu. Kadınlar kayaklı koşu takım sprint dalında bronz madalya kazanan Norveçli Marit Bjorgen, tüm zamanlarda madalya rekorunu kırarak tarihe geçti. Kadınlar takım sprintte ABD 15.56.47 ile ilk sırayı aldı. İsveç onun arkasında ikinci ve Norveç üçüncü oldu. Bronzu kapan ekibin parçası Bjorgen, toplamda 14. Olimpiyat madalyasını kazandı ve Kış Olimpiyatları’nda tüm zamanların en çok madalya kazanan ismi olarak tarihe geçti. Güney Kore’nin ve sahipliğindeki organizasyona geldiğinde 10 madalyası bulunan 37 yaşındaki sporcu, 9 Şubat’tan bu yana düzenlenen müsabakalarda topladığı 1 altın (4x5 karışık), 1 gümüş (15 km skiatlon), 1 bronzun (10km serbest) ardından dün de bir bronz madalya sahibi daha oldu.
Milliyet 

Uefa Mesaisi 
Galatasaray’da takım sahada mücadele ederken, yönetim de saha dışı engelleri aşmak için mesai harcıyor. Sarı-kırmızılıların önünde en büyük engel ise, UEFA... UEFA’nın Finansal Fair Play ile kriterlerini yerine getiremeyecek olması nedeniyle Avrupa dışında kalma olasılığı bulunan sarı-kırmızılılar, 9 Mart’ta İsviçre’deki randevuya hazır gitmek için çalışıyor. Başkan Mustafa Cengiz’in de bu toplantıya bizzat katılma kararı aldığı bildirildi. Cengiz’in UEFA ile yapılacak görüşmelere çok önem verdiği ve bu yüzden bütün detayları tek tek incelediği bildirildi. Sarı-kırmızılı kulüpte başkanın konuya çok hakim olduğunu söyleyen yöneticiler, “Federasyon’a yapılan sunumlarda konuya çok hakim olduğunu gösterdi” ifadesini kullandılar.
Milliyet 

11 Kişi Oynasaydık 
Allianz Arena’da Bayern Münih’e 5-0 yenilerek, Şampiyonlar Ligi’ne son 16 turunda veda etme noktasına gelen Beşiktaş’ta karşılaşma sonrası futbolcular ve yöneticiler, Domagoj Vida’nın 16. dakikada gördüğü kırmızı kartın her şeyi alt üst ettiği görüşünü dile getirdi. Siyah-beyazlılar, Atiba’nın hatalı pasında topa sahip olmak isterken Robert Lewandowski’yi indiren Hırvat stoperin o pozisyonda kesinlikle faul yapmaması gerektiğini ifade etti. Maçtan sonra soyunma odasında takım arkadaşları tarafından teselli edilen Vida’nın ağzını bıçak açmazken, siyah-beyazlı futbolcuların, “Golü yiyip 1-0 geriye düşelim, hiç önemli değil. Yeter ki maçın başında 10 kişi kalmasaydık” diye konuştukları öğrenildi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme