23 Şubat 2018 Cuma

23.02.2018 Genel Gündem23.02.2018

GÜNDEM

'Biz Üretiyoruz Biz Kullanıyoruz' 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, insansız tank yapılacağına ilişkin çıkışta bulunurken, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli silah atılımının hikayesini anlattı. Özlü, 2004'ün dönüm noktası olduğunu vurgularken, "Bugünden yarına hemen silah geliştiremezsiniz. Bunlar 3 yıl 5 yıl 10 yıl süren uzun süreçler. Biz bu süreci 2002'den sonra Türkiye'de yerli üretime, yerli yüklenici firmaların seçimiyle başladık. Hatta 2004 bunun dönüm noktasıdır. O günden beri Türk sanayicilerinin yapabileceği işleri yerli sanayicimize veriyoruz, onlar geliştiriyorlar. Yani sanayimiz üretim ağırlıklı bir yapıdan tasarım ve mühendislik ağırlıklı bir yapıya dönüştü. Bugünkü gücümüz ve başarımız ondan geliyor. Biz üretiyoruz, biz kullanıyoruz" dedi. Özlü, Afrin'de yerli silah kullanımının yüzde 90'lara ulaştığını kaydetti. Bu arada verilere göre Türkiye, 20'ye yakın yerli üretim silahla Afrin'deki operasyonlarını sürdürüyor.
Milliyet


Vali: Bilgi Vermediler 
FETÖ'nün darbe teşebbüsü sırasında 2. Ordu Komutanlığı nizamiyesinde görevli askerlerin silah çektiği dönemin Malatya Valisi Mustafa Toprak, 76 sanığın yargılandığı davada tanık olarak ifade verdi. Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın dosyasına giren ifadesinde Toprak, havalimanının iniş ve kalkışa kapatılması talimatına rağmen 7 uçağın indiğini anladığını, dönemin üs komutanı Emin Ayık'ın pisti açtırmak için oradaki personele "Valiyle görüştüm" dediğini öğrendiğini anlattı. Darbe girişimi gecesi gittiği 2. Ordu Komutanlığı nizamiyesinde kendisine silah çekilmesinden sonra kriz merkezini başka bir yere taşıdıklarını, ilgililerin açık telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini kaydeden Toprak, "2. Ordu Komutanlığındaki gelişmelerden hiçbir şekilde bilgi verilmedi, gizlendi. Hain kalkışma ile ilgili bir görevlendirme listesi 22.15 itibarıyla gelmiş ve ilgili kişi tarafından görülmesine rağmen bana bu manada hiçbir şekilde bilgi verilmemiştir. Onun dışındaki alanlarda bilgi verilmediği gibi. Orada (kriz merkezi) ben de konuştum. Hem Adem Huduti hem de Avni Angun, özellikle Cumhuriyet Başsavcısı'na 'Bir liste varmış, bir görevlendirme listesi varmış, o liste nedir?' diye sorduklarına şahit oldum. Yani 22.15'te gelen şeyi neden sorarlar, onu anlamadım" ifadelerini kullandı.
Vatan

İstismara İndirimsiz Caydırıcı Model 
Çocuk istismarının önlenmesi için artık ceza indirimlerinin olmadığı, suçu önleyici-tedavi edici tedbirlerin alındığı, sanıkların rehabilitasyonun yapıldığı, mağdurların da korunduğu yeni bir mevzuat ve mekanizma kurulacak. Çankaya Köşkü'nde dün ilk toplantısını yapan komisyon, bakanlık bürokratlarıyla hafta sonu da çalışmalarına devam edecek. Bu toplantıda, çalışmalar değerlendirilecek ve mevzuat değişikliği önerileri karara bağlanacak. Türk Ceza Kanunu ve İnfaz Kanunu'nda yapılacak değişiklikler başta olmak üzere ilgili bakanlıklarda alınması gereken önlemlere ilişkin çalışma yapılacak. Çalışmalar, hafta başında toplanacak olan bakanlar komisyonuna sunulacak.
Hürriyet
  
40 Araçlık Konvoy Vuruldu 
TÜRK Silahlı Kuvvetleri (TSK), dün gece Afrin'e girmeye çalışan 30-40 araçlık silah ve mühimmat taşıyan terör örgütü konvoyunun vurulduğunu duyurdu. Açıklamada şunlar kaydedildi: "PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait 30-40 araçtan oluşan ve içinde teröristler ile silah ve mühimmat taşıyan konvoy, 22 Şubat 2018 tarihinde Afrin güneydoğusundan şehre yaklaşırken tespit edilmiş ve şehirden 15 km kadar uzaktayken kara ateş destek vasıtaları ile vurulmuştur. Harekât esnasında sadece terör örgütlerine ait konvoy hedef alınmış ve her zaman olduğu gibi sivillerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmiştir."
Hürriyet

DÜNYA 
Trump'tan Tuhaf Öneri 
ABD Başkanı Donald Trump, Florida eyaleti Parkland bölgesinde bir lisede 17 kişinin öldürüldüğü silahlı saldırıdan sağ kurtulan öğrenciler, öğretmenler ve aileleriyle Beyaz Saray'da bir araya geldi. Öğrencilerin saldırı günü yaşadıklarını ve bazı ebeveynlerini dinledikten sonra konuşan Trump, beklenmedik bir açıklama yaparak "Eğer silah kullanmayı bilen bir öğretmeniniz olsaydı, saldırıyı çok daha hızlı durdurabilirdi" dedi. Lisede bazı öğretmenlerin saldırı sırasında kaçışmak durumunda kaldığını hatırlatan Trump, okulda kimi görevlilerin, en azından silah taşıma durumu olsa bu davranışın yerine saldırganı durdurmayı deneyebileceğini savundu. Polisin Florida'daki lise saldırısının başlamasından 8 dakika sonra olay yerine geldiğini belirten Trump, okullardaki eğitim görevlilerinin yüzde 20'sine silah taşıma yetkisi verilmesi konusunu değerlendireceklerini bildirdi.
Milliyet 

Danışmanı Tanık Olacak 
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun en yakın iki yardımcısından birinin, Netanyahu hakkındaki yolsuzluk davalarından birinde tanıklık yapmayı kabul ettiği bildirildi. Scholomo Filber'in tanıklığı kabul etmesinin, Netanyahu'ya önemli bir darbe olacağı öne sürülüyor. Netanyahu'nun, devlet kurumlarına, telekom devi Bezek şirketine yardım edilmesi talimatı karşılığında, internetteki şirkete ait haber sitelerinden birinde hakkında olumlu haberler yapılmasını istediği iddia ediliyor. Netanhayu ise hakkındaki tüm yolsuzluk iddialarını reddediyor ve siyasi bir cadı avına girişildiğini savunuyor.
Milliyet 

Abd Elçiliğine Bombalı Saldırı 
Karadağ hükümeti, ülkedeki ABD Büyükelçiliği'nde bir patlama meydana geldiğini duyurdu. Hükümetin resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, bir kişinin başkent Podgorica'daki elçilik binasının bahçesine bir el bombası attıktan sonra üzerindeki ikinci bombayı patlatarak kendisini öldürdüğü belirtildi. Adı açıklanmayan bir yetkili, ölen kişinin 43 yaşındaki Dalibor Jaukovic adlı eski asker olduğunu belirtti. Eski Sırp lideri Slobodan Miloseviç'in Jaukovic'e Bosna Savaşı'ndaki 'hizmetlerinden' ötürü nişan taktığı kaydedildi.
Vatan
  
Daha Kaç Çocuk Ölecek 
ŞAM'ın banliyösü Doğu Guta'da Suriye rejiminin, muhaliflerin ellerindeki bölgelere yönelik ağır bombardımanında dün en az 46 kişi daha öldü. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre pazar gecesinden beri devam eden hava saldırıları ve top atışları sonucu Doğu Guta'daki toplam can kaybı 400'ü geçti. Kurbanlardan 150'si çocuk. Yaralı sayısı 2100'den fazla. Gözlemevi'nin Başkanı Rami Abdülrahman, sadece dün sabah 200 adet karadan karaya füzenin Duma kasabasına düştüğünü söyledi. Rusya, Doğu Guta'daki saldırılara destek verdiğini şimdiye kadar kabul etmese de Suriye rejimi yanlısı El Vatan gazetesi, Rus savaş uçaklarının da bombardımana katıldığını yazdı. Gözlemevi de Rus uçaklarının Doğu Guta semalarında olduğunu bildirdi.
Hürriyet

 EKONOMİ 
Dolar: 3,7834-3,7848
Euro: 4,6597-4,6611
Sterlin: 5,2808-5,2835         
Gram Altın: 161,6452-161,7303

  
'Şahin' Fed 
ABD Merkez Bankası'nın (Fed) son toplantı tutanaklarının faizleri kademeli olarak artırma konusunda daha emin olduğunu ortaya koymasının ardından dolar güçlenirken, Türk Lirası dahil gelişmekte olan ülke para birimleri değer kaybetti. Küresel piyasalar, Fed toplantı tutanaklarının 'şahin' olarak nitelendirilmesinin ardından negatif bir seyir izledi. Tutanaklar, birçok Fed yetkilisinin ABD'de enflasyonun yükseleceğine inandığını gösterdi.
Milliyet
  
Ege'nin Denizinden Elektrik Çıkacak 
Türkiye yenilenebilir enerjide hedef çıtasını yükseltti. Denize dünyanın en büyük rüzgar santralinin kurulması hedefleniyor. Deniz üstü rüzgar santralinin büyük ihtimalle güçlü rüzgarlarıyla bilinen Ege'de kurulabileceği belirtiliyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, güneş ve rüzgar enerjisinde 1.000'er megavatlık yeni Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihaleleri için çalışmalara başlandığını belirterek, "Öncelikle rüzgarda dünyanın en büyük offshore (denizin üstünde) projesini hazırlıyoruz" diye konuştu.
Vatan

Marka Alana Ucuz Kredi 
Ekonomi Bakanlığı, yurt dışı marka satın almaya destek getirildiğini açıkladı. Buna göre, yurt dışında yerleşik şirkete ait ve kriterleri ilgili genelge ile belirtilen markanın alımında kullanılan kredi faiz giderlerinin TL cinsi kredilerde 5 puanı, döviz kredileri ve dövize endeksli kredilerde 2 puanı toplam 2 milyon dolara kadar desteklenecek. Bu faiz desteği verilecek kredi tutarının hesaplanmasında söz konusu markanın alım bedelinin azami yüzde 50'si esas alınacak. Faiz desteği, ilk faiz ödeme tarihinden itibaren 5 yıllık faiz ödemelerine verilecek. Bakanlık yurt dışında yerleşik prestijli markaların satın alınmasının ihracatçıların pazara giriş avantajı elde etmek, hedef pazarlardaki dağıtım kanallarında aktif şekilde var olmak böylelikle sürdürülebilir ihracat artışına katkı sağlamak amacıyla desteklendiğini açıkladı.
Vatan 

Deik Turist Başına 20 Euro Destek İstedi 
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Başbakan Binali Yıldırım'a, turizm sektörünün taleplerini içeren bir rapor sundu. Raporda, yurtdışından turist getiren A grubu seyahat acentelerine kişi başı en az 20 Euro destek verilmesi, seyahat acenteleri uzun vadeli kredi verilmesi, kamu çalışanlarının, ülke içinde tatil yapmalarının desteklenmesi ve yakıtlarından ÖTV alınmaması gibi talepler yer alıyor. DEİK üyeleri önceki gün Çankaya Köşkü'nde Başbakan Yıldırım ile bir araya geldi. Raporu inceleyen Yıldırım taleplerin bir an önce karşılanması için ilgili bakanlara talimat vereceğini bildirdi.
Hürriyet 

Her Daireye Bir Otopark 
ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı, uzun süredir üzerinde çalıştığı otopark yönetmeliği yayımladı. Yeni dönemde her daire için bir otopark yapımı zorunlu olacak. Sauna, hamam, bar, gece kulübü, düğün salonları da büyüklüklerine göre otopark yapmakla sorumlu. Teknik ve bilimsel olarak uygunsa meydanlar, yollar, parklar ile kamu kurum ve kuruluşlarına ait taşınmazların bahçelerinin altına da otopark yapılabilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, "E-5 gibi yolların, caddelerin, meydanların altı, belli güvenlik ve teknik şartları taşımak koşuluyla otoparka dönüştürülebilecek. Okullar, camiler hariç, kamuya ait tüm binaların bahçelerinin altı, yine teknik olarak uygunsa otoparka dönüştürülebilecek" dedi.
Hürriyet
  
 POLİTİKA
Yola Devam 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Afrin savaşında Mehmedimiz bin 829 teröristi etkisiz hale getirdi. Tabii bu bir inancın, imanın neticesidir... Dağ taş demeden, gece gündüz demeden şu anda bu savaşı, bu mücadeleyi askerimiz sürdürüyor, tüm imkanlarıyla. Bazı böyle yalan yanlış filan şeyler çıkıyor, hiçbirine aldırmadan şu anda yolumuza devam ediyoruz" dedi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde dün gerçekleştirilen, "Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri Töreni"ne katılan Erdoğan, şu mesajları verdi: "Türkiye'nin 2023 hedeflerinin somut unsurları için çalışırken, kültür ve sanat da asla ihmal edilemeyecek."

Milliyet
'Hdp İle Chp İttifak Yaparsa Dürüstlük Olur' 
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, TBMM'ye sunulan seçim ittifakı teklifine ilişkin, "Bunun en önemli sonuçlarından bir tanesi, ittifaka katılan partilerin baraj sorununu aşma konusundaki kolaylıktır. İki parti yüzde 10'dan fazla oy almışlarsa, barajı geçmiş sayılacak. Partilerden birinin az, diğerinin çok oy alması sonucu değiştirmeyecektir" dedi. Bozdağ özetle şunları söyledi: İlk defa seçim öncesi ittifakı yasal hale getiren, bir kişinin kendi partisinden istifa etmeden başka bir partinin listesinden aday olmasına ve partilerin de başka partilerin desteklemesine imkan veren bir yasal düzenleme teklifi parlamentoya sunuldu. Bu çok açıdan son derece önemli. Bu düzenleme, seçim öncesinde milletin önüne dürüstçe siyasi partilerin çıkıp 'Biz ittifak yaptık' demelerine imkan veriyor.
Vatan 

SPOR 
Fener Şıklığı 
THY Euroleague'deki 23. maçında Emperio Armani Milano'yu konuk eden Fenerbahçe Doğuş, 89-70'lik skorla kazandı, 16. galibiyetine ulaşarak, zirve yarışından kopmadı. Ligin kötü savunma yapan, ancak hücum performansıyla sürpriz galibiyetlere imza atan ekibi Milano karşısında baştan sona akıllı oynadı temsilcimiz. İlk dakikalarda Goudelock'ın savunduğu Nunnally ile sırtı dönük oyun bulma ısrarından istediğini alamasa da, Vesely-Kuzminskas eşleşmesinde bunu başardı, rakibin Micov ile bulduğu ekstra skora rağmen kontrolü ele aldı.
Milliyet 

Dört Gözle İzliyorlar 
Galatasaray'ın son dönemde parlayan yıldızı olan Garry Rodrigues'e Avrupa'nın önde gelen 4 ülkesinden talip var. Cim-Bom'un Yeşil-Burun Adaları formasını da giyen 27 yaşındaki futbolcusu için birçok Avrupa kulübü scoutlarını bugünkü Bursaspor maçına yollayacak. Rodrigues'i takip eden kulüpler arasında dikkat çekenleri ise Sevilla, Lyon, Newcastle United, Fiorentina. Mali yönden iyi durumda olan bu kulüplerin Rodrigues için rekabete girecek olması Galatasaray'ın beklediği bonservis gelirinin yukarılara çıkmasını da sağlayabilir.
Milliyet 

Ligde Ve Kupada Favori Beşıktaş 
Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, Şampiyonlar Ligi son 16 turunda Bayern Münih'e 5-0 yenilmelerinin üzüntüsünü yaşadıklarını belirtirken, artık Süper Lig ve Ziraat Türkiye Kupası'ndaki hedeflere odaklanacaklarını söyledi. BJK Nevzat Demir Tesisleri'nde basın toplantısı düzenleyen Güneş, Bayern Münih karşısında hayal kırıklığına uğradıklarının altını çizerek, "Üç kulvarda başladığımız yarış vardı, şimdi iki kulvara kaldık. Tur atlamak için şansımızın hiç olmadığını söyleyebiliriz. Bu yarışta ülkemizi iyi temsil ettiğimizi düşünüyoruz. Bu kötü sonuca rağmen temsilde sorun olduğunu düşünmüyorum. Fair play ruhu içinde oynamaya çalıştık ve iyi bir izlenimle ayrıldık. Daha önce Sporting Lizbon ve Dinamo Kiev'e bu yıl Bayern Münih'e kaybettik. Bunun için herkesten özür diliyoruz. Şampiyonlar Ligi'nin bize bedel ödettiğini biliyorum ama buna değer" diye konuştu.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme