24 Şubat 2018 Cumartesi

24.02.2018 Genel Gündem24.02.2018
GÜNDEM
3 Gün Önce Uyardık Gece Yarısı Vurduk! 
Zeytin Dalı Harekatı kapsamında, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait 30-40 araçtan oluşan ve içinde teröristlerle silah ve mühimmat taşıyan konvoy, Afrin'e girmeden önce roketlerle vurularak imha edildi. Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, 30-40 araçtan oluşan ve içinde teröristler ile silah ve mühimmat taşıyan konvoyun Afrin'in güneydoğusundan şehre yaklaşırken tespit edildiği ve kentten 15 kilometre kadar uzaktayken kara ateş destek vasıtalarıyla vurulduğu bildirildi. Açıklamada, "Harekat sırasında yalnızca PKK/KCK/ PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait anılan konvoy hedef alınmış ve her zaman olduğu gibi sivillerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmiştir" ifadesine yer verildi.
Vatan


Çocuğun Yeri Okuldur! 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Allah'ın bize emanet olarak verdiği çocuklar bir iş gücü değildir, beşeri sermaye hiç değildir. Çocuk, işlenmeyi bekleyen bir mücevherdir, tertemiz bembeyaz bir sayfadır. Çocuğun yeri ne sokak ne tarla ne fabrikadır. Çocuğun yeri okuldur" dedi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Uluslararası Çalışma Örgütü iş birliğinde düzenlenen Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Deklarasyonu İmza Töreni'ne katılan Emine Erdoğan, "Bu yıl Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Yılı ilan edildi" dedi,
Vatan

53'er Kez Ağır Müebbet + 4 Biner Yıl Hapis 
Reyhanlı saldırısına ilişkin 5 yıldır süren davada karar çıktı. Mahkeme, saldırının talimatını verdiği belirtilen firari Mihraç Ural'ın dosyasını ayırırken, planlayıcı olduğu iddiasıyla Nasır Eskiocak'ın da aralarında bulunduğu 9 sanığa, 53'er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 4 biner yıla yakın hapis cezası verdi. Hatay Reyhanlı'da 11 Mayıs 2013'teki bombalı saldırıda 1'i saldırgan 53 kişi ölmüştü. 33 sanık hakkında Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada 8 firari sanığın dosyası ayrıldı, 3 sanık beraat etti, 13 sanığa ise 15 yıldan 22.5 yıla kadar hapis cezası verildi. Mahkemenin rekor cezası müştekilerce sevinçle karşılandı.
Hürriyet

DÜNYA 
Ateşkes İçin Uluslararası Çağrı 
Suriye'de başkent Şam'ın Doğu Guta banliyösüne yönelik hava saldırıları devam ederken, gelişmeler, uluslararası kamuoyunun tepkisini çekiyor. Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye'de Beşar Esad rejiminin saldırılarını sürdürdüğü Doğu Guta'da acil ateşkes çağrısı yaptı. BM Cenevre Ofisi Sözcüsü Alessandra Vellucci, haftalık basın toplantısında Mistura'nın ofisinden Doğu Guta'daki gelişmelere ilişkin yapılan açıklamayı okudu. Buna göre Mistura, garantör ülkeler Türkiye, Rusya ve İran'a "gerilimi düşürme bölgelerinin" yeniden sağlanması için acil toplantı çağrısında bulundu.
Milliyet

 Abd Kudüs İçin Aceleci! 
ABD'nin, Başkan Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasıyla gündeme gelen büyükelçiliği taşıma kararını hızlandıracağı ve açılışını da, İsrail'in kuruluşunun 70. yıldönümü kutlamalarına denk getirip, mayıs ayında yapacağı belirtildi. Söz konusu karar, ABD'li yetkilinin, Reuters ajansına yaptığı açıklamayla ortaya çıktı. Adı açıklanmayan yetkili, Kudüs'te büyükelçilik açılışının, İsrail devletinin kuruluşunun 70'inci yıldönümü kutlamalarına denk getirileceğini söyledi. ABD Kongresi'nin de bu konuda bilgilendirildiği öne sürülürken, İsrail İstihbarat Bakanı Yisrael Katz, söz konusu haberin ardından ABD Başkanı Donald Trump'a teşekkür etti. Katz, Twitter üzerinden teşekkür ederken, "Bundan daha iyi bir hediye olamazdı. Teşekkürler dostum" ifadesini kullandı.
Milliyet
  
Trump'ın Milyonluk 'Öğretmen Ordusu' 
Beyaz Saray, Başkan Donald Trump'ın, Floria eyaletine bağlı Parkland kentinde yaşanana benzer okul saldırılarının gelecekte yaşanmasına engel olmak için atmayı planladığı adımları açıkladı. Basın Sözcüsü Raj Shah, federal hükümetin ülke genelinde 1 milyona yakın öğretmene atış eğitimi ve silah verilmesi için bütçe ayırabileceğini duyurdu. Yerel basında çıkan haberlere göre hükümet, öğretim personelinin yüzde 40'ına yakın bölümüne silah eğitim almayı kabul etmeleri halinde biner dolar ek ödeme yapmayı planlıyor. Eğitimin ardından üzerlerinde silah taşımaya başlayacak olan öğretmenler için toplam 1 milyar dolarlık bir ödenek ayrılabileceği söyleniyor. Plana tepki gösteren Öğretmenler Sendikası, silahlı öğretmenlerin olası katliamları durdurmada ne kadar etkili olacağı konusunun tartışmalı olduğunu vurguladı.
Vatan
  
Türkiye Uyardı Saı Pem Gitti 
KIBRIS açıklarındaki sıcak gelişme dün saat 10.00'da yaşandı. Türk savaş gemilerinin 2 hafta önce KKTC' nin Gazimağusa kenti açıklarında durdurduğu İtalyan enerji şirketi ENI'ye ait SAIPEM 12000 adlı sondaj gemisi, son bir deneme yaparak, Türk donanmasının 'girmeyin' uyarısı yaptığı bölgeye ilerledi. Rum ve Yunan medyasının haberlerine göre, bölgede 5 Türk savaş gemisi bulunuyordu. Savaş gemilerinden biri İtalyan gemisine telsizle, "Rotanızı hemen değiştirin aksi halde şiddetle karşılık veririz" uyarısında bulundu. Diğeri ise sondaj gemisinin üzerine doğru ilerlemeye başladı. İtalyan gemisi, hemen rotasını tam aksi yönde değiştirdi. Saatler öğlen 12.30'u gösterdiğinde de sondaj gemisi, Rumların Limasol limanı açıklarına çekildi.
Hürriyet

EKONOMİ  
Dolar: 3,7906-3,7912
Euro: 4,6614-4,6641
Sterlin: 5,2954-5,2973         
Gram Altın: 161,9843-160,0648

Hurda Otoya İspat Şartı 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, 16 yaş ve üzeri araçların hurdaya ayrılması karşılığında, yeni araç alımında 10 bin TL'yi geçmeyen ÖTV indirimini öngören düzenlemede yeni ayrıntılar açıkladı. Ağbal, "Ekonomi, Ulaştırma ve İçişleri bakanlığıyla birlikte çalışacağız. Bu araçların imha edildiğinin kesin belgeleriyle, delilleriyle tespiti üzerine uygulama yapılacak. Önemli olan bu araçların bir daha trafiğe çıkmayacak şekilde imha edildiği ortamlara teslim edilmesi, bunun belirlenmesi ve sağlanması" dedi. Doğaya karbon salımı fazla, yaşı 35 ve üzeri olan 500 binden fazla traktörün imhası için de çalışma başlattıklarını söyleyen Ağbal, "Büyük bir stok var. Oradaki farklılık şu; Burada ÖTV var, orada ÖTV yok. Ayrıca çalışmamızın nedeni o" diye konuştu.
Milliyet 

Kdv Alacağına Faiz 
Katma Değer Vergisi (KDV) ile ilgili düzenleme önümüzdeki hafta TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na gelecek. Maliye Bakanı Naci Ağbal, Katma Değer Vergisi Kanunu'nun gelecek hafta itibariyle TBMM'ye geleceğini açıkladı. Ağbal, "Haftaya Katma Değer Vergisi'yle ilgili düzenlemeyi de Plan Bütçe Komisyonu'na getiriyoruz" dedi. Mevcut düzenlemeye göre bir işletme yatırım yaptığında, makine ekipman aldığında ya da inşaat harcaması yaptığında ödediği KDV'yi ancak önümüzdeki yıllarda satışlarından topladığın KDV ile mahsup edebiliyor. Bu işletmelerin bilançolarında uzun yıllara yayılmış KDV yükleri oluşturuyor. Ağbal getirilmesi planlanan düzenlemeyi, "Artık yüklenilen KDV'den, tahsil edilen KDV'den geri alınamayanların devlet tarafından iade edilmesine başlanacak" sözleriyle özetledi.
Vatan 

Sermaye Korkaktır Ama Bir Kaçış Yok! 
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Türkiye'den bir sermaye kaçışının olmadığını belirterek, "Bireysel bazda tedirgin olmuş olanlar olabilir. Bunlar münferittir. Sonuçta sermaye korkak ve tedirgindir. "Burada şartlar kötüleşiyor, Afrin harekâtı var, ben gideyim" gibi durumların olduğunu gözlemlemiyorum. Bir taraftan giriş de devam ediyor" açıklamasını yaptı.
Hürriyet 

Fatih'te Toplu İhale İlemaliyet Düşecek 
Fatih Projesi kapsamında yeni bir ihale yöntemi uygulanacak. Daha önce akıllı tahta, internet ve tablet bilgisayar için ayrı ayrı ve il bazlı ihaleye çıkılıyor ve maliyet katlanıyordu. Akıllı tahta, internet ve (tablet yerine) bilgisayar toplu alımı için ve "avantajlı ve avantajsız" illerden oluşan bölge bazlı ihaleye çıkılacak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Bilal Tırnakçı, ihale tarihinin en kısa sürede açıklanacağını belirtti. Fatih Projesi kapsamında bugüne değin 58 ihale yapıldığını, öğrenci başına 17 dolarlık bir maliyet oluştuğunu kaydeden Tırnakçı, toplu ihale ile öğrenci başına maliyeti 4 dolara düşüreceklerini belirtti. İhalede, ilk aşamada akıllı tahtalar için yüzde 60, bilgisayarlar için yüzde 10 yerlilik şartı aranacak. Tırnakçı, "Bilgisayarlar için zor olsa da en azından aparatlarını, kılıfını yerli istiyoruz. Yerlilik şartı birkaç yıl içinde yüzde 100'e ulaşacak" dedi. Tırnakçı, 3-6 ay içinde 48 bin okula internet ulaşacağını söyledi.
Haber Türk

POLİTİKA 
Bu Yaz Sıcak Geçecek 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, adım adım Afrin'e ilerlendiğini belirterek, "Terörün nasıl beslendiği belgelerle ortada. Gördüğümüz simalar da hep aynı. Bu yaz hem terör örgütü için hem onu destekleyenler için sıcak geçecek, öyle görünüyor. Önce Menbiç'i teröristlerden temizleyecek, ardından Fırat'ın doğusunun tamamını kendimiz ve Suriyeli kardeşlerimiz için güvenli hale getirene kadar hiç durmadan yolumuza devam edeceğiz" dedi. Rejimin kendi topraklarını kurtarma gayreti içerisinde olmadığını söyleyen Erdoğan, "Biz bu yola baş koyduk. Varsa başını bu yolda feda etmeye hazır olanlar, 'işte meydan' diyoruz" diye konuştu.
Milliyet 

Seçim Barajı Kaldırılsın 
CHP, yüzde 10 olan seçim barajının kaldırılmasını öngören kanun teklifi hazırladı. Teklifin gerekçesinde, "Pek çok defa gündeme getirdiğimiz, seçim barajının tamamen kaldırılması önerimizin yeniden ele alınması, son günlerde sıkça gündeme gelen ittifak arayışlarına da kalıcı bir çözüm sunmuş olacaktır" denildi. CHP Grup başkanvekillerinin imzasıyla hazırlanan Milletvekili Seçimi Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi'nin gerekçesinde temsilde adaletin önemine işaret edilerek şöyle devam edildi: "Bugün ülkemizdeki en kritik sorun alanlarından birisi seçim barajıdır. Çünkü parlamenter demokrasi, ancak ve ancak milli iradenin Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne eksiksiz yansıtılmasıyla sağlanabilir. Oysa darbe döneminde seçim sistemine eklenen seçim barajı ve benzeri birçok düzenleme ne yazık ki milli iradenin TBMM'ye tam olarak yansımasını ve birçok siyasi görüşün TBMM'de temsil edilmesini engellemektedir."
Milliyet 

SPOR 
'Kimsenin Hakkında Gözüm Yok' 
Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, antrenman öncesi basın mensupları ile bir süre sohbet etti. Kocaman, "Yaptıklarım ve yapamadıklarımla 30-31 yıldır vitrindeki insanlardan biriyim. Hesap kitaplarla işi olmayan, evden işe işten eve giden biriyim. Ancak söylediğim şeyler de göz çıkaracak kadar göze batan şeyler. 2010- 2011 sezonunda ilk yarının son 3 maçında 3 tane maç skoru değiştiren penaltılar verildi. O zaman bir gazeteci ile yaptığım sohbetin yayımlanması benim çok ağrıma gitmiş ve beni çok üzmüştü. Bundan çok da utanmıştım. İki kişinin arasındaki konuşmayı izinsiz yazmak hoş değildi. Sonucunda Şenol Güneş'ten ertesi gün yaptığı basın toplantısında muazzam bir atak geldi. Demek ki bir yere temas etmişiz. Basın toplantısında inanılmaz bir şekilde üsten bakan bir tavır vardı. Sınırlarını aşan, ağır bir basın toplantısı yapmıştı. Şimdi de fotoğraf çok net ortada. Son 2-3 yıldır ligin panaromasına bakılabilir. Ben baktığım zaman her şey o kadar aleni gözüküyor. Çok net bir fotoğraf var ama hemen herkes bunu kabullenmiş gibi gözüküyor. Ancak ben itiraz ediyorum. Hiç kimsenin hakkında gözüm yok. Öbür taraftan da çalışıp çabalıyoruz, insanlara saygılı davranıyoruz. Kimsenin hakkımı yemesini istemiyorum. Bu kadar basit" dedi.
Milliyet 

Sıradan Bir Maç Gibi! 
Şampiyonlar Ligi serüveninden sonra tüm enerjisini lige çeviren Beşiktaş'ta, Fenerbahçe derbisinin stratejisi belirlendi. Başkan Fikret Orman, tüm camianın sakin ve soğukkanlı davranması gerektiğini söyledi. Geçen seneki Ziraat Türkiye Kupası'ndaki Fenerbahçe derbisini ve bunun olumsuz durumlarını örnek gösteren Orman, "Bu derbi bizim için sıradan bir maç havasında olmalı... Gerginlik yerine birlik olmamız gerek. Özellikle tribünler maç öncesi ve maç sırasında soğukkanlı olmalı. Gerilim bize değil rakibe yarar" dedi. Siyah-beyazlıların başkanının, "Mutlaka kazanmamız gereken bir maç. Buradan alacağımız üç puan bizi şampiyonluk yarışında daha üst seviyeye çıkaracaktır" diye konuştuğu öğrenildi.
Milliyet 

Tacsız Kral 
Galatasaray evinde lider... Bu sezon Türk Telekom'da sadece Fenerbahçe'ye puan veren Cim-Bom, Bursaspor engeleni rahat geçti ve maç fazlasıyla liderlik koltuğuna oturdu. Sarı-kırmızılılar, hafta içi ve soğuk havaya rağmen 35 bini aşkın taraftarının desteği altında tahmin ettiğinden daha kolay kazandı. Perdeyi Gomis'in fantastik golü ile açan Galatasaray, 10 kişi kalan rakibi karşısında 5-0'lık çok net bir galibiyet aldı. Hatta tarihi fark bile yapabilirdi. Yeşil-beyazlılar karşılaşmada çok etkisiz kaldı, Galatasaray kalesine şut bile atamadı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme