25 Şubat 2018 Pazar

25.02.2018 Genel Gündem25.02.2018 
GÜNDEM
Özel Tim İlk Kez Cepheye Gidiyor 
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı'nda bir ay geride kaldı. Mehmetçik'in Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleriyle birlikte yürüttüğü harekâtta hemen her gün yeni gelişmeler yaşanıyor. Açılan cephelerden Afrin'e doğru giden Mehmetçik, bir yandan PKK'nın Suriye'deki kolu PYD'ye bağlı silahlı YPG gruplarına karşı çatışmaları yürütürken diğer yandan da denetin altına alınan yerleşim birimlerinin yeniden teröristlerin kontrolüne geçmesini önlemeye çalışıyor. TSK'ya bağlı yurdun farklı bölgelerindeki asker birliklerden oluşturulan Mehmetçik grupları, halen Afrin şehir merkezinin Türkiye'nin denetimine geçmesi için sınır ötesi harekâtı yürütürken, İçişleri Bakanlığı da kendi bünyesindeki askeri ve sivil birimlerden 3 bin 300 kişilik, "Müşterek Görev Gücü" oluşturdu.
Milliyet


İstismar Yasası 10 Günde Biter 
Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, çocuk istismarının önlenmesine yönelik düzenlemeye ilişkin, "Adalet ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı başta olmak üzere bir çok bakanlık çalışmalar yapıyor. En kısa zamanda, 10 gün içerisinde gerekli kanuni değişiklikleri içeren paketi Meclis'e sunacağız" dedi. Ziyaretlerde bulunmak için geldiği Erzurum'da Valiliği ziyaret eden Akdağ, Vali Seyfettin Azizoğlu ile bir süre görüştü, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Akdağ, çocuk istismarının önlenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım'ın talimatıyla 6 bakanın içinde olduğu ve başkanlığını kendisinin yaptığı bir komisyon kurduklarını anımsattı.
Vatan

DÜNYA  
Kudüs Kararı Kaygı Verici 
Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini mayıs ayında Kudüs'e taşıyacağını açıklamasına tepki gösterdi. Dışişleri açıklamasında ABD'nin kararını 'son derecece kaygı verici' diye nitelendi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, ABD'nin Tel Aviv'deki Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacağını açıklamasının bu ülkenin uluslararası hukuku, BM Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarını ve yerleşik BM parametrelerini çiğneyerek barış zeminini tahrip etmekte ısrar ettiğini gösterdiği belirtildi. Açıklamada şunlara yer verildi: "ABD ne yazık ki, bu kararıyla ahiren İstanbul'da toplanan İİT Olağanüstü Zirvesi'nin Sonuç Bildirisine ve BM Genel Kurulu'nda alınan karara yansıyan uluslararası toplumun vicdanının sesini duymadığını ya da daha vahimi umursamadığını ortaya koymaktadır. ABD'nin son derece kaygı verici söz konusu kararına karşı, Türkiye, Filistin halkının meşru haklarının korunması için çaba harcamayı sürdürecektir." Başbakan Yardımcısı Fikri Işık da kararın barışa katkı sunmayacağını belirterek, "Bölge barışına açıkça bir tehdit olduğu açık" ifadelerini kullandı.
Hürriyet 

Suriye'de 30 Günlük Ateşkes 
Suriye'de başkent Şam'ın 10 kilometre doğusunda yer alan muhaliflerin denetimindeki Doğu Guta'ya yönelik rejim bombardımanı dün de sürerken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden (BMGK) 'Suriye'de insani ateşkes' kararı çıktı. İsveç ile BMGK şubat ayı dönem başkanı Kuveyt tarafından hazırlanan tasarıya, başta Rusya itiraz etmişti. Üç günlük ertelemenin ardından dün gecikmeli olarak gerçekleşen oturumda, BMGK'nın 15 üyesi oybirliğiyle Suriye'de bir ay 'insani ateşkes' kararı aldı. Kararda, Suriye genelinde insani yardımların "güvenli, engelsiz ve sürdürülebilir" bir şekilde ulaştırılabilmesi ve "durumu ağır hasta ve yaralıların" tahliye edilebilmesi için tüm taraflardan "gecikmeden" çatışmaları en az 30 gün durdurmaları talep edildi.
Hürriyet
  
Trump'ın Ekibinde Bir 'Çatlak' Daha 
ABD Başkanı Donald Trump'ın seçim dönemindeki kampanya danışmanı Richard Gates'in, Rusya soruşturması kapsamında kendisine yöneltilen suçlamaları kabul ettiği bildirildi. Amerikan medyasında yer alan haberlere göre, ABD'de Rusya soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Savcı Robert Mueller'in suçladığı Gates, savcılıkla iş birliği yaparak suçlamaları kabul etti. Trump'ın seçim kampanyası döneminde kampanya menajeri Robert Manafort'un yardımcısı olarak görev yapan Gates'in, "ABD hükümetine karşı komplo kurmak" ve "FBI yetkililerine yalan söylemek" suçlamalarını kabul ettiği belirtildi. Gates'in bundan sonraki süreçte Mueller ile iş birliği yapacağı ve Rusya soruşturmasıyla ilgili yeni bilgiler verebileceği kaydedildi. Gates ile daha önce suçlanan Manafort'un ise halen hakkındaki suçlamaları reddettiği biliniyor. Ayrıca Gates'in eski ortağı ve iş arkadaşı Manafort'a karşı ifade verip vermeyeceği de merak ediliyor.
Milliyet
  
Barışın İşareti 60 Yaşında 
İngiltere'de "Nükleer Silahlanmaya Son" kampanyasını düzenleyenler, büyük ve etkili bir yürüyüş planlıyordu. Amaçları, barış ve çevre için tarihin ilk Paskalya Yürüyüşü'nü yapmaktı. Binlerce nükleer karşıtı Londra'nın Trafalgar Caddesi'ne 80 kilometre mesafede yer alan Aldermaston'daki nükleer silah fabrikasına doğru yola koyulacaktı. İngiltere, bu protestolardan altı yıl önce ABD ve eski Sovyetler Birliği'nin ardından dünyanın üçüncü nükleer gücü konumuna gelmiş ve başarılı geçmiş bir hidrojen bombası testi yapmıştı. Ülkedeki nükleer silahlanma karşıtı hareket de büyümüş ve sloganlarını duyurmaya başlamıştı: Bombayı yasaklayın. Nükleer karşıtlarının artık tek eksiği, tüm dünyaya mesajlarını ulaştıracak, akılda kalıcı ve güçlü bir semboldü.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,7906-3,7912
Euro: 4,6614-4,6641
Sterlin: 5,2954-5,2973         
Gram Altın: 161,9843-160,0648

Dürüst Mükellefe Daha Düşük Faiz 
BORÇLARINI geçmişte düzenli ödeyen mükellef zora düştüğünde daha düşük faiz ve uzun vade imkanlarından yararlanabilecek. Zora düşmüş mükellef şu anda yüzde 12 olan tecil faiz oranı yerine yüzde 0.6'ya kadar varan tecil faiz oranı ile borçlarını ödeme imkanına kavuşacak. Resmi Gazete'de dün yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla zor duruma düşmüş mükelleflerin nasıl belirleneceğine ilişkin kriterler belirlendi. Düzenleme geçmiş 1 yıllık borçları ilgilendiriyor. Buna göre geriye dönük 3 yıllık mükellef olanlar, 3 yıl boyunca vergi beyannamelerini zamanında vermişse ve son 1 yılda vergilerini ödeyememişse daha düşük faiz ve daha uzun vade imkanından yararlanabilecek. Resmi Gazete'de dün yayımlanan kriterlerde işletmenin kasa, banka, kısa ve uzun vadeli borçları belli şekilde oranlandı. Bu durumdaki, mükelleflerin mali durumlarının değerlendirilmesinde nakit oranı 0,1 veya daha küçük, likidite oranı 0.7 veya daha küçük ve kaldıraç oranı 0.7 veya daha büyük olması halinde ya da bunların hepsinin bir arada bulunması halinde mükelleflerin çok zor durumda olduğu kabul edilecek.
Hürriyet 

Ekmeğe Gram Zammı 
EKMEKTE büyük tartışmalara neden olan gramaj düzenlemesi yeni yıl itibariyle yürürlüğe girdi. Değişiklikle birlikte en az 250 gram olarak üretilmesi zorunlu olan ekmeğin, en az 200 gram olarak üretilebileceği açıklandı. Bu tebliğ yürürlüğe girmeden önce tartışmalara neden olmuş, ürettikleri ekmeğin gramajını düşüren fırıncıların eski fiyattan satışa devam edecekleri, böylece ekmeğe gizli zam yapılacağı iddia edilmişti. Yani en fazla 1.25 TL'ye satılan 250 gram ekmeğin, 200 gram olunca da 1.25 TL'den satılacağı ileri sürülmüştü. Ancak o dönemde bir açıklama yapan Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı iddiaları yalanlamış, 200 gram ekmeğin 1 liradan satılacağını açıklamıştı.
Hürriyet
  
Ne Dolar Ne Borsa Altın Bir Numara! 
Piyasalarda risklerin, hızlı haber akışının, oynaklığın ve getiri potansiyelinin yüksek olduğu bir dönem yaşanıyor. Bu nedenle sermaye piyasaları da yatırımcıların ilgi odağında. Riskten kaçınanlar ise her zamanki gibi güvenli limanlarda. Son 10 yıllık getirilere baktığımızda yıllık ortalama en yüksek getiri Cumhuriyet altınında. Dolar, euro ve borsa ise getiri sıralamasında onun gerisinden geliyor. Zaman zaman borsa ve dolarda yüksek getiriler oluşmasına rağmen yatırımcılar en yüksek getiriyi istikrarlı olarak altında sağladı. Cumhuriyet altını yatırımcısına yıllık ortalama yüzde 16 oranında getiri sağladı. Parasını dolarda değerlendirenler son 10 yılda, yıllık ortalama yüzde 12 getiri elde ederken euro'ya yatırım yapanlar yıllık ortalama yüzde 10, borsaya yatırım yapanlar ise yıllık ortalama yüzde 9 kazandı. Bu dönem içerisinde yabancı payı en düşük yüzde 62 seviyesini gördü.
Milliyet 

Ruhsata Aykırı Çalışan 900 Yap-Sat'çıya Ceza 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yap-sat müteahhitlik firmalarına yönelik 2017'de yapılan denetimlerde, ruhsata aykırı iş yaptığı tespit edilen 900 firmanın yetki belgesi iptal edildi. Bakanlıktan alınan bilgiye göre, 2012 yılından itibaren 3194 sayılı İmar Kanunu'na tabi yapıların, bir yapı müteahhidinin sorumluluğu altında inşa edilmesi ve her müteahhidin "Yetki Belgesi Numarası" alması zorunluluğu bulunuyor. Bu kapsamda Bakanlıkça, 2012- 2017 yılları arasında 410 bin müteahhide yetki belgesi numarası verildi.
Milliyet
  
Ab'den Sondaj Tehdidi 
Güney Kıbrıs Rum hükümeti yetkilileri, 9 Şubat'ta Türk yetkililer tarafından engellenen İtalyan sondaj gemisinin tekrar yolunun kesildiğini öne sürdü. İtalyan enerji devi ENI'ye ait Saipem 12000 adlı gemi, sondaj amacıyla 9 Şubat'ta durdurulduğu alana doğru tekrar yola çıkmıştı. Ancak Güney Kıbrıslı yetkililerin açıklamasına göre Türk yetkililer gemiyi tekrar 'tehdit' etti. 5 Türk savaş gemisi tarafından durdurulan sondaj gemisi geri dönmek zorunda kaldı. Geminin Limasol Limanı'na döndüğü ve burada birkaç gün bekleyeceği açıklandı. Türkiye, Güney Kıbrıs Rum hükümetinin bölünmüş adanın bütün karasularında doğalgaz arama hakkı olmadığını, bazı bölgelerin kendi sularına girdiğini belirterek 10 Mart'a kadar bölgede tatbikatı sürdüreceklerini duyurdu.
Vatan

POLİTİKA
 Sefer Görev Emri Olanlar Hazır Olsun
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AK Parti Kahramanmaraş ve Osmaniye kongrelerinde konuştu. "Reis bizi Afrin'e götür" sloganları üzerine, "Sefer görev emri olanlar öncelikle hazır olsunlar. İhtiyaç şu anda yok. Karar verildiği anda yola revan oluruz" dedi. Afrin'de sivillerin vurulduğunu iddia eden ABD'ye "Vicdansızlar, ahlaksızlar. Bizim kanımızda sivilleri vurmak yok ama sizin var" diyen Erdoğan, şu mesajları verdi: "Bir taraftan SİHA'larımızla bir taraftan F-16'larımızla, helikopterlerimizle, tanklarımızla, toplarımızla Mehmetimize saldıranları inlerinde boğduk, boğuyoruz. Şimdi birileri ne diyor 'sivilleri vuruyorlar', vicdansızlar, edepsizler, ahlaksızlar. Bizim kanımızda sivilleri vurmak yok ama sizin kanınızda var. Siz Ruanda'da Mali'de Korsika'da bunu yaptınız, durmadınız Libya'da bunu yaptınız ve hâlâ da bunu yapıyorsunuz. Biz, elinde silahıyla Mehmetimize, vatanımıza, sınırlarımıza saldıranlara bunun hesabını soruyoruz. Sizin 10 bin kilometreden buralara niçin geliyorsunuz? Şunu kimse unutmasın. Bu ülke, bu millet, bu asker korkaklar ordusu, korkaklar ülkesi değildir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nden başka devlet tanımıyoruz. Son 4-5 yıldır ülkemize yönelik o kadar çok saldırı oldu ki, artık milletimizin sabrı kalmadı, bıçak kemiğe dayandı.
Hürriyet

Mehmetlerimiz Destan Yazıyor 
Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti 6'ncı Olağan İl Kongresi'ne katılmak üzere gittiği Malatya'da çarpıcı mesajlar verdi: Mehmetlerimiz, Türkiye için, ay yıldızlı bayrağımız için Afrin'de destan yazıyor. Terörün kökünü kazımak için gece gündüz çalışıyorlar. Bütün şehitlerimize, bu bayrak için şehadet şerbeti içen herkese Allah'tan rahmet diliyoruz. İnşallah yarınımız bugünümüzden daha iyi olacak. Mehmetçiğimiz hiçbir sivilin zarar görmemesi için çok ama çok dikkatli hareket ediyor. Bize siviller konusunda ders vermeye kalkanlar utanç dolu tarihinize bir bakın ondan sonra konuşun
Vatan

SPOR 
Hayata Dönüş! 
Spor Toto Süper Lig'de Trabzonspor, geriye düştüğü maçta ikinci yarıda açıldı, Alanyaspor'u deplasmanda 2-1 yenerek galibiyet özlemini noktaladı. Maçtan önce iki takımın durumuna bakıldığında; ne son 6 maçında 5 beraberlik, 1 mağlubiyet alan Trabzonspor'u, ne de averajla düşme hattının bir sıra yukarısında bulunan Aytemiz Alanya'yı bir puan kesmezdi. Trabzonspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay bir türlü sol kanatta istikrarı sağlayamazken, bu kez Olcay'a şans verdi. Fakat Novak ile milli futbolcunun gününde olmayışı nedeniyle sol taraf işlemedi. İki futbolcu sadece 40 kez topla buluştu. Abdülkadir de orta alandan top alınca sağ kanattan da üretkenlik gelmedi. Bunun sonucunda bordo-mavililer topla oynama oranlarında yüzde 64'e yüzde 36 üstünlük sağlamasına rağmen devreyi isabetli şut atamadan bitirdi. Alanyaspor ise rakibine göre daha etkiliydi. Kanatları iyi kullanan ev sahibi, Emre Akbaba ile orta alandan pozisyonlar yakaladı. Önde baskı yapan Alanya, 8'de bunun meyvesini aldı, Burak'ın geri pası kısa düştü, Uğur sadece dürttü. Bunu affetmeyen Emre takımını öne geçirdi: 1-0. Yerinde
Milliyet
  
Sıra Dışı Bir Derbi 
Beşiktaş ile Fenerbahçe, 2017-18 sezonun en kritik ve en hayati maçlarından birine bugün Vodafone Park'ta çıkıyor. Fikstür üzerinde 23. hafta maçı olarak gözükse de aslında bu derbinin miladı 1996 yılına kadar gidiyor. Teknik direktörler arasında da bir derbi kategorisi yapılsa, Şenol Güneş ile Aykut Kocaman rekabeti en ezeli mücadele olarak ortaya çıkabilir. 1995-96 sezonunda, 5 Mayıs günü futbolcu A ykut Kocaman'ın bir nevi şampiyonluk golü ve Trabzonspor teknik direktörü Şenol Güneş'in üzüntüsü... 2010-11 sezonunda 82'şer puanla verilen zirve yarışı ve Aykut Kocaman'ın bu sefer teknik adam olarak galibiyeti. Son raunt ise 2017-18 sezonunda farklı bir havada başlıyor.
Milliyet
  
Bereberliği Unutun 
Fenerbahçe, bugün oynanacak Beşikatş derbisinden 3 puan çıkarmanın hesaplarını yapıyor. Sarı-lacivertlilerde tüm taktik planlar buna göre yapıldı. Sanılanın aksine sarı-lacivertli takım için Beşiktaş deplasmanında "bir puan" teknik heyeti memnun etmeyecek. Bunun temel sebebi ise bu maçın çok önemli bir fırsat sunması. Kazanıldığı taktirde ligdeki psikolojik üstünlük ele geçirilecek. Daha da kritiği yarıştaki önemli rakiplerden biri büyük ölçüde yarışın dışında kalacak. Fenerbahçe ayrıca rakibinin de puan almasını engellemiş olacak. Sezon başından bu yana zorlu maçları kazanıp hesapta olmayan karşılaşmalarda yaşanan kayıplar takımı sıkıntıya sokmuştu. İşte bu kayıpların telafisi ve Medipol Başakşehir galibiyetinin de anlam kazanması için bu derbinin mutlak kazanılması gerekiyor.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme