26 Şubat 2018 Pazartesi

26.02.2018 Genel Gündem26.02.2018 Pazartesi
TÜRKİYE  
İhanet Edenlere Saygımız Olmaz 
Cumhurbaşkanı Erdoğan isim vermeden ABD'ye, "Bizimle müttefikseniz müttefikliğinizin gereğini yapın, değilseniz onu söyleyin. Biz müttefiklerimize ihanet etmedik. Ama bize ihanet edenlere saygımız olmaz" çıkışı yaptı. AK Parti Gaziantep ve Şanlıurfa İl Kongresi'ne katılan Erdoğan, "Şu an itibariyle Afrin'de 2 bin 21 terörist etkisiz hale getirildi. Mehmetimiz kar, bora, fırtına, dağ, taş demeden teröristlere gereken dersi veriyor. Orada tek terörist kalmayıncaya kadar inşallah oradaki teröristleri derdest edip, o toprakların sahiplerine o yerleri teslim edeceğiz." dedi.
Hürriyet


Helallik İstedi 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, memleketi Trabzon'daki Ortahisar 2. İlçe Gençlik Kolları Kongresi'nde veda gibi bir konuşma yaptı. Salondakilerden haklarını helal etmelerini isteyen Soylu, zaman zaman duygulu anlar yaşadığı konuşmasında özetle şunları söyledi: "Bugün İçişleri Bakanıyız, yarın belki değiliz. Buradan gideriz, belki bir daha gelişimiz olmaz. Ama şunu net ve açık şekilde söylüyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın davetinden beri yaptığım bütün çalışmalarda bu davaya olan sadakatimden, anlayışımdan bir nebze olsun ödün vermedik. Bundan sonra da vermeyeceğiz."
Hürriyet

81 Milyon Ayaktayız 
Başbakan Binali Yıldırım, partili bir grup gencin "Başbakan bizi Afrin'e götür" sloganları üzerine, "Biz şimdi Afrin'e gidersek kahraman Mehmetçiklerin işine engel oluruz. Ama eğer ülkeyi savunma ihtiyacı doğarsa, eğer bu ülkenin istiklaline, geleceğine karşı herhangi bir alçaklık olursa o zaman 81 milyon ayaktayız, hep beraber bu sefere çıkarız" karşılığını verdi.
Milliyet

CHP, İttifak Teklifine Sert Muhalefet Yapacak 
CHP, siyasi partiler arasında seçim ittifakı yapılmasının önünü açan kanun teklifinin TBMM Anayasa Komisyonu'ndaki görüşmelerinde "sert muhalefet" yapacak. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Anayasa Komisyonu üyesi Muharrem Erkek, "Getirilen bu teklif korkunun ifadesidir. Kaybedeceklerini görüyorlar, gidiyorlar ve gidecekler. Sonunda demokrasi ittifakı kazanacak" dedi. İttifak teklifinin görüşmeleri yarın TBMM Anayasa Komisyonu'nda başlayacak. CHP'nin komisyondaki 6 üyesinden biri olan Erkek, kanun teklifinin temelinde bir "pazarlık" olduğunu söyledi.
Milliyet

Cinsel İstismara Müebbet Sinyali 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, çocuğa yönelik istismar suçlarında faile verilen cezalarda ciddi artış olacağının sinyalini verdi. Kaya, CNN Türk canlı yayınında, Adana'daki cinsel istismar olayının ardından yapılan çalışmalarla ilgili soruları yanıtlarken, "Bu, bir istismar değil, bir vahşet. İnsanın aklının bile almadığı boyutta bir vahşet" diye konuştu.
Vatan

Harekatın İlk Ayağı Tamam 
Zeytin Dalı Harekatı'nın 37. gününde 8 köy teröristlerden temizlendi. Racu-Bülbül hattı birleşti. Kilis ve Hatay hattından gelen birlikler temas kurdu ve Afrin çevresinde hilal oluştu. TSK ve ÖSO, sabaha karşı başlayan operasyonlarda Afrin'in kuzeybatısındaki Racu beldesinde Şeyh Muhammedli, Dudu, Semalık, Velikli, Kavanda köylerini teröristlerden temizledi. Operasyonun birinci ayağı dün itibarıyla tamamlanmış oldu.
Vatan

DÜNYA  
Çin'de 'İki Dönem Şartı Kalksın' Önerisi 
Çin Komünist Partisi (ÇKP), ülkedeki devlet başkanlığı için üst sınır olan iki dönem şartının kaldırılması teklifinde bulundu. Şinhua ajansının haberine göre, Çin Devlet Başkanlığı ve Başkan Yardımcılığı görevi için anayasadaki iki dönemlik üst sınırın kaldırılmasını öngören yasa tasarısı parlamentoya sunulacak. ÇKP Merkez Komitesi tarafından hazırlanan taslak, "ülkede devlet başkanı ve devlet başkan yardımcısı iki dönemden fazla görev yapamaz" ifadesinin kaldırılmasını öngörüyor.
Hürriyet

Bu Kez De Kızılhaç! 
Geçtiğimiz günlerde yardım kuruluşu Oxfam'da çalışan bazı kişilerin, Haiti'de depremzedelerle cinsel ilişkiye girdiğinin ortaya çıkmasının ardından benzer bir olayın da, Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nde (ICRC) yaşandığı ve bu nedenle üç yılda 21 personelin işten atıldığı yahut istifa etmek zorunda kaldığını bildirildi. ICRC Genel Direktörü Yves Daccord, kuruluşun resmi sitesinde yaptığı açıklamada, ekibinden para karşılığı ilişkiye girmek gibi cinsel istismar konusundaki verileri taramalarını istediğini belirterek, bu kapsamda 2015'ten bu yana işledikleri cinsel suçlar nedeniyle 21 ICRC çalışanının işten kovulduğunu veya iç soruşturma esnasında istifa ettiğini tespit ettiklerini itiraf etti.
Milliyet

Silah Karşıtı Tepkiler Büyüyor 
Florida'daki lise katliamı sonrasında Ulusal Tüfek Derneği (NRA) ile bağlantılı şirketlere yönelik tüketici boykotunun sonuç vermeye başladığı, etkisinin giderek artmaya başladığı belirtilirken, pek çok şirketin NRA ile ilişkilerini kesmeye başladığı haber veriliyor. ABD'nin Florida eyaletinde 14 Şubat'ta 17 kişinin hayatını kaybettiği lise katliamının ardından öğrencilerin silah lobisi ve lobiden bağış alıp lobinin çıkarlarını koruyan siyasilere karşı toplu tepkileri sonuçlarını vermeye de başladı.
Milliyet

Barış Kentinde Barış İçin Dua 
25 yıldan beri edilen ve bir gelenek haline gelen barış duası, 1992 yılında ilk kez Katolik bir papaz ile birlikte dönemin yabancılar meclisi tarafından organize edilmişti. Zamanla genişleyerek, aralarında Baptisler, M, Aleviler, Yahudiler, Hindular ve son olarak günümüzde İran'da yasaklanan Bahaileri de alarak geniş tabanlı bir ayin haline getirildi ve ayinde toplamda altı din temsil ediliyor. Almanya'nın 110 bin nüfuslu ve 120 değişik milletin bir arada yaşadığı Remscheid kentinde, farklı dinlerin temsilcileri bir araya geldi 'dinler arası barış' duası edildi.
Vatan

EKONOMİ  
Dolar: 3,7875-3,7915
Euro: Euro 4,6540-4,6569
Sterlin: 5,2919-5,2957
Gram Altın: 161,6266-161,8083

TÜRSAB'da Yeni Dönem 
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nin (TÜRSAB), 23'üncü genel kurul seçimleri 2-3 Aralık 2017'de yapılacaktı. Seçimlere sayılı günler kala 18 yıldır başkanlık koltuğunda oturan Başaran Ulusoy, başkanlık adaylığından çekildiğini duyurmuştu. Ardından yapılan açıklamada 'güvenlik' gerekçesiyle genel kurulun da 24-25 Şubat'a ertelendiği belirtilmişti. Seçimler dün yapıldı. Seçimde Firuz Bağlıkaya, Emin Çakmak ve Başaran Ulusoy'un aday gösterdiği Çetin Gürcün olmak üzere üç aday yarıştı. 3 bin 642 acente temsilcisinin katıldığı oylamada Firuz Bağlıkaya 2200 oy alarak Türk turizminin en büyük kurumu olan TÜRSAB'ın yeni başkanı oldu. Çetin Gürcün 1057 ve Emin Çakmak 357 oyda kaldı. 28 oy ise geçersiz sayıldı.
Posta

Şehit Yakınlarına Faizsiz Konut 
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, Gaziantep'te sadece şehit aileleri ve gaziler için yaptırılan Mavikent Konutları'nı gezerek, incelemelerde bulundu. Sıfır faizli projeyi Şahinbey Belediyesi işbirliğiyle hayata geçirdiklerini söyleyen Turan, "İnşallah bu yaz teslim edeceğiz. Sosyal alanları olan bir proje. Çok uygun koşullarda 643 hane var. Taksitler 240 ay sürecek" dedi. Projenin Gaziantep genelinde yaşayan şehit aileleri, gaziler ve yakınları için yapıldığını ifade eden Ergün Turan "Diyelim ki konut hakkını eşi kullanmış, annesi babası kullanmamış, onları da çok cazip koşullarla konut sahibi yapıyoruz" diye konuştu.
Posta

Yerli Pil İçin 4.5 Milyar Dolar 
'Türkiye'nin otomobili'ni yapacak 5 babayiğit arasında yer alan Zorlu Holding, Çinli GSR Capital ile pil teknolojisi konusunda Türkiye'yi küresel pazarlarda öne çıkaracak, stratejik bir ön anlaşmaya imza attı. GSR Capital ile yapılan iki farklı ortaklık çerçevesinde, 2023 yılına kadar toplam 4.5 milyar dolarlık yatırım yapılacak. Zorlu Holding CEO'su Ömer Yüngül "Yapılan bu ortaklık anlaşması çerçevesinde gerçekleştirilecek yatırımlarla uzun vadede Türkiye ekonomisine 6 milyar dolar tutarında yüksek katma değerli ihracat geliri ve 4 bin kişiye de istihdam sağlanacak" dedi.
Hürriyet

Alacak Sigortası 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, hükümetin Kredi Garanti Fonu (KGF) desteğinin ardından, KOBİ'leri alacaklarını tahsil edememe riskine karşı korumak için çalışma başlattıklarını belirterek, "Bu kapsamda Hazine olarak, KOBİ'ler için bankacılık sisteminde teminat olarak kullanılabilecek ve krediye ulaşmayı kolaylaştıracak alacak sigortasını yaygınlaştıracağız" dedi. Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, KOBİ'ler için alacak yönetiminin hayati önem taşıdığını belirtti.
Hürriyet

İthalatta Verimlilik Denetimi 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, gelecek aydan itibaren ithal led ampuller, elektrik motorları, klimalar, soğutucular, televizyonlar, fırınlar ile çamaşır ve bulaşık makinelerinde enerji verimliliği testleri yapmaya başlanacağını belirterek, "Elektrikli cihazlarda enerji verimliliğinin artırılmasıyla elektrik tasarrufu sağlanacak" dedi. Zeybekci, AA muhabirine, Ekonomi Bakanlığı'nca yürütülen sıkı ithalat denetimi politikası çerçevesinde, geçen yıl temmuz ayından itibaren ithalatta ürün güvenliği denetimine tabi tüketici ürünlerinde belge ve işaret kontrolüne ek olarak laboratuvar testlerinin de yapıldığı bilgisini verdi.
Milliyet

800 Milyon Dolar'a Yeni Alüminyum Tesisi Kuruyor 
Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, otomotiv yan sanayisinde yeni bir yatırımları olabileceğini belirterek, "Bir marka yeni bir model üretecek. Üretim yapılacak fabrikanın yanına bir yer kurulacak. Birkaç ülkede de aynı model üretilecek. Bunlar muhtemelen Brezilya ve Çin olacak. Assan Hanil, aynı zamanda o ülkelerde de yatırım yapacak" dedi. "Holding olarak geleni yatırıma ayırıyoruz" diyen Kibar, 2017'de 240 milyon liralık ambalaj, 60 milyon euroluk alüminyum, 28 milyon liralık gıda yatırımı yaptıklarını söyledi.
Vatan

SPOR  
Rodrigues 20 Milyon 
Garry Rodrigues, son maçlardaki performansıyla Avrupa'nın dev takımlarının radarına girdi. Fatih Terim'in gelmesiyle çıkışa geçen 27 yaşındaki kanat oyuncusu için Newcastle United, Sevilla, Lyon ve Fiorentina menajerler aracılığıyla nabız yokladı. Son 7 maçta 4 gol atıp, 6 asist yapan Yeşil Burun Adaları pasaportlu Rodrigues için Galatasaray fiyatı belirledi: 20 milyon euro.
Posta

Q7 İşi Bitirdi 
Hafta içi Bayern Münih'ten 5 gol yiyen Beşiktaş acısını Fener'den çıkardı, ezeli rakibini 3 golle devirip puanları eşitledi, ikili averajda öne geçti. Müthiş oynayan Quaresma (Q7) 2 gol attı, diğer gol Vida'dan geldi. Fener'in tek sayısını Fernandao attı. 3-1. Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, Fenerbahçe zaferinin ardından iddialı konuştu. Güneş, "Türkiye'nin en iyi takımı olduğumuzu göstermek istiyorduk. Başardık, herkes gördü" dedi.
Posta

Antalya'da Rus Damgası 
Antalya Bisiklet Turu, dün düzenlenen Side-Lara etabıyla sona erdi. 146 kilometrelik dördüncü ve son parkurda İtalyan sporcu Matteo Moschetti, 3.09.03'lük zamanıyla mücadeleyi ilk sırada tamamladı. Uluslararası Bisiklet Birliği'nin takviminde yer alan 2.2 kategorisindeki organizasyonda Marathon Tula takımından Rus sporcu Artem Ovechkin, genel klasmanda birinciliği elde etti. Oveckhin, Magenta renkli mayoyu ülkesine götürmeye hak kazanırken, ikinciliği Konya Torku Şekersporlu Cristian Raielanu aldı. Üçüncülükse Awet Habtom'un oldu.
Milliyet

Başakşehir Liderlik İçin Sahada 
Süper Lig'de haftanın kapanış maçında Medipol Başakşehir, G.Birliği'ni konuk ediyor. 3. İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadı'nda Ümit Öztürk'ün yöneteceği mücadele 20.00'de başlayacak. Liderliği maç fazlası olan G.Saray'a bırakan Başakşehir, 3 puan alıp bu haftayı lider bitirmek için sahaya çıkacak. Son 9 maçını kaybetmeyen ve 25 puan toplayan başkent ekibi ise bu hafta da kazanıp küme düşme hattından daha da uzaklaşmak amacında.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme