27 Şubat 2018 Salı

27.02.2018 Genel Gündem27.02.2018
TÜRKİYE 
Yeni Tüzük Hazır 
CHP'nin Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek'in başkanlığında devam eden tüzük değişikliği taslağı tamamlandı. İl, ilçe örgütleri, milletvekilleri ve çeşitli çevrelerin önerilerinin alındığı taslak 2 ve 4 Mart'ta genel merkezde düzenlenecek toplantılarda masaya yatırılacak. 142 sayfadan 93 sayfaya düşürülen taslakta parti üyeliği için 'üye' ve 'destekçi üye' tanımı getirildi. "Parti çalışmalarına aktif olarak katılan ve düzenli aidat ödeyen partiliye 'üye', partiye sadece gönül bağı ile bağlı olup destek vermek isteyen partiliye 'destekçi üye' denir" denildi.
Hürriyet


Müslim'e İkinci Yakalama Kararı 
Türkiye'nin, suçluların iadesi Avrupa sözleşmesi uyarınca Çekya'dan iadesini istediği terör örgütü PKK'nın Suriye'deki kolu PYD'nin eski eş başkanı Salih Müslim, bugün duruşmaya çıkacak. Türkiye'nin Prag Büyükelçisi Ahmet Necati Bigalı, "Mahkeme yarın (bugün) iade ya da hiç düşünmek istemediğimiz serbest bırakılma kararını verecek" dedi.
Milliyet

Düze Çıkana Kadar Desteğimiz Sürecek 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 18 Mart'taki kurultay öncesinde topladığı son Merkez Yönetim Kurulu(MYK) toplantısında, "adayım, 50. yılı kutlamak istiyorum" dedi. 15 Temmuz sonrasındaki gelişmeler ve ittifakın neden zorunlu hale geldiğini anlatan Bahçeli, "Türkiye'nin beka sorunu devam ettiği ve Ak Parti milli duruşunu sürdürdüğü müddetçe" destek vermeye devam edeceklerini kaydetti. Bahçeli, MYK üyelerine televizyondaki bir reklamı anımsatarak espriyle, "görüyorsunuz, konuşmaya gerek yok" ifadelerini kullanarak veda etti.
Milliyet

Ve 'Afrin Hilal'i Tamamlandı! 
Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, Türkiye sınırı ve bölgede güvenlik ile istikrarın sağlanması, bölge halkının teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarılması amacıyla Suriye'nin kuzeybatısında bulunan Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYDYPG'li ve DEAŞ'lı teröristlere yönelik 20 Ocak'ta 'Zeytin Dalı Harekâtı'nı başlattı. 72 savaş uçağının terör hedeşerine yönelik bombardımanı ile başlayan ve 38'inci gününe giren harekat, hava ve kara operasyonları ile devam ediyor.
Vatan

'Türkiye'yi Troller İdare Etmeyecek!' 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir, Moritanya, Senegal ve Mali ziyaretleri öncesi dün Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. Mali ve Moritanya'ya Türkiye'den ilk kez cumhurbaşkanlığı seviyesinde ziyaret gerçekleştirildiğini belirten Erdoğan, "FETÖ terör örgütünün en çok istismar ettiği ülkelerin Afrika'da bulunduğunu görüyoruz. Aynı şekilde örgütün kanlı ve karanlık yüzünü ilk keşfeden, örgütün tasfiyesine dair adım atan ülkeler de Afrika kıtasındadır. Çabalarımız sayesinde birçok ülke örgütle iltisaklı okulları kapattı ve Maarif Vakfımıza devretti" dedi.
Vatan

DÜNYA 
Saatli Ateşkes! 
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden (BMGK) çıkan 30 günlük ateşkes kararının ardından, Suriye'de hava saldırıları devam etse de, sivil kayıplarını önlemek adına adım atılmaya başlandı. Rejim güçlerinin Doğu Guta'ya yönelik hava saldırıları önceki gün de devam etti, ancak bombardımanın şiddetinin azaldığı ifade ediliyor. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Doğu Guta'da "insani mola" talimatı verdiğini belirterek, "Söz konusu talimat doğrultusunda sivil kayıpların yaşanmaması için yarından itibaren (bugün) Doğu Guta'da her gün saat 09.00 - 14.00 arasında insani mola verilecek" dedi. Şoygu ayrıca sivillerin bölgeyi terk etmesi için insani koridor oluşturulacağını da açıkladı.
Milliyet

Cumhurbaşkanlığı Teklifi! 
İtalya'da muhalefetteki Forza Italia partisinin lideri ve eski Başbakan Silvio Berlusconi, iktidara geldiği takdirde, ülkede "cumhurbaşkanını halkın seçmesi için referanduma gidilmesi yönünde çalışacağını" belirterek, "Biz İtalyanların bizzat oy vererek, cumhurbaşkanını kendimiz seçmemizin zamanı geldi" dedi. Berlusconi ayrıca, gelecek pazar günü yapılacak seçimlere ilişkin olarak da, "Anketlere göre, yüzde 40 oy oranını aşmış durumdayız. Ama bu bizim için yeterli değil. Az bir çoğunlukla iktidara gelmekle güçlü bir çoğunluk elde edip gelmek arasında büyük fark var" diye konuştu.
Milliyet

Kıyamet Kilisesi 1 Gün Kapatıldı 
Kudüs'teki Kıyamet Kilisesi, İsrail'e bağlı Kudüs Belediyesinin, kentteki kilise ve bu kiliselere ait gayrimenkulleri vergiye bağlama planına tepki amacıyla kapatıldı. Patrikler ve Kudüs kiliseleri başkanları düzenledikleri basın toplantısında, Kudüs Belediyesi'nin söz konusu adımına tepki amacıyla Kıyamet Kilisesi'nin kapatıldığını duyurdu. Kudüs Patriği III. Theophilos, kiliseleri vergiye bağlamanın, kiliselerle ilgili uluslararası yükümlülükler ve anlaşmaların ihlali olduğunu ve bu adımların, Kudüs'teki Hristiyan varlığını zayıflatma çabası olduğunu belirtti.
Vatan

EKONOMİ  
Dolar: 3,7857-3,7877
Euro: Euro 4,6632-4,6661
Sterlin: 5,2866-5,2904
Gram Altın: 162,1015-162,2746

İlaç Gibi Yatırım 
Otomotiv, enerji ve imalat sanayindeki faaliyetleriyle Türkiye'yi üs seçen Japonlar, ilaç üretiminde de stratejik adımlar atıyor. Japonya'nın en büyük ilaç firmalarından Astellas bunlardan biri. Firma, yüksek teknolojili ürünlerinden birini (üroloji ürünü ve tablet), Santa Farma ile Gebze'de üretecek. Türkiye'deki 10'uncu yıl nedeniyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Astellas Türkiye Genel Müdürü Mark Dekker, "Çok iyi ve çok profesyonel bir ekip kurduk. Türkiye'de faaliyetlerimizi sürdürme konusunda kararlıyız" dedi. Astellas EMEA Bölgesi Başkanı Yukio Matsui da "Ekonomik büyümesi, nüfusunun artıyor olması ve ilaç bedelini karşılayacak hasta sayısının artması Türkiye'yi cazip kılıyor" diye konuştu.
Posta

'Kalıcı Büyüme İçin Düşük Enflasyon Şart' 
Dünya ekonomisi geçen yıl büyüme dönemine girdi. Bu olumlu gelişme Türkiye ekonomisine de yansıdı. Özellikle KGF gibi teşviklerin de etkisi ile 2017'nin üçüncü üç ayında yüzde 11.1'lik büyümeye ulaşıldı ve dünya rekoru kırıldı. 2018'in de olumlu geçeceğini belirten Sabancı Holding Başkanı Güler Sabancı, ekonominin yüzde 5'in üzerinde büyüyeceğini söyledi. İstanbul'daki Sabancı Holding binasında dün düzenlenen 'Yıllık Paylaşım Toplantısı'nda konuşan Güler Sabancı, şunları söyledi: "Büyümedeki olumlu gelişmeye rağmen 2017, enflasyon ve faizde artış gördüğümüz bir yıldı. Bu konularda gerekli önlemlerin alınmasını, ekonomik istikrarın sağlanması ve büyümenin düşük enflasyonda, kalıcı olması bakımından çok önemsiyoruz."
Posta

Yabancı Sermayede Son 5 Yılın Zirvesi 
Türkiye'de yeni kurulan yabancı sermayeli şirket sayısı, 2017'de bir önceki yıla göre yüzde 6.3 artarak 5 bin 930'a çıktı ve böylece son 5 yılın en yüksek seviyesine ulaşıldı. 2013'te 3 bin 764, 2014'te 4 bin 681, 2015'te 5 bin 577, 2016'da 5 bin 578 olan yeni kurulan uluslararası sermayeli şirket sayısı, böylece son 5 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Geçen yıl kurulan şirketlerde 3 bin 671 firmayla yine Yakın ve Ortadoğu ülkeleri öne çıktı. Bu bölgeyi, 897 şirketle AB ülkeleri izlerken, AB ülkelerinden Türkiye'de en fazla şirket kuran ise 287 ile Almanya oldu.
Milliyet

Borç Yerine Ortak Alın 
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, halka arzların doğru bir strateji olduğunu belirterek, "Firmalarımız borç yerine ortak almalı" çağrısı yaptı. Şimşek, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Halka arz çok doğru bir strateji... Firmalarımız borç yerine ortak almalı, çok daha büyük oranda halka açılmalı. Büyümenin finansmanı çok daha sağlıklı olur. Sermaye artışını teşvik edici bir vergi politikamız var" diye konuştu.
Vatan

SPOR 
Aslan Avantaj Arıyor 
Şampiyonluğun en büyük adaylarından biri olan Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası yarı final ilk maçında Akhisar'ın konuğu oluyor. Hedef, 17 Nisan Salı günü oynanacak rövanş için avantajlı bir skorla İstanbul'a dönmek. Kupayı da lig şampiyonluğu kadar çok isteyen Fatih Terim sahaya as oyuncuların ağırlıklı olduğu bir kadro sürmeyi planlıyor. Terim, "Bu maçın rövanşı şampiyonluk yarışının iyice kızıştığı nisan ayında oynanacak. Bu nedenle deplasmanda iyi bir skorla, avantajlı dönmeliyiz" dedi.
Posta

Başakşehir Tekledi 
Süper Lig'de liderlik koltuğu bir kez daha el değiştirdi. Medipol Başakşehir 23. haftaya lider girmişti. Cuma günü haftanın açılış maçında Bursa'yı 5-0'la geçen Galatasaray averajla koltuğu kapmıştı. Beşiktaş'ın da Fenerbahçe'yi 3-1'le geçtiği haftada, gözler Medipol Başakşehir'in Gençlerbirliği ile oynayacağı karşılaşmaya çevrilmişti. Sahasında Gençlerbirliği'ni konuk eden Başakşehir, 1-1'lik sonucun ardından iki puan bıraktı. Galatasaray averajla liderliğini sürdürdü, Beşiktaş ve Fenerbahçe ile puan farkı 3'e düştü.
Posta

UEFA'dan Dev Kararlar 
42. UEFA Kongresi, UEFA'ya üye ülke federasyonların katılımı ile dün Slovakya'nın Bratislava kentinde yapıldı. Türkiye Futbol Federasyonu'nu 1. Başkanvekili ve UEFA Yönetim Kurulu üyesi Servet Yardımcı, Yönetim Kurulu üyesi Alaattin Aykaç ile Genel Sekreter Kadir Kardaş temsil etti. UEFA Başkanı Alexander Ceferin ise futbol dünyasını yakından ilgilendiren konulara değindi. Alınacak bazı kararlar hakkında bilgiler veren Ceferin, 4. oyuncu değişikliği ve VAR sisteminin Şampiyonlar Ligi'nde kaldırılmasına kadar önemli yenilikleri anlattı.
Milliyet

Devler Yıkıldı 
A Milli Basketbol Takımımız, Dünya Kupası Elemeleri B Grubu 4. maçında Letonya'da kaybetti: 79-70. 47 sayıya izin verdiği 2. 20 dakikanın neticesinde 2. mağlubiyetini almış oldu.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme