1 Mart 2018 Perşembe

01.03.2018 Genel Gündem01.03.2018

GÜNDEM

Moritanya'da Erdoğan Bayramı 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak "CAN" ile dün TSİ 17.50'de Cezayir'den Moritanya'nın başkenti Novakşot'a geldi. Erdoğan, Havalimanı'nda Moritanya Cumhurbaşkanı Muhammed Veled Abdulaziz tarafından resmi törenle karşılandı. Erdoğan'ı karşılamaya gelenler arasında Moritanya Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri ve Bakan Şeyh Sidya Şeyh Muhammed, Dışişleri ve Yardımlaşma Bakanı Isliko Velid Ahmed İzid Bih, Petrol ve Enerji Bakanı Muhammed Velid Abdülfettah, Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Ennahe Bint Miknas, Tarım Bakanı Lemine Bint Alkatab Velid Umem, Cumhurbaşkanı Özel Kalem Müdürü Ahmed Velid Bahiye, Büyükelçi Muhammed Ahmed Velid, Cumhurbaşkanlığı Yetkilisi Muhammed Velid Ettalib, Cumhurbaşkanlığı Danışmanları Teyam Cembar ve Abdülfettah Muhammed Alemane de hazır bulundu.
Vatan


"Çekya Teröre Destek Verdi" 
Cumhurbaşkanı Erdoğan 4 ülkeyi kapsayan Afrika ziyaretinin birinci durağı Cezayir'de POSTA Gazetesi Ankara Temsilcisi Hakan Çelik'in de arasında bulunduğu gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Afrin harekatından Amerika ile ilişkilere, 28 Şubat'tan seçim ittifaklarına kadar birçok konuda önemli açıklamalar yaptı. "Bu bize batıyı, dünyayı gösteriyor. Çekya, Avrupa Birliği (AB) üyesi. Peki PKK şu anda AB'de terör örgütü olarak kabul ediliyor mu? Ediliyor. PYD/YPG'nin terör örgütüyle iltisaklı olduğunu biz belgeleyip ispat ettik mi? Ettik. Buna rağmen terörist başını serbest bıraktılar. Peki neden aldınız, neden bıraktınız? 24 saat içinde ne değişti? Serbest bırakma kararı, Çekya'yı teröre destek veren bir ülke konumuna düşürmüştür. Bunun başka bir izahı olamaz, bize bunu anlatamazlar."
Posta

Çocuk İstismarına Müebbet Hapis 
Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, çocuklara karşı cinsel istismar suçuna ilişkin herkesin beklediği tasarının ayrıntılarını ilk kez açıkladı. Akdağ, "Böyle bir fiili işlemiş, sonra da yavrumuzun hayatına kıymış birisi için müebbet, ağırlaştırılmış müebbet düşünüyoruz" dedi. Buna göre çocuğa karşı nitelikli cinsel istismar suçunu işleyenlere müebbet hapis cezası verilecek. Nitelikli cinsel istismar suçu sonucunda ölüm meydana gelmiş ise, bunun cezası ağırlaştırılmış müebbet hapis olacak. Akdağ'ın açıklamalarına göre farmakolojik kastrasyon cezaevindeyken uygulanmayacak. Cezaevinden tahliye olanlara aynı fiili tekrarlama riskleri uyarınca tedbir amaçlı cinsel isteğin baskılanması kapsamında kastrasyon uygulanacak. Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'na konuşan Akdağ, gündeme ilişkin soruları yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.
Milliyet

DÜNYA 
Alman Ordusu Acınacak Halde 
Otuzu aşkın gazetenin oluşturduğu Alman Yazı İşleri Ağı'na (Redaktions- Netzwerk Deutschland) ulaşan ve bugün Federal Meclis Savunma Komisyonu'nda tartışılması beklenen Savunma Bakanlığı raporu Alman ordusundaki teçhizat eksikliğinin boyutlarını ortaya koyuyor. Raporda Alman Ordusu'nda bulunan birçok ağır silah sisteminin kullanılabilir durumda olmadığı belirtiliyor. Rapora göre, Geçen yıl yapılan incelemelerde NH90 tipi 58 nakliye helikopterinden sadece 13'ünün kullanılabilecek durumda olduğu ortaya çıktı. Helikopterler Alman Ordusu'nun Afganistan ve Mali'deki misyonlarında kullanılıyor.
Vatan

'Güvenilmez Adam' 
Beyaz Saray'da Trump'ın başdanışmanı sıfatıyla görev yapan, hatta ABD Başkanı'nın İsrail-Filistin barış planını bile emanet edecek kadar güvendiği damadı Jared Kushner, bundan sonra hassas bilgilere erişim konusunda bazı kısıtlamalara tabi olacak. Kushner geçici bir güvenlik soruşturmasından geçmiş durumda olan birkaç Beyaz Saray çalışanından biri. Politico dergisinin yayınladığı bir habere göre Ust düzey güvenlik soruşturmasından geçmemiş olduğu için Kushner'in gizli bilgilere erişim hakkı kısıtlandı. Kushner'in Cin ve İsrail yönetimleri tarafından manipule edilebileceğine dair bir sonuca da ulaşıldığı iddia edildi.
Vatan

Gani'den Taliban Açılımı 
Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, ülkede 16 yıldan uzun süredir devam eden çatışmaları sonlandırmak amacıyla Taliban'ı "meşru bir siyasal örgüt" olarak tanıyarak barış görüşmeleri için önkoşulsuz masaya oturmayı teklif etti. Çatışmaların sona ermesini sağlayacak ortamı oluşturmak üzere "2. Kâbil Süreci" adıyla düzenlenen, 25 ülkeden temsilcilerin katıldığı uluslararası konferansın açılışında konuşan Gani, örgütün önceki gün ABD'ye yaptığı, "ülkedeki çatışmaya barışcıl çözüm bulma amacıyla doğrudan konuşma" çağrısının ardından müzakerelere ilişkin Afgan hükümetinin pozisyonuna değindi.
Cumhuriyet


10 Yıl Hapis 
1979'daki İslam devriminden beri şeriatla yönetilen İran'da, Vida Mohaved (31) adlı kadın Aralık 2017'de başörtüsünü çıkarıp bir sopanın ucuna bağlayarak tek kişilik bir protesto düzenlemişti. Başörtüsü takma zorunluluğuna karşı bu haykırış İranlı kadınlar arasında büyük yankı bulmuştu. Gösterilerin ülke çapına yayılmasının ardından yalnızca başkent Tahran'da 35 kadın gözaltına alınmıştı. İran'da 13 yaşından büyük kadınların tepeden tırnağa örtünmesini zorunlu kılan yasayı delmenin cezası 2 ay hapis ve genellikle para cezasına çevriliyor. Ancak protestolarla ilgili yargı sürecini takip eden Uluslararası Af Örgütü; eylemlere katılan kadınların 'fuhuşa teşvik' ile de suçlandığını ve haklarında 10 yıl hapis cezası istendiğini duyurdu. Af Örgütü ayrıca, gözaltındaki kadınlara işkence yapıldığını dile getirdi.
Posta

EKONOMİ 
Dolar: 3, 8008-3, 8032
Euro: 4, 8032-4, 6393
Sterlin: 5, 6393-5, 6395       
Gram Altın: 160, 6395-160,7810

Avrupalı Geri Döndü 
Türk turizmi yeni yıla hızlı başladı. Geçen yıl yaralarını saran turizm sektörü, 2018'de de umut verdi. Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı Ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38.5 artışla 1 milyon 461 bine ulaştı. 2017'de düşüş gösteren Avrupalı turist sayısında toparlanma dikkati çekti. Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda, İspanya'dan gelen turist sayısında çift haneli artışlar görüldü. Norveç ve Estonya dışında 28 ülkeli Avrupa Birliği'nden (AB) ziyaret edenlerin sayısı artıya geçti. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'ye Ocak'ta en çok ziyaretçi gönderen ülke 154 bin 296 kişiyle İran oldu. İran'ı 150 bin 849 kişiyle Gürcistan, 119 bin 296 kişiyle Bulgaristan, 86 bin 875 ziyaretçi ile Almanya takip etti. Rus turist akını Ocak'ta da sürdü. Rus turist sayısı Ocak'ta yüzde 70.3 artışla 63 bin 344 olarak gerçekleşti. Rusya en çok ziyaretçi gönderen ülkeler arasında 5'inci sırada yer aldı.
Vatan


Dış Ticaret Açığı Ocak'ta İkiye Katlandı 
Türkiye'nin ihracatı Ocak'ta yüzde 10.7 artarak 12 milyar 457 milyon dolar, ithalatı yüzde 38 artışla 21 milyar 524 milyon dolar oldu. Dış ticaret açığı, yeni yılın ilk ayında yüzde 108.8 artış kaydederek 9 milyar 67 milyon dolara çıktı. TÜİK ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre, ihracatın ithalatı karşılama oranı Ocak 2017'de yüzde 72.1 iken, bu yılın aynı döneminde yüzde 57.9'a düştü. Avrupa Birliği'ne yapılan ihracat, 2017'nin aynı ayına göre yüzde 23,1 artarak 6 milyar 514 milyon dolar olarak gerçekleşti. AB'nin ihracattaki payı yüzde 47'den yüzde 52.3'e yükseldi. Almanya'ya yapılan ihracat Ocak'ta 1.3 milyar dolar olurken, bu ülkeyi sırasıyla 747 milyon dolar ile İngiltere, 742 milyon dolar ile İtalya takip etti.
Vatan

Turist Sayısı Arttı 
Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı ocakta yüzde 38.48 artışla 1.46 milyon kişi oldu. Güvenlik endişelerinin etkisiyle geçen yıl ocakta önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9.81 azalışla 1 milyon 60 bin kişi olmuştu. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre Rus turist sayısı ocakta yüzde 70.3 artışla 68 bin 344 kişi olurken, Rusya en çok ziyaretçi gönderen ülkeler arasında beşinci sırada yer aldı. Söz konusu ayda Türkiye'ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında İran yüzde 10.56 pay ve 154 bin 296 kişiyle ilk sırada yer alırken, bu ülkeyi yüzde 10.32 artış ve 150 bin 849 kişiyle Gürcistan izledi. Almanya 86 bin 875 ziyaretçi ile dördüncü sırada yer aldı. Buradan gelen ziyaretçi sayısı yüzde 10.32 artış gösterdi.
Cumhuriyet

Vergi Dairesine Gitmek Yok 
Vergi dairesi ile ilgili tüm işlemler artık internet ortamından yapılabilecek. Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Yıl sonuna kadar tüm işlemleri A'dan Z'ye eksiksiz olarak 'İnteraktif Vergi Dairesi' ortamına taşıyoruz. İster dilekçe, ister sicil sorgulama, ister beyanname olsun vergi dairesine gitmeden bütün başvurular elektronik ortamda yapılabilecek" dedi. Uyumlu olan mükellefe yüzde 5 indirim getirdiklerini hatırlatan Naci Ağbal "İyi gününde vergisini beyan eden mükellefimiz zor duruma düşmüşse devlet olarak biz elimizi uzatacağız. Mükellefin mali durumuna bakacağız. 5 yıla kadar vergi borcunu taksitlendirme imkanı getirdik. Yeniden yapılandırma kanununa vatandaşımız çok ciddi uyum gösterdi" sözlerinde bulundu.
Posta

Yerli Otomobile Babayiğit Ceo 
Yerli otomobil için ortak girişim grubu oluşturan Türkiye, çalışmanın küresel ölçekte başarılı olabilmesi için uluslararası CEO transfer ediyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, uluslararası dev bir otomotiv firmasında yönetici olarak çalışan isimle kurulan temasın olumlu seyrettiğini, ancak sözkonusu ismin zarar görmemesi için şimdilik açıklanmadığını kaydetti. Özlü, TBMM'deki sohbetinde yerli otomobile ilişkin olarak, 'CEO seçimi' aşamasında olduklarını kaydetti. Proje müdürü atadıklarını dile getiren Özlü, "Şu anda CEO seçiyoruz. Bir araştırma yaptık küresel ölçekte başarılı olabilecek bir CEO seçiyoruz. Süreç işliyor. CEO Türk olacak. Uluslararası otomotiv piyasasında uluslararası bir başarı elde etmiş olacak. Bir görev almış olacak ona bakacağız. Ve öyle bir aday bulduk.
Milliyet

POLİTİKA
O Kadrolar Şimdi İktidarda! 
AK Parti Genel Merkezi'nde "28 Şubat Darbesi: İnsan Haklarına Balans Ayarı" etkinliği düzenlendi. Dönemin başbakanı Necmettin Erbakan'ı anarak konuşmasına başlayan Başbakan Binali Yıldırım şunları söyledi: O inançların, hayat tarzının ağır bir baskı altında olduğu dönemlerde siyaset yaptı. Türkiye üzerinde egemen güçlerin ağır bir vesayeti vardı. Siyaset kurumu zayıflatılmış, itibar suikastına uğramıştı. Daima büyük düşündü vatandaşı da büyük düşünmeye çağırdı. Darbeciler, yaptıkları darbenin 'bin yıl devam edeceğini' söylediklerinde büyük bir bilgelikle, '28 Şubat günlerden bir gündür' dedi. Kimsenin canı yanmasın, burnu kanamasın diye kendine haksızlık yapanların dahi hukukuna sahip çıktı. Erbakan hoca farklı bir siyasi anlayışıyla yola çıktığında çok ağır eleştirilere maruz kaldı. O sabırla, metanetle yürüyüşünü, duruşunu bozmadan davasını ömür boyunca anlattı. Onun hayalini bugün Türkiye, AK Parti gerçekleştirdi.
Vatan

Cumhur İttifakı Değil Milletvekili Hırsızlığı 
CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) dün yaptığı toplantıda 'Cumhur İttifakı' adı altında bir araya gelen AK Parti ve MHP'nin bu konuda Meclis'e sunduğu ittifak düzenlemesini ele aldı. Düzenlemenin Anayasa Mahkemesi'ne götürülmesinin gündemde olduğu öğrenildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan toplantı sonrası açıklamasında özetle şunları söyledi: Teklif, bir demokratik ittifak yolunu açan teklif değildir. Bu teklif siyaseti ve milleti kimliksizleştirme teklifidir. Tek adam rejimini tahkim etme teklifidir. Cesaretliyseniz gelin sıfır barajla seçime gidelim. Az oy alan partilerin baraj engeli ile uğraşmasını vicdanınız kabul ediyor mu? Küçük partileri büyük partilere kuyruk yapma teklifidir. Milletvekili hırsızlığı teklifidir. Oylarını artırmadan daha fazla milletvekilini nasıl çalarım hesabı yapılmış. Bu kalem oyunuyla milletvekili hırsızlığıdır. AK Parti'yi bu ittifaka yönlendiren yüzde 50 barajıdır. MHP yüzde 10 barajına, Ak Parti yüzde 50 barajına takılma korkusuyla siyaseti kimliksizleştiren böyle bir proje ilan etmişlerdir. Dolayısıyla adına cumhur ittifakı da deseler bu plan cumhuru bölme planıdır, kamplara ayırma planıdır. Ama bu iki plan AK Parti ve onun ortaklarının, şeriklerinin sonunun geleceği plandır. Kurdukları tuzağa kendileri düşecekler.
Vatan

SPOR 
Eczacıbaşı Yolu Yarıladı 
Bayanlar Voleybol CEV Kupası çeyrek final rövanşında Eczacıbaşı VitrA deplasmanda 3-1 yendiği Yenisei Krasnoyarsk'ı dün de 1 saat 11 dakikada 3-0 mağlup ederek adını son 4 takım arasına yazdırdı. Burhan Felek Voleybol Salonu'nda oynanan mücadele tam bir Boskovic rüzgarı esti. Sırp yıldız ilk set yüzde 75'le hücum etti ve yanına 2 de blok ekleyerek 8 sayı üretti, turuncu- beyazlılar 25-20 ile 1-0 öne geçti. 21 yaşındaki pasör çaprazı 2. oyunda da 5'i direkt servisten olmak üzere tam 10 sayı buldu ve 25-11'le durum 2-0 oldu. Kazanılan bu setle birlikte temsilcimiz yarı final biletini de almış oldu. Formalite haline gelen son oyunda da Boskovic'e benchten gelen Beyza eşlik etti ve Eczacıbaşı müsabakaya 25- 18'le son noktayı koydu. BU sezon Avrupa'da 6'da 6 yapan Eczacıbaşı VitrA'da Boskovic 21 (5 ace, 4 blok) sayıyla şov yaparken Rus ekibinde ise Malykh 10 sayı buldu. Turuncu-beyazlıların rakibi bugün oynanacak Ssc Palmberg Schwerin-Pomi Casalmaggiore eşleşmesinin tur atlayan tarafı olacak.
Vatan

Şampiyon Olabilecek Güce Sahipiz 
Sezon başı Aykut Kocaman'ın bankosu olsa da haftalar ilerleyince aldığı süre azalan Mathieu Valbuena, içini F.Bahçe Dergisi'ne döktü. Takım olarak en büyük hedeflerinin şampiyonluk olduğunu belirten Fransız yıldız, verdiği röportajda şu ifadeleri kullandı: "Sezon başına oranla birlik ve beraberlik duygumuz arttı. Buna bağlı olarak maç kazanmaya başladık. Teleset Mobilya Akhisarspor maçıyla 15 maçlık bir seri yakalamıştık. Maç kazanmak, kuşkusuz gelişimimize de katkı sağlıyor. Kazandığımız maçlar, bizim vitaminimiz. Beşiktaş mağlubiyeti bizi etkilememeli. Hedefimiz belli. F.BAHÇE, son 3 sezonu şampiyon tamamlayamadı ve artık şampiyon olmaya ihtiyacı var. 4. yıldızı takabilmek de çok önemli bir hedef, bizim için. Hem kupa hem de lig şampiyonluğu olmak üzere iki farklı hedefimiz var. Sezon sonunda bu hedeflere ulaşmak istiyoruz ve şampiyon olabilecek güce sahibiz.
Vatan

G.Saray Geçmişine Sahip Çıkıyor 
G.Saray Müzesi'nin resmi açılışı dün gerçekleştirildi. Daha önce medya mensuplarına yönelik olarak yapılan açılışta genel bir tanıtım yapılırken bu kez Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, İstanbul Valisi Vasip Şahin, G.Saray Başkanı Mustafa Cengiz ve eski başkanlardan Dursun Özbek'in de katıldığı açılış dün yapılan tören ile gerçekleştirildi. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından bir konuşma yapan başkan Mustafa Cengiz, "Bu müzenin kurulmasında Ali Sami Yen'den bu yana bütün başkan ve yönetimlerin büyük emeği var. Hepsine teşekkür ediyorum" diye sözlerine başlarken sonrasında da şu ifadelerle devam etti: "ŞU anda bulunduğumuz tarih, G.Saray için geçmişine sahip çıkma, geleceğini yansıtma adına çok önemli bir an. Bu ana katılarak onur verdiğiniz için çok teşekkür ederim."
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme