2 Mart 2018 Cuma

02.03.2018 Genel Gündem02.03.2018 
GÜNDEM 
Kobi Müjdesi 
Başbakan Binali Yıldırım, daha fazla girişimcinin desteklerden yararlanabilmesi için KOBİ tanımının değiştirildiğini açıkladı. Artık net satış hasılatı veya cirosundan biri 125 milyon TL'nin altında olan ve yıllık çalışan sayısı 250'yi geçmeyen işletmeler KOBİ olarak tanımlanacak. Yıldırım, dün KOSGEB'in düzenlediği 5'inci KOBİ Girişimcilik Ödül Töreni'ne katıldı. KOSGEB'in yeni hizmet binasının açılışını da yapan Yıldırım şunları söyledi: Son dönemde üç ayrı destek programını uygulamaya koyduk. Biri KOBİGEL. 2049 işletmeye destek vereceğiz. Niye 2.049. Şunu 3 bin yapalım, olmaz mı? Biraz cömert olalım Sayın Bakanım. Bu program 524 milyon olmasın, 600 milyon olsun. Böylece 1 milyar 300 milyonluk bir yatırım hacmi oluşacak ve 5-6 bin vatandaşımıza iş, aş imkanı sağlanacak.
Milliyet 


Afrin Kırsalından Acı Haber: 8 Şehit 
Türk Silahlı Kuvvetleri'nce (TSK) Afrin'deki terör örgütlerine yönelik sürdürülen 'Zeytin Dalı Harekatı'nda, dün güvenlik güçleriyle teröristler arasında çatışma çıktı. Çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiği çakışmada 8 asker şehit oldu, 13 asker yaralandı. Genelkurmay Başkanlığı, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında dün Afrin'e icra edilen operasyonlarda 8 askerin şehit olduğunu, 13 askerin yaralandığını bildirdi. Genelkurmay Başkanlığı'ndan dün akşam saatlerinde yapılan ilk yazılı açıklamada "Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında, 01 Mart 2018 tarihinde Afrin'de icra edilen operasyonlar esnasında beş kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, yedi kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır" denildi. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra Genelkurmay'dan yapılan ikinci açıklamada, üç askerin daha şehit olduğunu, altı askerin de yaralandığı belirtildi.
Milliyet 

Tecavüz Ve Öldürmeye En Ağır Cezalar Geliyor 
BaşbakanYardımcısı Recep Akdağ, çocuk istismarının önlenmesine ilişkin kanun taslağını 10 gün içinde Meclis'e getireceklerini belirterek "Tecavüz ve öldürme vakalarında bütün partilerle hem fikiriz. Bunlara Türk hukuk sitemindeki en ağır cezaları verebileceğimizi yani bu hususta bir yasa değişikliği yapabileceğimizi umut ediyorum" dedi. Recep Akdağ, çocuk istismarının önlenmesine yönelik kendi başkanlığında kurulan komisyon çalışmaları hakkında TBMM'de MHP ve CHP Grup Başkanvekillerini bilgilendirdi. Çocuk istismarını önleme konusunda toplumsal bilincin oluştuğunu kaydeden Recep Akdağ, komisyonun özellikle cinsel istismarın önlenmesi amacını taşıdığını söyledi.
Vatan 

Dünya 
'Bu Füzeyi Kimse Durduramaz' 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 18 Mart başkanlık seçimlerine sayılı günler kala meclis ve halka hitaben Rus parlamentosunda yaptığı yıllık konuşmada Rusya açısından en büyük güvenlik tehdidinin ilhakçı planlar yapan ülkelerin tavırları değil, teknolojide geri kalmak olacağını söyledi. Rusya lideri konuşurken, arkasındaki ekrandan da yeni nesil kıtalararası balistik füze Sarmat'ın denemelerinden ilk görüntüler yansıtıldı. Rusya'nın 'Şeytan' adı verilen füzesinin yerini alacak olan Sarmat'ı tanıtan Putin, "200 ton ağırlındaki bu füze 16 bin kilometre menzilli ve ister Kuzey, ister Güney Kutbu üzerinden dünyanın herhangi yerindeki hedefi vurabilecek kapasiteye sahip. Akıllı savaş başlıklarıyla donatılan yeni füzemizi ne şimdiki ne de gelecekte icat edilecek hiçbir füze kalkanı durdurabilecek güçte olmayacak" ifadelerini kullandı.
Hürriyet 

Olan Sivillere Oluyor 
Suriye'de, özellikle de Şam yakınlarındaki Doğu Guta'da, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) aldığı 30 günlük ateşkes kararına rağmen şiddet devam ediyor. Bölgede rejim güçleri ile muhaliflerin karşılıklı saldırıları sürerken, Rusya'nın açıkladığı günlük 5 saatlik ateşkes molalarına da uyulmadığı belirtiliyor. Çatışmalar devam ederken, muhaliflerle rejimin destekçisi Rusya'nın sivil ölümlerinden ötürü karşılıklı suçlamaları da sürüyor. Muhalifler, rejimin dün de Doğu Guta'yı vurmaya devam ettiğini açıkladı. Hava saldırılarında toplam 8 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Buna karşın Rusya, muhaliflerin bölgeyi terk etmek isteyen sivillere ateş açtığını iddia etti. Rusya'nın, Suriye'deki tarafları uzlaştırma merkezi yetkililerinden Vladimir Zolotuhin, Doğu Guta'da bölgeyi terk etmek isteyen siviller ve muhalifler arasında arbede çıktığını, muhaliflerin 4 sivili vurarak öldürdüğünü söyledi. Rus yetkili ayrıca muhaliflerin saldırılarının da sürdüğünü ve rejim güçlerinin bu saldırılara yanıt verdiğini açıkladı. Zolotuhin, Doğu Guta'daki çok sayıda sivilin insan hakları örgütlerine başvurarak militanların kontrolündeki bölgelerden tahliye edilmeyi istediğini söyledi.
Milliyet 

Almanya'dan Siber Saldırı İtirafı 
Almanya'da hükümet birimlerine düzenlenen son siber saldırının baş şüphelisi olan Rus hacker grubu 'APT28'nin ne ölçüde bilgi çaldığı araştırılıyor. Federal İçişleri Bakanlığı tarafından teyit edilen saldırının yaklaşık 1 yıl önce başladığı ve bakanlıklara ait çok sayıda verinin çalındığı belirtiliyor. Yerel basında çıkan haberlere göre saldırının, Avrupa Birliği (AB) ülkelerini hedef alan organize casusluk faaliyetinin bir parçası olduğu düşünülüyor.
Vatan

Abd: Ypg Münbiç'ten De Müttefiklikten De Çıkacak! 
Türkiye'nin terör örgütü YPG'nin Fırat'ın doğusuna çekilmesi ısrarı, ABD'yi pes ettirdi. Türkiye ile ABD arasında YPG'ye verilen destek nedeniyle gerilen ilişkileri düzeltmek için ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson 16 Şubat'ta Türkiye'ye geldiğinde Çavuşoğlu, 'Artık söz değil güvenimizi kazanma zamanı. İlk adım Münbiç olmalı. YPG'yi oradan çıkarın' demişti. Dün ABD'den bu yönde olumlu sinyal geldi. Ankara'da konuşan üst düzey bir Amerikalı yetkili, Münbiç'in güvenliğinin YPG tarafından sağlanmasının "şart olmadığını" söyledi. Irak ve Suriye'de DEAŞ bir tehdit olmaktan çıktıktan sonra, ABD'nin "PYD ile siyasi işbirliğini, YPG ile de askeri işbirliğini" bitireceğinin güvencesinin de Ankara'ya resmen verildiğini ifade etti.
Vatan 

EKONOMİ 
Dolar: 3,8113-3,8131
Euro: 4,6793-4,6816
Sterlin: 5,2525-5,2563         
Gram Altın: 161,3066-161,4441

Zirve El Değiştirdi 
Türkiye'nin 2018 Şubat ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14.8 artarak 12 milyar 889 milyon dolar oldu. 2018 Şubat ayı, ihracat tarihindeki en iyi şubat ayı olurken son 12 aylık ihracat da yüzde 11.1 artarak 159 milyar 27 milyon dolara ulaştı. Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) dün açıkladığı verilere göre sürprizi ise İtalya yaptı. Yıllardır Almanya'dan sonra Türkiye'nin en büyük ihracat pazarı olarak ikinci sırada bulunan İngiltere'yi geçen İtalya ikincilik koltuğuna oturdu. İtalya'ya şubatta 846.3 milyon dolar ihracat yapıldı. İhracat artışı ise yüzde 27.7 oldu. En fazla ihracat artışını çelik yakalarken, otomotivde yüzde 24.0 artışla 320.5 milyon dolara yükselen aylık ihracat dikkat çekti. Tofaş'ın Fiat Egea ihracatı bu artışta etkili oldu.
Hürriyet 

Şimdi Kobi Zamanı! 
Başbakan Binali Yıldırım, KOBİ'lerin ciro tanımının değiştiğini açıkladı. Halen 40 milyon lira olan ciro sınırını artırdıklarını belirten Yıldırım, "Müjdemiz var. Daha fazla girişimcimizin desteklerden faydalanması için KOBİ'lere bir üst sınır koymuştuk. Bu sınırı 125 milyon liraya çıkartıyoruz. Artık zaman değişti, imkanlar değişti" dedi. Yıldırım, KOSGEB 5. KOBİ ve Girişimcilik Ödül Töreni'nde yaptığı konuşmada Türkiye'nin kalkınmasının özel sektörün gücü ile olduğunu belirterek "Bugün, yatırımın büyük kısmını özel sektör yapıyor. Yıla baktığımız zaman 128 milyar kamu yatırımı, özel sektörün ise bir trilyonun üzerinde yatırım yapılıyor. Ocak 2018'de Türkiye genelinde, 9 bin 631 yeni şirket kuruldu. Kurulan şirket sayısı bir önceki aya göre yüzde 61 arttı. 2018 için felaket senaryoları anlatanlara buradan ithaf ediyorum. Bizi en çok mutlu eden uyguladığımız ekonomi politikalarının reel sektörde olumlu yansımaları. Tesadüfi büyüme olur mu? Dünyanın neresinde var" dedi. KOBİ'lerin rehbere ihtiyacı olduğunu belirten Yıldırım, şöyle konuştu: "O rehberliği de KOSGEB yapacak. İşimiz, çalışmak üretmek isteyenin önündeki engelleri kaldırmak. Bugün git yarın gel sözü artık tarihe gömülsün istiyoruz. Bunun için de e-devlet uygulamasını yaygınlaştırıyoruz. Devlet ve vatandaş arasında hiçbir mesafe kalmamalı."
Hürriyet

Kdv İadesi Teminat Mektubu Olabilir 
Maliye Bakanı Naci Ağbal hafta içerisinde Meclis'e gönderdikleri KDV Kanunu'nu hızlı bir görüşme ile Genel Kurul'a sevk etmeyi planladıklarını söyledi. Ağbal, katıldığı Vergi Konseyi Genel Kurulu öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. TBMM Başkanlığı'na sunulan KDV tasarısının hatırlatılarak, "KDV nasıl geri ödenecek? Hangi yıllardan itibaren geri ödenecek? Nasıl bir plan çerçevesinde ödenecek?" şeklindeki sorular üzerine Ağbal, Meclis'e gönderdikleri KDV Kanunu'nun Plan Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmelerine 6 Mart Salı günü başlayacaklarını belirtti.
Vatan

Abd Mahkemesi Türk Çeliğine Vergiyi Reddetti 
ABD Uluslararası Ticaret Mahkemesi, ABD'li şirketlerin Türkiye'den sıcak haddelenmiş yassı çelik ithalatına vergi uygulanması isteğini haksız buldu. Mahkeme, ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu'nun (ITC) "Sübvanse edilmiş Türk çeliği ithalat miktarının vergi uygulanması gereken seviyede olmadığı" görüşüne katıldı. Nucor Corp., AK Steel Corp., Arcelor- Mittal USA LLC. ve United States Steel Corp. Türk çeliği ithalatına vergi konusunu mahkemeye taşımıştı. Mahkeme gerekçeli kararı henüz yayınlamadı. Sıcak haddelenmiş yassı çelik ürünleri, otomotiv, inşaat, makine gibi sektörlerde kullanılıyor. Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre 2015'te ABD, Türkiye'den 181.7 milyon dolarlık sıcak haddelenmiş yassı çelik ithalatı yaptı. ABD'li şirketlerin davayı temyize götürme hakkı bulunuyor.
Vatan 

Avm'ler 'Kira Garanti'si İstedi 
Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Belgü, Kredi Garanti Fonu'na (KGF) benzer kira garanti fonu gibi bir çalışma yapılmasını istediklerini belirterek, "Bunu Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile de görüşüyoruz" diye konuştu. 10. AVM Yatırımları Konferansı'nın açılışında konuşan Belgü, "Amacımız şu; perakendecinin döviz riskini düşürmek ve onlara can suyu olması için kiranın ödenmesiyle ilgili devlet tarafından garanti altına alınan bir kredi sistemi geliştirmeye gayret ediyoruz" dedi. 2018'i 125 milyar TL ciro, 520 bin kişilik istihdam ve 410-415 AVM ile kapamayı öngördüklerini belirten Belgü, "Yatırımlarda yavaş yavaş duraksamaya gidiyoruz" dedi.
Haber Türk

POLİTİKA
Afrika'yı Sömürmek Söz Konusu Değil 
Senegal'i ziyaret eden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Afrika ile ilişkilerimizi geliştirirken uzun vadeli işbirliğini de düşünüyoruz. Afrika'nın kaynaklarını tüketmek ve modern sömürü modellerini benimsemek bizim için asla söz konusu değildir. Bizim kültürümüz ve ahlaki yapımız da sizlerle paylaştığımız değerler de buna izin vermez" dedi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Afrika ülkeleri gezisi kapsamında Senegal'e gitti. Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall ile birlikte Dakar Uluslararası Abdou Diouf Konferans Merkezi'nde düzenlenen Türkiye-Senegal İş Forumu'na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Afrika ile ilişkilerimizi geliştirirken uzun vadeli işbirliğini de düşünüyoruz. Afrika'nın kaynaklarını tüketmek ve modern sömürü modellerini benimsemek bizim için asla söz konusu değildir. Bizim kültürümüz ve ahlaki yapımız da sizlerle paylaştığımız değerler de buna izin vermez. Biz insanı diğer insanın kurdu olarak değil, tıpkı Senegal atasözünde denildiği gibi şifası, ilacı olarak görüyoruz" diye konuştu. Senegal'in Goree Adası'nda yaşanan insanlık dışı ticaretin, farklı yol ve yöntemlerle içinde yer alınan bölgelerde yeniden tedavüle sokulmasına asla rıza gösteremeyeceklerini belirten Erdoğan, "Türkiye'nin hem kendi sınırlarında hem de uluslararası alanda verdiği mücadelenin bir boyutu da işte bu modern sömürge düzenine karşı gösterdiği duruştur. Bunu hep birlikte yapmamız gerekir. 'Dünya 5'ten büyüktür' derken sadece diplomatik yalpaları ve güvenlik blokajlarını değil, aynı zamanda işte bu çarpıklıklara yönelik itirazlarımızı da ifade ediyoruz" dedi.
Hürriyet 

Chp'den Güvenli Seçim Hareketi 
CHP, AK Parti ve MHP'nin ortak hazırladığı ittifak yasa teklifine karşı düğmeye bastı. Teklifte bulunan 'mühürsüz oy pusulası kullanılmasının önünü açan, siyasi partilerin sandık başkanı önermesini engelleyen ve kolluk kuvvetlerinin sandıklara müdahalesini kolaylaştıran' maddelerin seçim güvenliğini riske attığı gerekçesiyle tekliften çıkartılmasını talep eden CHP, hem Meclis, hem de Meclis dışında bir dizi girişimde bulunmaya hazırlanıyor.
Hürriyet

SPOR  
Rüya Transfer 
Çin Süper Lig kulübü Beijing Guoan, transferi için 1.5 ay önce prensipte anlaştığı İspanya ekibi Villarreal'den Cedric Bakambu'yu kadrosuna kattığını resmen duyurdu. Çin kulübünden yapılan açıklamada, 26 yaşındaki Bakambu'nun sağlık kontrollerinden geçtikten sonra sözleşme imzaladığı ve basına tanıtıldığı bildirildi.
Milliyet 

G.Saray'da Büyük İttifak 
Galatasaray'da birkaç ay önce kimsenin tahmin bile edemeyeceği yeni bir ittifak doğdu. Sarı-kırmızılılarda Faruk Süren grubu ile Adnan Polat işbirliğine gitti. Bu çerçevede planın ilk ayağı 31 Mart'taki Mali Genel Kurul'da uygulanacak, Süren ve Polat ilk sınavlarını burada verecekler. Adnan Polat'a yakın kongre üyeleri tarafından Danıştay'tan da dönen 2011'deki ibrasızlığın ortadan kalkması için yapılan imza kampanyasına Süren ve ekibi destek verdi. Bu ittifakın Polat'a verilecek iade-i itibarla seçime güçlü bir şekilde girileceği kanaatinde olduğu bildirildi.
Milliyet 

Mazeretim Var Asabiyim Ben! 
Halbuki herkes ligdeki derbinin böylesine gergin geçeceğini düşünüyordu. Dün gece iki ayaklı maçın ilk etabında yaşanan gerginlikler, muhakkak iki takımın bu hafta oyanayacakları lig maçlarına olumsuz yansıyacaktır. Ligdeki maç öncesinde tüm takıma sakin olunmasını söyleyen Başkan Fikret Orman'ın sözleri dün Vodafone Park'ın atmosferinde kaybolup gitti. Futbol penceresinden baktığınızda, Beşiktaş maça iyi başlayan taraf oldu. Fakat bu başlangıç, basit hatalar nedeniyle adeta kâbusa döndü. 14. dakikada Negredo'dan gelen golle, sadece stada gelenler değil, maçı ekranlardan izleyen herkes, farklı bir skor beklentisine girdi. Fakat siyah-beyazlı savunmanın bir anlık gafletini değerlendiren Soldado, 17'de skora eşitlik getirdi. İki İspanyol oyuncunun açtığı gol perdesi zor kapanacak gibi duruyordu. Beşiktaş, Caner ile 36'da Talisca ile 42'de gole çok yaklaştı. Fakat ilki direkten ikincisi ise Volkan'dan döndü. 45+2'de Şener'in Beşiktaş ağlarına gönderdiği gol, sarı-lacivertlileri sağlam bir şekilde ayakta tuttu.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme