3 Mart 2018 Cumartesi

03.03.2018 Genel Gündem03.03.2018 
GÜNDEM 
Türkiye Uğurladı 
Zeytin Dalı harekâtıyla PYD-PKK'dan temizlenen bölgelerde teröristlere ait binlerce belge ve materyal ele geçirildi. PYD/YPG-PKK'nın Afrin'de çocukları zorla ailelerinden kopararak silah altına aldığı, ele geçirilen belgelere de yansıdı. 10 ila 15 yaşları arasında çocukların kamplara alınarak silah eğitimleri verildiğini gösteren fotoğraflara ulaşıldı. Örgütün zorla silah altına aldığı çocukların günlüklerinde ise terör örgütünün içinde bulunduğu durum gözler önüne serildi. Örgütün zorla silah altına aldığı Abdu Osman adlı çocuğa ait günlükte örgüte isyan ettiği görülüyor. Abdu Osman günlüğünden bir bölüm şöyle: "18 yaşındayım, etrafımda neler olup bitiyor anlamıyorum. Neden geriye doğru gidiyorum gibi hissediyorum, anlamıyorum. Neden hayatım darmadağın oldu? Bana ne oldu ki? Hayatım mahvoldu. Ağlıyorum, bağırıyorum kalbimden. Ölüm benim için bir kurtuluş mudur bilmiyorum. Ben ölsem de bu sıkıntı asla bitmeyecek. Burada beni ne kimse anlıyor, ne de dinliyor. Benim büyük bir ailem vardı. Hayatım mahvoldu, şimdi çözüm ölüm değil de nedir? Evlenecektim onu da elimden aldılar. Hayatım çok kötü." Terör örgütünün silah altına aldığı kişilerin yüzde 10'unun, 18 yaş altı çocuklardan oluştuğu istihbarat raporlarına yansımıştı.
Hürriyet


15 Temmuz Mağdurlarına 183 Milyon Lira Tazminat! 
İçişleri Bakanlığı 2017 faaliyet raporunda, bakanlık bünyesinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgilere yer verildi. Bakanlığın raporunda yer alan bazı veriler şöyle: Bakanlıkça, 5233 sayılı "Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanun"un yürürlüğe girdiği 2004'ten bu yıl başına kadar oluşan zararların karşılanması amacıyla, 440 bin 485 başvuru yapılırken, başvurulardan 239 bin 743'ü olumlu sonuçlandı, 174 bin 526'sı reddedildi. Komisyonlarca bugüne kadar olumlu sonuçlandırılan başvurular için vatandaşlara ödenmek üzere talep edilen 4 milyar 257 milyon 373 bin 45 liradan, 4 milyar 109 milyon 625 bin 255 lirası ilgililere ödendi.
Milliyet 

'Gerekirse Bizi De Vurun Hainlerin Hepsi Ölsün!' 
Zeytin Dalı Harekatı'nın 41'inci günü en şiddetli çatışmaların yaşandığı günlerden biri oldu. Hatay'ın Hassa ilçesi karşısında bulunan Hac Bilal köyüne hakim Keltepe bölgesinde çatışma çıktı. Afrin'deki meskun mahal ve teröristlerden temizlenen bölgelere sızma girişimini engellemek için bölgeye ilk giden grubun İzmir Bornova Jandarma Komando Tugayı ve Diyarbakır 4. Taktim Jandarma Komando Taburu'nda görevli Jandarma Özel Harekat timleri olduğu öğrenildi. Çatışmada da her iki birlikten 8 asker şehit oldu, 13 asker de yaralandı. Ancak 100'e yakın terörist de öldürüldü.
Vatan

DÜNYA  
Rusya'ya Doğu Guta Baskısı 
ABD Başkanı Donald Trump ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel önceki gün yaptıkları telefon görüşmesinde hem Moskova hem de Şam yönetimine tepki gösterdi. İki lider, Esad rejiminin Doğu Guta'daki şiddetten sorumlu tutulması gerektiğini belirtirken, Rusya'nın da bu bölgenin bombalanmasındaki rolünü sona erdirmesini ve Şam yönetimini sivil alanlara yönelik operasyonlarını sonlandırması için ikna etmesini istedi. Merkel-Trump görüşmesinin ayrıntılarını Almanya Başbakanlık Ofisi aktardı. Açıklamada, Esad rejiminin aynı zamanda bu bölgedeki kimyasal silah kullanımı ve sivillere yönelik ablukadan da sorumlu tutulması gerektiği vurgulandı. Suriye hükümeti ile müttefikleri Rusya ve İran'ın derhal ve tam olarak BMGK ateşkes kararını uygulaması gerektiği hatırlatıldı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve ABD Başkanı Trump da telefonla görüştü. Elysee Sarayı'ndan dün yapılan açıklamada, iki liderin Suriye'de insani duruma ilişkin 2401 sayılı BMGK kararının derhal uygulanması gerektiğini söylediği belirtildi.
Hürriyet
  
Silah Lobisinden Trump'a Tepki 
ABD'de silah yasasının değişmesi tartışmaları yaşanırken, ABD Başkanı Donald Trump çarşamba günü Demokrat ve Cumhuriyetçi senatörlerle yaptığı toplantıda sürpriz bir şekilde silah yasasında kısıtlamaları savundu. Trump'ın dikkat çektiği konular silah satışı yapılan kişilerin geçmişinin araştırılması, silah satış yaşının 18'den 21'e yükseltilmesi, akıl hastalığı olanların silahlarının geri alınması oldu. Trump, Cumhuriyetçi Senatör Pat Toomey ile Demokrat Senatör Joe Manchin'in hazırladığı silah reformu planında yaş sınırıyla ilgili bir şey yapmadıklarını duyunca "Neden biliyor musun? Çünkü NRA'dan korkuyorsunuz" dedi.
Hürriyet 

81 Milyon Duasıyla Askerin Yanında 
Zeytin Dalı Harekatı'nın PKK/PYD ve DEAŞ terör örgütlerinin faaliyetlerinin sona erinceye kadar süreceğini belirten Başbakan Binali Yıldırım, "Sınırlarımıza tehdit olan her yer hedeftir. 81 milyon vatan evladı duasıyla, güzel vatanımızın müdafaası için Afrin'de mücadele veren Mehmetçik'in yanındadır" dedi. Başbakan Yıldırım dün İstanbul'da Milli Savunma Üniversitesi'ndeki mezuniyet törenine katıldı. Törene Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Milli Savunma Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Erhan Afyoncu da katıldı.
Milliyet
  
'Göçmenleri Kovacağız' 
BBC'den Övgü Pınar İtalya'da sandığın nabzını tuttu. Buna göre faşist rejimin devrilmesi ve Mussolini'nin partizanlarca öldürülmesinden 73 yıl sonra bu seçim kampanyasında en hararetli tartışma konularından biri "faşizmin geri dönme ihtimali" oldu. CasaPound ve Forza Nuova gibi neo-faşist oluşumların seçimlere katılmasına izin verilmesi sol kesimin tepkisini çekti. Ancak faşizm ve ırkçılık suçlamaları "marjinal" görünen bu partilerle de sınırlı kalmadı. Son anketlere göre seçimi önde bitirmesi beklenen sağ ittifak içinde yer alan Kuzey Ligi ve İtalya'nın Kardeşleri partileri de faşizmi aklamakla ve ırkçılığın yükselmesini teşvikle suçlanıyor.
Vatan

EKONOMİ  
Dolar: 3,8084-3,8096
Euro: 4,6971-4,6993
Sterlin: 5,2537-5,2559         
Gram Altın: 161,8352-161,9413

Kaybeden Abd Olur! 
ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin ithal ettiği çeliğe yüzde 25 gümrük vergisi getireceğini açıkladı. Bu durum Türkiye'yi nasıl etkileyecek? Türkiye dünyanın sekizinci büyük çelik üreticisi konumunda. Geçen yıl ABD'ye 2 milyon ton çelik ihracat etti büyüklüğü ise 1.1 milyar dolar. ABD'de kullanılan 100 milyon ton çeliğin üçte biri, 5.5 milyon ton alüminyumun ise tamamına yakını ithal ediliyor. Henüz daha Trump kararını açıklamadan bile ülkede çelik fiyatları 100- 150 dolar artmıştı. Türkiye Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Namık Ekinci, Reuters'e yaptığı açıklamada Türkiye'nin çelik ihracatında önemli bir etkilenme beklemediklerini belirtti.
Hürriyet
  
Otomobil Gaza Bastı Hafif Ticari Frenledi 
Türkiye'de bu yılın ilk iki ayında binek otomobil satışları, geçen yılın aynı dönemine oranla gaza başmış görünürken, hafif ticari araç pazarında aynı dönemde sert bir düşüş meydana geldi. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, bu yılın ocak-şubat döneminde binek otomobil satışları, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 3.59 artarak 62 bin 512 adet oldu. Buna karşılık aynı dönemde hafif ticari araç satışlarında yüzde 10.79'luk bir daralma gerçekleşti ve 2018 yılının ilk iki ayında 19 bin 573 adetlik satış gerçekleşti. Otomobil ve hafif ticari araç pazarı ise, bu yılın Ocak-Şubat döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0.25 azalarak 82 bin 85 adet oldu. Geçen yılın ocak-şubat döneminde ise toplam satışlar 82 bin 288 adet olmuştu.
Milliyet 

Türk Çeliğine Trump Darbesi 
ABD Başkanı Donald Trump , ithal çeliğe yüzde 25 ve ithal alüminyuma yüzde 10 ek gümrük vergisi uygulamaya karar verdi. Avrupa Birliği karara karşı sert tavır koyarak, misilleme yapacağını açıkladı. Trump'ın kararı bütün ülkeleri kapsıyor. Ancak ABD'de çelik fiyatlarının aşırı yükselmesi riskine karşı vergi kararının esnetilmesi ve bazı ülkelerin vergi dışı bırakılması olasılığı da gündeme gelebilir. Ek vergiden sakınmak isteyen ülkeler ABD'de lobi faaliyetlerine başladı.
Milliyet 

1.2 Milyar Tl Yatırım 1.250 Kişilik İstihdam 
Borusan Holding CEO'su Agah Uğur, 2017'de cirolarının yüzde 31 artışla 17 milyar liraya çıktığını belirterek, "2018'de yüzde 19 büyüyerek 20 milyar lirayı aşkın ciro hedefliyoruz. Faaliyet kârında da 2018 yılında yüzde 19 artışla 1.8 milyar lira planlıyoruz. Yine bu yıl 1.2 milyar liralık yatırım yapacağız. 1.250 kişiyi Borusan'a kazandıracağız" dedi. Vizyon paylaşım toplantısında konuşan Uğur, 2018 yılında yatırımlarının yüzde 30'unu çeliğin oluşturacağını aktardı. Uğur, "2018'de 1.7 milyon ton yassı çelik, 800 bin ton çelik boru, 26 binin üzerinde otomobil, 7 ülkede 2 bin 300 iş makinesi satacağız. Tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı 280 megavatlık projelerin yatırımına başlıyoruz. 2020'nin başında hayata geçmiş olur" diye konuştu.
Milliyet 

Bes'te %60 Rekabeti 
BES fonlarının yüzde 60'nın farklı kurumlarca yönetilmesine 1 Mart'ta başlandı. Hazine Müsteşarlığı, 20 Haziran 2017 tarihli sektör duyurusu ile toplam portföyün yüzde 40'ından fazlasının aynı Portföy Yönetim Şirketi tarafından yönetilemeyeceğine ilişkin düzenleme getirmişti. Bireysel emeklilik şirketleri yıl sonu varlık büyüklüklerini dikkate alarak 28 Şubat 2018 tarihine kadar çalışacakları yeni portföy yönetim şirketlerini belirleyerek bu tarihten itibaren yeni sisteme uyum sağlamakla yükümlü hale geldi. Bu düzenleme öncesinde portföylerin yüzde 100'ünün tek kurum tarafından yönetilmesi mümkünken yetkilileri bu alanda rekabeti getirmeyi amaçladıklarını açıklamışlardı.
Vatan

POLİTİKA
 Doğu Guta'dan Tahliye Edilenler Bize Gelmeliydi 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir, Moritanya, Senegal ve Mali'yi kapsayan Afrika turunun Dakar durağında kendisine eşlik eden gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "Sayın Putin'e, 'Doğu Guta'dan tahliye edilenleri biz ülkemize alalım, tedavilerini yapalım' dedim. Olumlu yaklaşım gösterdi ama maalesef bu yönde mesafe kat edilmedi. Tahliye edilenlerin Şam'a gönderildiği haberleri var. Şam'a gönderilmiş olmaları, ejderhaya teslim edilmeleri anlamına gelir" dedi. Erdoğan, soruları şöyle yanıtladı: Rusya Devlet Başkanı Putin, "Erdoğan sayesinde Doğu Guta'daki siviller tahliye edildi" dedi. Bu, Doğu Guta, İdlib veya başka noktalarda sivillerin tahliyesi için birlikte çalışmaya devam edileceği anlamına mı geliyor? Ben Doğu Guta ve İdlib ile ilgili Sayın Putin'i aradım. Doğu Guta'dan tahliye için ricada bulundum. Orada çocuklar ve kadınlar öldürülüyor. Sözüm ona sivillerin gözetileceği söyleniyor ama, videolar, fotoğraflar ortada. Yapılanları gördüğüm zaman, insan olmaktan, baba olmaktan, siyasetçi olmaktan, hatta cumhurbaşkanı olmaktan utanıyorum. Bu zulme seyirci kalamayız.
Hürriyet

Harekât Afrin'le Sınırlı Değil 
Başbakan Binali Yıldırım, Milli Savunma Üniversitesi Harp Enstitüleri Karargah Subaylığı 1'inci Dönem Eğitimi Mezuniyet töreninde konuştu. Törene, başbakan Yıldırım'ın yanı sıra Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Milli Savunma Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Erhan Afyoncu da katıldı. Başbakan Yıldırım törende yaptığı konuşmasında, Afrin'de mücadele eden askerlere selam gönderdi.
Vatan

SPOR 
Sınırsız Güç 
La Liga'da Villarreal forması giyen milli yıldızımız Enes Ünal, kariyerinde büyümeye devam ediyor. Bu sezon sarı denizaltılarla oldukça başarılı bir dönem geçiren genç forvet, ilk 11'in değişilmez isimlerden olmaya başladı. Son dönemde Villarreal'in ünlü golcüsü Carlos Bacca ile hücum hattında iyi bir ikili oluşturan Enes Ünal, takımının attığı son 14 golün 9'unda pay sahibi oldu. Villarreal'in 39 yaşındaki teknik direktörü Javier Calleja da genç öğrencisinden övgüyle bahsediyor. Enes'in yeteneklerinin sınırlanmaması gerektiğini aktaran Calleja, "Sezon başına oranla takıma daha fazla adapte oldu. Levante'ye kiralık gitmiş olması ona çok şey kazandırdı, farklı bir oyuncuya dönüştü. Takım arkadaşlarıyla daha iyi iletişim kuruyor. Sıradışı özellikleri olduğu için Enes, kendisine limit koyabileceğiniz bir oyuncu değil" dedi.
Milliyet 

Bonusu Bile Muazzam 
UEFA'nın finansal fair play kurallarıyla ilgili kritik bir eşikte bulunan Galatasaray, mali açıdan oldukça önemli bir döneme girerken, futbolcularla yapılan sözleşmelerde yer alan bonusların ciddi maliyeti de dikkatlerden kaçmadı. Belli maç sayılarını dolduran ya da oynadıkları maçlarda alınan puanlar üzerinden şarta bağlı kazanç ihtimali bulunan pek çok futbolcu, kulübe şimdiden 2.5 milyon euroya yakın bir fatura çıkardı.
Milliyet 

Gel De Ceza Verme! 
Beşiktaş Yönetimi, Ziraat Türkiye Kupası yarı finalinde Fenerbahçe ile oynadıkları karşılaşmada yaşanan gerginliklere ve Babel'in verilmeyen penaltısına isyan etti. Tüm yapılan uyarılara rağmen, Quaresma'nın doğrudan kırmızı kart görmesine çok sinirlenen siyah - beyazlı yöneticilerin, karşılaşma sonrası "Geçen sezon Quaresma'ya bu sorumsuz davranışları nedeniyle ceza kestik fakat FIFA'lık olduk. Şimdi bu maçta görülen kırmızı karta ceza versek haksız mı sayılacağız. Evet ligdeki Fenerbahçe maçında iyi işler yaptı ama Quaresma artık böyle kavgaların içerisinde olmamalı" diye konuştukları ortaya çıktı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme