4 Mart 2018 Pazar

04.03.2018 Genel Gündem04.03.2018 
GÜNDEM 
Raco Da Temiz 
Öncelikli hedefi Afrin kent merkezini terör örgütü PYD/PKK'dan temizlemek olan Zeytin Dalı harekâtında dün çok önemli bir aşama geçildi. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve destek verdiği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri, Afrin'e batıdan girişte stratejik öneme sahip, karayolu kavşakları ile tren yolunun olduğu, tepelik yerlere kurulu Raco beldesinin merkezi olarak değerlendirilen yerleşim alanının sınırından giriş yaptı. Çevre mahalleleri ele geçirilen Raco'nun merkezine yönelik, sabah saat 07.00 sıralarında, Jandarma Özel Harekât (JÖH) ve Polis Özel Harekât (PÖH) timlerinin desteğiyle ilerleyiş başladı. Raco'nun kısa süre içinde tamamen temizlenip tam kontrol altına alınması için, aralarında kadınların da bulunduğu teröristlerle sıcak çatışmalar yaşandığı bildirildi.
Hürriyet
  

'Afrika İle Birlikte Yürümek İstiyoruz' 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika ziyaretini dün Twitter hesabı üzerinden değerlendirdi. Ziyarete ilişkin fotoğrafları da paylaşan Erdoğan, "Cezayir, Moritanya, Senegal ve Mali'yi kapsayan Afrika ziyaretimiz, oldukça verimli geçen görüşme ve temaslarımızla olumlu bir havada gerçekleşti. Biz, yeni bir dünya düzeni kurulurken Afrika ile birlikte yürümek istiyoruz" dedi. Ziyaretinin ilk durağı olan ve 500 yıllık kardeşlik bağları bulunan Cezayir'i, bölgenin siyasi ve ekonomik istikrar adası olarak gördüklerini bildiren Erdoğan, "Cezayir ile inşallah dostluğumuzu her alanda artıracak, özellikle yatırımlar konusunda çok daha iyi bir noktaya geleceğiz" değerlendirmesinde bulundu.
Hürriyet

DÜNYA 
Rusya, Kiev'in Gazını Kesti 
Ukrayna'nın doğusundaki Rusya destekli milislerin faaliyetleri ve Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesi sonrası son yıllarda ciddi bir siyasi kriz yaşayan Kiev ile Moskova yönetimleri arasında yine doğalgaz kavgası çıktı. Merkezi İsveç'in başkenti Stockholm'de bulunan Uluslararası Tahkim Mahkemesi, çarşamba günü Rus enerji şirketi Gazprom'un Ukrayna'ya doğalgaz sevkıyatıyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmediğine hükmederek, Rusların, Ukrayna doğalgaz firması Naftogaz'a 2.56 milyar dolar tazminat ödemesini kararlaştırdı. Buna cevap olarak Gazprom, mart ayı itibarı ile Ukrayna'ya doğalgaz akışını kesti ve Ukrayna'nın sevkıyat için yaptığı ön ödemeyi geri gönderdi. Bu hamle Ukrayna'yı kış aylarında zora soktu. Ukrayna hükümeti, enerji tasarrufu yapmak adına kreşleri, okulları ve üniversiteleri tatil ilan etti. Bunun yanısıra elektrik santrallerinde doğalgaz yerine petrol kullanımı talimatı verildi ve Ukrayna, Polonya'dan doğalgaz satın aldı. Naftogaz, bu süre zarfında Gazprom ile uzlaşma arayacağını bildirdi.
Hürriyet 

Salih Müslim Berlin'de Pkk Mitingine Katıldı 
ÇEKYA'nın başkenti Prag'da gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan terör örgütü PYD/ PKK'nın eski eş başkanı Salih Müslim Berlin'de ortaya çıktı. Almanya'nın başkenti Berlin'de terör örgütü PKK yandaşlarının düzenlediği mitinge katılan Müslim burada bir konuşma yaptı. Brandenburg Kapısı önündeki mitingde zaman zaman bölücü başı Abdullah Öcalan'ın posterlerinin açılmasına rağmen polisin müdahale etmemesi dikkat çekti. Polisin sadece posterlerin indirilmesi konusunda sahneden anons yaptırdığı duyuldu. Berlin polisi, miting öncesi yapılan yürüyüşte, PKK yandaşlarının polise poster sopaları ve göz yaşartıcı gazla saldırdıklarını ve 4 polisin yaralandığını açıkladı. Burada yaşanan olayda 3 PKK yandaşının gözaltına alındığı öğrenildi.
Hürriyet 

İtalya Sandık Başında 
İtalya'da bugün gerçekleştirilen genel seçimde yaklaşık 51 milyon seçmen, Temsilciler Meclisi ve Cumhuriyet Senatosunun yeni üyelerini belirlemek için sandık başına gidiyor. Yaklaşık 60 milyon nüfusa sahip İtalya'da 51 milyon kayıtlı seçmen bulunuyor. İtalya'daki toplam 20 seçim bölgesinde yerel saatle 07.00'de başlayacak oy verme işlemi, saat 23.00'e kadar sürecek. Seçim sonuçlarının yarın öğle saatlerinde kesinleşmesi bekleniyor. Toplamda 30'dan fazla partinin oy pusulasında yer alacağı seçimde, bazı ittifaklar ve partiler öne çıkıyor.
Milliyet 

Doğu Guta Çıkmazı 
Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), ülkede Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) "insani ateşkes" kararı açıklamasına rağmen 25 Şubat - 2 Mart tarihleri arasında gerçekleşen saldırılarda 146 sivilin öldüğünü açıkladı. Raporda, sivil kayıplarının çoğunun rejim güçlerinin hava ve kara saldırılarında gerçekleştiği bildirildi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 24 Şubat gecesi aldığı 2401 sayılı kararla Doğu Guta başta olmak üzere Suriye genelinde siviller için insani ateşkes ilan edilmesini istemişti. Ancak "gecikmeksizin" hayata geçirilmesine hükmedilen ateşkesin nasıl başlayacağı belirsizliğini koruyor. Birleşmiş Milletler'in (BM) Suriye'deki İnsani Yardım Koordinatörü Panos Moumtzis, Suriye ordusunun ülkenin başkenti Şam yakınlarında muhaliflerin elindeki Doğu Guta'ya yaptığı saldırılarda 24 hastane ve sağlık merkezinin vurulduğunu açıkladı.
Milliyet

EKONOMİ 
Dolar: 3,8084-3,8096
Euro: 4,6971-4,6993
Sterlin: 5,2537-5,2559           
Gram Altın: 161,8352-161,9413

Taşeron İçin Sınav Zamanı 
Toplam 1 milyondan fazla çalışanı yakından ilgilendiren taşerondan kadroya geçişte, 'sınav' dönemi başlıyor. Kamu kurum ve kuruluşları, bugünden başlayarak 23 Mart'a kadar yazılı, sözlü veya uygulamalı olarak veya tüm yöntemleri birden kullanarak sınav yapacaklar. Sınav sürecini ilk başlatan kurumların başında Sağlık Bakanlığı geliyor. Bakanlık, uygulayacağı sözlü sınavın kriterlerini belirlerken, bazı alanlarda çalışanların 'milli ve kültürel sorumluluklar bilgisine' de bakacağını duyurdu. Bu arada İçişleri Bakanlığı da, merkez kadrosunda görev yapan taşeron işçilerin sınava giriş hakkı kazananları açıkladı. Bakanlığın açıkladığı listeye göre, 414 çalışan sınava girme hakkı kazanırken, 32 çalışan ise bu hakkı kazanamadı. Açıklanan liste, kesin nitelikte bulunuyor.
Hürriyet 

Özelleştirmeye Te Pki Sürüyor 
Şeker fabrikalarının özelleştirme kararı sonrası iktidar partisi ve ittifak yaptığı MHP'li belediye başkanlarının genel merkezlerine telefon yağdırdığı öğrenildi. Başbakan Binali Yıldırım'ın memleketi Erzincan'da da şeker özelleştirmesinin durdurulması için büyük katılımla imza kampanyasının sürdüğü bildirildi. Erzincan Valisi Ali Arslantaş dün tüm belediye başkanlarını özelleştirmenin gereklerini anlatmak için topladı.
Hürriyet 

Para Piyasaları Güvenli Liman Arıyor 
Dünya borsaları FED'in faiz artırımına kilitlenmişken Trump'ın yaptığı açıklamalar piyasalarda sert satışları beraberinde getirdi. ABD borsaları perşembe günü yaşadıkları yüzde birlik düşüşün ardından cuma günü de değer kaybetti. Dow Jones Endeksi 26 Ocak'ta gördüğü tüm zamanların zirvesinin yüzde 6.8 altına geriledi. BIST 100 Endeksi ise 28 Şubat'ta 119.245'i gördükten sonra haftayı 116.859'dan tamamladı. Küresel borsalarda satışların güçlendiği görülüyor.
Milliyet 

Yerin Altından Yastık Altına 
Dünyada bugüne kadar yer altından 185 bin ton altın çıkartılırken, halen yer altında 57 bin ton altın rezervi olduğu belirtildi. Altın Madencileri Derneği'nin Altın Raporu'na göre, dünyada bugüne kadar yer kabuğundan 7.5-8 trilyon dolar değerinde 185 bin ton altın çıkarıldı. United States Geological Survey'in verilerine göre, dünya altın rezervi 57 bin ton olarak belirlendi. Rezervin yüzde 17'si Avustralya, yüzde 14'ü Rusya, yüzde 10.5'i Güney Afrika, yüzde 5'i ABD ve yine yüzde 5'i Endonezya'da bulunuyor.
Milliyet

Yabancılar Da Teşvikleri Sevdi 338 Belge Hazırlandı 
Uluslararası Doğrudan Yatırım Verileri Bülteni'nden yapılan derlemeye göre, Türkiye'ye yatırım için gelen yabancı sermayeli firmalar teşvik sistemine ilgi gösterdi. 2013-2017 döneminde yabancı yatırımcıların toplam 1.278 projesi için yatırım teşvik belgesi düzenlendi. Son 5 yılda bu kapsamda yapılan yatırım tutarı 62 milyar 516 milyon dolara ulaştı. 2013'de 223 olan yatırım teşvik belgeli proje sayısı, 2014'te 261, 2015'te 234 ve 2016'da 222 olarak kayıtlara geçti. Geçen yıl yatırım teşvik belgesi alan proje sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 52 artışla 338'i buldu. Bu belgeler kapsamındaki yatırım tutarı da yüzde 136'lık artışla 24 milyar 402 milyon dolara ulaştı.
Vatan

POLİTİKA
'Sempati Duyanın Eline Kan Bulaşır' 
Başbakan Binali Yıldırım, Raco'nun terörden temizlendiğini, Afrin'in çevrelendiğini vurgulayarak, "Nerede bir terör tehdidi varsa o bizim için hedeftir. Bugün Afrin, yarın başka bir yerdir" dedi. Yıldırım, dün Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Salonu'nda düzenlenen Ak Parti 6. Konya Olağan İl Kongresi'ne katıldı. Kongre salonunda Başbakan Yıldırım, selefi ve Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu ile yan yana oturdu.
Milliyet 

Seçim İttifakları Avrupa'da Da Var 
2019'daki Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine yönelik "ittifak" düzenlemesi ve "ittifak/koalisyon" tartışmaları yaşanırken, TBMM, Türkiye ve Avrupa ülkelerindeki "ittifaklar ve ittifak düzenlemelerini" araştırdı. TBMM Araştırma Hizmeteri Başkanlığı, "Türkiye ve Avrupa Ülkelerinde Seçim İttifakları" ile "Türkiye ve Bazı Avrupa Ülkelerinde Seçim İttifaklarına İlişkin Düzenlemeler" başlıklı iki araştırma yaptı.
Milliyet 

SPOR 
Kırmızı Görmem İçin Zorladılar 
Fenerbahçe ile perşembe akşamı Vodafone Park'ta oynanan Ziraat Türkiye Kupası yarı final derbisinde gördüğü kırmızı kart nedeniyle PFDK'ya sevk edilen Ricardo Quaresma için Beşiktaş Yönetimi tüm hukuksal imkanlarını seferber etti. Josef de Souza'nın da 52. dakikada Portekizli oyuncuya açık bir müdahalede bulunması nedeniyle tüm yaşananları dosya haline getirecek olan siyah-beyazlı yöneticiler cezaların görüntülerin izlenerek verilmesini istiyor. Görüntülerde iki takımdan herkesin yer aldığını belirten yöneticiler adil bir karar vermek için bundan daha açık bir delil olamayacağını dile getirdi. Siyah-beyazlıların bu konudaki talebini PFDK'ya ilettiği ifade edildi.
Milliyet 

Eve Huzur Geldi 
Zirvenin güçlü takımlarından Medipol Başakşehir, ligin flaş ekibi Göztepe karşısına çıktı, 2-0 kazandı. Evinde 2 maçtır kazanamayan İstanbul ekibi, kötü serisini bitirdi. Kerim Frei hamlesi dışında ideal diziliş ve kadroyla sahaya çıkan Abdullah Avcı'nın takımına karşı Selçuk-Poko-Castro güçlü orta sahası ve Demba Ba faktörüyle Göztepe yer aldı. Özellikle forvet hatlarında Adebayor-Demba Ba eşleşmesi dikkat çekti. Henüz 2'de sol taraftan savunma arkasına kaçan Göztepeli Halil, kaleci Volkan'ı geçemedi.
Milliyet 

Yedi Bela Cim-Bom 
Galatasaray Karabük'te gol oldu yağdı... Ligde sayılı günleri olan ama prim motivasyonu ile sahaya çıkan Karabük karşısında Galatasaray acımasızdı: 0-7... İster istemez deplasman söz konusu olunca bir 'acaba' vardı. Ancak Mete Kalkavan'ın düdüğüyle beraber lider ile sonuncu arasındaki sıklet farkı belirgin şekilde kendini gösterdi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme