6 Mart 2018 Salı

06.03.2018 Genel Gündem06.03.2018 Salı
TÜRKİYE  
CHP'den Güvenli Sandık Turu 
CHP Genel Başkan Yardımcıları Bülent Tezcan, Lale Karabıyık, Muharrem Erkek, Grup Başkanvekili Özgür Özel ve İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu'ndan oluşan CHP heyeti dün ilk olarak BBP'yi ziyaret etti. CHP'nin seçim güvenliğine ilişkin oluşturduğu heyet, dün Büyük Birlik Partisi (BBP), Demokratik Sol Parti (DSP), Demokrat Parti (DP) ve Bağımsız Türkiye Partisi'ni (BTP) ziyaret etti. Tezcan, "Seçimin güvenliği için geniş bir toplumsal mutabakatla sandıkların güvenliğini sağlama konusunda kararlılığımızı vurguluyoruz" dedi.
Hürriyet


Aday Çıkaracağımız Kesin 
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ittifak kulisleri devam ederken, partilerinin Cumhurbaşkanlığı seçiminde ayrı aday çıkarmasının kesin olduğunu vurgulayarak, "Bizim göstereceğimiz aday, sadece muhalefette bulunan partiler için değil, gerek sosyal demokratların, gerek ülkücülerin gerekse HDP'nin bugünkü tabanı, Kürt kardeşlerimizin ve bugünkü iktidarın içinde bulunup da bu gidişattan endişe duyan kesimin- bu en az yüzde 15, bakın yüzde 15 diyorum- bu kesimin oyunu alacak" dedi.
Hürriyet

Hadıma Yasal Dayanak 
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, cinsel istismar yasasında sona gelindiğini belirterek, "Halk arasında hadım olarak bilinen konu yasal dayanağa kavuşturulmaktadır. Bu tür eğilimi olan kişilerin bazı mesleklerde çalışması tamamen yasaklanacak. Suçları işlemiş kişilerin çocuklarımızın bulunduğu alanlarla yakın yerlerde ikameti yasaklanacak" dedi.
Hürriyet

Raco Bitti, Şimdi Hedef Cinderes 
Afrin'e yönelik Zeytin Dalı Harekâtı'nda 45. gün geride kalırken Türk Silahlı Kuwetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Afrin'in kuzeybatısındaki barajın karşı tarafına düşen Beluşank ve Alıcı köylerini de teröristlerden arındırdı. Raco ve Şeyh Hadid belde merkezlerinin ardından Afrin merkeze açılan kapı niteliğindeki kritik Cinderes beldesindeki terör hedeşeri de hava operasyonlarıyla vuruldu. Hatay'ın Hassa ilçesi semalarında Türk jetlerinin çizdiği hilal büyük bir ilgiyle izlendi. Genelkurmay Başkanlığı harekâtta önceki gün 109 olmak üzere toplamda 2 bin 795 PKK/KCK/PYD-YPG ve DAEŞ'li teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.
Milliyet

İttifak Teklifinin 9 Maddesi Kabul Edildi 
TBMM Anayasa Komisyonu, Ak Parti ve MHP'nin seçim ittifakını ve seçim güvenliğini düzenleyen 26 maddelik ortak yasa teklifinin ilk 9 maddesini kabul etti. Görüşmelerde CHP'lilerin MHP lideri Bahçeli'nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik geçmişte dile getirdiği eleştirel ifadeleri gündeme getirmesine tepki gösteren MHP'li Oktay Öztürk, "Tüm söylediklerimizin arkasındayız. Ama siz bugün ülkenin içinde bulunduğu durumun farkında değilsiniz. Kafanızı zorlasanız da anlamaya yüreğiniz yetmez" dedi.
Milliyet

ABD Elçiliğine Saldıracaklardı 
ABD, Ankara Büyükelçiliği'ni dün iki gün süreyle kapatma kararı aldı. Bu karar çerçevesinde vize başvurusu, pasaport yenileme ve noterlik hizmeti gibi rutin işlemler yapılmadı. ABD'nin Türkiye elçiliğini terör alarmı vererek 2 günlüğüne kapatma kararı alırken MİT ve Emniyet DEAŞ'a yönelik operasyonla saldırı hazırlığındaki teröristleri yakaladı.
Vatan

DÜNYA  
Suudiler'den Sisi'ye Destek Ziyareti 
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın NEOM megakent projesinin hayata geçirilmesi için Mısır ile 10 milyar dolarlık bir yatırım fonunun oluşturulması kararlaştırıldı. Önceki gün Kahire'ye giden Prens Muhammed, dün Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi ile görüşmeleri sürdürdü. Biyoteknoloji ve dijital üs olarak projelendirilen NEOM'un Mısır ve Ürdün ile birlikte 26 bin 500 km2'lik bir alana inşa edilmesi öngörülüyor.
Hürriyet

Yardım Konvoyu Doğu Guta'da 
Birleşmiş Milletlere (BM) ait yardım konvoyu, Doğu Guta'da çatışmaların sürmesi nedeniyle gecikmeli de olsa bölgeye girdi. 46 araçtan oluşan yardım konvoyu, hava saldırılarının sürmesi yüzünden rejimin kontrol noktasında yaklaşık 3 saat bekledikten sonra Duma'ya girebildi. Yardım konvoyu, Suriye hükümet güçleri tarafından kuşatılmış Doğu Guta'ya Şubat ortasından bu yana giden ilk yardım olma özelliğini taşıyor. Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri, rejim güçlerinin birçok tıbbi malzemenin bölgeye sokulmasına izin vermediğini belirtti.
Milliyet

Güney Kore'den Tarihi Ziyaret 
Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in tarafından görevlendirilen 10 kişilik özel heyet, Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'da Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile akşam yemeğinde bir araya geldi. Güney Kore ajansı Yonhap'ın Kuzey Kore ajansı KCNA'ya dayandırdığı haberinde, "Devlet Başkanı'nın aralarında Güney Kore Ulusal Güvenlik Danışmanı Chung Eui-yong'un da olduğu özel elçilerinden oluşan heyeti, Pyongyang'ta temaslarda bulunacak" ifadesi kullanıldı.
Milliyet

Kazananı Olmayan Seçim 
İtalya'da Pazar günü gerçekleştirilen genel seçimlerde, hiçbir parti ya da ittifak parlamentoda çoğunluğu elde edemezken popülist ve aşırı sağcı partiler önemli başarı kazandı. Sonuçlar, popülist '5 Yıldız Hareketi'nin yüzde 31 ile tek başına en çok oyu alan parti olduğunu gösteriyor, ancak hareket tek başına hükümet kurmak için gereken yüzde 40 oranının gerisinde kaldı. Seçime ittifak halinde giren sağ partiler toplamda yüzde 37 oranında oy aldı. Sağ ittifakta yer alan 4 parti içinde en çok oyu yüzde 18'le aşırı sağcı 'Lig' partisi aldı.
Vatan

EKONOMİ  
Dolar: 3,8094-3,8117
Euro: Euro 4,7001-4,7066
Sterlin: 5,2780-5,2813
Gram Altın: 161,7822-162,8907

Pankobirlik'ten Cargill'e Yanıt 
Cargill'in şeker fabrikalarının özelleştirilmesini önerdiği raporuna, 1.5 milyon ortaklı Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği'nden (Pankobirlik) yanıt geldi. Cargill'e karşı hazırlanan raporda, "Şeker piyasasında tam serbestleşme ve nişasta bazlı şeker (NBŞ) üretiminde yüzde 60 kota artışı istiyor. Bununla hedef Türk tarımı ve çiftçisinin iflasa sürüklenmesi ve sonuçta Türkiye'yi Cargill tarafından yönlendirilen ucuz bir mısır deposu durumuna getirmektir. Cargill, bu ülke insanını ya cahil ya da saf sanmaktadır. Bu ülke insanı 600 yıl boyunca Cihan Devleti idare etmiş nesillerin torunlarıdır, ne cahildir, ne de saf" denildi.
Hürriyet

'Kadını Çalışan Ülke Kalkınır' 
Çalışan kadın sayısı artıyor. Kadının işgücüne katılım oranı yüzde 33.9'lara geldi. Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "Hedefimiz 2023'te kadınların işgücüne katılma oranını yüzde 41'e çıkarmak. Eskiden 'kadının adı yok' denilirdi. Artık hem kadınların adı hem kendileri var. Kadınların aktif olduğu ülkeler ancak kalkınmada, büyümede hızlı yol alabilirler" diye konuştu. Büro Memur-Sen'in Ankara'da düzenlediği 'Merhamet ve Kadın' konulu programda konuşan Jülide Sarıeroğlu, "Kamuda yüzde 39 oranında kadın çalışanımız var. Bunun daha da artmasını hedefliyoruz. Durum böyleyken yönetim kademelerine kadın sayısı aynı oranda yansımıyor. Tıpkı sendikalarda ve sivil toplum örgütlerinde olduğu gibi. Yönetimde de kadının sayısını artıracağız" dedi.
Posta

İntibakta Son Söz Meclis'in 
2000 yılından önce emekli olan yaklaşık 2 milyon kişiye yönelik yapılan intibak düzenlemesi, 2000'den sonra emekli olanları da umutlandırmıştı. Öncelikle ombudsmana (kamu denetçisi) taşınan ve haklı bulunan intibak talebi, önce idare mahkemelerine, ardından da Yargıtay'a taşınmış ancak yargı vizesi alamamıştı. Son adres ise Anayasa Mahkemesi olmuştu. Anayasa Mahkemesi, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak zammı için kararını verdi. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak için Anayasa Mahkemesi, Meclis'i adres gösterdi. 50 liradan 355 liraya varan intibak zammı, yasa çıkarılarak yapılabilecek.
Posta

Petkim'den Yüksek Kâr 
Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, SOCAR Türkiye'nin iştiraki olan Petkim'in net kârının bir önceki yıla göre yüzde 90 artırarak 1 milyar 389 milyon TL'ye yükseldiğini belirtti. Geçen yıl yüzde 97 üretim kapasitesine ulaştıklarını ifade eden Mammaddov, net satışların ise bir önceki yıla göre yüzde 62 artarak, 7 milyar 364 TL milyon TL olarak gerçekleştiğini söyledi.
Milliyet

Gıdası Kesilemiyor 
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı Şubat ayı enflasyon verilerine göre yıllık artış Ocak ayındaki yüzde 10.35'ten Şubat'ta yüzde 10.26'ya geriledi. Ekonomistlerin hesaplamalarına göre Şubat ayı enflasyonuna en yüksek katkıyı 50 baz puan ile gıda kaleminde gerçekleşen yüzde 2'nin üzerindeki artış sağladı. Bir önceki yılın Şubat ayında gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 0.84 olan artış yüzde 2.24'e çıktı. Bu yüzden de ulaşım, giyim, konut gibi kalemlerde gözlenen düşüş genel enflasyon üzerinde etkili olamadı ve toplamda düşüş sınırlı kaldı.
Vatan

Tarihte Sıkıntı Yok 
İstanbul Yeni Havalimanı'nın ilk etabının 29 Ekim 2018'e yetiştirilmesine ilişkin herhangi bir sıkıntının olmadığını vurgulayan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Havalimanımız açılmadan önce sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı davet edeceğiz. Hem pisti kullanacağız hem de terminalimizde çok ciddi ilerlemeler var onu da yerinde inceleyeceğiz" dedi.
Vatan

SPOR 
Kartal Kasırgası 
Beşiktaş, 'Karadeniz Fırtınası' Trabzonspor'u deplasmanda devirdi, şampiyonluk yarışında Fener maçından sonra çok önemli bir engeli daha galibiyetle geçti. 58'de giren Negredo nefis oynayıp iki asist yaptı, ikisini de Babel gole çevirdi. Trabzonspor-Beşiktaş: 0-2. Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, haklı bir galibiyet aldıklarını söyledi. Güneş, "Denk bir maç oynandı. Golü bulduk her şey değişti. Herkes çok iyi oynadı. Şansımız da vardı, kazandık" dedi.
Posta

Fener'de Operasyon 
Akhisarspor yenilgisi Fenerbahçe'de taşları yerinden oynattı. Teknik direktör Aykut Kocaman, Yeni Malatyaspor karşılaşmasında kadroda büyük bir revizyon yapacak. Form düşüklüğü yaşayan İsla, Roman, Valbuena ve Giuliano'nun yanı sıra son haftalarda sırtına büyük yük binen Fernandao'yu kulübeye çekecek olan Kocaman, Şener, Neto, Aatif, Mehmet Ekici ve Soldado'yu ilk 11'e alacak.
Posta

Tofaş Geç Açıldı 
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nin zirve ortağı TOFAŞ, Sakarya Büyükşehir Belediyesi karşısında son çeyreğe kadar geride oynasa da, Barış Ermiş'in art arda üçlükleriyle ayağa kalktı, 19. maçında 16. galibiyetine ulaştı: 84-79.
Milliyet

Cenk Ergün'le Yollar Ayrıldı 
Galatasaray'da eski başkan Dursun Özbek döneminde futbol direktörü olan Cenk Ergün ile yollar ayrıldı. Hırvat teknik adam Igor Tudor'un görevine son verilmesi ve futbol takımının başına Fatih Terim'in geçmesiyle ofisi Florya'dan stada taşınan Ergün'ün ilişkisi kesildi. 2006'dan itibaren G.Saray Sportif AŞ'de Özel Projeler Sorumlusu olan Ergün'e, kendisiyle devam edilmeyeceği yönündeki bildirim yapıldı.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme