7 Mart 2018 Çarşamba

07.03.2018 Genel Gündem07.03.2018 Çarşamba
TÜRKİYE 
Batsın Sizin Kararınız 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler'in Doğu Guta'ya yönelik, "ateşkes" kararının uygulanmamasına "Batsın sizin kararınız. İşleme konulmayan kararın insanlık için ne anlamı var? Siz insanlığı aldatıyorsunuz, kandırıyorsunuz" sözleriyle tepki gösterdi. Erdoğan Zeytin Dalı Harekâtı'na ilişkin bilgi verirken de Cinderes'in teröristlerden temizlenmesinden sonra çok yakında Afrin şehir merkezinin kuşatılacağını ve oradaki teröristlerin başlarının da ezileceğini söyledi.
Milliyet


İttifak'ta 9 Madde Daha Geçti 
Ak Parti ve MHP'nin ittifakı ve seçim güvenliğine ilişkin hükümler de içeren ortak yasa teklifinin TBMM Anayasa Komisyonu görüşmeleri sürüyor. Önceki gün teklifin ilk dokuz maddesini aynen kabul eden komisyon, dün de teklifin seçim ittifakını yasal hale getiren ve ittifaka ilişkin teknik düzenlemeler içeren dokuz maddesini daha ele almak üzere toplandı. Komisyon saat 14.00'de başlayan toplantısında yaklaşık 2 saat süren müzakerelerin ardından, seçimlerde ittifak yapan partilerin bulunması halinde oy sayımının nasıl yapılacağını ve hangi koşullarda ittifaka verilen oyların geçerli sayılacağını düzenleyen 10. maddeyi aynen benimsedi.
Milliyet

O Toprakları Elde Tutma Hakkımız Var 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Esad rejiminin YPG'yle işbirliği yaptığını belirterek, TSK'nın harekat yaptığı toprakların huzura kavuşana kadar Türkiye'nin elinde tutulması gerektiğini savundu. MHP lideri Bahçeli: "Suriye yönetimi terörizmle iş birliği yaparsa, tam yüz yıl önce bıraktığımız toprakların emanetimizde tutulmasının hakkı doğacak. Kaldı ki olması gereken budur." dedi.
Vatan

Afrin'e 15 Kilometre 
Zorlu kış koşullarına ve arazi yapısına karşın başarıyla sürdürülen Zeytin Dalı Harekatı'nda önüne çıkan engelleri tek tek aşan TSK birlikleri ve ÖSO güçleri, Türkiye sınırından itibaren 17 kilometre derinliğe ulaştı. Bu derinliğe ulaşılması ile birlikte harekatın ilk günlerinde Afrin kırsalındaki teröristlerin Rus yapımı Grad füzeleriyle Kilis kent merkezi ve Hatay'ın ilçelerine yönelik yaptığı saldırılar da bitirildi.
Vatan

Mülkün Yani Devletin Temeli Adalettir 
Başbakan Binali Yıldırım, darbecileri cesaretlendiren hukuk anlayışının artık yok olduğunu belirterek, "Adalet duygusunun zedelendiği yerde devletin bekası tehlikededir. Karanlık günleri özleyenler hukuk sistemimiz içinde kendilerine yer bulamayacak" dedi. Beştepe'de düzenlenen 150. Yılı Yargıtay Sempozyumu ve Yeni Hizmet Binası Temel Atma Töreni'ne katılan Yıldırım, "Mülkün yani devletin temeli adalettir. Adalet duygusunun zedelendiği yerde devletin bekası tehlikededir. Hep söyleriz geciken adalet adalet değildir." dedi.
Hürriyet

Güvenlik İttifakı 
CHP heyeti ilk olarak Saadet Partisi'ni (SP) ziyaret etti. SP ziyaret sırasında CHP heyetine içinde nar çiçeği, bal ve elma kurusunun yer aldığı 'Saadet çayı' ikram etti. Her iki parti, seçim güvenliği ile ilgili önceden hazırladığı dosyaları birbirine verdi. SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, toplantıya sonradan katıldı. SP, CHP'nin seçim güvenliğiyle ilgili Meclis'e getirmek istediği kanun teklifi ve diğer işlerde yardımcı olma teklifine sıcak yaklaştı.
Hürriyet

DÜNYA  
Doğu Guta'ya Yeni Yardım Umudu 
Suriye'nin başkenti Şam'ın Doğu Guta bölgesine önceki gün giren yardım konvoyunun ardından yeni bir konvoy gönderilmesi için çalışmalar başladı. Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Jens Laerke, önceki gün Duma ilçesine gönderilen 46 tırdan 10'unun insani yardım malzemelerini Doğu Guta'ya bırakamadan dönmek zorunda kaldığını hatırlattı. Laerke, Duma'ya yönelik bombardımanın sürmesinden dolayı insani yardım çalışanlarının hayatını riske atmamak için konvoyun bölgeden ayrıldığını ifade etti. Laerke, rejimin gerekli güvenlik garantisini vermesi durumunda perşembe günü bölgeye insani yardım konvoyu göndermeyi planladıklarını kaydetti.
Milliyet

Kuzey Kore Uzlaşıya Hazır 
Güney Kore, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile gerçekleştirilen görüşmelerin ardından Kuzey Kore ile nükleer ve füze testlerini durdurmak konusunda uzlaştığını açıkladı. Ayrıca Kuzey Kore'nin nükleer silahsızlanma konusunda ABD ile görüşmeyi kabul ettiği belirtildi. CNN International'da yer alan habere göre Güney Kore Ulusal Güvenlik Şefi Chung Eui-yong, Kuzey Kore lideri ile gerçekleştirdiği görüşmeler sonrasında yaptığı açıklamada, Pyongyang'ın "ucu açık bir diyalogda ABD ile nükleer silahsızlanma ve ilişkilerde normalleşme" konusunda görüşmeye niyetli olduğunu belirttiğini söyledi.
Milliyet

Türkiye'den İdlib'e 170 Bin Kişilik Kamp 
Türkiye'nin, Suriye'de Fırat Kalkanı Operasyonu ile kontrolü altına aldığı bölgelerde ve İdlib eyaletinde 170 bin kişilik 9 kamp kuracağı açıklandı. Kızılay ve AFAD'ın Azez, Elbil, Tugli, Tel Effer, Naddah, Bardaklı ve Maşad Rufi kırsalları dahil olmak üzere kamplar için hazırlık yapmaya başladığı aktarıldı. Kampların, Afrin'e yönelik olarak devam eden Zeytin Dalı Harekâtı'nın kent nüfusun yoğun olduğu kent merkezine doğru ilerlemesiyle yaşanabilecek bir mülteci akınına karşı tedbir olarak kurulduğu da belirtildi.
Vatan

Suriye'de Rus Uçağı Düştü: 39 Ölü 
Rusya'nın Suriye'nin Lazkiye vilayetinde bulunan Hmeymim Hava Üssü'nde bir nakliye uçağı düştü. Uçakta bulunan 6'sı mürettebat toplam 39 kişi öldü. Rusya Savunma Bakanlığı ölenlerin tümünün Rus askeri olduğunu duyururken, kimliklerini açıklamadı. Uçakta sivillerin de bulunduğuna yönelik iddialar Rus medyasında yer aldı.
Hürriyet

EKONOMİ  
Dolar: 3,7993-3,8005
Euro: Euro 4,7174-4,7200
Sterlin: 5,2802-5,2833
Gram Altın: 163,5306-163,6410

Cezasız Cayılabilir 
Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkci, son dönemde internet, GSM (cep telefonu), uydu, kablo TV gibi hizmet sağlayıcıların abonelik sözleşmelerine ilişkin şikayetlerin arttığını söyledi. Tüfenkci, "Firmaların abonelik iptalini zorlaştırması ve iptal talebinden sonra fatura göndermeye devam etmesi şikayetlerde başı çekiyor" dedi.
Posta

Taşerona Kadroda Son Gün 2 Nisan 
Taşeron işçilerin kadroya geçiş süreci son sürat devam ediyor. Kadroya girme hakkı kazanan işçilerden bazıları sınav için gün sayarken, bazı işlerin kadroya geçip geçemeyeceği belli oldu bile. Konuyla ilgili açıklama yapan Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu da, "Süreç şu ana kadar planlandığı şekilde aşama aşama devam ediyor. Son tarih 2 Nisan" dedi. 7 bin 500 taşeronun kadro geçişiyle ilgili işlemlerin devam ettiğini belirten Sarıeroğlu, şöyle konuştu: "Sınav tarihleriyle ilgili kesin bir şey yok. Aşama aşama sınav süreçlerimiz 81 ilimizde sürüyor. Örneğin biz Çalışma Bakanlığı olarak ilk sınavlarımızı 26 Şubat'ta yapmaya başladık. Sözlü sınav yapmayı tercih ettik."
Posta

Çok Havalıyız 
Art arda yaşanan krizlerin etkisini 2017 yılıyla birlikte üzerinden atmayı başaran Türk Hava Yolları (THY), toplam gelir, kâr rakamı, yolcu sayısı ve doluluk oranlarında ciddi mesafe kaydetti. THY'nin Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, "iyi bir 2017" geçirdiklerini ifade ederken, 2018'den de umutlu olduklarını söyledi. Yaşanan krizlerin etkisini üzerinden atan Türk Hava Yolları, 2017'de 11 milyar dolar gelir elde ederken, faaliyet kârında ilk kez 1 milyar doları aştı. 2018'den umutlu olan THY, yeni havalimanıyla bu uçuşu sürdürmeyi planlıyor.
Milliyet

Yabancı Yatırımcı 425 Milyon Dolar'lık Satış Yaptı 
Borsa İstanbul'da 2017'yi yaklaşık 1 milyar 781 milyon dolarlık dolarlık net alımla tamamlayan yabancı yatırımcılar, bu yıl Ocak ayında 22 milyon dolarlık alım yaptı. Şubat'ta satışa geçen yabancı yatırımcılar, 425 milyon dolar ile aylık bazda Kasım 2016'dan bu yana en yüksek tutarlı satışa imza attı. Yabancı yatırımcıların Şubat ayındaki işlemlerine bakıldığında, en çok tercih edilen hisseler arasında son 4 ayda olduğu gibi yine Türk Hava Yolları (THY) öne çıkarken, en fazla satış yapılan hisseler arasında endeks üzerinde ağırlığı yüksek Garanti Bankası ve İş Bankası paylarının olması dikkat çekti.
Vatan

'Enerjide Kadına Pozitif Ayrımcılık' 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın bu yıl ilkini düzenlediği 'Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar' ödül programında enerji sektöründe lider kadınlar ödüllendirildi. Sektörde lider kadınlara dikkat çekerek farkındalık uyandırmayı hedefleyen ödül programı Cumhurbaşkanlığı'nın himayelerinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın katılımıyla Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde yapıldı.
Vatan

BDDK'dan Kredi Yapılandırma Açıklaması 
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan (BDDK) kredi yapılandırmasına ilişkin yapılan açıklamada, "Yeniden yapılandırmadan bahsedebilmek için finansal güçlük ve imtiyaz koşullarının birlikte gerçekleşmesi gerekmektedir. Finansal güçlük yaşamayan borçlu için yapılan sözleşme değişiklikleri veya yeniden finansman durumları yeniden yapılandırma kapsamında değerlendirilemeyecek" denildi. BDDK'dan yapılan açıklamada ilgili yönetmeliğin 1 Ocak 2018 itibarıyla yürürlüğe girdiği hatırlatıldı.
Hürriyet

SPOR 

Cim-Bom'a Fransız Kancası 
Fransız ekibi Lille, Galatasaray'ın üç yıldızına kanca attı. Gomis, Nagatomo ve Feghouli'yi yakın takibe alan Lille kulübü, sezon sonunda Galatasaray'ın tecrübeli teknik direktörü Fatih Terim'e de teklif götürmeye hazırlanıyor.
Posta

Şiddetli Hareketten Q7'ye 5 Maç Ceza 
Beşiktaşlı Quaresma; kupadaki Fenerbahçe derbisinde Josef'e dirsek atıp kırmızı kart görmüş, ardından yaşanan kargaşada Mehmet Ekici'ye de yumruk vurmuştu. Futbol Federasyonu Hukuk Kurulu da Portekizli yıldızı "Kural dışı hareket" ve "Saldırı"dan Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevk etmişti. PFDK dün yaptığı toplantıda Quaresma'ya 5 maç men ve 22 bin lira para cezası verdi.
Posta

Daçka'dan Dev Adım 
Eurocup'ta çok iyi bir sezon geçiren Darüşşafaka, başarısını çeyrek final serisinin ilk maçına da taşıdı, Karadağ temsilcisi Buducnost'u etkili savunmasıyla 57-54 yendi. Daruşşafaka, Eurocup çeyrek final serisinin ilk maçında Buducnost'u etkili savunmasıyla yıktı. Son çeyreğe 11 farklı önde girse de, altı dakika skor bulamayıp rakibine yakalanan temsilcimiz, Muhammed ve Wilbekin'den gelen iki kritik üçlükle rahatladı, kazanmayı başardı.
Milliyet

Başkanın Rotası Ankara 
Fenerbahçe'de Ali Koç'un başkanlığa adaylığını resmen açıklamasının ardından başkan Aziz Yıldırım'ın sessizliğini koruması ve üyelerle yediği yemekli toplantılar yapması 'tekrardan aday olacak' yorumlarına neden oluyor. Son 10 günde seçim çalışmalarına hız veren mevcut yönetim, Ali Koç'un ilk kez İstanbul dışında Başkent'te birçok kongre üyesinin katıldığı toplantıya misilleme yapmayı planlıyor. Başkan ve yöneticiler yakın zaman içinde Ankara'da büyük toplantıyla gövde gösterisi yapacak.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme