8 Mart 2018 Perşembe

08.03.2018 Genel Gündem08.03.2018
GÜNDEM
Jetler Cinderes'e Bomba Yağdırıyor 
Zeytin Dalı Harekâtı'nda 47 gün geride kalırken hava koşullarının da düzelmesiyle kritik Cinderes beldesi merkezine yönelik operasyonları hızlandıran Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Afrin'e kuzeydoğudan açılan yolu kontrol eden ve PYD/PKK'nın doğu kanadındaki önemli savunma hatlarından biri olan Kafr Cenne köyünü ve Maçale köyünü de teröristlerden temizledi. Böylece Afrin merkeze yaklaşık 7 kilometrelik mesafe kaldı. Afrin önündeki kritik hedef Cinderes beldesi girişinde de yoğun çatışmalar yaşanırken yerel kaynaklara göre beldenin güney girişindeki bir tepe alındı. Cinderes'te belirlenen hedefler dün Türk jetleri tarafından da yoğun olarak bombalandı.
Milliyet


Bu Tür Eylemler İnsanlık Suçudur 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kadına şiddeti reva görenlerin insanlıktan nasibini almadığını ifade ederek, "Çocuk istismarı asla düşünmek, konuşmak, tartışmak istemeyeceğimiz bir vahşet halidir. Kadınlara ve çocuklara yönelik saldırıların izini inancımız ve kültürümüzde arayanlar art niyetlidir. Bu tür eylemlerin her biri insanlık suçudur" diye konuştu. Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Ankara Arena'da Hak-İş tarafından düzenlenen, "Uluslararası 7. Kadın Emeği Buluşması"na katıldı. Önce salon dışında, daha sonra da içeride konuşan Erdoğan şu mesajları verdi: 8 Mart sizin gününüz olduğu gibi yılın geriye kalan 364 günü de sizindir. Kadınlarımızın hikayeleri bir güne sığdırılamayacak kadar çoktur. Kadınlara yönelik ayırımcı davranışlar hiç eksik olmadı."
Milliyet

Şehit Annesine Hakarete Hakimden İncelikli Ceza! 
Adana'da ücretsiz ulaşım kartını gösteren ve şehit annesi olduğunu belirten Zübeyde Tura'dan 2,5 liralık ücreti isteyerek hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklanan özel halk otobüsü şoförü için hakim mesaj dolu bir uygulamaya imza attı. Olayla ilgili tutuklanan ve hakkında "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik", "halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet ve bölge farklılığına dayanarak aşağılama" ve "hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma" suçlarından toplam 11 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlanan şoför Eren Güngör'ün avukatı tutuklama kararına itiraz etti. İtiraz dilekçesini değerlendiren Nöbetçi Adana 2. Sulh Ceza Hakimi, şüphelinin adli kontrol kararıyla tahliyesine karar verdi. Hakim, kararda, Güngör'ün bağlı bulunduğu kolluk birimine her gün saat 12.33'te giderek, "Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı! Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı. Sen şehid oğlusun, incitme, yazıktır atanı. Verme, dünyaları alsan da bu cennet vatanı." dizelerinin yer aldığı İstiklal Marşı'nın 6. kıtasının yazılı bulunduğu tablo önünde olacak şekilde imza atması şartı getirdi.
Vatan

DÜNYA 
Muhalifler 'Koridor'u Kabul Etmedi 
Suriye'nin başkenti Şam'ın Doğu Guta bölgesinde çatışmalar ve hava saldırıları devam ederken, bölgede bulunan muhalifler Rusya'nın kendileri için bir geçiş koridoru açma önerisini reddetti ve bölgede kalıp savaşa devam edeceklerini açıkladı. Reuters ajansı, Doğu Guta'daki gruplardan Ceyşül İslam'ın "Bu konuda herhangi bir pazarlık yok" dediğini aktardı. Grup sözcüsü Hamza Birkdar, "Guta'daki gruplar, savaşçılar ve halk topraklarına sahip çıkıp savunmaya devam ediyor" dedi. Pazartesi Rusya'dan yapılan açıklamada, Doğu Guta'daki silahlı grupların silah bırakması halinde aileleriyle birlikte bölgeyi terk etmelerine izin verileceğini, teslim olanlar için tahliye koridorları açılacağını söylemişti.
Milliyet

Ada'da Muhatap Hem Kuzey'dir Hem Güney'dir 
KKTC'de kurulan dörtlü koalisyon hükümetinin Başbakanı Tufan Erhürman ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay güvenoyu almalarının ardından ilk resmi ziyaretlerini teamüllere uygun olarak Türkiye'ye yaptı. Erhürman, Çankaya Köşkü'nde Başbakan Binali Yıldırım tarafından resmi törenle karşılandı. Yıldırım, KKTC heyeti gelmeden hemen önce ortaya atılan Türkiye tarafından randevu verilmediği iddiasına üstü kapalı yanıt verdi. Yıldırım, Erhürman ve Özersay'a, "evinize hoş geldiniz' diyorum" dedi. Yıldırım, "Türkiye şartlar ne olursa olsun Kıbrıs Türk'ünün yanındadır, yanında olmaya devam edecektir. Ancak ülkemizin haklı davalarına dil uzatmaya kalkışan birtakım kendini bilmez kurum ve kişilerin de bu faaliyetlerinin etkin bir şekilde kontrol altına alınması eminim ki yeni hükümet döneminde dikkate alınacak bir konudur. Ada'da ve bütün bölgede huzur ve istikrarın gelişmesi temel önceliğimizdir" dedi.
Milliyet

Putin İntikam Yemini Etmiş 
İngiliz polisi, önceki gün kızı Yulia ile birlikte 'bilinmeyen bir maddeye' maruz kaldıktan sonra fenalaşan eski Rus istihbarat yetkilisi Sergei Skripal'i kimin hedef aldığını araştırmayı sürdürürken, yerel basın, olayın baş şüphelisi ilan ettikleri Rusya lideri Vladimir Putin'in 2010 yılında yaptığı bir açıklamayı manşetlerine taşıdı. Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) ABD topraklarındaki Rus casusluk şebekesini çökerttiği 2010 yılında, Skripal'in de dahil olduğu ajan değiş-tokuşunun ardından bir açıklama yapan Putin konuşmasında, 'hainler' olarak tanımladığı çift taraflı ajanlardan intikam alacaklarını soyluyor.
Vatan

Perde Aralanıyor Teşhis: Sinir Gazı 
Rus istihbaratında görevliyken Britanya için de casusluk yapan ve İngiltere'nin Salisbury kentinde pazar günü bir bankta baygın halde bulunan Sergey Skripal (66) ve kızı Yulya (33) ile ilgili soru işaretleri devam ediyor. Baba-kız, yoğun bakımda yaşam mücadelesi verirken Moskova, Skripal'i Rusların zehirlemiş olabileceği iddiasına sert tepki gösterdi. Olayla ilgili öne çıkan gelişmeler şöyle: Metropolitan Polis Müdürü Mark Rowley, dün akşam saatlerinde basın mensuplarının karşısına geçti. Belirtilerin sinir gazı kullanıldığını ortaya koyduğunu aktaran Rowley, tam olarak hangi maddenin kullanıldığını açıklamadı. Olayın cinayete teşebbüs olarak incelendiğini ifade eden Rowley, Skripal ve kızı Yulya'nın özel olarak hedef alındığının düşünüldüğünü belirtti. Rowley, olay yerine ilk intikal eden bir polis memurunun da hastaneye kaldırıldığını ve durumunun ciddi olduğunu duyurdu.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 3,8032-3,8044
Euro: 4,7212-4,7230
Sterlin: 5,2924-5,2951                     
Gram Altın: 162,3046-162,3852


Pancara Teşvik Nbş'ye Sınır 
Başbakan Binali Yıldırım, şeker fabrikalarının rakipleriyle rekabet edemediği için özelleştirileceğini belirterek, şeker pancarının teşvik edileceğini nişasta bazlı şekerin (NBŞ) üretiminin ise sınırlanacağını söyledi. Yıldırım, özel sektörün 1.54 dolara mal ettiği ürünü, kamu fabrikalarının 3-4 dolara mal ettiğini de vurgulayarak, "Bu sürdürülebilir değil" dedi. Gazeteci Cüneyt Özdemir sosyal medya hesabından şeker fabrikalarının özelleştirilmesi konusunu siyasi liderlere sordu. Başbakan Yıldırım, Özdemir'in sorularına kendisini telefonla arayarak yanıt verdi. Özdemir de Yıldırım'ın yanıtlarını hesabında yayınladı.
Milliyet 

'Asgari'ye Destek İşsizlik Fonu'ndan 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, yatırım ve istihdamın teşviğini içeren torba tasarıdaki 100 TL'lik asgari ücret desteğinin İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacağını açıkladı. Ağbal, asgari ücretin yılbaşında belirlenen tutarın altına düşmemesini sağlamak üzere öngörülen asgari geçim indirimi teşvikinin ise İşsizlik Fonu değil, devlet bütçesinden ödeneceğini belirtti. TBMM'deki torba tasarıya ilişkin olarak, "tasarı yatırımı, üretimi, istihdamı, ihracatı teşvik eden bir düzenleme" diyen Ağbal, şu değerlendirmelerde bulundu: "Bir işletmemiz 2017'de istihdam ettiği personel sayısına ilave yeni personel alırsa yeni alınan bu personelin 12 ay boyunca ödenecek sosyal güvenlik primleri, gelir vergisi ve damga vergisi de devlet tarafından karşılanacak. Yaklaşık olarak 830 lira civarında her bir çalışan başına devlet bu şekilde yeni istihdama teşvik vermiş oluyor."
Milliyet

Bir İstifadan Fazlası 
ABD Başkanı Donald Trump'ın Başekonomi Danışmanı Gary Cohn'un ithal çelik ve alüminyuma getirilmesi planlanan gümrük tarifeleri nedeniyle istifa ettiği bilgisi dün gece saatlerinde ekranlara düşerken, dün sabahtan itibaren Asya'dan Avrupa'ya tüm piyasaları kırmızıya boyadı. Gelişmekte olan ülke para birimleri de bu istifadan nasibini aldı. Türk Lirası da dolara ve euroya karşı değer kaybetti.
Vatan 

'Katılık Var' Dedi Faize Dokunmadı 
Merkez Bankası (TCMB) yılın ikinci Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergelerin katılık sergilediğine dikkat çekerek, enflasyon görünümünde baz etkisi ve geçici faktörlerden bağımsız, belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceğini açıkladı. TCMB Mart'ta da faiz koridorunun alt bandı olan borçlanma faiz oranı yüzde 7.25'te, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8'de, marjinal fonlama oranını yüzde 9.25'te, geç likidite penceresi borçlanma faiz oranını yüzde 0'da, borç verme faiz oranını ise yüzde 12.75'te tuttu. Son olarak Aralık'ta TCMB faiz koridorunun alt bandı, politika faizi ve üst bandı sabit tutarken, geç likidite faizini sekiz aylık aranın ardından ilk kez artırmıştı. "Enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir" denilen açıklamada, Ocak ayı PPK açıklamasından farklı olarak "Ana eğilime ilişkin göstergeler katılık sergilerken çekirdek enflasyonun yüksek seyrettiği gözlenmektedir" ifadesi kullanıldı.
Vatan
  
Türkıye'nin 'Enerjik' Kadınları 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, bu yıl bir ilke imza atarak "Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar Ödül Töreni" düzenledi. 6 kategoride ödül verilen törene kadınların ilgisi büyüktü. Törene Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile birlikte ev sahipliği yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, kadın konusunun asırlar boyunca birçok şekilde konuşulduğunu, tartışıldığını dile getirerek, "Bazen ihtirasların, bazen hak mücadelelerinin mevzusu oldu. Cinsiyetçi bakış, kadın ve erkeği karşı karşıya getirdi. Oysa kadın ve erkek bir bütünün iki yarısıdır. Tıpkı bir kuşun iki kanadı gibi. Bir kuş nasıl tek kanatla uçamazsa, insanlık da tek taraflı ilerleyemez. Kadınlarını, hayatın çeşitli alanlarından men eden toplumlar gelişemez" dedi.
Hürriyet

POLİTİKA
'Türkiye Şu Anda Bir Hukuk Devleti Değil' 
CHP'nin cenaze töreni nedeniyle ertelenen grup toplantısı dün yapıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada MESAM'a kayyum atanması, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ve 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yapılan soruşturma ve yargılamalar üzerinden iktidara yüklendi. "Demokraside iktidarı yönetenler hukuka uygun davranmak zorundadırlar" diyen Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi: Eğer hukuk devletini yok ederseniz, baskıcı bir dikta yönetimini getirirsiniz. Türkiye şu anda bir hukuk devleti değildir. Neden değildir? 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Birleşmiş Milletler'e bir yazı gösterildi. İkisi çok önemli.
Vatan

Kışkırtma Karşılığını Görür 
Başbakan Binali Yıldırım, Kıbrıs açıklarında Rumların tek taraflı doğalgaz sondaj faaliyetleri ve ABD'nin sondaj gemisini koruyacağı açıklamalarıyla ilgili, "Emrivakilerle yapılacak benzeri kışkırtıcı faaliyetler karşılığını görecektir" dedi. Yıldırım, KKTC Başbakanı Tufan Erhürman ile basın toplantısında şunları söyledi: "ADADA eğer kalıcı, sürdürülebilir bir çözümün mümkün olması isteniyorsa Rum tarafının buna zihinsel olarak hazır olması lazım. Burada esas olan siyasi eşitlik, adil yönetişim, refahın ortak paylaşımı ve iki toplumun oluşturduğu federal yapıda iki tarafın halklarının birbirine güven duymasının sağlanmasıdır. (Sınırı geçen iki Yunan askerinin tutuklanması) Hukuki süreç devam ediyor, yargı gereğini yapacak. Bu konuyu AB ilişkilerine kadar götürmek bir zeka işi. Bunlar AB ile ilişkilerimizi ileri de götürmez geri de düşürmez."
Hürriyet

SPOR 
Fener Şaşırttı! 
Kadınlar Euroleague'deki temsilcimiz Fenerbahçe, Macaristan'ın Sopron takımına sahasında 78-72 yenildi, çeyrek final serisinde durum 1-1'e geldi. Maça çok iyi başladı temsilcimiz, 6. dakikada 19-5 ile farkı 14'e kadar yükseltti. Ancak ilk dakikaların etkili ismi Voughn faul problemine girince hücumdaki ritmini yitiren temsilcimiz karşısında Sopron, çeyrek sonunda farkı 5'e indirmeyi bildi: 21-16. 2. çeyrekte konuk takım boyalı alanı daha iyi kullanmayı başardı. Temsilcimizin yaptığı 7 top kaybını da iyi değerlendirerek Milovanovic ile skor bulmayı sürdüren Sopron öne geçmeyi de başardı ama devre 36-36 bitti
Milliyet

Yasin'e "Garry" Vites! 
Galatasaray'da sezon sonunda sözleşmesi bitecek olan Yasin Öztekin, hem yeni sözleşme hem de ücretine zam istedi. Yıllık 1 milyon 150 bin euro garanti ücret alan 30 yaşındaki futbolcunun zam ve mukavele isteği Garry Rodrigues'e takıldı. Geçen sezon Yunan ekibi PAOK'tan 3.5 milyon euroya transfer edilen ve teknik direktörlüğe Fatih Terim'in gelmesinden sonra takımın en çok ön plana çıkan ismi haline gelen Garry Rodrigues'in 1 milyon 350 bin euroluk ücreti referans olarak kabul edildi. Yasin'in zam ve yeni sözleşme isteğine mesafeli yaklaşan sarı-kırmızılılarda, "Garry Rodrigues 1 milyon 350 bin euro alırken, Yasin Öztekin'e nasıl daha fazlasını verebiliriz?" düşüncesinin etkili olduğu belirtildi. Bu nedenle Yasin konusu, sezon sonuna bırakıldı.
Milliyet

Kilis Çıkarması! 
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ile yönetim kurulu Üyeleri, Zeytin Dalı Harekâtı'na destek olmak için Kilis'i ziyaret etti, mart ayı toplantısını da bu kentte gerçekleştirdi. Başkan Yıldırım Demirören ile birlikte başkanvekilleri; Servet Yardımcı, Nihat Özdemir, Hüsnü Güreli, Ali Dürüst, İbrahim Usta, yönetim ve icra kurulu üyeleri; Cengiz Zülfikaroğlu ve Ali Düşmez, yönetim kurulu üyeleri Mustafa Çağlar, Alaattin Aykaç, Mete Düren ve Fuat Guguloğlu ile Genel Sekreter Kadir Kardaş'ın yanı sıra A Milli Takım Antrenörü Tayfur Havutcu ve Ümit Milli Takım Teknik Direktörü Alpay Özalan'ın da yer aldığı TFF heyetinin gerçekleştirdiği programa çok sayıda spor adamı da katıldı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme