9 Mart 2018 Cuma

09.03.2018 Genel Gündem09.03.2018 
GÜNDEM 
Afrin sırada 
TÜRK Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri, Afrin'e güneyden giriş yolunun açılması için son derece stratejik öneme sahip, bölgenin en büyük beldesi olan Cinderes'in merkezine de dün öğleden sonra saat 15.30-16.00 sıralarında tam kontrolü sağladı. Merkezde tam kontrolün sağlanması için Jandarma Özel Harekât ve Polis Özel Harekât (JÖH ve PÖH) timlerinin de katılımıyla yer yer yoğun çatışmalar yaşandığı bilgisi verildi. Çatışmaların özellikle Afrin istikametinde merkezin kuzey kesimlerinde olduğu ve terör örgütünün kritik noktalara yerleştirdiği keskin nişancıların etkisiz hale getirildiği öğrenildi. Bölgeden gelen haberlerde Cinderes'teki sivillerin merkezden ayrılmış oldukları bilgisi yer aldı. Harekâtın başlamasından sonra nüfusu 3-4 bine düşen Cinderes'teki sivillerin terör örgütünün zoruyla beldeden çıkartılıp Afrin'e götürüldükleri değerlendiriliyor. Bülbül, Raco, Şeyh Hadid ve Şeran'dan sonra Cinderes, TSK ve ÖSO'nun Afrin bölgesinde giriş yaptığı beşinci belde oldu. Ele geçirilecek tek belde olarak Mabatlı kaldı. TSK ve ÖSO'nun harekâtın başlangıcından bu yana aldığı yer sayısı 157 oldu. Cinderes kent merkezine giriş yapılmadan önce TSK ve ÖSO güçleri güney kesimde bir tepeyi ele geçirerek, buradan geçiş yolu açtı. Kurtarılan mahalle ve sokaklarda arama tarama faaliyetleri devam ederken, SİHA'lar da Cinderes'ten kaçmaya çalışan teröristlerin yollarını vurdu.
HürriyetHocalarımız ne iş yapıyor 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, din adamı adı altında tartışma yaratan açıklamalar yapanlara tepki göstererek, "Kadınla ilgili dinimizde kesinlikle yeri olmayan kendine göre içtihatta bulunan kişiler çıkıyorlar. İslam'ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar aciz bunlar. Hocalarımız ne iş yapıyor, niye sessiz kalıyorlar" dedi. Beştepe'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programında konuşan Erdoğan, özetle şu mesajları verdi: "Medyada kadınların yerlerini tahkim etmeyi, iletişim araçlarını verimli kullanmayı önemli görüyoruz. Her bir kanalı ayrı bir sorun, ayrı bir adeta kanalizasyon haline dönüşmüş olan medyanın şerrinden evlatlarımızı, ailelerimizi ve milletimizi koruyacak olan ilk ve güçlü kalkan yine kadınlar, annelerdir. Zaman zaman en az üç çocuk diyorum. Bu millete düşman oldukları için rahatsız oluyorlar. Bu konuda slogandan öteye geçen hiçbir çalışması ve gayreti olduğunu duymadığımız, görmediğimiz kişilerin bizi eleştirmesini de pek önemsemiyoruz. Milletin ve dinimizin değerleriyle hesaplaşmaktan başka hiçbir hedefi olmayan marjinalleri asla dikkate almayız."
Hürriyet 

Irak'a sınır ötesi harekât sinyali 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Zeytin Dalı Harekâtı'na ilişkin "Mayısta biter mi?" sorusuna "Bir an önce bitmesini arzu ederiz. Kritik aşamalar aşıldı. Afrin'e doğru ilerliyoruz" yanıtını verdi. Hem Suriye hem de Irak'ın tüm terör örgütlerinden temizlenmesi gerektiğini aksi takdirde siyasi çözümle ilgili atılan ve atılacak adımların başarısız olacağını vurgulayan Çavuşoğlu, PKK'nın Kandil'den Kerkük'e kadar indiğini belirterek Irak'ta PKK ve diğer terör örgütlerinin temizlenmesinin gerek Türkiye gerekse Suriye ve Irak için de önemli olduğuna ve bu konuda da birlikte adımlar atacaklarına dikkati çekti.
Milliyet

DÜNYA  
Doğu guta'yı bölme harekâtı 
Suriye ordusunun kuşatması altındaki başkent Şam'ın banliyösü Doğu Guta'da muhaliflere yönelik çember gittikçe daralmaya başladı. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, 18 Şubat'tan beri süren operasyonlar sonunda Doğu Guta'da muhaliflerin elindeki toprakların yüzde 50'sinden fazlasının Şam yönetiminin kontrolüne geçtiğini bildirdi. Suriye ordusunun Beyt Sava, El Ashari kasabalarını ve çevrelerindeki çiftlikleri aldığını bildiren Gözlemevi, Doğu Guta'nın kuzeyi ile güneyini birleştiren şeridin rejim güçlerinin ateş menziline girdiğini duyurdu. Suriye ordusundan adı açıklanmayan bir komutan da Reuters'e yaptığı açıklamada önceki gece Doğu Guta'nın kuzeyi ile güneyini birleştiren alanın sadece 1 kilometre genişliğinde kaldığını belirterek, askeri açıdan bölgenin ikiye ayrıldığını ifade etti. Ancak Doğu Guta'daki silahlı muhalif örgütlerden Feylak el-Rahman'ın İstanbul'daki sözcüsü Vail Elvan, bölgenin ikiye ayrıldığı açıklamalarını yalanladı. Reuters'in haberine göre Elvan, kendisine cep mesajıyla sorulan Doğu Guta'nın bölünüp bölünmediği sorusuna "Hayır" diye cevap verdi.
Hürriyet 

Alman dışişleri'nde yeni dönem başlıyor 
Almanya'da yeni hükümetin kurulması amacıyla gerçekleştirilen koalisyon görüşmelerinin başarıya ulaşmasının ardından yeni dışişleri bakanı da belli oldu. Dün, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, yeni kurulacak hükümette kabinede yer almayacağını açıkladı. Bu açıklamanın ardından, Alman medyasında Sosyal Demokrat Parti'ye (SPD) ait olan makamı kimin dolduracağına dair haberler yer aldı. Spiegel, Focus ve Der Spiegel gibi medya kuruluşlarının parti çevrelerine dayandırdığı haberlere göre, halen Adalet Bakanı olan SPD'li Heiko Maas yeni hükümette dışişleri bakanlığı görevini üstlenecek. SPD yönetiminin, iki aday arasından Maas'ı, Aile Bakanı Katarina Barley'ye tercih ettiği öne sürülüyor.
Milliyet

Moskova'dan 'zehirli' hediye 
İngiltere'nin Salisbury kentinde Pazar günü kızı Yulia ile birlikte bilinci kapalı şekilde bir bank üzerinde bulunan eski Rus istihbaratçı Sergei Skripal'in zehre nasıl maruz kaldığı konusunda çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Yerel basında çıkan haberlere göre polis, 66 yaşındaki istihbaratçı ve 33 yaşındaki kızının, Yulia'nın başkent Moskova'dan getirdiği bir hediye paketi içine konulan sinir gazına maruz kalmış olabileceğini düşünüyor. Habere göre Yulia'nın, başkent Moskova'daki arkadaşlarının babasına gönderdiği hediye paketini bilinçleri kapanmadan kısa sure önce açtığı belirlendi.
Vatan 

Koalisyon ortağından 'skandal' paylaşım 
Ekim ayında yerel seçimlere gitmeye hazırlanan Belçika'da koalisyon ortağı 'Belçika Reform Hareketi' (MR) partisinin internet sitesinde yayınlanan göçmen karşıtı bir paylaşım kamuoyunda tepkiye yol açtı. MR yöneticileri, taraftarlarından seçimlerden önce internet sayfası üzerinden siyasi önerilerini kendilerine iletmesini istemişti. Durumu fırsat bilen bir göçmen karşıtı da, siteyi ırkçı yorumu için zemin olarak kullandı. Adı açıklanmayan kullanıcı parti yöneticilerine, güvenlik sorunu yaratmakla suçladığı evsizlerin ve göçmenlerin 'ortadan kaldırılmasını' önerdi. Son dönemde göçmen karşıtlığının artışa geçtiği ülkede muhalefet, koalisyon ortağı bir partinin bu denli 'ırkçı' görüşlere yer vermesine tepki gösterdi. Parti yönetimi ise, sosyal medya üzerinden gelen tepkilerin ardından paylaşımın 'teknik bir hatadan' ibaret olduğunu, bundan böyle üyelerden gelen yorumların daha sıkı denetleneceğini açıkladı.
Vatan
  
EKONOMİ 
Dolar: 3,8247-3,8266
Euro: 4,7095-4,7116
Sterlin: 5,2801-5,2835                     
Gram Altın: 162,0904-162,2409

Mıamı bataklığına türk sanayisi 
Türk Amerikan İş Adamları Derneği (TABA), Türkiye'deki üreticileri ABD'ye götürmek için harekete geçti. Organize Sanayi Bölgeleri'nde (OSB) faaliyet gösteren firmaların ABD'de üretim yaparak işlerini büyütmelerini, böylece Türk ürünlerini bir marka haline getirmeyi hedeflediklerini ifade eden TABA – AmCham Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ali Bayramoğlu, böylece şu anda ABD'ye yapılan 8.5 milyar dolarlık ihracatın katlanabileceğini söyledi. ABD'ye yapılan ihracatta Türkiye'nin 33'üncü sırada olduğunu belirten Bayramoğlu, yatırımın yapılması halinde 10 yılda ilk 10'a girebileceğimizi kaydetti. Bayramoğlu, 2019'da ABD'de ilk kazmanın vurulmasının hedeflendiğini açıkladı.
Hürriyet 

Küresel güç için teknolojik atak 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Okullarını, fabrikalarını, şehirlerini ve ordularını teknolojiyle donatanlar, güçlü olurlar ve güçlü kalmaya devam ederler. Dolayısıyla, savunduğumuz bütün politikaların temelinde teknoloji vardır, teknolojiden güç almak vardır" dedi. Özlü, Akdeniz Bölgesi'nin, insanlığın ve medeniyetin yükseldiği, 'küresel güç' mücadelelerine ev sahipliği yapan bölge olduğunu belirterek, "Akdeniz'de güçlü olmak, dünyada güçlü olmaktır" dedi. Özlü, Kalkınma Bakanlığı'nın desteği, Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB), Mersin Ekonomi Platformu, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası bölge ortaklığı ve NTV & Özgencil işbirliğiyle düzenlenen Akdeniz Ekonomi Forumu'nun ikinci gün oturumu açılışında, şunları söyledi: "Endüstri 4.0 devrimini ıskalamak gibi bir lüksümüz yok. Biz bu dünyanın, bu evrimin, bu durdurulamaz sürecin ve bu kesin gerçekliğin gerisinde kalamayız ve öncü ülkelerinden birisi olacağız. Bu maksatla son 1 yıldır yürüttüğümüz çalışmalarda Türkiye'nin dijital dönüşüm yol haritasını hazırladık. Son noktaya geldik. Önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacağız."
Milliyet 

Daha çok çin yatırımı istiyoruz 
Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı (TYDTA) Arda Ermut, Türkiye'nin yatırım ve ticaret alanındaki mevzuatını sürekli güncellediğini ve reformlar yaptığını belirterek, "Çinli şirketler, Türkiye'de önemli rol oynayabilir, Türk ekonomisinin önemli bir parçası olabilir" dedi. Ermut, Çin'in başkenti Pekin'deki Çin Uluslararası Ticareti Teşvik Konseyi'nde Çin'in iş dünyasından temsilcilerle bir araya geldi. Etkinlikte Ermut'a eşlik eden Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen, Çin ile Türkiye arasında ticaret hacmindeki dengesizliğin, Çin'e ihracat ile kısa vadede çözülemeyeceğini belirterek, "Daha fazla doğrudan yatırıma ihtiyacımız var" dedi.
Milliyet 

Moody's etkisi: aman sen de 
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin kredi notunu 'Ba1'den 'Ba2'ye düşürdü ve not görünümünü 'negatif'ten 'durağan'a çevirdi. Moody's'ten yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin kredi notunun 'Ba1'dan 'Ba2'ye revize edildiği bildirildi. Kredi notunun aşağı çekilmesinde, Türkiye'nin not görünümünün geçen yıl 'negatif'e çevrilmesinde rol oynayan iki temel gelişmenin belirleyici olduğu kaydedilen açıklamada, bunlar özetle 'kurumların direncindeki süregelen kayıp' ve 'dış şok riskinin yüksek borç ve siyasi riskler nedeniyle artması' olarak sıralandı. Moody's, açıklamasında kurumların direncindeki düşüşe, 'parasal politikanın etkinliğindeki ilave aşınma ve temel yapısal reformların uygulanmasındaki ek gecikmeleri' örnek gösterdi. Açıklamada, dış şok riskinin de yüksek cari açık ve dış borçların yanı sıra artan siyasi riskler ve küresel faiz oranları nedeniyle yükseldiği öne sürüldü. Ayrıca açıklamada, Türkiye'nin not görünümünün 'negatif'ten 'durağan'a çevrilmesinde ülkenin mali ve ekonomik gücünün etkili olduğunu belirtildi.
Vatan

POLİTİKA
İttifak teklifine komisyon onayı 
Ak Parti ve MHP'nin seçim ittifakını da düzenleyen 26 maddelik ortak yasa teklifi TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi. CHP'nin, parlamento dışı muhalefet ile yaptığı görüşmeler sonucu hazırladığı seçim güvenliğine ilişkin raporda yer verdiği 18 önerinin değerlendirilebilmesi için "erteleme" talebinde bulunmasına karşın, komisyon planlandığı şekilde dün son üç maddeyi ele alarak teklif mesaisini tamamladı. Önerilerini komisyon aşamasında dikkate aldıramayan CHP, raporu okuyarak tutanağa geçirtmekle yetindi. Teklif, 12 Mart pazartesi gününden itibaren Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlanacak.
Milliyet

'Partilere cinsiyet kotası getirilsin' 
Aydın'ın Kuşadası ilçesinde '8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü' programına katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 200 kadın muhtara seslendi. "Yaşamın her alanında kadınlar olduğu sürece emin olun Türkiye normalleşir. Parlamentoda yüzde 40 kadın olduğunu düşünün, vallahi kavga çıkmaz. Herkes daha güzel konuşur" diyen Kılıçdaroğlu özetle şöyle konuştu: Kadın okuma yazma biliyorsa, toplum da okuma yazma bilir. Yani toplumu büyütmenin, kalkındırmanın temel unsurları kadınlardır. Demokrasin de temel unsuru kadınlardır. Kadınlar hak mücadelesi vermek zorundadırlar. Kadınların dişe diş mücadele etmesi lazım. Bütün siyasi partilere açık net çağrıda bulunuyorum. Gelin siyasi parti yasasını değiştirelim. Sizler takipçisi olursanız, bunu parlamentodan geçirebiliriz. Sizler baskı unsuru olursanız, 'Erkek egemen toplumda yeteri kadar parlamentoya giremiyorum' derseniz, o zaman seçim yasasında değişiklik yapılır. Yüzde 33 cinsiyet kotası getirelim. El mi yaman bey mi yaman görelim. Cinsiyet kotasını en az 33 olarak siyasi partiler yasasına koymayanlar kadınlardan korkanlardır. Siz de gücünüzü gösterin. Kim getirmiyorsa diyeceksiniz ki, 'Orada dur, sana oy vermiyorum' diyeceksiniz. Erkek egemen toplum dilini değiştirmemiz lazım.
Vatan

SPOR 
Kaplere gömüldü 
Fiorentina'nın hayatını kaybeden kaptanı Davide Astori, dün toprağa verildi. Takımının Udinese ile pazar günü oynayacağı karşılaşma öncesinde otel odasında ölü bulunan 31 yaşındaki futbolcunun ölüm nedeni için doğal nedenlerle kalbin durması açıklaması yapılmıştı. Floransa'da düzenlenen cenaze töreni, on binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti. Mor menekşeli taraftarlar, Santa Croce Meydanı'nda sabahın erken saatlerinden itibaren toplandı. Futbolcunun naaşı, meydana ismini veren kiliseye getirildi, stadyum dahil bir çok yerden geçirildi, buradaki törenin ardından defnedileceği Bergamo'ya gönderildi. Cenazenin geçtiği sokakları dolduranlar alkışlarla karşıladı.
Milliyet 

Söylenenlere uyulmalı 
Galatasaray'ın eski başkanı Dursun Özbek, "UEFA önümüzdeki 3 yılın yol haritasını soruyor. UEFA'nın en çok dikkat ettiği ve kulübü yaralayacak tek şey, uyulamayacak bir planın verilmesi. Bu geçmişte başımıza geldi. Eğer söylenenlere uyulmazsa yapacak bir şey olmuyor, UEFA'nın cezası kaçınılmaz olur" dedi. UEFA ile yaşanan süreci değerlendiren Özbek, "UEFA, ceza veren bir kurum niteliğinde değildir. Bunun böyle anlaşılması lazım. Elbette kriterler vardır, kulüplerin bu kriterlere uyma gereği vardır. Geçmişte de UEFA'ya defalarca gittim, üst düzey yetkililerle görüştüm. Biz yaptığımız projeler ve Galatasaray'ın geleceği hakkında yeteri kadar bilgi verdik" diye konuştu.
Milliyet

Er ryan filmini canlı yasıyoruz 
Yıldırım Demirören başkanlığındaki Türkiye Futbol Federasyonu'nun kamuoyuna yeterince yansımayan çok ciddi sosyal sorumluluk projeleri var... Bir çoğu hayata geçmiş durumda... Bu projeler ya TFF'nin kendisini tam olarak anlatamamasından, ya da medyanın yeterli ilgi göstermemesi nedeniyle ne yazık ki hep arka planda kalıyor. Milli takımın aldığı kötü sonuçlar, hakem performansları, kurulların çelişkili ve tartışmalı kararları ve elbette medyanın ağır eleştirileri, TFF'nin yaptığı iyi ve başarılı işlerin göz ardı edilmesine neden oldu... Ama TFF'nin başkan ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte önceki gün gerçekleştirdiği Kilis ve Çobanbey (Suriye) ziyaretlerini görmemek, destek vermemek mümkün değil...
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme