10 Mart 2018 Cumartesi

10.03.2018 Genel Gündem10.03.2018
GÜNDEM
'Hurafelerle Kimse Ahkam Kesmesin!' 
Başbakan Binali Yıldırım dün cuma namazının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken, özellikle kadın ve çocuklara dönük yorumlarıyla tepki çeken din yorumcuları için "Bunu söyleyenlerin kendi itikadını sorgulaması lazım" dedi. Yıldırım şunları söyledi: Bu ara mikrofonu eline alan, internetin başına geçen, YouTube'un başına oturan ahkam kesiyor. Bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Milletin değerleriyle duygularıyla oynamaya hiç kimsenin hakkı yok. Yalan yanlış, eksik gedik bilgilerle kalkıp kadınlarla erkekler asansörde bir araya çıkarsa şöyle olur, böyle olur. Bunu söyleyenlerin kendi itikadını sorgulaması lazım. Yani kadınla erkek yan yana gelince burada bir tehlike oluşuyor gibi şeyler söyleyenler, asıl onlardan endişe etmek lazım.
Vatan


Rapor Gerilimi 
CHP'nin pazartesi günü Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlanacak seçim ittifakı teklifine ilişkin 8 partiyle görüşerek hazırlayıp AK Parti'ye ilettiği seçim güvenliği raporu MHP ile krize yol açtı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, önceki gün kendilerine de raporu iletmek istediklerinde randevu taleplerini geri çeviren MHP'nin dün bir görevlileri aracılığıyla Meclis gruplarından raporu istediğini açıkladı. Özel yazılı açıklamasında, "Bir görevli aracılığıyla değil, yetkili bir ismi tarafından, partiler arası iletişim nezaketine uygun bir şekilde raporun talep edilmesi durumunda, taleplerinin değerlendirileceğini kamuoyuna iletiyoruz" dedi. Özel, Twitter'dan da "Büyük ağabeyleri randevuyu kabul edince mahcup oldukları anlaşılıyor" eleştirisini getirdi. MHP'li Erkan Akçay ise Hürriyet'e, raporun kendilerinin bilgisi dahilinde istenmediğini belirterek şunları dedi: "MHP grubu olarak böyle bir talebimiz yok. Kaldı ki raporu AK Parti'ye verdiler, görüşme yapmak isterse AK Parti yapar bizimle. Raporlarını merak etmiyoruz. Önerileri varsa yapacakları şey Anayasa Komisyonu'ndaki görüşmelerde önerge vermekti.
Hürriyet
  
DÜNYA 
Tarihi Görüşme! 
ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'dan gelen daveti kabul ederek, mayıs ayında bir araya gelecek. Kuzey Kore'deki temaslarını tamamladıktan sonra ABD'ye giden Güney Kore Ulusal Güvenlik Danışmanı Chung Eui-Yong, ABD'li yetkililerle görüşmesinin ardından Beyaz Saray'da basın açıklaması yaptı. Kuzey Kore lideri Kim'in Trump'a gönderdiği ve içinde ABD Başkanı ile en kısa sürede görüşme beklentisinin de yer aldığı bir mektuptan bahseden Chung, "Başkan Trump, kalıcı şekilde (Kore Yarımadası'nın) nükleerden arındırılması amacına ulaşmak için mayıs ayında Kim Jong-un ile görüşeceğini söyledi" dedi. Chung, "Kim, ayrıca, Kuzey Kore'nin bundan sonra herhangi bir nükleer veya balistik füze denemesi yapmaktan kaçınacağı vaadinde bulundu. ABD ile Güney Kore arasındaki rutin askeri tatbikatların sürmesi gerektiğini anladığını da belirtti" değerlendirmesini yaptı. Güney Koreli yetkili, bu adımlarla, iki ülke arasında barışçıl çözüm bulunması umutlarının daha da güçlendiğini vurguladı.
Milliyet
  
Konvoy Yine Ulaşamadı 
Suriye'nin Doğu Guta bölgesinde şiddetli çatışmalar ve hava saldırıları sürerüyor. Doğudan batıya doğru ilerleyen rejim güçleri, Doğu Guta'nın iki yakasını birleştiren, Misraba beldesinden Haresta ilçesine ulaşan 1 kilometrelik koridoru yoğun ateş altına alıp, bölgeyi fiilen ikiye ayırdı. Öte yandan pazartesi gönderilen ve çatışmalar nedeniyle yardım malzemelerini tam olarak ulaştırmayı başaramayan konvoy için dün yeni bir girişim yapıldı. 13 araçlık konvoy, rejim kontrolündeki bölgeden Doğu Guta'ya giriş yaptı. Ancak çatışmaların tekrar şiddetlenmesi üzerine konvoyun geri dönmek zorunda kaldığı açıklandı. Birleşmiş Milletler yetkilileri de hava saldırılarının yeniden başlamasıyla yardım kamyonlarının boşaltılamadığını açıkladı. BM insani yardım koordinatörü Ali al-Za'tari, bu saldırıların Rusya dahil tüm tarafların verdiği güvenlik güvencelerinin ihlali olduğunu söyledi.
Milliyet
  
21 Kişi Tedavi Altında 
İngiltere'nin Salisbury kentinde Pazar günü kızı Yulia ile birlikte bilinci kapalı şekilde bir bank üzerinde bulunan eski Rus istihbaratçı Sergei Skripal'le fiziksel temasta bulunan 21 kişinin tedavi altına alındığı açıklandı. Skripal ve kızını bulan polis memuru Nick Bailey'nin durumunun da ciddiyetini koruduğu kaydedildi. Bu arada yetkililer, Skripal ve kızının gittiği lokantayla barın yanı sıra, Rus istihbaratçının evini de karantinaya aldı. Güvenlik kaynakları Skripal'in, İngiliz istihbaratına çalışan özel güvenlik firmalarıyla kurduğu bağlantılar nedeniyle hedef alınmış olabileceğini öngörüyor. İngiltere'de sürgün hayatı yaşayan eski istihbaratçının hala Rusya'da bağlantıları olduğu düşünülüyor. 2004 yılında Avrupa ülkelerinde görev yapan 300'ü aşkın Rus ajanın ismini İngilizlere para karşılığında sattığı tespit edilince 13 yıl hapis cezasına çarptırılan Skripal, 2010'da ABD ile Rusya arasında gerçekleştirilen ajan takası sırasında serbest bırakılmış, ardından da ailesiyle birlikte İngiltere'ye yerleşmişti.
Vatan
  
'Kuzey Işıkları'yla Selfie 
ABD'nin Soğuk Savaş döneminden bu yana gözlem operasyonlarında kullandığı U-2 casus uçağı, sıradışı bir selfie'ye malzeme oldu. Amerikan Hava Kuvvetleri'nde görevli pilot Ross Franquemont, İngiltere üzerinde çıktığı görev sırasında çektiği bazı fotoğrafları, havacılık sitesi The Avionist'le paylaştı. Franquemont'un 21 bin metre yükseklikteyken çektiği fotoğraf arasında en dikkat çekeni, deneyimli pilotun Kuzey Işıkları'yla birlikte çektiği selfie pozu oldu. Dünyanın manyetik alanı ile Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu gökyüzünde ortaya çıkan doğal ışımalara Kuzey Işıkları (Aurora Borealis) adı veriliyor.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,8101-3,8123
Euro: 4,6908-4,6921
Sterlin: 5,2779-5,2801                     
Gram Altın: 162,1253-162,1960

Şirketler Cinsiyetçi Tutumu Bırakmalı 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, cinsiyet eşitliğinin zihinde başladığını belirterek, "Doktor doktordur, mühendis mühendis ve teknisyen teknisyendir. Erkek mühendis ya da kadın mühendis diye bir kavram yoktur. Şirketler bu konudaki cinsiyetçi tutumlarını çok ciddi anlamda gözden geçirmelidir" dedi. Afrin operasyonuna da değinen Albayrak, "Birileri ne derse desin, Türkiye artık resmi bir savaşta. Terörü bitirme noktasında gümbür gümbür ilerliyoruz" diye konuştu. Albayrak, İŞKUR ve Shell Türkiye işbirliğiyle kadın istihdamını artırmaya yönelik, '5 yılda 5 bin kadına istihdam' projesinin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, bazı mesleklerin kadın-erkek mesleği olarak ayrıştırıldığını belirterek, "Bu çarpık anlayış, mesleklerin fiziki şartlarının da bu doğrultuda oluşmasına yol açtı. Bu durumun en çok rastlandığı sektörlerinde başında enerji geliyor" dedi.
Milliyet

Notçuya Nota 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Siz bakmayın kimi kredi derecelendirme kuruluşlarının Ali Cengiz oyunlarına. Onların tek derdi Türkiye'yi köşeye sıkıştırarak, bundan nemalanacak olanlara yol açmak" dedi. Erdoğan, AK Parti genel merkezinde düzenlenen '18. Dönem Siyaset Akademisi'nin açılışına katılarak, partililere hitap etti. Bilindiği gibi, kredi notu kuruluşu Moody's önceki gün Türkiye'nin Ba1 olan kredi notunu Ba2'ye indirmiş, ancak piyasalar bu karara aldırmamıştı. Moody's'in kararına karşın borsa yükselişini sürdürürken, döviz kuru ve faizler uluslararası piyasalara paralel hareket etmişti. Erdoğan, "Artık bu kredi notu oyunlarına kendi piyasalarımız da, uluslararası piyasalar da itibar etmiyor. Geçin bu işleri, geçin. Sizin kredi derecelendirme kuruluşları olarak verdiğiniz notlar, bizim karne notu değildir. Bizim karne notu halkımızın notudur, biz buna bakarız" dedi.
Milliyet

Dönüyorlar 
2016'da turizmde yaşanan kriz sonucu pazar sıkıntısına giren Türkiye özellikle Rusya gibi bölgelerden gelen turist akışının kesilmesi ile büyük sorun yaşadı. Turizmci içinde bulunduğu dar boğazdan alternatif pazarlara yönelerek çıkmaya çalışırken hükümet tarafından da sektöre çeşitli teşvikler verildi. 2017'ye gelindiğinde hem turist sayısında hem de turizm gelirlerinde artış yaşayan sektör, yılı 32 milyon turist, 26.2 milyar dolar gelirle kapattı. Bunda en büyük etken tekrar dönen Ruslar ve Avrupa pazarından gelen turist sayısındaki hızlı artış oldu. Turist sayısındaki artış bir yandan turizmciyi sevindirdi ancak bu süreçte özellikle Kuzey Avrupa ve ABD gibi pazarlardan gelen turistlerin yetersiz kalması gelirleri bir türlü istenilen düzeye çekememişti. Zira buradan gelen turistlerin Ruslara göre ortalama harcaması çok daha yüksek. İşte bu noktada gözler 2018'e çevrildi. Avrupa turizm sektörü temsilcileri bu yıl Türk turizminden umutlu olduklarını belirtti. İşte Avrupa turizmcisinin Türkiye beklentileri:
Vatan

Başkentray 17 Nisan'da Hizmete Girecek 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ankara'da hizmet verecek Başkentray'ın test sürüşünü gerçekleştirdi. Sürüşün ardından Etimesgut YHT Garı'nda açıklama yapan Arslan, yaklaşık 1 ay sonra Başkentray'ın metro standardında kullanılmaya başlanacağını söyledi. Kayaş'tan Sincan'a 36 kilometre olan sistemin, Nisan ayı ortası itibarıyla 32 yeni setle yani 96 vagonla hizmet vereceğini belirten Arslan, her bir setin 770 kişi taşıdığını kaydetti. Başkentray'ın hizmete girmesiyle günlük 520 bin kişiye hizmet edebilir hale gelineceğini dile getiren Arslan, projenin maliyetinin 1 milyar 227 milyon lira olduğunu belirtti. Hattın Kayaş'tan Sincan'a 23 dakika sürdüğünü dile getiren Arslan, işletme döneminde 23 istasyondaki durma, yolcu alma, kalkma süreleri de hesaba katıldığında 1 saatten fazla süren Kayaş-Sincan hattının 48 dakikaya düşeceğini bildirdi. Arslan, YHT'lerin 20 dakika süren Ankara'dan Sincan çıkışına kadarki mesafenin 11 dakikaya düşeceğini kaydetti.
Vatan

Önce Diyalog Sonra Önlem 
ABD Başkanı Donald Trump'ın çelik ithalatına yüzde 25, alüminyum ithalatına ise yüzde 10 oranında ek vergi uygulama kararını Meksika ve Kanada'yı dışarıda bırakarak devreye sokma kararı almasının ardından önlemlerin ana hedeflerinden olan Avrupa Birliği (AB) önce diyalog sonra karşı önlem yaklaşımını benimsedi. Trump'ın, diğer ülkelerin muafiyet için müzakere etmesine kapıyı açık bırakması nedeniyle, pozisyonunun çok net olmadığı görüşünde olan AB, Amerikan yönetiminden netleştirme isteyecek. Muafiyet elde edilemezse 90 gün içinde Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) nezdinde girişimde bulunulacak. Almanya Başbakanı Angela Merkel ise AB Komisyonu'nun karşı önlemleri alacağına güvendiklerini açıkladı. Türkiye ise 'pamuk' kozunu oynamaya hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Ekonomi Danışmanı Cemil Ertem'in açıklamasına göre Türkiye ABD'den ithal edilen pamuk için ek vergi koyabilecek. Türkiye, 2017 yılında ABD'den 735.1 milyon dolarlık pamuk ithalatı yapmıştı.
Hürriyet

POLİTİKA
Mehmetçik Ve Öso Afrin Kapısında 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Afrin'in Şavarighat El Caviz ve Melkiye köylerini YPG/PKK-DEAŞ'tan temizleyerek Afrin ilçe merkezi sınırları içine girdi. Afrin ilçe merkezine bağlı Şavarighat El Caviz köyü sakinleri, köylerini teröristlerden kurtaran ÖSO savaşçılarını zılgıt çekerek sevinçle karşıladı. "Bizi cehennemden kurtardınız" diyen kadınlardan bazıları da gözyaşlarını tutamadı. Afrin merkeze doğru hızla ilerleyen TSK ve ÖSO, Afrin ve Azez'e su sağlayan 17 Nisan Barajı'nın bulunduğu noktayı da ele geçirdi. TSK birlikleri ve ÖSO güçleri, Afrin ilçe merkezinin kuzeydoğusundaki Şavarighat El Caviz ve Melkiye köylerini kurtardı. Söz konusu yerleşimler, Zeytin Dalı Harekatı'nda ilçe merkezinde ele geçirilen ilk köyler oldu. TSK ve ÖSO, Afrin'in kuzeydoğusundaki Şeran beldesine bağlı Büyük Halobu köyünü temizledi. Böylece 17 Nisan Barajı'nın bulunduğu nokta da ele geçmiş oldu.
Milliyet

Çıkarcılara Chp'de Yer Yok 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin tüzük kurultayında yaptığı konuşmada sert mesajlar verdi. Kılıçdaroğlu, tüm CHP'lilerin birer dava insanı olması gerektiğini belirterek, "Hem CHP'li olacaksın, hem bireysel çıkarlar peşinde koşacaksın. Senin yerin CHP'nin kapısının dışarısıdır. 'Ben yoksam parti de yok' diyen arkadaşlar kapı burada, çıkıp gidebilirler. Bugüne kadar ses çıkarmadım ama bundan sonra izin almadan televizyona çıkıp konuşanın kusura bakmasın bu partide yeri yoktur" dedi. Kılıçdaroğlu, partisinin tüzük değişikliği için toplanan 19. Olağanüstü Kurultayı'nda yaptığı konuşmada, şunları kaydetti: Bir davaya inanıyorsak, o davayı sonuna kadar savunacağız. Her CHP'linin bir dava insanı olması gerekir. Dava insanları 'ben yarın ne olacağım' kaygısını taşımayan insanlardır. 'Ben ne olacağım, benim geleceğim ne olacak, milletvekilliğim garanti mi?' diyenler dava insanı olamaz. Dava insanı olanların mevkisi, makamı yoktur. Efendim, 'ben ne olacağım'. Sen hiçbir şey olamazsın, senin bu partide yerin de yoktur. Bireysel çıkar peşinde koşanların bu partide yeri yoktur. Senin yerin CHP'nin kapısının dışıdır. Kuvayımilliye mücadelesi yapılırken 'ben ne olacağım' diye düşünen var mıydı? Ortak hedefleri vardı. Bize düşen görev dava insanı olarak Türkiye'nin kurucu ayarlarına yeniden dönmek ve eski kurumları yeniden inşa etmektir.
Milliyet

İzin Almadan Konuşan Kovulacak! 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin tüzük değişikliği için toplanan olağanüstü kurultayında, parti içi muhalefete çok sert mesajlar verdi. İktidara "Bu rejimin adı tek adam rejimi, hanedan rejimi. Bu düzenin adı da haramilerin düzenidir. Haramilerin saltanatını yıkmadıkça yatağımızda rahat uyuyamayacağız" sözleriyle yüklenen Kılıçdaroğlu, parti içine yönelik de şu mesajları verdi: Her CHP'linin bir dava insanı olması gerekir. Davaya inanmayıp da 'ben ne olacağım, benim geleceğim ne olacak, milletvekilliğim garanti mi?' diye söyleyenlerin dava insanı olmaya hakları da hukukları da yoktur. Sen hiçbir şey olamazsın, senin bu partide yerin de yoktur kardeşim. CHP'de olanların bireysel çıkar peşinde koşanların bu partide yeri yoktur. Senin yerin CHP'nin kapısının dışarısıdır. 8 yıldan bu yana dar kadrocu siyaset anlayışı ile parti içi iktidar kavgasına odaklanmış alışkanlıklarla mücadele ederek yepyeni bir siyaset anlayışını bu partiye yerleştirmeye çalıştım. Tüzüğe en az yüzde 85 önseçim şartını ben koydum. Allah aşkına daha önce önseçim mi vardı? Bunun adı parti reformuyla beraber devrimdir. Şimdi çıkıp bana, 'Kılıçdaroğlu önseçimi kaldıracak'. Tüzükte önseçim maddesinde hiçbir değişiklik yapılmadı. Ben milletvekili adayı belirleme meraklısı değilim.
Vatan

SPOR 
Fener Hesap Kapattı 
THY Euroleague'de 25. hafta mücadelesinde Litvanya'da Zalgiris Kaunas'a konuk olan Fenerbahçe Doğuş, İstanbul'da yenildiği rakibinden rövanşı 85-78 ile aldı, galibiyet sayısını 18'e çıkardı. Maça Vesely ve Datome gibi ana karakterlerin benchte olduğu beşle başlayan temsilcimiz, çeyrek ortasında rakibe verdiği 12-0'lık seri ile kontrolü elinden kaçırdı, boyalı alanı çok iyi kullanan Zalgiris 10'da 8 isabetle ilk çeyreği 24-17 önde bitirdi. Ribaunt sıkıntısı, boyalı alan savunması ve hücumdaki yanlış tercihlerin ev sahibi tarafından akıllıca cezalandırılması, farkı çift hanelere çıkardı, soyunma odasına da Zalgiris 40-31 önde bitirdi.
Milliyet

Peki Biz Kazanacak Mıyız? 
Fenerbahçe, Beşiktaş ve Akhisarspor yenilgileriyle son iki haftayı puansız kapatarak zirve yarışının gerisine düştü. Sarı-lacivertli takımın kalan 10 haftadaki fikstürü rakiplerine göre kağıt üzerinde daha kolay gibi gözüküyor. Ancak takımın inişli çıkışlı performansı yönetimi tedirgin ediyor. Takımın Trabzonspor deplasmanında üstün oynayıp, mağlup duruma düşmesine rağmen puan alması ve zorlu Medipol Başakşehir deplasmanında alınan üç puan ile umutlar yeşermişti. Ancak Gençlerbirliği ve Akhisarspor maçlarındaki toplam beş puanlık kayıp tüm planları alt üst etti. Sarı-lacivertli yönetim, ilerleyen haftalarda mutlaka şampiyonluk yolundaki rakiplerin puan kaybedeceğini düşünüyor. Özellikle birbirleriyle oynayacak olan rakiplerin buradaki her türlü sonucu sarı-lacivertli takıma olumlu yansıyacak. Ancak fikstür avantajına rağmen sarı-lacivertli yönetim, takımın bu süreçte nasıl bir performans sergileyeceğini kestiremiyor. Bu nedenle "Önce bizim kazanmamız gerekiyor" diyen yetkililer ardından rakiplerin alacakları sonuç ile ilgileneceklerini ifade etti. Ligin ikinci yarısında iç sahada beş puan kaybeden sarı-lacivertlilerde ciddi bir özgüven kaybı yaşanıyor.
Milliyet

Beklentisi Olan Namerttir 
Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Ziraat Türkiye Kupası yarı final ilk ayağında Fenerbahçe ile yapılan derbide kırmızı kart gören Ricardo Quaresma'ya TFF Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun verdiği 5 maçlık cezayla ilgili, "Kurulların adil olduğunu düşünmüyorum. Beşiktaş'a karşı ön yargı var. Kamuoyu da bunu görüyor. Birlik olup sahadaki işimizi yapacağız" dedi. Orman, Quaresma'nın cezasıyla ilgili öz eleştiri yaparak şu ifadeleri kullandı: "Hangi cezamız indirildi ki? Bizimkilerin özel muamelesi var hamdolsun. Oyuncumuzun yaptığını tasvip etmiyorum. Bu ilk kez olmuyor. Rakibimizle oynadığımız maçlarda bazı oyuncularımızla alakalı böyle şeyler yapıyorlar. Daha önce de bir defa olmuştu. Quaresma da tecrübeli bir oyuncu. Böyle bir hata yapmaması lazımdı. Gazetelerde okudum. Buna yeltenecekleri stratejik olarak belliymiş. Pepe'nin ayak parmağı kırıldı. Quaresma ise 5 maç ceza aldı. Böyle bir şeye yeltenmese bunu konuşmuyorduk. Beşiktaş'ın disiplin kuralları var. Bunun gerekleri yapılacaktır. Oyuncumuz, profesyonelliği içinde bunlara sebebiyet vermemeliydi. Bu gündemlerin oluşmasına izin vermemesi lazımdı."
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme