11 Mart 2018 Pazar

11.03.2018 Genel Gündem11.03.2018 
GÜNDEM 
İnsansız İş Makineleri 
Afrin'de ilçe sınırına dayanan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerinin ilerleyişi dün de devam etti. Birlikler, Afrin'in kuzey kesimlerinde alan genişletme operasyonlarını sürdürdü. Bu kapsamda daha önce ele geçirilmiş Bülbül beldesinin güney yamaçlarında bulunan Korta, Babak Uşağı ve Kaşa köyleri, Şeran beldesine bağlı Kafr Rum ve Kurt Kulak, Cinderes beldesine bağlı Zellaka ve Afrin ilçe merkezine bağlı Kıfar Zeit köyleri teröristlerden alındı. Böylece ele geçirilen yer sayısı 171 oldu. Terör örgütünün Afrin çevresine 2'şer metre genişlik ve derinlikte kazdığı hendekler ile yüksekliği yaklaşık 3 metreyi bulan toprak setleri ortadan kaldırmak, birliklerin ve zırhlı araçların geçişine imkân sağlamak amacıyla bölgeye aralarında uzaktan kumandalılar da olan zırhlı iş makineleri ile seyyar köprüler sevk edildi. Sınır hattına daha önce sevkıyatı yapılmış olan tank ve diğer zırhlı araçların Afrin bölgesine girişi de devam etti.
Hürriyet


İnsansız Savaş Uçağı 2020'de 
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, yerli insansız savaş uçağının siparişinin verildiğini belirterek, uçakların 2020 yılında teslim edilmeye başlanacağını açıkladı. Bakan Canikli, "4.5 ton ağırlığında 1.5 ton faydalı mühimmat dahil taşıyabilecek Akıncı ismini verdiğimiz insansız savaş uçağı sözleşmeleri yapıldı, siparişi verildi. 2020 ile 2021 yılında teslim edilmeye başlanacak. Biz insansız hava araçlarında dünyanın sahip olduğu teknolojiyi yakaladık" dedi. Zeytin Dalı Harekatı'nda kullanılan mühimmatın yüzde 98'inin yerli ve milli olarak üretildiğini açıklayan Canikli, şöyle konuştu: "Kalan yüzde 2'yi de gelecek yıldan itibaren üretir hale gelmiş olacağız. Aynı şeyi hava kuvvetlerimizin kullandığı mühimmat ve diğer silah sistemleri içinde geçerli. Bunlardan en önemlisi İnsansız Hava Araçları (İHA). Hakikaten Türkiye İHA'lar da bir tarih yazdı. Şu anda kullandığımız ve geliştirdiğimiz silahlı ve silahsız hava araçları dünyanın en kaliteli ve en teknolojik olanlarından bir tanesi."
Vatan

DÜNYA 
İngilizler Rus Casusa Yazlık Almış 
İngiliz gizli servisi için casusluk yapması nedeniyle Rus askeri istihbaratından atılan albay Sergey Skripal'ın (66) zehirlenmesine dair gelişmeler İngiliz basınında ana gündemi oluşturmaya devam ediyor. Times gazetesi, Skripal'ın İngiliz istihbaratının hizmetine nasıl girdiğini anlatan bir haber yayınladı. Buna göre Skripal'ın Ruslara karşı kullanılabilecek olduğunu ilk olarak İspanyol istihbaratı fark etti. Albay, bu sırada İspanya'da görev yapıyordu. Daha sonra bir İngiliz ajanı, 1995 yılında kendisini İspanyol bir işadamı olarak tanıtarak Skripal'a yaklaştı.
Hürriyet 

Abd Askeri Tanks Iz Yürüyecek 
ABD Başkanı Donald Trump, geçen yıl 14 Temmuz'da Fransa'nın başkenti Paris'te katıldığı Bastille Günü geçit töreninin ardından Washington'da da böyle bir törenin düzenlenmesini istediğini söylemişti. Trump, geçen ay da ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan Amerikan askeri gücüne destek için böyle bir yürüyüşün düzenlenmesi talimatı vermişti. Önceki gün ise Pentagon'un bu yürüyüşü 11 Kasım'da Gaziler Günü'nde düzenleyeceği belirtildi. Pentagon, geçitle ilgili bazı da düzenlemeler açıkladı. Buna göre yürüyüş ABD Başkanı'nın konutu olan Beyaz Saray'dan ABD Kongre binası olan Capitol Hill'e kadar uzanacak. Açıklamada, "Geçit töreninde sadece tekerlekli araçlar katılacak, yerel altyapıya en az zararın verilmesi göz önünde bulundurarak tanklar yer almayacak" dendi. Geçit töreninde, Amerikan ordusu mensuplarının Amerikan Bağımsızlık Savaşı'ndan bu yana katkıları üzerine odaklanılacağı belirtildi.
Hürriyet 

Hazırlıklar Başladı 
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile görüşmeyi kabul etmesinin dünyada yarattığı şaşkınlık devam ederken, Trump dün attığı tweet ile bir anlaşma için hazırlıkların başladığını duyurdu. Trump, "Kuzey Kore ile anlaşma için çalışmalar sürüyor. Gerçekleşirse Dünya için çok iyi olacak. Yer ve zaman henüz belli değil" ifadelerini kullandı. Trump'ın Kim'le görüşmek için hiçbir önşart koşmaması şok dalgası yaratırken bazı siyasi uzmanlar iki öngörülemez liderin baş başa vermesinin nasıl sonuçlanacağıyla ilgili endişeler taşıyor. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders ise dün yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Trump ile Kim Jong-un arasında yapılacağı açıklanan görüşmenin, Kuzey Kore'nin verdiği sözleri yerine getirmesine bağlı olduğunu söyledi.
Milliyet 

Tatbikat Zamanı 
Türk Deniz Kuvvetleri tarafından yayınlanan yeni bildirime (NAVTEX) göre Akdeniz'in uluslararası sularında Türk donanması 11-18 Mart ve 22-29 Mart tarihleri arasında 'Türk savaş gemisi sualtı cihazı yedeklemesi' adı altında bir tatbikat gerçekleştirecek. Bu yönde yayınlanan bildiri Yunan ve Rum basınında panik yarattı. Çünkü NAVTEX'te açıklanan koordinatlar İtalyan ENİ firmasının Türk savaş gemilerini engellemesi nedeniyle bölgeyi terk etmesinden sonra bölgede 10'uncu parselde arama yapacak olan Amerikan Exxon firmasının çalışma alanını da kapsıyor. Exxon'un bölgeye iki arama gemisi ile intikal etmesi ve doğalgaz ile petrol araması için sondaja başlaması bekleniyor. Ancak arama gemileri halen İsrail'in Hayfa limanında bulunuyor.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,8101-3,8123
Euro: 4,6908-4,6921
Sterlin: 5,2779-5,2801                     
Gram Altın: 162,1253-162,1960

Ticaret Savaşı Piyasalara Bulaşır Mı? 
Yoğun iç ve dış gündeme rağmen piyasalar nispeten daha sakin. Borsada geri çekilmeler sınırlı kalırken faiz ve döviz tarafında yatay seyir hakim. ABD Başkanı Trump'ın açıkladığı alüminyum ve çeliğe ek gümrük vergisi kararının kesinlik kazanması, Moody's'in sürpriz bir şekilde Türkiye'nin kredi notunu düşürmesi, Avrupa Merkez Bankası toplantısı, Türkiye Merkez Bankası'nın faizi sabit tutması, Afrin harekatı öne çıkan konu başlıkları. ABD başkanının çelik ve alüminyuma ek vergi getirme kararıyla "ticaret savaşları" tartışmalarına ivme kazandırdı. Bu karara Avrupa Birliği ve Çin dışında IMF Başkanı Lagarde, "Bu savaşın kazananı olmaz" diyerek karşı çıktı. Lagarde ile benzer şeyleri Merkel de söyledi. Avrupa Birliği kaynaklı açıklamalarda ise bazı tekstil ve gıda ürünleri gibi ABD'den ithal ettikleri ürünlere vergi koyabileceklerini açıkladılar. Hatırlanırsa geçen haftaki yazımızda korumacılık başka ürünlere de bulaşır mı diye sormuştuk. Bunun ilk işaretleri geliyor sanki.
Hürriyet 

'6.1 Milyar Tl'lik İlaç Üretebiliriz' 
Başbakan Binali Yıldırım, "Türkiye'de üretilebileceğini öngördüğümüz ilaç miktarı 6.1 milyar lira değerinde. Hedefimiz ilaçta yüzde yüz yerlileştirmeyi sağlayabilmek" ifadesini kullandı. Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, yıllar boyu ilaç temini için milyonlarca lirayı yurtdışına aktaran Türkiye, hükümetin Sağlıkta Yerlileştirme Projesi'nin hayata geçmesi ile artık kendi ilacını kendi üretebilir hale geldi. Projenin tamamlanan fazlarıyla Türkiye'de, 2017'de tüketilen her 100 kutu ilaçtan yüzde 80'i yerli üretimle imal edildi. Böylece yaklaşık 2.2 milyar lira değerinde ithal ilacın yerli üretimle vatandaşa ulaşması sağlandı. İlaçtaki Yerlileştirme Projesi ile yurtdışına aktarılan 6.1 milyar lira artık Türkiye'nin kasasında kalacak. Yerlileştirme Projesi kapsamında tıbbi görüntüleme cihazlarının da yerlileştirilmesi üzerinde çalışılıyor. Bu projenin tüm etapları hayata geçirildiğinde ilaçtaki tasarrufa ilave olarak tıbbi cihazlarının yerlileştirilmesinden 6 milyar lira, aşıda yerlileştirme çalışmasından da yaklaşık 900 milyon lira değerinde kamu maliyesine katkı sağlanacak. Açıklamada, Başbakan Yıldırım'ın, Türkiye'nin yerli ve milli yatırımlarına ilişkin değerlendirmelerine de yer verildi.
Hürriyet 

Piyasalar Yükseliş İçin Güç Topluyor 
Yatırım araçlarında şubat başında yaşanan sert dalgalanma sonrasında durulma ve dar bantta dalgalanma eğilimi başladı. Korku Endeksi VIX yıla 11,04 seviyesinde başladıktan sonra 37'li seviyelere kadar tırmandı. Şimdilerdeyse yeniden 14,64'e geriledi. Türkiye'nin kredi risk primi ise 167 seviyesi ile yılbaşındaki değerin yüzde 1,58 üzerinde ve 200 seviyesindeki riskli bölgenin altında bulunuyor. Kur, gösterge faiz ve borsadaki değişimlere bakıldığında yılbaşından bu yana yüzde 2-3'lere varan değişimler gözleniyor. Ancak gösterge faiz ve dolarda ciddi bir atak yok. Gösterge faiz yıla başlarken 13,40 seviyesinde idi, şimdi 13,53'te. Dolar kuru ise 3,78 seviyesinden başladığı yıla 3,80 sınırında devam ediyor.
Milliyet 

İşte Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar 
Milli enerji politikasıyla enerji sektöründeki yüksek dışa bağımlılık oranını azaltmak için önemli çalışmalar yapan Türkiye, bu alanda ciddi katkılar sağlayan kadınlarla adımlarını daha hızlı atıyor. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı'nın bu yıl ilkini düzenlediği 'Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar' ödül programı bu hedef için önemli bir yapı taşı oldu. Programda Türkiye'nin enerji ve maden sektöründe 'muhteşem' kadınları ödüllendirildi. Bu muhteşem 'enerjili' kadınlar sadece profesyonel iş hayatında değil, üniversitelerinde, evlerinde, köylerinde ülke coğrafyasının her yerinde Türkiye enerjisine katkı sunuyor. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Enerji bakanlığı olarak kadın çalışan oranının istediğimiz oranda olmadığı bu sektörde sizlere pozitij ayrımcılık yapacağımızı taahhüt ediyorum' ifadelerini kullanırken, Türkiye'nin büyük hedefleri olan enerji ve maden sektörlerinde bu büyük hedeflerin kadın-erkek hep birlikte başarılacağına vurgu yaptı.
Milliyet

POLİTİKA
Ey Nato Neredesin 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, NA TO'ya Suriye konusunda çağrıda bulunarak, "Eğer dünyada terörizme karşı samimi duruş sergileyen hangi kuruluş varsa yürüttüğü mücadelede Türkiye'nin yanında olmak zorundadır. Buradan sesleniyorum. Ey NA TO, neredesin? Türkiye, NA TO'nun ülkesi değil mi? Şimdi de ben çağırıyorum. Hadi bakalım Suriye'ye gel, niye gelmiyorsun" dedi. AK Parti Mersin ve Antalya İl Kongresi'ne katılan Erdoğan, şunları söyledi: "Afrin'deki ilerleyişimiz devam ediyor. Burada bir terör koridoru oluşturmak istediler. Biz dedik ki 'Buna müsaade etmeyeceğiz, yanlış yapıyorsunuz.' Fakat dinlemediler, zannettiler ki laf ola beri gele... Bunlar Türk'ü, Türk milletini, TSK'yı bilmiyorlar. Güvenlik güçlerimiz hep birlikte onlara gereğini yapmaya başladı. Şehitlerimiz var ama mukayese edilemeyecek kadar da terörist etkisiz hale getirildi. Bire on bire yirmi değil, bire otuz, bire elli. Yani bizim şehitlerimizin bu noktada akıttıkları kanın neticesi ortada.
Hürriyet

Tartışmayla Başladı Gerilimle Bitti 
CHP'nin önceki gün Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde başlayan, 86 maddelik tüzük değişikliğinin görüşüldüğü kurultayın ikinci günü dün sabahın erken saatlerinden itibaren yine basına kapalı olarak devam etti. Önceki gün kabul edilen iki maddeden sonra, 84 maddenin tek tek görüşülmeye başlandığı mesaide sert tartışmalar yaşandı. Dünkü görüşmelerdeki ilk kriz, tüzük taslağının 4. maddesinde yer alan, üyelik sistemine "üye" ve "destekçi" üye ayrımı getiren düzenlemenin görüşmeleri sırasında yaşandı. Parti çalışmalarına etkin olarak katılan ve aidatını düzenli olarak ödeyenlere "üye" partiyle sadece gönül bağı olan partililere ise "destekçi üye" tanımlamasını getiren hükümler, il ve ilçe örgütleri ile muhalif isimlerden eleştiri aldı.
Milliyet

SPOR 
Aslan Evinde Kükredi 
Galatasaray Odeabank, 20. hafta mücadelesinde Eskişehir Basket'i 84-78 yenmeyi başardı, 8. galibiyetini elde etti. Ligde ilk yarının en başarılı ekiplerinden olan ancak kilit isimlerinin sakatlığı ile sarsılıp, son 6 maçından yenik ayrılan Eskişehir Basket, Galatasaray karşısına da Rowland ve Marshall gibi çok önemli iki isminden yoksun çıktı. Böyle olunca boyalı alandaki geniş rotasyonunu kullanmak daha önemli hal almıştı Es Es için ama Kravtsov'un da sakatlanarak sadece 6 dakika sahada kalması, o kozu da ellerinden aldı. Cim-Bom da zaten planlarını, rakibini potadan uzak tutmak üzerine yapmıştı ve bunda başarılı oldu. Ancak Eskişehir'in iki uzunu Ayres ile Duncan'ın orta mesafe şutları sokması, konuk takımı belli bir süre oyunda tuttu. Galatasaray ise üç sayı çizgisinin gerisinden iyi bir günündeydi, özellikle 2. çeyrekte Renfroe ile bunu doruğa çıkardı, 19'da 8 üç isabet bulan Galatasaray, devreyi 42- 36 galip tamamladı.
Milliyet
  
Bak Şu Tesadüfe 
Galatasaray'da son dönemde yapılan tasfiyelerde bir ayrıntı dikkat çekti. Sarı-kırmızılılarda üst düzeyde görevlerde bulunan ve burada işlerinden el çektirilen isimlerin genelinin ortak özelliği, Galatasaray Lisesi mezunlarından olması... Bilindiği gibi geçen hafta, Cenk Ergün ve Ali Öğüdücü'den sonra, Kalamış Tesis Müdürü Doğan Kesim'in de görevine son verilmişti. Bu üç ismin de liseliler arasında yer alması, ilginç bir tesadüf olarak değerlendirildi. Su Sporları Genel Menajeri Emre Danişment ise pasif göreve çekildi. Yapılan bu operasyonlarda hep liselilerin gönderilmesi şaşkınlıkla karşılandı.
Milliyet
  
Geçmişi Unutun 
Fenerbahçe, Evkur Yeni Malatyaspor deplasmanıyla yeni bir sürece girecek. Son iki haftada aldığı mağlubiyetlerle zirve yarışında geriye düşen sarı- lacivertliler, özellikle iç sahada kaybedilen Akhisarspor maçından fazlasıyla etkilendi. Bu maçın analizi detaylı şekilde yapılsa da özellikle kaybedilen 3 puan takıma moral açısından çok olumsuz yansıdı. Teknik direktör Aykut Kocaman da hafta boyu takımı bu olumsuz etkiden kurtarmaya çalıştı. Bu sezon benzer şekilde birçok puan kaybeden sarı-lacivertliler de artık geçmiş geride kaldı. Sezon boyunca bireysel hatalar ve sürpriz kayıplar takımın zirveden uzaklaşmasına sebep oldu. Kocaman da artık kaybedilen puanların değil, kazanılacak puanların önemli olduğunu belirtti. Geçmişi unutup kendilerini tamamen 10 maçlık yeni periyoda hazırlamak zorunda olduklarını kaydeden tecrübeli hoca, "Geçmişle yaşanmayacağını" vurguladı. Şampiyon olmak istiyorlarsa gelecek maçların belirleyici olacağını söyleyerek bir an önce toparlanmalarının önemli olduğunu kaydetti.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme