12 Mart 2018 Pazartesi

12.03.2018 Genel Gündem12.03.2018

GÜNDEM

Sözde Özel Kuvvetler Direnemedi 
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bu yana TSK ve ÖSO tarafından etkisiz hale getirilen terörist sayısı 3 bin 300'e ulaştı. Terör örgütü YPG/PKK'nın sözde özel kuvvetlerine ait "135. Alay" üssü de kısa bir çatışmadan sonra ele geçirildi. Üste, yer altına inen tünel girişleri ile tepenin içindeki büyük bir mağaraya park edilmiş çok sayıda araç bulundu. Mağarada ayrıca çok sayıda askeri mühimmata rastlandı. TSK ve ÖSO, Cinderes-Afrin yolu üzerinde stratejik önemdeki Bableit Havaalanı'nı da ele geçirdi. Öte yandan Afrin'in kuzeybatısındaki Racu beldesine bağlı Hocamali, Savan Kabir, Çançanlı, Küçük Çakmak, Alemdar köyleri; ilçe merkezine bağlı Kafer Batna köyü, ilçenin güneybatısında Cinderes'e bağlı Tellef ve Kocaman köyleri; kuzeydeki Bülbül beldesinin Solaklı ve Alibey köyleri ile ilçe merkezine bağlı Halidiye, Culbul ve Kavkabah köyleri de teröristlerden temizlendi. İlçenin kuzeydoğundaki Şeran beldesine bağlı Kara Tepe ve Kastel Keçik köyleri de teröristlerden arındırıldı. Stratejik öneme sahip Bocite Dağı da ele geçirildi. Hârekatın başından bu yana YPG/PKK-DEAŞ'ın işgalindeki Afrin'de 5'i belde merkezi, 151'i köy ve 33'ü kritik nokta olmak üzere toplam 189 bölge kontrol altına alındı.
Milliyet


 Tüm İllere Kadın Müftü Yardımcısı 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla, İslam'a uygun olmayan yorumlarda bulunanlara karşı çalışmalarını yoğunlaştıran Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş dün bir açıklama yaptı. "Herkes İslam hakkında konuşurken hak ve hakikate karşı sorumluluğun gereği dikkatli olmak durumundadır" diyen Erbaş, şu mesajları verdi: Herkes, metodolojik olarak hesabı verilemeyecek kişisel, aceleci ve popülist söylem ve yaklaşımlardan kaçınmak zorundadır. İslam'ın temel kaynaklarını, doğru bilginin metot ve yöntemini dikkate almayan, birlik ve beraberliğimizi zedeleyen, hikmeti göz ardı eden, ayrıştırıcı ve ötekileştirici yaklaşımlar; itici, kırıcı, katı ve kaba bir dil; bulanık ve gizemli bir üslup ile sahte ve yapmacık tavırlar; öfke ve nefret üreten davranışlar her şeyden önce Müslümanlara zarar vermektedir.
Vatan

 DÜNYA 
Türkiye'nin Menbiç Şartına Abd'den Olumlu Yaklaşım 
ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 23 Şubat'taki Ankara buluşmasında iki ülke arasındaki Suriye düğümünü çözmek için kurulması kararlaştırılan ortak çalışma komisyonlarının en önemlisi olan Suriye komisyonu Washington'daki ilk toplantılarını cuma günü tamamladı. Amerikan tarafı toplantıların bu ilk turunu 'başlangıç görüşmeleri' olarak nitelendirse de Ankara'nın 'terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG/PYD Menbiç'ten tamamen çıkartılsın' ısrarına prensipte olumlu yanıt verdi. Dışişleri Bakanlığı'nın Ortadoğu'dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Sedat Önal'ın başkanlık ettiği Türk heyetinde diplomatların yanı sıra Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay'dan askeri yetkililer de vardı. Amerikan heyetine ise Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa ve Avrasya'dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Wess Mitchell başkanlık etti.
Hürriyet
  
Bırakın Size Irkçı Desinler 
ABD Başkanı Donald Trump'ın seçim kampanyasının mimarı ve bir dönem baş stratejisti olan Stephen Bannon, Avrupa'daki popülist hareketlerle flört halinde. Popülist ekonomik ve siyasi görüşleri savunmak amacıyla bir düşünce kuruluşu kurma çabasında olan Bannon, Fransız aşırı sağcı Ulusal Cephe'nin (FN) Fransa'nın kuzeyindeki Lille kentinde önceki gün yaptığı kongreye katıldı. Kongrede yaptığı konuşmada gazetecileri yuhalatan Bannon, "Bırakın size ırkçı desinler. Bırakın size yabancı düşmanı desinler. Bunu onur madalyası olarak taşıyın" diye konuştu. "Merkezi hükümet, vatandaşlığınızın, büyük kapitalistler, bireyliğinizin itibarını düşürüyor" diyen Bannon, popülist bir devrimin söz konusu olduğunu savunarak, "Dünya çapında bir hareketin parçasısınız. Tarih bizim yanımızda" ifadelerini kullandı. Parlamentoyla ilişkilerden sorumlu devlet bakanı Christophe Castaner ise Bannon'ın katılımına tepki göstererek "Sahte haberlerin ve beyazların üstünlüğüne inananların kralı FN kongresinde. Acaba neden şaşırmadım" ifadelerini kullandı.
Hürriyet

Çin'de Şi'ye 'Ömür Boyu' Başkanlık Hakkı!.. 
Çin'de devlet başkanlığı ve başkan yardımcılığı için geçerli olan 10 yıllık görev süresi sınırının kaldırılmasını öngören, bu şekilde Devlet Başkanı Şi Cinping'in süresiz görevde kalmasının önünü açan anayasa değişikliği teklifi kabul edildi. Başkent Pekin'deki Büyük Halk Salonu'nda yapılan Çin Ulusal Halk Kongresi (ÇUHK) 13. Dönem 1. Genel Kurul toplantıları kapsamında anayasa değişikliği teklifi, oylamaya sunuldu. Ülkede en üst düzey yasama organı olan ÇUHK'da 2 bin 964 delegenin katıldığı oylamada, devlet başkanlığı ve başkan yardımcılığı için geçerli olan 10 yıllık görev sınırının kaldırılmasını öngören anayasa değişikliği teklifi 2 bin 958 oyla kabul edildi. Oylamadan sadece "iki" karşı oy çıkması dikkat çekti. Anayasa değişikliğinin kabul edilmesiyle Şi Cinping'in ikinci dönem görev süresinin dolacağı 2023'den sonra da devlet başkanlığına devam edebilmesinin önü açıldı. Ayrıca anayasa değişikliği teklifi kapsamında "Yeni dönem Çin için, Çin özellikleri taşıyan sosyalizm üzerine Şi Cinping düşüncesi" şeklindeki bir ifadenin de anayasaya eklenmesi kararı alındı.
Milliyet

'Kuzey Kore Sözünde Duracak' 
ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore'nin füze denemelerini durduracağı konusunda verdiği söze sadık kalacağına inandığını belirtti. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Pyongyang'ın kasım ayından bu yana nükleer deneme gerçekleştirmediğinin altını çizen Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un, görüşmeler sırasında bu tür denemeler yapmamaya söz verdiğini kaydederek "Verdikleri sözü tutacaklarına inanıyorum" ifadesini kullandı. Kuzey Kore sorunu hakkında Japonya Başbakanı Şinzo Abe ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile telefonda görüştüğünü belirten Trump, her iki ülkenin de Kuzey Kore ile yapılacak bir görüşmeye olumlu baktığını vurguladı.
Milliyet

EKONOMİ 
Dolar: 3,8101-3,8123
Euro: 4,6908-4,6921
Sterlin: 5,2779-5,2801                     
Gram Altın: 162,1253-162,1960


Dünyada İflaslara Hazır Olun 
Dünyanın gözü, ABD Başkanı Donald Trump'ın alüminyum ve çelik ihracatına ek gümrük vergisi getirmesiyle kızışan ticaret savaşlarında. Bu durum hem ticareti hem de şirketlerin durumunu etkileyecek. Analistler, ABD'nin en son büyük ticaret savaşına yani 1930 yılında, ithalat vergilerinin yükseltilmesini öngören Smoot- Hawley Yasası çerçevesinde tarifeleri yükselterek girdiğini hatırlatarak bu hamleyle ülkenin hem ithalatı hem ihracatı büyük bir darbe aldığını, bazı bankalar ve işletmelerin iflasa sürüklendiğine dikkat çekiyor. Çoğu uzman Smoot-Hawley Yasası'nın Büyük Buhran'ın etkilerini ağırlaştırdığını da düşünüyor. İşte tam bu dönemde alacak sigortasında dünyanın önde gelen şirketleri arasında yer alan Euler Hermes aynı zamanda Küresel İflas Endeksi açıklıyor. Buna göre geçen yıl iflaslarda sadece yüzde 1 artış olurken bu yıl yüzde 1 düşüş bekleniyor. Ancak iyileşme her yerde aynı seviyede hissedilmeyecek. Endekse göre 2017 yılında büyük çaplı iflaslarda yani 50 milyon Euro üzeri cirosu olan şirketlerin iflası her çeyrekte önemli artış gösterdi. Tüm sene için bu tip iflas sayısı 321 oldu. Söz konusu şirketlerin toplam cirosu 104 milyar Euro'ydu. 2018'de de dev şirketlerde artış olması öngörülüyor. Bu durum dev şirketlerin tedarikçileri için de domino etkisi yaratabilir.
Hürriyet

Kalkınmaya Dev Destek 
Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'nin başta Ortadoğu ve Afrika olmak üzere ihtiyaç sahibi ülkelere 2016'da yaklaşık 6.5 milyar dolar, 2017'de ise 8 milyar dolar olmak üzere toplam 14.5 milyar dolar düzeyinde resmi kalkınma yardımında bulunduğunu açıkladı. Türkiye'nin ihtiyacı olan tüm ülkelere yardım elini uzatan bir ülke olduğuna dikkati çeken Yıldırım, Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre dünyada en çok mülteci barındıran ülke olan Türkiye'nin 3.5 milyona yakın sığınmacıya kapılarını açtığını hatırlattı. Türkiye'nin 2015'te yaptığı resmi kalkınma yardımları tutarının 3.9 milyar dolar civarında olduğunu aktaran Yıldırım, bu rakamın 2016'da yüzde 65 arttığını belirtti.
Milliyet

'Yatırımlarda Sıçrama Yakın' 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" ile yatırımlarda sıçramanın çok yakın olduğunu belirtti. Büyükekşi, Resmi Gazete yayınlanarak yürürlüğe giren "Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"na ilişkin yazılı açıklama yaptı. Kanun ile yatırımlarda sıçramanın çok yakın olduğunu bildiren Büyükekşi, 35 maddelik düzenlemenin dış ticaret işlemlerinden şirket kurulumuna, yapı izinlerinden belediye işlemlerine, tapu işlemlerinden KOBİ'lerin finansmana erişimlerine kadar yatırımla ilgili birçok alanda kolaylık içerdiğini kaydetti.
Vatan

Piyasalara Bahar Havası Gelir Mi? 
Geçen hafta hem veri hem haber açısından yoğun bir haftaydı. PPK toplantısı, Moody's not indirimi, ECB Başkanı Draghi'nin basın toplantısı, ABD'de Şubat ayı Tarım Dışı İstihdam (NFP) verisi derken 'veri yoğun' bir haftayı geride bıraktık. Haftaya damgasını vurmaya çalışan pek çok veri vardı. NFP, ECB-Draghi gibi. Ancak Donald Trump haftanın 'kazananı' idi. Neden derseniz... Trump; seçim vaadi olan çelik ve alüminyum ile ilgili gümrük kararnamesini resmen imzaladı. Ancak Kanada ve Meksika'ya muafiyet getirilmesi son dakika haberiydi. Trump'ın Baş Ekonomi Danışmanı Gary Cohn'un istifası sonrasında gelen bu esneklik piyasalardaki 'ticaret savaşları senaryosunu' bir parça yumuşattı.
Vatan

POLİTİKA
Derdimiz Bolu Dağı'nı Aşar 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, iktidarları döneminde ciddi engellerle karşılaştıklarını belirterek, "Önümüze hangi engellerin çıkarıldığını, ayağımıza hangi çelmelerin takıldığını, hangi tuzakların örüldüğünü teker teker anlatmaya kalksak derdimiz Bolu Dağı'nı aşar" dedi. Erdoğan, partisinin Bolu ve Sakarya kongrelerinde özetle şunları söyledi: "AFRİN mücadelesinde bugünkü rakam, 3 bin 300 terörist etkisiz hale getirdik. Mücadele kararlılıkla devam ediyor. Teröristlerden arındırdığımız alanın büyüklüğü 900 kilometrekareyi aştı, 1000 kilometrekareye yaklaşıyoruz. Bakın bu mücadele bedelsiz olmaz. Çünkü biz 1000 yıldır bu toprakları kanlarımızla sulayarak vatanımız haline getirdik, şimdi de yine aynı şekilde koruyabiliriz. Bizim yaptığımız sadece haklıya hakkını haine de cezasını vermekten ibarettir. Asıl bunu yapmazsak milletimizden aldığımız emanete sahip çıkmamış oluruz. Bizim şu anda topraklarımız ne kadar, 780 bin kilometrekare. Peki biz buraya nereden geldik; 18 milyon kilometrekareden geldik. Devamlı kaybettik, devamlı verdik. Ama kimse o kaybedenlere hesap sordu mu?"
Hürriyet

Chp Tüzüğü Sil Baştan 
CHP'nin, sert tartışmalar ve gerginliklere sahne olan 19. Olağanüstü Kurultayı'nda, parti tüzüğünde kapsamlı değişiklikler yapıldı. Kritik önemdeki 2019 seçimlerine gidilirken yapılan değişikliklerle, partinin yönetim işleyişinin çerçevesi yeniden çizildi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun çok istediği belirtilen "üyelik" reformu parti içi muhalefetten gelen tepkiler nedeniyle hayata geçemedi, muhalefetin tüzük genelindeki çok sayıda önerisi de kabul görmedi. Kulislerde, üyelik reformunu yapamayan Kılıçdaroğlu'nun da, talepleri kabul edilmeyen muhalefetin de yeni tüzükten beklentisinin tam anlamıyla karşılanmadığı yorumları yapıldı.
Milliyet

'Tüm Mazlumlara Elimizi Uzatmaya Devam Edeceğiz' 
Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'nin başta Orta Doğu ve Afrika'dakiler olmak üzere ihtiyaç sahibi ülkelere 2016'da yaklaşık 6,5 milyar dolar, 2017'de ise 8 milyar dolar olmak üzere toplam 14,5 milyar dolar düzeyinde resmi kalkınma yardımında bulunduğunu, 2011-2017 dönemindeki yardım miktarının 1,8 milyar doları aştığını açıkladı. Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Yıldırım Türkiye'nin ihtiyaç sahibi ülkelere yönelik kalkınma yardımları konusunda bilgi verdi. Türkiye'nin dil, din, ırk ve renk ayrımı yapmadan tüm mazlumlara kucak açtığını, komşusu açken tok yatmayı zul gören bir kültürün temsilcisi olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Bugün Doğu Guta'da ve Arakan'da yaşanan trajedi dün bir başka dünya ülkesindeydi, belki yarın bir başka dünya ülkesinde yaşanacak" ifadelerini kullandı.
Vatan

 SPOR 
Fener Söktü Aldı 
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nde Fenerbahçe Doğuş, Pınar Karşıyaka'yı deplasmanda 74-69 yenmeyi başardı, 20. maçında 17. galibiyetine ulaştı. Art arda Real Madrid ve Zalgiris gibi zorlu deplasmanlandan galibiyet çıkaran ve Litvanya'dan direk İzmir'e geçerek Karşıyaka mücadelesine hazırlanan sarı-lacivertli ekip, dış atışlardaki başarısıyla ayakta kaldı. Ligde alt sıralardan kurtulmaya çalışan Pınar Karşıyaka'da sakatlıkları nedeniyle Allen ile Egemen, kadro dışı kaldığı için de Waters forma giyemediği için hücumda aksamalar yaşandı.
Milliyet

7'den Sonra Yemeği Unut 
Inter'den Beşiktaş'a transfer olduğu ilk haftalarda hem fazla kiloları hem de takıma gecikmeli katıldığı için genelde yedek kulübesinde bekleyen Gary Medel'in, eşi Cristina Morales tarafından deyim yerindeyse futbola geri döndürüldüğü ortaya çıktı. Teknik Direktör Şenol Güneş'in kilo fazlası nedeniyle ilk 11'de şans vermediği Şilili futbolcu büyük bir bunalıma girerken, onu bu durumdan kurtaran isim eşi oldu. Cristina Morales'in, kilosuyla başı dertte olan Medel'e saat 19.00'dan sonra yemek yemesini yasakladığı aktarıldı.
Milliyet 

Özür Mektubu 
Fenerbahçe maça kötü başlamasına rağmen skor avantajını almayı başardı. Bunu da maç boyu koruyup, mücadeleyi kazandı. Sarı-lacivertliler adına ilk 20 dakika tek olumlu hareket, Adem'in golünde savunmanın ofsaytı bozmaması oldu. Bunun dışında kopuk oynayan, acele eden ve ne yapacağını bilmeyen bir takım görüntüsü vardı. Malatya ise daha diriydi ve üçlü sıkıştırmalarla rakibini döndürmüyordu. Hatta bu oyun karşısında Volkan'ın da isyanı vardı takım arkadaşlarına. Ev sahibi daha etkili başlayan taraftı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme