13 Mart 2018 Salı

13.03.2018 Genel Gündem13.03.2018
 GÜNDEM 
Teröristler, Kaçan Sivilleri Vuruyor! 
Afrin'deki terör örgütü YPG/PKK'nın elebaşları Mehmetçik'in iyice yaklaşmasıyla ilçeden kaçarken, kent merkezinden çıkışlarına izin verilmeyen sivillerin örgüte baskıları artıyor. Teröristler, canlı kalkan olarak kullanılmak istemedikleri için bölgeden ayrılmaya çalışan halkı ateş ederek durduruyor. Zeytin Dalı Harekâtı'nda TSK ve ÖSO'nun ilçe merkezi sınırlarına girerek ilerlemeyi sürdürmesi nedeniyle, sivillerin örgüt üzerindeki baskısı artıyor. Örgütün kendilerini canlı kalkan olarak kullanmasını kabullenmeyen siviller, ilçe merkezinden güneye doğru gitmek istiyor. Ancak, teröristler sivilleri kontrol noktalarından geri çevirerek çıkışlarını engelliyor.
Milliyet


Havada Kâbus Dolu 5 Dakika! 
Dubai'de bekarlığa veda partisi veren, iş adamı Hüseyin Başaran'ın kızı Mina ile 7 arkadaşı ve 3 mürettebatın içinde olduğu özel jetin enkazına dün ulaşıldı. Uçağın nasıl düştüğü, kara kutunun incelenmesinin ardından netlik kazanacak. Ancak uçuş radar bilgileri, korkunç facianın hangi zaman diliminde yaşandığını ortaya koydu. Havacılık uzmanı Murat Herdem'in radar kayıtlarından verdiği bilgilere göre, Bombardier Challenger 604 tipi uçak, pazar günü saat 13.11'de Şarika Havalimanı'ndan kalktıktan sonra 30 dakika boyunca tırmandı. 37 bin feet'e ulaştığında ise 50 dakika düz uçuşa geçti. Uçuş bilgilerinin yayınlandığı 'flightradar24' adlı internet sitesinden alınan verilere göre, uçuşun 81'inci dakikasında uçak yüksek bir açıyla aniden 3 dakika boyunca irtifa yükseltti. Ardından da kuleden acil alçalma talep etti. Bu dakikadan itibaren neredeyse 90 derecelik açıyla aşağı doğru inmeye başladı. Sadece 25 saniyede 6 bin feet irtifa kaybetti.
Vatan
  
Almanya'ya Nota! 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplanan Bakanlar Kurulu, 4 saatlik kritik bir toplantı yaptı. Toplantının ardından açıklama yapan ve soruları yanıtlayan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Almanya'da camilere ve Türklere yapılan saldırılarla ilgili nota verildiğini söyledi. Bozdağ'ın açıklamalarından satır başları şöyle: İran'daki Türk jeti kazasıyla ilgili kriz masası oluşturuldu. Jet, 17. 40 sıralarında düştü. Yolcu ve mürettebat hayatını kaybetti. Allah'tan rahmet diliyorum. Enkaza ulaşıldı, kara kutu ele geçirildi, hayatını kaybedenlerin naaşlarına ulaşıldı. Olayın duyulduğundan itibaren Başbakanlık'ta bir kriz masası oluşturuldu. Türkiye'den oraya arama kurtarma ekibi gönderildi. Kazanın sebebi kesin olarak belli değil.
Vatan

DÜNYA 
Ab'de Olumlu Değişim 
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin kredi notunu Ba1'den Ba2'ye düşürürüp, görünümü "negatif"ten "durağan"a çevirmişken, Avrupa Birliği'nde (AB) Türk ekonomisine yaklaşım açısından bazı farklılıklar gözlenmeye başlandı. Öncelikle kısa bir hatırlatmada bulunursak... Moody's, Türkiye'nin kredi notu düşürmeden tam 12 gün önce, G20 ülkelerinin büyüme potansiyeline yönelik araştırma raporunu açıkladı ve Türkiye'ye ilişkin şu ifadelere yer verdi: "Türkiye için 2018 yılına ilişkin büyüme beklentimizi yüzde 3.2'den yüzde 4.0'e, 2019 yılına ilişkin büyüme beklentimizi yüzde 3.3'den yüzde 3.5'e revize ettik."
Milliyet 

Müslümanlar'a Puanlı Nefret 
Sosyal medyada geniş kitlelerce paylaşılan ve '3 Nisan 2018 Müslümanlar'ı cezalandırma günü' bağlığını taşıyan A4 kağıtlara basılı mektuplarda, Müslümanlar'a yönelik şiddet eylemlerinin listelendiği hatta puanlandığı görülüyor. İngiliz terörle mücadele birimleri, mektupları olası nefret suçu olarak değerlendiriyor. Mektupların ülkede yaşayan Müslümanlar'da korku yarattığı belirtiliyor. Ülkedeki Müslüman karşıtı eylemleri izleyen Tell Mama UK adlı kuruluş, şu ana dek Londra, Bradford, Leicester ve Cardiff gibi kentlerde mektupları alanların kendilerine ulaştığını açıkladı. Tell Mama UK'in direktörü Iman Atta, Müslümanların kendilerini güvende hissetmediğini söyledi. "Bazı Müslümanlar çocuklarının sokakta oyun oynamasının güvenli olup olmadığını soruyor" diye konuşan Atta, mektupların İngiltere'deki Müslüman topluma karşı şiddeti teşvik ettiği uyarısında bulundu.
Vatan
  
'Pegasus Uçağını Düşürme Emri Verdim' 
Rusya'da sosyal medyada yayınlanan iki saatlik belgesel filmde Putin, Soçi Kış Olimpiyatları açılışından kısa bir süre önce kendisine, Ukrayna'dan Türkiye'ye giden bir yolcu uçağının kaçırıldığının söylendiğini, bu ihbarın daha sonra yanlış alarm olduğunun anlaşıldığını ifade etti. Belgeselde Putin, gazeteci Andrey Kondraşov'a açıklamasında 7 Şubat 2014'te Soçi Olimpiyatları'nın güvenliğinden sorumlu yetkililerden telefon geldiğini belirtip "Bana, Ukrayna'dan İstanbul'a gitmekte olan bir uçağın kaçırıldığı, hava korsanının Soçi'ye inmek istediği söylendi" dedi. Putin, uçağın kaçırıldığı ihbarının yanlış alarm olduğunun anlaşılması üzerine Soçi Olimpiyatları'nın açılışına katıldığını söyledi.
Vatan
  
İngiltere – Rusya Gerilimi Büyüyor 
Eski Rus ajanı Sergey Skripal (66) ile kızı Yulya'nın (33) geçen hafta Londra'da zehirlenmesiyle ilgili olarak İngiltere ile Rusya arasında tüm köprüleri yıkacak bir kriz baş gösterdi. İngiltere Başbakanı Theresa May, dün parlamentoda yaptığı konuşmada, "Hükümet, Rusya'nın Sergey ve Yulia Skripal'e karşı yapılan eylemden sorumlu bulunmasının kuvvetle muhtemel olduğu sonucuna vardı. Rusya'nın İngiltere Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığımıza çağrılarak, salı akşamına kadar Rusya'dan izahat beklendiği notası kendisine iletildi. 13 Mart akşamına kadar Moskova'dan net cevap gelmemesi durumunda, olayı İngiltere'ye yönelik başka bir ülkenin doğrudan saldırısı olarak değerlendireceğiz" dedi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova ise May'in sözlerine karşılık, "Rusya yönetimi İngiltere Başbakanı'nın söylediklerini masal olarak algılıyor. Rusya'yı suçlayan bu çıkış, İngiliz parlamentosunda oynatılan sirk şovunu andırıyor" şeklinde konuştu.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 3,8420-3,8430
Euro: 4,7403-4,7419
Sterlin: 5,3415-5,3443                     
Gram Altın: 163,3223-163,3949 

Günübirlik Konutlara 12.4 Milyon Lira Ceza 
Kamuoyunda 'günübirlik kiralama' olarak bilinen kısa süreli konut kiralamaları kapsamında geçen yıl 10 bin 503 mükellef denetlendi, Maliye'nin bu alana yönelik kestiği ceza tutarı 12.4 milyon lira oldu. Ayrıca 2 bin 265 yeni mükellefiyet tesis edildi. Maliye'nin yaptığı düzenlemeyle geçen yıl 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere, sahip oldukları konutları kısa süreliğine kiraya verenlere, yapacakları tahsilatları banka ve benzeri aracı finansal kurumlar vasıtasıyla kredi kartı, banka kartı, havale, EFT gibi yollarla tahsil etme zorunluluğu getirilmişti. Bu kurala uymayanlar hakkında, kişi veya firmanın mükellefiyet durumuna göre 350 lira ile 1400 liradan az olmamak kaydıyla işlem bedelinin yüzde 5'i kadar
Milliyet 

3.7 Milyon Mükellef Vergiyi 'Net'ten Ödüyor 
Türkiye'deki ilk e-devlet uygulamalarından internet vergi dairesinin kullanıcı sayısı, 2013- 2017 dönemini kapsayan 5 yılda yüzde 100 artışla 1.8 milyondan 3.7 milyona ulaştı. Mükelleflere işlemlerini internet aracılığıyla hızlı ve kolay yapma imkanı tanıyan 'internet vergi dairesi' uygulamasında kullanıcı sayısı, 2013'te 1 milyon 844 bin 197 iken 2017'de 3 milyon 705 bin 566'ya yükseldi. Söz konusu uygulama ile mükellefler, bağlı bulundukları vergi dairesinden kullanıcı kodu, şifre ve parola almak suretiyle, internet vergi dairesince sunulan hizmetlerden yararlanabiliyor. Bunun yanında mükelleflere TC kimlik numarası ile giriş imkanı sağlanarak, mükellefiyet gerektirmeyen hizmetlerden de yararlanma imkanı sunuluyor.
Milliyet 

Yerli-Milli Not 
Gece yarısı operasyonuyla Moody's'in Türkiye'nin kredi notunu düşürmesinden sonra milli reyting kuruluşu çalışmalarına hız verildi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, milli kredi derecelendirme kuruluşuna ülkenin ihtiyacı olduğunu belirterek, "Türkiye Sınai ve Kalkınma Bankası tarafından bir çalışma grubu oluşturuldu. Bizim de desteğimizle çalışmalar tamamlandı. Bu yıl bunun kurulmasını hedefliyoruz" diye konuştu.
Vatan 

Altın Ve Enerji Açığı Tetikledi 
Cari açık Ocak'ta geçen yılın aynı dönemine göre 4 milyar 402 milyon dolar artışla 7 milyar 96 milyon dolara ulaştı ve beklentileri aştı. 12 aylık cari açık 51.6 milyar dolarla Mayıs 2014'ten beri en yüksek seviyeye ulaştı. Beklentiler açığını 6.8 milyar dolar çıkması yönündeydi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) açıklamasında, "Söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 4.5 milyar dolar artarak 7.6 milyar dolara ve birincil gelir dengesi açığının 82 milyon dolar artarak 479 milyon dolara yükselmesi etkili oldu" denildi. Ekonomist Haluk Bürümcekçi, "Cari dengenin enerji ithalatında artışa karşılık, altın ticaretindeki lehte baz etkisi ve büyümedeki olası yavaşlama ile 2018 yılı sonunda 52 milyar dolar açık vermesini bekliyoruz. Ancak riskler yukarı yönde" değerlendirmesini yaptı.
Vatan 

Devlet Satıyor Bakan İstiyor 
Şeker fabrikaları özelleştirildiğinde daha fazla küspe üretileceğini, bu alanda çalışan kişi sayısının çoğalacağını, üretimin artacağını ve fiyatların daha fazla düşeceğini, bunun da çiftçi ve ülke için faydalı olacağını belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, özelleştirilen fabrikalara belirli kotalar verileceğine dikkat çekti. Devletin Türkiye'nin çıkarlarını düşünerek hareket edeceğine vurgu yapa Bakan Fakıbaba, "Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak biz de talipli olacağız. Şartlarımız uyduğu takdirde Tarım Kredi Kooperatifleri olarak birkaç fabrikayı biz almayı düşünüyoruz" dedi.
Hürriyet

POLİTİKA 
 Geldiğimizi Mehmetçik'i Görünce Anlayacaklar 
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Beştepe'de toplanan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası konuştu. Bozdağ, şunları kaydetti: Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bugüne 42 kahraman Mehmetçik'imiz şehit olmuş, 202 kahraman vatan evladımız da yaralanmıştır. Ayrıca teröristler tarafından atılan roketler ve yapılan saldırılar sonucunda 7 sivil vatandaşımız şehit olmuş, 125 vatandaşımız da yaralanmıştır. 3 bin 381 terörist etkisiz hale getirilmiştir. (Afrin'den çıkmaya çalışan sivillerin teröristlerce engellenmesi) Görüntüler Türkiye'nin bu tezlerinin ne kadar doğru olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Buradan uluslararası topluma seslenmek isteriz. Kendi ülkelerine bir Suriyeli sivili almamak için kırk takla atanlar Türkiye'nin bu konuda yaptığı fedakarlığı sivillere sahip çıkmayı maalesef görmediler, görmüyorlar. Biz onlara diyoruz ki ister görün, ister görmeyin. (Irak hükümetiyle ortak operasyonun zamanı) Irak Hükümeti ile yapılan görüşmeler olumlu geçmiştir. Irak Hükümeti de terör örgütüne karşı Türkiye ile beraber bir anlayış birliğine varmışlardır. Bu anlayış birliği çerçevesinde terörle mücadele Irak tarafında da kararlı bir şekilde devam edecektir. Ancak bir harekat olursa ne zaman olacak, o harekât başladığında hep beraber göreceğiz. Kimse bir takvim vermemi beklemesin, davulla zurnayla oraya gitmeyeceğiz ama bizim jetlerimizi, bizim Mehmetçiklerimizi gördüklerinde geldiğimizi anlayacaklar.
Milliyet

Chp Tüzüğüne 'İttifak' Ayarı 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yaklaşan 2019 seçimleri öncesinde aday belirleme konusunda yönetime esnek davranma olanağı sağlayan tüzük değişikliklerini olağanüstü kurultaydan çıkarmayı başardı. CHP yönetimi, Meclis Genel Kurulu'nda dün görüşülmeye başlanan 'ittifaklı seçim' teklifi henüz yasalaşmadan kendi tüzüğünü de yeni modele uyarlamış oldu. CHP'nin 9-10 Mart'taki 19'uncu Olağanüstü Kurultayı'nda yapılan tüzük değişikliği parti yönetimi ve örgütlerini memnun etti. Yeni tüzüğe göre CHP, cumhurbaşkanı adayını, "seçmen yoklaması, önseçim, aday yoklaması ya da merkez yoklaması" yöntemlerinden biriyle belirleyecek. Seçmen yoklamasının adayların adları üzerinden anket yöntemiyle yapılabileceği belirtildi. Önseçim halinde CHP'nin cumhurbaşkanı adayları tüm üyelerin tercihine sunulacak. Aday yoklamasında ise hâkim gözetiminde resmi bir önseçim olmamakla birlikte parti üyelerinin adaylarla ilgili eğilimini belirlemek üzere sandıklar kurulacak. CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, bu yöntemlerden hangisinin uygulanacağına yakın zamanda değil, seçim sürecinde karar vereceklerini vurguladı.
Hürriyet

SPOR 
Kabus Degıl Tatlı Rüya 
Süper Lig'de 3'te 3 yaparak zirve yolunda emin adımlar atan Beşiktaş, adeta fırtına gibi bir fikstürün içinden geçti. 40 günlük sürede tam 10 maça çıkan siyah-beyazlılar, 3 farklı turnuvada oynadı. Beşiktaş'ın önünde bu zorlu sürecin bitiminde 2 maç kaldı. Şampiyonlar Ligi'nde yarın Bayern Münih'i ağırlayacak Kartal, hafta sonu da ligde Başakşehir ile çok kritik bir lig maçına çıkacak. Şenol Güneş'in takımı, geride kalan 40 günde Fenerbahçe ile 2 kez karşılaşırken, Trabzonspor (D) ve Gençlerbirliği ile 3 farklı maç yaptı. 10 maçta sadece Bayern Münih'e rakip sahada 5-0 kaybeden siyah-beyazlılar, Fenerbahçe'yi 3-1, Trabzonspor'u 2-0 ve Gençlerbirliği'ni 1-0 yenerek ligde 2.'lik koltuğuna geldi. Ziraat Türkiye Kupası'nda Gençlerbirliği'ni eleyerek yarı finale kalan ve Fenerbahçe ile evinde 2-2 berabere kalan Beşiktaş'ta kadroda birçok yıldız öne çıkararak Şenol Güneş'in yüzünü güldürdü.
Milliyet 

Karanlıktan Aydınlığa! 
Spor Toto Süper Lig'de Trabzonspor, Teleset Mobilya Akhisar'ı deplasmanda 3-1 mağlup etti. Trabzonsporlu futbolcular bütün olumsuzluklara rağmen, Akhisar maçını dönüm noktası olarak düşündü. Dört karşılaşmada yakaladığı galibiyet serisi ile moral kazanan rakibi karşısında alınacak üç puan bordo-mavililer için kara bulutları az da olsa dağıtmak anlamına geliyordu. Rıza Çalımbay, Durica'nın yokluğunda Okay'ı stopere çekerken, Onazi'ye orta alanda şans verdi. Fakat Karadeniz ekibinin sıkıntısı kanatlardaydı. Abdülkadir'in yokluğunda sahaya çıkan Olcay'dan, genç yıldızın performansını beklemek adeta hayalcilik olurdu.
Milliyet
  
Konsantrasyon Farkı 
Fenerbahçe'nin Brezilyalı yıldızı Giuliano, Yeni Malatyaspor maçı sonrası Milliyet'e konuştu... Karşılaşmanın uzatma dakikalarında bu sezonki 12. golünü atan sambacı, hafta sonu oynanacak Galatasaray derbisine yönelik değerlendirmelerde bulundu. Giuliano'ya ilk olarak sarı-lacivertli takımın bu sezon derbi gibi zorluk derecesi yüksek maçlarda neden daha iyi olduğunu sorduk? Brezilyalı düşünmeden "konsantrasyon" cevabını verdi ve şöyle devam etti; "Bu tip maçlarda çok daha iyi konsantre olduğumuzu söyleyebilirim. Diğer maçlarda yaşanan puan kayıplarının temel sebeplerinden birinin bu olduğunu düşünüyorum. Her maça aynı şekilde konsantre olmalıyız. Bunu başarırsak kolay kolay kaybetmeyiz."
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme