15 Mart 2018 Perşembe

15.03.2018 Genel Gündem


15.03.2018
TÜRKİYE 

Mucize öldü 
STEPHEN Hawking, Galileo'nun 300'ncü ölüm yıl dönümünde doğdu, Einstein'ın 139. doğum gününde öldü. 21 yaşındayken ALS hastalığı dolayısıyla 3 yıl ömrünün kaldığı söylenmesine rağmen 55 yıl daha hayatta kalarak ölüme meydan okudu. Yanağında çalışan tek kasıyla kullandığı bilgisayar vasıtasıyla bilim tarihine yön veren çalışmalara imza attı. 2004'teki bir söyleşisinde "Yaşam ne kadar kötü gözükürse gözüksün, her zaman başarılı olacak bir yol vardır. Hayat varsa, umut da vardır" dedi.
Hürriyet


Acı karşılama 
BAZILARI okul sıralarından arkadaş olan Mina Başaran, Sinem Akay, Jasmin Baruh Siloni, Burcu Gündoğan Urfalı, Liana Hananel, Ayşe And, Aslıgül İzmirli ve Zeynep Coşkun geçen hafta birlikte tatil için İstanbul'dan Dubai'ye doğru havalandı. Başaran Holding'e ait özel jette kendilerini pilotlar Beril Gebeş ve Melike Kuvvet ile kabin memuru Eda Uslu bekliyordu. Birlikte geçirilen ve birçok anı fotoğraflarla ölümsüzleşen tatilin ardından pazar günü aynı özel jetle dönüşe geçtiler. Ancak İran üzerindeyken henüz kesinleşmeyen bir nedenle dağa çakılan jette hayatlarını kaybettiler. Büyük yankı uyandıran olayın ardından 10 kaza kurbanı, dün askeri bir uçakla Türkiye'ye getirildi. Pilot Beril Gebeş'in işlemlerinin ise halen İran'da devam ettiği belirtildi.
Hürriyet

Güfte var beste yok 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, İstiklal Marşı'nın kabul edilişinin 97'nci yıldönümünde dikkat çekici çıkış geldi. Erdoğan, "En büyük üzüntüm, bu emsalsiz marşın hakiki manasını yüreklere nakşedecek bestenin yapılamamış olmasıdır" dedi. Erdoğan, muhtarlarla buluşmasında şunları söyledi: "BAKIN şu anda önce siviller, arabalara bindirilerek özel bir koridordan Afrin'den çıkarılıyor. Bunlar öyle alçak, öyle katil ki benim Mehmet'im, o yavrum, yere atılan Kuran-ı Kerim'i yerden kaldırırken el yapımı bombayla şehit ediliyor. Bunlar imansız, kafir, bunların akıbeti belli. Fırat Kalkanı harekâtında güya dünyanın en tehlikeli, en vahşi, en acımasız, en donanımlı terör örgütü olan DEAŞ'ı karşımıza diktiler. Bunlar böyle hain. Dünyanın en iyi askeri eğitimlerinden geçirilen, Batı medyası tarafından allanıp pullanan teröristler, girdiğimiz her yerde kuyruklarını kıstırıp önümüzden kaçtılar. Koalisyon güçleri olarak hep beraber bu işleri yaptılar.
Hürriyet

PKK yine aynı kalleşliği yaptı 
Güneydoğu'daki hendek operasyonlarında kutsal mekanlara saldırıp tahrip etmekten çekinmeyen, camileri, kiliseleri harabeye çevirip Kuran-ı Kerim'i bile tuzaklayan PKK'lı teröristler, Afrin'de de aynı yöntemlere başvuruyor. Terk etmek zorunda kaldıkları evlerde kadın iç çamaşırından soba borularına kadar her yere patlayıcı tuzaklayan PKK/PYD'li teröristlerin tuzakladığı bir Kuran-ı Kerim'i, önceki gün arama tarama yaptıkları köyde yerde görünce kaldırmak isteyen Uzman Çavuş Orhan Sürmen (23) bu kalleş tuzağa düşüp şehit oldu. Şehit Sürmen dün Kahramanmaraş'ta silah arkadaşları ve binlerce kişinin katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı
Milliyet

Mehmetçik, Afrin tepelerine yerleşti 
Zeytin Dalı Harekâtı'nda dün itibarıyla 54. gün geride kalırken Afrin çevresine yönelik kuşatma da daralmaya başladı. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), dün Afrin merkez ve beldelerine bağlı sekiz köy ile iki kritik noktayı daha teröristlerden arındırdı. Afrin'i gören tepelere üs kurularak zırhlı birlikler yerleştirildi. Hâkim tepelerdeki tanklarla obüslerin namluları da Afrin'e döndü. Afrin ve çevresinde yaşayan sivillerin tüm tehlikeleri göze alarak güvenli noktalara çıkışı da devem ediyor. TSK ve ÖSO, dün Afrin'in ilçe merkezine bağlı Göz, Yukarı Kaferdel, Marratah ve Şadir köyleri, güneybatıda Cinderes beldesine bağlı Çolağan ve Kuran köyleri, kuzeyde Bülbül beldesine bağlı Kori Gul köyü ile Mabatli beldesine bağlı Şatiyan köyünü YPG/PKK-DEAŞ'tan kurtardı. Operasyonlarda 684 ve 717 rakamlı tepeler de terör örgütünden temizlendi.
Milliyet

'Bugün nasıl ölelim?' 
DİCLE'DE şehit olan 24 yaşındaki Jandarma Uzman Çavuş Fatih Uysal, Antalya'da toprağa verildi. Şehidin cenazesi, Gazipaşa Kaymakamı Nurullah Kaya, Belediye Başkanı Ak Partili Adil Çelik, diğer yetkililer, ba Mustafa Uysal ve anne Gülsüm Uysal, kardeşler Zeliha, Zehra ve Mehmet Uysal, şehidin eski eşi Arzu Yılmaz ve 3.5 yaşındaki kızı Ada'nın yanında çok sayıda vatandaş tarafından uğurlandı. Şehit Fatih Uysal'ın sosyal medyada yaptığı bir paylaşımındaki, "Bugün nasıl ölelim istersiniz? Bombalı araçla mı, pusuya düşerek mi, yoksa mayına mı basalım? İsterseniz soğuktan ölelim. Ya da eşimiz aş erdiği için kafamıza kurşun mu yiyelim; size hangisi uyar?" sözleri, Türkiye'yi ağlattı.
Vatan

ABD'deki toplantı ertelenebilir 
DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Türkiye-Rusya 6. Ortak Stratejik Planlama Grubu (OSPG) Toplantısı kapsamında Moskova'da ortak basın toplantı- sı düzenledi. ABD'nin, Kazakistan'ın baş- kenti Astana'da gözlemci olduğunu ve orada neler olup bittiğini zaten gördüğünü belirten Çavuşoğlu, "Fakat Astana formatında ABD ile bir mekanizmamız yok. Münbiç ve YPG'nin kontrol ettiği yerlerin istikrara kavuşturulması ve YPG'nin buralardan ayrılmasıyla ilgili bir anlayış var bununla ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. 19'unda Washington'da bir görüşmemiz olacaktı ama şimdi Rex Tillerson görevden ayrıldığı için bu ertelenebilir. Ne yapacağı- mızı görüşüyoruz" diye konuştu.
Vatan

DÜNYA 
Ajan krizinde sinirler gerildi 
NGİLTERE adına çalışmış olan eski bir Rus ajanı ve kızının Salisbury'de zehirlenmesinin ardından Londra, saldırıyla ilgili suç- ladığı Rusya'ya yönelik bir dizi misillemede bulundu. İngiltere Başbakanı Theresa May, Moskova ile ikili üst düzey ilişkilerin askıya alınacağını, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'a yönelik davetin geri çekileceğini, İngiltere'deki 23 Rus diplomatın sınırdışı edileceğini açıkladı. Theresa May, ayrıca Rusya'da yapılacak Dünya Kupası'na İngiliz Kraliyet ailesinden ve bakanlardan katılım olmayacağını duyurdu.
Hürriyet

Almanya'da 4'üncü merkel dönemi 
ALMANYA'da eylül ayında yapılan seçimlerin ardından Başbakan Angela Merkel (63) nihayet hükümeti kurup dün dördüncü dönemine başladı. Merkel'in Hıristiyan demokrat partileri (CDU/CSU) ile sosyal demokrat SPD'nin büyük koalisyon üzerinde anlaşmasının ardından dün parlamentoda başbakan seçimi yapıldı. Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier'in Merkel'i Başbakan olarak Meclis'e önermesinin ardından yapılan oylamaya 692 milletvekili katıldı. 688 geçerli oydan Merkel'e 364 'evet', 315 'hayır' oyu ve 9 çekimser oy çıktı. Oylamada koalisyonun 35 oy fire verdiği görülürken, mutlak çoğunluktan sadece 9 oy fazla çıktı.
Hürriyet

AB'den 3 milyar euro'luk onay 
Avrupa Birliği (AB), mültecilere yardım kapsamında Türkiye'ye 3 milyar euro'luk ek mali kaynak sağlamayı kararlaştırarak, bir süredir soğukluk yaşadığı Ankara ile siyasi diyaloğu pekiş- tirme niyetini göstermiş oldu. 26 mart tarihinde Bulgaristan'ın Varna kentinde yapılacak AB-Türkiye zirvesi öncesinde, siyasi konularda Ankara ile iş- birliğini kapsamlı bir şekilde genişletme niyetinde olduğunun sinyalini veren Brüksel, bunu, mali açılardan Türkiye'ye verdiği sözleri yerine getirerek de göstermeye çalışıyor. Nitekim, Avrupa Komisyonu'nun İçişleri ve Göçten Sorumlu Üyesi Dimitri Avramopoulos, Türkiye'ye 18 Mart mutabakatı çerçevesinde 3 milyar euro'luk ek mali yardı- mın kararlaştırıldığını açıkladı. Avramopoulos, "AB, sözüne uygun davrandı. AB Komisyonu, Türkiye'deki sığınmacılara yö- nelik fonun ikinci üç milyar euro'lu dilimini harekete geçiriyor" derken, ilave dilimin 1 milyar euro'sunun AB bütçesinden, 2 milyar euro'luk bölümün de üye ülkelerce sağlanacağını hatırlattı.
Milliyet

Esad meydan okudu 
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, dün yaptığı açıklamada, "Tek bir terörist kaldığı müddetçe terörizmle savaşımız bitmeyecek. Ülkemizin birliğini ve egemenliğini hedef alan Batı'nın senaryolarına karşı koymaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. Esad'ın açıklamaları Telegram üzerinden yayınlandı. Öte yandan Rus yetkililer Doğu Guta'da açılan insani koridordan 300'ün üzerinde geçiş olduğunu duyurdu. Birleşmiş Milletler'in Suriye'deki insani yardım koordinatörü Jan Egeland ise, ülkenin geleceğini dair açıklamalarda bulundu.
Milliyet

CIA'nin başına bir işkenceci 
Gina Haspel'in istihbarat dünyasındaki tecrübesi 30 yıldan fazla. Haspel'in adını en çok duyurduğu olaysa, Tayland'da El Kaide şüphelilerinin bulunduğu bir hapishanede sorgu sırasında işkence yapıldığı iddiaları oldu. Eski ABD Başkanı Barack Obama, 'geliştirilmiş sorgu tekniklerinin' uygulandığı söylenen 'CIA gizli hapishaneleri"ni kapattırmış, göreve gelen Trump ise bu yöntemlere destek verdiğini söylemişti. 61 yaşındaki Haspel, Washington'da CIA'nin gizli operasyonlarına destek veren National Clandestine Service'in başkan yardımcılığını yaptı ve burada başkanın özel kalemi olarak çalıştı.
Vatan

 EKONOMİ 
Dolar: 3,8806-3,8825
Euro: Euro 4,8074-4,8093
Sterlin: 5,4264-5,4295
Gram Altın: 165,7813-165,6210

Tek işlemle şirket kurun 
İş yapma konusundaki engelleri kaldıracak ve yatırımları teşvik edecek çok sayıda maddeyi içeren 'Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Kanunu', Resmi Gazete'de 10 Mart Cumartesi yayımlanmıştı. Bugün de yürürlüğe girecek. Şirket ve kooperatif kurmak için 7 aşamada yapılan bürokratik işlemleri artık 1'e indiren düzenleme, zaman ve maliyet tasarrufu sağlayacak.
Posta

Vergi iadesi müjdesi 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, Katma Değer Vergisi Kanunu'nda (KDV) reform niteliğinde değişiklikleri öngören tasarıyla ilgili yenilikleri anlattı. Ağbal, "Devreden KDV iadesi mümkün olacak. Bu sistem içinde KDV iade talep edecek mükellef sayısı artacak. Yeni varsayıma göre yıllık 500 bine kadar KDV iade talebi olabilecek" diye konuştu.
Posta

Taksicinin 5 vergi avantajı 
SON günlerde UBER ile taksi esnafı arasında yaşanan tartışmalar İstanbul'daki pahalı plakaları da gündeme getirdi. Değeri 1.5- 1.6 milyon liraya ulaşan plakanın sahipleri için vergileme alanında da avantajlar bulunuyor. Özel Tüketim Vergisi'nden (ÖTV) muaf araç alınabildiği gibi, kazanç sınırı indirimlerinden de yararlanılabiliyor. UBER'in Türkiye'de vergi mükellefiyeti yok. Buna karşılık yeni taksi plakası verilmemesi de İstanbul'da plaka fiyatlarını milyonluk seviyeye yükseltti. 1.5-1.6 milyon liraya yükselen plaka sahiplerinin 5 alanda vergi avantajı bulunuyor. 3 yılda bir ÖTV'siz araç alabiliyorlar.
Hürriyet

100 bın kobi'ye 60 mılyar tl alacak garantisi 
FAKTORINGCILER, 100 bin KOBİ'nin alacağına, 42 milyar TL garanti verdi. Toplam alacak garantisinin 18 milyar TL'si ihracat yapan KOBİ'lere, kalanı ise yurtiçi alacaklara verildi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in, "KOBİ'leri, alacaklarını tahsil edememe riskine karşı korumak için çalışma başlattık. KOBİ'ler için bankacılıkta teminat olarak kullanılacak, krediye ulaşmayı kolaylaştıracak alacak sigortasını yaygınlaştıracağız" açıklaması faktoring şirketlerini de hareketlendirdi. Faktoringciler, KOBİ'lerin hem yurtiçi hem de yurtdışı alacaklarını garanti altına aldıklarını belirterek, sadece alacak sigortası şirketleri ile yapılacak düzenlemenin finansman ayağının eksik kalacağını, KOBİ'lere yönelik projelerin faktoringi de kapsayacak şekilde yapılandırması gerektiğini söylüyor.
Hürriyet

Avrupa'da fulleyecek 
TÜRKİYE'de Sunpet markası ile birlikte 1500'ü aşkın istasyonu bulunan Opet, 2018'de hem Türkiye'deki ağına 77 yeni istasyon eklemeyi, hem de yurtdışına açılmayı hedefliyor. Opet Genel Müdürü Cüneyt Ağca, yurtdışında dağıtım şirketi arayışı içinde olduklarını belirterek, "Çok uzak yere gitmek istemiyoruz. Orta ve Doğu Avrupa diyebiliriz. Sıfırdan yatırım düşünmüyoruz. Şirket satın alma olacak. Ciddi olarak bakıyoruz. 2018 içinde bir sürpriz olabilir" dedi. Bölgede yayılma hedeflerinin bulunduğunu dile getiren Ağca, tek bir ülkede kalma niyetinde olmadıklarını açıkladı.
Hürriyet

Rus akını başlıyor 
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Türkiye'yi ziyaret eden Rus turist sayısının geçen yılı da geç- mesinin beklendiğini ifade ederek, "Rus pazarını domine eden tur operatörlerinin elde etmiş oldukları erken rezervasyon rakamlarını üst üste koyduğumuz zaman 2018'de Rusya'dan gelecek turist sayısının 6 milyonu geçeceği anlaşılıyor" dedi. Kurtulmuş, Moskova'daki temasları kapsamında, Türk turizm sektörü ve Rus pazarıyla ilgili son gelişmeleri AA'ya değerlendirdi.
Milliyet

140 bin milyonerimiz oldu 
BANKACILIK Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, yurt içinde ve dışında yerleşik olanlardan hesaplarında 1 milyon lira ve üzeri parası olan mudi sayısı, Ocak sonu itibarıyla 2016 sonuna göre 755 kişi artarak 139 bin 735'e yükseldi. Milyonerlerin toplam mevduatı 918 milyar 349 milyon liraya ulaştı. 2017 sonunda milyonerlerin toplam mevduatı 909 milyar 979 milyon lira seviyesindeydi. Milyoner başına düşen ortalama mevduat da 6 milyon 572 bin lira olarak hesaplandı. Yurt içinde yerleşik milyonerlerin sayısı yılın ilk ayında 2017'ye kıyasla 276 kişi artarak 127 bin 245'e ulaşırken, toplam mevduatları da 840 milyar 688 milyon lira oldu
Vatan

Şeker tesislerini kredi kooperatifi almayacak 
BAŞBAKAN Binali Yıldırım, özelleştirilecek olan şeker fabrikalarına Tarım Bakanlığı'nın talip olmasının söz konusu olmadığını söyledi. Azerbaycan seyahati öncesinde düzenlenen basın toplantısında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba'nın açıklamalarının sorulması üzerine bu sözlerin yanlış anlaşıldığını ifade ederek, "Pancar ekici kooperatifleri bu fabrikaları almak için teklif verebilir... Kast edilen budur" dedi. Yıldırım, bir taraftan özelleştirme yapılırken diğer taraftan kamunun özelleştirilecek bir kuruma talip olmasının söz konusu olmayacağını belirtti.
Vatan

SPOR 

Teşekkürler Kartal 
Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi'ne son 16 turunda veda etti. Kartal, Almanya'da 5-0 yenildiği Bayern Münih'e Vodafone Park'ta da 3-1 yenilerek elendi. Teknik direktör Şenol Güneş, ilk maçtaki sonuç ve hafta sonundaki Başakşehir maçını düşünerek Fabri, Talisca, Babel, Atiba, Negredo ve Adriano'yu ilk 11'e koymadı. Vida cezası, Tosic de sakatlığı nedeniyle forma giymedi. 10. DAKİKA: Bayern Münih'in kazandığı serbest vuruşta topun başına geçen Alaba'nın şutunda Tolga Zengin meşin yuvarlağı direk dibinden çıkardı. 18. DAKİKA: Bayern Münih'in golü geldi. Vidal'in pasıyla sağ tarafta topla buluşan Müller'in ortasında Alcantara meşin yuvarlağı filelere gönderdi: 0-1. 37. DAKİKA: Love'ın ceza sahası sol çaprazında düşürülmesiyle kazanılan serbest vuruşta topun başına geçen Quaresma'nın şutu az farkla dışarı gitti.
Posta

 Kalbim Fenerbahce'yle 
Fenerbahçe'nin efsane futbolcularından Alex de Souza dün taraftarlarla buluştu. Üsküdar'da bulunan Emaar Square Mall Alışveriş Merkezi'ndeki D&R mağazasında gerçekleştirilen organizasyonda izdiham yaşandı. Biografisinin anlatıldığı kitabı imzalayan, sevenleriyle bol bol fotoğraf çektiren Alex, "İstanbul'u gezmek ve Galatasaray derbisini izlemek için geldim. Başkanlık seçimi ile ilgim yok. Keyifli bir derbi olsun, Fenerbahçe kazansın" dedi. Alex, organizasyon öncesi Bip Spor'a da şu açıklamayı yaptı: "Galatasaraylı oyuncular 'Bu sefer son olacak
Posta

UEFA'dan Ceza Almayız 
GALATASARAY Başkanı Mustafa Cengiz, UEFA'dan ceza almayı beklemediklerini söyledi. Kulübün Mart ayın divan kurulunda konuşan Cengiz, "UEFA'ya çok titiz bir şekilde rapor sunduk. 2 saat 45 dakika sunum yaptık. Tuvalete bile gitmeden, nefes almadan anlattık. UEFA Disiplin Kurulu tarihinde böyle bir sunum olmamış- tır. UEFA da bize bunu iletti. UEFA'dan bir ceza alacağımızı düşünmüyorum. Umarım UEFA bize 3 yıl süre tanıyacak. Ceza alacağımıza ihtimal vermiyorum" dedi.
Hürriyet

Basketbolda Gurur Tablosu 
TÜRKİYE'yi FIBA Şampiyonlar Ligi'nde temsil eden iki ekip olan Pınar Karşıyaka ve Banvit, adlarını son 8'e yazdırdı, göğsümüz kabardı. Pınar Karşıyaka, ilk karşılaşmada deplasmanda 74-68 mağ- lup olduğu Yunanistan temsilcisi PAOK'u, İzmir'de 79-67 ile yenerek adını son 8 takım arasına yazdırmayı bildi. Banvit ise, son 16 turunda dış sahada 74-66 ile devirdiği Fransız ekibi Nanterre'i, evinde oynadığı ikinci karşılaşmada 73-64'lük skorla geçerek çeyrek finalist olmayı başardı.
Hürriyet

Euro 2020 hazırlığı! 
Trabzonspor'da bu sezon ligde yaşanan dalgalı performans, takımı ve camiayı olumsuz etkilese de Okay Yokuşlu'nun sürekli yükselen performansı alkış alıyor. Sezon ilerledikçe potansiyeli ve yetenekleriyle dikkat çekmeye devam eden Okay, başta A Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu olmak üzere, Avrupa'nın önemli kulüpleri ve scoutları tarafından da izleniyor. Premier Lig ekiplerinden West Bromwich Albion ve West Ham'ın scoutları tarafından izlendiği bilinen 23 yaşındaki orta sahanın Sevilla tarafından da takibe alındığı belirtildi. İspanyol AS gazetesinde de yayınlanan haberde, Sevilla'nın takımdan ayrılması beklenen Nzonzi yerine Trabzonsporlu ismi düşündüğü kaydedildi.
Milliyet

Şampiyonlar Şampiyonlar Ligi'nde Çifte Zafer 
ERKEKLER Basketbol Şampiyonlar Ligi son 16 turu rövanş maçında Banvit, Bandırma'da kontrolü bir an olsun elinden bırakmadan Nanterre 92'yi 73-64 mağ- lup ederek çeyrek finale yükseldi. İlk mücadeleyi de Fransa deplasmanında 74-66 tamamlayan Bandıma ekibi, bu sonucun ardından son 8 takım arasına kaldı. Temsilcimizde Kulig 15, Thomas 15 ve Rautins 11 sayıyla oynayarak galibiyeti getiren isimler olurken Fransız ekisinde ise Jones 18, Schaffartzik 15 ile Wilson 10 sayı üretti.
Vatan

Arda: TSK Şanlı Bir Mücadele Veriyor 
AFRİN'DE devam eden Zeytin Dalı Operasyonu'na destek amacı ile "Afrin Kahramanları olan Mehmetçiklerimize Kan Bağışı" kampanyasına Arda Turan da katıldı... Altınbaş Üniversitesi'nde gerçekleştirilen kampanyayı Türk Kızılayı ve öğrenciler organize ederken ünlü isimler de destek verdi...
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme