16 Mart 2018 Cuma

16.03.2018 Genel Gündem16.03.2018
GÜNDEM
'İş Birliğimiz Barışa Katkı Sağlayacaktır' 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan'da düzenlenen Türkiye- Azerbaycan-Gürcistan-İran Dışişleri Bakanları Dörtlü Toplantısı'na katıldı. Toplantının ardından konuşan Çavuşoğlu, "Ben inanıyorum ki bu dörtlü formattaki (Türkiye- Azerbaycan-Gürcistan-İran) iş birliğimiz bölgenin istikrar ve barışına katkı sağlayacaktır" dedi. Toplantının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Bakan Çavuşoğlu, dörtlü mekanizma toplantısının ilkinin gerçekleşmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Bu mekanizma ortak tarihi ve kültürel bağlarımızın olduğu ülkeler arasında kurulmuştur. Halklarımız arasında da samimi diyalog var. Bu üç ülkeyle de ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz önemli projeler var" diye konuştu.
Milliyet


İşimiz Bitmeden Çıkmayacağız 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği'nce düzenlenen, "Liseliler Destan Yazıyor- Türkiye'nin Darbeler Tarihi ve 15 Temmuz Milli İrade Zaferi" konulu deneme, hikâye ve şiir yazma yarışması törenine katıldı. Ödülleri alanları tek tek tebrik eden Erdoğan, konuşmasında şunları söyledi: Yarışmamızın konusunun darbeler tarihi ve 15 Temmuz olarak belirlenmiş olması isabetli. 15 Temmuz 2016 gecesi bir daha asla yaşamayacağımızı varsaydığımız türden bir darbe girişimi oldu. Ülkenin en üst yöneticisi olarak bunu kabul edemezdim. Milleti de meydanlara davet ettik. Binbir zorlukla cep telefonu ile TV'leri kullanarak milletimizle buluştuğumuz an darbe teşebbüsünün akamete uğradığı andır.
Milliyet

Çözüm Üretmede Bm Aciz Kalıyor 
Başbakan Binali Yıldırım, 6. Küresel Bakü Forumu kapsamından düzenlenen, "Güç: Büyük Güç ve Diğerleri" başlıklı panelde konuştu. Yıldırım'ın konuşmasında şu noktalar öne çıktı: Terör, savaş, siber saldırılar artık belli bölgelerin, belli kitlelerin değil herkesin sorunu haline geldi. İnsanlık ailesi geleceğini muhafaza etmek için ortak bir irade geliştirmelidir. Çünkü haksızlığa ve işgale göz yumarsak, sessiz kalırsak o zaman ne bölgesel, ne de küresel barışı tesis edemeyiz. Çabalar birleştirilmedikçe yangını seyreden ülkeler bir gün yangınla karşı karşıya kalacaktır. Sorunların çözümü için el birliği gerekir. Suriye'de otorite boşluğundan kaynaklanan insanlık dramı 7 yılı geride bıraktı. 70'ten fazla ülke Suriye'de çözüm için olduğunu söylüyor. Ama çözüm bir türlü gelmiyor. Çünkü bölgede çözüme odaklanmak yerine rekabet hakim.
Milliyet

'Sıfır Atık' Temalı 8 Mart Daveti 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, geçen hafta kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü haftası dolayısıyla dün Beştepe'de aralarında Demirören Holding Yönetim Kurulu Üyesi Meltem Demirören Oktay ve Demirören Holding Yönetim Kurulu Üyesi Tayfun Demirören'in eşi Reyhan Demirören ile iş, sanat, siyaset, medya, akademi ve spor dünyasından seçkin bir davetli topluluğuna öğle yemeği verdi.
Vatan

600 Metre Kaldı 
Türk Silahlı Kuvvetleri'nce (TSK) Suriye'nin Afrin kentinde terör örgütlerine yönelik sürdürülen 'Zeytin Dalı Harekatı'nın 55'inci gününde öldürülen terörist sayısı, 3 bin 524 oldu. Son 24 saatte öldürülen terörist sayısının ise 80 olduğu belirtildi. TSK ve ÖSÖ son olarak Afrin'in Korzlu, Çakur, Naz, Zerkanlı ve Balal köylerini teröristlerden temizledi. Kontrol altına alınan bölge sayısı 203'ü köy ve 39'u kritik nokta olmak üzere 242'ye ulaştı. Afrin ilçe merkezi etrafındaki kuşatmayı sıkılaştıran birlikler, Kafer Çil'i alarak merkeze ait dış mahallelerin 600 metre yakınına ulaşmıştı. Afrin bölgesi, ilçe merkezi ile Racu, Bülbül, Şeyh Hadid, Cinderes, Şeran ve Mabatlı olmak üzere 6 beldeden oluşuyor. Mabatlı dışında tüm belde merkezleri TSK ve ÖSO'nun kontrolünde bulunuyor.
Vatan

'Ne Boykotu Zaten Biz Kazanacağız' 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP ile yaşanan polemikle ilgili olarak, "Tüm partilere eşit uzaklıktayız, eşit yakınlıktayız. Siyasal partiler arası bir ayrımımız yok" dedi. Hürriyet'in gündemle ilgili sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi: "(Selin Sayek Böke'nin boykot tweet'i) Ne boykotu ya, zaten biz kazanacağız. Demokrasi isteyenlerin ağırlığını herkes biliyor. Demokrasiye yeniden getirmek, tek adam rejiminden kurtulmak, hepimizin ortak talebi. Demokrasi talebi de tabii ki sandıkta dile getirilir. Biz de öyle yapacağız. (Selin Sayek Böke'yi uyardınız mı?) Hayır. (İttifak olacak mı) Parti Meclisi (PM) karar verecek, özellikle yönteme. Görüşleri alacağız. İlla ittifak olsun, arayışı olsun diye de bir durum yok. Bir ön kabulümüz yok. Türkiye'deki tabloya bakacağız. Demokrasiyi savunan, ilkelerde anlaştığımız partilerle bir araya gelebiliriz. (Cumhurbaşkanı tek aday mı, ortak aday mı olacak?) PM karar verecek. Netleşen bir şey yok.
Hürriyet

DÜNYA 
Ajan Krizi Tırmanıyor 
İngiltere'de zehirli gazla suikast girişimine uğrayan eski ajanla ilgili olarak Rusya'ya yönelik tepki büyüyor. Eski ajan Sergey Skripal ve kızının İngiltere'de zehirlenmesinin ardından yaşanan krizle ilgili İngiltere, Fransa, Almanya ve ABD ortak açıklama yaptı. Londra'nın, olayda sorumluluğu olduğunu iddia ettiği Rusya'nın 23 diplomatını sınır dışı etme kararı almasının ardından, İngiltere, Fransa, Almanya ve ABD ortak bir açıklama yayımlayarak bu ülkeyi hedef aldı. Rusya'nın geçmişteki "sorumsuz davranış kalıplarının" da Skripal olayıyla ilgili kaygıları artırdığı belirtilen açıklamada, "Rusya'ya Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyesi olarak uluslararası barış ve güvenliği sağlamadaki sorumluluklarını yerine getirme çağrısı yapıyoruz" ifadesi kullanıldı.
Milliyet

Suudi Prens Selman'dan 'Bomba' Gibi Açıklama 
Suudi Arabistan'da tahtın varisi ve aynı zamanda Savunma Bakanı olan Prens Muhammad bin Selman, İran'ın nükleer bomba geliştirmesi durumunda kendilerinin de geliştireceğini açıkladı. Amerikan CBS televizyonuna verdiği röportajda, komşuları İran'ın nükler bomba geliştirmeye devam etmesi halinde kendilerinin de bu yolu izleyeceğini ifade eden Selman, bununla birlikte Suudi Arabistan'ın nükleer silah geliştirme gibi bir isteği olmadığını vurguladı. Prens Selman, ancak Ortadoğu'da gerçekleşebilecek bir nükller silahlanma yarışında ise konuya dahil olacaklarının altını çizdi.
Milliyet

'Roket Adam'la Gizli Pazarlık 
Avrupa Parlamentosu'nun Kuzey Kore ile 3 yıl boyunca nükleer programı konusunda gizli görüşmeler yürüten heyetin başmüzakerecisi İngiliz milletvekili Nirj Deva basına açıklama yaptı. The Telegraph'ın haberine göre Strazburg'daki Avrupa Parlamentosu'ndaki basın toplantısında konuşan Deva, heyetin bakanlar dahil üst düzey Kuzey Koreli yetkililerle 14 kez görüştüğünü ve yakın gelecekte Kuzey Koreli yetkililerle Brüksel'de yine görüşeceklerini duyurdu. Deva "Üst düzey Kuzey Korelilerle 14 durumda gizlice görüştük. Biz onların endişelerini onlar da bizim endişelerimizi anladı" ifadelerini kullandı. Kapalı kapılar ardında yapılan görüşmeler hakkındaki açıklama, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile bir zirvede bir araya gelmeyi planladığını duyurduğu bir dönemde geldi. Kim, Trump'ın yanı sıra gelecek ay Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile zirvede bir araya gelecek.
Vatan

Barışa Dair İşaret Yok 
Suriye'de 15 Mart 2011 tarihinde patlak veren olaylarla başlayan içsavaş sekizinci yılına girdi. Savaş geride korkunç bir tablo bırakırken henüz barışın yaklaştığına dair de işaret yok. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin son verilerine göre içsavaşın kurban sayısı 353 bin 935 kişi oldu. Bu rakamın 106 bin 390'ını siviller oluşturuyor. Bunlardan 19 bin 811'i çocuk, 12 bin 513'ü ise kadın. Suriye trajedisinin bu resmi can kaybı rakamları da gerçek tabloyu yansıtmaktan uzak. Kayda alınamayan can kaybıyla bu sayının 500 bine yaklaştığı uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Yaralı bilançosu ise daha da feci bir duruma işaret ediyor. BM rakamlarına göre iç savaşta yaralananlardan 1 milyon 500 bini engelli oldu.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 3,8974-3,8991
Euro: 4,7983-4,8004
Sterlin: 5,4293-5,4325                     
Gram Altın: 164,8767-165,0050

Taksi İle Uber Masaya Oturacak 
Taksiciler ve UBER arasındaki tartışmanın ardından taraflar buluşuyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci. UBER ve taksicilerin aynı masaya oturarak sorunu çözeceğini bildirdi. UBER'in vatandaşta karşılık bulduğu için sistemde yer aldığını belirten Tüfenkci. "Türkiye'de taksici esnafımız kendini check etmeli. Vatandaş neden UBER'i tercih ediyor iyi analiz etmeliyiz" dedi.
Milliyet

'Ekonomideki Canlılıkla Hedefl Er Aşılacak' 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, butçenin şubatta 1.9 milyar lira açık verdiğini açıkladı. Şubatta butçe gelirlerinin geçen yılın aynı ayına gore yuzde 30.1 artarak 61 milyar lira, butçe giderlerinin ise yuzde 17 artarak 62.9 milyar lira olduğunu belirten Ağbal, bu çerçevede butçe açığının 1.9 milyar lira, faiz dışı fazlanın ise 4.8 milyar lira olduğunu bildirdi. Ağbal, ocakşubat doneminde butçe açığının 201 milyon lira olduğunu belirtti.
Milliyet

İşsizliğe Karşı Savunma 
Türkiye ekonomisi 1 yılda 1 milyon 619 bin yeni istihdam sağlayarak işsizlik oranının 2016 Aralık'taki yüzde 12.7 seviyesinden yüzde 10.4'e inmesini sağladı. İşsiz sayısında ise 581 bin kişilik azalma oldu ve 3 milyon 291 bine geriledi. En yüksek istihdam artışları ise tarım, sanayi ve inşaatta. Tarımda 255 bin, imalat ve inşaatta ise 221 bin kişilik artış var. 1 yılda imalat sanayindeki bu güçlü istihdam artışı oldukça önemli. Tüm bunların yanı sıra kamunun yaptığı alımlar da istihdam artışında önemli bir rol sahibi. Kamunun özellikle savunma ve kamu yönetiminde 1 yıllık 126 bin kişilik artış dikkat çekici. TÜİK verilerine göre, kamu yönetimi ve savunmanın yanı sıra 122 bin kişi eğitime, 189 bin kişi de sağlık alanında istihdam edildi. Kamunun öğretmen alımları ile sağlık personeli alımları burada öne çıkıyor. Finans ve sigorta sektöründe 1 yılda 57 bin kişilik istihdam kaybı ise düşündürücü.
Hürriyet

Komşunun Araçlarını Koç Kiralayacak 
KOÇ Holding bünyesindeki Otokoç Otomotiv, Türkiye'de ortağı Amerikan Avis Budget ile 32 bin adetlik araç parkıyla Yunanistan'ın en büyük araç kiralama şirketlerinden biri olan Olympic Commercial and Tourism Enterprise SA'yı 455 milyon Euro'ya satın aldı. Operasyon sonrası ortak girişim şirketinin hisselerinin sahiplik payı yüzde 80 Otokoç, yüzde 20 ise Avis Budget Group olarak belirlendi. Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı ve Otokoç Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Çimen, Koç Topluluğu'nun ilk otomotiv şirketi olan Otokoç'un 90'ıncı yılında gerçekleştirdiği bu satın almayla, Türkiye ile birlikte 9 ülkede 80 bin adetlik araç filosuna ulaştığını belirtti.
Hürriyet

Nbş Kotası Yüzde 10'dan Yüzde 5'e Düşürüldü 
TBMM Genel Kurulu'nda torba kanun tasarısı görüşmelerine devam edilirken, AK Parti'den son günlerde çok tartışılan nişasta bazlı şeker (NBŞ) üretimi konusunda hamle geldi. AK Parti'nin verdiği önergeyle, NBŞ kotası yüzde 10'dan yüzde 5'e düşürüldü. Ayrıca, özelleştirilecek fabrikalarda üretim eksikliği olması halinde 5 yıl boyunca bu fabrikaların kotaları Türkiye Şeker Fabrikaları'na devredilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta Türk-İş'i ziyareti sırasında, NBŞ kotasının yüzde 10'dan yüzde 5'e çekileceğinin sinyalini vermişti. Bu düzenleme, torba kanun tasarısı görüşmelerinde verilen önergeyle hayata geçirildi.
Haber Türk

SPOR
Kralın İmzası 
Barcelona'nın Şampiyonlar Ligi son 16 turu rövaşında 3-0 ile geçtiği Chelsea maçında Lionel Messi fırtınası esti. Arjantinli yıldız, rakip filelere bıraktığı 2 golle, dalya diyerek bir tarihin sahibi oldu. Şampiyonlar Ligi'nde 100'ler kulübüne 123. maçında girmeyi başaran Messi, ezeli rakibi Cristiano Ronaldo'yu yakaladı. Tecrübeli oyuncunun istatistikleri ise oldukça dikkat çekti. Ronaldo'dan 14 maç daha az oynayıp, 266 da daha az şut çekerek bu başarıyı elde eden Messi, Chelsea'ye karşı da iyi bir başarı yakaladı. Messi'nin bu 100 golünün açılımı da göze çarpıyor. Sol ayağıyla 80 gol atan başarılı oyuncu, 16 golünü sağ ayakla kaydederken, 4 golü de kafayla buldu.
Milliyet
  
Var Mısın Yok Musun? 
Beşiktaş forması altında son 2 yıldır oynadığı başarılı futbolla Brezilya Milli Takımı'na kadar yükselen ve Avrupalı birçok kulübün transfer listesine giren Anderson Talisca'nın geleceğiyle ilgili kararını henüz vermediği ortaya çıktı. Her fırsatta Beşiktaş'ta mutlu olduğunu dile getiren Brezilyalı futbolcunun, İngiltere'den teklif gelmesi halinde Ada'ya gitmeye sıcak baktığı öğrenildi. Manchester United'ın yanı sıra sezon sonunda Premier Lig'e yükselmesine kesin gözüyle bakılan Wolverhampton'ın listesinde olan Talisca gelecek tekliflere göre Beşiktaş'a yanıt verecek.
Milliyet

Köprüden Önce Son Çıkış 
Fenerbahçe'de zorlu Galatasaray derbisi için geri sayım başladı. Sarı-lacivertliler, lig yarışındaki en kritik maçında hem evinde 19 yıldır yenilmediği ezeli rakibini hem de lig liderini ağırlayacak. Bu maç öncesi Fenerbahçe'yi sadece futbol takımı özelinde değil, tüm camia açısından dev bir final bekliyor olacak. Kadıköy'deki kritik 90 dakikada Aykut Kocaman ve öğrencilerinin alacağı sonuç, kulüpte A'dan Z'ye her konuya etki edecek. Fenerbahçe'de adeta 'köprüden önce son çıkış' maçı anlamı taşıyan Galatasaray derbisi öncesi şu durumlar öne çıkıyor: Fenerbahçe'nin Galatasaray'ı konuk edeceği haftada, bir gün sonra lig 2.'si Beşiktaş ile lig 3.'sü Başakşehir'in de karşılaşacak olması şans olacak. Olası bir galibiyette diğer maçın sonucuna göre zirve yarışı yeniden şekillenecek, aksi takdirde ilk 2 işi zorlaşacak.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme