17 Mart 2018 Cumartesi

17.03.2018 Genel Gündem17.03.2018
GÜNDEM
Gölge etmesin yeter 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Afrin'in dörtte üçünde kontrolün sağlandığını belirterek, "İdlib tarafındaki gözlem noktalarını tahkim ederek Münbiç'e (Menbiç) yöneleceğiz. Amerika, Münbiç'i tümüyle boşaltırsa bu işi daha hızlı ve kolay gerçekleştiririz. Onlardan ihsan istemiyoruz, gölge etmesinler yeter" dedi. Erdoğan, dün AK Parti Erzurum İl Kongresi'nde şunları söyledi: "Afrin'de sona doğru geliyoruz. Avrupa Parlamentosu'nda meydan okuyor; 'Askerlerinizi çekin oradan' diyorlar. Ey Avrupa Parlamentosu, siz bu millete ne zamandan beri akıl vermeye başladınız, o aklı kendinize saklayın. 3.5 milyon Suriyeliye 7 senedir ev sahipliği yapan biziz. Kapıları açıp gönderseydik kaçacak delik arayacaktınız. Bize yalvardınız 'Aman kapıları açmayın' diye. Aldığınız kararların kıymeti harbiyesi yok. Türkiye, Afrin meselesini büyük ölçüde çözmüş durumda. Afrin'in tamamını kontrolümüz altına alacağız ve Afrinliyi de oraya yerleştireceğiz. O topraklarda gözümüz yok. Bir zamanlar 18 milyon kilometrekarelik Osmanlı idik. Vicdansızlar hepinizin planları programları elimizde. Şimdi bir yandan İdlib tarafındaki gözlem noktalarını genişletip tahkim edecek, diğer yandan Münbiç'e (Menbiç) yöneleceğiz. Münbiç konusunda Amerika yeni bir yöntem önermişti. Tabii orada yönetimde sürekli değişiklikler olduğu için yeni gelen kadronun nasıl bir yol izleyeceğini bilmiyoruz. Bu konudaki yaklaşımımız şudur. Amerika Münbiç'te niye vardı? DEAŞ'ı oradan kovmak için değil mi. Peki şu anda Münbiç'te DEAŞ var mı? Sayın Başkan bana dedi ki 'Yok'. Peki kim var Sayın Başkan? PYD, YPG. Onları çıkarıyor musunuz? 3 ayda çıkarırız. Çıktı mı? Hayır onlar da çıkmadı. Kendilerine dedik ki bunları Fırat'ın doğusuna sürün. Fakat Fırat'ın doğusuna bunları sürmediler. Biz oyalanmaya gelemeyiz."
Hürriyet


Çıkıntılık yapıyor 
Azerbaycan'da '6. Küresel Bakü Forumu' toplantısına katılan Başbakan Binali Yıldırım, kendisine eşlik eden gazetecilerin sorularını yanıtladı. Avrupa Parlamentosu'nun (AP) 'Zeytin Dalı' harekâtıyla ilgili Türkiye'nin Afrin'den çekilmesini isteyen kararına sert tepki gösteren Yıldırım, "AP böyle çıkıntılıkları yapıyor. Koca Avrupa kıtası bölücü terör örgütüne neredeyse teslim oldu" dedi. Yıldırım, soruları şöyle yanıtladı: AP'nin Türkiye'nin Afrin'e dönük 'Zeytin Dalı' harekâtı ile ilgili kararına ne diyorsunuz? Avrupa Parlamentosu böyle çıkıntılıkları yapıyor. Terörle mücadeleyi onlar mı yapıyor? Kusura bakmasınlar, onlar sıcacık koltuklarında otururken Türkiye hem kendi ülkesinde hem de Avrupa'ya terörün yayılmasının önüne geçiyor. Bir anlamda Türkiye Avrupa'yı terörden koruyor. Bu kararları almadan önce dönüp dolaşıp, yatıp kalkıp Türkiye'ye dua etmeleri lazım. İşte efendim 'Kürt kuvvetler'... Ne zamandan beri PKK'lılar, PYD'liler, YPG'liler, eli kanlı örgütler 'Kürt kuvveti' oldu. Öyle bir devlet mi var da 'Kürt kuvveti'nden bahsediyorlar. Bunlar tamamen vizyonsuz, cahilce, bölgenin sorunlarından bihaber insanların verdiği kararlar... AP'nin bu anlamda sicili bozuk. Aldığı kararların bir yaptırımı da yok zaten. Bu kararları hangi saiklerle aldıklarını, arkasında kimlerin olduğunu da biliyoruz. Yazık, koskoca Avrupa kıtası bölücü terör örgütüne neredeyse teslim oldu. Böyle bir şey olabilir mi? Camiler kundaklanıyor, havalimanlarına saldırılar oluyor, evlere işaretler konuyor. Dilimizde tüy bitti. Diyoruz ki, 'Bakın bunları şımartmayın. Müsamaha göstermeyin. Yarın bir gün sizin de başınıza bela olur.' Ve dediklerimiz bir bir çıkıyor.
Hürriyet

Pkk'ya ırak'ta üçlü operasyon 
Afrin'e yönelik Zeytin Dalı Harekâtı sonrası PKK'nın Irak'taki varlığına yönelik kapsamlı bir harekât yapılmasına ilişkin Irak ve İran'la yapılan görüşmeler sonuçlanma aşaması gelirken, harekâtın kapsamı ve operasyon yapılacak noktalara yönelik plan da netleşiyor. Dört aşamalı olması planlanan harekâtla örgütün bölgedeki varlığına son verilmesi hedefleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Afrin sonrası Münbiç, ardından Suriye'nin kuzeyi ve Irak'ın kuzeyini hedef alan harekât planından söz etmesi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun terör örgütü PKK'nın Irak ve Kuzey Irak'taki varlığına yönelik mayısta Irak yönetimi ile kapsamlı bir ortak kara ve hava harekâtı yapılacağını açıklaması sonrası Irak ve İran yönetimi ile bu yönde temaslar arttı.
Milliyet

Berger, varna zirvesi öncesi milliyet'e konuştu: elimizi uzatıyoruz 
Türkiye ile AB arasında son dönemde yaşanan gerilimlerin ardından 26 Mart'ta Bulgaristan'ın Varna kentinde yapılacak zirve, diyalog kanallarının yeniden güçlendirilmesi için ayrı bir önem kazandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; AB dönem başkanı Bulgaristan'ın Başbakanı Boyko Borisov'un ev sahipliğindeki zirvede, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile bir araya gelecek. AB Delegasyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Christian Berger, Varna Zirvesi öncesinde Milliyet Ankara Bürosu'nun konuğu oldu.
Milliyet

'Maalesef mhp'nin başına erdoğan geldi' 
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında 'Cumhur İttifakı'nı eleştirirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın MHP'yi yönettiğini iddia etti. Erdoğan'ın "ittifak" kanununu onayladığını hatırlatan Özel, "AKP'nin Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı yetkisini kullanarak bir hediye paketi yaptı, MHP'nin kongresine yolluyor" dedi. Özel, şöyle konuştu: Bugün sürecin son noktasındayız. Takas var, takas. Terör örgütleri gibi takas. AKP, MHP'ye istediği kongre iptalini yaptırmış, 'Baraj altında kalsan da korkma. Ben seni taşıyacağım' demiş ve bir paket halinde ittifak yasasını kongresine indiriyor. Karşılığında ne aldılar? Tek adam rejiminin anayasasını aldılar. Birisi mahkemeler üzerindeki gücünü MHP'nin yönetimi lehinde kullandı, hukuku ayaklar altına aldılar, öbürü de partisinin cumhurbaşkanı adayı olarak Erdoğan'ı açıkladı. 20 yıl boyunca, 'Devletin başına Devlet gelecek' diye sloganlar atıldı, maalesef MHP'nin başına Erdoğan geldi, oturdu.
Vatan

DÜNYA 
Astana sürecine devam kararı 
Suriye'de içsavaş yedinci yılını geride bırakırken, siyasi çözüm öngören Astana zirvesinin 9'uncu turu dün gerçekleşti. Üçlü görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Lavrov ve İran Dışişleri Bakanı Zarif, en önemli konunun yeni Suriye anayasasını hazırlayacak komisyonun kurulması olduğunun altını çizdi. Sonuç bildirisinde terör örgütü El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir el Şam (HTŞ) oluşumunun Suriye'de yok edilmesi kararlılığı da yer aldı. Lavrov, "Çözümü hızlandırmak için Rusya, İran ve Türkiye tarafından başlatılan Astana süreci verimli bir platform olduğunu kanıtlamıştır" dedi. Lavrov, İstanbul'da 4 Nisan'da yapılacak Rusya, İran ve Türkiye liderler zirvesinde, Suriye'deki durumun çözümü için yeni yaklaşımlar konusunda mutabakat sağlanacağını da duyurdu. Çavuşoğlu ise, "Suriye'deki teröristleri etkisiz hale getirmek için özellikle sivillerin de bulunduğu yerleşim birimlerinde farklı strateji uygulanması şart. Doğu Guta'da sivillerle teröristler arasında ayrım yapılmalı. Özellikle sivil halka insani yardım hususunda çok daha ciddi çalışmalar yapılmalı" dedi.
Hürriyet

'Sırada o var' iddiası 
ABD Başkanı Donald Trump'ın Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ı görevinden alıp yerine CIA Başkanı Mike Pompeo'yu getirmesinin ardından yeni hamlesini Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster'ı koltuğundan alarak yapacağı ifade ediliyor. Washington Post gazetesinin Beyaz Saray içinden kaynaklara dayandırdığı habere göre Trump kararını zaten verdi, ancak bunu kamuoyuna duyurmadan önce McMaster'ın yerine kimi getireceğini belirlemek istiyor. Trump'ın eski bir general olan McMaster'ı küçük düşürmeden bu değişikliği yapmak istediği de haberde yer alıyor. Habere göre Trump, McMaster'ın çok sert olmasından şikâyetçi. Çevresine de onun brifinglerini uzun ve alakasız bulduğunu aktarıyor. Şimdiye kadar Beyaz Saray'dan yapılan resmi açıklamalarda bu yalanlansa da bu ayın başında NBC televizyonu da Mc- Master'ın görevden alınmasına yönelik bir hazırlık olduğunu duyurmuştu. Başkan Trump önceki gün basına yaptığı açıklamada "Her zaman değişim olacak. Sizin değişim görmeyi istediğinizi düşünüyorum. Ben de farklı fikirler görmek istiyorum" diyerek Beyaz Saray'da yeni görevden almalar olacağının sinyalini verdi.
Hürriyet

'Emri büyük ihtimalle putin verdi' 
İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in İngiltere'de eski Rus ajanı Sergey Skripal ve kızına yönelik zehirleme olayıyla doğduran bağlantısı olduğunu iddia etti. İngiltere ve Rusya arasında zehirleme krizinin etkileri gitgide büyürken devletler arasında karşılıklı suçlamalar da devam ediyor. Suikastin arkasında Rusya'nın olduğunu her fırsatta dile getiren ve uluslararası arenada da destek bulan İngiltere bu kez direkt olarak Putin'i hedef alan açıklamalarda bulundu. Britanya Savaş Sığınağı Müzesi'ne ziyarette bulunan Boris Johnson suikast emrinin çok büyük olasılıkla Putin'in bizzat kendi kararı olduğunu dile getirdi. Johnson Kremlin'le olan ilişkilerin çıkmaza girmesinin sebebinin de İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana İngiltere ve Avrupa sokaklarında ilk kez sinir gazının Rusya tarafından kullanılması olduğunu belirtti. "Bizim kavgamız Putin'in Kremlin'i ve onun kararı ile" diyen Johnson, "Rusların kendilerine karşı hiçbir tutumumuz yok. Bu olanlardan dolayı Rusofobi oluşmamalı" dedi.
Milliyet

EKONOMİ 
Dolar: 3,9169-3,9246
Euro: 4,8152-4,8235
Sterlin: 5,4603-5,4753                     
Gram Altın: 164,4688-165,8602

Yabancı oynuyor 
ABD'den gelen her iyi veri gelişmekte olan ülke piyasalarına baskı yapıyor. Buna bir de Türkiye'nin jeopolitik ve siyasi riskleri eklenince ortaya piyasadaki dalgalanma çıkıyor. Yabancıların son günlerde yoğun bir şekilde bono satışı tüm piyasayı baskılıyor. Satışlarla yükselen tahvil faizleri, gözünü yukarıya dikmiş dolar ve rekor üstüne rekor kıran Euro hisse senedi piyasasının da moralini bozuyor. Endişeler özellikle yabancı yatırımcıların tavrını etkiliyor. Tüm bunlar nedeniyle dün dolar 3.9171 liraya çıktı bu 3.5 ayın zirvesi. Euro her gün rekorunu yeniliyor dün de 4.8301 liraya kadar yükseldi. Yabancının tedirginlik kaynaklı yapılan satışlarla uzun vadeli 10 yıllık gösterge tahvil faizi yüzde 12.88'e, iki yıllık tahvil faizi de yüzde 13.93'e fırladı.
Hürriyet

Hesap değişti sanayi güçlendi 
Türkiye İstatistik Kurumu, sanayi üretimi verilerinde hesap değişikliği yaptı. Bu durum sanayi üretiminin daha hızlı büyümesini sağlarken dün açıklanan ocak verileri ilk kanıt oldu. TÜİK verilerine göre ocakta sanayi üretimi takvim etkisinden arındırılmış olarak geçen yıl ocak ayına göre yüzde 12 arttı, Aralık 2017'ye göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış olarak ise yüzde 0.8 azaldı. TÜİK yetkilileri, 2010 baz yılı hesaplamalarda sadece 5 bin şirketin üretim miktarı değişimini ölçtüklerini, Maliye Bakanlığı ile yapılan protokolle tüm firmaların bilgilerine erişebilir hale geldiklerini ve yeni 2015 serisinde artık tüm firmaların bilgisinin dahil olduğunu açıkladı. Ayrıca sanayi üretiminde artık miktar yani üretilen adet değil üretim değerinin hesaba katılıyor. Bu da üretilen ürünlerin kalite ve teknolojik sınıfına göre değerinin değişmesini sağlıyor. Sanayi üretimi verisi daha güçleniyor. Analistler, üretim değerinin hesaplanmasıyla büyüme ve sanayi üretiminin de daha uyumlu hale geldiğini belirtiyor. Verilere göre ana sanayi gruplarında da iyileşme dikkat çekici. Ara malında yüzde 16.1, dayanıklı tüketimde yüzde 11.9, dayanıksız tüketimde yüzde 12.5 artış var. Yatırımların habercisi sermaye malı üretiminde artış yüzde 6.6.
Hürriyet

Şekerde mısıra fren pancara gaz verecek 
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi tartışmaları Türkiye'de mısırdan üretilen 'nişasta bazlı şeker'in (NBŞ) kotasını gündeme taşıdı. Önceki akşam ise Türkiye'de yüzde 10 olan nişasta bazlı şeker kotasının yüzde 5'e düşürülmesi önergesi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Buna göre Türkiye'nin 3 milyon tona yaklaşan toplam şeker üretiminde kotası yüzde 10 olarak 300 bin tona denk gelen NBŞ, artık 150 bin tondan az kota hakkına sahip olacak. Daha önce yüzde 10 olan NBŞ kotasında Bakanlar Kurulu kararı ile yüzde 50 artırma ya da düşürme yoluna gidilebiliyordu. Ancak bu yetki hep kota artışı yönünde kullanıldı. Örneğin 2011 - 2012 üretim yılında kotadaki artış yüzde 35, 2012 - 2013 döneminde yüzde 38, 2014 - 2015'te yüzde 30 ve 2015 - 2016'da yüzde 25 artış yapıldı. Şeker Kanunu kapsamında ise kota tahsis edilen bu şirketlerin toplam üretim kapasitesi 990 bin ton.
Milliyet

Taksi plakasında yeni vergi sistemi 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, taksi plakalarının alım ve satım işlemleriyle ilgili "Herhangi şekilde vergi almama diye bir uygulama yok" dedi. Ağbal, önceki gün Plan ve Bütçe Komisyonu'na verilen bir önergeyle taksi plakalarının alım satımına ilişkin vergilendirme sisteminin değiştirildiğini bildirdi. Herhangi bir vergiden vazgeçmenin söz konusu olmadığını açıklayan Ağbal, eskiden taksi plakasını satanlardan kazanç vergisinin alındığını belirtti. Taksi plakasını satan vatandaşların akıllarına böyle bir vergiyi ödemenin gelmediğini anlatan Ağbal, yeni sistemi şöyle açıkladı: "Taksici esnafımız bir plakası varsa satış için notere gittiğinde satış bedeli üzerinden yüzde 3 harç ödeyecek. Dolayısıyla çok basit bir sistem. Herkes notere gidip satışını yapacağından dolayı o aşamada hemen vergi alınabilecek."
Milliyet

Borsada yoğun kâr 
Borsada işlem gören şirketlerin geçen yıl elde ettiği net kâr, 2016 sonuna kıyasla yüzde 58.4 artarak 74 milyar 50.8 milyon liraya ulaştı. Şirketler, 2016'da 46 milyar 758.5 milyon lira net kâr elde etmişti. Söz konusu şirketlerden 20'sinin net kârı 1 milyar lirayı aşarken, bu şirketlerin toplam net kârı 60 milyar 925.1 milyon lira oldu. Böylece borsada BIST 100 altında işlem gören şirketlerin ulaştığı toplam net kârın yüzde 82.3'ünü, en fazla net kâr elde eden ilk 20 şirket kârşıladı. BIST 100 endeksi altında işlem gören ve finansal sonuçlarını paylaşan 94 şirketten 82'si net kâr elde etti.
Vatan

SPOR 
Nazar boncuğu 
THY Euroleague'de 26. hafta mücadelesinde Fenerbahçe Doğuş, CSKA Moskova'ya 81-79 yenildi. CSKA'nın, son dönemdeki hücum performansı bu maçta da yüksek skorlara ulaşabileceğinin habercisiydi. İlk dakikalarda Nunnally'nin sahne aldığı Fenerbahçe'nin maç genelinde boyalı alanı çok iyi kullanması, maç sonunda 2 sayı isabetini 29'da 22 ile yüzde 75'e çıkarması, Ruslar'a aynı şekilde yanıt verebileceğimizin ispatıydı.
Milliyet
  
Diğeri oynatamıyor 
Beşiktaş'ın, Bayern Münih ile oynadığı Şampiyonlar Ligi maçını izlemek için Türkiye'ye gelen Almanya Milli Takım Teknik Direktörü Joachim Löw'ün, Vodafone Park'a hayran kaldığı öğrenildi. Tecrübeli çalıştırıcının, Dünya Kupası kadrosunda düşündüğü oyuncuların durumunu yakından görebilmek için İstanbul'a gelmesinden memnuniyet duyan Beşiktaş Yönetimi'nin ise Tolgay Arslan'ın belirsizliğini de konuştuğu ortaya çıktı. A Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu ile Löw'ün yan yana oturduğunu gören yöneticilerin, "Biri oynatmıyor, diğeri de oynatamıyor" diye mizahi bir eleştiri yaptıkları ortaya çıktı. Daha önce Almanya Milli Takımı'nı tercih ettiği için ay-yıldızlı formayı giyemeyen Tolgay'ın bu durumuna üzülen siyah-beyazlı yönetimin, oyuncusuna her türlü desteği vermeye hazırlandığı bildirildi.
Milliyet

Hucüm zamanı! 
Fenerbahçe, derbiye sürpriz bir hücum hattı ile çıkmaya hazırlanıyor. Bugünkü zorlu mücadelede tribün desteğini almanın çok önemli olduğunu bilen teknik direktör Aykut Kocaman, ofansif karakterli bir takım üzerine çalışmalarını yaptı. Bu çerçevede son antrenmanlarda Aatıf'ın yerine hücumda daha etkili olan Mehmet Ekici'yi, sabit santrafor olarak oynayan Fernandao'nun yerine ise daha hareketli ve pas oyununa da müsait olan Soldado'yu denedi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme