18 Mart 2018 Pazar

18.03.2018 Genel Gündem18.03.2018
GÜNDEM
Afrin Merkezine Operasyon Başladı 
Zeytin Dalı Harekâtı'nın 57. gününde, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) bağlı Özel Kuvvetler ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleri Afrin'in merkezine giriş yaptı. Tamamen kuşatılmış durumda olan ilçe merkezinde, dün gece itibarıyla operasyonların başladığı öğrenildi. Terör uzmanı Abdullah Ağar, operasyonun 17 Mart'ı 18 Mart'a bağlayan gece, yani Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümünde başlamasına dikkati çekti. TSK ve ÖSO, Afrin'de 12 köyü daha teröristlerden kurtardı. Afrin harekât alanında doğudan batıya ve batıdan doğuya ilerleyen TSK birlikleri, Afrin'in kuzeyinde buluştu. TSK ve ÖSO birlikleri, dün Afrin'in kuzeybatısındaki Mabatlı beldesine bağlı Kokani ve Aynel Hacer ile güneyindeki Cinderes beldesine bağlı Heltangarbi ve Çakıllıeccum köylerini YPG/PKK-DAEŞ'ten arındırdı. Böylece, Mabatlı beldesi ile Afrin ilçe merkezi arasındaki ana kara yolu bağlantısı kesilmiş oldu.
Milliyet


Erdoğan: Kimseyi Ötekileştirmedik 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Mardin ve Diyarbakır'ı kapsayan Güneydoğu gezisinde birlik ve beraberlik çağrısı yaptı. Erdoğan, dün Ak Parti Mardin 6. Olağan İl Kongresi'nde şu mesajları verdi: Artık an meselesi, Afrin'e girdik, giriyoruz. Sizlere her an bu müjdeyi verebiliriz. Niçin benim Mehmetçiğim bu terör koridorunun olduğu yere yürüdü? Onlar bir şeye inandılar. Allah ayetinde ne buyuruyordu, Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyin, onlar diridirler, ancak siz bilemezsiniz. Onlar şimdi bizi izliyor. Biz şimdi bir de müjde bekliyoruz. Fetih yakın, müjde yakın. Suriye'nin topraklarında bizim gözümüz yok. Ama bir terör koridoru ki oradan devamlı taciz ediliyoruz. Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa taciz ediliyor, Mardin ayın şekilde. Artık bıktık. Sabır, sabır, sabır, yetti artık dedik, öyleyse gireceğiz dedik.
Milliyet

Vefa Kongresi 
MHP, Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin tek aday olarak çıkacağı 12. Olağan Büyük Kurultayı'nı bugün yapılacak. Ankara Spor Salonu'nda bugün gerçekleştirilecek MHP kurultayı için hazırlıklar tamamlandı. "Milli Duruş, Şühedaya Vefa Millete Beka" temasına oturtulan kurultayda, salonda Türk bayrağının renkleri olan kırmızı ve beyaz renkleri hakim oldu. Zeytin Dalı Harekâtı'ndaki şehitler nedeniyle kurultayda konser yok. Sadece sözlerini, Bahçeli'nin fotoğrafçısı Ayhan Günaydın'ın yazdığı "2023 Marşı" ile "Milli Duruş" ve "Lider Devlet Bahçeli" adlı parti müzikleri düşük tonda çalınacak. Kurultayda Afrin başta olmak üzere terörle mücadele kapsamında Türkiye'nin bekası için hayatını kaybeden şehitler için Kuran-ı Kerim okutulacak. Bakara Suresi'nin, "Allah yolunda öldürülenlere 'ölüler' demeyin. Bilakis onlar diridirler, fakat siz anlayamazsınız" ibaresinin yer aldığı 154. ayetinin de okunacağı kurultayda, ayetlerin Kürkçe meali de barkovizyonlarda kurultay salonu ve dışarıdaki davetlilere yansıtılacak.
Milliyet

Boğazlara Milli Trafik Sistemi 
Başbakan Binali Yıldırım, Uluslararası Denizcilik Zirvesi'ne katıldı. Çırağan Sarayı'nda düzenlenen zirvede konuşan Yıldırım, yerli ve milli gemi trafik sisteminin geliştirildiğini açıkladı: Boğazlarımızın tamamında; İstanbul Boğazı, Çanakkale Boğazı ve bütün sahil şeridimiz boyunca tamamen yerli ve milli gemi trafik sistemini kuruyoruz. Bitirme aşamasına geldik. Bu şu anlama geliyor; bütün denizlerimizde seyreden gemilerin, 7-24 esasına göre uzaktan kumandayla izlenmesi ve oluşabilecek muhtemel risklere karşı gerekli müdahalelerin yapılması. Son 15 yılda 14 askeri gemi projesini tamamladık, hizmete aldık. Tamamıyla mühendislerimiz tarafından dizayn edilen bu gemiler sadece Deniz Kuvvetlerimizin ihtiyacını değil, dost ülkelerin ihtiyacını da karşılamaktadır. Şuanda yerli ve milli kaynaklarımızla dünyanın en büyük amfibi çıkarma gemilerden birini ve kendi lojistik gemilerimizi yapabilecek teknolojiye, tecrübeye sahibiz. Hücum gemilerinden deniz altı projesine, sismik araştırma gemilerine kadar bir çok projelerin yapımı gerçekleşiyor.
Vatan

Köprü Kırmızı Beyaza Boyanacak 
Geçen yıl 18 Mart'ta düzenlenen törenle temeli atılan, tamamlandığında "dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü" unvanına sahip olacak "1915 Çanakkale Köprüsü" inşaatında çalışmalar aralıksız sürüyor. Karayolları Genel Müdürlüğü ve yüklenici firmanın yetkililerinin verdiği bilgiye göre, 18 Mart 2017'de düzenlenen törenle temeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından atılan köprünün inşaatında bir yıl geride kaldı. Şantiye alanında yaklaşık 1000 işçinin görev aldığı çalışmalarda ilk olarak rüzgar testleri tamamlandı. Kara ve deniz sondaj çalışmalarının da başarıyla bitirilmesinin ardından kuru havuz çalışmalarına geçildi ve buradaki inşa süreci sona erdi. Köprü ayak temelleri için çalışmalara başlanırken, deniz dibindeki inceleme ve kontroller de başarıyla tamamlandı. Köprü ve bağlantılı otoyol inşası için bölgede kamulaştırma çalışmaları sürüyor.
Hürriyet

DÜNYA 
Rusya'dan Sınır Dışı Misillemesi 
Eski Rus ajanı Sergey Skripal ve kızı Yulia'nın sinir gazıyla zehirlenmesiyle ilgili olarak İngiltere ve Rusya karşılıklı hamlelerine devam ediyor. Rusya, İngiltere'de yaşanan zehirleme vakasının ardından İngiliz hükümetinin aldığı 23 Rus diplomatı sınır dışı etme kararına misilleme olarak kendilerinin de 23 İngiliz diplomatı sınır dışı edeceğini duyurdu. Rusya Dışişleri Bakanlığı önce İngiltere'nin Rusya Büyükelçisi Laurie Bristow'u bakanlığa davet etti, ardından 23 İngiliz diplomatı sınır dışı edeceğini açıkladı. Moskova'daki İngiliz Büyükelçiliğinde görev yapan 23 diplomatik temsilcinin ülkeyi terk etmesi için bir hafta zaman tanındı. İngiltere'nin düşmanca tavrının devam etmesi halinde önlemlerin artırılacağını bildiren bakanlık ayrıca İngiltere'nin Rusya'da faaliyetlerine devam eden uluslararası kültürel ilişkiler örgütü British Council'i ve St Petersburg kentindeki İngiltere Başkonsolosluğu'nu da kapatma kararı aldı. Moskova tüm bu önlemleri "İngiltere'nin kışkırtıcı eylemleri ve temelsiz suçlamalarına tepki olarak" aldığını belirtti. Rus Dışişleri'nşn açıklamasında, Moskova'nın mütekabiliyet gereği Londra'ya yönelik ilave adımlar atma hakkının da saklı olduğu vurgulandı.
Milliyet

Emekliliğine İki Gün Kala Kovuldu! 
ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions'ın, eski Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktör Yardımcısı Andrew McCabe'i emekliliğine iki gün kala kovduğu bildirildi. Bakan Sessions, yürütülen iç soruşturmanın sonucuna göre McCabe'in kurumdan hemen ilişiğini kestiklerini duyurdu. Rusya soruşturması bağlamında 2016 yılında etkin görevler yürüten ve Demokratların başkan adayı Hillary Clinton hakkındaki soruşturmaya bakan McCabe, ABD Başkanı Donald Trump tarafından birçok kez eleştirilmişti. Sessions tarafından kovulan McCabe'in emeklilikle ilgili bazı haklarını alamayabileceği kaydedildi. Trump ise gelişmeyi büyük mutlulukla karşılarken Twitter'dan yaptığı açıklamada "Andrew McCabe kovuldu. FBI'ın sıkı çalışan erkek ve kadınları için, demokrasi için harika bir gün. Sahte sofu James Comey onun patronuydu ve McCabe'i kilise korosunda şarkı söyleyen bir çocuk gibi gösterdi. O FBI'ın en üst düzeyinde süregiden yalanları ve yolsuzlukları biliyordu" dedi.
Milliyet

Abd Senatosu'nda 'S-400 Tehdidi' 
ABD'li Senatörler, Rus S-400 füze savunma sistemlerinin Çin, Türkiye, Hindistan, Suudi Arabistan ve Katar'a satışıyla ilgili Trump yönetiminden ayrıntılı bilgi talep etti. Bob Menendez öncülüğündeki bir grup senatör, ABD Dışişleri Bakanlığı'na hitaben mektup yayınladı. Mektupta, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan, Rusya'nın Çin, Türkiye, Hindistan, Suudi Arabistan ve Katar'a S-400 savunma sistemlerini satışının nihayete ermesine engel olmak için gösterilen diplomatik çabalarla ilgili bilgi istendi. Buna göre ABD'li senatörler, S-400 sistemlerinin yabancı ülkelere satışının yaptırım konusu olacağını ifade etti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu, Moskova'da yaptıkları görüşmenin ardından S-400 sevkiyatıyla ilgili sürecin hızlandırılacağını açıklamışlardı.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,9169-3,9246
Euro: 4,8152-4,8235
Sterlin: 5,4603-5,4753                     
Gram Altın: 164,4688-165,8602

Endüstride 'Mega' Atak! 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Milliyet'i ziyaret etti. Bakan Özlü, başta mega endüstri bölgeleri olmak üzere birçok farklı alanda büyük çaplı yatırımların önünü açacaklarını ifade etti. Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) ile Türkiye'nin sıçrama yapmasının oldukça zor olduğuna değinen Özlü, yeni yatırımlarla birlikte belli alanlarda büyük projelerin destekleneceğini ve sanayi ve teknoloji desteğiyle Türkiye'nin sıçrama yapmasını sağlayacaklarını ifade etti. Mega endüstri bölgesi denildiğinde Trabzon, Filyos, Ceyhan, Karasu ve Aliağa gibi denizle iç içe, limana yakın olan alanların öne çıktığını anlattı. Önümüzdeki 10 yılda yeni kurulacak bölgelerle birlikte 150 milyar dolarlık ciro hedefleniyor. Projesi hazırlanan, arazileri yatırıma hazır alanların bazılarının bu sene yatırımcıyla buluşacağını belirten Özlü, "Yol, su, elektrik, doğalgaz hepsini getireceğiz yeter ki katma değerli ürün geliştirsinler" ifadesini kullandı.
Milliyet

Sanayide İşler Tıkır Tıkır 
Reel sektörün satışlarında 2017 yılında görülen yüksek artış kârlılığa da yansıdı. Borsa şirketleri 2017 yılsonu bilançolarını açıkladı. Veriler son 10 yılın en yüksek kâr artışının yaşandığını gösteriyor. Borsada işlem gören 163 imalat sanayi şirketi 20 milyar TL net kâr açıkladı. Firmaların net satış gelirleri de 287 milyar TL'yi buldu. Satış gelirleri yüzde 35 artan borsa şirketlerinin net kârları yüzde 61 yükseldi. İmalat sanayi şirketlerinin faaliyet kârlılıklarındaki artış da yüzde 58 oldu. Şirketlerin faaliyet giderlerine bakıldığında ise imalat sanayinde faaliyet gider artışının sadece yüzde 16,87 oranında kaldığı görüldü.
Milliyet

Trump'ın Çıkışına Fıstık Gibi Cevap 
Avrupa Birliği (AB), ABD'nin ithal çelik ve alüminyuma yönelik uygulamayı planladığı ilave gümrük vergilerine karşı 'misilleme' ürünler listesini yayınladı. Listede, fıstık ezmesi, portakal suyu, tütün, kot pantolon, motosiklet ve çeşitli çelik ürünler yer aldı. Toplam 10 sayfalık listede AB'nin ABD'ye yanıt olarak yüzde 25 gümrük vergisi uygulamayı planladığı aralarında mısır, barbunya, pirinç, mısır gevreği, fıstık ezmesi, yaban mersini, portakal suyu, viski, puro, sigara, tütün, ruj, kot pantolon, nevresim, ayakkabı, lavabo, merdiven, vantilatör, motosiklet, yat, tekne, tüp ve çelik gibi yüzlerce farklı ürüne yer verildi. ABD'nin ithal çelik ve alüminyuma ek gümrük vergileri getirileceğini duyurması üzerine AB, ABD'nin bölgeye yaptığı ihracata karşı önlemler alacağını duyurmuştu.
Vatan

Vergi İhbarcılarına 12.8 Milyon Lira 
Maliye Bakanlığı'nın geçen yıl vergi kaçıranları ihbar eden kişilere yaptığı ödeme tutarı tam 4 kat arttı. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) verilerinden derlenen bilgilere göre, 2017'de vergi kaçıranları ihbar edenlerin sayısı bir önceki yıla kıyasla yüzde 90 artış göstererek 454'e çıktı. 2016'da vergi kaçıranları ihbar eden kişi sayısı 240 kişiydi.
Vatan

Bayiler De Çiftli K Mağduru 
Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın'ın mağdurları arasında yüzlerce şarküteri sahibi de bulunuyor. Mehmet Aydın kurduğu Çiftlik Bank şirketi üzerinden Türkiye genelinde 150 tane Franchising bayilik verdi. Aydın, verdiği her bayi başına ise 100 bin lira para aldı. Franchising yöntemi ile İstanbul'da ise 40 şarküteri açıldı. Mehmet Aydın'ın şirket paraları ile yurtdışına kaçması ile bayiler de kapandı. Ancak bayilik ücretini ödeyen ve Çiftlik Bank'tan bal, peynir, sucuk, yumurta gibi gıdalar alan yatırımcılar ise zarara girdi. Mehmet Aydın tarafından dolandırılanlar arasında, 6 şarküterisi bulunan M.S.G. de bulunuyor. Mehmet Aydın'a 1 milyon 200 bin lira para veren M.S.G., dolandırıldığını söyleyerek Çiftlik Bank hakkında şikayetçi oldu. Beşiktaş'daki Çiftlik Bank şarküterisini de kapatan M.S.G., psikolojik sorunlar yaşadığını belirtti.
Hürriyet

SPOR 
Şoktan Çıkamadı 
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nde 21. haftanın açılış maçında Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Beşiktaş Sompo Japan'i deplasmanda 71-58 yenmeyi başardı. Alman Bayreuth ile eşleşmesinde sürpriz yaşayan ve FIBA Şampiyonlar Ligi'ne erken veda etmek zorunda kalan Beşiktaş için iç sahadaki Sakarya mücadelesi bir silkinme maçı olabilirdi ama hem Kartal'ın moral motivasyonu, hem de konuk takımın akıllı oyunu buna izin vermedi.
Milliyet

Rakibin Eksiği Yok, Fazlası Var 
Süper Lig'in son üç haftasında Fenerbahçe, Trabzonspor ve Gençlerbirliği'ni yenerek şampiyonluk yarışındaki iddiasını ortaya koyan Beşiktaş bugün kendisi gibi zirve takipçilerinden Medipol Başakşehir'e konuk olacak. Kartal zorlu randevudan galibiyetle ayrılarak üst üste üçüncü şampiyonluk yolunda bir engeli daha aşmaya çalışacak. Hafta arası Bayern Münih karşısında Başakşehir maçını düşünerek kadroda geniş çaplı rotasyon yapan Teknik Direktör Şenol Güneş bugün Quaresma dışında ideal 11'ini sahaya sürecek. Siyah-beyazlı hoca kritik maç öncesi oyuncularıyla yaptığı toplantıda galibiyet isterken, bir dizi uyarıda bulundu.
Milliyet

Üç Penaltı Bir Kırmızı 
Fenerbahçe-Galatasaray derbisinin hakemi Bülent Yıldırım dev randevuda özellikle sarı-lacivertlilerin büyük tepkisini topladı. Sarı-lacivertlilerde 9. dakikada penaltı sesleri yükseldi. Mehmet Ekici'nin sağdan kullandığı kornerde topa yükselmeye çalışan Roman Neustadter engellendiği için itiraz etti. Feghouli ile mücadeleye giren Neustadter topa çıkmak isterken iki koluyla kendisini tutan rakibi tarafından net biçimde engellendi. Teknik Direktör Aykut Kocaman bu pozisyon sonrası bir hayli sinirlenirken penaltı kararı vermeyen Bülent Yıldırım'a tepki gösterdi. Serdar Aziz'in, Skrtel'in yüzüne ceza alanında yaptığı müdahale için de sarılacivertliler penaltı bekledi fakat Yıldırım düdüğünü çalmadı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme