19 Mart 2018 Pazartesi

19.03.2018 Genel Gündem19.03.2018

GÜNDEM 
Teröristler Sivil Gibi Kaçmış 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri, Zeytin Dalı harekâtının 58. gününde ana hedef olan Afrin ilçe merkezine girdi. Özel Kuvvetler, önceki gece doğu ve batı hatlarının tam ele geçirilmesinden sonra ilçe merkezine ağırlıklı olarak batıdan sızarak keşif yapıp riskli bölgeleri, mayın ve el yapımı patlayıcıların bulunduğu yerleri belirledi, temizlik yaptı. Özel Kuvvetler'le birlikte Jandarma ve Polis Özel Harekât (JÖH ve PÖH) timleri de olası bir meskun mahal operasyonu için içeri girip operasyona destek verdi. Temizliğin tamamlanmasından sonra dün sabah saat 06.00'dan itibaren TSK destekli ÖSO güçleri, daha önce sivillerin çıkışı için açılmış güneydoğudaki koridordan ilçe merkezine girmeye başladı. Eşreffiye ve Cekilliyeh semtleri ile kuzey, doğu ve batı kesimlerden de birlikler kente girdi. Türk savaş uçakları da kent semalarında yoğun şekilde uçtu. TSK ve ÖSO, ilçe merkezine girişte ciddi bir direnişle karşılaşmadı. İlçe merkezi 2.5 saat içinde saat 08.30 itibariyle tamamen kontrol altına alındı. Gümrük ve elektrik dağıtım merkezi ele geçirildi. Tanklar ve zırhlı birlikler de ilçe merkezine girdi. Genelkurmay da saat 11.30'da Twitter hesabından Afrin'in tamamen kontrol altına alındığını duyurdu. Saat 14.00'te yapılan yazılı açıklamayla da 18 Mart'ta Afrin şehir merkezinin TSK ve ÖSO tarafından kontrol altına alındığı bildirildi.
Hürriyet


Afrin Tamamen Kontrol Altında 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, '18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103. Yıldönümü' töreninde "Bir müjdeyi paylaşmak istiyorum" dedi ve Afrin şehir merkezinin kontrol altına alındığını açıkladı. "Afrin'de terör örgütünün paçavraları değil, huzurun ve güvenin sembolleri dalgalanıyor" diyen Erdoğan, özetle şunları söyledi: "AFRİN şehir merkezi, TSK'mızın desteğindeki ÖSO mensupları tarafından bu (dün) sabah 08.30 itibariyle tamamen kontrol altına alınmıştır. Teröristlerin çoğu, zaten kuyruklarını kıstırıp kaçmışlardır. Kalan kılıç artıklarını ve geride bıraktıkları tuzakları da özel birliklerimiz ve ÖSO mensupları temizliyor. Afrin şehir merkezinde, artık terör örgütünün paçavraları değil, huzurun ve güvenin sembolleri dalgalanıyor. Şu anda orada Türk bayrağı dalgalanıyor. ÖSO'nun bayrağı dalgalanıyor. Bu operasyonla Türkiye bir kez daha haklının, mazlumun yanında olduğunu tüm dünyaya göstermiştir.
Hürriyet

İttifakın Zedelenmesine İzin Vermeyiz 
MHP Lideri Devlet Bahçeli, partinin kurucu genel başkanı Alparslan Türkeş'in vefatının ardından katıldığı dokuzuncu kurultayda 1167 geçerli oyun tamamını alarak yeniden genel başkan seçildi. Bahçeli, "Cumhur ittifakının siyasi kaygı ve polemiklerle zedelenmesine müsaade etmeyeceğiz" dedi ve özetle şunları kaydetti: "12. Olağan Büyük Kurultayımıza gelesiye kadar ne kadar kepazelik, ihanet, skandal, travma varsa maruz kaldık. Hepsinden alnımızın akıyla çıktık, oyunları tümden bozduk. Bir kere satan yine satar. Vefasızlık imansızlıktır, ihanete iltifat ve ihtiramdır. MHP, 1 Kasım 2015'ten sonra ele geçirilmek istendi; çünkü Türkiye'nin işgal planında sosyal ve siyasal dayanak arandı. CHP'nin Çin malı başbakanlık teklifini kabul etmiş olsaydık, HDP'yi yanımıza yöremize kazara alıp FETÖ'nün tuzağına düşseydik, bilinsin ki, Türkiye iç savaşa sürüklenecek, bekamız hepten, tümden çökecek, çürüyecekti. 15 Temmuz 2016'da tarihin en şiddetli işgal ve ihanet teşebbüslerinden birisine milletçe maruz kaldık. Planda 'dört parçalı Kürdistan'ın Irak ve Suriye'den sonra üçüncü ayağının tezahür etmesi yer almaktaydı.
Hürriyet

2019'da Demokrasiyi Beraber Getireceğiz 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "2019'da yok olan demokrasiyi yeniden ihya edeceğiz. Hangi görüşten olursak olalım, demokrasi hepimize lazım. Bu ülkenin; ülkücü, muhafazakar, sosyal, liberal demokratları, bu ülkenin bütün demokratları, 2019'a birlikte gireceğiz ve demokrasiyi beraber getireceğiz. Farklı düşüncelerimiz olabilir ama bayrağımızın altında huzur içinde yaşamak istiyoruz. Gerginlikten, kavgadan bıktık. Türkiye'nin üzerine karabasan gibi çöken OHAL'i de kaldıracağız. OHAL'i getiriyorlar, istediğiniz kadar getirin, istediğiniz kadar baskı kurun, yoldan dönen namerttir, dönmeyeceğiz" dedi.
Milliyet

Çocuk İstismarı Ve İhmaline Karşı Sempozyum 
Kanayan yara haline gelen çocuk istismarı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde İstanbul'da düzenlenecek sempozyumda masaya yatırılacak. TOGEMDER'in ev sahipliğinde gerçekleşecek sempozyumda, siyaset, bürokrasi, uzmanlar ve STK temsilcileri ihmal ve istismardan çocukları korumak için atılacak adımları tartışacak. Türkiye'nin acı gündemi çocuk ihmali ve istismarına karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde önemli bir toplantı gerçekleştirilecek. Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği'nin (TOGEMDER) ev sahipliğinde, Sağlık Bakanlığı ile Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın da katılımıyla düzenlenecek 'Çocuk İhmal ve İstismarı Sempozyumu'nda, hukuki, psikolojik ve sosyal yönleriyle ihmal ve istismar masaya yatırılacak.
Vatan

DÜNYA 
Guta'dan Kaçışlar Sürüyor 
Suriye'de Başkent Şam'ın Doğu Guta bolgesinde gerçekleştirilen hava saldırıları surerken, bolgeden binlerce kişinin kaçmaya devam ettiği belirtiliyor. Dunku saldırılarda 30 sivilin hayatını kaybettiği, yuzlerce kişinin yaralandığı bildiriliyor. Londra Merkezli Suriye İnsan Hakları Gozlemevi sivillerin bolgedeki on hatlardan kaçmaya çalıştıklarını bildirirken, Rusya Savunma Bakanlığı da, 30 binin uzerinde insanın Doğu Guta'yı terkettiğini açıkladı. Rusya'nın Suriye'deki tarafl arı uzlaştırma merkezi, Hammuriye'deki kontrol noktasından dun 25 binden fazla sivilin çıktığını kaydetti. İnsani koridorlarının çalışmaya başladığı gunden bu yana Doğu Guta'dan şimdiye kadar toplam 68 binin uzerinde sivil ayrıldı. Rus destekli Suriye savaş uçaklarının kuşatılmış bolgeye saldırılarını yoğunlaştırdığı yerde ortaya çıkan gıda kıtlığı ve tıbbi malzeme yetersizliğinin de, insanları çaresiz bir hale getirdiği kaydediliyor. Birleşmiş Milletler Multeciler Yuksek Komiserliği (BMMYK) sozcusu Mysa Khalaf, yaptığı değerlendirmede "Birleşmiş Milletler yiyecek, yatak, battaniye, hijyenik malzeme gibi acil ihtiyaçları bolgeye iletiyor. Barınaklara gelecek olan insanlara daha fazla yardım edebilmek için hazırlanıyoruz ancak genel insani yardım ortamı korkunç" dedi.
Milliyet 

Rusya'da Sürprizsiz Seçim 
Rusya'da milyonlarca seçmen, ülkenin devlet başkanını belirlemek için dün sandık başındaydı. 110 milyona yakın seçmenin bulunduğu ülkede oy verme işlemi, önceki gece ilk olarak ülkenin uzak doğusunda yer alan Kamçatka ve Çukotka bölgelerinde başlarken, en son Rusya'nın Polonya ile Litvanya arasında bulunan bölgesi Kaliningrad'da dün akşam saatlerinde sona erdi. Seçimleri binlerce Rus gözlemcinin yanı sıra, 1.500 uluslararası gözlemci izledi. İlk gelen sonuçlara göre Vladimir Putin, yüzde 74.38 oy oranıyla yeniden devlet başkanı seçildi. Putin'in en yakın rakibi Pavel Grudinin ise yüzde 13.91 oy oranında kaldı. Kesin sonuçların, 29 Mart'ta belli olması bekleniyor. Kırım'ın, Ukrayna'dan bağımsızlığını ilan etmesi sonrası Rusya'ya bağlanmasının dördüncü yıldönümüne denk gelen seçimlerde biri kadın 8 aday yarıştı.
Milliyet
  
'Trump'ın Seçim Zaferi Çalıntı Verilere Dayalı' 
ABD'de 2016 başkanlık seçimlerini Rusya'nın siber müdahaleleriyle şaibeli şekilde kazandığı iddiasıyla karşı karşıya olan Başkan Donald Trump'a bir darbe de sosyal medya aleminden geldi. İngiltere'nin saygın eğitim kurumları arasında sayılan Cambridge Üniversitesi'yle bağlantılı veri analiz firması Cambridge Analytica'nın yazılımcılarından Christopher Wylie, firmanın milyonlarca Facebook kullanıcısını, 2016 başkanlık seçimlerinde Trump'a oy vermeleri yönünde manipüle ettiğini iddia etti. 28 yaşındaki yazılımcının iddiasına göre firma, 50 milyon Facebook kullanıcısının kişisel verilerini, kullanıcıların ve Facebook'un onayı olmadan kullandı. Wylie, Guardian gazetesine verdiği röportajda, "İnsanların içindeki şeytanları çıkarmak için Facebook'u kullandık" diye konuştu. Habere göre firma, ilk olarak hazırladıkları yazılım üzerinden 270 bin Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerini para karşılığında satın aldı. Ardından firma bu kişilerin arkadaş listeleri üzerinden aylar içerisinde 50 milyon ABD'linin kişisel bilgilerine ulaştı.
Vatan
  
Fbı Peşine Düştü 
Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI), eski televizyon yıldızı Pamela Anderson'ı, sızıntı sitesi Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'la ilişkisi nedeniyle sorgulamak istediği ortaya çıktı. Anderson, FBI yetkililerinin kendisiyle konuşmak istediğini kişisel Twitter hesabından duyurdu. İsveç'te hakkında açılan cinsel taciz davası nedeniyle İngiltere'den sınır dışı edilmemek için 2012'de başkent Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği'ne sığınan Assange, o tarihten bu yana elçilik binasında yaşıyor. 50 yaşındaki Anderson, davasına destek verdiği Assange'ı elçilikte defalarca ziyaret etmişti. İngiliz basını bir dönem Anderson'la Assange arasında bir aşk ilişkisi yaşandığını iddia etmişti. Assange, İsveç'teki davanın düşmesinden sonra da, İngiliz polisinin hakkında çıkarttığı yakalama kararı nedeniyle elçilikten ayrılamamıştı.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,9169-3,9246
Euro: 4,8152-4,8235
Sterlin: 5,4603-5,4753                     
Gram Altın: 164,4688-165,8602

Borsaya Yapay Zeka 
Borsa İstanbul'daki (BİST) türev ürünlere yatırım yapmak veya kur riskinden korunmak isteyen yatırımcılar için yapay zekâ desteğiyle bir bilgisayar yazılımı geliştiriliyor. Gelecek yılın ortalarında tamamlanması beklenen yazılımla, yatırımcılar kolayca kullanabilecekleri bir arayüz yardımıyla yapay zekâ destekli alım-satım stratejileri geliştirerek algoritmik işlemler yapabilecekler. Bu arayüz yatırımcıyı, alım veya satım yapmaya geçmesi konusunda uyarabilecek ya da kendisi otomatik olarak alım satım işlemleri yapabilecek. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde (TOBB ETÜ) yaklaşık 1.5 yıldır sürdürülen ve TÜBİTAK'ın desteklediği Ar-Ge projesi tamamlandığında, BİST bünyesinde türev işlemlerinin yürütüldüğü Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasındaki (VİOP) opsiyon işlemlerine izin veren ürünlere yapay zekâ ve algoritmalar desteğiyle yatırım yapmak kolaylaşacak. VİOP bünyesinde halen BİST-30 Endeksi, Dolar-TL kuru ile 10 ayrı şirketin hisse senetlerinin değerine dayalı opsiyon işlemi yapma imkânı bulunuyor. Yatırımcılar, VİOP'ta kâr amaçlayarak veya kur riskinden korunulması (hedge) amaçlı işlemler gerçekleştirebiliyor.
Hürriyet 

18 Ay Erk En Bitecek! 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, '1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara–Çanakkale Otoyolu Kule Temel Betonu ile Kule Kazık Çakım Töreni'ne katıldı. Erdoğan Çanakkale Köprüsü'nün 18 Mart 2022'de açılacağını duyurdu. Erdoğan, "Bitiş tarihi sözleşmeye göre 2023 sonuydu. Görüşmelerimizi yaptık, görüşmeler sonunda 18 ay erken bitirerek inşallah 18 Mart 2022'de köprüyü açacağız. Bak şimdi bugün çırpınıyor deniz. Burada artık feribotlar da çalışmaz, zorluk var. Ama asma köprümüz yapıldıktan sonra artık böyle bir şey kalmayacak" diye konuştu.
Hürriyet 

Uluslararası Arenada Türkiye'ye Büyük İlgi 
Dünyanın prestijli gayrimenkul fuarlarından MIPIM'e bu yıl 100 ülkeden katılım gösterilirken, Türkiye 250 kuruluş ve 657'ye yakın kişiyle fuarda yer aldı. MIPIM'e her yıl katılarak hem projelerini, hem de Türkiye'nin tanıtımını yapan Emlak Konut GYO; bu yıl da organizasyonda büyük ilgi gördü. MIPIM 2018 hakkında açıklamalarda bulunan Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Yetim, "Sektörün önde gelen paydaşlarına ev sahipliği yapan fuarda sektörün tüm bileşenleri yer alırken, bu önemli organizasyon, uluslararası arenada gayrimenkul geliştirme sektörüne yön veren firmaların ve yatırımcıların doğrudan bir araya gelmesi açısından büyük önem taşıyor. Uluslararası yatırım arenasında parlayan yıldız haline gelen ülkemizin önemli gayrimenkul firmalarının ve önemli kuruluşlarının bu özel organizasyona katılımıyla, şirketlerimiz için sadece iç piyasaya değil, uluslararası piyasaya da seslenme ve tanıtım fırsatı doğmuş oldu. Bu, bizler açısından da önemli bir açılım olmakla kalmayıp, ülkemizi doğru temsil etmek için bir vesile olmaktadır" dedi.
Milliyet

Dünya Yeni Başkanın İki Dudağına Bakıyor 
Bu hafta piyasalar için de en önemli finansal gelişme 20 Mart'ta başlayacak, 21 Mart'ta sonuçlanacak olan Fed'in 'Federal Açık Piyasa Komite (FOMC)' toplantısı olacak. Yeni Başkan Powell'ın ilk kez başkanlık edeceği bu toplantıdan 25 baz puanlık bir faiz artışı gelmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bu toplantıdan gelecek bir faiz artışından çok; bu yılın tamamında '3 mü 4 mü' faiz artışına gidileceğine dair FOMC üyelerinin beklentilerinin ne yönde olacağına bakılacak. Nokta tahminlerde 3 faiz artışı beklentisinin ağırlıkta olması piyasaları rahatlatırken, 4 olması endişeleri artıracaktır. Beklentim 25 baz puanlık bir artış ve 'çaktırmadan 3.5 faiz artışına' işaret edecek bir açıklama ile toplantının sonuçlanmasından yana...
Vatan 

8 Otomotiv Şirketi 3.3 Milyar Lira Kâr Elde Etti 
Borsa İstanbul'da otomotiv sektöründe faaliyet gösteren 8 şirketin toplam net kârı bir önceki yıla göre yüzde 31.7 artarak 3 milyar 321 milyon liraya yükseldi. Borsada işlem gören otomotiv şirketlerinin 3'ü kârını artırırken, 1'i zarardan kâra geçti. Finansal sonuçlarını açıklayan şirketlerden 4'ü 2016'ya göre net kâr anlamında olumsuz performans sergiledi. Ford Otosan 1 milyar 490 milyon lirayla en yüksek kâr açıklayan şirket oldu. Gölcüklü üretici aynı zamanda yüzde 56'lık artışla 2016'ya göre kârını en fazla artıran otomotiv şirketi unvanına da aldı. Borsada işlem gören otomotiv şirketlerinin toplam satışları, 2017'de bir önceki yıla göre yüzde 24.9 artışla 64 milyar 525 milyon liraya ulaştı. Otomotiv şirketlerinin toplam aktifleri bir önceki yıla göre yüzde 20.3 yükselerek 39 milyar 711 milyon liraya yükseldi.
Vatan

 SPOR 
Zirvede Tek Başına! 
Fenerbahçe Doğuş, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nin 21. haftasında konuk ettiği Darüşşafaka'yı 76-69 yenmeyi başardı, 18. galibiyetine ulaştı. Bir tanesi Euroleague'de, bir tanesi Eurocup'ta zirveye doğru ilerleyen ve çok kritik haftaların içinde olan iki ekibin, ligdeki buluşmasında sergilenen mücadele ve özellikle savunma performansları için öncelikle iki takımı da tebrik etmeli. Kazanan Fenerbahçe oldu dün ama iki ekip de Avrupa serüvenleri öncesi umut verdi.
Milliyet

Kadıköy'ün Laneti 
Galatasaray'ın Kadıköy'deki bitmek bilmeyen galibiyet hasreti 2018'de de sona ermedi. 21. yüzyıl itibariyle ezeli rakibini deplasmanda hiç yenemeyen sarı-kırmızıların, 22 Aralık 1999 tarihinden beri devam eden süreci de bir hayli dikkat çekiyor. 1999-2018 arası geçen süreçte çok tuhaf anekdodlar göze çarpıyor. 2000-01 sezonundaki Türkiye Kupası yarı finaliyle başlayan bu ilginç seride birçok kırılma anı, gol pozisyonu ve unutulmaz maçlar öne çıkıyor.
Milliyet

Fırtına Eve Döndü 
Spor Toto Süper Lig'de Trabzonspor, rakipleri Göztepe ve Kayseri'nin puan kaybettiği haftayı kârla kapadı, Evkur Yeni Malatyaspor'u 4-1 yenerek 5.'liğe çıktı. İlk dakikalarda iki takım birbirini tartarken, pas trafiğini iyi yöneten Trabzonspor bir adım öne çıkmayı başardı. Özellikle Pereira-Olcay kanadından ataklarını yönetmek isteyen bordo-mavililer gole 15. dakikada çok yaklaştı. Defansın boş bıraktığı Olcay, topu alır almaz ceza sahası içinden şutunu attı, ancak Ertaç'ı geçemedi.
Milliyet

Şehrin Asi Çocuğu 
Fenerbahçe-Galatasaray maçından tam istediği gibi bir skoru arkasına alarak Medipol Başakşehir karşısına çıkan Beşiktaş hayal kırıklığına uğradı. Emre, Arda ve Epureanu gibi isimlerin olmaması nedeniyle favori gözüyle bakılan siyah-beyazlı takım, belki de sezonun en kötü maçlarından birini oynadı. Bu maç için Bayern Münih karşısında rotasyonlu bir kadro çıkaran Şenol Güneş, deyim yerindeyse sahadaki oyuncularını tanıyamadı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme