20 Mart 2018 Salı

20.03.2018 Genel Gündem20.03.2018 
GÜNDEM 
Sincar'a Da Girer Pkk'yı Temizleriz 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Zeytin Dalı harekâtı için "Virgülü koyduk, inşallah şimdi nokta konacak" sözleriyle, 'ikinci Kandil' Sincar'a yönelik operasyon sinyali verdi. "Bir gece ansızın Sincar'a da gireriz, oradaki PKK'lıları da temizleriz" diyen Erdoğan dün Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde 1236 hâkim ve savcının kura töreninde özetle şunları söyledi: "HEP diyordum ya 'Bir gece ansızın gelebiliriz' diye, geldik ve işi bu noktaya getirdik. Peki bizim dost bildiklerimiz söz verdi, sözlerinde durdular mı, hayır. Biz paramızla onlardan silah istedik vermediler. Açılan tünellerdeki silah ve mühimmat depolarını gördünüz. Oradan koalisyon güçlerinin silahlarına varıncaya kadar orada duruyor. Kime karşı kullanacaklardı onu, Türkiye'ye karşı. Öyleyse biz kendi göbeğimizi kestik. Şu anda da iş bitti mi derseniz, hayır bitmedi. Zira bütün ÖSO bizim askerimizle birlikte bomba, terörist aramasını yapıyor. İnşallah orayı emin bir belde haline getireceğiz ve halkı oraya huzur içinde girmiş olacak."
Hürriyet

'Harekâtta Kentler Hiç Zarar Görmedi' 
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İngiltere'nin SKY News televizyonunda, Afrin'de yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Kalın, şu değerlendirmede bulundu: "Zeytin Dalı Harekâtı'nda önemli bir aşama tamamlandı. Elbette daha yapılması gereken işler var. Afrin yaklaşık 400 bin kişinin yaşadığı büyük bir bölge. Biz burada insani yardım sağlıyoruz ve özellikle şehirlerde, sokaklarda ve evlerde mayın veya tuzak olmadığından emin olmak istiyoruz. Zira PYD/YPG'li teröristler bu bölgeleri Türkiye'ye yönelik saldırılarda kullandı. Buralarda askeri yığınak yaptılar. Yani önümüzdeki günlerde yapılması gereken şeyler var. Aynı zamanda insani yardım sağlamaya devam edeceğiz ve yerel halkla birlikte çalışarak ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayacağız. Ancak operasyonun önemli bir kısmı başarıyla tamamlandı diyebiliriz."
Milliyet

Kahramanlarımızla Övünüyorum 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Afrin'e Türk bayrağını diken kahramanlarımızla övünüyorum. Türkiye milli birlik ve dayanışma ruhundan aldığı güç ve ilhamla güney sınırları boyunca sahnelenen hain girişim, dayatma ve teşebbüsleri kaynağında etkisiz hale getirecek, karanlık hesaplara izin vermeyecektir" dedi. Bahçeli, sosyal medya platformu twitter üzerinden yaptığı açıklamada, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Eski bakanlardan Hasan Celal Güzel'in vefatından büyük üzüntü duyduğunu belirten Bahçeli, Güzel'in "Türk siyaset ve devlet hayatının saygın isimlerinden" olduğunu vurguladı.
Milliyet

'Seçim Güvenliği'nde İşbirliğine Hazırız 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Okuyan başkanlığındaki Temiz Seçim Platfomu (TSP) heyeti ile görüştü. Parti Genel Merkezi'ndeki görüşmeye Yaşar Okuyan'ın yanı sıra TSP heyetinde yer alan Hasan Korkmazcan, Enis Öksüz, Barlas Doğu, Ramazan Mirzaoğlu, İlke Çakar ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan katıldı.
Milliyet

28 Şubat'a Direnmişti 
Eski bakanlardan Hasan Celal Güzel, 73 yaşında hayatını kaybetti. Denizli'nin Pamukkale ilçesinde önceki gün aniden fenalaşarak hastaneye kaldırılan, ilk müdahalesinin ardından Ankara Güven Hastanesi'ne sevk edilen Güzel, tüm müdahalelere rağmen kuratarılamadı. Hastanede yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: Bilinen karaciğer yetmezliği, diyaliz gerektiren kronik böbrek yetmezliği ve ileri evre kalp yetmezliği tanıları olan Sayın Hasan Celal Güzel, genel durum bozukluğu ve derin anemi nedeniyle 18 Mart 2018 günü 19.03'te hastanemize kabul edilmiştir. İlk değerlendirme sonucunda septik şok tablosunda olduğu saptanan hasta Genel Yoğun Bakım Ünitesi'ne alınarak, antibiyotik tedavisi ve diğer destek tedavisi başlanmıştır. Ağır akciğer enfeksiyonuna bağlı olarak gelişen solunum yetmezliği nedeniyle entübe edilerek izlenmiştir. Uygulanan yoğun tedaviye yanıt vermemiş ve sabah 05.45'te kardiyak arrest tablosu gelişmiştir. Kardiyopulmoner resusitasyona cevap vermemiş ve saat 06.15'te eksitus kabul edilmiştir.
Vatan 

DÜNYA 
'100 Yaşına Kadar Kalmayacağım' 
Pazar günü yapılan başkanlık seçimlerinde yüzde 76.69 oy alarak dördüncü kez seçilen Vladimir Putin, Rusya'yı 100 yaşına kadar yönetme niyetinde olmadığını söyledi. Önümüzdeki altı yıllık iktidar döneminde Rusya'da köklü yapısal değişimlerden de söz eden Putin, mayıs ayı başlarında hükümette ciddi revizyon yapılacağı sinyalini de verdi. Seçim gecesinin ilerleyen saatlerinde karargâhına dönen Putin, burada yeni iktidar dönemiyle ilgili birkaç önemli ipucu verdi. Gazetecilerin "Bu zaferden sonra anayasa değişikliği yaparak 2024'ten sonra da iktidarda kalmayı planlıyor musunuz" sorusuna yanıt veren Putin, "Bu seçimi daha yeni kazandık. Önümüzde yoğun bir altı yıl var. Bu süre zarfında kendim için anayasada değişiklik yapmayı da düşünmüyorum" dedi.
Hürriyet

Esad'tan Doğu Guta'da Şov! 
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Doğu Guta'da muhaliflerle savaşan rejim güçlerini ziyaret etti. Esad'ın ziyaretinden fotoğraf ve videolar, Suriye Devlet Başkanlığı'nın sosyal medya hesaplarından paylaşıldı. Görüntülerde alkış ve tezahüratlarla karşılanan Esad'ın, askerlerine "teröristlere karşı tüm dünya için savaştıklarını" söylediği duyuluyor. Uzmanlar, Esad'ın bu görüntüleri vererek muhaliflere karşı büyük bir psikolojik üstünlük sağladığını belirtiyor. Zira daha önce de benzer görüntüler veren Esad, bunu hiçbir zaman cephe hattına bu denli yakın bir konumda yapmamıştı. Suriye ordusunun açıklamasına göre bölgenin yüzde 80'i hükümet güçlerinin kontrolünde. Yetkililer, bazı muhalif grupların rejimin ilerleyişi sonrası bölgeden çekilmeye hazır olduğunu öne surdu.
Milliyet

'Örtü Ve Çarşaf Şart Değil' 
Suudi Arabistan'da yakın zamanda tahta geçmesi beklenen Veliaht Prens Muhammed bin Selman, ABD ziyareti öncesinde CBS kanalına verdiği röportajda, Suudi toplumunu eski günlerdeki gibi modern bir hale getirmek için atacağı devrim niteliğindeki adımları anlattı. Bugün ABD lideri Donald Trump'la bir araya gelmesi beklenen Prens Selman, Suudi kadınların toplumdaki rolünün, Hazreti Muhammed döneminde olduğu gibi erkeklerle eşit seviyeye gelmesi için uğraştığını belirtti. Aşırılık yanlılarının kadın ve erkeğin yan yana durmalarına bile karşı olduğunun altını çizen Prens, "Hepimiz insanız ve aramızda hiç bir farklılık yok" dedi.
Vatan

İdam Konusunda Ciddi Çıktı 
ABD Başkanı Donald Trump, ülkesindeki uyuşturucu bağımlılığı sorunuyla mücadele için yeni eylem planını açıkladı. Trump'ın planı kapsamında uyuşturucu satıcılarının başta idam olmak üzere ağır cezalara çarptırılması gündemde. Beyaz Saray yetkilileri, Başkan Trump'ın önümüzdeki 3 yıl içerisinde, ABD genelinde yazılan 'uyuşturucu' içerikli reçetelerin üçte bir oranına düşürülmesini de amaçladığını kaydetti. Adalet Bakanlığı'nın Trump'ın talimatı doğrultusunda, uyuşturucu satıcılarına idam cezası verilmesinin hangi hukuki temellere dayandırılacağı konusunda araştırmalar yaptığı belirtildi.Trump geçtiğimiz haftalarda katıldığı bir mitingde, uyuşturucuyla mücadele için Çin ve İran'da olduğu gibi, uyuşturucu satıcılarının idam edilmesi gerektiğini savunmuştu. Trump, "Eğer bir kişi cinayet işlerse idam cezasına çarptırılıyor. Bir uyuşturucu satıcısı yaşamı boyunca 2 bin ila 5 bin kişinin ölümüne neden oluyor" diye konuşmuştu.
Vatan

 EKONOMİ 
Euro: 4,8643-4,8664
Sterlin: 5,5300-5,5339                  
Gram Altın: 166,7093-166,8189

Doların 4 Tl İle İmtihanı 
Global piyasalar ve Türkiye, Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) yeni başkanı Jerome Powell'in ilk toplantısı öncesinde tedirgin ve meraklı. Fed'in beklenen 0.25 puanlık faiz artışı kararı ve daha da önemlisi sonrasında Powell'in vereceği mesajlar son dönemlerde olmadığı kadar piyasaların gündemini meşgul ediyor. Küresel piyasalarda bu yüzden temkinli ve tedirgin bir seyir var. Avrupa borsalarında kayıplar yüzde 1'i aştı. Türkiye piyasaları da bu endişeden nasibini aldı ancak biraz diğer ülkelere göre daha büyük kayıpla. Dolar dün 3.9527 liraya kadar yükseldi ve 30 Kasım 2017 sonrası en yüksek seviye. Geçen haftadan beri rekorlara doymayan Euro da 4.8690 lira ile tarihi zirvesini yeniledi. Borsa İstanbul'da kayıp bankalar öncülüğünde gün boyu sürdü. Bankalar endeksi yüzde 2.5'e varan düşüşler yaşadı. Gün içinde tüm bu olup bitenler, Türkiye'nin makro ekonomik verileri, jeopolitik riski ve siyasi gündemiyle ilişkili. Fed ana resmi belirlese de Türk piyasalarının diğer ülkelerden daha fazla kayıp yaşaması bu gündemlerin etkisinden kaynaklanıyor.
Hürriyet

Anlık Takıp Başlıyor 
Maliye Bakanlığı içinde geçmiş yıllarda denetim birimleri farklı çatılar altında denetim yapıyorlardı. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın bünyesinde de risk analizi yapan birimler vardı. Veri ambarı denilen sisteme bankalardan, tapu kayıtlarından çeşitli bilgiler aktarılıyordu. 2011 yılında denetim birimleri tek çatı altında toplandı ve Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı oluşturuldu. Risk merkezi de Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı bünyesine geçti. Ancak yaşanan çeşitli suistimallerin vergi kaybı dikkate alındığında Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde tekrar bir risk merkezi kurulması kararlaştırıldı.
Hürriyet

Toki Kayaşehir'de Kura Çekip 605 Daire Satacak 
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, "Kayaşehir'de yapımı süren 605 konut için 2 Nisan ile 11 Nisan arasında talep toplayacağız. Vatandaşlarımız ilgili bankalara müracaat ederek istediği daire tipine 5 bin lira peşinat bedeli yatırarak kuraya katılacaklar. İnşallah 25 Nisan'da da kurasını çekip hak sahibi vatandaşları belirleyeceğiz" dedi. Turan, TOKİ tarafından Kayaşehir'de inşası süren projeyi yerinde inceleyerek, örnek dairede bir basın açıklaması yaptı. Sosyal satışı yapılan konutların orta gelir grubuna hitap ettiğini belirten Turan, konutların yatay mimari ile inşa edildiğini söyledi. Projede
Milliyet

5 Milyon Alman Turist Gelecek 
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, geçen yıla göre Almanya'dan gelen turist sayısında artış olduğuna dikkat çekerek bu yıl 5 milyon Alman turiste ulaşılacağını söyledi. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya ve yönetim kurulu üyelerini kabul eden Kurtulmuş, bu sene Rusya'dan Türkiye'ye gelecek ziyaretçi sayısının 6 milyonu geçeceğini tahmin ettiklerini belirterek, "Gelişmeler böyle devam ederse bu yıl en az 38 milyon turist hedefimiz var" dedi.
Milliyet

Rusya'ya Karşılığını Veririz 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Rusya'nın, domates ihraç edecek firmalara getirdiği sayı kısıtlamasına ilişkin, "Şirket sayısının sınırlanmasına kesinlikle karşıyız. Gerekirse biz de aynısını yaparız, şirket seçerek ithalatımızı öyle yaparız" dedi. Zeybekci, Rusya'ya yaş meyve ve sebze ihracatındaki son duruma ilişkin değerlendirmede bulundu. Ürün bazlı yasağın kalkmasının ardından, bu ülkenin, yaş meyve ve sebze ihracatındaki bütün kısıtlamaları kaldırmasını beklediklerini söyleyen Zeybekci, "Domates ihracatında uygulanan, şirket sınırlaması ve şirket sayısı gibi belirlemelere kesinlikle karşıyız" dedi. Zeybekci, bu konuyla ilgili temaslarının devam ettiğine değinerek, "Kasım 2015'teki talihsiz olaydan sonra konmuş yasakların kaldırılmasıyla ilgili anlayışla ve sabırla bekledik. Baktık gördük ki olmuyor, aynı uygulamaları biz de başlattık. Onun üzerine çözüme doğru gittik. Buradaki talebimizi de gayet net şeklide kendilerine bildiriyoruz, diyoruz ki yapmayın" ifadesini kullandı.
Vatan 

SPOR
Milli Ünal Kahramanlar 
EURO 2020 yolunda kadro olarak hazırlıklarını yapan A Milli Futbol Takımı, genç ve Avrupa liglerinde boy gösteren kadrosuyla geleceğe dair umut veriyor. Ay-yıldızlı ekibin kadrosunda Avrupa'nın büyük ligleri; Premier Lig, La Liga, Serie A ve Bundesliga'da forma giyen yıldızlar dikkat çekiyor. Cenk Tosun, Cengiz Ünder, Enes Ünal, Çağlar Söyüncü ve Hakan Çalhanoğlu, son dönemde yakaladıkları çıkışla herkesin yüzünü güldürüyor. Teknik direktör Mircea Lucescu'nun elini de kuvvetlendiren bu isimlerin yanında Spor Toto Süper Lig'de de bazı oyuncular bulunuyor.
Milliyet
  
Volkan'ın Şansı Olmazdı 
17 Mart 2018'de Kadıköy'de oynanan ve golsüz sonuçlanan derbi hafızalara Tolga Ciğerci'nin 90+4'te kaçırdığı pozisyonla kazındı. O anda antrenör Hasan Şaş saha kenarında kendini yerden yere vururken, birçok Cim-Bomlu da televizyon başında sinirini çevresinden çıkarmıştı. İşte o pozisyonun kahramanı Tolga Ciğerci, yakın çevresine, hem pozisyonu anlattı, hem de sitemde bulundu. Topun sol ayağına geldiğinin altını çizen sarı-kırmızılı oyuncu, "90+4'te oraya gol için yaptığım koşu takdir edilmiyor ama bu, ne kadar çok kazanmak istediğimizin göstergesiydi. O anda çevre kontrolü yapmak, doğru ismi bulmak kolay değil. Kaleye yakın bir noktadasınız ve önünüzde 3 tane Fenerbahçeli futbolcu var. Buna rağmen sol ayağımla, topu doğru yere göndermeye çalıştım ama iyi vuramadım. Orada sağıma alabilsem Volkan'ın şansı olmazdı" ifadesini kullandı.
Milliyet

Karalar Baglamaya Gerek Yok 
Başkan Fikret Orman, Medipol Başakşehir yenilgisinin Beşiktaş'ı kesinlikle şampiyonluk hedefinden saptırmayacağını söyledi. Milliyet'e konuşan Başkan Orman, teknik yorumlardan kaçınırken, "Rakibimiz hem istekli hem de hırsıydı. Evet kötüydük ama ligin son dönemecinde daha iyi olacağız. Bundan da bir milim kuşkum yok" ifadelerini kullandı. Ligin bitimine 8 hafta kaldığına işaret eden Fikret Orman, "Karamsar tabloya gerek yok, neticede kötüydük ve bir maç kaybettik. Rakibimiz çok iyi oynadı ve kazandı. Bu yenilgi asla şampiyonluğu kaybettiğimiz anlamına gelmez. Sekiz maç daha oynayacağız. Karalar bağlamanın bir anlamı yok. Beşiktaş'ın gücü ortada, biz takımımıza güveniyoruz. Taraftarlarımız da güvenmeye devam etsin. Şampiyonluğun en büyük adaylarından birisi yine Beşiktaş'tır. Futbolda her şey bir anda terse dönebilir. Nasıl ki biz puan kaybediyorsak, rakiplerimiz de kaybediyor" dedi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme