21 Mart 2018 Çarşamba

21.03.2018 Genel Gündem21.03.2018
GÜNDEM
Şimdi Sırada Yaşanabilir Afrin 
Hürriyet'in güvenlik kaynaklarından aldığı bilgiye göre, öncelik Afrin bölgesinde demokratik otoritenin hâkim olduğu bir düzene verilecek, güvenlik ve asayişin sağlanması ilk sırada yer alacak. Bunun için özellikle ilçe merkezinde en yoğun şekilde hareketliliğin olduğu cadde ve mahallelerde kolluk gücü oluşturulacak. Kolluk güçlerinde ağırlık, PYD/PKK'ya karşı durmuş, ÖSO ile birlikte hareket etmiş Kürtlere verilecek. Kolluk güçlerinin ilçe merkezinde sağlayacağı güvenlik kademeli olarak tüm alana yayılacak. Arapların da dahil edileceği kolluk güçlerinin ilk etapta Türk güvenlik güçlerince eğitilmesi planlanıyor. İlçe merkezinde güvenlik ve asayişin sağlanmasında terör örgütü PYD/ PKK ile irtibata geçmemiş güvenilir aşiretlerle görüşülüp onların değerlendirmeleri de dikkate alınacak. Güvenlik kaynakları, bu kapsamda terör örgütünden zarar görmemek için Zeytin Dalı harekâtı sürecinde tarafsız kalır gibi görünen aşiretlerle de temas kurulacağını söylediler.
Hürriyet


Güzel'i Devletin Zirvesi Uğurladı 
Türk siyasetinin renkli simalarından Hasan Celal Güzel, Ankara'da devlet ve siyaset dünyasının yanı sıra çok sayıda vatandaşın katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı. Ağır akciğer enfeksiyonuna bağlı olarak gelişen solunum yetmezliği nedeniyle 73 yaşında vefat eden Güzel için dün ilk tören TBMM'de yapıldı. Törene, Güzel'in ailesinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, eski Meclis Başkanları Cemil Çiçek, Bülent Arınç, Köksal Toptan, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, çok sayıda bakan, Ak Parti, CHP ve MHP grup başkanvekilleri, milletvekilleri, bazı eski siyasetçiler, bürokratlar, Meclis çalışanları katıldı.
Milliyet

Terörle Mücadeleyi Ordumuz Yapıyor 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümete defalarca "Ortadoğu bataklığına girmeyin" dediklerini belirterek, "Ancak onlar TIR'larla silah gönderdiler. Kardeşi kardeşe öldürttüler. Bir sürü terör örgütü çıktı. Şimdi onlarla mücadeleyi canını feda eden ordumuz yapıyor. Ordumuz hükümetin yaptığı hataları düzeltmeye çalışıyor" ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu, dün partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, şunları kaydetti: Kahraman ordumuz, her zaman güvendiğimiz ordumuz, Türkiye'nin bekası için en büyük güvencemiz. Terör örgütleriyle mücadele eden hayatını feda eden, göz bebeğimiz ordumuz, Peygamber ocağı ordumuz, Mustafa Kemal'in Mehmetçiklerinden oluşan ordumuz. (Mustafa Kemal'in askerleriyiz sloganları üzerine) Şimdi siz Mustafa Kemal'den söz ettiğiniz zaman, birileri gece yatağında rahat uyumuyor. Atatürk'e sonuna kadar sahip çıkacağız.
Milliyet

'Önümüzü Kesemeyecekler' 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP 12'nci Olağan Büyük Kurultayı'nın ardından parti teşkilatına teşekkür mesajı gönderdi. Mesajda şu ifadelere yer verildi; "12'nci Olağan Büyük Kurultayımız, partimiz üzerinde oynanan bütün oyunları boşa çıkarmış, birlik ve beraberliği tahkim ve tescil etmiştir. Yarım asırlık mazisiyle milli ve meşru duruşuyla engin ve derinlikli fikri çizgisiyle Türk milletinin gönlünde emsalsiz bir yer edinen MHP üstlendiği sorumlulukların, omuzladığı tarihi görevlerin elbette bilinciyle yürüyüşünü devam ettirecektir. Hiçbir engelleme önümüzde duramayacaktır. Hiçbir eyyamcı ve entrikacı önümüzü kesemeyecektir. Kurultayı'mızda hem 103 yıl önceki Çanakkale'de yaşanan beka savaşı, hem de şu an Afrin'de süren beka mücadelesi hürmet ve hasretle yad edilmiş, kahramanlık dualarla selamlanmıştır. MHP bundan sonra da; sağlam duruşuyla, tartışılmaz vefasıyla, milli bekanın onuruna göstereceği yüksek bağlılıkla kutlu mücadelesini sürdürecektir."
Vatan

Bm'nin 'Ohal Bitsin' Çağrısına Sert Tepki 
Birleşmiş Milletler (BM), devasa insan hakları ihlallerine yol açtığını söylediği OHAL uygulamasının sonlandırılması için Türkiye'ye çağrı yaptı. BM yayımladığı yeni raporunda Türkiye'de 15 Temmuz darbe girişimi ardından yaşanan sürece geniş yer verdi. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan OHAL uygulamasına son verilmesi gerektiği vurgulanan raporda, kurum ve kuruluşların anayasal düzende normal işleyişine dönmesi gerektiği vurgulandı. Raporda, Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşananlara da dikkat çekilirken, 'işkence' dahil olmak üzere insan hakları ihlalleri yapıldığı öne sürüldü. 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana yaklaşık 160 bin kişinin tutuklandığı belirtilen raporda, 152 bin kişinin (çoğu 'keyfi' olmak üzere) işsiz bırakıldığı iddia edildi.
Vatan

DÜNYA 
Sarkozy'ye Kaddafi Gözaltısı 
Eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, 2007'deki seçim kampanyasının finansmanına yönelik kuşkular nedeniyle gözaltına alındı. İfadesine başvurulan Sarkozy'nin, eski Libya lideri Muammer Kaddafi'den aldığı ve milyonlarca Euro düzeyinde olduğu iddia edilen nakit parayı seçim kampanyasının finansmanında kullandığına yönelik şüpheler var. Nanterre'deki ofislerinde Sarkozy'nin ifadesini alan yolsuzluk, para aklama ve vergi kaçırma alanlarında uzman birimlerin gerekli görmeleri halinde gözaltı süresini 48 saate kadar uzatma hakkı var.
Hürriyet

Rum Tarafının Sondajına İzin Yok! 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Akdeniz'deki hidrokarbon çalışmaları konusunda, "KKTC ve Türk halkının ada etrafındaki rezervlerde hakkı vardır ve bu hak garanti altına alınmalıdır" dedi. Çavuşoğlu ile KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, dün baş başa ve heyetler arası yapılan görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, geçen yılki müzakere ve konferanslarda Rum tarafının, mevcut parametrelerle bir sonuca varmak istemediğini gösterdiğine dikkati çekerek, "Önümüzdeki günlerde Türkiye ve KKTC olarak neler yapabileceğimizi, yani ne istediğimizi, hangi yöntemle çözüme gidebileceğimizi değerlendireceğiz. Bir yol haritamız olacak" diye konuştu. Rum tarafının, tek taraflı hidrokarbon sondaj ve araştırma çalışmalarını durdurması gerektiğini de vurgulayan Çavuşoğlu, "KKTC ve Türk halkının ada etrafındaki rezervlerde hakkı vardır ve bu hak garanti altına alınmalıdır. Bu konudaki mesajlarımızı BM, AB ve Kıbrıs'la ilgilenen tüm ilgili kurum ve ülkelere ilettik. Rum tarafının tek taraflı bu tür çalışmalarına izin veremeyeceğimizi de güçlü bir şekilde bir kere daha vurgulamak isteriz" ifadesini kullandı.
Milliyet

Facebook İsyanı 
Sosyal medya platformu Facebook, tarihinin en büyük veri sızıntısının kamuoyuna ifşa edilmesinin ardından büyük darbe aldı. İngiltere merkezli Cambridge Analytica firmasının 2016 ABD başkanlık seçimleri sırasında 50 milyon Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerini, seçim sonuçlarını Donald Trump'ın lehine manipüle etmek için kullandığının ortaya çıkmasıyla Facebook'un hisseleri değer kaybetmeye başladı. Çok sayıda Facebook kullanıcısı, sosyal medya üzerinden 'Facebook'u Sil' (#DeleteFacebook) etiketiyle siteye karşı kampanya başlattı. Facebook yönetimi, Cambridge Analytica ve firmayla bağlantılı tüm kişilerin siteye erişimine yasak getirildiğini duyurmuştu, ancak bu bile kullanıcıların öfkesini dindirmeye yetmedi.
Vatan 

Abd'de Liseyi Basan Saldırgan Öldürüldü 
ABD'nin Maryland eyaletine bağlı St. Mary ilçesinde bir lisede düzenlenen silahlı saldırıda, iki öğrenci yaralandı, saldırgan öldürüldü. St. Mary ilçesi Emniyet Birimleri Sözcüsü Timothy K. Cameron yaptığı basın açıklamasında, Great Mills Lisesinde düzenlenen saldırıda iki öğrencinin yaralandığını, olayı gerçekleştiren kişinin de öldürüldüğünü duyurdu. Sözcü Cameron, saldırıyı düzenleyen kişinin aynı okulda öğrenci olduğunu açıkladı. Okuldaki silahlı güvenlik görevlisinin saldırganla çatışmaya girdiğini belirten Cameron, saldırganın güvenlik görevlisi tarafından öldürüldüğünü söyledi. Saldırının ardından Great Mills Lisesi tarafından yapılan ilk açıklamada, ABD saatiyle 08.00'de okulda silahlı bir saldırı olduğu ve liseye giriş ve çıkışların kapatıldığı duyurulmuştu. Saldırının yaşandığı okul, ABD'nin başkenti Washington DC'ye yaklaşık bir saatlik mesafede bulunuyor ve bin 600 genç eğitim görüyor.
Vatan

EKONOMİ 
Euro: 4, 8181-4, 8200
Sterlin: 5, 5057-5, 5078                               
Gram Altın: 166, 9253-166, 9866


Birlikte Temel 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe'de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının "101 İlçeye Doğalgaz Dağıtım Töreni"ne katıldı. Erdoğan "İnşallah altyapı çalışmaları tamamlanan Akkuyu Nükleer Santralı'nın inşaatına bu yıl başlıyoruz. Santralın temelini çok yakında değerli dostum Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin ile beraber atmayı planlıyoruz" dedi. Erdoğan, konuşmasında Türkiye'nin enerji bağımlılığını azaltacak, kaynak ve güzergah çeşitliliğini sağlayacak birçok kritik adımın atıldığını belirterek "Mevcut doğalgaz ve petrol boru hatlarımıza ilaveten TANAP, Türk Akımı, Kuzey Irak, Doğu Akdeniz boru hattı gibi projeler bu amaçla geliştirildi.
Hürriyet 

Tarihe Korumalı Yenileme 
Türkiye'nin ilk toplu konut projesi olma özelliğine sahip Ankara'nın önemli merkezlerinden Kızılay'da bulunan Saraçoğlu Mahallesi aslına uygun şekilde yenileniyor. Ağustos 2017'de yenilenmesi amacıyla Emlak Konut GYO'ya devredilen 120 bin metrekarelik alanda 435 lojmanın yanı sıra 250 adet tescilli anıt ağaç bulunuyor. 'Geleneksel Türk Evi' temasıyla 1940'lı yıllarda Emlak Bank tarafından hayata geçirilen toplu konutlar, bu sayede 72 yıl sonra yeniden hayat bulmuş olacak.
Milliyet
  
1915 Çanakkale'nin Finansman Mucizesi 
1915 Çanakkale Köprüsü'nde pazar günü inşaat ve taahhüt noktasında tarihi bir an yaşanırken, çok değil bu tarihten birkaç gün öncesinde gerek projenin finansmanı gerek Türk ekonomisi ve özel şirketlerimizin gücüyle ilgili oldukça kritik bir dönemeç atlatıldı. İki Türk, iki Güney Koreli inşaat grubunun üstlendiği bu dev projeye yerli, yabancı 24 kuruluş 2.3 milyar euro'luk finansman sağlarken, bunun 3'te 2'si uluslararası bankalardan geldi.
Milliyet 

Reform Övgüsü 
Türkiye'de yatırımları hızlandırmak ve bürokratik işlemleri azaltmak için hazırlanan reformlara Dünya Bankası'ndan övgü geldi. Dünya Bankası Türkiye Direktörü Johannes Zutt, yatırım ortamının iyileştirilmesi için Türk hükümetinin son birkaç aydır inanılmaz bir reform çabası gösterdiğini söyledi. 'Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Reformları Çalıştayları' toplantısında konuşan Zutt, Türkiye'nin dünyada takdir gören evrensel bir sağlık sistemi kurduğuna dikkat çekerek, "Aynı zamanda Türk hükümetinin yatırım ortamının iyileştirilmesi konusundaki çabalarını da çok takdir ediyoruz. Sayın Recep Akdağ ile Ekim ayında ilk toplantımızı yaptık, olumlu değişiklikler yapıldı. Çok az hükümet bu kadar kısa sürede bunları başarabilir" dedi. Zutt, reformların özel sektörde uygulanmadıkça yarım kalacağını vurgulayarak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) bu süreçte görev alarak özel sektörü mobilize ettiğini kaydetti.
Vatan 

Her 100 Km'ye 1 Havalimanı 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye'de aktif havalimanı sayısının 55'e ulaştığını belirterek, "Yurt içinde havayolunu kullanan vatandaşların ve yabancı konukların yüzde 90'ı, karayoluyla 100 kilometre yol alarak herhangi bir havalimanına erişebiliyor" dedi. Arslan, 2023 yılına kadar yapımı tamamlanacak havalimanlarıyla isteyen herkesin en fazla 100 kilometre mesafede herhangi bir havalimanına ulaşabileceğini kaydetti. Hayata geçirilen projelerle özel sektörün sivil havacılıkta önünün açıldığına işaret eden Arslan, seyahat maliyetlerinde düşüş yaşanırken, havayolunun 'halkın yolu' olmasının sağlandığını dile getirdi. Arslan, "Rize-Artvin, Yozgat, Bayburt- Gümüşhane (Salyazı), Karaman, İzmir Çeşme-Alaçatı, Batı Antalya, Çukurova ve Tokat havalimanlarının da yapımı için adımlar atıldı" diye konuştu.
Vatan

SPOR 
Artık Kozlar Fener'de 
THY Euroleague'de 27. hafta mücadelesinde İsrail'den Maccabi Tel Aviv'i konuk eden Fenerbahçe Doğuş, 87- 73 ile 19. galibiyetine ulaştı. Maccabi gibi bir ekibe karşı tempoyu ele geçirmek galibiyet için kapıları sonuna kadar aralamak anlamına geliyordu. Geçtiğimiz hafta sahasında Khimki'ye yenilerek ilk 8 dışında kalan Maccabi can havliyle maça daha istekli başladı, ilk dakikalarda Thompson'lı pota altına karşı skor bulmakta zorlanmadı. Neyse ki o dakikalarda Guduric'in üçlükleri temsilcimizi ayakta tutuyordu. Ancak kazanmak için daha fazlası gerekliydi ve Obradovic, 4 kısa hamlesiyle tüm rüzgarı lehimize çevirdi.
Milliyet

Transfer İçin Gelme 
Galatasaray'ın yükselen yıldızı Garry Rodrigues takdir toplayan bir harekete imza attı. Yeşil Burun Adalı futbolcu, önceliğinin transfer değil şampiyonluk olduğunu söyledi. Menajeri Ceylan Çalışkan ile görüşen sarı-kırmızılı futbolcu, "Takım olarak iyi bir hava yakaladık. Bunu bozamayız. Şu anda tek düşüncem şampiyonluk... Bunun için kenetlendik. Nereden, hangi takımdan teklif geldiği hiç umurumda bile değil" diye konuştu. Başta İngiliz ekibi Newcastle United olmak üzere birçok ekibin transfer listesinde bulunan ve yaz döneminde en az 15 milyon euroya satılması planlanan 27 yaşındaki futbolcunun tavrı alkış topladı.
Milliyet
  
Bu Sözleri Hak Etmiyor' 
Spor Toto Süper Lig'de 26. hafta itibariyle 4. sırada kalan ve zirvenin 6 puan gerisinden gelen Fenerbahçe'de Akhisarspor maçı sonrası ciddi bir gerilimin yaşandığı oraya çıktı. 24. haftada Kadıköy'de 3-2 kaybedilen karşılaşmanın sonrasında yönetici Önder Fırat ile takım kaptanı Volkan Demirel'in sert bir biçimde tartıştığı öğrenildi. Kupadaki Beşiktaş derbisinde kırmızı kart gördüğü için o hafta cezalı olan ve maçı protokol tribününden takip eden tecrübeli file bekçisi, bitiş düdüğüyle beraber sahadaki takım arkadaşlarına ağır ifadeler kullanan Önder Fırat'a itirazlarda bulundu. Arkadaşlarına edilen ağır sözlere kayıtsız kalamadığı belirtilen Volkan'ın sert bir şekilde tepki verdiği kaydedildi. "Bu takım bu sözleri hak etmiyor" diyen sarılacivertlilerin kaptanının, Önder Fırat ile herkesin önünde tartıştığı aktarıldı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme