24 Mart 2018 Cumartesi

24.03.2018 Genel Gündem24.03.2018
TÜRKİYE 
Artık Geri Adım Atmayız 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Afrin'de iş bitmeyecek. İdlib var, Münbiç var" mesajı verirken "Sayın Trump'la da Sayın Putin'le de bunları konuştuk. Ve dedik ki, 'Oralardan artık geri adım atmayız'. Mazlumların yanındayız" dedi. Erdoğan dün Bağcılar, Güngören ve Beyoğlu ilçe kongrelerinde özetle şunları söyledi: "Hep sabrettik, sabrettik, sabrettik, sabrettik, bir yere kadar. Şimdi nereye geldik? Geldiğimiz yer ortada ve dedik ki artık bunlara haddini bildirmemiz lazım. Daha önce Fırat Kalkanı Harekâtı'nda evelallah bunlara gereken ders verildi. 160 bin Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde 2 bin dönüm arazideki kardeşlerimiz dönüp tekrar topraklarına yerleştiler. Şimdi burada da 2 bin dönüm civarında arazi kontrolümüz altında. Buraya da artık geri dönüş başladı, buradaki vatandaşlar, kardeşlerimiz yerlerine inşallah yerleşecekler." İşte dün akşam (önceki akşam) ABD Başkanı Sayın Trump ile de bu işleri (Zeytin Dalı Harekâtını) konuştuk. İki gün önce Sayın Putin ile de bunları konuştuk. Dedik ki; 'Biz buralardan artık geri adım atamayız. Biz mazlumların, mağdurların yanındayız' dedik. 'Bu millet tarihte mazlumların, mağdurların yanında olmanın adımını atmıştır' dedik. Hiçbir zaman zalimlerin yanında olmadık. Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste.
Hürriyet


Afrin'de Yüzler Gülmeye Başladı 
Zeytin Dalı Harekatı kapsamında kurtarılan Afrin şehir merkezinin YPG/ PKK'lı teröristlerden temizlenmesiyle yüzler gülmeye başladı. ÖSO ile koordineli bir şekilde hızla ilerleyen temizlik çalışmalarında komandolar ile "Mayın, El Yapımı Patlayıcı Tespit ve İmha Timi" (METİ) de görev alıyor. Mehmetçik'in ilçeye gelmesiyle yüzü gülen siviller sevinçliler ancak tedirginlikleri de sürüyor. Kamyonetlerle akın akın evlerine yerleşmeye gelen sivillerin korunması ve insani yardım ulaştırılması için de son derece titiz bir şekilde çalışılıyor. Olası casusluk faaliyetleri ve saldırılara karşı tank ve zırhlı araçlarla TSK, Afrin sokaklarında aralıksız devriye geziyor. ÖSO mensupları da kimlik kontrolü yapıp şüphelileri sorguya alıyor. Kent merkezinde önceki gün bir el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu üç askerin şehit olmasıyla büyük bir yasa boğulan Afrin'deki TSK ve ÖSO askerleri, intikam yemini etti. "And olsun ki, şehitlerimizin kanını yerde bırakmayacağız" diyerek birbirlerine destek olan TSK ve ÖSO mensuplarının birlik ve dayanışması da Afrin sokaklarında yoğun bir biçimde hissediliyor.
Milliyet

'Vize Serbestisi Yoksa 'Geri Kabul' De Yok' 
AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, vizesiz seyahat için müzakerelerin devam ettiği AB ülkelerine net mesaj verdi. Çelik, "Vize serbestisi diyaloğunda ülkemiz, önümüzdeki süreçte AB'den yapıcı ve siyasi olmayan bir tutum sergilemesini beklemektedir" dedi. CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel'in soru önergesini yanıtlayan Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 25 Mayıs 2017'de AB liderleri ile yaptığı görüşmenin, 15 Temmuz sonrasında AB ile yaşanan sorunların aşılması bakımından önemli bir başlangıç olduğunu kaydetti.
Milliyet

'Kışladan Çıkılmasın Emrinin Yararı Olmazdı' 
Darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlerle ilgili "çatı" davasında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar dün ifade erdi. Akar, Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nde verdiği ifadede, 18-19 Temmuz 2016 tarihlerinde Cumhuriyet savcısına verdiği 6 sayfalık ifadesinin geçerli olduğunu belirtti tüm darbecilerden şikayetçi olduğunu vurguladı. Akar, yaveri Levent Türkkan'ın kendisine silah doğrultması ve Mehmet Dişli ile Akın Öztürk konusundaki sorular üzerine ise savcılık ifadesinde anlattıklarına ilave edeceği bir husus olmadığını söyledi. O tarihte 7. Kolordu Komutanı olan İbrahim Yılmaz'ın 2. Ordu Komutanlığı'na vekaleten atanmasına ilişkin ise Akar, kendisine telefonda böyle bir teklifin gelip gelmediğini net hatırlamadığını söyledi. Yılmaz daha sonra FETÖ'den tutuklanmıştı.
Vatan

DÜNYA 
Fransa'da Terör 
Ülkenin güneyindeki Trebes kasabasında dün silahlı bir saldırgan, bir süpermarketteki kişileri rehin aldı. Üç kişiyi öldüren Fas asıllı terörist, polisin gerçekleştirdiği operasyonda öldürüldü. Fransa İçişleri Bakanı Gerard Collomb, teröristin adını Redouane Lakdim olarak açıkladı. 26 yaşındaki Lakdim'in, DEAŞ terör örgütü ile bağlantısının daha önceden bilindiği ifade edildi. Bakan Collom, "Takip ediyorduk ancak radikalleştiğini bilmiyorduk. Aniden harekete geçti" şeklinde konuştu.
Hürriyet

Bolton Depremi 
ABD Başkanı Donald Trump'ın görevden aldığı Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster'ın yerine ABD'nin eski Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi John Bolton'u getirmesi Washington'ın bundan sonra nasıl bir dış siyaset izleyeceğine yönelik tartışmalar başlattı. 9 Nisan'da göreve başlaması beklenen Bolton, İran ve Kuzey Kore konusundaki askeri müdahale yanlısı tutumuyla dikkat çeken bir isim. İran'la uluslararası toplumun yaptığı nükleer anlaşmanın iptalini savunan Bolton, 2015 yılında New York Times gazetesi için "İran'ın bombasını durdurmak için İran'ı bombala" başlıklı bir makale kaleme almıştı.
Hürriyet

Varna Öncesi Gerginlik 
Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki buzları eritmek ve diyaloğu yeniden canlandırmak amacıyla 26 Mart'ta dönem başkanı Bulgaristan'ın Varna kentinde gerçekleşmesi planlanan zirve öncesinde gerginlik sürüyor. Nitekim Türkiye, Avrupa Birliği Konseyi'nin kabul ettiği sonuç bildirgesinde yer alan Türkiye ile ilgili ifadelere sert tepki gösterirken, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean- Claude Juncker, AB ile Türkiye'nin ilişkilerindeki anlaşmazlıkların sürdüğünü ifade etti. AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, AB Konseyi tarafından kabul edilen sonuç bildirgesinde Türkiye hakkındaki ifadeleri kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirterek, tepki gösterdi. Çelik, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "26 Mart'ta Varna'da yapılacak Türkiye- AB zirvesinin hemen öncesinde AB Konseyi'nce kabul edilen sonuç bildirgesinde yer alan Türkiye hakkındaki ifadeleri, kabul etmemiz mümkün değildir. Biz, 26 Mart Türkiye- AB Zirvesini ilişkilerimizi ileriye götürecek bir önemli bir fırsat olarak görüyoruz. AB tarafından da aynı olumlu ve yapıcı yaklaşımı bekliyoruz" dedi.
Milliyet

EKONOMİ 
Euro: 4,9192-4,9275
Sterlin: 5,6272-5,6422                                 
Gram Altın: 172,3364-172,7418

Borç Almayın Ortak Alın 
Capıtal ve Ekonomist dergisi tarafından düzenlenen Hürriyet'in de medya sponsoru olduğu Uludağ Ekonomi Zirvesi'nin açılışında konuşan Şimşek, önümüzdeki dönemin risklerini ve yapılacak çalışmaları anlattı. Türkiye'nin ortalama yüzde 5.7 büyüdüğünü ve böyle giderse kişi başı gelirde AB ülkeleri ortalamasını 14 yılda yakalayacağını ifade eden Şimşek, 2018 yılının birçok açıdan iyi olacağını ifade etti. Suriye ve Iraklılarla birlikte Türkiye'nin 85 milyonluk bir ülke olduğunu ve bu haliyle Avrupa'nın en büyük ülkesi olduğunu kaydeden Şimşek, "Sorun şu ki, bu kadar hızlı büyürseniz yan etkileri de oluyor. Enflasyonda yüzde 10'un üzerindeyiz. Ama tek haneye indirmek için güçlü bir çaba içindeyiz. Bunun en önemli nedeni Türk Lirasındaki değer kaybı. Bu kısmen ekonomiyle, kısmen siyasi ilişkilerle ilgili" ifadelerini kullandı. Liradaki değer kaybının ilelebet devam etmeyeceğini düşündüklerini söyleyen Şimşek, "Enflasyon da tek haneye inecek" mesajı verdi.
Hürriyet

Sahte E-Reçete Şoku 
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), eczacılara bir yazı göndererek, geçmiş yıllarda yazılan bazı e-reçetelerin sahte olduğunu ve hastaların bu ilaçları almadığını bildirdi. Bu nedenle eczacılara onbinlerce lira ceza kesen SGK'ya ise eczacılardan tepki geldi. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, "Biz SGK'dan ilgili ilaçlar için reçete üzerindeki özel şifreleri takip sistemine işler ve reçeteyi karşılamış oluruz. Reçetelerin sahte olduğunu ya da hastaların ilaçlarını almadıklarını söylemek doğru bir söylem olmaz" dedi.
Hürriyet

'Kurdaki Değişkenlik Geçici' 
Başbakan Binali Yıldırım, döviz kurundaki artışın geçici olduğunu söyledi. Yıldırım, "Malum Türkiye'nin dünyaya açık bir ekonomisi var. Zaman zaman dalgalanmalar olabilir. Bunların etkileri de sınırlıdır ve geçicidir. Dolayısıyla asıl olan orta ve uzun vadede ekonominin sağlıklı bir şekilde işlemesidir" dedi. Başbakan Yıldırım, cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Dövizdeki yükselişi değerlendiren Yıldırım, doların Türk Lirası karşısında değer kazanmasının ihracata olumlu yönde katkısı olacağını söyledi. Yıldırım, "Kurlardaki değişkenlik geçici bir durumdur. Malum, Türkiye'nin dünyaya açık bir ekonomisi var. Zaman zaman dalgalanmalar olabilir. Bunların etkileri de sınırlıdır ve geçicidir. Asıl olan orta ve uzun vadede ekonominin sağlıklı bir şekilde işlemesidir" dedi.
Milliyet

Altın Fiyatları Rekora Doymuyor 
2018 Ocak ayı başında 160 liradan işlem görerek, yeni rekorlara hazır olduğunu gösteren altının gram fiyatında yeni bir yükseliş dalgası başladı. Dün 172.8 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gören gram fiyatı, gün içinde 171 lira seviyesinde dengelendi. Önceki gün, dolar kurundaki değer kazançlarından bulduğu destekle alış ağırlıklı bir seyir izleyen altının gram fiyatı, günü önceki kapanışa göre değerlenerek 168 lira seviyesinde tamamlamıştı. 2017 yılının ilk çeyreğinde 130 lira olan gram altın, kasımda 165.5 lirayı görürken, yeni yıla da 160 lira seviyesinde başlamıştı. Yatırımcısına 4 yıldır kazandırmaya devam eden gram altın sadece 2017'de yıllık bazda yatırımcısına yüzde 21.9 getiri sağladı.
Milliyet

İşsizlik Oranı Değişmedi % 10.9'da Kaldı 
İşsizlik oranı 2017'de bir önceki yılı göre değişim göstermeyerek yüzde 10.9 oldu. TÜİK verilerine göre, işsiz sayısı 2017'de bir önceki yıla göre 124 bin kişi artarak yaklaşık 3 milyon 454 bin kişiye çıktı. İşsizlik oranı 2017'de erkeklerde 0.2 puanlık azalışla yüzde 9.4 kadınlarda 0.4 puanlık artışla yüzde 14.1 oldu. Verilere göre tarım dışı işsizlik oranı bir önceki yıla göre değişim göstermeyerek yüzde 13'te kaldı. 2017'de 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı 2016'ya göre 1.2 puanlık artış ile yüzde 20.8 oldu. Türkiye genelinde istihdam edilenlerin sayısı 2017'de, geçen yıla göre 984 bin kişi artarak 28 milyon 189 bin kişi, istihdam oranı da 0.8 puanlık artış ile yüzde 47.1'e yükseldi. 2017'de tarım sektöründe çalışan sayısı 159 bin, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı da 823 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin yüzde 19.4'ü tarım, yüzde 19.1'i sanayi, yüzde 7.4'ü inşaat, yüzde 54.1'i hizmetler sektöründe yer aldı. İşgücüne katılma oranı 0.8 artarak yüzde 52.8 olarak gerçekleşti.
Vatan 

SPOR 
Scottıe Finale Işınladı 
Darüşşafaka, Eurocup yarı final serisinin 2. maçında Bayern Münih'i deplasmanda 87-83 yenmeyi başardı, 2-0 ile adını finale yazdırdı. İstanbul'da mucize bir dönüş gerçekleştirerek yarı final serisinde 1-0 öne geçen Darüşşafaka, ilk yarı boyunca rakibini yine strese sokacak hamleleri yapmaya başardı. Almanlar 4. dakikada 8, 16. dakikada 9 farkları yakaladı ama İstanbul'da 23 sayıdan maçı veren Bayern'e her defasında Wilbekin 'yine aynı şey olabilir' mesajını yolladı. İlk yarıda 22 sayı atan yıldız oyuncu, hücumda çok iyi bir paylaşımla skora giden rakibe karşı tek başına ayakta kaldı, son saniye sayısıyla temsilcimize soyunma odasına girerken farkı 3'e indirme fırsatı tanıdı.
Milliyet

Oğuzhan'a Ada Vizesi 
Şampiyonlar Ligi'nde attığı gollerle vitrine çıkan Cenk Tosun'u devre arasında 22 milyon euro bonservis bedeli karşılığında Everton'a gönderen Beşiktaş Yönetimi benzer bir transfer başarısını Oğuzhan Özyakup'da da göstermek istiyor. İngiliz basınında yer alan Everton'un Oğuzhan ile ilgilendiği yönündeki haberlerin çok öncesinde tedbirli davranan siyah-beyazlılar, 25 yaşındaki yetenekli oyuncunun sezon sonunda bitecek olan sözleşmesini uzattı. Everton'un yakın takibe aldığı Oğuzhan'ın kalan maçlarda ortaya koyacağı performansa göre Beşiktaş'a resmi teklif sunacağı aktarıldı. Siyah-beyazlı yönetimin bu durumdan haberdar olduğu ve yıldız futbolcudan yakalayacağı şansları iyi değerlendirmesini istediği belirtildi.
Milliyet

Isınma Turu 
Yeni sayfa, yeni forma ve yepyeni Milli Takım... Ayyıldızlılar yeni yolculuğunun ilk adımını sağlam attı ve geleceğe dair çok güzel mesajlar verdi. Türkiye ile İrlanda Cumhuriyeti arasındaki özel maç 2018 Dünya Kupası bileti alamayan iki takımın hazırlık mücadelesinden çok yeni yapılanmaya giden iki ülkenin kendilerini test maçıydı. İki deneyemli hoca; Lucescu ile Martin O'Neill bu nedenle karşılaşmayı çok önemsedi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme