25 Mart 2018 Pazar

25.03.2018 Genel Gündem25.03.2018

TÜRKİYE 
'Nubl Zehra'ya Kadar Gideceğiz' 
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, önceki gün YÖK'te Türkiye'deki 185 üniversitenin rektörü, siyasal bilimler fakültelerinin dekanları, uluslararası ilişkiler bölümlerinin başkanlarına, "Türkiye ve Dünya: Güvenlik Politikaları ve Eğitim" konulu 2 saatlik bir konferans verdi. Sık sık, "Yerli ve milli savunma sanayii"ne vurgu yaptığı konuşmasında Akar, "Harekât, Afrin'le bitmeyip devam edecek, kararlıyız. Amacımız sınır hattında tek terörist unsurun bile kalmamasıdır. Irak hükümeti ile yakın temastayız" dedi. Akar ayrıca, Zeytin Dalı kapsamında belirlenen çizginin batısındaki alanda alınacak 3-5 köy kaldığına işaret ederek, "Operasyonlar devam ediyor. Nubl Zehra dediğimiz Halep'in banliyösüne kadar varmış olacağız. Dolayısıyla bir bütün halinde Afrin'in güvenliği, kontrolü sağlanmış olacak" ifadelerini kullandı. Bundan sonraki süreçte TSK ile akademinin zaman zaman, "güvenlik" çalışmaları için bir araya geleceği de öğrenildi. Akar'ın ziyareti, YÖK'ün kurulduğu 1981'den bugüne Genelkurmay Başkanı seviyesinde ilk ziyaret oldu.
Milliyet


Öso, Menbiç İçin Hazır 
Zeytin Dalı Harekatı'nın Afrin'de büyük başarı sağlamasının ardından, gözler terör örgütü PKK/YPG kontrolündeki Menbiç'e çevrildi. Suriye'nin kuzeyindeki Menbiç'e müdahale için hükümetten üst üste açıklama gelirken bölgede de hareketlenmeler başladı. Afrin'de kontrolün TSK ve ÖSO'nun eline geçmesinin ardından boşa çıkan Arap, Türkmen ve Kürt savaşçılar, Suriye'nin PKK'dan temizleneceği güne kadar savaşacaklarını belirterek Menbiç için tatbikatlara başladıklarını duyurdu. Afrin'in tümüyle kontrol altına alınmasının ardından TSK ve ÖSO birlikleri, saha hazırlık çalışmalarına vakit kaybetmeden başladı. Afrin harekatının başarılı şekilde sonlanmasının ve beklenenden kısa sürmesinin askerler arasında rehavete yol açmaması için birlik komutanları askerleri sıkı eğitimlere tabi tutuyor.
Milliyet

İşte Bahçeli'nin A Takımı 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisini 2019'a taşıyacak A takımını belirledi. MHP'nin 12. Olağan Büyük Kurultayı'nda seçilen Merkez Yönetim Kurulu (MYK) ve Merkez Disiplin Kurulu (MDK) üyeleri, Bahçeli başkanlığında dün ilk olarak Anıtkabir'i ziyaret etti. Arslanlı Yol'u yürüyerek Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakan Bahçeli ve beraberindeki heyet, saygı duruşunun ardından Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Bahçeli, burada Anıtkabir Özel Defteri'ni şunları yazdı: "Gururluyuz, umutluyuz, azim ve kararlılık doluyuz. Büyük Kurultayımız, bir tarafta 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103. yıldönümüne tekabül ederken, diğer tarafta milli beka mücadelemizin dönüm noktalarından birisi olan Afrin'de aynı gün elde edilen tarihi başarıyla taçlanmıştır. Milli mücadelenin destansı ve devasa bir mahsulü olan Türkiye Cumhuriyeti, açtığın yolda, gösterdiğin istikamette, belirlediğin ülküler çerçevesinde varlık ve birliğini sonuna kadar muhafaza edecektir."
Milliyet

Artık Metal Yorgunluğu Yok Diriliş Yeniden Başladı 
Partisinin il kongrelerine katılmak üzere Samsun ve Ordu'ya giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, hir iki ilde yaptığı konuşmalarda özetle şu mesajları verdi: Vatanımızı bölemeyecekler, böldürtmeyeceğiz. İnlerine kadar kovalayacağız. Kovaladık mı, Gabar'da kovaladık, Cudi'de kovaladık, Tendürek'te kovaladık. Bestler Deresi'nde kovaladık, kovalamaya devam ediyoruz. Suriye'ye kaçtılar. Yine kovaladık. Fırat Kalkanı ile kovaladık, Afrin'le kovaladık. Artık metal yorgunluğu yok. Afrin'le birlikte şimdi diriliş hareketi yeniden başladı. Bizi bölmek isteyenlere karşı bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, hep beraber kardeş olacağız ve Türkiye olacağız.
Vatan

'Lobilerin Yönettiği Ülke Adam Olmaz' 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Türkiye enerji lobilerine teslim olmuş durumda. Batı neden enerji lobilerine teslim olmuyor, Türkiye teslim oluyor? Altında yatan gerçek şu; Türkiye'de planlama yok. Lobilerin yönettiği bir ülke adam olmaz" dedi. Kılıçdaroğlu, 'CHP Enerji Politikaları Zonguldak Taşkömürü Çalıştayı'nda özetle şunları söyledi: "Yerli enerji üretiminin talebi karşılama oranı yüzde 48'den yüzde 24'e geriledi. Dışa bağımlı bir enerji politikamız var demektir. Ham petrol ithalatı Türkiye'de yok, ithal edeceğiz mi evet edeceğiz başka çaremiz yok. Büyük bir kısmı Irak'tan geliyor. Enerji ithalatındaki payı yüzde 36.9. Petrolden elde edilen ürünlerinin büyük bir kısmı Rusya'dan geliyor. Doğalgaz Rusya'dan geliyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti enerji konusunda Rusya'ya bağımlıdır. Yüzde 60'a yakın. Bu da yetmedi Ruslar nükleer santral yapıyor."
Hürriyet

DÜNYA  
Facebook Skandalı Derinleşiyor 
Dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook'tan elde edilen verilerle, 2016 ABD başkanlık seçiminin ve Brexit referandumunun etkilenmesine yönelik çalışmalar yapıldığının ortaya çıkmasıyla başlayan kriz büyüyor. İngiltere Bilgi Komisyonu'na (ICO) bağlı görevliler, Facebook'ta çok sayıda hesaba gizli erişim sağlayarak veri ihlalinde bulunduğu belirtilen Cambridge Analytica'nın Londra'daki ofisine baskın düzenledi. İngiliz Yüksek Mahkemesi'nin arama izni vermesinin ardından polis eşliğinde Cambridge Analytica'nın ofisine gelen 20 görevli, buradaki bilgisayarlarda ve ofis içerisinde incelemelerde bulundu. Cumartesi sabaha karşı aramayı tamamlayan ICO yetkililerinden yapılan açıklamalarda, 'bir sonuca varmadan önce, elde edilen verilerin dikkatli biçimde inceleneceği' belirtildi. Yapılan soruşturmada, Facebook'un verilerin izinsiz olarak kullanılmasına karşı elinden geleni yapıp yapmadığı araştırılıyor. İngiltere Bilgi Komisyonu, geçtiğimiz günlerde, sosyal medya platformu Facebook'taki kişisel verilerin usulsüz kullanımına ilişkin iddiaların detaylı bir şekilde incelenmesi amacıyla soruşturma başlatmıştı.
Milliyet

Fransa Bu Kahramanı Konuşuyor 
Fransa'nın Carcassonne ve Trebes kentlerinde düzenlenen terör saldırılarında, adının Arnaud Beltrame olduğu belirtilen jandarma yarbayın, kendi hayatını hiçe sayarak birçok kişinin hayatını kurtardığı ortaya çıktı. DAEŞ'in üstlendiği Trebes kasabasındaki süpermarket saldırısında bir kadın rehineyle gönüllü şekilde yer değiştiren Arnaud Beltrame aldığı yaralar sonucunda hayatını kaybetti. Yaşanan olayda, süpermarketin etrafı polis tarafından çevrildiğinde, Beltrame'ın gönüllü olarak bir kadın rehinenin yerine geçme teklifinde bulunduğu ve saldırganın bunu kabul ettiği ortaya çıktı. Telefonu açık bir halde masanın üzerine bırakan Beltrame konuşmaların dışarıdaki polisler tarafından dinlenmesini sağladı. Silah sesleri geldiği anda polis içeri operasyon yaparak teröristi etkisiz hale getirdi; ancak saldırgan tarafından vurularak yaralanan Beltrame hastanede hayatını kaybetti.
Milliyet

Rusya'ya Ab Boykotu 
Rus çifte ajan Sergey Skripal ile kızı Yulya'nın İngiltere'de sinir gazı saldırısına uğraması sonrası İngiltere ile Rusya arasında yaşanan kriz dün Brüksel'de başlayan Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesinde de gündeme geldi. Almanya Başbakanı Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron zirve sonrası ortak bir basın toplantısı düzenledi. Merkel, İngiltere Başbakanı May tarafından sunulan delillerin Rusya'nın sorumluluğunu "oldukça somut bir biçimde ortaya koyduğunu" belirtti. AB liderlerinin AB'nin Moskova büyükelçisini geri çekme konusunda uzlaştıklarını belirten Merkel "Almanya ve Fransa, büyükelçinin geri çağrılmasının yanısıra, ek adımlar atılması konusunda uzlaşmışlardır" dedi. Macron da "emsalsiz" olarak tanımladığı saldırıya Avrupa'nın karşılık vermek zorunda olduğunu söyledi. Fransız lider "Bu, bugün Avrupa Birliği'nin üyesi olan bir müttefiğin güvenlik ve egemenliğine yönelik bir saldırganlıktır" dedi.
Vatan

EKONOMİ 
Euro: 4, 8181-4, 8200
Sterlin: 5, 5057-5, 5078                               
Gram Altın: 166, 9253-166, 9866

Kur Oyunları 
Piyasalarda tansiyon yükseldi. Dolar kuru 4.03 ile yeni bir tarihi zirve yaparken, doların altı para birimine karşı değerini gösteren Dolar Endeksi (DXY) 89,44 ile dip seviyelere yakın bir seyir izliyor. Euro ise 4,9146 seviyesinde bulunuyor. Dolar Endeksi düşerken dolar/ TL'nin zirve üzerine zirve yapması bozulan yabancı algısı ve "carry trade" işlemlerinden kaynaklanıyor. (Carry trade; faizi düşük bir para biriminden borçlanıp, borçlanılan parayı daha yüksek faizli bir para birimine çevirerek faize yatırma işlemi anlamına geliyor.) Yabancılar için cazip "carry trade" fırsatı sunan TL'de açılan pozisyonların kapatılmaya başlaması sert hareketleri getirdi. Enflasyondaki yüksek seyir, beklentilerin üzerinde açıklanan cari açık ve kredi kuruluşlarının not indirimleri sonrasında yabancı algısındaki bozulma piyasalarda sert dalgalanmayı genişletti. Yüksek faizden yararlanmak için dolar bozarak tahvil alan yatırımcıların yeniden dövize yönelmeleri kurda hareketlenmeye yol açtı.
Milliyet

 125 Milyar Tl'lik Süper Teşvik 
Ekonomi Bakanlığı'nca, Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında petrokimya, savunma sanayi, ulaşım sistemleri, enerji teknolojileri, havacılık ve uzay gibi sektörlerde hayata geçirilecek 23 proje 29 Mart'ta açıklanacak. 19 firmaya ait projelerin toplam yatırım tutarı 125 milyar liraya ulaşıyor. 'Süper teşvik' olarak adlandırılan Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında firmalara sertifikalarının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenecek törenle verilmesi öngörülüyor. Türkiye'nin arz güvenliğini sağlama, dışa bağımlılığını azaltma ve teknolojik dönüşümünü sağlama hedeflerini gerçekleştirmek için geliştirilen teşvik sisteminin ilk adımı atılacak.
Milliyet
  
Akıllı Bina Da Demir Gibi Vazgeçilmez Oldu 
Gayrimenkul sektöründe artık güvenlikli, otoparklı, spor salonlu, havuzlu evler lüks olmaktan çıkıp standart haline gelmeye başlarken gelişen teknolojiyle birlikte evlerin içinde de değişim başlıyor. Bugüne kadar 3.5 milyon metrekareden fazla alanda hem gayrimenkul hem de altyapı projelerinde elektrik taahhüt işlerine odaklanan Orge Enerji Elektrik'in CEO'su Nevhan Gündüz, "Akıllı ev sistemleri maliyeti artırmıyor aksine ciddi anlamda tasarruf sağlıyor. Müteahhitler demirçimentodan vazgeçemiyorsa artık akıllı evlerden de vazgeçme şansı yok" dedi.
Vatan
  
'Anadolu Farm'da 3 Tutuklama 
Kayseri'de, Çiftlik Bank benzeri bir yapılanma olduğu iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında 3 yöneticisinin tutuklandığı Ekolium Bilişim, Yazılım, Tarım, Hayvancılık, Oto Turizm, Gıda, Lokanta Sanayi Ticaret A.Ş 'nin, 8 aylık dönemde faal 4 bin 500 üyeden 90 milyon TL topladığı, şüphelilerin bu parayla çiftlik kurmak ve canlı hayvan almak yerine çeşitli illerde 20 arsa ve arazi satın aldığı ortaya çıktı. Anadolu Farm sitesi kapatılırken, şirketin işlettiği 6 restoran ile satın aldıkları arazilerin tapularına ve araçlarına el kondu. Ekolium Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Özakan (25) ve şube müdürleri V.M. ve A.Ö. tutuklandı. Anadolu Farm adlı site de kapatıldı.
Hürriyet
  
'300 Bın Dolara Vatandaşlık' 
CAPITAL ve Ekonomist dergileri tarafından bu yıl 7'ncisi düzenlenen "Uludağ Ekonomi Zirvesi'nin ikinci gününe 'Gayrimenkulün geleceği' damga vurdu. Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü'nün moderatörlüğünü üstlendiği oturumda Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Feyzullah Yetgin ve DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz konuştu. Yabancıya konut satışının 2017'de 5 milyar dolar seviyesine ulaştığını anlatan sektör temsilcileri bunu 20 milyar dolara çıkarmak için yapılması gerekenleri anlattı. 1 milyon dolarlık konut alımında yabancıların vatandaşlık alabildiğine dikkat çeken sektör temsilcileri bunun 300 bin dolara indirilmesi için çalışmaların başladığını anlattı.
Hürriyet

SPOR  
'Bir Lot Hisse Yok' 
Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, Malatya mağlubiyetinin ardından hazırlanmış deklarasyon metinin, maçtan yarım saat sonra yayınlanarak istifaların gerçekleştiğini belirterek, "Bu girişim yönetime değil, Trabzonspor'a yapıldı" diye konuştu. Usta, genel kurul öncesi bilgi kirliliğinin yaşandığını ifade ederek, son dönemde görev yapan başkanların ekonomik bilançolarının hakkında bilgiler verdi, "Albayrak dönemindeki 22 milyon euro borç, Sadri Şener döneminde 75 milyon euro, İbrahim Hacıosmanoğlu döneminde 156 milyon euroya çıkıyor. Eğer bu yönetim aynı düşünceyle devam etseydi, borç 250 milyon euro olurdu. Şu anda borcun 1.3 katrilyon lafları dolaşılıyor. 'Trabzonspor'a yazık günahtır'. Söyleyeceğim tek şey bu" değerlendirmesinde bulundu.
Milliyet 

Yıldırım Aday Oluyor 
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, sarı-lacivertli kulübün Karadeniz Ereğli şubesinin etkinliğine katıldı. Gülüç beldesindeki etkinlikte konuşan Yıldırım, göreve ilk geldiklerinde, tesisleşme ve ekonomik olarak büyüyerek sportif başarılara imza atmanın planlarını yaptıklarını bildirdi. Geçmişe dönük 20 yıla bakıldığında, Avrupa standartlarında stat yaptıklarını vurgulayan Yıldırım, Fenerbahçe'nin sponsorlarla beraber 1998 yılından sonra büyüyerek bu hale geldiğini anlattı. Aziz Yıldırım, 1999 yılında kulübe 30 milyon dolar verdiğini ve hibe ettiğini söyleyerek, "Para vermek kolay değildir. Fenerbahçe başkanlığına adaylığımı açıklayacağım kısa sürede ve daha net konuşmalar yapacağım" ifadelerini kullandı.
Milliyet 

Talısca Stratejisi 
Transfer dönemi gelmeden kadrosundaki birçok oyuncusu başka takımlarla anılan Beşiktaş'ın ilk düşüncesi, Talisca'nın bonservisiyle birlikte takıma kazandırılması... Bu konuda çalışan siyah-beyazlılar, ilginç bir transfer stratejisi yürütüyor. Önceliğini şampiyonluğa veren Kartal, böylece Şampiyonlar Ligi'ne katılmayı garantileyecek. Ancak Beşiktaş, Talisca'yı buradan gelecek parayla değil, futbolcu satarak takıma kazandırmaya çalışacak.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme