26 Mart 2018 Pazartesi

26.03.2018 Genel Gündem26.03.2018
TÜRKİYE 
Afrin harekâtı sonrası kandil-sincar-mahmur 
Afrin harekatında PKK ve YPG unsurlarının bölgeden temizlenmesi sonrasında Türkiye, PKK'nın diğer bölgelerdeki faaliyetlerini önleme çalışmalarına hız verdi. FETÖ'den arındırılmaya çalışılan, halen devam eden operasyonlarda birçok personeli gözaltına alınan Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) bağlı birliklerin önce Fırat Kalkanı, ardından da Zeytin Dalı Harekatı'nı gerçekleştirip olumlu sonuçlar alması, TSK'nın "yeniden kendine gelmesi" şeklinde yorumlanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Münbiç'teki PKK/PYD unsurlarının temizleneceği, ardından da PKK'nın Irak'ta Kandil benzeri yeni oluşturduğu kamplarının bulunduğu Sincar'a sıra geleceği açıklamaları hareketli bir yazın sinyallerini veriyor. Münbiç ve Sincar'ın PKK ve YPG'den arındırılacağı bir sürecin başlaması mümkün görünüyor.
Milliyet


2019'da sandıkları patlatacağız 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, parti olarak "her an" seçime hazırlıklı olduklarını söyledi. Erdoğan, dün partisinin Giresun ve Trabzon il kongrelerine katıldı. Erdoğan, özetle şu mesajları verdi: PKK'sı MKK'sı filan falan, ne oldu? Gabar'da Cudi'de Tendürek'te Bestler Deresi'nde inlerine gireceğiz dedik, girdik mi, gömdük mü? Nereye kaçtılar, Suriye'ye. Onlar kaçıyor biz kovalıyoruz. Fırat Kalkanı'nda kovaladık. Ondan sonra Afrin'de kovaladık. Ama Afrin ile bu iş bitmeyecek dedik. Niye? Bu PKK'lılar Sincar'a doğru gittiler. O zaman 'Sincar'a da gireceğiz' dedim. Şimdi oraya da operasyonlar başladı. Bu millete ihanet edeni affetmeyiz. Paralel devlet nerede Pensilvanya'da, arkasında kimler var belli. Amerika'ya da gitse Avrupa'ya da gitse kovalayacağız.
Milliyet

Ab ile güven testi! 
Türkiye - Avrupa Birliği (AB) Zirvesi, AB Konseyi Dönem Başkanı Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'un ev sahipliğinde bugün Varna'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Junker'in liderliğinde gerçekleşecek. Borisov'un konuklarını karşılamasıyla başlayacak ve en az 2 saat sürmesi planlanan zirvenin ardından ortak basın toplantısı düzenlenecek. Zirvede, Türkiye- AB ilişkileri başta olmak üzere ekonomi, ticaret, güvenlik, terörle mücadele, dış politika gibi konuların yanı sıra Filistin, Balkanlar, Suriye, Arakan, Irak, Libya gibi bölgesel meseleler ele alınacak. AB tarafı, tutuklu iki Yunan askeri ile FETÖ ve PKK gibi terör örgütleriyle iltisaklı gazetecileri de gündeme getirmeyi planlıyor.
Vatan

Afrin'de pkk'nın yeraltı hastanesi 
Zeytin Dalı harekâtıyla Afrin'i PKK/PYD'li teröristlerden temizleyen Türk Silahlı Kuvvetleri, ilçe merkezindeki bir hastanede yaralı teröristlerin tedavilerinin yapıldığı, erişimin 50 metrelik tünelden sağlandığı özel bölümü ortaya çıkardı. Afrin'in kurtarılmasının ardından arama-tarama çalışmalarına devam eden Mehmetçik, teröristlerin ilçede kullandıkları binaları tek tek ortaya çıkarıyor. Askerler, ilçedeki hastanede yaptıkları aramada Zeytin Dalı harekâtı sırasında vurulan teröristlerin tedavi edildikleri bölümü buldu. Hastanenin sığınağında oluşturulan özel bölümde yaralı teröristlerin güvenlik güçlerince tespit edilmeden tedavilerinin yapılmasının amaçlandığı belirlendi.
Hürriyet

DÜNYA 
Silahlara karşı sokağa çıktılar 
ABD'nin başkenti Washington'da, çoğunluğu öğrenci yüzbinlerce kişi, Başkan Donald Trump, yönetim ve ABD Kongresi'nden "silah erişiminin kısıtlanması" konusunda yasal düzenleme talebinde bulundu. 17 öğrencinin öldürüldüğü Florida eyaletindeki Marjory Stoneman Douglas Lisesi'nin öncülük ettiği "Hayatımız İçin Yürü" başlıklı protesto gösterileri, Washington'un yanı sıra New York, Los Angeles, San Francisco ve Chicago gibi ülkenin büyük kentlerinde de düzenlendi. Önceki gün Kongre'nin arkasında yer alan National Mall parkında toplanan protestocular, Trump yönetimine "silaha erişim yasalarını değiştirmesi" çağrısında bulundu. ABD'nin en önemli silah lobisi olan Ulusal Tüfek Birliği (NRA) karşıtı sloganlar atan göstericiler, "Bir daha asla", "Sıra bende mi?", "Gelecek nesiliz ama korkuyoruz" yazılı pankartlar açtı. Başta Florida'daki lise saldırısı olmak üzere ülkede meydana gelen silahlı saldırı kurbanları da protestoda anıldı.
Milliyet 

Büyük Tahliye 
Doğu Guta'da, Rusya'nın garantörlüğünde yürütülen görüşmeler sonucu, Arbin, Zemalka ve Ayne Terma ilçelerini kapsayan tahliyelerde, üçüncü kafile, cumartesiyi pazara bağlayan gece hareket etti. Hasta ve yaralılar ile askeri muhalif unsurları taşıyan 994 kişinin bulunduğu 17 otobüslük konvoyun, sabah saatlerinde ülkenin orta kesimindeki Hama'ya ulaştığı öğrenildi. Konvoyda, hayati tehlikesi olan 22, durumu stabil 110 ve daha önce yaralanmış 160 kişinin bulunduğu kaydedildi.
Vatan 

Almanya Eski Başkanı Gözaltına Aldı 
İspanyol yargısının hakkında Avrupa genelinde yakalama kararı çıkarttığı Katalonya Özerk Yönetimi'nin eski başkanı Carles Puigdemont, dün Almanya sınırında gözaltına alındı. Avukatı J. Alonso-Cuevillas, Puigdemont'un Finlandiya ziyareti dönüşünde Danimarka'dan Almanya'ya geçerken sınırda durdurulduğunu ve gözaltına alındığını duyurdu. Haberi teyit eden Alman polisi, Puigdemont'un hakkında yakalama kararı bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alındığını açıkladı. Puigdemont liderliğindeki eski Katalonya Özerk Yönetimi, Ekim 2017'de İspanya merkezi hükümetinin yasadışı ilan etmesine rağmen referanduma gitmişti. Referandumda bağımsızlık için açık farkla 'evet' çıkmasından sonra Katalan hükümeti bağımsızlık ilan etmiş, İspanya hükümeti de bunun üzerine üst düzey Katalan siyasetçileri tutuklamış, hakkında tutuklama kararı çıkarılan Puigdemont ise Belçika'ya kaçmıştı.
Vatan 

'İşgale' Karşı Hazırlık 
Filistin'de Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları, Gazze Şeridi'nde 'savunma tatbikatı' başlattı. 'Dayanıklılık ve meydan okuma manevraları' adıyla başlayan tatbikatta yüzlerce kişi, hafif silahlarla kentin farklı yerlerine konuşlandı. Kassam Tugayları geçen ay İsrail-Suriye sınırında yaşanan gerginliğin ardından alarm seviyesinin yükseltildiğini duyurmuş, olası bir İsrail operasyonuna hazırlık amacıyla tatbikat düzenleneceğini açıklamıştı. Açıklamada, tatbikatın kararının 'işgal altındaki Filistin'in kuzeyinde yaşanan olaylar göz önüne alınarak halkı korumak ve herhangi bir siyonist saldırıya karşılık vermek amacıyla alındığı' ifade edilmişti.
Vatan 

EKONOMİ  
Euro: 4, 8181-4, 8200
Sterlin: 5, 5057-5, 5078                               
Gram Altın: 166, 9253-166, 9866

Bu Halı Uçuracak 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı iş birliğinde Türkiye'nin birçok yerinde halı dokuma atölyeleri kuracaklarını, bu kapsamda halı dokuyanların sigortasının ve stopajın devlet tarafından ödeneceğini belirterek, "Türkiye'de bu proje kapsamında en az 30 bin kardeşimiz halı dokuyacak. El dokuma halı ihracatımızı da 1 milyar dolara çıkaracağız" dedi. Zeybekci, memleketi Denizli'nin Tavas ilçesindeki bir halı dokuma atölyesini ziyareti sırasında AA'ya konuştu. Hükümet olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın liderliğinde geleneksel yöntemlerle halı dokuyanlara bir müjde hazırlığında olduklarını bildiren Zeybekci, bu bağlamda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Türkiye'nin birçok yerinde atölye kuracaklarını kaydetti.
Milliyet 

İstihdam İyi Gidiyor 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından aralık ayı işsizlik verilerinin yayınlanmasının ardından, geçtiğimiz cuma günü yıllık göstergeler de açıklandı. Bugünkü yazımda, söz konusu verilere yakından bakmaya çalışacağım. Hanehalkı işgücü verilerine göre, 2017 yılı itibariyle Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki nüfus içinde istihdam edilenlerin sayısı 28 milyon 189 bin kişi oldu. Bu rakam, bir önceki yıla göre 984 bin, yani neredeyse 1 milyon kişinin daha istihdama katıldığı anlamına geliyor. 2016 yılında sırasıyla yüzde 52 ve yüzde 46.3 olan işgücüne katılma ve istihdam oranları, 2017 yılında yüzde 52.8 ve yüzde 47.1'e yükseldi. Şüphesiz, bu istihdam artışları üzerinde geçtiğimiz yıl istihdam seferberliği kapsamında verilen teşviklerin önemli bir etkisi var.
Milliyet 

Bes'ten Cayana İkinci Şans: 2 Yıl Beklemeyecek 
Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) otomatik katılımdan cayan çalışanlara ikinci bir fırsat tanıyacaklarını belirterek, "Hazine'nin ikincil mevzuat düzenlemeleriyle bu çalışanlara diledikleri zaman sisteme yeniden dahil olma imkanı sağlayacağız" dedi. Ayrılan çalışanların sisteme tekrar dahil olabilmesinin mevcut mevzuat kapsamında ancak 2 yılda bir gerçekleştirilebildiğini anımsatan Şimşek, BES'e otomatik katılımdan cayanlara yeni fırsat tanıdıklarını söyledi. Hazine'nin ikincil mevzuat düzenlemeleriyle bu çalışanlara diledikleri zaman sisteme yeniden dahil olma imkanı sağlayacaklarını vurgulayan Şimşek, buna yönelik çalışmaların son aşamaya geldiğini ifade etti. Şimşek, çalışanların bu fırsatı iyi değerlendirmelerini ve orta vadede sistemdeki katılımcı sayısının daha yüksek düzeylere çıkmasını beklediklerini kaydetti.
Vatan 

2017 Yılı İçin Yüzde 7.5 Büyüme Bekliyoruz 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, IMF'den OECD'ye, Dünya Bankası'ndan Moody's'e birçok kuruluşun Türkiye'nin 2017 yılı büyüme tahmininde yaptıkları revizelerin, Türkiye'nin ekonomi dinamiklerini anlamada oldukça başarısız olduklarını açıkça gösterdiğini belirtti. Zeybekci, "Türkiye ekonomisinin 2017'de bu tahminlerin de üzerinde yüzde 7.5 büyümesini bekliyorum. Bu büyümeye net ihracatın katkısı da pozitif olacak" dedi. Zeybekci, söz konusu kuruluşların düşük tahminlerinin ekonomiye önemli maliyetleri olduğunun altını çizerek, şunları söyledi: "Türkiye'ye ilişkin yaratılmak istenen olumsuz hava, yatırımcıların beklentilerini etkileyerek başta faiz, kur olmak üzere gerek finansal piyasalarda gerekse makro göstergelerde bazı tahribatlara neden oluyor."
Vatan
  
Yozgat İstanbul 4.5 Saat 
Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesi'nin ilk ray serimi yapıldı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ekonomik büyüklüğü 9 milyar TL olan projenin 2019 yılında tamamlanacağını belirterek, "Sivaslı 5.5 saatte İstanbul'a, Yozgatlı 4.5 saatte İstanbul'a gidebilecek" dedi. Yozgat'ın Yerköy ilçesinde düzenlenen törene Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın katıldı. Bakan Arslan, Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas hattında bir sene içinde projedeki çalışmaları bitirip, önümüzdeki yıl testlerine başlayacaklarını ve 2.5-3 ay içinde testleri tamamlayıp, 2019'da hizmete açmayı hedeflediklerini söyledi.
Hürriyet

SPOR  
Gerçek Vida'yı Daha Görmediniz 
Beşiktaş'a devre arası Dinamo Kiev'den bedelsiz gelen Domagoj Vida'yı, Hırvatistan Milli Takımı ve Dinamo Zagreb'den eski hocası olan Ante Cacic, Milliyet için değerlendirdi. Deneyimli çalıştırıcı son dönemde formasını Dusko Tosic'e kaptıran Vida'nın çok tecrübeli ve başarılı bir stoper olduğunu söyledi. Cacic, "Vida benim çok beğendiğim ve her teknik adamın da çok işine yarayacak tipte bir futbolcu. Agresif, süratli ve her maçı tutkuyla oynar. Sahada her zaman elinden geleni yapar. Soyunma odasında da sürekli olumlu etkilerini görmüşümdür. Pozitif bir kişilik, hep neşeli ve eğlenceli olması gibi faktörler de kendisini iyi bir takım oyuncusu yapıyor" dedi.
Milliyet 

'İnanmayın Uzak Durun' 
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, gelecek için iyi beklentilerini sıraladı, görevde bulunduğu süredeki en büyük mutluluğunu ise, "Henüz yaşamadıklarımız" diye tanımladı. Türkiye Futbol Vakfı'nın Stadyum dergisine konuşan Yıldırım'ın sözlerinden satır başları şöyle: Kırgınlıklar mutlaka vardır ancak benim şahsi kırgınlıklarım ayrı, Fenerbahçe'nin çıkarları ayrı. Açıkçası çok destek de gördüm, çok fazla zorlukla da karşılaştım.
Milliyet 

Emin Adımlarla 
2018 Dünya Kupası vizesini alamayan A Milli Futbol Takımımız, EURO 2020'ye emin adımlarla ilerlemek istiyor. Mircea Lucescu yönetiminde 2020'deki Avrupa futbol şampiyonasına hazırlanan A Milliler, kadro olarak da yeni bir yapılanmanın içine giriyor. Son dönemde yurt dışında oynayan milli yıldızların sayısındaki artış kadroyu ve seçimleri doğrudan etkiliyor. Lucescu'nun da çok önem verdiği lejyonerler, yavaş yavaş milli takımın kemik kadrosunu oluşturmaya başladı. Genç, daha çok Avrupa'da oynayan ve gelecek vaad eden yıldızları tercih eden tecrübeli teknik direktör, EURO 2020 yolunda da ideal bir düzen oluşturmaya çaba gösterecek.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme