27 Mart 2018 Salı

27.03.2018 Genel Gündem27.03.2018
TÜRKİYE 
Irak Başaramazsa Gereğini Yaparız 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Irak'ta PKK'nın ikinci Kandil yapmaya çalıştığı Sincar bölgesine operasyon seçeneğini net bir şekilde dile getirdi. Önceki akşam itibarıyla Irak merkezi yönetiminin Sincar'a yönelik bazı operasyon girişimlerini öğrendiğini belirten Erdoğan, "Bunun takibindeyiz. Temennimiz odur ki Irak gerçekten Sincar'da bu operasyonu hakkıyla versin. Eğer bunu başarmakta sıkıntı varsa biz gereğini Sincar'da da yaparız. Çok fazla tahammülümüz yok" dedi. Erdoğan dün Türkiye-AB Zirvesi için Bulgaristan'ın Varna kentine hareketinden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde basın toplantısı düzenledi ve soruları yanıtladı.
Milliyet


Irak'a Sincar İçin Gözdağı 
Bakanlar Kurulu, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, toplantının ardından özetle şu değerlendirmelerde bulundu: Zeytin Dalı Harekatı'nda 49 Mehmetçiğimiz şehit olmuştur. 3 bin 755 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Kontrol altına alınan alan 2 bin kilometrekaredir. Afrin Afrinlilerindir. TSK bölgede işgalci değildir. Afrin'i gerçek sahiplerine teslim etmek, bölgeyi terörden arındırmak, bölge halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak için oradadır. Şu anda kontrol tamamen TSK elindedir. Teröristler, TSK karşısında direnemeyeceğini anladıkları için kalmışlardır. Planlı bir çekilme söz konusu kesinlikle değildir.
Milliyet

Gelin Güçlü Avrupa'yı Hep Birlikte İnşa Edelim 
Avrupa Birliği'nin dönem başkanlığını yürüten Bulgaristan'ın Varna kentinde düzenlenen AB-Türkiye zirvesi sona erdi. Varna'daki Euxinograd Sarayı'ndaki çalışma yemeğinde bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov iki buçuk saat süren görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan basın toplantısında, "Küresel bir güç olma iddiasındaki Avrupa'nın, Türkiye'yi genişleme politikalarının dışına itmesi vahim bir hata olur" dedi.
Vatan

Chp'den Sandık İçin 'Gönüllü Harekâtı...' 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin 'güvenli seçim' hareketine destek olmak isteyen 'gönüllü' vatandaşlar için yeni bir çalışma başlatılması talimatı verdi. Kılıçdaroğlu'nun kurmaylarıyla bir araya geldiği toplantıda, "Gönüllü harekâtı başlatacağız. Gönüllüler de bütün sandık başlarına gidebilmeli, sandıkları koruyabilmeli. Bütün sandıklarda güvenliği sağlayacağız, kim ne yaparsa yapsın üç seçimi de biz kazanacağız" ifadelerini kullandığı öğrenildi.
Vatan

Üç Dönem Elemesi 
AK Parti'nin üç dönem kuralı kapsamında 2019 yerel seçimlerinde 100'ün üzerinde belediye başkanının olduğu belirlendi. Ancak, son kongrede yapılan tüzük değişikliğiyle hem belediye başkanları hem de milletvekilleriyle ilgili 'üç dönem kuralı'nın MKYK kararıyla esnetilmesine olanak sağlanmıştı. AK Parti kurmayları, bu esnetmenin özellikle yerel seçimlerde kullanılacağını ifade etti. AK Parti kurmayları, "Bazı belediye başkanlarının oy oranı partinin üzerinde çıkıyor. Bu durumda üç döneme takıldığı için aday göstermezsek, başka bir partinin adayı olduğunda kazanma ihtimali çok yüksek isimler var. Bu riski ortadan kaldırmak için bazı başkanların yeniden aday gösterilmesi gerekebilir. Bunun için MKYK kararıyla bazı isimler için üç dönem kuralı uygulanmayacak" dedi.
Hürriyet

DÜNYA 
Rusya'ya Karşı Diplomatik Tavır 
ABD, Ukrayna, Kanada, Norveç ve 15 AB ülkesi, İngiltere'de eski Rus ajanı Sergey Skripal'in zehirlenmesi olayından sorumlu tutulan Rusya'nın diplomatlarını sınırdışı etme kararı aldı. ABD, ülkede görev yapan 60 diplomatını sınır dışı etme ve Seattle'daki Rus konsolosluğunu kapatma kararı aldığı bildirildi. Kararın, Skripal'in zehirlenmesi olayından Moskova'nın sorumlu tutulması nedeniyle alındığına dikkat çekilen açıklamada, ABD'nin birçok müttefikiyle eşzamanlı olarak buna karar verdiği belirtildi. Rusya'nın Washington'daki büyükelçiliğinde görevli 48 diplomatla Rusya'nın BM Daimi Temsilciliği'nden 12 diplomatın 7 gün içinde sınır dışı edilecekleri vurgulandı. Ayrıca, Seattle'daki Rus konsolosluğunun da "ulusal güvenliğine tehdit" gerekçesiyle kapatılmasına karar verildi.
Milliyet

Puigdemont Gerilimi Avrupa'ya Sıçradı 
İspanya'nın talebi üzerinde Finlandiya'dan donduğu sırada Almanya'da gözaltına alınan Katalonya Özerk Yönetimi'nin eski başkanı Carles Puigdemont, dun yargıç karşısına çıktı. Almanya Hükümet Sözcüsü Steff en Seibert, Alman hükümetinin, Katalonya ihtilafının İspanya hukuku ve anayasası içinde çozulmesi yönündeki kanaatinin sürdüğünü söyledi. Seibert, Puigdemont'un Almanya'da gözaltına alınmasına ilişkin surecin Alman yasaları ile Avrupa tutuklama emri düzenlemeleri kapsamında yürütüldüğünü belirtti.
Milliyet

'Tehdit Edildim' 
ABD Başkanı Donald Trump'la birlikte olduğunu iddia eden eski porno yıldızı Stormy Daniels'ın tartışma yaratan röportajı yayınlandı. Trump'la ilişkisinin ayrıntılarını anlatan Daniels, 'konuşmaması' için kızının yanında tehdit edildiğini açıkladı. CBS kanalında yayınlanan '60 dakika' programında Anderson Cooper'ın sorularını yanıtlayan Daniels, tehdidin 2011 yılında Las Vegas'taki bir otoparkta yaşandığını söyledi. Gerçek ismi Stephanie Clifford olan Daniels, yanına yaklaşan kişinin kendisine "Trump'ı rahat bırak" dediğini ve sonra da yanındaki kızına dönerek, "Annesine bir şey olursa hiç iyi olmaz" dediğini iddia etti.
Vatan

S-400 Alırsanız F-35 Vermeyiz 
TBMM'den bir parlamento heyeti Türk-Amerikan ilişkilerinde tansiyon yaratan konuların ABD Kongresi boyutuna etki etme hedefiyle geçen hafta Washington'a bir ziyaret gerçekleştirdi. TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır'ın başkanlık ettiği heyette AK Parti'den Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Türk Grubu Başkanı Akif Çağatay Kılıç ve NATO Parlamenterler Asamblesi Türk Grubu Başkanı Ahmet Berat Çonkar'ın yanı sıra CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı yer aldı. Heyet ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosu'ndan toplam 16 isimle yaptıkları görüşmelerden memnun ayrıldı. Türkiye'ye dönmeden önce ziyareti Hürriyet'e değerlendiren heyet başkanı Bozkır, iki ülke arasında bir süredir kriz yaşanan temel alanlarda önümüzdeki günlerde önemli açılımlar yaşanabileceğinin sinyalini verdi.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 4,9454-4,9471
Sterlin: 5,6522-5,6550                                 
Gram Altın: 172,8055-172,8841

Ekonomiye 3'lü Doping 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, jeopolitik risklerdeki azalmanın, liradaki değer kaybının sağladığı rekabetçiliğin ve devreye girecek olan reformların Türk ekonomisine olumlu yansıyacağını söyledi. TRT Haber'de katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Şimşek şunları söyledi: "Türkiye için en kötüsü inşallah geride kaldı, Suriye'de (Afrin) kontrolü elimize aldık. Türkiye'ye karşı, yaşamsal tehditlere karşı çok güçlü bir mücadele ortaya koyduk. Davamız meşru ve haklı, dünya bunu görüyor. Suriye'de göreceli bir istikrar Türkiye'yi gerçekten olumlu etkiler. Irak'ta şu anda göreceli bir istikrar var. Bütün bunlar, jeopolitik risklerde azalma Türkiye'ye olumlu yansıyacaktır.
Milliyet

Benzin Fiyatı 1 Haftada 6 Tl'ye Dayandı 
Dolar/TL'nin rekor düzeylere çıkmasıyla akaryakıt fiyatları yeniden artırıldı. Benzinin litresine 12 kuruş zam geldi. Böylece benzinin litresine 1 haftada toplam 27 kuruş zam yapılmış oldu. Ankara'da ortalama 5.84 liradan satılan benzinin litre fiyatı 5.96 liraya çıktı. Benzinin litresi İstanbul'da 5.78 liradan 5.90 liraya, İzmir'de 5.80 liradan 5.92 liraya yükseldi. Başkentte 95 oktan kurşunsuz benzin fiyatının 6 liraya ulaşmasına 4 kuruş kaldı. Yılbaşında benzinli otomobilin 45 litrelik deposu 250.6 liraya dolarken, son zamla birlikte bu rakam 266 liraya çıktı. Benzinin litresine geçen Salı günü 15 kuruş, geçen Perşembe günü de motorine 17 kuruş ve otogaza 4 kuruş zam gelmişti. Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PUİS), "Motorin grubunda 26-27 Mart tarihlerinde fiyat değişikliği beklenmiyor" açıklaması yapıldı.
Vatan

2 Bin 500 Teknikere İstihdam Sağlayacak 
34 bin 502 çalışana sahip olan Türk Telekom, yeni bir istihdam atağı başlatarak 2 bin 500 tekniker alacağını açıkladı. Türk Telekom ile İŞKUR arasında imzalanan protokol kapsamında işe alınan teknikerlere sendikalı olma imkanı da sunulacak.
Vatan

Borsaya Yabancı Kalmadılar 
Piyasalarda yabancı yatırımcıların Türkiye'deki şirketlere ilgisi artıyor. Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, "2018 yılına çok nitelikli, büyük şirketlerimizin halka arzıyla başladık. Bazıları yerli yatırımcıya gerçekleşti, 7-8 kat talep geldi. Diğerlerinde genelde yabancı yatırımcı ilgisi yoğundu. Türk şirketlerinin halka arz edilen paylarının yüzde 80'den fazlasını yabancı yatırımcı satın aldı" dedi. Karadağ, son dönemde Türkiye ile ilgili negatif ve ön yargılı reyting kuruluşu değerlendirmelerine rağmen yabancıya satışın bu şekilde gerçekleştiğini kaydetti.
Hürriyet

SPOR 
Efes Ayağa Kalktı! 
Anadolu Efes, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nin 22. haftasında sahasında konuk ettiği TOFAŞ'ı 87- 79 yenmeyi başardı, 15. galibiyetine ulaşırken, rakibine de 5. yenilgisini tattırdı. Geçtiğimiz hafta aldığı sürpriz Giresun yenilgisinin ardından üst sıralardan kopmamak için mutlaka kazanması gerekiyordu Efes'in ve maça da o iştahla başladı. Simon'un sakatlıktan dönüşünün takıma çok olumlu etki ettiği, Hırvat oyuncunun McCollum ile yan yana oynarken takım organizasyonuna yaptığı katkı ile bir kez daha anlaşıldı. Onun yarattığı pozisyonları Motum da çok yüzdeli bitirince kontrolü Efes ele geçirdi. Ancak Efes için sıkıntı son dönemin formda ismi Weems'in bir türlü devreye girememesiydi. Ayrıca hem o, hem de McCollum art arda top kayıplarıyla TOFAŞ'a kolay sayı şansı tanıyınca ilk periyodu 6 top çalmayla oynayan konuk takım galip kapadı.
Milliyet

Türkıye'yi Seviyor Keyif Alıyor 
Galatasaray ve Brezilya Milli Takımı'nda kaleci antrenörlüğü görevi yürüten Claudio Taffarel, teknik adamlık kariyerinin hem en yoğun hem de en başarılı günlerini geçiriyor. Brezilya ile 2018 Dünya Kupası'na hazırlanan, Galatasaray ile de Spor Toto Süper Lig'de liderlik yaşayan Taffarel'in Tite ve Fatih Terim ile yakın çalışmalarını World Soccer Dergisi muhabiri Samindra Kunti, Milliyet için değerlendirdi. Brezilya Milli Takım kampında Taffarel ile de bir araya gelen Kunti hem izlenimlerini hem de yaptıkları röportajın gözlemlerini aktardı.
Milliyet

'Formayı Seven Gelsin' 
A Milli Futbol Takımının Karadağ ile oynayacağı hazırlık karşılaşması öncesinde Cengiz Ünder ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Mircea Lucescu, bazı şeyleri değiştirmeye çalıştığını ifade etti, "Daha iyiyiz tabii ki. Ne kadar az konuşursak o kadar iyi. Çalışmak lazım. 10 tecrübeli, 1 genç ile oynamak kolay. 5 genç, diğerleriyle birlikte bir şeyler yaratmak kolay olmuyor" dedi. Kadroya alınan tecrübeli isimlerin genç isimlere yardımcı olması için takıma dahil ettiğini belirten ay-yıldızlı ekibin teknik patronu, "3-4 tane abi olması lazım. Bu ağabeylerin de gençlere örnek olması lazım. Bu arada ben Burak, Caner gibi tecrübeli oyuncuları bırakmadım. Bu onları almayacağım anlamına gelmez. 5-6 yıl beraber oynayabilecek takımı bir takım inşa etmek için gençlere yöneldim. Tabii ki tecrübeli oyunculara ihtiyacım var. Nerede oynarsa oynasın, milli takıma yardımcı olacaksa, tecrübeli oyuncuları her zaman takıma alacağım" diye konuştu.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme