28 Mart 2018 Çarşamba

28.03.2018 Genel Gündem

28.03.2018
GÜNDEM
Ab'ye: Kararı Yargı Verecek 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, sınırı geçerek Türkiye'ye girdikleri için tutuklanan iki Yunan askerinin Türkiye-AB Zirvesi'nde gündeme geldiğini belirterek, "Konunun yargıda olduğunu anlattık. 'Siz büyük bir Cumhurbaşkanısınız, o iki askerin bırakılmalarını sağlayın' dediler. Ben de cevaben, 'Ben adaletten daha büyük değilim. Yargı kararını beklemek lazım' dedim" açıklamasını yaptı. Erdoğan, Bulgaristan'daki Türkiye-AB Zirvesi'nden dönerken uçakta gazetecilerin sorularına özetle şu yanıtları verdi: "MÜLTECİLER meselesinde bunların 3+3 milyar Euro tutarında bir yardımı söz konusuydu. Bunun ilk diliminden aktarılmış olanı, 1 milyar 850 milyon civarında. İkinci 3 milyar Euro'nun gönderileceğini belirttiler. Biz, bunların mümkünse aracı kurumlar üzerinden değil, doğrudan bizlere ulaştırılmasını istiyoruz. Zira ara kurumlar söz konusu olunca paranın bir kısmı komisyon harcamalarına gidiyor. Oysa kurumlarımıza doğrudan iletilse, komisyon harcamaları gibi bir şey söz konusu olmaz."
Hürriyet


Tel Rıfat Ve Mınnag Tsk Kontrolünde 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve destek verdiği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerince yürütülen Zeytin Dalı harekâtıyla teröristlerden temizlenen Afrin'den sonra gözler Halep'e bağlı Tel Rıfat ve Minnag Havaalanı'na çevrilmişti. Yerel kaynakların verdiği bilgiye göre, Tel Rıfat yakınlarında bulunan Minnag Havaalanı herhangi bir çatışma yaşanmadan TSK'ya devredildi. Afrin'in yaklaşık 20 kilometre güneydoğusunda bulunan Tel Rıfat'ta ise küçük çaplı bazı çatışmalar yaşandığı öne sürüldü.
Hürriyet

Ab'ye Tam Üyelik Hedefimiz Sürüyor 
Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) tam üyelik perspektifini muhafaza ettiğini, ancak AB'nin Türkiye konusunda bir karar vermesi gerektiğini söyledi. Ak Parti grubu dün Yıldırım başkanlığında toplandı. AB'ye tam üyelik müzakerelerinin başladığı 2005'ten bu yana yaşanan tıkanıklıkların ve krizlerin Varna'da bir kez daha değerlendirildiğini belirten Yıldırım, özetle şunları söyledi: Türkiye'nin AB karnesi, tüm taahhütlerin yerine getirildiği, sadece AB tarafından kaynaklanan sıkıntılar ve siyasi engellemeler sebebiyle beklemeye alınan hususlardan oluşuyor. AB'nin karnesi en başından beri ciddi kırıklarla, tutarsızlıklarla ve yalpalamalarla doludur"
Milliyet

Demokrasiyi Kadınlar Getirecek 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a FETÖ ile mücadele konusunda sert sözlerle yüklendi. Kılıçdaroğlu, dün partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada özetle şu değerlendirmelerde bulundu: FETÖ'nün siyasi ayağını ortaya çıkarmamak için ve bu konuda millet konuşmasın diye OHAL'i sürdürüyorlar. FETÖ'nün sanayici, baklavacı, işçi, öğretmen, hâkim savcı ayağını çıkardılar, siyasi ayağı yok. Buradan ilk kez FETÖ'nün bir numaralı siyasi ayağı Cumhurbaşkanlığı koltuğunu işgal eden zattır diyorum. Evet, FETÖ'nün bir numaralı siyasi ayağı, bir numaralı sanığı Cumhurbaşkanlığı koltuğunu işgal eden zattır.
Milliyet

Ab'ye: Evli Evine Köylü Köyüne 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün partisinin Meclis grup toplantısında, Avrupa Birliği'ni sert sözlerle eleştirdi. Varna'daki Türkiye-AB zirvesinin geçen hafta Brüksel'de alınan Türkiye'yi hor ve hakir gören bir dizi kararın ardından yapıldığını dile getiren Bahçeli, şöyle devam etti: AB Konseyi'nin, ülkemizin Akdeniz ve Ege Denizi'ndeki faaliyetlerini kınayan açıklaması bir defa skandaldır, iflah olmaz bir Haçlı kafasıdır. Ege'yi Yunan gölü haline sokmak isteyen, Akdeniz'i de Rum, İsrail ve küresel enerji şirketlerine tescil etmek için kırk dereden su getiren çürük AB zihniyeti, Lozan'dan kaynaklanan haklarımızı gasp etmenin peşindedir.
Vatan

DÜNYA 
Enkaz Şehir Doğu Guta 
Esad rejimi, saldırılar ve tahliyelerle, şubat ayı başına kadar muhaliflerin kontrolündeki başkent Şam'ın 10 km doğusundaki Doğu Guta'nın neredeyse yüzde 90'ını ele geçirdi. Muhalif silahlı gruplar, Rusya'nın arabuluculuğunda bölgeyi terk etmeyi sürdürüyor. AA 'enkaz şehre' dönen Doğu Guta'nın Arbin mahallelerini havadan görüntüledi. Çekimlerde az sayıdaki insanın motosiklet, otomobil ve kamyonetlerine eşyalarını yükleyerek yola dizildiği görülüyor. Görüntülerde insanlar, çok ağır hasar almış apartmanlar, tahrip olmuş tozlu yollar göze çarpıyor. Dış cephesi tamamen yıkılmış apartmanların odaları, terasları görüntüye yansıyor.
Hürriyet

Yolcu Kim Mi 
Güney Kore'de geçen ay düzenlenen Kış Olimpiyatları sırasında Kuzey Kore'nin güney komşusu ve müttefiki ABD ile başlayan yumuşama süreci önceki gün yaşanan esrarengiz bir gelişme ile yeni bir boyut kazandı. Japon NTV televizyonu ve yayın kuruluşu NHK, önceki gün, alışılmadık biçimde korunan özel bir trenin, Çin'in başkenti Pekin'e gittiğini, trende üst düzey bir heyet bulunduğunu ve kentte güvenliğin arttırıldığını duyurmuştu.
Hürriyet

Yeni 'Soğuk Savaş' 
İngiltere'de eski Rus ajan Sergey Skripal ile kızı Yulia'nın zehirlenmesi olayının ardından, ABD başta olmak üzere Avrupalı ülkelerin Rusya'ya yönelik ortak tepkisi devam ediyor. Rusya'yı, ajan Skripal ve kızının sinir sistemini etkileyen bir kimyasal kullanarak zehirlenmesinden sorumlu tutan İngiltere'nin, 23 Rus diplomatı sınır dışı etmesiyle başlayan tepki, dünya genelinde yankı buldu.
Milliyet

Trilyonlarca Dolar Ceza Ödeyebilir 
Sosyal paylaşım sitesi Facebook'un, adının karıştığı veri sızıntısı skandalı nedeniyle trilyonlarca dolara ulaşabilecek para cezaları ile karşı karşıya kalabileceği belirtiliyor. ABD'de tüketici haklarını korumakla görevli olan Federal Ticaret Komisyonu'nun eski yöneticisi David Vladeck, Washington Post gazetesine verdiği demeçte, Facebook'un komisyonla 2011 yılında imzaladığı anlaşma uyarınca, ihlal başına 40 bin dolar ödemeyi kabul ettiğini hatırlatarak firmanın, veri analiz şirketi Cambridge Analytica'nın elde ettiği 50 milyon kullanıcıya ait bilgiler nedeniyle trilyonlarca dolar ceza tehditi ile karşı karşıya kalabileceğini söyledi.
Vatan

EKONOMİ 
Euro: 4,9482-4,9505
Sterlin: 5,6522-5,6559                                 
Gram Altın: 172,2347-172,3358


Ekonomiye Yeni Can 
Başbakan Binali Yıldırım, esnaftan inşaat sektörüne kadar geniş bir alanda ekonominin canlanmasına katkı sağlayacak çalışmanın sonuna gelindiğini belirterek, "Tıpkı 2017'de yaptığımız gibi büyümeyi sürdürecek, piyasayı canlandıracak, uzun dönemli yatırımı teşvik edecek bu çalışma ile ekonomimizdeki her türlü tereddüdü tamamen ortadan kaldırmış olacağız" dedi.
Hürriyet

Bekâr Çalışana 7 Bin 500 Lira Destek 
Çeyiz hesabında devlet katkısı yüzde 25 artırıldı. Çeyiz hesabı, çalışma hayatına yeni başlayıp da evli olmayanların maaşlarından aylık küçük paralar yatırarak tasarruf etmeleri amacıyla 2016 yılında uygulanmaya başlandı. Bu çerçevede de birikim tutarının yüzde 20 kadar ve en fazla 5 bin lira devlet katkısı sağlandı. Başlarda 100 binlerce genç çalışanın çeyiz hesabı açtıracağı tahmin edilirken, maalesef beklenen olmadı ve iki yılda toplam 35 bin kişi hesap açtırdı, toplam birikim tutarı da 25 milyon lirayı aştı. Hal böyle olunca da uygulamayı cazip hale getirip, tasarrufları artırmak için çeyiz hesabında devlet katkısı oranı artırıldı. Geçtiğimiz hafta yasalaşan Torba Kanun tasarısı ile devlet katkısı oranı yüzde 20'den yüzde 25'e; en yüksek katkı miktarı da 5 bin liradan 7 bin 500 liraya çıkarıldı.
Hürriyet

Sigortacılar 2017'de 28.4 Milyar Tl Ödedi 
Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Can Akın Çağlar, 14 yılda Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) 6.9 milyon kişiye, Otomatik Katılım Sistemi'nde (OKS) ise bir yılda 3.4 milyon kişiye ulaşıldığını açıkladı. Çağlar, 2017 yılında OKS dahil BES'te katılımcı sayısının 10.3 milyona, fon büyüklüğünün de devlet katkısı dahil 79.6 milyar liraya ulaştığını bildirdi. Tazminat ödemelerine de değinen Çağlar, geçen yıl 28.4 milyar lira tazminat ödendiğini iletti. Sektörün 11 yılda 7.3 milyar lira zarar ettiğini belirten Çağlar, 2017'de trafik branşında sektörün, elde ettiği her 100 lira için 118.4 lira 134 lira ödediğini kaydetti.
Milliyet

4 Kişilik Ailenin Yoksulluk Sınırı 5.400 Tl'yi Aştı 
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Mart ayı açlık-yoksulluk sınırı rakamlarını açıkladı. Türk-İş, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının 1663 lira, yoksulluk sınırının 5 bin 416 lira olduğunu belirtti. Geçen yıl Mart'ta açlık sınırı 1.481 lira, yoksulluk sınırı 4 bin 823 lira; bir önceki ay açlık sınırı 1.637 lira, yoksulluk sınırı 5 bin 331 liraydı. Mart'ta yaş-sebze fiyatlarının artışa geçtiğine dikkat çeken Türk-İş açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Yaş-sebze fiyatlarındaki artışta, özellikle akaryakıta gelen zammın etkisinin olduğu pazar esnafı tarafından ifade ediliyor. 4.04 TL olan ortalama sebze-meyve fiyatı bu ay 4.40 TL olarak hesaplandı. Sebze ortalama kilogram fiyatı geçen ay 4.17 TL iken bu ay 4.58 TL'ye yükseldi. 3.67 TL olan meyve ortalama kilogram fiyatı bu ay 3.93 TL'ye çıktı."
Vatan

Seneye Başa Baş Olur Sonra Hazine Kazanır 
Devletin verdiği garantinin altında araç geçişi olan Avrasya Tüneli'nin bu yılın sonunda bu rakamları yakalayacağı belirtiliyor. Projeyi hayata geçiren Yapı Merkezi'nin Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu, Avrasya Tüneli hizmete açıldığında günlük 20 bin araç geçişi gerçekleşirken, bugün sayının 50 binin üzerine çıktığını belirterek, "Yıl sonuna kadar günlük 68 bin 500 araçlık geçiş garanti rakamlarına ulaşacağımıza inanıyoruz. Bu sene olmazsa bile 2019'da mutlaka garantiyi dolduracağız. Hatta en geç 2020'de Avrasya Tüneli garanti ödemesi almak yerine devlete para öder hale gelecek" diye konuştu.
Vatan

SPOR 
Kâbus Gibi Gece 
FIBA Şampiyonlar Ligi çeyrek final serisi ilk maçında İspanya'nın Murcia takımını konuk eden Pınar Karşıyaka, salondan 79-65 yenik ayrıldı. Grup aşamasında iki kez devirdiği rakibine karşı hücumda maça iyi başlasa da savunmada çok aksadı temsilcimiz. Özellikle sezona Beşiktaş Sompo Japan'de girse de beklentileri karşılayamadığı için önce Çin, ardından da Murcia'ya transfer olan Lima'yı durdurmakta zorlandı. Brezilyalı oyuncunun orta mesafesini risk eden temsilcimiz, dev oyuncunun ilk yarıda 10'da 9 saha içi isabetle 19 sayıya ulaşmasıyla büyük sıkıntı yaşadı. Ribauntlarda da ilk yarı boyunca tüm kontrolü rakibine kaptıran ve 20 dakikada 18-7 geride olan Karşıyaka soyunma odasına da 49-30 yenik girdi. Rakibe iki sayılık atışlarda tanınan 22'de 16 isabet ilk yarıdaki şok skorun en büyük nedeniydi.
Milliyet

Kocaman Kriterler 
Fenerbahçe'de lig yarışında kalan 8 hafta halen çok önemli görülüyor. Son ana kadar zirve yarışını kovalamak isteyen sarı-lacivertlilerde, teknik direktör Aykut Kocaman'ın kadro yapısı da benzer şekilde güven ve sisteme dayalı devam edecek. Sezonun genel kısmında daha çok kafasında kurduğu sisteme dair oyuncuları kullanan Kocaman, bazı kriterlere sahip. Bu kriterler kalan 8 haftada devam edecek.
Milliyet

Özel Ders! 
Türkiye iyi hatta mükemmel başladı ama kötü bitirdi. Cuma günü İrlanda Cumhuriyeti'ni deviren ve umut veren gençler ağırlıklı yeni jenerasyonumuz Dünya Kupası biletini alamayan ama hiç de yabana atılmayacak performans sergileyen Karadağ ile deplasmanda oynadığı özel maçta 2-2 berabere kaldı. Özellikle ilk yarım saatta Cengiz Ünder ve Okay Yokuşlu gibi genç yıldızlarımız golleri ile öne çıktılar. Milliler ön tarafta çok hareketli maça başladı. Yıldızlarımız ikinci golden sonra frene bastılar. Bunda mücadele ettikleri kulüplerin önemli maçlara çıkacak olmasının etkisi büyüktü. Son dakikalara kadar öndeydik.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme