29 Mart 2018 Perşembe

29.03.2018 Genel Gündem26.03.2018
TÜRKİYE 
Menbiç, Sincar Ve Kandil'de İnisiyatif Kullanırız 
Milli Güvenlik Kurulu (MGK), dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, Münbiç'teki teröristlerin bir an önce bölgeden uzaklaştırılması gerektiği ifade edilerek, "Aksi takdirde Türkiye'nin, diğer bölgelerde olduğu gibi burada da bizzat inisiyatif kullanmaktan çekinmeyeceği belirtilmiştir" vurgusu yapıldı. Cumhurbaşkanlığı'nda 4 saat 20 dakika süren toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi: ? Teröristleri etkisiz hâle getirmek, Türkiye'nin hudut güvenliğini sağlamak, bölgesel ve küresel barışa katkıda bulunmak, yerlerinden edilmiş Suriyelilerin yurtlarına geri dönüşlerini temin etmek ve Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunmasına yardımcı olmak amacıyla gerçekleştirilen Zeytin Dalı harekâtı hakkında Kurul'a bilgi sunulmuştur. Türk Silahlı Kuvvetleri ile Özgür Suriye Ordusu'nun birlikte yürüttüğü Zeytin Dalı harekâtı neticesinde, terör örgütlerinin baskı ve zulmünden kurtarılan Suriyelilerin harekâta gönülden destek vermesinin üzerinde önemle durulmuştur. Yüz binlerce Suriyelinin geri döndükleri yerlerde güven, huzur ve refah içinde yaşayabilmeleri için gereken tedbirlerin hayata geçirilmesi konusundaki çalışmalar değerlendirilmiştir.
HürriyetYatırım Rüzgarı 
Başbakan Binali Yıldırım, yatırım ortamının iyileştirilmesiyle ilgili düzenlemelerin, 35 maddelik bir kanun olarak çıktığını ve yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, "Bu esasen bu alanda bir seferde yapılan en büyük reformlardan birisi. Şimdi hazırlıkları devam eden 67 maddelik bir paket daha var. Onu da yakın zamanda Meclis'e sunacağız" dedi. Dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen, "Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu" Tanıtım Toplantısı'na katılan Yıldırım, şu mesajları verdi: "Ülkenin dört bir yanında her düzeyde ciddi bir seferberlik yaşandığını görüyoruz. Bir kaç güne kadar açıklayacağız. Stratejik yatırım türünden 128 milyar liralık yeni yatırım teşviğini onayladık."
Milliyet

357 Pkk'lı Etkisiz Hale Getirildi 
Zorlu coğrafi koşullara rağmen gece gündüz demeden PKK'lı teröristlerin barınma alanlarını tek tek imha eden güvenlik güçleri, ele geçirdiği silah, mühimmat ve yaşam malzemeleriyle de terör örgütüne ağır darbe vurdu. Yurt içinde ve Irak'ın kuzeyinde 10-27 Mart tarihlerinde gerçekleştirilen operasyonlarda 357 terörist etkisiz hale getirildi. Yurt içinde terör örgütüne yönelik çalışmalarda bin 59 şüpheli gözaltına alındı. Etkisiz hale getirilen terörist arasında İran uyruklu "Agit" kod adlı terörist bulunuyor. "Agit" kod adlı teröristin Batman'ın Kozluk ilçesinde öğretmen Şenay Aybüke Yalçın ve Çukurca Jandarma Karakol Komutanı Jandarma Astsubay Üstçavuş Yakup Akdağ ile 4 asker ve bir sivilin şehit düştüğü saldırılardaki bomba düzeneklerini hazırladığı tespit edilmişti.
Milliyet

Pasaport Ve Ehliyetleri Artık Nüfus Müdürlükleri Verecek 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Vatandaşlarımızın pasaport ve sürücü belgesi için ayrı ayrı birimlere başvurmasına gerek kalmayacak. 2 Nisan'dan itibaren tüm bu işlemler için ilçe nüfus müdürlüklerimize başvuru yapılacak" dedi. Bakan Soylu "Pasaport ve Sürücü Belgelerine İlişkin İş ve İşlemlerin Devir Töreni"nde konuştu. Soylu, yeni nesil pasaportların AB standartlarına uygun, güvenlik standartları yüksek ve daha dayanıklı bir malzemeden üretildiğini aktardı. Soylu, "Bizim AB'ye vize serbestisi konusundaki taahhüdümüzde, bu pasaportun Türkiye'de işlevselliğe alınmasıdır. O adımı da bugün atmış oluyoruz. Bugün gerçekleştirdiğimiz devir işlemleri sonrasında nüfus müdürlüklerimizin vereceği pasaportlar, ikinci nesil polikarbon pasaportlar olacaktır. Yine buradan millileştirme açısından altını çizerek söylemek isterim ki TÜBİTAK artık bizim yazılımımızı oluşturdu. Milli bir yazılımla bundan sonra pasaportlarımızı oluşturacağız" dedi.
Milliyet

İttifak İçin Bazı Görüşmeler Oluyor 
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, "ittifak" tartışmaları konusunda, "Bu konuda özel olarak formal bir çalışma, kurulmuş komisyon, görevlendirme, görüşme takvimi yok. Ama informal düzeyde siyasi partilerle görüş alışverişleri yapılıyor" açıklamasını yaptı. Altay, dün TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, OHAL'in 20 aydır sürdüğünü anımsattı. Altay, "Hükümetin bu saatten sonra OHAL'i sürdürmesi, 20 Temmuz'un bir sivil darbe olduğu iddiamızı güçlendirecek en büyük kanıt olur. MGK ve hükümet Türkiye'yi bir ayıptan kurtarmalıdır. MGK'nın üyelerine çağrıda bulunuyorum; devletimiz güçlüdür, istenirse FETÖ kalıntılarını temizleyecek güce sahiptir. Hal böyleyken OHAL'in uzatılmasından maksat, Ak Parti iktidarının diktatörlüğe evrilmesi noktasında bir adım daha ileri gitmektir" diye konuştu.
Milliyet

DÜNYA 
Kim'in Ziyareti Trump'ı Sevindirdi 
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un 25 Mart ve 28 Mart tarihleri arasında Çin'i ziyaret ettiği resmi olarak açıklandı. Çin'in resmi haber ajansı Şinhua, Kuzey Kore İşçi Partisi Komitesi Başkanı ve Devlet Konseyi Başkanı Kim Jong-un'un, Çin Komünist Partisi Genel Sekreteri ve Devlet Başkanı Şi Cinping'in daveti üzerine Pekin'e resmi olmayan bir ziyaret gerçekleştirdiğini duyurdu. İki liderin "başarılı görüşmeler" gerçekleştirdiği belirtilirken, ajanstan görüşmeye ilişkin görüntüler paylaşıldı. Görüşmede ikili ilişkiler, Kore Yarımadası'ndaki gelişmeler, Kuzey Kore'nin Güney Kore ve ABD ile ayrı ayrı yapacağı liderler zirvelerine ilişkin konuların görüşüldüğü kaydedildi.
Hürriyet

Ab'den 'Askeri Schengen' Adımı 
Savunma alanında daha etkin bir rol ve yapılanmayı hedef haline getiren Avrupa Birliği (AB), son yıllarda Rusya'nın endişe kaynağı olmaya başlamasının da etkisiyle 'askeri Schengen bölgesi' oluşturuyor. Askeri ekipman ve birliklerin bir AB ülkesinden diğerine geçişlerde çok sayıda bürokratik işleme tabi olması ve askeri hareketliği kolaylaştıracak altyapı eksikliği üzerine harekete geçen AB Komisyonu, kontrolsüz serbest dolaşıma olanak sağlayan Schengen sistemini askeri alana uyarlama amaçlı önerilerde bulundu. Üç ayaklı bir yaklaşıma dayanan uygulamada, askeri hareketliliği kısıtlayan fiziki, yasal ve prosedürle ilgili engellerin ortadan kaldırılması hedefleniyor. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Birlik içindeki askeri hareketliliğin kolaylaştırılması sayesinde krizlerin daha etkili şekilde önlenmesinin ve zorluklar karşısında daha hızlı hareket edilmesinin sağlanacağını söyledi.
Hürriyet

Rejimden Guta'da Son Hamle 
Suriye hukumet guçlerinin, Doğu Guta'da muhalifl erin elinde tuttuğu son yer olan Duma'nın etrafını sardığı bildiriliyor. BBC Turkçe'nin aktardığına gore Duma'daki muhalif guçlere bolgeyi terk etmeleri için pazartesi gunu 48 saat sure vermiş, ancak Ceyş-ul İslam militanlarının silahsızlanıp, bolgede kalmak istediğini kaydedilmişti. "El Vatan" gazetesi, bu nedenle Ceyş-ul İslam'ın kontrolu altında bulunan Duma'ya yonelik "dev" bir operasyona hazırlanıldığını duyurdu. Birleşmiş Milletler ise, Rusya'yla muzakerelere karşın çatışmaların surduğu Duma'da mahsur kalan 70 bin sivilin durumundan kaygılı olduğunu açıkladı. BM, hukumet guçlerinin Doğu Guta'da son haftalarda kaydettiği ilereyişin ardından 80 bin sivilin yaya olarak hukumet kontrolundeki yerlere geçtiğini soyluyor. Hukumet guçlerinin ilerleyişi Doğu Guta'yı uç farklı bolgeye ayırdı ve bunların en buyuğu Duma çevresinde.
Milliyet

Facebook Sizi Dinliyor! 
Facebook'un 50 milyon kullanıcısına ait verileri satın alan Cambridge Analytica'nın yazılımcılarından Christopher Wylie, firmanın milyonlarca Facebook kullanıcısını, 2016 ABD başkanlık seçimlerinde Donald Trump'a oy vermeleri yönünde manipule ettiğini iddia etmişti. Wylie, firmanın bahsi gecen yazılımını Amerikan başkanlık seçimlerinden önce de, İngiltere'nin Avrupa Birliği üyeliğine (Brexit) ilişkin referandum döneminde birlik üyeliğine karşı olan cephenin lehine kullandığını vurgulamıştı. İşine son verilen Wylie, İngiltere Parlamentosu'nda milletvekillerinin karşısına cıktı ve soruları yanıtladı. ABD'li yazılımcı, 'Facebook cep telefonunuzdaki aplikasyon aracılığıyla sizi gün içinde dinleme ve size o konuşmalarınızdaki doneleri alarak reklamlar gösterme kapasitesine sahip. Yani Facebok sizi her an dinliyor' iddiasını ortaya attı. Facebbok ise bu iddiayı kesin bir dille reddetti.
Vatan

EKONOMİ 
Euro: 4,9494-4,9527
Sterlin: 5,6540-5,6578                                 
Gram Altın: 171,1661-171,3269

Bürokrası Tuş Oluyor 
Başbakan Binali Yıldırım, yıl sonuna kadar vatandaşın devletle arasındaki her türlü işini e-Devlet üzerinden yapacağını belirterek, "Bürokrasiyle karşı karşıya gelmeden her işinizi yapabileceksiniz. Yani bürokrasi tuş oluyor. Tuşa basacaksınız, işinizi yapacaksınız" dedi. Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) 2017- 2018 Reformu Tanıtımı dün Beştepe Millet ve Kongre Merkezi'nde yapıldı. Yıldırım, bürokrasiyi hem mevzuat hem de uygulama itibariyle ne kadar basitleştirirlerse ülkenin o kadar kârlı çıkacağını söyleyerek "Meclis'te kabul edilen 35 maddelik kanun yürürlüğe girdi. Bu esasen bu alanda bir seferde yapılan en büyük reformlardan birisidir. Şimdi hazırlıkları devam eden 67 maddelik bir paket daha var. Onu da yakın zamanda Meclis'e sunacağız. Her bir vatandaşımız artık bilgi toplumunun bir üyesi olmak mecburiyetinde. Türkiye offline değil online ülke konumundadır. Önümüzdeki birkaç gün içinde 2018 yılını kapsayan ekonomiyle ilgili kapsamlı bir eylem planını hazırladık ve kamuoyuyla paylaşacağız" dedi.
Hürriyet

Sağlığa 9 Bin Sözleşmeli Personele Onay Çıktı 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, Sağlık Bakanlığı'na 9 bin sözleşmeli personel alımına ilişkin onayın çıktığını söyledi. Ağbal, katma değer vergisi (KDV) tasarısının dün Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmelerinde, "Sağlık Bakanlığımızın talebi oldu, Devlet Personel Başkanlığımızdan olumlu görüş de geldi. Bugün itibarıyla inşallah -daha fazla alacağız ama- 9 bin sözleşmeli personelle ilgili bir imza atacağız. Yıl içerisinde, önümüzdeki aylarda yine sağlık çalışanlarına ilişkin ilave personel alımıyla ilgili bir düzenleme yapacağız ama bugün itibarıyla 9 bin kişilik sağlık çalışanı alımıyla ilgili Maliye Bakanlığı onayı çıkmış olacak" dedi. KDV oranlarına ilişkin etki analizi çalışması yaptıklarını da belirten Ağbal, "KDV Kanunu'na ilişkin ne zaman bir ihtiyaç ortaya çıkmışsa bugüne kadar yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Vergi oranları tek başına kanunla düzenlenmez. KDV Kanunu standart bir oran belirler, Bakanlar Kurulu bu standart oran etrafında oranları farklılaştırabilir. Bakanlık olarak şu anda KDV oranlarına ilişkin bir etki analizi çalışması yapıyoruz. Bu çalışmada da bugüne kadar yaptığımız tüm indirimleri de dikkate alarak varsa diğer indirimleri de yaparız" diye konuştu.
Hürriyet

Tabelaya Türkçe Ayarı 
Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Sebahattin Korkmaz, binalara asılan tabelalarda standart hazırlandığını belirterek, "Yazılarda Türkçe kelime kullanımı esas alındı. Tabelada eğer yabancı dilde de ifadeler kullanılacaksa Türkçe kelimenin yaklaşık yüzde 25'i büyüklüğündeki puntolarla yazılması kuralı getirildi" dedi. Özellikle büyük kentlerde gelişi güzel tasarlanmış ve düzensiz olarak binaların dış yüzeylerine, iş yeri önlerine, cadde ve sokaklara asılmış, yabancı kelimelerin kullanıldığı, imla hatalarının olduğu tabelaların görüntü kirliliği oluşturduğuna dikkati çekildi.
Milliyet

Kırsal Kalkınmaya 841 Milyon Tl Hibe 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı'nın (KKYDP) 12'nci etabıyla ilgili çalışmalara başladıklarını belirterek, "Merkez Değerlendirme Komisyonu'nun yaptığı değerlendirmeler sonucu 2 bin 723 projeyi programa aldık. Bu projeler için 841 milyon lira hibe ödeyeceğiz. Yatırımcı katkısını da dikkate aldığımızda bu etapla 1.7 milyar liralık yatırım gerçekleşmiş olacak" ifadesini kullandı.
Milliyet 

Doğalgaz İthalatı 6.2 Milyar M3 İle Rekor Kırdı 
Türkiye'de kuraklık nedeniyle hidroelektrik santrallerindeki üretimin azalması ve elektrik üretiminde doğalgaz santrallerinin devreye alınması doğalgaz ithalatında rekor getirdi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) verilerinden derlenen bilgilere göre, Ocak'ta doğalgaz ithalatı aylık bazda ilk kez 6 milyar metreküpün üzerine çıktı. Türkiye'de doğalgaz ithalatı Ocak'ta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5.1 artışla 6 milyar 216 milyon metreküpe yükseldi. Ocak'ta barajlı hidroelektrik ve akarsu santrallerindeki elektrik üretimi geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 18 azalarak yaklaşık 4.6 milyar kilovatsaate geriledi. Geçen yıl Ocak'ta bu miktar 5.6 milyar kilovatsaat seviyelerinde bulunuyordu. Bu dönemde hidroelektrik santrallerindeki üretim düşüşü doğalgaz santralleriyle telafi edildi. Böylece doğalgaz santrallerindeki elektrik üretimi Ocak'ta geçen yılın aynı ayına göre yaklaşık 1.5 milyar kilovatsaat artarak 8.9 milyar kilovatsaate ulaştı. Söz konusu dönemde santrallerdeki doğalgaz tüketimi yüzde 26.7 arttı.
Vatan 

SPOR  
Thy Filede De Uçuyor 
Bir kulüp düşünün... 1979 yılında kurulan ancak 1993-94 sezonu sonrasında sportif faaliyetlerine ara veren... Ancak Türk Hava Yolları Kadın Voleybol Takımı küllerinden yeniden doğdu. THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Mehmet İlker Aycı'nın girişimi ve liderliğinde yeniden liglere dönen THY, iki senede ulaşılması zor bir başarıya imza attı, önce 1. Lig'e, ardından hız kesmeden bu sezon ise Vestel Venus Sultanlar Ligi'ne yükseldi. Bu büyük başarının başmimarı Mehmet İlker Avcı, kulübün nasıl tekrar doğduğunu, tekrar zirveye nasıl çıktığını MİLLİYET'e anlattı.
Milliyet
  
Fikstürün Zoru Kolayı Olmaz 
A Milli Takımımız'ın önceki akşam Karadağ ile oynadığı maçta forma giymeyen Serdar Aziz karşılaşma sonrası Milliyet'e konuştu. Dizinde ufak bir problem olduğu için teknik heyetin kendisini riske etmediğini belirten Galatasaraylı futbolcu karşılaşmayı değerlendirirken, "İlk yarı çok keyif aldım. 2-0'dan sonra herhalde 5-0 falan diye bekliyordum. Takım olarak iyi bir performans sergiledik ilk bölümde. Ancak avantaj yakalanınca futbolcular kendilerini ve skoru koruma psikolojisine bürünür. Bu maçta da böyle oldu" ifadelerini kullandı.
Milliyet
  
"Avrupa'ya Gidin" 
A Milli Takımı Teknik Direktörü Mircea Lucescu, ay-yıldızlı takımın çehresini değiştirmek için harekete geçerken, genç futbolcuların mantalitesini de farklılaştırmak için çalışmalara başladı. İrlanda Cumhuriyeti ve Karadağ maçları için çağırdığı genç jenerasyondan büyük beklentileri olan Rumen teknik adam, öğrencilerinin kafa yapılarının da değişmesi için oyunculara telkinlerde bulundu. Bu konuda Lucescu'nun ilk söylediği sözü, "Gelişebilmek için Avrupa'ya gidin" sözü oldu.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme