30 Mart 2018 Cuma

30.03.2018 Genel Gündem30.03.2018
TÜRKİYE
Edirne su altında... 
Edirne ve Bulgaristan'daki aşırı yağışların ardından Tunca ve Meriç nehirlerindeki taşkın tehlikesi sürüyor. Devlet Su İşleri (DSİ) 11'inci Bölge Müdürlüğü verilerine göre Tunca ve Meriç nehirlerinin debisinde dün sabahtan itibaren başlayan düşüş devam ediyor. DSİ Değirmenyeni istasyonu verilerine göre Tunca nehri 250 metreküp/saniyeye düşerken, Kirişhane istasyonuna göre 'turuncu alarm' seviyesine inen Meriç nehrinin debisi 1307 olarak ölçüldü.
Hürriyet


Sipariş Örgütler... 
Başbakan Binali Yıldırım, terör örgütü PYD/ PKK'nın kontrolündeki 'Suriye'nin Geleceği Partisi'ne ilişkin, "Hangi kılıkta gelirse gelsin belki bazı dostlarımızı geçici bir süre kandırabilirler ama Türkiye'yi ve milletimizi kandıramazlar. Sipariş örgütlerdir" dedi. Bosna Hersek ziyareti öncesi soruları yanıtlayan Yıldırım, şunları söyledi:"(MGK bildirisinde yer alan 'proje terör örgütü' ifadesi) Bu örgütler, kendi iradesiyle ortaya çıkan örgütler değil. Bu projeyi hazırlayan birilerinin olduğunu ifade ediyor. Birilerinin amaçlarına hizmet etmek amacıyla geliştirilmiş, yönlendirilmiş, sipariş üzere kurulmuş örgütlerdir. Parayı kim verirse ona hizmet eden, bugün bu kılıkta, yarın başka kılıkta iş gören örgütler.
Hürriyet

ABD ile Patriot pazarlığı başlıyor... 
Ankara ile Washington arasında diplomatik görüşmeler ivme kazanırken, ABD'den Türkiye'ye Patriot füze savunma sistemi satışını görüş- mek üzere bir heyet geldi. ABD Dışiş- leri Bakanlığı'nın Siyasi ve Askeri İliş- kilerden Sorumlu Kıdemli Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Tina Kaidanow ile bugün Ankara'da yapılacak görüş- melerde Dışişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı yetkililerinin yanı sıra Türkiye'deki öne çıkan savunma şirketlerinin temsilcileri ABD'li muhataplarıyla bir araya gelecek.
Hürriyet

Milletvekilleri ve generallere yeni imkânlar... 
TBMM Genel Kurulu'nda AK Parti, CHP ve MHP'nin ortak uzlaşıyla yaptığı "son dakika" düzenlemeleri, milletvekilleri ve generallere yeni haklar getirdi. Genel Kurul'da görüşmeleri süren KDV Yasası'nı değiş- tiren tasarı üzerinde 3 parti grup başkanvekilinin imzaladığı önergeler kabul edildi.
Milliyet

MİT'ten Feto'ye balkan darbesi!.. 
Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), 9 ay önce takibine başlanılan Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/ PDY) Balkan ayağına ağır darbe indirdi. Milliyet'in aldığı bilgiye göre, MİT'in Kosova istihbaratıyla etkin iş birliği içinde gerçekleştirdiği operasyonla yakalanan FETÖ'nün Balkanlar'daki yapılanmasında "abi" düzeyinde görev yapan Cihan Özkan, Kahraman Demirez, Hasan Hüseyin Günakan, Mustafa Erdem, Osman Karakaya ve Yusuf Karabina adlı şahıslar, dün öğle saatlerinde özel bir uçakla Türkiye'ye getirildi.
Milliyet

'FETÖ'yle değil muhalifl erle mücadele ediyorlar'... 
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik "FETÖ'nün siyasi ayağı" suçlamalarını sürdürdü. Kılıçdaroğlu, FETÖ ile değil muhaliflerle mücadele edildiğini savundu.
Milliyet

Teröristlerin 'özel kuvveti'ne girildi!.. 
Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Özgür Suriye Ordusu'nun Afrin ilçe merkezinde yaptığı aramalarda terör örgütü YPG/PKK'nın sözde özel kuvvetleri HAT'ın eğitim, toplanma ve barınma yeri olarak kullandığı bir üssü daha ortaya çıkarıldı. Üste, eğitim amaçlı büyük alanlar ve harekat sonrasında kullanılmak üzere yer altı tünelleri ve güçlendirilmiş betonarme mevziler bulundu.
Vatan

ABD askerleri, Fırat Kalkanı'nı gözlüyor!.. 
Türkiye'nin sınır hattını terör örgütlerinden temizlemek için baş- lattığı harekatta gözler Münbiç'e çevrildi. Zeytin Dalı Herakatı'nın başarı- sından sonra terör örgütü YPG-PYD'nin Münbiç'i terk etmesi konusunda kararlı- lık Milli Güvenlik Kurulu kararlarına da yansıdı. MGK'nın bildirisinde Münbiç'teki teröristlerin biran önce uzaklaştırılmaması durumunda askeri operasyonun kaçınılmaz olduğu vurgulandı.
Vatan

Mecliste tiyatro krizi... 
TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın da katılımı ile Meclis'te 28 Mart'ta düzenlenen 'Meclis Sohbetleri' toplantısında Çanakkale şehitleri de anıldı. Ancak anma kapsamında Devlet Tiyatroları tarafından sergilenen oyun kriz yarattı. BirGün gazetesinin haberine göre, üç gün provası yapılan gösteriye bir saat kala Meclis Başkanlığı yetkilileri, kadın oyuncuların sahneye çıkmaması talimatını verdi.
Posta

DÜNYA
Yunanıstan DHKP-C'li biber'i de iade etmiyor... 
Yunanistan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 7 Aralık 2017'deki Atina ziyaretinden önce saldırı hazırlığı gerekçesiyle yakalanan terör örgütü DHKP-C üyesi Hasan Biber'i de Türkiye'ye iade etmiyor. Böylece, Türkiye'nin iade talebinde bulunduğu, ancak Yunan yargısının talepleri reddettiği DHKP-C'li sayısı dörde yükseldi. Yunan mahkemeleri daha önce Mehmet Doğan, Şadi Naci Özpolat ve Hazar Seçer ile ilgili iade taleplerini reddetmişti.
Hürriyet

Rusya'dan aynen karşılık...  
Moskova yönetimi, iki taraflı çalışan eski Rus istihbarat albayı Sergey Skripal (66) ve kızının İngiltere'de sinir gazıyla zehirlenmesinin ardından patlak veren İngiltere-Rusya krizinde ilk misilleme hamlesini ABD'ye yönelik gerçekleştirdi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İngiltere'ye destek bağlamında, 60 Rus diplomatı sınır dışı ederek, Seattle'daki Rus Başkonsolosluğu'nu kapatan Washington'a mütekabiliyet esasına göre karşılık verileceğini açıkladı. Buna göre; Rusya'da görev yapan 60 ABD'li diplomat sınır dışı edilecek ve ABD'nin St. Petersburg'daki Başkonsolosluğu kapatılacak.
Hürriyet

İşte kim'in gizemli treni... 
KIM Jong-un'un hafta başı büyük bir gizlilik içinde gerçekleştirdiği tarihi Pekin ziyaretinin belki de en çok dikkat çeken detayı, Kim'i Pekin'e taşıyan trendi. Kuzey Kore lideri için özel olarak tasarlanan trenin içinden kareler, Kuzey Kore devlet televizyonu tarafından ilk kez yayınlandı. Kuzey Kore liderinin Çin'deki temasları öncesinde Çin heyetiyle trende yaptığı görüşmeler objektiflere yansıdı. Görüntülerde Kim Jongun ve eşi Ri Sol-ju Çinli yetkilileri ağırlarken görülüyor.
Hürriyet

Venezuela'da 'Firar' Faciası... 
Venezuela'nın Carabobo eyaletinde bulunan, bir polis tutukevinde çıkan yangında 68 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Başsavcı Tarek William Saab, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, başkent Caracas'a 160 kilometre mesafedeki Valencia'da bir polis merkezine bağlı tutukevinde çıkan yangında 2'si kadın 68 kişinin hayatını kaybettiğini, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.
Milliyet

Boykotlu seçimden Sisi çıktı!.. 
Muhalifl er tarafından boykot edilen Mısır Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre, Abdulfettah es-Sisi'nin seçimi kazandığı bildirildi. "El-Ahram" gazetesinin haberine göre, 23 milyon seçmenin sandık başına gittiği seçimlerde, Sisi oyların yüzde 92'sini alarak ikinci dönem Mısır Cumhurbaşkanı oldu. Muhalifl erce "göstermelik aday" olarak nitelendirilen Musa Mustafa Musa'nın ise oyların yüzde 3'ünü alabildiği belirtildi
Milliyet

Dünyayla bağı koptu... 
Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nde yaşayan WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ın dünya ile olan iletişimi, Ekvador yönetimi tarafından kesildi. Assange'ın internet erişiminin kesilmesine gerekçe olarak da 'başka ülkelerin ilişkilerine karışması' gösterildi. İnternetin yanında Assange'ın telefon konuşması yapması, ziyaretçi kabul etmesi ve medyaya konuşması da yasaklandı.
Vatan

Doktorunu bakan yapıyor... 
ABD Başkanı Donald Trump, sürpriz bir kararla doktoru Tuğamiral Ronny Jackson'ı Gazi İşleri Bakanı olarak atamak istediğini açıkladı. Mevcut bakan David Shulkin'e Twitter'dan teşekkür eden Trump, "Çok saygın bir isim olan Tuğamiral Ronny L. Jackson'ı yeni Gazi İşleri Bakanı olarak aday göstermeyi düşündüğümü açıklamaktan memnuniyet duyuyorum. Geçiş sü- recinde ise Savunma Bakanlığı'ndan Robert Wilkie görevi vekaleten yürütecek.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,9423- 3,9490
Euro: 4,8524- 4,8616
Sterlin: 5,5307- 5,5381
Gram Altın: 167,9533- 168,3411

KOBİ'lere 2'nci 'nefes' kredisi... 
KOBİ'lere düşük faizli kredi amaçlayan "nefes kredisinde" ikinci uygulama dönemi başlıyor. Nefes kredisinde ikinci dönemin tanıtımı Başbakan Binali Yıldırım, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve banka yöneticilerinin katılımıyla yarın İzmir'de yapılacak. Nefes kredisinin ilk uygulamasında yıllık yüzde 9.9 faizle KOBİ'lere kredi kullandırılması sağlanmıştı.
Hürriyet

30 milyar dolarlık tasarruf... 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, tüketici açısından da kritik önem taşıyan Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı'nın detaylarını dün yaptığı sunumla açıkladı. Plan ile 2033 yılına kadar 30.2 milyar dolarlık tasarruf sağlanması hedefleniyor. Ayrıca 2023'e kadar 10.9 milyar dolarlık yatırım yapılması ve 20 bin kişiye istihdam yaratılması da hedefler arasında. Albayrak, konutlarda büyük bir dönüşüm potansiyeli olduğunu vurgulayarak, bu dönüşümü sağlamak için bankalarla tüketiciye fatura tasarrufundan elde edilen gelirle taksitlerin ödenebileceği, düşük faizli bir model sunmak için çalıştıklarını anlattı. Albayrak, ayrıca sokak aydınlatmaları dönüşümünü Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) modeliyle gerçekleştireceklerini açıkladı.
Hürriyet

Büyümeyi inşa ettik!.. 
Türkiye ekonomisi 2017 yılının son çeyreğinde yüzde 7.3, yılın tamamında ise yüzde 7.4 büyüme gösterdi. Beklentiler son çeyrek için yüzde 7, 2017 için de yüzde 7.2 seviyesindeydi. Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre Türkiye ekonomisi 3.1 trilyon lira yani 851 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştı. Son çeyrek büyüme verisi ise Türkiye'yi dünyanın en hızlı ikinci ekonomisi haline getirdi. Kişi başı milli gelir ise dolardaki değer kazancına paralel 10 bin 597 dolara geriledi. Büyümenin temelini vatandaşın tüketimi ile inşaat yatırımları oluşturdu.
Hürriyet

'Antalya'ya gelen turistte % 52 artış... 
Antalya'ya gelen turist sayısının önemli göstergelerinden olan havayolu ile yurtdışından gelen yolcu sayısı bu ayın 28 gününde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 52 artış gösterdi. 1-28 Mart'ta Antalya Havalimanı'na yurtdışından 226 bin 366 kişi geldi. Bu dönemde gelen yolcu sayısı 2017'nin aynı dönemine göre yüzde 52 artış gösterdi. Geçen yıl 1-28 Mart'ta kente hava yoluyla 149 bin 158 kişi gelmişti.
Milliyet

 'Yerli Otomobil CEO'su nisanda belli olur'... 
Sanayinin ithalata bağımlılığının azaltılması için harekete geçerek Yerlileştirme Yürütme Kurulu oluşturan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı odak sektörleri belirledi. Buna göre, Türkiye 19,6 milyar dolarlık yerlileştirme programı kapsamında beş ana sektöre yoğunlaşacak. Bunlar; kimya-petrokimya, ilaç, yarı iletkenler-elektronik motorlu taşıtlar, makine-teçhizat ile gıda-içecek olacak.
Milliyet

Rusya'dan 2 şirkete daha domates izni... 
Rusya'nın domates ithalatı için Türkiye'den 2 şirkete daha izin verdiği bildirildi. Rusya Tarım Ürünleri Denetim Dairesi'nden (Rosselkhoznadzor) yapılan açıklamada, 29 Mart'tan itibaren geçerli olmak üzere 2 Türk şirketine daha domates ithalatı için izin verildiği belirtildi. Rusya, 23 Mart itibarıyla toplam 12 şirketten domates ithalatına izin vermişti.
Milliyet

Devler Türbülansta... 
Bittiğinde dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Yeni Havalimanı, henüz açılmadan rakiplerinin korkulu rüyası oldu. 29 Ekim'de hizmete girecek havalimanı, Avrupa'daki diğer büyük havalimanlarının rekabet tedbirlerini artırmasına neden oldu. Sadece İstanbul hava sahasını değil, Avrupa hava sahasını da etkileyecek olan havalimanı, Avrupa'da da yakından takip ediliyor.
Vatan

Dünyayı kıskandırdık... 
Türkiye ekonomisi 2017'de beklentileri aşarak son 4 yılın en hızlı büyümesine imza attı. Türkiye dünyanın en hızlı gelişen ekonomilerinden Çin ve Hindistan'ı geride bırakıp G20'de zirveye çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) verilerine göre, Türkiye ekonomisi geçen yılın son çeyreğinde yüzde 7.3, 2017'nin tamamında yüzde 7.4 büyüdü. Orta Vadeli Program'da (OVP) belirlenen yüzde 5.5'lik hedef aşılırken, ekonomide 8 yıl üst üste kesintisiz büyüme yakalandı.
Vatan

12.5 yılla emeklilik... 
Son çıkan yasalarla hem yaş şartı yükseldi hem de ödenmesi gereken prim gün sayısı... İlk sigortaya giriş tarihi kilit öneme sahip. 8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında ilk defa işe giren erkekler, 4500 gün primle emekli olabiliyor. 4500 günle emeklilik 3600 günü kaçıranlar için güzel bir fırsat. 4500 günle emekli olabilmek için erkek sigortalının 60 yaşını tamamlamış, 25 yıldan beri sigortalı olması ve en az 4500 gün prime sahip olması gerekiyor.
Posta

Dolar ve euro çok sert çakıldı... 
Geçen Cuma günü 4.03'le rekor kıran dolar düne kadar 4 liranın üzerinde kalma çabası veriyordu. Euro da 4.97'ye dayanmış yeni zirvenin peşini kolluyordu. Ancak 'Daha da yükselecek' denilen döviz cephesinde dün deprem yaşandı. Yüksek çıkan büyüme verisinin ardından hem dolar hem de euro yüzde 2'ye yakın değer yitirdi. 4.01'den düşüşe geçen dolar, dün bankalararası piyasada saat 20.00 itibarıyla 3.93'e kadar indi.
Posta

SPOR 
Çakır ve ekibi rusya yolcusu... 
FIFA kokartlı hakem Cüneyt Çakır ile yardımcıları Bahattin Duran ve Tarık Ongun, 14 Haziran-15 Temmuz tarihleri arasında Rusya'da düzenlenecek 2018 Dünya Kupası'nda görev alacak. FIFA'dan yapılan açıklamaya göre, Çakır, Dünya Kupası'nda düdük çalacak 36 hakem; Bahattin Duran ve Tarık Ongun ise 63 yardımcı hakem arasında yer aldı
Hürriyet

5. Yıldız davası... 
Fenerbahçe Kulübü, 1959 yılından önceki şampiyonlukların sayılması için girişimlere başladı. Bu amaçla oluşturulan bir komite, sarı lacivertlilerin, "Bizim 28 şampiyonluğumuz" iddiasını sağlam hukuki temellere oturtmak için çalışacak. Bilindiği üzere Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) sadece Birinci Lig'in kuruluş tarihi olan 1959 ve sonrasındaki şampiyonlukları geçerli sayıyor ve formalara takılan yıldızın hesabını da böyle yapıyor.
Hürriyet

Efes Evinde Tatsız Kapattı... 
THY EuroLeague'deki Anadolu Efes, bu sezon Sinan Erdem Spor Salonu'nda çıktığı son maçta Barcelona'ya direnemedi: 107-83. İkinci çeyrekten itibaren oyunu domine eden İspanyol ekibinde, ilk periyotta Ribas ve Koponen çok etkiliydi. Maçın ikinci yarısında ise Heurtel ve Claver skor yükünü çekti.
Hürriyet

Burak için özel önlem!.. 
G alatasaray'da pazar günü oynanacak Trabzonspor maçı şampiyonluk yarışındaki en önemli virajlardan biri olarak görülürken, Teknik Direktör Fatih Terim'i en çok düşündüren nokta bordo-mavililerin en golcü ismi Burak Yılmaz. Tecrübeli çalıştırıcı, milli futbolcunun kendilerine sorun yaratmaması için her türlü ayrıntıyı tek tek düşünüyor. Terim özellikle Burak'ın savunma arkasına koşularının büyük tehdit oluşturmasından çekinirken Maicon ve Serdar Aziz'in ağır kalabileceği öngörülüyor.
Milliyet

ALANYA KOLAY LOKMA DEĞİL... 
Süper Lig'de Fenerbahçe, Trabzonspor (D) ve Gençlerbirliği karşısında 3'te 3 yaparken, milli ara öncesi Medipol Başakşehir'e (D) 1-0 mağlup olarak şampiyonluk yarışında ağır yara alan Beşiktaş'ta tüm gözler Aytemiz Alanyaspor maçına çevrildi. Kendi sahasında Alanyaspor'u yenerek yeni bir galibiyet serisi başlatmak isteyen siyah-beyazlı takım, milli oyuncuların dönüşüyle birlikte taktik çalışmalara da başladı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme