1 Nisan 2018 Pazar

01.04.2018 Genel Gündem01.04.2018
TÜRKİYE 
8 Günde 2. Temas 
Beyaz Saray'dan Trump-Erdoğan arasındaki telefon görüşmesi için yapılan yazılı açıklamada iki liderin ABD ile Türkiye arasında işbirliğini arttırmak için sürdürülen çabalara desteği yineledikleri kaydedildi. Beyaz Saray açıklaması iki lider arasında 8 gün önce gerçekleşen telefondan sonra yapılan açıklamaya benzer biçimde kısa ve ayrıntısız tutuldu. 22 Mart açıklamasından farklı olarak 30 Mart açıklamasında 'kaygı' ifadesi yer almadı.
Hürriyetİş Yerleri Açılıyor Afrin Canlanıyor 
Zeytin Dalı Harekâtı'nda 71. gün geride kalırken PYD/PKK'lı teröristlerden temizlenen Afrin'de sokaklar yeniden hareketlendi. İlçe merkezinde açılan iş yerlerinin sayısı da artıyor. Harekât kapsamında Afrin'i terör örgütü üyelerinden temizleyen Türk Silahlı Kuvvetleri, ilçe merkezinde teröristlerce döşenen el yapımı patlayıcıları imha ediyor, teröristlerin açtığı çukurları kapatıyor. Bunun yanı sıra ilçede hayatın yeniden normale dönmesine yönelik çalışmalar da artarak sürüyor. Teröristlerden arındırılan ilçede sokaklar yeniden "canlanmaya" başlarken ilçe merkezinde açılan iş yeri sayısı da arttı. Seyyar satıcıların da cadde ve sokaklarda görüldüğü ilçe merkezinde biriken çöpler toplanıyor, sokakların temizleniyor.
Milliyet

'Bağırın, Çatlayın Patlayın Bak Yıktık' 
Cumhurbaşkanlığı'nın himayesinde, Fatih Belediyesi ve Klasik Türk Sanatları Vakfı'nın iş birliğiyle gerçekleştirilen "Yeditepe Bienali"nin açılışı dün Ayasofya Müzesi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gerçekleştirildi. Ayasofya'daki etkinliğe eşi Emine Erdoğan ile gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, öncesinde hat sergisini gezdi. Kurdele kesimi öncesi kürsüye çıkan Erdoğan, "Bugün burada böyle bir Yeditepe Bienali'nin yapılmasını gerçekten çok anlamlı buluyorum" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeditepe Bineali'nin kendi alanında dünyada bir ilk olduğunu, 600 sanatçının 3 bine yakın eserini bünyesinde barındırdığını söyledi.
Milliyet

'Senin Ne Haddine Ey Macron!' 
Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'nin ders verdiği terör örgütüne bazı ülkelerin sahip çıkmaya başladığını belirterek, "Senin ne haddine ey Macron! Sen nasıl terör örgütü ile Türkiye'nin arasını bulmaya çalışırsın, bu yetkiyi sana kim verdi, sen bir NATO ülkesi değil misin, bir NATO ülkesine karşı teröristleri nasıl savunursun? Sen onu sarayında kabul edebilirsin ama bu topraklarda terörün adı bile olmayacak, kökü kazınacak bunu böyle bilesin" dedi.
Milliyet

O Doktor Adli Tıp İmamı Çıktı! 
Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT), Kosova istihbaratıyla etkin iş birliği içinde yakaladığı, örgütün üst düzey isimlerinden olduğu belirlenen Cihan Özkan, Kahraman Demirez, Hasan Hüseyin Günakan, Mustafa Erdem, Osman Karakaya ve Yusuf Karabina, özel bir uçakla Türkiye'ye getirildi. Şüphelilerin soruşturması İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yapılıyor. Savcılığın talimatı doğrultusunda şüphelilerin ifade işlemleri, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştiriliyor.
Vatan

DÜNYA 
Para Askıda 
ABD Başkanı Donald Trump'ın geçen perşembe Ohio eyaletinde bir etkinlikte sarf ettiği, "DEAŞ'a ağır darbe vuruyoruz. Çok yakında Suriye'den çıkmış olacağız. Artık başkaları bununla ilgilensin" sözlerinin yankıları sürüyor. Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Trump'ın Dışişleri Bakanlığı'na, Suriye'de ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun desteğiyle terör örgütü YPG/PKK'nın kontrol ettiği alanların yeniden inşası için ayrılan 225 milyon dolarlık (890 milyon TL) yardımı dondurma talimatı verdiğini yazdı. WSJ'ye konuşan Amerikalı yetkililer, Beyaz Saray'ın ABD'nin Suriye'de gelecekteki rolünü değerlendirdiğini iddia etti. Geçen ocak ayında, mart ayında görevden alınan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın ABD güçlerinin hem DEAŞ'ın yeniden güçlenmesi hem de İran'ın bölgesel nüfuzuna karşı Suriye'de öngörülebilir bir geleceğe kadar kalacağına dair bir stratejiyi açıkladığını hatırlatan WSJ, Trump'ın şimdi bu yaklaşımı sorguluyor göründüğünü yazdı.
Hürriyet

Bm'den Gazze İçin Soruşturma Çağrısı 
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Gazze'de İsrail askerleri tarafından en az 16 Filistinlinin öldürülmesinin ardından Kuveyt'in talebi üzerine acil toplandı. Diplomatlar, kapalı kapılar ardında yapılan görüşmelerde BMGK'nin ortak bir açıklama kabul etmesi ve yayımlamasının talep edildiğini ancak böyle bir açıklama üzerinde anlaşmaya varılamayınca açık oturumda toplanma kararı aldıklarını bildirdi. Filistin, BMGK'da İsrail'in kınanmasına engel olmasından dolayı ABD'ye tepki gösterdi. Filistin'in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansur da, bu gelişmeden dolayı ABD'yi suçladı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise, olaylarla ilgili bağımsız bir soruşturma açılması çağrısında bulundu. Guterres, olayların aydınlatılması için "bağımsız ve şeffaf bir soruşturma" talep etti.
Milliyet

Ajan Krizi Tırmanıyor 
Eski ajan Sergey Skripal ve kızı Yulia'ya İngiltere'de düzenlenen suikast girişiminin ardından İngiltere ve Rusya arasında başlayan diplomatik gerilim devam ediyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova dün 50 İngiliz diplomatın daha Rusya'dan sınır dışı edileceğini açıkladı. Rusya, daha önce de İngiltere'nin Rus diplomatları sınırdışı etme kararına misilleme olarak 23 İngiliz diplomatı ülkeden gönderme kararı almıştı. Zaharova, İngiltere'nin Rusya'daki personel sayısı ile Rusya'nın İngiltere'deki çalışan sayısı arasında 50 kişilik fark olduğunu hatırlattı ve İngiltere'ye her iki ülkedeki diplomat sayısını eşitlemeyi önerdiklerini belirterek 50 İngiliz diplomatın daha sınır dışı edileceğine işaret etti.
Milliyet

6 Yıl Sonra Aynı Yerde 
Pakistan ordusunun temin ettiği helikopterle Mingora'ya giden Yusufzay, babası, annesi ve erkek kardeşiyle çocukluğunu geçirdiği eve konuk oldu. Akrabaları, eski sınıf arkadaşları ve dostlarının çiçeklerle beklediği evde gözyaşlarına boğulan Yusufzay, bu anı 5 yıldan uzun suredir beklediğini ve bir gün döneceği ümidiyle sıklıkla haritada Pakistan'a baktığını soyledi. Malala, ziyareti kapsamında Başbakan Şahid Hakan Abbasi tarafından kabul edilmişti.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,9531- 3,9571
Euro: 4,8677- 4,8839
Sterlin: 5,5285- 5,5690
Gram Altın: 168,4687- 168,6224

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Alparslan Bayraktar, son olarak Meclis'ten geçen düzenleme ile vatandaşların çatılarına güneş enerjisi santrallarının kurmasının kolaylaştırıldığını, getirilen vergi muafiyeti gibi kolaylıkların güneşte çatı pazarını büyüteceğini belirterek, elektrik dağıtım şirketlerinin de bu sürece hazır olmaları gerektiğini vurguladı. Bayraktar, çatılardaki güneş santrallarının yaygınlaşmasının elektrik dağıtım şirketlerini "kara kara" düşündüreceğini dile getirerek, "Şirketler, artık dağıtık bir enerji üretim sistemini devreye almaya başlayacak. Bildiğimiz tüm iş modeli değişecek. Bunu UBER'e benzetiyorum. Nasıl UBER ulaşımda 'yıkıcı inovasyon' dediğimiz şeyi yaptıysa, dağıtım şirketleri de çatılarla birlikte yıkıcı bir inovasyonla karşılaşabilir. Buna hazırlananlar ayakta kalabilir, hazırlanamayanlar sıkıntı yaşayabilir" dedi.
Hürriyet

Nefes Kredisinde 'Nefis' Sürpriz 
Geçen yıl KOBİ'lere cansuyu olan Nefes Kredisi projesi bu sene yeniden başlıyor. Başbakan Binali Yıldırım, dünkü imza töreninde yaptığı sürprizle kredinin şartlarında önemli iyileştirmeye imza attı. Yıldırım, Nefes Kredisi'nin bu yıl yüzde 50 artışla 7.5 milyar liraya çıkacağını, ayrıca geri ödeme süresine de 6 aylık geri ödemesiz dönem eklediklerini belirterek 18 aylık vade imkânı tanınacağını açıkladı.
Milliyet

Yüzde 85 Kgf Kefaleti Devreye Girdi 
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, KOBİ'lerin yüzde 18 ile yüzde 20 arasında faizle kredi kullanabildiğini vurgularken, "Elimizi taşın altına koyduk. Kaynakları birleştirdik. Sonra Hazine ve Kredi Garanti Fonu devreye girdi. Hazine destekli yüzde 85 KGF kefaleti devreye girdi. Bankalarımız da zararı bile göze alarak projeye kaynak sağladı" dedi.
Milliyet

Uyumlu Mükellefe Erteleme Ve Taksit İmkânı Geldi 
Uyumlu prim borçlularının, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 88'inci maddesi kapsamındaki prim ve diğer borçlarının tecil ve taksitlendirilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Ocak 2018'den itibaren vadesi gelen alacaklara uygulanmak üzere yürürlüğe giren düzenleme ile ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle yıllık gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olanların borçlarına erteleme ve taksitlendirme getirilmesi öngörülüyor. Bu düzenlemeden yararlanacak mükelleflerin geriye doğru 3 yıla ait prime ilişkin belgeleri sürelerinde vermiş ancak son 1 yıl içerisinde borçlarını ödeyememiş olmaları şartı aranacak. Gecikme cezası ve gecikme zammı oranı yerine Türkiye İstatistik Kurumunun yayımladığı Yİ-ÜFE aylık değişim oranları basit usulde uygulanacak.
Vatan

SPOR 
Kartal Uçuşa Geçti 
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nde 23. haftanın açılış maçında Beşiktaş Sompo Japan, Banvit'i 79-64 yenmeyi başardı. Strawberry'nin yokluğunda maça çift guardla başlayan Ufuk Sarıca, hem Kenan, hem de Adams'ın iyi performansıyla istediği katkıyı alırken, uzunlarda da sürekli rakiplerine eşleşme sıkıntısı yarattı. Maç başında Vidmar'a karşı daha hızlı olan Lalenne'in orta mesafe şutlarıyla kontrolü alan Beşiktaş, Kulig oyuna girdiğinde de Sertaç'ın sırtı dönük oyunlarına başvurdu, iki isimden de skor buldu.
Milliyet

Helal Olsun 
Galatasaray eski Başkanı Dursun Özbek yönetiminin 1 Ocak 2017-31 Aralık 2017 dönemi, idari ve mali olarak ibra edildi, eski başkan rahat bir nefes aldı. Günlerdir tartışılan, otel faturalarından, faizlere kadar birçok parasal konu dün Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde ortaya dökülürken, verilen ibra oyları Özbek'i idari ve mali olarak aklamış oldu. Oylama öncesinde kürsüye çıkan Dursun Özbek, "Bir buçuk yılda 66 milyon euroluk oyuncu satışı gerçekleştirdik. 72 milyon euroluk futbolcu transfer etmişiz. 6 milyonluk farkla bugün sahada oynayan takım kurulmuştur. Takıma başarılar diliyorum, inşallah Trabzonspor maçını da alacağız" dedi.
Milliyet

Altyapı Ve Adalet 
Adaylığını resmen açıklayan Başkan Aziz Yıldırım'ın seçilmesi durumunda görev süresi boyunca neler yapacağı ile ilgili yol haritası ortaya çıkmaya başladı. Futbolda altyapı hamlesi yapmayı planlayan Aziz Yıldırım, 3 Temmuz Kumpası'ndaki maddi kayıplar için yeni bir hukuk mücadelesi de başlatacak. Mevcut finansal düzende artık kulüpler eskisi gibi geniş transfer bütçelerine sahip değil. Fenerbahçe de bu kulüplerden biri. Zararını kademeli olarak azaltmak zorunda olan ve UEFA'nın takibinde olan sarı-lacivertlilerde bu durumun da etkisiyle artık altyapı hamlesi kaçınılmaz hale geldi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme