2 Nisan 2018 Pazartesi

02.04.2018 Genel Gündem02.04.2018
TÜRKİYE 
İttifak Telaşına Düşüren Nedir 
Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) en son yayımladığı 'seçime katılabilecek partiler' listesinde yer almayan İYİ Parti, seçime katılma yükümlülüklerini yerine getirebilmek için 1. Olağanüstü Kurultayı'nı yaptı. Ankara Spor Salonu'nda 'İYİ'ler kazanır' temasıyla düzenlenen kurultayda Akşener için bestelenen, 'Gözleri yıldız gibi, kaşları hilal sanki. Mustafa Kemal bizim çocuklar, Evlad-ı Fatihan'dan derler adı Meral' sözlerinden oluşan şarkı seslendirildi.
Hürriyet
  

Nükleer Silahım Var Diye Hava Atma 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatı'nı eleştiren Fransa ve İsrail'e sert tepki gösterdi. İsrail Başbakanı Netanyahu'ya "'Nükleer silahım var' diye hava atma. Yeri geldiği zaman o nükleer silahlar da çalışmaz" diyen Erdoğan, İsrail'in bir terör devleti olduğu iddiasını tekrarladı. Erdoğan, MİT'in Kosova'da yaptığı FETÖ operasyonunu da hatırlatarak, "Pensilvanya da gelecek" diye konuştu.
Milliyet
  
İkinci Turda Zorunlu İttifak 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "görüşmeler yapıyoruz" açıklamasının ardından gözler, ana muhalefet partisinin olası seçim ittifakılarına çevrildi. Kulislere yansıyan bilgilere göre CHP, ittifak konusunda resmi temaslara başlamak için acele etmeyecek, diğer partilerin net tutumunu anlamak için "arka kapı diplomasisi" yürütecek. CHP'nin ittifak seçenekleri arasında ağırlık kazanan görüşün ise Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda bir birliktelik sağlamaya yönelik olduğu belirtiliyor. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, olası bir ittifakın, Cumhurbaşkanı adayı belirleme sürecinde "ön açıcı" olabileceğini söyledi. Kulislere yansıyan bilgilere göre, CHP'nin diğer siyasi partilerle kısa vadede resmi temaslara başlaması öngörülmüyor.
Milliyet
  
Ünlülerden Afrin'de Çarpışan Askerlerimize Destek Ziyareti 
Zeytin Dalı Harekatı'na destek olmak için sanatçılar, Hatay'a giderken İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan kalkan uçakta, Ajda Pekkan, Alişan, Seda Sayan, Deniz Seki, Yavuz Bingöl, İbrahim Tatlıses, Emel Müftüoğlu, Hande Yener, Necati Şaşmaz, Mustafa Sandal ve Beşiktaş Spor Kulübü Başkanı Fikret Orman, milli futbolcular Gökhan Gönül, Oğuzhan Özyakup ile milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu gibi isimler yer aldı. Sanatçı ve sporcuların Zeytin Dalı Harekatı'na destek için sınıra gidecekleri belirtilirken, sanatçılar birlikte çekildikleri fotoğrafı instagram hesabından,"Gidiyoruz Afrin'e" notuyla paylaştı. Ünlü isimler, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde terör örgütlerine karşı yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı'na katılan askerlere ve bölgedeki vatandaşlara moral ve destek verecek.
Vatan

DÜNYA  
Menbic Hattına Abd Takviyesi 
ABD, Türkiye'nin terörden temizlemek istediği Suriye'nin Menbiç ilçesine olası bir operasyona karşı tedbirlerini arttırıyor. Anadolu Ajansı'nın yerel kaynaklardan aldığı bilgilere dayanarak dün geçtiği habere göre ABD güçleri Fırat Nehri'nin batısındaki Menbiç'e askeri takviyeler yaptı. Amerikalılar, terör örgütü YPG/PKK işgalindeki ilçenin batı kısmında yer alan, Fırat Kalkanı harekâtı bölgesinin cephe hattına 300 asker ile çok sayıda zırhlı araç ve iş makinesi sevk etti. Askerler Türkiye'nin yürüttüğü Fırat Kalkanı harekâtı bölgesi ile YPG/PKK arasında cephe hattını oluşturan Sacu Çayi ile ilçenin batısındaki Zub'ul Beyn köyü taraflarında konuşlandı. ABD askerleri Menbiç ilçesine, doğudaki Sırrın bölgesinde bulunan ABD üssü Sebet'ten geldi. Halihazırda ABD'nin, muhaliflerin kontrolündeki Fırat Kalkanı bölgesiyle sınır hattında Tuhar, Hilvanci ve Dadat olmak üzere 3 gözlem noktası bulunuyor.
Hürriyet

Son Tahliye 
Yedi yıldır süren Suriye içsavaşında dün önemli bir noktaya gelindi. Ülkenin başkenti Şam'ın 10 kilometre doğusunda yer alan ve savaşın başından bu yana muhaliflerin elinde olan Doğu Guta'daki son bölge olan Duma'da da rejim ile tahliye anlaşmasına varıldı. Merkezi İngiltere'de olan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Esad rejimi ve müttefiki Rusya ile muhalif gruplar arasında dün anlaşmaya varıldığını aktardı.
Hürriyet

Soruşturma Talebini Geri Çevirdi... 
Geçtiğimiz Cuma günü "Büyük Dönüş Yürüyüşü" sırasında Gazze sınırında İsrail askerlerinin müdahalesi sonucu hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 17'ye yükselirken, İsrail, konuyla ilgili tavrını koruyor. İsrail Savunma Bakanı, bunun kendilerinin "savunma hakkı" olduğunu belirtirken, soruşturma açmayı düşünmediklerini kaydetti. Gazze'de kayıp iki gencin şehit edildikten sonra İsrail ordusu tarafından alıkonulduğunun ortaya çıkmasıyla birlikte, Gazze sınırında ölenlerin sayısı 17'ye yükseldi.
Milliyet

Avusturya On Binlerce Türk Göçmeni Kovabilir 
Avusturya'da geçen yılki anayasa değişikliği referandumundan sonra ortaya çıkan bir liste, onbinlerce Türkiye kökenli vatandaşın Avusturya pasaportlarını kaybetmesine yol açabilir. Yerel basında çıkan habere göre hükümet ortağı aşırı sağcı Özgürlük Partisi (FPÖ), son seçimlerde oy kullanan 95 bin Türk seçmen içerisinde Avusturya pasaportu bulunan 18 bin 500 kişinin Türk vatandaşı olmadıklarını kanıtlamasını istiyor.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,9423- 3,9490
Euro: 4,8524- 4,8616
Sterlin: 5,5307- 5,5381
Gram Altın: 167,9533- 168,3411

Önce Nefes Sonra Sigorta 
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, şirket bilançolarının ortalama yüzde 30-40'ını oluşturan alacakların etkin yönetiminin KOBİ'ler için hayati öneme sahip olduğunu söyledi. Alacakların tahsilatında yaşanan problemlerin, şirketlerin likiditesini ve kârlılığını olumsuz etkilediğine hatta bazı durumlarda şirketlerin iflasına neden olduğuna işaret eden Şimşek, şirket iflaslarının yaklaşık dörtte birinin tahsil edilemeyen alacaklar nedeniyle gerçekleştiğini belirtti.
Hürriyet

Mücevher Rekoru 
Türkiye ihracatı martta geçen yıl mart ayına göre yüzde 11.5 artarak 15 milyar 106 milyon dolara yükseldi. Böylece mart, ihracat tarihindeki en yüksek ihracat gerçekleştirilen ay oldu. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre üç aylık ihracat ise yüzde 10.4 artışla 40.7 milyar dolara çıktı. Hedef, yıl sonunda 170 milyar dolarlık ihracatı yakalamak. İhracatta martta tarihi zirve nasıl yakalandı? Bunun en büyük nedeni Avrupa ülkelerine yapılan ihracattaki yükseliş. Almanya'nın yanı sıra İngiltere de aylık ihracatta 1 milyar dolar sınırını aştı. Otomotiv sektörü aylık 3 milyar doların üzerinde ihracat yapmayı başardı. Dikkat çeken diğer sektör ise mücevher. Yüzde 53.7 ile martın en fazla ihracatını artıran sektörü olmayı başaran mücevher sektörü Uzak Doğu'dan Ortadoğu'ya Avrupa'dan Amerika kıtasına kadar her bölgeye ihracatını arttırdı. Ancak İngiltere'nin de 1 milyar doları ihracat sınırını aşmasını sağlayan da yüzde 6898 artışla bu ülkeye 139.3 milyon dolar satış yapan mücevher sektörünün etkisi büyük.
Hürriyet 

Türkiye'ye Yatırım Yapan Hep Kazanır 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu dünya yatırımcılarını Türkiye'de yatırım yapmaya çağırdı. Milliyet'e konuşan Hisarcıklıoğlu, yurtdışındaki muhataplarına ve uluslararası şirketlere Türkiye'deki yatırım fırsatlarını, büyüme potansiyelini ve merkezi coğrafyası sayesinde 3 kıtaya birden ulaşma imkânını anlattıklarını belirterek, "Türkiye'ye dün yatırım yapanlar kazandı. Bugün yatırım yapanlar da yarın kazanacak."
Milliyet 

1.4 Milyar Liralık Savunma Yatırımına Teşvik 
Savunma sanayiine yönelik yaklaşık 1.4 milyar liralık yatırım çeşitli teşvik mekanizmalarıyla desteklenecek. Türkiye'nin, savunma sanayisindeki yerli üretimin geliştirilmesi yönündeki yaklaşımı yeni yatırımları da beraberinde getiriyor. Sektörün güçlü aktörleri kapasitelerini ve ürün çeşitliliklerini artırmak için yatırım yaparken, sektöre yeni üreticiler de katılıyor.
Milliyet 

Altın İthalatını Körfez Yükseltti 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Türkiye olarak biz altın işlemede ve altın ticaretinde merkez olmak istiyoruz. Onun için bu 'düzeltme' dediğimiz süreçte 2018'de de böyle bir şişkinlik olma ihtimali var" dedi. Zeybekci, Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) tarafından düzenlenen İhracatın Yıldızları Ödül Töreni'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 2018 yılında her ay ihracat rekorları kırarak yoluna devam edeceğini söyledi.
Vatan

Spor 
Güneş'ten Larin'e Mesaj 
Süper Lig'in devre arasında Vagner Love ile birlikte transfer edilen Cyle Larin, takımdaki forvet bolluğu nedeniyle forma şansı bulamazken, genç golcünün kalan haftalarda sahada olmak istediğini dile getirdiği öğrenildi. Kadroda Negredo, Love, Babel ve Mustafa gibi forvet özellikli isimlerin olması nedeniyle bir türlü sıranın kendisine gelmediği Kanadalı golcünün, her an oynayacakmış gibi hazırlandığı bildirildi.
Milliyet

Yıldırım Topa Girdi 
Şampiyonluk yarışında son sekiz haftaya girilirken, Başkan Aziz Yıldırım takımla daha fazla birlikte olma kararı aldı. Sezon içinde kulübün idari işleri ve yatırımlar başta olmak üzere birçok konuyla ilgilenen Yıldırım, sadece kritik maçlar öncesi takıma ziyaretlerde bulunuyordu. Ancak gelinen noktada Fenerbahçe'nin puan kaybına tahammülü yok. Olası bir kayıpta sarı-lacivertliler zirveden iyice kopabilir. Bu çerçevede Başkan'ın da eli sürekli takımın üzerinde olacak. Gerektiğinde oyuncularla toplantılar yapıp teknik heyetten rapor alacak. Gerektiğinde soyunma odasına girecek. Adaylığını da resmen açıklayan Yıldırım artık tüm konsantrasyonunu futbol takımına ayıracak.
Milliyet

Kabustan Mutluluğa 
Spor Toto Süper Lig'de şampiyonluk yarışındaki Medipol Başakşehir, Teleset Mobilya Akhisarspor'u deplasmanda geriden gelerek 2-1 mağlup etmeyi başardı. Bu skorla puanını 56'ya çıkaran Başakşehir, Beşiktaş'ın kendisini yakalamasına izin vermedi. Akhisar ise 34 puanda kaldı. Mücadelede gol perdesi 13. dakikada açıldı. Eray'ın şutu defansa çarpıp kornere çıktı. Sağ kanattan Bilal'in kullandığı kornerde pozisyonu iyi takip eden Serginho kafayla fileleri sarstı: 1-0. 23'te konuk ekip beraberliğe yaklaştı. Emre'nin şutu Lukac'tan döndü. Elia ceza sahası içi sol çaprazında önünde bulduğu topu tamamlamak istedi, Lukac gole izin vermedi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme