4 Nisan 2018 Çarşamba

04.04.2018 Genel Gündem04.04.2018

TÜRKİYE 

Fetö'nün Abd'li Yoldaşları 
Hukuk şirketi Amsterdam Partners'in kıdemli ortağı Robert Amsterdam'ın, FETÖ'nün ABD'deki yasadışı işlerini ortaya koyan 664 sayfalık "Aldatma İmparatorluğu: Gülen'in ABD'deki Okul Şebekesi" başlıklı kitabında örgütün eğitim kurumları üzerinden hangi oyunları tezgahladığı detaylı olarak anlatılırken, çok çarpıcı bilgilere de yer veriliyor. Kitapta ayrıca "Gülen'in arkadaşları mercek altında: Robert Casey, Matt Cartwrih ve Mike Brubaker" başlıklı bölümde, FETÖ'nün ABD'li bazı siyasilerle ilişkileri de anlatılıyor. "Gülen'in arkadaşları mercek altında: Robert Casey, Matt Cartwrih ve Mike Brubaker" başlıklı bölümde bu ilişkiler şöyle aktarılıyor:
Milliyet


Vizesiz Seyahat İçin Yeşil Işık 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ile anlaşmaya varılan S400 füzeleri ile ilgili olarak, projeyi eleştiren Batı'ya mesaj göndererek, "S400 füzeleri ile ilgili konu Türkiye'nin kendi kararıdır" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Akkuyu Nükleer'in temelinin atılmasının ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 1,5 saat baş başa görüşme gerçekleştirdi. İki lider, görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Rusya'daki seçim başarısı nedeniyle Putin'i tebrik ederek sözlerine başlayan Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu: İlk ziyaretin ülkemize olması Türkiye ve Rusya arasındaki münasebetlerin geldiği seviyelerin de en güzel işaretidir. Siyasi, askeri, ticari, ekonomik, kültürel, bu kadar geniş alanda görüşmeler zincirini ele alma fırsatını bulduk. Ticaret hacmimiz bir önceki yıla göre yüzde 32 arttı.
Milliyet

Evimizin Önünde Çakallar Gezemez 
Siyasi kulislerde erken seçim senaryoları dillendirilirken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, grup konuşmasında "seçim zamanında yapılmalı" mesajı verdi. Bahçeli, bugün 21. ölüm yıl dönümü olan Alparslan Türkeş'i anarak grup konuşmasına başladı. Bahçeli, özetle şunları kaydetti: Türkiye Menbiç'e gözünü diktikçe, karşımıza bariyerler çeken ABD'dir. Menbiç'e operasyon işaretleri arttıkça huzuru kaçan, bu nedenle birkaç gün önce bölgedeki üslerini zırhlı araç ve askeri birliklerle takviye eden yine ABD'dir. Haddi olmadığı halde Rusya'dan alımı gündemde olan S-400 füzelerine itiraz eden de gene ABD'dir. Üstelik ABD'li askerlerin, Fırat Kalkanı Harekât bölgesi ile PKK/YPG arasında cephe hattını teşkil eden Sacu Çayı boyunca günlük devriyelere başladığı anlaşılmaktadır.
Milliyet

Afrin'in Güvenliği 'Milli Ordu'da 
TSK ve ÖSO'nun 18 mart'ta teröristlerden arındırdığı Afrin'de, kent güvenliği de sağlanmaya başladı. Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) üyelerinden oluşan askeri polisler, genel asayiş uygulamalarını güçlendirmek için Afrin ilçe merkezinde görev yapıyor. Suriye Geçici Hükümeti, geçen yıl aralık ayında ÖSO'ya bağlı yaklaşık 30 alt grubun "Milli Ordu" adı altında birleştiğini açıklamıştı.
Vatan

O Buluşma İçin Sert Sözler 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün partisinin Meclis grubundaki konuşmasında, Cumhurbaşkanı ve Genelkurmay Başkanı'nın da yer aldığı sanatçılarla Afrin sınırında yapılan buluşmayı sert sözlerle eleştirdi. Konuşmasına "Bugün 3 Nisan, 88 yıl önce kadınların belediye başkanı seçilmesi ile ilgili yasa ilk kez çıktı. Artvin Kılıçkaya beldesine Sadiye Ardahan diye bir kadın belediye başkanı seçildi" hatırlatmasıyla başlayan Kılıçdaroğlu, "Tek adam rejimini yıkacağız. Dikta yönetimini ve diktatörü oradan alacağız, alaşağı yapacağız. En büyük korkuları kadınlar. Seni oradan aşağıya bu ülkenin kadınları indirecek" diye konuştu.
Vatan

DÜNYA 
'Suriye'den Dönme Zamanı Gelmiştir!' 
ABD Başkanı Donald Trump, Suriye'den çekilme konusunu dün yeniden gündeme getirerek, "Suriye'den çıkma planı üzerinde çalışıyoruz" dedi. Trump, Beyaz Saray'da Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite, Letonya Cumhurbaşkanı Raimonds Vejonis ve Estonya Cumhurbaşkanı Kersti Kaljulaid ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Suriye planı hakkında yeniden açıklamalarda bulundu. Trump, "Suriye'de olmamızın ana nedeni DAEŞ'ten kurtulmaktı ve bu görevi hemen hemen tamamladık. Şimdi çok kısa süre içinde bölge ülkeleriyle koordinasyon içinde kararımızı vereceğiz" diye konuştu. Suriye'de bulunmalarının ABD için maliyetli bir süreç olduğuna işaret eden Trump, "Suudi Arabistan vereceğimiz kararla çok yakından ilgili. Ben de dedim ki, eğer bizim Suriye'de kalmamızı istiyorsanız parasını ödemeniz gerekecek" değerlendirmesini yaptı. Veliaht Prens Selman, bu konuda geçtiğimiz günlerde verdiği demeçte ABD'nin bir süre daha Suriye'de kalması gerektiğini söylemişti.
Milliyet

Netanyahu'dan Anlaşmaya İptal 
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, binlerce Afrikalı göçmenin Batı ülkelerine yerleştirilmesi için Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ile vardıkları anlaşmayı iptal etti. Netanyahu anlaşmayı ilk olarak önceki gün duyurmuş ancak bundan birkaç saat sonra da aynı anlaşmayı askıya aldığını açıklamıştı. Netanyahu, dün yaptığı açıklamadaysa şikayetleri dinledikten ve durumu yeniden değerlendirdikten sonra anlaşmayı iptal etme kararı aldığını söyledi. Netanyahu'nun ilk açıklamasına göre, plan, 16 bin 250 göçmenin Kanada, İtalya ve Almanya gibi ülkelere gönderilmesini öngörüyordu. Ancak daha sonra Almanya, Afrikalı göçmenlerin yerleştirilmesine yönelik herhangi bir plandan haberinin olmadığını bildirdi. İsrail, 35 bin civarında Afrikalı göçmene ev sahipliği yapıyor. Netanyahu'nun sağcı hükümeti, Afrikalıları mülteci olarak kabul etmiyor ve onları "kaçaklar" ya da sadece iş arayan ekonomik göçmenler olarak tanımlıyor.
Milliyet

İran'dan Sosyal Medya Atağı 
İran Sanal Alem Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ebulhasan Firuzabadi, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin 'Telegram' başta olmak üzere ülkede kullanılan yabancı mesajlaşma uygulamalarının tekelleşmesinin önüne geçilmesi talimatı verdiğini söyledi. Firuzabadi, Ruhani'nin Telegram'ı yasaklamak yerine yerli uygulamaların geliştirilmesi suretiyle tekelinin kırılmasını istediğini belirtti. İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, Cumartesi günü yaptığı konuşmada ülkedeki en popüler mobil mesajlaşma uygulaması olan Telegram'ın yerine 'milli güvenlik' gerekçesiyle 'Soroush' adlı yerli bir uygulamanın kullanılacağını açıklamıştı. Telegram'ın 80 milyon nüfusa sahip İran'da yaklaşık 40 milyon kişi tarafından kullanıldığı belirtiliyor.
Vatan


'Türkiye-Ab Mülteci Sözleşmesi Sallantıda' 
2015 sonbaharında yaşanan Avrupa'ya mülteci akınını önlemek için AB ile Türkiye arasında imzalanan mülteci sözleşmesinin sallantıda olduğu iddia edildi. Spiegelonline'a göre AB ülkeleri mülteciler için para yardımında yan çiziyor. AB ile Türkiye 18 Mart 2016'da mülteci akınını durdurmak için sözleşme imzalamıştı. Türkiye'nin göçü önlemesi ve kaçak mültecileri geri alması karşılığında AB, Türkiye'ye vize muafiyeti, AB üyelik müzakerelerini genişletme ve mülteciler için 6 milyar Euro para yardımı ödemeyi kabul etti. Vize muafiyeti ve üyelik müzakereleri sözünü yerine getirmeyen AB, şimdi de mülteciler için kalan para yardımını ödemede anlaşmazlığa düştü.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 4,9013-4,9035
Sterlin: 5,6228-5,6262                                 
Gram Altın: 171,1618-171,3375

Nükleer Güç Türkiye 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 20 milyar dolara mal olacak ve Türkiye'nin enerji ihtiyacının yüzde 10'unu karşılayacak Akkuyu Nükleer Santrali'nin temelini birlikte attı. Erdoğan, "Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını enerji alanında tarihi bir eserle taçlandırmış olacağız. Bu santral enerji güvenliğimize katkı sağlarken aynı zamanda iklim değişikliğiyle mücadelede önemli rol oynayacaktır" dedi.
Milliyet

Hedef Tek Hane 
Mart ayında, içeride ve dışarıda olumsuz gelişmeler yaşadık. Dolar fiyatı beklenmedik zamanda ve büyüklükte arttı. Bütün bu olumsuz gelişmelere rağmen mart enflasyonunun yüzde 0.99 olarak gerçekleşmesi iyidir. Mart enflasyonu yüzde 0.99. Ocak ayı enflasyonu yüzde 1.02, şubat ayı enflasyonu yüzde 0.73 olmuştu. Yılbaşından bu yana tüketici fiyatlarındaki 3 aylık artış yüzde 2.77 oranında. Geçen yıl ilk 3 ayda tüketici fiyatları yüzde 4.34 artmıştı. Yıllık (marttan marta) enflasyon yüzde 10.23 oldu. Geçen yıl marttan marta yüzde 11.29 idi. 12 aylık ortalama enflasyon yüzde 11.14 oranında. Geçen yıl yüzde 8.21 idi. 2018'in ocak ayında yüzde 11.23, şubat ayında da yüzde 11.23 olmuştu.
Milliyet

Küresel Servet 280 Trilyon Doları Aştı 
Dünyada 2017 yılı ortasına kadar bir senede küresel zenginliğin, 2012'den bu yana en hızlı tempoda yüzde 6.4 oranında arttığı bildirildi. Credit Suisse'un Küresel Servet Raporu, bu dönemde dünya genelinde küresel servetin 280 trilyon dolara, kişi başına düşen küresel servetin de yüzde 4.9 artışla 56 bin 540 dolara yükseldiğini gösterdi. Raporda, toplam hane servetinin yüzde 64'üne sahip Kuzey Amerika ve Avrupa'nın, dünyada yetişkin nüfusunun sadece yüzde 17'sini, öte yandan küresel servetin sadece yüzde 10'una sahip Çin'in yüzde 22'sini barındırdığı kaydedildi. Servet kazancı karşılaştırmasında ilk sıraya 8.5 trilyon dolar artışla ABD yerleşirken, bu kazancın, 2'nci sırada yer alan Çin'in 5 katı olduğuna dikkat çekildi. Listede ABD ve Çin'in ardından Almanya, Fransa, Avustralya, İtalya, Kanada, Hindistan, İspanya ve Tayvan geliyor.
Vatan

Güvensiz Ürüne Geri Çağırma Zorunluluğu 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, TBMM'ye sunulan Urun Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanun Tasarısı ile 'geri cağıma' müessesesinin zorunlu kılındığını belirterek, "Tasarıyla imalatçıya, sattığı bütün güvensiz ürünleri tüketiciden toplatma mecburiyeti getiriliyor" dedi. Tasarıyla mevcut mevzuatta 'üretici' başlığı altında tanımlanan 'imalatçı', 'ithalatçı' ve 'yetkili temsilci'nin ayrı ayrı ifade edildiğinin altını çizen Zeybekci, böylece hem söz konusu iktisadi işletmecilerin sorumluluklarının ve aykırılık durumunda tabi tutulacakları müeyyidelerin hakkaniyetli hale geleceğini hem de halihazırda AB mevzuatına göre güncellenmiş ürünlere ilişkin mevzuatın uygulanabilir şekle dönüştürüleceğini dile getirdi. Zeybekçi, "Türk malı" imajının yabancı pazarlarda da korunması için tasarıda güvensiz veya tağşişe konu urun ihracının yasaklandığını, bu tur urun ihraç eden firmalara müeyyide getirildiğini anlattı.
Vatan

'900 Bine Ulaştık' 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, 2 Nisan itibariyle tamamlanan taşeron çalışanların kadroya geçişinde şu ana kadar 900 bin kişiye ulaşıldığını açıkladı. Sarıeroğlu, halen sisteme girişlerin olduğunu belirtirken, güvenlik aşamasında da kişilerin terör örgütleriyle bağlantısı olup olmadığına bakıldığını, kişinin kendisi dışındaki kişilere ise bakılmadığını söyledi.
Hürriyet

SPOR 
Harikasın Eczacıbaşı 
Eczacıbaşı VitrA Kadın Voleybol Takımı, CEV Kupası Finali'nin ilk maçında deplasmanda Belarus ekibi Minchanka Minsk'i 3 - 1 mağlup etti. Turuncu- beyazlılar bu sonuçla şampiyonluk için büyük avantaj sağladı. Mücadelenin birinci setinde iki teknik molaya da önde giren Eczacıbaşı VitrA, tecrübeli pasör Maja Ognjenovic'in oyun içerisinde yaptığı orantılı pas dağılımı ile rakibine şans tanımadı. Seti 25-14 kazanan temsilcimiz 1-0 öne geçti. İkinci sette Tijana Boskovic ataklarda etkili olurken, rakibine skor üstünlüğünü kaptırmayan turuncu - beyazlılar seti 21-25 önde bitirdi ve durumu 2-0'a taşıdı. Ev sahibi ekip çekişmeli rallilere sahne olan üçüncü seti 22-25 kazanınca skor 2-1 oldu.
Milliyet

10 Numara Operasyon 
Jose Sosa'dan sonra gerçek anlamda bir 10 numarayı kadrosuna dahil etmeyen ve iki senedir forvet hattını besleme konusunda sıkıntı yaşayan Beşiktaş'ta, yönetim bu krize çare bulmaya çalışıyor. Devre arasında ismi gündeme gelen PSG'nin Arjantinli yıldızı Javier Pastore başta olmak üzere birçok 10 numarayı takibe alan siyah-beyazlılar iki senedir devam eden sıkıntıya son verecek. Anderson Talisca'nın bonservisini alır almaz satmayı planladığı için orta sahaya oyunu iki yönlü oynayan bir 10 numara arayan yönetim, Pastore için PSG ile yaz döneminde temas kuracak. Devre arası bu oyuncuyu kiralamak isteyen fakat başarılı olamayan siyah-beyazlılar yaz döneminde de hedefe ulaşılamaması halinde diğer adaylara yönelecek. Sezon başında Sosa'yı geri almayı planlayan fakat Milan ile maddi konularda anlaşma sağlanamayınca yoluna 10 numarasız devam eden Beşiktaş'ta bazı yöneticilerin, "İki yıldır forvet hattında sıkıntı yaşıyoruz. Özellikle bu sene gol atma konusunda tam bir kısırlık var. Negredo iyi golcü ama yeteri kadar beslenmiyor. O nedenle transfer bütçesinin önemli kısmını 10 numaraya ayırmalıyız" görüşünü savunduğu ortaya çıktı.
Milliyet

Muhteşem Geliş Perişsan Gidiş 
Galatasaray'ın eski hocası Tudor tek taraflı feshedilen sözleşmesinden doğan hakları için kulübün kapısını çaldı. Çoğu ihtilaflı dosyada olduğu gibi, eğer uzlaşma sağlanamazsa bu dosya da FIFA'lık olacak ve Galatasaray büyük ihtimalle dünya kadar para ödeyecek. Başkan Mustafa Cengiz, bu konuyla ilgili açıklama yaparken, sadece Galatasaray'ın değil, tüm kulüplerin gerçeğini söyledi aslında... Başkan Cengiz, "Evlenmeyi iyi biliyoruz, boşanmayı becermiyoruz" dedi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme