5 Nisan 2018 Perşembe

05.04.2018 Genel Gündem05.04.2018
TÜRKİYE 
Ankara Zirvesinde Suriye Mutabakatı 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin de katılımıyla Ankara'da Suriye konusunda yapılan üçlü zirveden Suriye'nin geleceği konusunda önemli kararlar çıktı. Zirvede üç lider, Suriye'de terörle mücadelenin geliştirilmesi, insani yardımların artması, özellikle Doğu Guta başta olmak üzere yeni sahra hastanesi, konut, fırın gibi insani yardımların artması konusunda mutabakata vardı. Suriye'de güvenli insani yardım bölgeleri oluşturup konut yapılmasını öneren Erdoğan, "Tel Rıfat bölgesini de oraya dönecek Suriyeli kardeşlerimiz için yaşanabilir hale getirmek için Rus ve İranlı dostlarımızla birlikte ortak çalışma yürütmeye hazırız" dedi. Putin de "İnsani yardım konusunda da çalışma yapmamız lazım" açıklamasında bulundu. Ruhani ise "Suriye halkının umudunun bugün düne nazaran daha çok olduğunu görmekten memnunum" ifadelerini kullandı.
Milliyet


Ülkemize Laf Söylemelerine Müsaade Etmeyin 
Başbakan Binali Yıldırım, lisansüstü eğitim için devlet bursuyla yurt dışına gidecek öğrencilere FETÖ'cüler, bölücüler ve diğer memleket düşmanlarıyla mücadele etmeleri talimatı verdi. Yıldırım, dün Milli Eğitim Bakanlığı'nın düzenlediği 2017 Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme (YLSY) Bursiyerleri Yurt Dışı Eğitime Hazırlık ve Uyum Programı'na katıldı. 824 öğrencinin yurt dışına gönderilmesine ilişkin programda konuşan Yıldırım, gençlerin yurt dışına eğitim için gönderilmesinin Atatürk'ün talimatıyla başladığını hatırlattı. Yurt dışında eğitim görüp, başarılı olarak dönmüş bazı isimleri sıralayan Yıldırım, "Bu program Türkiye'nin geleceği" dedi.
Milliyet 

'Chp'de Hakaret Borsası Var' 
AK Parti Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Anadolu Yayıncılar Derneğinin düzenlediği "Anadolu Sohbetleri" programında CHP'den özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik sarf edilen ifadelere tepki gösterdi. Yazıcı, AK Partili Şamil Tayyar'ın bazı tahliye kararlarına tepki olarak dile getirdiği "FETÖ borsası var" iddialarına ilişkin "Söylenmesinden önemli, böyle bir şey varsa bunu önleyecek süreçleri devreye sokmaktır. Böyle bir şeyin kanıtları, bilgileri, belgeleri var oldukça hükümet, yetkililer, parti duraksar mı burada? Mümkün değil böyle bir şey. Hepimiz bu konuda hassasiyet içindeyiz. Hassasiyetten öte teyakkuz halindeyiz" dedi. "Borsası kuruldu" gibi söylemlerin FETÖ ile mücadeleyi zaafa uğratacağını vurgulayan Yazıcı, bunun insanların moralini bozacağını söyledi.
Vatan

Görüşmeler Yapılıyor 
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dün Genel Merkez'de 10'arlı gruplar halinde istişare toplantılarına başladı. Kılıçdaroğlu ilk gün 60 milletvekili ile görüştü. Bugün gün boyunca toplantılarına devam edecek olan Kılıçdaroğlu, yarın da Parti Meclisi'ni (PM) toplayacak. Kılıçdaroğlu, istişare toplantısında milletvekilerinden, 2019 seçimleri, parti çalışmaları ve olası ittifak modelleri ile ilgili görüşlerini aldı. Milletvekillerine örgütlerin motive edilmesi gerektiğini de anlatan Kılıçdaroğlu, "Asıl kopukluk kendi içimizde" diyerek, her milletvekilinin kendi ilindeki örgütüyle sürekli temas halinde olması, örgütü motive edici çalışmalar yürütmesi gerektiğini anlattı. Kılıçdaroğlu, milletvekillerinin kanaat önderleri, okullar, sivil toplum örgütleri ile de diyalog kurmasının önemini anlattı. Milletvekillerinin en çok üzerinde durduğu konu ise seçim ittifakı ve cumhurbaşkanı adayı oldu. Kılıçdaroğlu, seçim ittifakları ile ilgili ilkeleri belirlediklerini ve ilkelere uyan partilerle genel başkan düzeyinde olmasa da görüşmelerin sürdüğünü söyledi. Kılıçdaroğlu, "Ciddi bir çalışma içindeyiz. Önümüzdeki dönemi kaderine bırakmayacağız" derken, cumhurbaşkanı adayı konusunda da diğer partilerin de desteğini alabilecek nitelikte bir adayla yarışa girileceğini ve bunun da görüşmeler sonucu şekilleneceğini söyledi.
Hürriyet
  
'Kaçanlara İnat Mhp Ayakta' 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Alparslan Türkeş'in ölümünün 21'inci yıldönümünde anıtmezarı başındaki anma töreninde "Vatanımızın selametine hizmet varken siyasi ikbal peşinde koşamazdık" dedi. Bahçeli, konuşmasında özetle şunları kaydetti: "Merhum Başbuğumuz hiçbir zaman kolay bir başarı vaat etmemiş, menfaat tekliflerine, tehditlere boyun eğmemişti. Biz de aynısını yapıp önümüze bakacağız, mücadelemizi yüksek bir şuurla sürdüreceğiz. Merhum Türkeş Bey'in kuvvetin birlik ve beraberlikten doğduğunu, her fırsatta ifade etmesi şimdiki zaman diliminde daha anlamlı hale gelmiştir. 15 Temmuz FETÖ ihanetiyle ortaya çıkan tehditler milli birliğe ne kadar ihtiyaç duyduğumuzu göstermiştir. Suriye ve Irak'tan kaynaklanan terör tehdidi, yaşanan sıkıntılı sürecin nerelere kadar uzandığını izaha gerek bile bırakmamıştır. Türkiye tehlike altındayken, Türk milleti bölünmek istenirken biz ayrı gayrı düşemez, nefsimize, heveslerimize, günübirlik heyecanlarımıza teslim olamazdık. Uğruna her şeyimizi feda etmeye yeminli olduğumuz vatanımızın selametine hizmet varken siyasi ikbal peşinde koşamazdık.
Hürriyet

DÜNYA  
Çekilme Muamması 
ABD Başkanı Donald Trump'ın Baltık ülkelerinin liderleriyle beraber düzenlediği bir basın toplantısında "Suriye'den artık çekilmek istediği" yönündeki sözlerini tekrar etmesi, Amerikan siyasetinde büyük etki yarattı. Trump'ın bu sözlerine karşın özellikle ABD'nin DAEŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk ve Amerikan Merkez Komutanlığı'ndan (CENTCOM) General Joe Votel'den tam tersi yönde açıklamalar gelmişti. Votel, ABD'nin DAEŞ'ten kurtarılan yerlerin istikrara kavuşması için bölgede daha uzun süreli bir rolü olması gerektiğini dile getirirken, McGurk da cihatçılara karşı mücadelenin henüz bitmediğini vurgulamıştı. McGurk, "DAEŞ ile mücadele etmek için Suriye'deyiz. Bu bizim görevimiz ve daha görevimizi bitirmedik ve bu görevi tamamlayacağız" ifadelerini kullanmıştı.
Milliyet 

Vize İçin Teknik Heyet Gelecek 
Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, vize serbestisi konusunda bir AB heyetinin, bu ay Türkiye'ye geleceğini ve Birlik'in görüşlerini ileteceğini söyledi. Çelik, TBMM Dışişleri Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye- AB ilişkileri ve son gelişmelere değindi. Çelik, Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz'un, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin sonlandırılması gerektiği şeklindeki sözlerine ilişkin, "Avusturya'nın tutumu Türkiye'ye karşı muhalif bir tutum olmaktan çıkmış, düşmanca bir yaklaşıma dönüşmüştür" dedi. Kurz'un aşırı sağ bir partiden gelmemesine karşın "ırkçılardan daha ırkçı" yaklaşım sergilediğinin altını çizen Bakan Çelik, Avusturya Başbakanı'nın ifadelerinin, ilişkilerin normalleştirilmesine dönük süreci sadece jenerik olarak kullandığını ve böyle bir niyetlerinin olmadığını gösterdiğini belirtti.
Milliyet 

'Facebook Myanmar Krizini Körükledi' 
Geçtiğimiz yıl Myanmar'da budist milislerin saldırıları ve Myanmar ordusunun Arakanlı Müslümanları hedef alan operasyonları neticesinde yaşanan insanlık dramının 'sorumluları' arasında, sosyal paylaşım sitesi Facebook'un da yer aldığı ortaya çıktı. 'Savaş ve Barış için Habercilik Enstitüsü'nde görevli dijital veri analistlerinin yaptığı araştırmaya göre, geçtiğimiz yıl Arakanlı Müslümanları hedef alan saldırıların artmasında, Facebook'ta yayılan 'nefret söylemlerinin' etkisi olabilir. Uzmanlar, Haziran 2016'dan Ağustos 2017'ye kadar geçen sürede, başta milliyetçi budist örgüt 'Ma Ba Tha'nın üyeleri olmak üzere, Müslüman karşıtı Myanmarlıların yayınladığı ırkçı paylaşımların, ordu operasyonuna giden süreci tetiklerini düşünüyor.
Vatan 

Duterte'ten Tayvan'ı Kızdıracak Adım 
Filipinler'de Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin, Ocak ayında düzenlenen operasyonda çökertilen dolandırıcılık çetesinin Tayvanlı üyelerini, ülkeleri yerine aynı suçtan arandıkları Çin'e göndermesi tartışma yarattı. Çin'in kendi parçası olarak gördüğü için resmen tanımadığı Tayvan'ın Dışişleri Bakanlığı, günlerdir bahsi geçen 78 Tayvanlının kendilerine iade edilmesi için çağrı yapıyordu. Bakanlık, Manila ile Taipei arasında imzalanan uluslararası suçla mücadele anlaşması uyarınca çete üyelerinin Tayvan'a gönderilmesini talep etmişti. Buna karşın Tayvanlı zanlılar, dün bir yolcu uçağıyla Çin'in Tianjin kentine gönderildi. 158 kişilik çetenin Çin vatandaşı olan 73 üyesi de, geçtiğimiz aylarda Tianjin'e gönderilmişti.
Vatan 

EKONOMİ 
Euro: 4,9157-4,9184
Sterlin: 5,6353-5,6381                                 
Gram Altın: 171,0957-171,2447

Nükleer Santral Çelik Gibi Olacak 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından önceki gün temeli atılan Akkuyu Nükleer Santrali için yerli çelik kullanılacak. Nükleer santral standartında çelik üretmek için Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ile birlikte çalışacak olan sanayiciler, bu şekilde ABD'nin çelik ambargosunun etkisinden de kurtulmayı hedefliyor. Dev bir alana yapılacak Akkuyu Nükleer Santrali'nin inşaatında yüklü miktarda çelik kullanılacak. Sadece santral alanında kullanılacak 477 bin ton çelik 10 santimetre çapında uç uca eklenirse dünyanın çevresini 19 kere dolaşacak, aya gidip gelecek uzunluğa ulaşıyor. Santralde kullanılan çelik için Türk üreticiler de devreye girdi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Akkuyu Nükleer Santrali'nde sadece beton döken, inşaat işi yapan olmayacağız. Yerli çelik üreticilerimiz 1.1 milyon ton çelik üretecek" dedi.
Milliyet 

Penceredeki Fırsattan Yararlanamadık! 
Enflasyon sanıldığından daha yapışkan çıktı. Ocak ayındaki bu yılın ilk yazısında "Türkiye'nin önünde olumlu baz etkisinin yarattığı, bozulan enflasyon bekleyişlerini iyileştirmek için bir fırsat penceresi var" demiştik. Beklentimiz, ocak ayı ve onu izleyen 3-4 ay boyunca geçen yılki sıra dışı yüksek aylık artışların yerini daha makul ve tarihsel ortalamalara yakın rakamların alması ve bunun yaratacağı aritmetik etkiyle yıllık enflasyonun gerilemesiydi. Öyle de oldu. 2017 sonunda yüzde 11.92 olan TÜFE enflasyonu "fırsat penceresi" dediğimiz dönemde geriledi ve mart sonunda yüzde 10.23'e kadar indi. Yıllık enflasyonda 2018'in ilk 3-4 ayındaki düşüşün 2016 ve 2017'de bozulan bekleyişleri düzeltmek ve ekonominin aktörlerinde "enflasyon düşüyor" algısı yaratabilmek için iyi bir fırsat olabileceğini düşünüyorduk ama olmadı.
Milliyet 

Bankalara Kaldıraçta Asgari % 3 Zorunluluğu 
BDDK tarafından, bankaların kaldıraç etkisiyle maruz kalmaları muhtemel risklere karşı yeterli sermaye bulundurmalarının sağlanmasına ilişkin usul ve esasları düzenleyen yönetmelik taslağı yayımlandı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nca (BDDK) hazırlanan 'Bankaların Kaldıraç Oranı Ölçümüne İlişkin Yönetmelik Taslağı' görüşe açıldı. Yönetmelik, 1 Temmuz 2018'den itibaren geçerli olacak. Taslak ile ana sermayenin toplam risk tutarına bölünmesi suretiyle aylık olarak hesaplanan kaldıraç oranının, Mart, Haziran, Eylül ve Aralık dönemleri itibarıyla 3 aylık basit aritmetik ortalamasının asgari yüzde 3 olarak tutturulması ve idame ettirilmesi zorunlu kılındı. Kaldıraç oranının belirlenen yüzde 3'ün altına düşmesi halinde, hesaplama döneminden itibaren 6 ayı geçmemek üzere kurulca belirlenecek süre içerisinde asgari oranlara uyum sağlanması zorunluluğu getirildi.
Vatan 

Darboğaz Yok, Kredi Bakıyor 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Yeni Havalimanı Projesi'nde yüzde 85'lik fiziki gerçekleşmeye ulaşıldığını belirterek, "Projede herhangi bir darboğaz söz konusu değil. Proje öngördüğümüz zamanda tamamlanacak" dedi. Arslan, İstanbul Yeni Havalimanı'ndaki çalışmalara ilişkin açıklamalar yaptı. Proje hakkında "Dünyanın en büyük havalimanı projesinde finansal zorluk görünüyor" şeklinde haberler yapıldığına işaret eden Arslan, İstanbul Yeni Havalimanı Projesi'nin kamu-özel iş birliği kapsamında yap-işlet- devret (YİD) modeliyle gerçekleştirildiğini, bu tür projelerde en büyük riskin inşaat dönemlerinde olduğunu belirtti.
Vatan 

1. Vergi Harbi 
'SAVAŞIN galibi olmaz!' İşte son günlerde ABD'nin ve Çin'in ticaret savaşı endişelerini zirveye çıkaran açıklamaları da bu sözü doğrular nitelikte. Dün sabah ABD'den Çin'in 1300 ürününe yüzde 25 'Gümrük Vergisi' getirdiğini açıklaması ve 11 saat sonra Çin'den de 106 ABD ürününe yüzde 25 vergi karşılığı küresel piyasaları alt üst etmeye yetti. ABD ve Çin piyasalarının yanı sıra tüm dünya 'savaş'ın gölgesine düştü. Dolar, Euro'ya karşı geriledi, Çin Yuanı iki haftanın en düşük seviyesine indi, emtialar düşüşte, dünya borsalarında kayıp var.
Hürriyet 

SPOR
Herkes Şapka Çıkardı 
Cristiano Ronaldo'nun Şampiyonlar Ligi çeyrek finalinde Juventus'a attığı gol, Avrupa'nın gündemini işgal etti. Eflatunbeyazlılar Cüneyt Çakır'ın yönettiği karşılaşmada rakibini deplasmanda 3-0 mağlup ederek rövanş öncesi büyük avantaj elde ederken, iki gol kaydeden Portekizli yıldızın röveşata ile Buffon'u avladığı pozisyon karşılaşmaya damga vurdu. Real Madridli futbolcunun spektaküler golü, ev sahibi ekibin taraftarlarınca da takdirle karşılandı. Golün ardından Juventus Arena'yı dolduran seyirciler alkışlayarak tepkilerini gösterdi, golün sahibi de tribünleri alkışlayarak ve elini kalbine götürerek yanıt verdi.
Milliyet 

Olympiakos Tepetaklak 
Olympiakos Kulübü, tarihinin en sıkıntılı süreçlerinden birine girdi. Kulübün sahibi Vangelis Marinakis geçtiğimiz hafta Pire Savcılığı tarafından gemileriyle uyuşturucu trafiği yapmakla suçlanmış ve kendisine ülkeden çıkış yasağı konulmuştu. Kırmızı-beyazlı ekip sportif olarak da karıştı. Son olarak Levadiakos ile berabere kalarak şampiyonluk yarışında AEK'nın gerisinde kalan Yunan ekibinde Marinakis kadroya yaptırımlar getirdi. Tüm kadroya toplam 400 bin eruo para cezası kesen Marinakis as kadroyu gelecek sezona kadar kadro dışı bıraktığını belirterek futbolcuların tatile gitmesi gerektiğini söyledi.
Milliyet 

Atıf Yılmaz! 
Kayseri deplasmanında attığı nefis gol ve performansıyla yıldızlaşan Fenerbahçe'nin Faslı oyuncusu Aatıf Chahechouhe uzun süredir verdiği mücadelenin karşılığını aldı. Sivasspor'dan transfer olduğu ilk günlerde daha oynamadan eleştiri oklarının hedefi olan Aatıf'ın sarı-lacivertli takımda başarılı olamayacağı görüşleri vardı. Sezona yedek başlayan deneyimli futbolcu ardından devre arası Mehmet Ekici transferinde takasta Trabzonspor'a gönderilmek istendi. Bordo-mavililere gitmeyi kabul etmeyen Aatıf bu kararı nedeniyle kadro dışı bırakıldı ve kampa da götürülmedi. Birçok zorluğa direnen Faslı oyuncu geçen sezonun ikinci yarısında bu şekilde forma giydi. Hatta bazı karşılaşmalarda taraftardan ciddi protestolar aldı, tribünlerle gerginlik de yaşadı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme