6 Nisan 2018 Cuma

06.04.2018 Genel Gündem

06.04.2018
TÜRKİYE 
Teksas, Fetö'nün Abd'deki Kalesi 
Hukuk şirketi Amsterdam Partners'in kıdemli ortağı Robert Amsterdam'ın, FETÖ'nün ABD'deki yasadışı işlerini ortaya koyan 664 sayfalık araştırması, "Aldatma İmparatorluğu: Gülen'in ABD'deki Okul Şebekesi"nde dikkat çeken bölümlerden birini de örgütün sözde Teksas eyalet yapılanmasının anlatıldığı bölüm oluşturuyor. Turkuvaz Kitap tarafından Türkçe olarak yayımlanan, Robert Amsterdam'ın araştırmalarına göre FETÖ'nün sözde Büyük Teksas yapılanmasında toplam 54 okul bulunurken, bu kurumlarda 32 bin 493 öğrenci eğitim alıyor. FETÖ'nün büyük Teksas yapılanmasındaki kilit isimleri ise Ali Yavuz Zeybek, Yetkin Yıldırım, Vahap Uysal, Süleyman Bahçeci, Coşkun Çetinkaya, Soner Tarım, Maria Frances, Curtis Richardson, Murat Torlak, Turgay Korkmaz, Mehmet Sabri Agaçhan, Bülent Gümü olarak sıralanıyor.
Milliyet


Abd'nin Yaptığı Hatayı Yapmayın 
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Fransa'nın Menbiç'e asker gönderdiği ve Türkiye'yi SDG'ye yönelik ikna etmeye çalıştığına dair iddiaları konusunda, "ABD'nin yaptığı hatayı siz de yapmayın. PYD-YPG konusunda ABD ikna edemedi Fransa ikna etmeye çalışıyor gibi görüntü var" dedi. Ekonomi koordinasyonunda görüş ayrılığı olmadığını da söyleyen Kalın, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in istifa ettiğine dair iddialara ilişkin de, "bize gelen bir şey yok" dedi. Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.
Milliyet

'Mehmet Şimşek Görevinin Başında' 
Başbakan Binali Yıldırım, Moğolistan'a yapacağı ziyaret öncesinde Ankara Esenboğa Havalimanı'nda, ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulundu, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Yıldırım şunları söyledi: "Moğolistan ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 50'nci yılı. Ziyaret kapsamında Moğolistan Başbakanı Khurelsukh Ukhnaa, Cumhurbaşkanı Khaltmaa Battulga ve Moğolistan Meclis Başkanı Mieygombo Enkhbold ile bir araya geleceğiz."
Milliyet

Üniversitede Katliam! 
Dün saat 15.00 sıralarında, Osmangazi Üniversitesi'nin Meşelik Kampüsü'ndeki Eğitim Fakültesi'ne gelen araştırma görevlisi Volkan Bayar, 2'nci katına çıktı. Burada cebinden tabancasını çıkarıp, odasına girdiği fakülte sekreteri Fatih Özmutlu'yu vurdu. Ardından yan odaya geçen Bayar, Dekan Yardımcısı Mikail Yalçın'a ateş etti, sonra da 3'üncü kata çıktı ve buradaki odada bulunan araştırma görevlileri Serdar Çağlak ve Yasir Armağan'a kurşun yağdırdı. Silah sesleriyle fakültede büyük panik yaşanırken, ihbar üzerine kampüse çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi.
Vatan

'Kılıçdaroğlu'nda Fetö Ahlakı Var' 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha önce "FETÖ'nün siyasi ayağı" sözleri nedeniyle 250 bin liralık tazminat davası açtığı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında, 3 Nisan'da partisinin TBMM Grup Toplantısı'ndaki açıklamalarından dolayı da bir dava açtı. 500 bin liralık tazminat davasının dilekçesinde, Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan'ın kişilik haklarını ihlal eden ve saldırı kastıyla ağır hakaretler içeren ifadeler kullandığı belirtildi.
Vatan 
 
Az Bile Söyledim 
İttifak tartışmaları sürerken CHP Lideri Kılıçdaroğlu dün Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ile bir araya geldi. Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından açıklama yapan Kılıçdaroğlu, "Demokrat Parti bizim Cumhuriyet çınarımızın en önemli dallarından birisidir. Demokrasi, vatan sevgisi, din ve vicdan hürriyeti konusunda bugüne kadar önemli görevleri yerine getirmişlerdir. Bu bir nezaket ziyaretinin ötesindedir. İki siyasal partinin genel başkanı olarak Türkiye'nin içinde bulunduğu şartlar, yaşanan sorunlar ve bu sorunların nasıl aşılması gerektiği konusunda da karşılıklı düşüncelerimizi birbirimize aktarma fırsatı bulduk" dedi. DP Genel Başkanı Uysal da ziyaretle ilgili "Herkesin hukukundan emin olduğu bir Türkiye haline gelebilmesi, Türkiye'de işlemeyen bu demokrasi açığını kapatabilmek adına çeşitli görüşlerimizi de paylaşma imkânı bulduk" diye konuştu.
Hürriyet

DÜNYA 
Greve Öğrencilerden Destek 
Fransa Demiryolları İdaresi (SNCF) tarafından yapılan açıklamada, çalışanların yüzde 29,7'sinin ve makinistlerin yüzde 74'unun greve katıldığı bildirdi. Grev nedeniyle ülkede ulaşımın büyük oranda aksadığı belirtilirken, onbinlerce calışanın işlerine gidemediği ve bazı şirketlerin çalışma saatlerinde değişikliğe gittikleri öğrenildi. Başkent Paris'te 350 kilometre araç kuyruğu oluşurken, grev nedeniyle şehirlerarası ve uluslararası hatlarda seferlerin önemli oranda aksadığı kaydedildi. Fransız ulusal havayolu şirketi Air France'ın çalışanları da, daha önce ilan edilen grev tarihlerine 4 gün daha ekleyerek Nisan ayında iş bırakılacak toplam gün sayısını 7'ye çıkardı.
Vatan

Suudiler Beyaz Perdeye Kavuşuyor 
Suudi Arabistan'da yakın zamanda tahta geçmesi beklenen Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın başlattığı modernleşme hareketi kapsamında Kültür ve Enformasyon Bakanlığı, ülkede sinema salonlarını işletmesi için bu alanda dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan American Multi- Cinema'ya (AMC) ruhsat verdi. Bu doğrultuda ilk sinema salonu 18 Nisan'da başkent Riyad'da hizmete girecek.
Vatan

Aynalı İsyan 
İSRAİL güçlerinin geçtiğimiz hafta cuma günü Gazze sınırında protesto yapan Filistinlilere müdahalesi sonrası bugün cuma namazının ardından yeni kitlesel eylemler bekleniyor. Dün de İsrail hava kuvvetleri, sınırda bir Filistinliyi vurarak öldürdü. Geçen haftaki gösterilerde yaralanan bir kişi de hastanede hayatını kaybetti. Böylece son bir haftadaki çatışmalarda toplam can kaybı 21'e çıktı. Filistinliler, İsrail tarafından topraklarından çıkarılan mültecilerin ve onların torunlarının kendi evlerine dönmesine atfen Gazze sınırındaki eylemlere 'Büyük Dönüş Yürüyüşü' adını vermişti. İsrail'in eyleme kanlı müdahalesi sonrası AB ve BM'den olaylarla ilgili bağımsız soruşturma çağrısı gelmişti.
Hürriyet

Yunanistan'dan Türkiye Sınırına 7 Bin Asker 
Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, önümüzdeki günlerde Ege adaları ve Meriç bölgesine toplam 7 bin subay ve asker takviyesi yapılacağını açıkladı. Ege'de İkarya adasında yapılan bir tatbikatı izleyen Kammenos, askerlerin yarısının Ege adalarına, yarısının da Meriç'teki askeri birliklere gönderileceğini söyledi. Kammenos tartışma yaratacak konuşmasında Türkiye'yi "Yunanistan'ı tahrik eden düşman" diye niteleyerek şöyle konuştu: "Yunan halkı tahriklerini sürdüren bir rakip ve düşmana karşı uyanık olmalıdır. Onun tahrikleri ve tehditleri bize diz çöktüremeyecektir. Aksine, bunlar bizi daha da güçlendiriyor. Eğer cesaretleri varsa, bir karış toprağımıza göz diksinler."
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 4,9605-4,9626
Sterlin: 5,6721-5,6756                                 
Gram Altın: 173,1066-173,3018

Yatırım Hamlesi 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, "2018'i özel sektör yatırımları ve ihracat bakımından özel bir yıl yapmak istiyoruz" dedi. Geçen yılki yüzde 7.4'lük büyümenin, hükümetin aldığı tedbirlerin etkisini gösterdiğini vurgulayan Ağbal, bu yılın ilk çeyreğindeki öncü göstergelerin de ekonomideki canlanmanın devam ettiğinin ve büyümenin güçlü şekilde süreceğinin işareti olduğunu söyledi. Ağbal, AA'ya yaptığı açıklamada, hükümet olarak, ekonomideki canlılığı gördüklerini ve yatırımlar için ilave tedbirlerle düzenlemeler yaptıklarını ifade etti. İmalat sanayisini teşvik etmek amacıyla getirilen düzenlemelere dikkati çeken Ağbal, Cazibe Merkezleri Programı'na başvuruların da alınmaya başlandığını belirtti.
Milliyet

Çelik Mektubu 
Ticaret savaşlarını başlatan ABD Başkanı Donald Trump'ın çelik ve alüminyuma ek gümrük vergisi getirmesine yönelik Türkiye'den karşı hamle geldi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin ABD'nin çelik ve alüminyuma uyguladığı ek gümrük vergilerinden muafiyeti için ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross'a mektup gönderdi. Sektör temsilcileriyle bir görüşme gerçekleştiren Zeybekci, beklentileri dinlemesinin ardından ABD Ticaret Bakanı'na mektup yolladı ve Türkiye'nin çelik ve alüminyuma uygulanan ek gümrük vergilerinden muaf tutulmasına yönelik beklentilerini iletti.
Vatan

Teşvıkler, Leasıngle Yatırımı Arttıracak 
LEASING şirketleri çıtayı yükseltti, 2017'de, KOBİ'lere sağladıkları 6,5 milyar dolarlık finansman desteğini, 2018'de 10 milyar dolara yükseltecekler. Geçen yılı 58 milyar liralık büyüklük ve 22,5 milyar liralık işlem hacmi ile kapatan leasing sektörünün yaptığı finansal kiralamaların yüzde 80'ini yatırım finansmanı oluşturdu. Adana'da düzenlenen toplantıda, finansal kiralama şirketleri, KOBİ'lere ve sanayicilere leasing ile yatırımın avantajlarını anlattı.
Hürriyet

Değer Kaybının Nedeni Enflasyon 
Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, "Enflasyonu kontrol altına alan bir politikayı daha iyi uyguladığımız ve hayata geçirdiğimiz zaman inanıyorum ki kur da istikrara yüzde 100 kavuşacak" dedi. Bilecik, AA Finans Masası'na konuk oldu. Erol Bilecik, doların geldiği seviyenin piyasalara etkisini değerlendirirken, TL'nin son dönemde diğer gelişmekte olan ülkelere bakıldığında bir miktar negatif ayrıştığını, bunun en önemli nedeninin enflasyon olduğunu söyledi. Erol Bilecik, devamla şunları kaydetti: "Enflasyonu kontrol altına alan bir politikayı daha iyi uyguladığımız ve hayata geçirdiğimiz zaman inanıyorum ki kur da istikrara yüzde 100 kavuşacak."
Hürriyet

SPOR 
Vakıfbank Alkışlarla 
Voleybol Kadınlar Avrupa Şampiyonlar Ligi Play-Off rövanş karşılaşmasında Vakıfbank, ilk maçta set vermediği İsviçre temsilcisi Volero Zürih takımını evinde oynadığı rövanşta da 3-0 mağlup ederek Final Four'a adını yazdırdı. Sarı-siyahlı ekibin yarı finaldeki rakibi İtalyan Imoco Conegliano takımı oldu.
Milliyet

Demba Ba Evladımız 
Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, şampiyonluk yarışında ibrenin kendilerine döneceğine inandığını söyledi. Tecrübeli bir teknik adam ve takıma sahip olduklarının altını çizen Orman, "Bu demek değildir ki diğer takımlar ve teknik adamlar tecrübesiz. Böyle bir algı oluşmasın. İki senenin şampiyonluk stresini yaşayan bir takımız. Süper Lig'de elimizden geldiğince mücadele edeceğiz. Ben şampiyonluk ipini göğüsleyeceğimize çok inanıyorum" dedi.
Milliyet

Son Kez Aday Olacak 
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, son kez aday oldu. 20 yıldır başkanlık görevini yürüten Yıldırım, 2-3 Haziran'daki Olağan Genel Kurul'da seçildiği taktirde bir daha başkanlığa adaylığını koymayı düşünmüyor. Seçilmesi durumunda yol haritasını netleştiren sarı-lacivertlilerin başkanı için Yargıtay'dan çıkacak sonuç artık belirleyici olmayacak. Seçime kadar lehte karar çıksa da Başkan Yıldırım adaylığını sürdürecek. Seçilmesi durumunda son üç yıllık görev sürecine başlayacak.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme