8 Nisan 2018 Pazar

08.04.2018 Genel Gündem

08.04.2018 Pazar
TÜRKİYE
2019 Son Seçimleri Olacak 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, sanatçılarla yaptığı sınır karakolu ziyaretini eleştiren CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na sert sözlerle yanıt verdi ve "2019 seçimleri bu zatın son seçimleridir. Yolcudur Abbas bağlasan durmaz. 2019'un kasım ayında inşallah bu zat da siyasi yaşamını sonlandıracak" dedi. Erdoğan, Aydın ve Denizli il kongrelerinde şunları söyledi: Aydın halkoylamasında yüzde 36'lık evet oranı ile beklediğimizin ve Türkiye ortalamasının çok altında kaldı. Kendimizi Aydın'ın efelerine yeteri kadar anlatamadığımızı gördük. Şehrimizin Gazi Mustafa Kemal'in hatırasına hürmeten olsa gerek hâlâ CHP'ye çok ciddi desteği olduğunu görüyoruz. Sizin gönlünüzde yaşattığınız CHP ile şu anda muhalefet partisi sıfatını taşıyan CHP arasında hiçbir ilişki kalmamıştır."
Hürriyet


Şeker, Bayrak, Millet İttifakı Kuruyoruz 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı Çorum'da 'Şeker vatandır, vatan satılmaz' mitingi düzenledi. "Bu bir parti mitingi değil, bir vatan sevgisi mitingidir" diyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Van'ın Erciş ilçesinde tek fabrika var. Diyorlar ki orayı satacağız, sattıktan sonra da kapatacağız. Bu, ben Erciş'i yok edeceğim demektir. Senin feriştahın gelse kapattırmayacağız. Her evde şeker var. Gerçi birilerinin sarayında şeker yok, şeker kilo aldırıyormuş."
Hürriyet

Orhun Anıtları'nı Ziyaret Etti 
Başbakan Binali Yıldırım, Moğolistan temaslarının ikinci gününde tarihi başkent Karakurum'a geçti. Geleneksel Moğol başlığı giyen Başbakan Yıldırım, hediye edilen atı sevdi, bozkırda yürüyüş yaptı. Ardından, Orhun Anıtları'na ve TİKA tarafından yaptırılan Bilge Kağan Müzesi'ne geçen Yıldırım, burada geleneksel kıyafetli müze görevlilerince karşılandı. Yıldırım'a, Moğol geleneğinde konuklara verilen değerin göstergesi olan gümüş kasede kurutulmuş peynir ikram edildi. Göktürkler tarafından yapılan anıt mezarları inceleyen Yıldırım, TİKA'nın yaptığı çalışmalara ilişkin yetkililerden bilgi aldı.
Milliyet

Özelleştirmeye Değil Peşkeşe Karşıyız 
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Kırklareli'nin Babaeski ilçesindeki Alpullu Şeker Fabrikası önünde partisinin düzenlediği mitinge katıldı. Fabrikanın özelleştirilme kapsamına alınmasını eleştiren Akşener, konuşmasında "Biz özelleştirmeye karşı değiliz, biz peşkeşe karşıyız. Fabrikalarımızın arazilerinin kupon arazi gibi görünmesini karşıyız" dedi.
Milliyet

YÖK, Üniversite Katliamı İçin Toplanacak 
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, 4 akademisyenin öldürüldüğü Eskişehir Osmangazi Üniversitesindeki "silahlı saldırı" olayını görüşmek üzere YÖK Genel Kurulunu, 12 Nisan Perşembe günü olağanüstü toplantıya çağırdı. Genel Kurulda, silahlı saldırıya ilişkin idari soruşturma yapmak üzere görevlendirilen Yükseköğretim Denetleme Kurulu'nun olaya ilişkin hazırladığı rapor görüşülecek ve üniversite yönetiminin "idari ve hukuki" bir kusuru olup olmadığı ele alınacak.
Vatan

İdlib'e 9'uncu Gözlem Noktası 
TSK, çatışmasızlık anlaşması kapsamında İdlib'de 9'uncu gözlem noktasını kurmak üzere Morik bölgesine intikal etti. Dün sabah saatlerinde Türkiye-Suriye sınırını geçen 100 araçlık askeri konvoy, Keferlusin Köyü'nden Sermeda'ya oradan da Marretinum ile Han Şeyhun üzerinden Hama ilinin kuzey kırsalındaki Morik ilçesine ulaşarak yeni gözlem noktasını oluşturdu. Yeni gözlem noktası Türkiye-Suriye sınırından yaklaşık 88 kilometre derinlikte yer alıyor.
Vatan

DÜNYA
Almanya'da Minibüs Dehşetı 
Almanya'nın Münster kent merkezinde, dün öğle saatlerinde transporter tipi bir minibüs kafeteryada oturanların arasına daldı. Aracın sürücüsü, olayın ardından minibüsün içinde intihar etti. Almanya İçişleri Bakanlığı, olayda saldırgan dahil 3 kişinin öldüğünü, 6'sı ağır 20 kişinin de yaralandığını duyurdu. Polis, araçta şüpheli bir çanta ve içinde patlayıcı madde bulunabileceği endişesiyle kentin ünlü meydanı Kiepenkerl'i boşaltıp kordon altına aldı.
Hürriyet

Kimyasal Saldırıda 40 Sivil Öldü 
Beşşar Esed rejiminin abluka altındaki Doğu Guta bölgesinde muhalişerin kontrolündeki son nokta olan Duma ilçesine düzenlediği zehirli gaz içerikli kimyasal silah saldırısında 40 sivil hayatını kaybetti. Doğu Guta'daki Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) ekiplerinin sosyal medya hesaplarında paylaştığı bilgiye göre, Esed rejiminin, Doğu Guta'da muhalişerin kontrolündeki son nokta olan Duma ilçesinde sivil yerleşimlere düzenlediği kimyasal silah saldırısında 40 sivil öldü, yüzlerce sivil gazdan etkilendi.
Milliyet

Macaristan Sandık Başında 
Macar halkı bugün yeni milletvekillerini belirlemek üzere sandık başına gidiyor. Yapılan kamuoyu araştırmalarına göre, seçimlerde, şu an da hükümette bulunan Fidesz (Macar Yurttaş Birliği) ve Hıristiyan Demokratik Halk Partisi (KDNP) koalisyonun yaklaşık yüzde 45 oyla birinci geleceği tahmin ediliyor. Jobbik Partisinin ise yüzde 20 civarında oy alarak ana muhalefet partisi olması bekleniyor.
Milliyet

Lula Teslim Olmadı 
Brezilya'da Federal Yüksek Mahkeme, çarşamba günü yapılan oylamada Lula'nın kapalı cezaevinde cezasını çekmeye başlamasına karar vermişti. Federal Mahkeme Yargıcı Sergio Moro ise karar sonrası geçen perşembe günü yayımladığı kararla, eski devlet başkanının dün akşam saat 17.00'ye kadar gönüllü olarak teslim olması gerektiğini bildirmişti. Lula da Silva, Federal Yüksek Mahkemenin kararının ardından önceki gün gittiği Sao Paulo'daki Metal İşçileri Sendikası binasından dün de ayrılmadı.
Vatan

EKONOMİ
Dolar: 4,0401- 4,0501
Euro: 4,9670- 4,9695
Sterlin: 5,6938- 5,7088
Gram Altın: 173,1580- 173,7038

İso'da İkinci Bahçıvan Dönemi 
18 bini aşkın üyesi olan İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) 2018-2022 döneminde görev alacak yönetim kurulu başkanı ve yönetim kurulu üyeleri seçimi tamamlandı. Seçime tek liste ile katılan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, 120 Meclis üyesinin neredeyse tamamına yakınının oyunu alarak ikinci kez başkan seçildi. Erdal Bahçıvan, böylece 2013-2017 döneminin ardından 2022 yılına kadar İSO'da ikinci kez Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapacak.
Hürriyet

Sürdürülebilirlik Formülü 
TÜSİAD, Boston Consulting Group (BSG) ile enerji sektörüne ilişkin hazırladığı yeni raporu tanıttı. Milli Enerji ve Maden Politikası ile uyumlu 10 ana öneri sunan rapor, Türkiye'nin yüksek potansiyeli doğrultusunda geliştirilen 'Sürdürülebilir Büyüme Senaryosu' ile 2030 yılında Türkiye ekonomisine yıllık 34 milyar dolar ek katma değer sağlanabileceğini savunuyor. Bu senaryoda, Türkiye'nin artan elektrik talebinin dijital, dağıtık ve düşük karbon perspektişeriyle karşılanması öngörülüyor.
Hürriyet

2.5 Milyon Robot İşbaşında 
Dünyada hızlı bir dijital dönüşüm süreci yaşanıyor. Türkiye de çağın gerisinde kalmamak için 'dijital milli yol haritası' hazırlığında. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Hem 4. Sanayi Devrimi'ndeki pozisyonumuzu güçlendirecek hem de dijital kalkınmanın önünü açacak dijital atılım programımızı, bu ay içinde paylaşacağız" dedi. İstanbul'da dün Boğaziçi Yöneticiler Vakfı'nın düzenlediği bir forumda konuşan Faruk Özlü, dijitalleşmenin kalkınma ve büyüme politikalarının merkezine koyulması gerektiğini söyledi. Özlü, "Robot, sensör, yapay zeka, büyük veri ve siber güvenlik kavramları günlük hayatta kullanılıyor. Beyaz ve mavi yakanın yanında 'metal yakayı' da konuşmanın zamanı geldi" dedi.
Posta

İstihdam Dostu Büyüme 
Türkiye 2017'de yüzde 7.4 büyüme performansıyla dünyada zirveye çıkmıştı. Büyüme üzerinden spekülasyonlar yapıldığına dikkat çeken Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "Birçok algı çalışması yapılıyor. İstihdam dostu bir büyüme performansı ortaya kondu. 1.5 milyon kişiye istihdam sağladık. Türkiye dengeli, kapsayıcı, sürdürülebilir ve sağlıklı büyüme sürecinden geçiyor" diye konuştu. Bazı kara propagandalarla vatandaşlara umutsuzluk aşılanmaya çalışıldığını kaydeden Sarıeroğlu, "Şu anda 28 milyon istihdama ulaştık. 31 milyon kişi işgücüne katıldı. Son 1 yılda 250 bin yeni iş yeri açılmış. İşyeri sayısı 2002'de 900 bindi. Bugün 1 milyon 800 bine ulaştı. Emekli sayımız 12 milyon 125 bine çıktı. Dünyayla kıyasladığımızda bu rakamlar çok büyük rakamlar" diye konuştu.
Posta

605 Konuta 1 Haftada 8 Bin Başvuru Geldi 
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından İstanbul Kayaşehir'de satışa sunulan 605 konuta bir hafta içinde 8 bin başvuru yapıldı. TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul Kayaşehir'de orta gelirli vatandaşlar için ürettikleri 605 konuta olan ilginin, sektörün temsilcileri açısından belirleyici ve yönlendirici olacağını ifade etti.
Milliyet

Güneşte 'Bereket' 
Bereket Enerji, yıllık 130 megavat kurulu güce sahip olacak tesislerinde yerli hücre üretimine Haziran'da başlayacak. Bereket Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Yağlı, Türkiye'de güneş enerjisinde yerli hücre devrini başlatacaklarını belirterek, "Yaklaşık 25 milyon dolar yatırımla Türkiye'nin ilk yerli güneş paneli hücresi üretim fabrikasını kurduk" dedi.
Vatan

SPOR
İstanbul'da Maraton Zamanı 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor İstanbul tarafından düzenlenen Vodafone İstanbul Yarı Maratonu, bugün koşulacak. 21 ve 10 kilometrede gerçekleştirilecek yarışlara, 50'den fazla ülkeden 8 bin çipli sporcunun katılması bekleniyor. Yenikapı Miting Alanı önünden elit atletler saat 08.45'te, diğer sporcular 09.00'da start alacak.
Posta

Tam Yol İleri 
Süper Lig'de liderlik koltuğunu maç fazlasıyla Başakşehir'e kaptıran Galatasaray, Gençlerbirliği'ni yenip yeniden zirveye çıkmak istiyor. Teknik direktör Fatih Terim'in güveni tam. Tecrübeli hoca öğrencileriyle bir toplantı yaptı, "Trabzonspor maçında oynadığınız gibi oynarsanız, iç-dış fark etmez, hiç sıkıntı yaşamazsınız. Şampiyon olmak istiyorsak, artık her maçımız final. Hepsini kazanmak zorundayız ve kazanacaksınız. Sizlere güveniyorum" dedi.
Posta

Kongrede Adres Stat 
Fenerbahçe Kulübü'nün olağan genel kurulu 2-3 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek. Aidatlarını yatıran 25 bin 650 üye tarihi kongrede oy kullanabilecek durumda bulunuyor. Aziz Yıldırım ile Ali Koç'un başkanlık için yarışacağı bu seçimin etkisiyle üye sayısı arttığı gibi aidat ödeyen kişi sayısı da rekor seviye ulaştı. En az 20 bin üyenin katılması beklenen kongrede, ilk gün konuşmalar ve ikinci gün yapılacak oy verme işleminde ciddi bir kalabalık ve yoğunluk yaşanacak.
Milliyet

Kartal'ın Gözü Yükseklerde  
Talisca 19'da perdeyi açtı, Medel füzesiyle 26'da Kartal'ı rahatlattı. Tosic, Larin ve Babel ile işi şova döken siyah-beyazlıların kalesindeki tek gol 71'de Halil'den geldi. Evinde 8'de 8 yapan Kartal, maç fazlasıyla zirveye yaklaştı. Beşiktaş-Göztepe: 5-1. Öte yandan iki takım arasında maç öncesinde yaşanan Demba Ba krizi sonrasında gözler de deneyimli oyuncudaydı. Maçın ardından Beşiktaş tribünleri Demba Ba'yı çağırırken Senegalli oyuncu alkışlarla karşılık verdi ve Kartal selamı yaptı.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme