9 Nisan 2018 Pazartesi

09.04.2018 Genel Gündem

09.04.2018

TÜRKİYE
Cehenneme Kadar Yolunuz Var
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Batı ülkelerinin Filistin, Doğu Guta gibi yerlerdeki katliamlara sessiz kalmasını sert sözlerle eleştirerek, "Ey batı, Doğu Guta'da katledilen yavrulara kadınlara insanlara ne zaman dönüp bakacaksınız da 'Bunlar adil davranıyor' diyeceğiz. Sizin demokrasi anlayışınıza da insan hakları ve diplomasi anlayışınıza da yazıklar olsun. Bu ülkelerin hiçbirinin terörizmden, terör eylemlerinden şikayet etmeye hakkı kalmamıştır. Biz kendi mücadelemizi sonuna kadar yürüteceğiz. Bu mücadelede destek olanlara teşekkür ederiz. Karşımıza geçip teröristlerin ağzıyla konuşanlara ise 'cehenneme kadar yolunuz var' diyoruz" dedi. Erdoğan, Siirtli olan eşi Emine Erdoğan ile birlikte partisinin Siirt İl Kongresi'ne katıldı.
MilliyetKaçak Göçmenler Güvenliğe Tehdit
Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'nin son bir yılda aralarında Afganistanlıların da bulunduğu 150 bine yakın yasa dışı göçmenle karşı karşıya kaldığını ifade ederek, "Bunlarla ilgili bir büyük sorun da bunlar arasında terör grupları da olabiliyor. Bu konuda İçişleri bakanlıklarımız gayet verimli bir çalışma yapıyor. İmkanlar kullanılarak bunların gönüllü bazda geri gönderilmesi süreci de devam ediyor" dedi.
Milliyet

Karadeniz'de Terörist Avı
Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki 3 ilde terör alarmı verildi. 5 Nisan'da bölgede PKK'lı teröristlerle yaşanan sıcak temasın ardından kaçan grubu yakalamak için kapsamlı bir arama-tarama faaliyetine başlandı. Aramalar Gümüşhane'nin Kürtün ilçe kırsalında yoğunlaştırıldı. Jandarma Asayiş Komando timlerinin yanı sıra Jandarma Özel Harekat (JÖH) ve Polis Özel Harekat (PÖH) timlerinin de katıldığı operasyonlarda zırhlı askeri araçlar karadan, askeri helikopter ve insansız hava araçları (İHA) da havadan eşlik ediyor.
Vatan

Suriye Rejimi Hesap Vermeli
Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, Suriye'nin Duma şehrinde gerçekleştirilen kimyasal saldırıya yazılı açıklamayla tepki gösterdi. Kalın, "İlk tespitlere göre çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan en az 70 sivilin hayatını kaybetmesine neden olan kimyasal saldırıları en sert biçimde kınıyoruz" ifadesini kullandı. Kimyasal ve konvansiyonel silahlarla masum insanlara karşı yapılan saldırıların, BM Güvenlik Konseyi'nin başta 2118, 2209 ve 2235 sayılı kararları olmak üzere, uluslararası hukuka aykırı olduğunu vurgulayan Kalın, açıklamasında şunları kaydetti: Bu çerçevede Suriye rejimi, ülkenin farklı bölgelerinde ve farklı zamanlarda yaşanan saldırılar için hesap vermelidir. Benzer savaş suçlarının ve insanlığa karşı suçların engellenmesi hususunda Suriye rejimi üzerinde etkisi olan ülkeler başta olmak üzere, tüm uluslararası toplumun gerekli adımları atma yükümlülüğü bulunmaktadır. Bu saldırıların hiçbir şekilde ve hiçbir gerekçeyle meşrulaştırılması ve kabul edilmesi mümkün değildir.
Vatan

Demokrasi Getireceğiz
Şişli Belediyesi'nin Hilton Otel'de düzenlediği Dünya Romanlar Günü etkinliğine katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin hazırladığı Roman Eylem Planı'nı anlattı. Kılıçdaroğlu şunları söyledi: "CHP'ye üye olacaksınız. Önseçim olacak. İster 1, ister 15, ister 50 milletvekili çıkartacaksınız. Niye kadın bir Roman milletvekili olmasın, neden belediye başkanı olmasın, neden muhtar olmasın? Gelin partiye üye olun. Pozitif ayrımcılık yaparak size hayatın her anlamında tıkanan yolları açacağım. Hiç kimse size engel olmayacak. CHP ezilmişlerin partisidir. Ötekileştirilmek istenenlerin değil, herkesin partisidir.
Hürriyet

DÜNYA
Guta'da Kimyasal Vahşet!
Suriye'nin Doğu Guta bölgesindeki Duma ilçesine Şam rejimi tarafından düzenlenen kimyasal saldırıda en az 78 sivilin yaşamını yitirdiği açıklandı. Doğu Guta'daki Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) ekiplerinin, sosyal medya hesaplarında paylaştığı bilgiye göre, Esad'a bağlı güçler, önceki gece muhaliflerin kontrolündeki son nokta olan Duma ilçesinde sivil yerleşim bölgelerine kimyasal saldırı düzenledi. Kimyasal gazdan etkilenen çoğu çocuk 78 kişinin feci çekilde hayatını kaybettiği bildirildi. Benzer haberler, tıbbi yardım neği Suriyeli Amerikan Tıp Topluluğu (SAMS) tarafından da duyuruldu. Bu derneğin açıklamasında da, 50 dolayında kişinin öldüğü, bunun yanı sıra, çoğu kadın ve çocuk 500'den fazla kişinin nefes alma güçlüğü, ağızda köpürme ve gözlerde yanma şikayetiyle sağlık merkezlerine getirildiği belirtildi. Hastalardan klor benzeri koku da geldiği vurgulandı.
Milliyet

İsrail'den Hamas'a Tehdit: Vururuz!
İsrail ordusunun, abluka altındaki Gazze Şeridi sınırındaki "Büyük Dönüş Yürüyüşü" adı altındaki barışçıl gösterilere son verilmemesi halinde Hamas hedeflerini vurabileceği tehdidinde bulunduğu bildirildi. "Haaretz" gazetesinin İsrailli askeri yetkiliye dayandırdığı haberde, 30 Mart'ta başlayan ve 31 Filistinlinin hayatını kaybettiği "Büyük Dönüş Yürüyüşü" gösterilerine son verilmemesi halinde, Gazze Şeridi'ndeki Hamas'a ait hedeflerin İsrail hava saldırısıyla vurulabileceği öne sürüldü.
Milliyet
İngilizler, Rus Ajanı Abd'ye Gönderecek
İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden The Sunday Times gazetesi, Mart ayı başında Salisbury kentinde sinir gazıyla zehirlenip komaya girmeleri sonrası bilinçlerinin yerine geldiği söylenen eski Rus istihbarat subayı Sergei Skripal ve kızı Yulia'nın yeni birer kimlikle ABD'ye yerleştirilmesi konusunda görüşmeler yapıldığını iddia etti. Habere göre İngiliz dış istihbarat servisi MI6, 'yeni suikast girişimlerinden korunabilmeleri için' Skripal ve kızının ABD'ye yerleştirilmesi ihtimali hakkında Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ile görüşmeler yürütüyor. İngiliz hükümetinden bir kaynak, Skripal ve kızına yeni kimlikler verilmesinin önerileceğini belirtirken, bir diğer kaynak yerleşmeleri için Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda'nın da gündeme geldiğini kaydetti.
Vatan

Almanya Şokta
Almanya, nihayet bahar havasına girdiği geçen cumartesi minibüs saldırısıyla sarsıldı. 17'nci yüzyılda İspanya ile Hollanda arasında 80 yıllık savaşı sona erdiren anlaşmaya ev sahipliği yaptığı için 'barış kenti' olarak nitelenen Münster kenti geçen cumartesi öğleden sonra minibüslü saldırıya sahne oldu. Saldırı tarihi şehir merkezinde, kentin sembolü olan Kiepenkerl heykeli yanındaki Spiekerhof Meydanı'nda yaşandı. İnsanlar o sırada kafe ve restoranların dışarıya koydukları masaların başında kahvelerini yudumlayarak güneşin tadını çıkarıyordu. Görgü tanıklarının verdiği bilgilere göre birden bir minibüs kalabalığın içinde daldı. Gürültü ve çığlıklar koptu. İnsanlar sokaklara kaçıştı. İki kişiyi öldüren ve 6'sı ağır 20 kişiyi yaralayan saldırgan sürücü, silahla aracın içinde intihar etti.
Hürriyet

EKONOMİ
Dolar: 4,0401 - 4,0501
Euro: 4,9670 - 4,9695
Sterlin: 5,6938 - 5,7088
Gram Altın: 173,1580- 173,7038
Hazine'den Girişime 2 Milyar TL Kaynak
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, girişim sermayesi fonları aracılığıyla girişimcilere 2 milyar lira tutarındaki kaynak aktarılacağını bildirdi. Girişimcilerin vatandaşlardan fon toplamasını sağlayacak kitle fonlamasının yasal zeminini oluşturduklarını anımsatan Şimşek, "Girişimcilere sağladığımız desteklere bir yenisini daha ekliyoruz. Yenilikçi ve teknoloji odaklı girişimleri desteklemek amacıyla Hazine Müsteşarlığı'nın girişim sermayesi fonlarına doğrudan kaynak aktarmasına imkan sağlayacak Bakanlar Kurulu kararını Başbakanlığa gönderdik" diye konuştu.
Milliyet

Yapılandırma Tahsilatı Hedefi Şimdiden Aştı: 4 Milyar TL
Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeniden yapılandırma kapsamında yılbaşından beri tahsil edilen tutarın 3 milyar 945 milyon lira olduğunu belirterek, "2018 yılı için yeniden yapılandırma kanunları kapsamında tahsil etmeyi beklediğimiz rakamı, ilk 2 taksitte geçtik" dedi. Bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin 7020 ve 6736 sayılı kanunlar kapsamında, söz konusu tahsilatların yüksek şekilde devam ettiğine dile getiren Ağbal, "Yılbaşından bu yana tahsil edilen toplam tutar 3 milyar 945 milyon lira oldu. Bunun 1 milyar 700 milyon lirasını mart ayında tahsil ettik" diye konuştu.
Milliyet

Bes'in Büyüklüğü 80 Milyarı Aştı
Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) 15. yılını doldurmaya hazırlanırken, katılımcıların fon tutarı ile devlet katkısı fon tutarının toplam büyüklüğü 80 milyar 669 milyon 948 bin liraya ulaştı. Emeklilik Gözetim Merkezi'nin (EGM) verilerine göre, 30 Mart itibarıyla sistemdeki katılımcı sayısı 6 milyon 953 bin 410 oldu. Söz konusu dönemde katılımcıların fon tutarı 70 milyar 336 milyon 984 bin lirayı bulurken, devlet katkısı fon tutarı da 10 milyar 332 milyon 963 bin 738 lira olarak gerçekleşti. Söz konusu tarih itibarıyla BES'ten emekli olan kişi sayısı da 70 bin 404'ü buldu. Geçen yılın sonunda BES'teki katılımcı sayısı 6 milyon 922 bin, katılımcıların fon tutarı da 67 milyar 681 milyon lira olarak kaydedilmişti. Devlet katkısı fon tutarı 10 milyar 141 milyon 204 bin 873 lira, emekli olanların sayısı da 63 bin 877 olarak gerçekleşmişti.
Vatan
Cin Fikirlere 2 Milyar Liralık Kaynak Geliyor
Ekonomiden S orumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, girişimcilere sağladıkları desteklere bir yenisini eklediklerini belirterek, "Yenilikçi ve teknoloji odaklı girişimleri desteklemek amacıyla Hazine Müsteşarlığı'nın girişim sermayesi fonlarına doğrudan kaynak aktarmasına imkan sağlayacak Bakanlar Kurulu kararını Başbakanlığa gönderdik" dedi. Şimşek, 2013 yılından itibaren ekonominin dinamikleri olan girişimcilere yeni finansman kaynakları oluşturmak için önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi. Bu kapsamda çalışmalarına 2013 yılında melek yatırımcılık sistemiyle başladıklarını anlatan Şimşek, alternatif bir finansman aracı olan girişim sermayesi fonlarını destekleyen 'fonların fonu' sistemini faaliyete aldıklarını ifade etti.
Vatan

Vergi Cezaları Düşecek
VERGİ cezalarında önemli değişiklikler gündemde. Vergi cezalarının düşürülmesi, ödenebilir bir hale getirilmesi, bir suçtan dolayı defalarca ceza kesilmemesi planlanıyor. Ayrıca denetim raporları yazılırken ispat yükümlülüğünde değişikliğe gidilecek. Vergi Konseyi Başkanı Fatih Dural, Vergi Usul Yasası'na yönelik yaptıkları çalışmaların ayrıntılarını Hürriyet'e anlattı. Vergi Konseyi değişiklik önerilerini hazırlayacak ve Maliye Bakanlığı'na rapor verecek. Maliye Bakanlığı da önerileri benimserse yasa tasarısı hazırlayarak önce Bakanlar Kurulu'na sonra da Meclis'e sunacak. Fatih Dural, vergi sistemindeki cezaların katlanılabilir ve ödenebilir olmadığını bu nedenle de yüzde 80-90'lara varan uzlaşmalar yapıldığını, af yasaları çıkarıldığını söyledi. Her vergi için cezanın ayrı ayrı uygulandığına dikkat çeken Dural, Kurumlar Vergisi, KDV, ÖTV için aynı cezanın her bir vergi için 3 kat olarak uygulandığını söyledi.
Hürriyet

SPOR
Talisca'ya Müthiş Zam
Göztepe karşısında attığı gol ve yaptığı asistlerle 5-1'lik maçın yıldızı olan Anderson Talisca değerini katlamaya devam etti. 31 Mayıs tarihine kadar Portekiz ekibi Benfica'ya 21 milyon euro ödeyerek Brezilyalı oyuncunun bonservisini satın alma opsiyonu bulunan Beşiktaş Yönetimi kısa süre içinde resmen harekete geçme kararı aldı.
Milliyet

Pilav Krizi
Galatasaray'daki seçim takviminin henüz belli olmaması, sarı-kırmızılılarda sıkıntı yarattı. Sarı-kırmızılıların tüzüğüne göre olağan genel kurul, mayıs ayının ikinci haftasında ve Galatasaray Lisesi'nde yapılması zorunlu... Başkan Mustafa Cengiz'in 19-26 Mayıs olarak gerçekleşmesi gereken seçimi 1 hafta erteleme stratejisi ve henüz herhangi bir takvimin net olarak açıklanmaması kafa karıştırırken, seçimin, tarihte ilk kez Galatasaray Lisesi'nde yapılmaması ihtimali belirdi.
Milliyet 

EVE HUZUR GELDİ
Klasik bir İrfan Buz takımı Osmanlıspor. Sert, dinamik, hızlı ve disiplinli. İlk yarıda Fenerbahçe'den daha üstün oynadılar. Sarılacivertliler tehlikeli bölgede neredeyse tek pas yapamadı. Osmanlıspor, rakibini kendi alanına sokmadığı gibi savunma arkasında bırakılacak boşlukları değerlendirmeye çalışıyordu. Şener, 3'te böyle kritik bir pozisyonu kademeye girerek önledi. Konuk ekip, 11'de Musa Çağıran ile kale dibinde net bir fırsattan yararlanamadı. Hızlı hücumda rakibini az adamla yakalamayı tekrar başardı Osmanlı. Dirar, sarı kart görmek pahasına rakibi düşürmek zorunda kaldı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme