10 Nisan 2018 Salı

10.04.2018 Genel Gündem

10.04.2018
TÜRKİYE 
Kırgız Cumhurbaşkanı Beştepe'de 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, göreve geldikten sonra ilk yurtdışı ziyaretini Türkiye'ye yapan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov'la Beştepe'de görüştü. Erdoğan, Ceenbekov ile Beştepe'de baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Kırgızistan'ın Türkiye için özel ve ayrıcalıklı bir konuma sahip olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: "Yakın işbirliği maalesef 15 Temmuz darbe girişimi sonrası çeşitli sınamalara maruz kaldı. FETÖ nüfuzu altındaki bazı şahıslar üzerinden bu işbirliğimizi zehirlemeye, dinamitlemeye ve rayından çıkarmaya çalıştı. FETÖ'cüler ve sirayet ettikleri kişiler Türkiye ile Kırgızistan arasına fitne tohumları ekmek için her türlü alçaklığı, kalleşliği sergilediler. Cumhurbaşkanı Ceenbekov'un ziyaretini FETÖ'nün bu çabalarına verilmiş en güzel cevap olarak görüyorum. Sayın Ceenbekov'un FETÖ konusunda çok daha dirayetli davranacağına ve gereken önlemleri süratle alacağına inanıyorum." Erdoğan, basın toplantısının ardından, Ceenbekov ile resmi akşam yemeğinde de bir araya geldi.
Hürriyet


Büyük Buluşmanın En Önemli Aktörü 
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, partisinin Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda, "Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu, büyük demokrasi buluşmasının, özgürlükleri temsil eden o büyük buluşmanın en önemli siyasi lideri ve aktörüdür" dedi. Tezcan, MYK toplantısının ardından şunları söyledi: "İstanbul Milletvekilimiz Enis Berberoğlu'nun rehinde 300'üncü gününü doldurduğu gündür. Hukukun çalışmadığı, yargının siyasetin tahakkümü altında olduğu Türkiye'de, bir milletvekili 300 gündür rehin tutulmaktadır ve Anayasa Mahkemesi karar vermemiştir. Anayasa Mahkemesi hak ihlallerini inceleyecek mahkemedir, göreve davet ediyoruz. 8 milyon emeklinin 4 milyonu çalışmak zorunda. Kalanı da çalışacak ama iş bulamıyor. Bizim iktidarımızda emekliye senede iki maaş ikramiyeyi vereceğiz. Yetmez, büyümeden de emekliye pay vereceğiz. Bu iktidar emeklinin maaşını sarayda bir dakikada harcayan bir iktidar. Sarayın bir dakikası, bir emekli maaşı."
Hürriyet

Istismar Suçlusuna 50 Yıl Hapis Cezası 
Cinsel istismar suçlarına ceza artırımı öngören düzenleme TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Ceza artırımı dışında, kimyasal hadım, istismar suçlusunun tahliyeden sonra da takibe alınması, çocuklarla ilgili sektörlerde çalışamaması, çocukların ifadesinin alınması ve diğer işlemlerinin tek sağlık merkezinde yapılması gibi düzenlemeler içeren tasarıda, cezalarda mağdur çocuğun yaşına göre kademeli artırım öngörülüyor. Buna göre istismar suçunun, suçun birden çok nitelikli haliyle işlenmesi durumunda ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilecek ve bu cezanın infazı 50 yıl olacak. Müebbet hapis cezasında da infaz süresi 40 yıl olarak belirlendi. Cinsel istismar suçunun üst sınırı 40 yıla çıkarıldı.
Milliyet

Boğaz Faciadan 15 Dakikayla Kurtulmuş! 
İstanbul Boğazı'nda Karadeniz- Marmara istikametinde ilerlerken Fatih Sultan Mehmet Köprüsü altında bulunan Hekimbaşı Salihefendi Yalısı'na çarpan Vitaspirit gemisi yürekleri ağza getirdi. Ancak asıl tehlikenin İstanbul Boğazı'ndaki olağanüstü çalışmayla önlendiği ortaya çıktı. Vitaspirit gemisine 244 metrelik ham petrolle dolu Sienna tankerinin çarpması engellenerek, İstanbul Boğazı faciadan kurtarıldı.
Vatan

Mhp İddialı: Doğu'da Oylarımız Patlayacak 
MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, AK Parti ile kurdukları ittifakın Doğu ve Güneydoğu'da oyların düşmesine neden olacağı iddiasının doğru olmadığını, aksine oyların artacağını savundu. Seçim ittifaklarının Türkiye açısından yeni bir konu olmadığının altını çizen Kalaycı, "Hemen hemen her seçimde ittifaklar yapılıyordu. Ama kanuna karşı, hile yoluyla. Çünkü darbe döneminin Siyasi Partiler Kanununda ittifakları yasaklayan hükümler vardı. Özellikle de MHP ve MSP'nin önünü kesmek için darbecilerin kanuna koyduğu engeller vardı" diye konuştu. Kalaycı, CHP'nin 2007 ve 1991 yılında ittifak yaptığını anımsattı.
Vatan

DÜNYA 
Esad'ın Üssüne Füze 
Suriye'nin resmi haber ajansı SANA dün sabah, ülkenin orta kısımlarındaki Humus kenti yakınlarında yer alan T-4 Hava Üssü'ne füze saldırısı düzenlendiğini açıkladı. Bazı kaynaklarda "Tiyas" ve "Tafyur" olarak da adlandırılan hava üssüne sabaha karşı saldırı düzenlendiğini duyuran Suriyeli ajans, üsse fırlatılan 8 füzeden 5'ini hava savunma sistemlerinin imha ettiğini ancak ölenlerin olduğunu açıkladı.
Hürriyet

Fransız Polisinden Havalimanı Operasyonu 
Fransa'da uzun yıllardır tartışılan havalimanı projesinin yer aldığı Notre Dame des Landes bölgesinde kamp kuran çevreci ve anti-kapitalist gruba 'tahliye operasyonu' düzenlendi. Dün erken saatlerde yapılan müdahalede göz yaşartıcı gaz kullanıldı. Tahliyeye 2 bin 500 jandarma personeli katıldı. Fransa İçişleri Bakanı Gerard Collomb tahliye sonrası eylemcilerin bölgede toplanmasının önlenmesi için güvenlik güçlerinin ihtiyaç duyulduğu sürece bölgede kalacağını açıkladı. Havalimanı projesi, yapımına 2008'de karar verilse de çevrecilerin ve anti-kapitalistlerin muhalefeti nedeniyle şimdiye kadar gerçekleştirilemedi. 2009'dan beri bölgede kamp kuran eylemcilere bölgedeki bazı çiftçiler de destek vermişti. Aktivistler, bölgede sürdürülebilir bir çiftçilik modeli oluşturmaları açısından dikkat çekti. Kampın dağıtılması için 2012 yılındaki ilk çaba başarısız olmuştu. Aktivistler ise bölgedeki hava trafiğinin hafif olduğunu ve bunun gereksiz bir girişim olduğunu savunuyor.
Hürriyet

Macaristan'da 3. Orban Dönemi  
Müslüman ve sığınmacı karşıtlığıyla sık sık gündeme gelen Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın liderliğindeki Fidesz (Macar Yurttaş Birliği), ülkede hafta sonu yapılan seçimlerden oylarını artırarak birinci çıkmayı başardı. Fidesz ve koalisyon ortağı Hristiyan Demokratik Halk Partisi (KDNP), genel oyların yüzde 49'unu aldı. Macaristan'da pazar günü düzenlenen genel seçimlere katılım oranının, yüzde 69 olduğu bildirildi. Fidesz ve ortağı KDNP, oyların yüzde 69'unu alarak açık farkla ipi önde göğüslerken, ana muhalefet görevini yüzde 19'luk oyla merkez sağdaki Jobbik üstlendi. Seçimlerden önce başarısız olması halinde istifa edeceğini açıklayan Jobbik Genel Başkanı Gabor Vona, görevini bırakacağını söyledi.
Milliyet

Bush'ları Unutmadı 
Suudi Arabistan'ın yakın gelecekte tahta çıkması beklenen Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, ABD turunda eski başkanlardan George HW Bush ve oğlu George W. Bush'u ziyaret etti. Baba Bush'un resmi Twitter hesabından paylaştığı fotoğrafta Prens Selman'ın eski başkanı Houston kentindeki evinde ziyaret ettiği görülüyor. Baba Bush, fotoğrafın altına "İki ulus arasındaki uzun süreli dostluğu kutlamak için harika bir fırsat" yorumunu yazdı. 32 yaşındaki Prens Selman, 2 hafta süren ABD ziyaretinin ardından Fransa'ya geçmişti.
Vatan

EKONOMİ
Euro: 5,0124-5,0151
Sterlin: 5,7500-5,7539                                 
Gram Altın: 174,5439-174,6600

Ismarlama Teşvik 
'Proje Bazlı Teşvik Sistemi'nin Tanıtımı ve Teşvik Belgesi Dağıtım Töreni' dün Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin katıldığı törenle açıklandı. Yatırım tutarı 135 milyar lira olan 23 projeyle ilgili süper teşviklerin detaylarını açıklayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Bu konuyu böyle 23 proje 19 firma teşvik belgesi diye ifade edince sıradan hadiseymiş gibi görünüyor. Halbuki işin aslına baktığımızda bu 23 projenin 135 milyar lira yatırım bedeli olduğunu görüyoruz. Bu yatırımlar sayesinde 34 bin 111 doğrudan, 134 bin de dolaylı istihdam ortaya çıkacak. Yine bu yatırımlar ihracatımıza 6 milyar 318 milyon dolarlık katkı sağlarken, ithalatımızın da 12 milyar 312 milyon dolar azalmasını temin edecek" dedi.
Hürriyet

Bizden Size Takoz Olmaz 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 'Proje Bazlı Teşvik Sistemi'nin Tanıtımı ve Teşvik Belgesi Dağıtım Töreni'nde yaptığı konuşmada iş insanlarına seslenerek, "Bizden size takoz olmaz, bizden size önünüzdeki takozların temizlenmesi olur. Yatırımcıların başımız gözümüz üzerinde yeri var. Her şey onlara açık" çağrısı yaptı. Türkiye'nin 2017 yılında yüzde 7.4 büyüme oranıyla ortalamanın üzerine çıktığını hatırlatan Erdoğan, "Aynı şekilde yolumuza devam etmemiz gerekiyor. Tabi birileri şunu söylüyorlar 'fazla büyüme hayırlı, isabetli değildir' niye kıskançlık başka bir şey değil. Ya büyüme olmadıktan sonra ne işe yarar? Büyüme oranınız ne kadar artarsa o kadar güçlü olacaksınız işin aslı bu. Türkiye büyüdükçe iş insanıyla adamıyla, çalışanıyla, devletiyle hep birlikte kazanıyoruz" dedi.
Hürriyet

Vergi Cennetlerine Para Kaçırma Bitecek 
Türkiye, sık sık tartışma konusu olan off shore hesaplar ve şirketler üzerinden, 'vergi cennetlerine vergi kaçırma' konusunda radikal adım atıyor. OECD'nin vergi cennetleriyle mücadele çalışmasına katılarak vergi kaçırmaya son vermeye hazırlanan Türkiye, bu çerçevede hazırlanan, 'vergiden kaçınma ve vergi kaçırmayı engelleme' önlemlerini içeren, 'MLI' adlı uluslararası anlaşma taslağına imza attı. Türkiye'nin imza attığı metnin yasalaştırma sürece devam ediyor. Anlaşma sadece ülkelerin kendi adil hakkı olan vergiyi toplayabilmeleri açısından değil, aynı zamanda ülkenin kamu kaynaklarının, kaynağı belirli olmayan finansal varlıkların veya yolsuzluk, hile, kaçakçılık benzeri yollarla edinilmiş kaynakların izinin sürülmesi, takibi ve engellenmesi açısından önemli bulunuyor.

'Enerjimiz Çok Cazip' 
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, son yıllarda hız kazanan uluslararası projelerin enerji sektöründe kaynak çeşitliliği sağladığını belirterek, "Gelişmekte olan ekonomisi ve artan enerji talebiyle Türkiye zaten cazip bir pazar konumunda. Özellikle elektrik ticareti mekanizmalarında gelişmiş piyasaların bulunduğu birçok Avrupa ülkesiyle kıyaslanabilir seviyede bir yapıyı elbirliğiyle gerçekleştirdik" dedi.

Türk Lirası Ruble Kurbanı 
Küresel olarak gelişmekte olan ülke piyasalarına yönelik risk algısının artmasıyla dolar/TL tarihi zirvesini yeniledi. TL, bu kez Rus Rublesi'nin kurbanı oldu. Dolar/TL dün 4.0757 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Euro da 5 lirayı geçti. Sterlin 5.7432 ile rekor tazeledi. Gelişmekte olan para birimleri arasında ruble dolar karşısında bir ara yüzde 2.5'e yakın kayıp ile ilk sırada yer alırken, onu yüzde 0.9 kayıp ile Güney Afrika randı, yüzde 0.69 ile TL izledi.
Vatan 

SPOR 
Bize 2 Set Yetiyor! 
Müzesine yeni bir kupa eklemek için bugün CEV Cup rövanş maçında Minchanka ile karşılaşacak olan Eczacıbaşı VitrA'nın iki yıldızı Maja Ognjenovic ve Jordan Larson, hem rövanşı, hem ligdeki durumlarını, hem de kariyerlerini Milliyet için değerlendirdi.
Milliyet

Oğuzhan İçin Premıer Yarış 
Kartal'da kaptan Oğuzhan Özyakup, Premier Lig kulüplerinin favorileri arasında yer almaya devam ediyor. İngiltere'de yayımlanan Daily Mirror'da çıkan haberde, Oğuzhan'ın transfer durumu mercek altına alındı. Haberin detayında dört Premier Lig kulübü; Everton, Newcastle United, Arsenal ve West Ham United isimleri öne çıkarıldı. Bu takımlar arasında ise Newcastle United'ın transfer konusunda bir adım önde olduğu iddia edildi.
Milliyet

Ankara'nın Taşına Bak! 
Galatasaray şampiyonluk yarışının iyice kızıştığı bir dönemde ligde düşmeme mücadelesi veren Gençlerbirliği'ne yenildi. Başakşehir, Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin kazandığı haftada ağır bir yara aldı. Cim-Bom'daki deplasman fobisi bu maça da sirayet ederken şampiyonluk için ipler artık Aslan'ın elinde olmayacak. Galatasaray'ın iç sahada harikalar yaratan yıldızları dün gece tel tel döküldü. Gençlerbirliği Teknik Direktörü Ümit Özat 5'li savunma ile maça başlayıp ikinci yarıda hamlelerini yaptı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme