11 Nisan 2018 Çarşamba

11.04.2018 Genel Gündem

11.04.2018
TÜRKİYE 
Kime Geri Vereceğimizi Çok İyi Biliyoruz 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TBMM'de partisinin grup toplantısı sonrasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Afrin konusundaki, "Suriye rejimine verilmesini bekliyoruz" açıklamalarına ilişkin Erdoğan şöyle dedi: "Bu çok yanlış bir yaklaşım. Afrin'i kime geri vereceğimizi çok iyi biliyoruz. Öncelikle Suriye'de şu anda başka ülkelerin el altında, kontrol altında tuttuğu yerlerin Suriye'ye teslimi konuşulsun. 'Oraları rejim verdi' ifadesi bizi ikna etmez. Yeri geldiği zaman Afrin'i, Afrinlilerin kendisine teslim ederiz. Ama bunun zamanı bize aittir; onu da biz belirleriz, Sayın Lavrov değil." Doğu Guta ve Duma'da yaşananlar üzerine ABD Başkanı Donald Trump'ın, "Ben de bir karar alacağım" sözlerinin hatırlatılması üzerine Erdoğan, "Biz de izliyoruz şu anda, bakalım" ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğu Guta'da yaşananlara ilişkin ABD Başkanı Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesinin olup olmayacağı sorusuna, "Biz sürekli zaten Sayın Putin ile bu tür görüşmelerimizi yapıyoruz. Sayın Trump ile aynı şekilde yapıyoruz. Yine yaparız. Ararsa görüşmemek için hiçbir sebep yok. Gelişmelere göre gerekirse ben de ararım" yanıtını verdi.
Hürriyet


Sağ Olsun Beni Övmüş 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün partisinin Meclis grubunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı eleştirirken "Ben olmasam konu yok Türkiye'de. Sağ olsun bir de beni övmüş. 'Ömründe devletten aldığı maaş dışında tek kuruş kazanmamış adam.' Çok şükür" dedi. Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi: "Enis Berberoğlu, 301 gündür içerde, esir. Hiçbir suçu yok. Konu bir gazete haberi. Önce casus dediler, müebbete hapsettiler, sonra 25 yıla düşürdüler, olmaz dediler, sonra 5 yıla düşürdüler. Hâkim arkadaşlara soruyorum. Ne yapıyorsunuz siz? AYM üyelerine sesleniyorum; sizden nasıl olursa olsun bir karar bekliyorum. Adaletsizliği büyütüyorsunuz. Enis Berberoğlu suçludur diyorsanız kararınızı verin, adalet arayalım, önümüze set çekiyorsunuz."
Hürriyet

Mit, 3 Fetö'cüyü Gabon'dan Paketledi 
Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), FETÖ'ye yönelik yurt dışı operasyonlarını Kosova'nın yanı sıra Afrika'da da sürdürdü. MİT'in, FETÖ'nün orta Afrika ülkesi Gabon'daki yapılanmasını çökerten bir operasyon düzenleyerek örgütün üç elebaşını Türkiye'ye getirdiği ortaya çıktı. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, MİT'in bugüne kadar 18 ülkeden 80 FETÖ'cüyü Türkiye'ye getirdiğini bildirdi.
Milliyet

'Avrupa'yı Da Türk Polisi Koruyor' 
Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'nin zor bir coğrafyada olduğunu, Türk polisinin sadece Türkiye'yi değil, Balkanlar'ı ve Avrupa ülkelerini de koruduğunu söyledi. Yıldırım, Türk Polis Teşkilatı'nın 173. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay ve Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok ile birlikte emniyet teşkilatının çeşitli birimlerinde görevli personel de kabulde hazır bulundu. Yıldırım, Türkiye'nin ve bölgenin içinde bulunduğu karmaşık şartlar, FETÖ ve DAEŞ ile mücadele nedeniyle emniyet teşkilatının görevinin ağır ve zor olduğunu söyledi.
Milliyet

Hızlı Gbt İçin Barkod Devri 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Polis Radyosu'nda "Güne Merhaba" programını sundu, Azez, Afrin, Hakkari, İstanbul ve Şırnak'taki polis memurlarıyla telefon bağlantısı gerçekleştirdi. Soylu şu bilgileri verdi: Önümüzdeki hafta yeni bir uygulama başlatıyoruz. İlk olarak 250 polise, 250 jandarmaya barkod okuyucu vereceğiz. Vatandaşımızın kimliğini o barkod okuyucuya tutacaklar. Yaklaşık 1-2 saniye içinde vatandaşın aranma kaydı olup olmadığını, herhangi bir suçla karşılaşıp karşılaşılmadığını belirtecek. Otobüs kontrolü 6-7 dakikada bitecek. Türkiye'de en çok kaza yapan sürücülerden 200'üne geçen hafta eğitim verdik. Türkiye Sigortalar Birliği ile bu projeyi gerçekleştiriyoruz. Ayrıca Eskişehir'de de sürücüler için bu konuda güzel bir eğitim pisti yapacağız. Bunun da projeleri gerçekleşti, adımları atılacak. Özellikle şehirlerimizdeki trafiğin hareketliliğini ve akışını temin edebilmek için yurt dışından 284 yeni nesil polis motosikleti getiriyoruz. 13 bin polis memuru eğitime başladı; 3 bin tanesini oradan, alıma çıktığımız 10 bin polis memurundan da 2 bin tanesini sadece trafiğe tahsis edeceğiz. Artı 5 bin trafik polisiyle 2018'de trafiğimiz çok daha akıcı olacak. Türkiye'de çakarlı araç sayısı yaklaşık 18-19 bin civarıydı. Arkadaşlarımızla oturduk, bu sayıyı Türkiye genelinde 4 bin civarına düşürdük.
Vatan

DÜNYA 
'Tam Bir Cadı Avı' 
Suriye'de kimyasal silah kullanımının ardından şimdiye kadar ilişkileri germeden sürdürdüğü Rusya ile çatışma ihtimaliyle yüz yüze kalan ABD Başkanı Donald Trump, ülke içinde de kendisine yakın isimlere yönelik soruşturmalarla iyice sıkışmış durumda. Son olarak Trump'ın avukatı Michael Cohen'in New York'taki ofisine ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından önceki gün baskın yapıldı. Baskında aralarında Trump'ın ilişki yaşadığı iddia edilen porno yıldızı Stormy Daniels'a, Cohen'in yaptığı 130 bin dolarlık ödemeyle ilgili belgeler dahil çeşitli dökümanlara el konuldu. Arama öncesinde polis, Rusya soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Savcı Robert Mueller'den tavsiye mektubu aldı, ancak aramanın Rusya soruşturmasıyla doğrudan ilgili olmadığı belirtildi. Baskına sert tepki gösteren Trump, Mueller'i hedef alırken, "Rusya ile işbirliğine dair hiçbir şey bulamadılar. Bunlar gördüğüm en taraflı insanlar grubu" dedi.
Hürriyet

Tarihi Görüşme Yaz Başı Olacak 
Kuzey Kore'nin balistik füze denemeleri nedeniyle gerilen ABD-Kore ilişkilerinde yaşanan yumuşamanın, iki liderin görüşmesiyle taçlanması beklenirken, bu görüşmenin tarihi de belli oldu. ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un'un, Mayıs veya Haziran başında bir araya geleceği bildirildi. Başkan Trump, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Kuzey Kore lideri ile görüşeceğini belirterek, "Mayıs'ta ya da Haziran başında onlarla bir araya geleceğiz. Karşılıklı saygı gösterileceğine inanıyorum ve Kuzey Kore'nin nükleer silahlarının yok edilmesine ilişkin bir anlaşma yapabileceğimizi umuyorum" diye konuştu. Trump görüşmelerle ilgili eski ABD liderlerine sitem etmeyi ihmal etmeyerek, "Bu görüşmeler yıllar önce gerçekleşmeliydi fakat önceki başkanlar, Kuzey Kore'yle görüşmemeyi tercih etti. Fakat eğer Kuzey Kore'yle 5, 10 veya 15 yıl önce görüşseydik, herşey daha kolay olabilirdi" dedi. Trump'ın, Kim Jong Un'la bir araya gelmesi, "görevdeki bir ABD Başkanı"nın Kuzey Kore lideriyle yüzyüze görüşmesi açısından bir ilk olacak.
Milliyet

Vekillerden Özür Diledi 
Sosyal paylaşım sitesi Facebook'un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg, ABD Kongresi'nde ifade vereceği oturumlar öncesinde milletvekilleriyle görüştü, kullanıcılarının verilerinin kötüye kullanılması nedeniyle özür diledi. Zuckerberg görüşmelerin gerçekleştiği ABD kongre binasına kendisiyle özdeşleşen tişörtü ve kot pantolonu yerine koyu renkli bir takım elbiseyle geldi
Vatan

Ajanın Kızı Taburcu Oldu 
İngiltere'nin Salisbury kentinde geçtiğimiz ay, eski bir Rus istihbarat subayı olan babası Sergei Skripal ile birlikte sinir gazı saldırısına uğrayan Yulia Skripal'in taburcu edildiği açıklandı. Yerel basında çıkan haberlere göre 33 yaşındaki kadın, tedavisinin tamamlanmasının ardından, olası bir başka saldırıya uğramaması için güvenli bir yere nakledildi. Skripal'lerin tedavi gördüğü Salisbury Bölge Hastanesi'nin Tıbbi Direktörü Christine Blanshard, Sergey Skripal'in de yakında taburcu olmasını umduklarını ifade etti. Hafta sonunda Times gazetesinde çıkan bir haberde İngiliz yetkililerin, suikast girişimlerinden korumak amacıyla Skripal ve kızını ABD'ye göndermek için Federal Soruşturma Bürosu (FBI) yetkilileriyle görüşmeler yürüttüğü öne sürülmüştü.
Vatan

EKONOMİ
Dolar: 4,1158-4,1179
Euro: 5,0881-5,0915
Sterlin: 5,8365-5,7539                                 
Gram Altın: 177,4012-177,5557

'Nefes' Rekoru 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB öncülüğünde başlatılan KOBİ'lere yönelik "Nefes Kredisi"ne bir haftada 16 bin firmadan 2.5 milyar liranın üzerinde başvuru geldiğini belirtti. Hisarcıklıoğlu, "Nefes Kredisi Projesi"ne ilişkin açıklamalarda bulundu. Başbakan Binali Yıldırım tarafından İzmir'de tanıtılan "Nefes Kredisi"nin KOBİ'lere güçlü destek sağlayacağını ifade eden Hisarcıklıoğlu, projeye yoğun talep geldiğini, bu sebeple çok mutlu olduklarını söyledi. Hisarcıklıoğlu, Başbakan Yıldırım'ın imza töreninde yaptırdığı değişiklikle Nefes Kredisi hacminin 5 milyar liradan 7.5 milyar liraya çıktığına dikkati çekerek, "Bir haftada kredinin üçte biri kullanıldı. 16 bin başvurunun 7 bini halihazırda onaylandı, geri kalanların da kredi tahsis süreçleri devam ediyor" dedi.
Hürriyet

Kömüre 'Özel' Plan 
Enerji Bakanlığı bu yıl en az beş kömür ve linyit madenini, ruhsat devri suretiyle işletme hakkının verilmesi yöntemini kullanarak ihale etmeyi amaçlıyor. Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zafer Benli, bu yöntemle yapılacak ilk ihalenin Armutçuk Alacaağzı kömür madeni olduğunu ifade etti. Benli'nin verdiği bilgiye göre, 15-20 milyon ton rezervli Armutçuk madeni haziranın ilk haftasında ihaleye çıkacak. 2. Uluslararası Temiz Kömür Teknolojileri Zirvesi'nde Reuters'ın sorularını yanıtlayan Benli, "Bunun ardından 136 milyon ton rezervi olan bir saha yatırıma açılacak... Bu sene en az beş sahayı ihale etmeyi amaçlıyoruz" dedi.
Hürriyet

Bakanlıktan İkinci El Oto Satıcılarına Uyarı 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapmak isteyenlerin alması gereken yetki belgesinin 13 Mayıs itibarıyla ticaret il müdürlüklerinden verilmeye başlanacağını bildererek, "Süre açısından paniğe kapılmayı gerektirir bir durum söz konusu değildir. Yetki belgesinin ön koşulu olan mesleki yeterlilik belgesi yalnızca Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlarca verilebilmektedir. Yanlış bilgi ve yönlendirmelere itibar edilmemelidir" açıklaması yaptı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 13 Şubat'ta Resmi Gazete'de yayımlanan, "İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik" ile ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin usul ve esasların düzenlendiği anımsatıldı.
Milliyet

Piyasada Rus Ruleti 
ABD yaptırımları sonrası Rusya piyasalarında yaşanan sert kayıplar ve artan jeopolitik endişeler, piyasayı vurdu. Döviz kurlarında tarihi rekorlar görülürken, Borsa İstanbul 110 bin puanla 2018 yılı öncesi seviyelerine döndü. Döviz kurunda dün hareketli saatler yaşanırken dolar/TL yüzde 1.35 yükselişle 4.1390'la zirveye çıktı. Euro da yüzde 1.68 artarak 5.1175 TL ile rekora imza attı. Dolar gün sonunda 4.10 TL, euro 5.07 düzeyine indi. Yılbaşından bu yana TL'nin dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 10'a yaklaştı. Borsa İstanbul da yüzde 2.16 düşüşle günü 110 bin 712 puandan kapattı. TL cinsinden 10 yıl vadeli tahvilin faizi yüzde 13.51'le tarihi rekor kırdı.
Vatan

SPOR 
Kaderiniz Elinizde 
Devre arası transfer döneminde Vagner Love ve Cyle Larin gibi forvetlerle kadroyu güçlendiren Beşiktaş Yönetimi, yeni sezon için golcü planlamasını kalan haftalara göre yapacak. Özellikle Negredo ve Vagner Love'ın performansına göre strateji belirleyecek olan siyah-beyazlı yönetim, bu iki oyuncunun kaderlerini adeta kendi ellerine bıraktı. Cenk Tosun'dan sonra gol bölgesinde sıkıntılar yaşayan ve Babel ile Talisca'nın gizli forvet kimliğiyle ayakta kalan Beşiktaş, lig bitene kadar bu konuda ciddi bir hamlede bulunmayacak. Şampiyon olunması ve eldeki golcülerin form durumunun iyi olması halinde, Negredo ve Love'a gelecek tekliflere göre hareket edecek.
Milliyet

Gece Yarısı Ültimatomu 
Gçlerbirliği yenilgisi, Galatasaray'ın olumlu havasını altüst ederken, takımın kıdemli isimleri takımı Florya'da toplayarak dikkat çekti. Toplantıyı Selçuk İnan, Muslera ve Gomis'in organize ettiği bildirildi. Takımın tecrübeli oyuncuları hem özeleştiri yaptı, hem de vurdumduymaz bir görüntü çizen arkadaşlarına üstü kapalı mesajlar gönderdi.
Milliyet

24 Saat Fenerbahçe! 
Fenerbahçe başkanlık koltuğunda 20. senesini geçiren Aziz Yıldırım, 13. kongresine hazırlanıyor. Daha önce 12 kongreden galip çıkan Yıldırım, bu kez daha farklı bir yol izliyor. Son kez başkanlığa aday olduğunu ve görev süresini bitirdikten sonra veda edeceğini belirten Başkan Yıldırım, adeta 24 saatini bu seçim için veriyor. Sosyal sorumluluk projelerinden, Fenerbahçe Üniversitesi'ne, futbol takımının bugünü ve geleceğinden, amatör branşlara, başta Gebze olmak üzere yeni tesis hamlelerinden kulübe katılacak arazi ve şubelere kadar çok kapsamlı bir çalışma yapılıyor. Hem ülkenin hem de kulübün ekonomik koşullarını da göz önünde bulunduran Aziz Yıldırım, iş hayatını ve aile yaşantısını ikinci plana itmiş durumda.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme