12 Nisan 2018 Perşembe

12.04.2018 Genel Gündem

12.04.2018 
TÜRKİYE  
Oyunları Bozarız 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Ekonomi üzerinden oyunlar oynuyorlar. Ekonomimize saldıranlara sesleniyorum. Başaramayacaksınız. 15 Temmuz'da, Suriye'de, Irak'ta, daha önceki oyunlarınızda nasıl başaramadıysanız şimdi de öyle, başaramayacaksınız" dedi. Cumhurbaşkanlığı'nda 'Büyük Roman Buluşması'na katılan Erdoğan özetle şunları söyledi: Birileri bu işini taklidini yapar, biz ise aslını yaparız. Biz yaşarız, birileri siyasi yatırım yapar. Bizim Roman kardeşlerimizle muhabbetimiz çok eskilere, çocukluk yıllarımıza dayanır. Kasımpaşa'da Roman kardeşlerimizle yan yana evlerde büyüdük. Aynı okula gittik, aynı camide omuz omuza ibadet ettik. Hayatımızın her anını birlikte yaşadık. Bizim için Türk, Roman, Kürt, Laz, Gürcü, Boşnak yoktur. Biz hepimiz de birbirimizi Allah için seviyorduk, Allah'ın bir kulu olarak görüyorduk. Ne diyor o güzel Roman şarkısında, 'İlle de Roman olsun, ister taştan, çamurdan olsun. O da Allah kuludur, her kim olursa olsun.' Ülkemizde ayrımcılık hiç olmadı mı? Şimdi de olmuyor mu? Elbette vardı, az olsa bugün de oluyor. Sadece Romanlara değil toplumun her kesimine yönelik bu tarz olumsuz düşünceler, davranışlar görülüyordu. Irkından, teninden veya bir başka beşeri hususiyetinden dolayı kimsenin kimseye üstünlüğü yoktur"
Hürriyet

Askeri Yöntem Değil Siyasi Çözüm Önemli 
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Suriye'deki gelişmelere ilişkin, "Biz Türkiye olarak daha ilk günden beri bölgedeki çatışmaların sona ermesini, sona erdirilmesini söyledik ve burada yaşanan sorunların askeri yöntemlerle çözülemeyeceğini, güvenlik tedbirleriyle nihai netice alınamayacağını hep söyledik" dedi. Bozdağ, dün Çankaya Köşkü'nde, Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sinan Çelik ve beraberindeki heyeti kabulünde gündemi değerlenndirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Milliyet
  
Müdahaleye Alkış Tutmayın 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, ABD'nin Suriye rejimine askeri müdahalede bulunacağı tartışmalarına değinerek hükümete uyarıda bulundu. Yılmaz "Türkiye'nin bu hassas dönemde müdahaleye alkış tutmak yerine, Suriye'nin siyasi çözümünü öne alan daha sağduyulu, kapsayıcı, planları gören ve ona göre hareket eden bir noktaya çekilmesi gerekir. Eğer yarın Şam bombalanırsa, orada ezanların sesi kesilirse ona bizler hüzünleneceğiz" dedi.
Milliyet
  
Afgan Kaçaklar Uçakla Gönderiliyor 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, son 3 ayda ülkemize 27 binden fazla Afgan'ın kaçak yollarla geldiğini, bunlardan 600'ünün charter seferleriyle ülkelerine gönderildiğini, 4 bin 500'ünün de bir ay içinde yine uçakla gönderileceğini söyledi. Soylu, dün İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nün kuruluşunun 5. yıl dönümü dolayısıyla, genel müdürlüğün konferans salonunda düzenlenen programda göç krizinin insani şekilde yönetilebilmesi için bu genel müdürlüğün kurulduğunu söyledi
Milliyet
  
O Rektör Sonunda İstifa Etti! 
Eskişehir'de geçen hafta perşembe günü 4 kişinin öldürüldüğü Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nin (ESOGÜ), Rektörü Prof.Dr. Hasan Gönen görevinden istifa etti. Gönen, ESOGÜ Meşelik Kampüsü'ndeki rektörlük binasında düzenlediği basın toplantısında 4 kişinin öldürülmesi olayı ile kendisine yöneltilen eleştirileri yanıtladı.
Vatan

DÜNYA
Suriye Gerilimi 
Suriye'de kuşatma altındaki Duma kentine rejimin geçen cumartesi düzenlediği hava saldırısında kimyasal silah kullanıldığı şüphesinin yol açtığı gerilim, dün ABD Başkanı Donald Trump'ın Twitter'dan paylaştığı sert mesajlarla daha da yükseldi. Trump, "Rusya, Suriye'ye ateşlenen bütün füzeleri düşüreceğine yemin ediyor. Hazır ol Rusya, çünkü geliyor olacaklar, güzel ve yeni ve "akıllı!" Halkını öldüren ve bundan zevk alan bir Gazla Öldüren Hayvan'la ortak olmamalısınız" ifadelerini kullandı. Bu mesajdan sonra paylaştığı tweet'te ise "Rusya ile ilişkilerimiz, Soğuk Savaş dâhil, her zamankinden daha kötü. Bunun için sebep yok. Rusya'nın, ekonomilerine yardım için bize ihtiyacı var. Bu yapılması çok kolay bir şey. Ve bizim, birlikte çalışmak için tüm ülkelere ihtiyacımız var. Silahlanma yarışı durdurulsun mu" dedi.
Hürriyet

'87 Milyondan Biri De Benim!' 
Popüler sosyal paylaşım ağı Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg'in, Cambridge Analytica veri skandalıyla ilgili ABD Kongresi'nde dün de ifade vermeye devam etti. Zuckerberg, ikinci günde de senatörlerin sorularını yanıtlarken, kendi kişisel bilgilerinin de, tıpkı 87 milyon kullanıcı gibi, izni olmadan alındığını söyledi. İleriki dönemde Facebook'un gizlilik ayarlarıyla ilgili yeni düzenlemeler yapılacağını belirten Zuckerberg, ancak mevcut haliyle kullanıcıların, bu gizlilik ayarını değiştirebildiğini ve bilgilerini herkesle paylaşabilecek hale getirebildiğini de vurguladı.
Milliyet

Yüzlerce Kişiye Mezar Oldu 
Cezayir'e ait bir askeri uçağın dün Boufarik'taki askeri üs yakınlarında düştüğü açıklandı. Kazada 257 kişinin öldüğü açıklandı. Askeri kargo uçağının başkent Cezayir'e 30 km uzaklıktaki Blida bölgesinde bulunan Boufarik Kasabası'ndaki askeri üs yakınlarında bir tarım arazisine düştüğü kaydedildi. Ülkenin güneybatısındaki Bechar'a gitmeye hazırlanan Sovyet yapımı 'Ilyushin-76' model uçağın kalkıştan birkaç dakika sonra yere çakıldığı belirtildi. Cezayir Savunma Bakanlığı, ölenlerin 247'sinin askerler ve ailelerinden oluştuğunu, geri kalan 10 kişinin ise mürettebat olduğunu duyurdu.
Vatan

Tahliye Savaşı 
Fransa'da uzun yıllardır tartışılan havalimanı projesinin yer aldığı Notre Dame des Landes bölgesini işgal eden çevreci ve antikapitalist gruplara yönelik tahliye operasyonu yine çatışmalara sahne oldu. Hafta başında başlayan tahliye operasyonu sırasında jandarma güçlerine karşılık veren protestocuların bir jandarma aracını yaktıkları, 3 jandarma görevlisini de yaraladıkları açıklanmıştı. Güvenlik güçleri, 3 gündür bölgeyi terk etmeyi reddeden protestoculara karşı göz yaşartıcı gaz kullanıyor. İçişleri Bakanlığı, bölgede protestocuların barındığı 13 baraka ve yaşam alanının tahliye edildiğini, kalan 20 civarındaki baraka ve yaşam alanının ise hafta sonuna kadar tahliye edileceğini duyurmuştu.
Vatan

EKONOMİ 
Euro: 5,1170-5,1216
Sterlin: 5,8679-5,8723                                 
Gram Altın: 179,5960-179,7651


Trump Füzesi 
Dünya piyasaları dün ABD Başkanı Donald Trump'ın Twitter'dan yaptığı açıklamalarla alt üst oldu. Rusya'nın Lübnan Büyükelçisi'nin Suriye'ye fırlatılacak ABD füzelerini vuracaklarına ilişkin açıklamalarına yanıt olarak Twitter'dan "Rusya Suriye'ye atılan tüm füzeleri düşüreceğini söyledi. Hazırlan Rusya, çünkü geliyor olacaklar, güzel, yeni ve 'akıllı!'. İnsanlarını gaz kullanarak öldüren ve bundan zevk alan hayvan ile ortak olmamalısın" yazdı. Ve işte bu tweet tüm dünya piyasalarını kırmızıya döndürmeye yetti. Zaten, iç siyasi gelişmeler ve jeopolitik kaygılar nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan Türk Lirası'nda değer kaybı hızlandı, Borsa İstanbul sert düştü.
Hürriyet

Fenomen Vergisi 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, internet siteleri ve sosyal medya üzerinden para kazananların vergi mükellefi olması gerektiğini belirterek, "Bir kişi internette ister kendi sayfasına reklam alsın isterse video çekerek tweet'ler atıp oradan gelir elde etsin, her para kazanan nereden kazanırsa kazansın vergisini ödeyecek" dedi. Ağbal, AA muhabirine, elektronik ticaret ve sosyal medya üzerinden gelir elde edenlere ilişkin değerlendirmede bulundu. Vergi kanunlarında, internet üzerinden elde edilen kazançlarla ilgili bir boşluk bulunmadığını vurgulayan Ağbal, "İster gerçek isterse sanal ortamda ticaret yapın, bugünkü kanunlarımıza göre vergi vermek zorundasınız. Bir kişi internette ister kendi sayfasına reklam alsın isterse video çekerek twitler atıp oradan gelir elde etsin, bunlar eğer devamlılık arz ediyorsa ortada bir kazanç var demektir ve verginin ödenmesi gerekir. Vergi kanunlarımızda hiçbir boşluk yok, bunun adına 'internet fenomeni' deyin, ne derseniz deyin, 'Bir şeyler yapıyorum da arada para kazanıyorum' diyorsa her para kazanan nereden kazanırsa kazansın vergisini ödeyecek" diye konuştu.
Hürriyet

Kimse Endişe Duymasın Ayağımız Sağlam Basıyor 
Başbakan Binali Yıldırım, "Demokrasiye darbe vurmak isteyenler bunu başaramayınca bugünlerde ekonomi üzerinden yeni bir faaliyet içerisine girmiş gözüküyor. Milli irade, siyasi istikrarı azimle koruduğumuz gibi hiç kimsenin endişesi olmasın, bu ekonomik saldırıların da üstesinden geleceğiz" dedi. Yıldırım, Gebze Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen 'Sanayi ve Teknoloji Zirvesi'nde, 4 gün sürecek zirve ile Türkiye'de sanayi - üniversite iş birliği örneklerinin sergileneceğini söyledi.
Milliyet

'Günlük Kurdan Kira Perakendeye Tehdit 
Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, dövizli kira maliyetlerinin 3 yıl öncesine göre yüzde 70 arttığını belirterek, "2015'te 4.1 milyar TL olan kira maliyetimiz, bugün 7 milyar TL'ye dayandı. Günlük kurda ısrar eden AVM'lere bu yıl fazladan 3 milyar TL ödeme yapacağız" dedi. Alkaş Danışmanlık iş birliğiyle düzenlenen Yurt Dışı Açılım (YDA) toplantısında konuşan Öncel, yabancı grupların yönetimindeki bazı AVM'lerin dövizle kira ısrarının Türkiye'de organize perakendenin geleceğini tehdit ettiğini kaydederek, günlük kurdan kira dayatmasına karşı acil yasal düzenleme yapılmasını istedi.
Milliyet

Apple'a Yarım Milyar Dolarlık Patent Cezası 
Apple, endüstriyel mülkiyet haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle patent şirketi VirnetX'e tazminat ödeyecek. Teksas Eyaleti Federal Bölge Mahkemesi Apple Inc. şirketini FaceTime, iMessage ve VPN on Demand uygulamalarında VirnetX'e ait 4 patente ait teknolojiyi izinsiz kullandığı gerekçesiyle şirkete 502.6 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum etti. Şirket, Apple'ı patente konu özgün teknolojileri izinsiz olarak sahiplenmekle suçluyordu. Söz konusu teknolojilerin internette güvenli iletişime olanak sağladığı ifade ediliyordu. Uzun süre patent dairesi, yerel mahkemeler ve bölge mahkemesi arasında gidip gelen davada, en son jüri Apple'ı 302 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum etmiş, mahkeme yargıcı cezayı 439.7 milyon dolara çıkarmıştı. Apple, kararı temyize götürmüştü.
Vatan

SPOR
Zafere Bir Adım Kaldı 
FIBA Eurocup final serisinin ilk maçında Galatasaray, Rever Venezia takımını, 90-68 yendi, İtalya'daki oynanacak rövanş öncesi büyük avantaj elde etti. Daha önce bir Eurocup, bir de Euroleague şampiyonluğu elde eden Galatasaray, Dubljevic'in basketleriyle maça başladı, kontrolü ele aldı. Rakibin ilk çeyrekteki 8'de 5'lik 3 sayı yüzdesi sıkıntı yarattı ama İtalyanlar'ın her hamlesine karşılık verebilen bir Quigley vardı. Işıl'ın asistleri ile potaya gitmeye başlayan temsilcimiz skorer oyuncusunun devrede attığı 21 sayıyla soyunma odasına 43-35 galip girmeyi başardı. 2. yarıda alan savunmasına başlayan, üçlüklerle direnmeye çalışah Venezia 24. dakikada 52-46 ile farkı 6'ya indirdi. Ancak o dakikada başlayan inanılmaz baskıyla 16-0'lık seri geldi temsilcimizden. Petronyte ile boyalı alandaki üstünlük de barizleşti. Dubljevic'in de ikili oyunlarla potaya gittiği çeyrek, 68-47 bitti.
Milliyet

Neden Umut Etmeyelim 
UEFA Şampiyonlar Ligi'nde tarihe geçen Roma-Barcelona çeyrek final rövanş maçı, tüm dünyayı etkisi altına aldı. 4-1'ın rövanşında Barça'yı 3-0'la evinde geçen İtalyan ekibi, büyük bir iş başardı. Zafer gecesinde iki detay öne çıkarıldı. İlki Roma Teknik Direktörü Eusebio Di Francesco'nun takımına yönelik yaptığı motivasyon konuşması, ikincisi de sakatlığını atlatıp, son 20 dakika sahada kalan Cengiz Ünder'in sihirli ortası.
Milliyet

Kocaman Varsa Valbuena Yok! 
Fenerbahçe'de Teknik Direktör Aykut Kocaman ile Fransız futbolcu Mathieu Valbuena'nın yolları sezon sonu ayrılıyor. Başkan Aziz Yıldırım'ın yeniden seçilmesi halinde teknik kadroda değişime gitmeyeceğini açıklaması takımda yer bulamayan Valbuena'yı sarı-lacivertli ekipten kopma noktasına getirdi. Haziran ayında yapılacak genel kurul sonrası Kocaman'ın durumu netleşecek. Deneyimli teknik adamın takımda kalması durumunda Fransız futbolcu kulüple bağlarını koparacak.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme